De stafmuziek jubileert rukwerk preöthbeurtm SfJxuünieuuM Ruim honderd jaar geleden werkten de nSiheepsmuzikanten" al mede aan plaatselijke gebeurtenissen 1837 uan Sla Boe'b Marine- Huisvlijt-expositie üffp (nj otkS gzhxhJte. aktihden broen 5yCd zenJaak qtoxtüs ikMudstod ~fegzn Veiüea, diefstal, ukF&itcfuade., 6>tasicL tn 5t6cnaAlcjiruj. FIRMA BEEM5TERBOERKEtZER3TR. Uitvoering Turnlust /hqendcL Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: KialtoSpoorstraat half 8: Tweede Blad Een eskader keert terug De rijwielplaatjesdief bekent De laatste dagen van een eiland Spreek-, zang- en declamatieles Nieuwe Kousen- en Lingeriezaak Burgerlijke Stand van Den Helder Gevonden en verloren voorwerpen Den Helder -*' Op de reede van Texel en in de haven van het Nieuwediep heerschte groote drukte van binnenvallende schepen, welke als altijd, ge paard ging met gebulder van geschut. Wat was het geval, waarde lezer: het Marine eskader kwam terug van de jaarlijksche zomerreis. Op de schepen klonk gezang van matrozen en soldaten, afgewisseld door ge rammel van kettingen der vallende ankers. Vroolijk klapperden de zeilen onder het ma- moeuvreeren; de saluutbatterij op den dijk gaf echot op schot, als om vreugde te betuigen; en het dof geboem was een tegenzang, die als baspartij kon gelden voor de heldere stem men die landwaarts kwamen van de schepen. Horenslgnalen klonken door de zomersche lucht; en een diepe stilte viel over deze be drijvigheid, alleen onderbroken door af- en aanrollende golven, die uiteen spatten tegen het havenhoofd. Dan opeens verschijnt tegen de blauwe lucht, aan den grooten mast van he Admiraalsschip een sein, prompt gevolgd door een schetterende fanfare. Muziekklan- iken rolden, gedragen door den wind, over de gebouwen aan de haven. Men was weer thuis! De zomersche reis was ten einde. Al spoe dig maakten sloepen en barkassen zich los van de schepen en met forsche riemslagen spoedden deze zich naar den wal. Aan de haven het aspect dat we nu nog kennen; vrouwen met kinderen, jonge meis jes en oude mannen, die reikhalzend stonden te kijken, wie er in de sloepen zaten. Volge propt met barrang, diep geladen, zoodat de eerste thuisvaarders op zakken en kisten pioesten zitten, kwamen zij de haven binnen. Tusschen het publiek bewoog zich zenuw achtig een klein heertje, dat pogingen aan wendde op de eerste rij te komen en zich van de eene barkas naar de andere spoedde. Op eens met zijn arm zwaaiende, trachtte hij de aandacht te trekken van iemand in één der sloegen, die opmerkzaam geworden, zich op den borst klopte als om zekerheid te krijgen Of het wel voor hem bedoeld was. Verheugd dat het contact er was, haastte tiet oude heertje zich naar de aanlegplaats en was dra in druk gesprek gewikkeld met den man uit de sloep, die, zorgzaam of het een schat was, een viool onder den arm hield. Na eenige oogenblikken zag men het heer tje zich wegspoeden en var het vroolijke gezicht dat hij er bij trok, kon men als het ware aflezen dat hij zich bijzonder geslaagd ftchtte in zijn zending. De man met de viool wendde zich om en riep eenige mannen, die uit de verte getracht hadden iets van het gesprek op te vangen, bij zich. „De toestemming van den Kommandant en Directeur der Marine is afgekomen". De kop pen werden bij elkaar gestoken, de afspraak werd beklonken; en men begaf zich wederom naar de sloepen, om eigen barrang in ont vangst te nemen en in veiligheid te brengen. ■Welke toestemming was door Kommandant en Directeur der Marine gegeven? Eenige dagen later, 8 Sept. 1837 Grootedrukte heerschte in den Ouden Hel der, in- en bij de Jodensteeg (oorspronkelijk Peperstraat) Daar werd een optocht geformeerd. Half De i Helder „gonsde" door de nauwe straat jes; en was in afwachting wat men te zien zou krijgen. Tromgeroffel klonk en onder vroolijke tonen Zwaaide een muziekkorps om den hoek. Wat was het geval? In optocht werden de vier Heilige Wetsrollen van de Israëlitische ge meente overgebracht naar de nieuwe synagoge op den Kanaalweg. Onder een daartoe vervaardigd baldakijn rustten deze Wetsrollen; voorop liepen 12 Jood- eche jongens, ieder een der 12 stammen ver tegenwoordigende en daarvoor, waarde lezers len lezeressen, liepen de „Muzykanten". Wie waren deze Muzykanten? Hun namen Z\jn onbekend, maar vast staat, dat dit korps was geformeerd uit muzikanten van de vloot, daar toch ieder groot Marineschip van dien tijd, een eigen muziekkapel aan boord had. draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereenigingi- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat I W lui 1 Aprilhet is geen grap, bestaat het Stafmuziekkorps 75 jaar. Den Helder zal dit feest herdenken, want „de Staf" behoort bij Nieuwediep en het muziekkorps heeft veel bijgedragen tot de bekendheid en populariteit van Den Helder en zijn Marine. In heel het land is het Stafmuziekkorps bekend. Men heeft het gehoord door de radio en men heeft genoten van zijn pittige mar- schen bij officieele gebeurtenissen. 1 April zal voor Den Helder een feestdag worden. Wij hopen volgende week aan onze stadgenooten hierover meer te vertellen. Vandaag beginnen we met een serie artikelen van een specialen verslaggever, die de geschie denis van ons populaire korps zal ver halen. Het begin van de „muzykanten van de Kon. Marine" grijpt al veel ver der terug dan 75 jaar. Het verhaal van vandaag vertelt van gebeurtenissen 102 jaar geleden. Officieel is het korps echter 75 jaar geleden gevormd uit toen bestaande scheepskapellen tot een korps voor het Wachtschip en het Kon. Instituut voor de Marine. Een van de kapelmeesters, waarmede U aan den havenkant kennis maakte, (n.1. de man met de viool) had dit korps samengesteld, om dit vreugdevolle gebeuren van de Jood- sche gemeente op te vroolijken. Vooral een marsch die pittig gespeeld werd trok de aa dacht van het publiek. Deze marsch toch was speciaal voor dit doel ge componeerd. Dit korps in fanfare-bezetting kunnen we beschouwen als den voorlooper van onze „hedendaagsche" Marinekapel. Zoo ver men na kan gaan, zijn deze zoo genaamde scheepskapellen altijd gehandhaafd gebleven, hoewel nadere bijzonderheden hier omtrent ons niet bekend zijn. Na vele verhoeren heeft de dief van de rjjwielplaatjes bij het Lyceum een bekentenis afgelegd. De man schijnt het predicaat „nationaal" te kunnen voeren: in verscheidene an dere steden heeft hij zfjn slag geslagen. Voor de Heldersche Politie beteekent dit succes dus des te meer. Dinsdag 7 Maart a.s. zal door de Neder- landsche Christelijke Filmcentrale in Casino gedraaid worden de vermaarde Hollandsche geluidsfilm „De laatste dagen van een eiland" naar den roman van K. Norel „Aan dood water". Gezien het bijzondere van deze voorstelling adviseeren wij onze lezers daar zoo spoe dig mogelijk kaarten voor aan te schaffen bij de adressen in de advertentie van dit nummer vermeld. Wij komen in een volgend nummer nog op een en ander terug. 600 inzendingen van 300 personen Van 1 t. en m. 5 Maart in de Marine-Cantine aan de Buiten haven. Eenige maanden terug maakten wij in een kort bericht melding van een comité, sa mengesteld uit militairen der zeemacht van hoog tot laag, om een huisvlijtten- toonstelling te organiseeren; het woord „huisvlijt" vormde daarbij een zeer ruim begrip. Thans staan we aan den vooravond van deze tentoonstelling. Het zal de meeste onzer lezers en lezeressen ongetwijfeld belang inboezemen nu dan ook iets naders van die tentoonstelling te ver nemen. Het doel dat de organisatoren met 't houden van deze tentoonstelling voor oogen hadden is, het moge paradoxaal klinken, feitelijk reeds nu, voor de opening, bereikt. Dit doel toch was het treffen van een so ciaal opbouwenden maatregel ten behoeve van het marine-personeel. En deze bouw werd verricht door het perso neel zelve; geen filmvoorstelling, geen lezing, geen tooneelstuk, waarnaar men slechts heeft te kijken of te luisteren, neen, door eigen arbeid eigen ijver, eigen kunstzin, mede',^ouwen aan, bouwmateriaal leveren voor een gemeenschap pelijk doel. Dit bouwmateriaal moest slechts goed ge ordend worden om tot een harmonisch bouw werk uit te groeien. En de voltooiing van dat bouwwerk verkeert thans in het laatste stadium; de vlag steekt reeds boven de spanten van het dak en als straks de tentoonstelling wordt geopend! is het doel bereikt. Men heeft gemeenschappelijk scheppende arbeid verricht en dat in een tijd, waarin hst personeel der Zeemacht in velerlei opzicht een zeer overbelaste taak heeft. 300 Personen hebben ieder op eigen wijze hun steentje bijgedragen aan dezen arbeid, hetzij door het inzenden van zelf-vervaar digde voorwerpen, hetzij door inwendigen bouw van den tentoonstellingszaal, dan wel door het presteeren van arbeid van orga- satorischen aard. Wat het resultaat van deze gemeenschap- pelijken a.beid is, is moeilijk te omschrij ven, maar zooveel beter te zien. Toch kunnen we wel iets uit de school klap pen. De oude Marine-cantine is door de bijzondere energie en toewijding van het personeel van het Marine-vliegkamp De Kooy herschapen in een moderne tentoonstellingszaal, waarin zelfs een miniatuur-bioscoopje voor het vertoonen van zelfvervaardigde smal-films een plaats heeft gevonden. En in deze zaal zullen bijna 600 voorwerpen vruchten van eigen arbeid, eigen vinding, eigen liefhebberij, een plaats vinden en op smaakvolle wijze worden uitgestald. Modellen van schepen, tientallen olie verf-stukken, pastelteekenlngen, aqua rellen, photografiën, kunstzinnige bewer kingen van metalen, van leder, van glas, zelf geweven tapijten, meer dan 150 bor duurwerken, kinderspeelgoed, enkele ver zamelingen van biologischen aard en nog vele andere zaken, zal een plaats ge geven mooten worden. Voor hen, die zich met de uitstalling heb ben belast, voorwaar geen eenvoudige taak. Teneinde een blijvende herinnering aan deze tentoonstelling te hebben, worden voor de beste inzending eenige prijzen uitgeloofd. Eveneens weder uit eigen initiatief en met volkomen belangelooze medewerking hebben eenige leden van het huishoudelijk personeel der Marine zich belast met de verzorging van een bescheiden restauratiebedrijf, zoodat een ieder, die na de lange wandeling naar de Marine-cantine een oogenblik wil uitrusten, dit onder het genot van een kopje koffie of thee kan doen. Binnenkort zal een reclameplaat, naar eigen ontwerp van een der, inzenders, op ruime schaal bekendheid geven aan de ten toonstelling, zoomede aan de uren, waarop zij voor het pubilek toegankelijk is. Wjj besluiten met een opwekking aan al onze lezers en lezeressen om van hun ne waardeering van het initiatief van de organisatoren van deze huisvlijtten- toonstelling en van ai hun medewerkers te getuigen door de tentoonstelling te be zoeken. De uiterst laag gestelde toegangsprijs 0.10) zal feitelijk voor niemand een rem vormen om van die waardeering te doen blijken. Laten wij hopen, dat het bekende Zon- dagsche wandelingetje Hoofdgracht, Bui tenhaven en Ankerpark en terug op de dagen van 1 t/m 5 Maart een wandeling zal zjjn van alle inwoners van Den Hel der, hetzij burger of militair, met als pleisterplaats de Marine-huisvlijttentoon- stelling 1939. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op de spreek-, zang- en declama,tie- lessen, die door mevr. Madeleine Rambonnet- Speek van 3 Maart a.s. af alhier gegeven zul len worden. Mevrouw RambonnetSpeek leerde het declameeren bij mevr. Alida Tar- taudKlein, terwijl zij voorts in diverse opera's en declamatoria optrad. O.m. vervulde zij bij het lustrum der Cadettenvereeniging de hoofdrol. Kanaalweg No. 137 Hedenmiddag te drie uur opent in het per ceel Kanaalweg 137 de firma van Heteren een nieuwe zaak in kousen en lingerie. Het bleek ons, dat de zaak over een zeer uitgebreide sorteering in allerlei dessins be schikt, terwijl voorts gezorgd werd, dat men in vrijwel iedere prijsklasse z'n keuze kan be palen. De winkel zelf maakt een keurigen indruk. Met name het schilderwerk van het interieur ziet er prima uit. Speciaal vestigen wij er nog, onder verwij zing naar de desbetreffende advertentie, de aandacht op, dat als openingsreclame. Bij aankoop van 1.aan waren een aardige surprise cadeau gegeven wordt. ONWILLIGIE KLANDIZIE. Een caféhouder op de Bassingracht riep politiehulp in voor het geval, dat een klant niet wilde betalen en zich voorts vreemd gedroeg. De politie verleende haar bemiddeling en bracht daarna den man naar huis. BEVALLEN: S. WoudaVermaas, d. M. A. MolenaarKoch, z. E. M. de WitRink, d, J. E. S. VermeulenThomas, d. Verloren: 1 portemonnaie; met inhoud 3 vulpennen; 1 vulpotlood; 1 kindertaschje; 2 Rijwielbelas- tingmerken; 1 hooge rijkschoen (Robinson) 1 noode autoped; 1 bruine hond; 1 blauw jasje. Gevonden: 1 rol teekeningen (woningen); 1 portemon naie met inhoud; 1 broche; 1 glazen vulpen; 1 kinderwagentje, 1 rijwielbèlastingmerk; 1 armband; 1 overjas. Een zeer uitgebreid programma. Turnlust, die gisterenavond zijn jaarlijksche uitvoering voor een stampvolle Casino-zaal heeft gehouden, beschikt over een behoorlijk aantal leden, waaronder enkele goede krachten schuilen. Natuurlijk zijn op deze uitvoering een aantal foutjes gemaakt, iets wat nu een maal op een avond, waar het vooral ook op de zenuwen aankomt, niet uit kan blijven, maar over het algemeen is er goed gewerkt. Het was de voorzitter, de heer Putters, die het openingswoord uitsprak en hierin vooral welkom heette de besturen der zustervereni gingen, de Oranjegarde, Oranje Harmoniekapel. Driehoeksmeisjes en de Afd. Schagen. De voorzitter wees op de belangstelling, die voor al ook van de zijde der overheid, voor de licha melijke opvoeding bestond. Ons beginsel is, dat wij naar lichaam en geest zijn geschapen en beiden diénen wij in goede conditie te houden. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat deze avond voor velen een aansporing zou zijn om lid te worden van de Christelijke Turnvere niging, ging de' heer Putters voor in gebed, waarna een aartvang werd gemaakt met de afwerking van het programma. In het zeer uitgebreide programma, waar van het ondoenlijk zou zijn punt voor punt te behandelen, kwamen enkele zeer origineele oefeningen voor, die door het publiek hoogelijk op prijs werden gesteld. In de eerste plaats waren daar een aantal vrije oefeningen, respectievelijk door meisjes en jongensklasse A uitgevoerd. De kleintjes hebben met de tong tusschen de tanden hun mi best gedaan en trotsche vaders en moeders, we zaten toevallig naast enkele, hebben met werd gebruik gemaakt, een glimlach om hun lippen de prestaties van hun kroost gevolgd. Brug, zoowel als paard en bokspringen, weer van een jongens en meisjesklasse, toonden dat deze jongeren hoe wel nog niet de routine, toch zeker den goeden wil hadden om hun oefening naar behooren te verrichten. Een geestig nummer was het blokjesrapen van twee groepen meisjes, een soort wedstrijdnummer, dat met spanning door het publiek werd gevolgd. Een vrije oefening van de meisjesklasse B, waarvan het begin bijzonder vlot ging, moest het doordat een van de jonge dames den tel kwijt raakte bezuren. Paard en tremplin, een nummer van de dames, werd er beter afge bracht. Verschillenden verrichtten aan dit toe stel goede prestaties. Goed werken deden enkele heeren aan de barren. Er werd zelfs een salto gemaakt, ter wijl de kip-, zoowel als schouder- en hand stand gemakkelijk werden uitgevoerd. Een bijzonder aardig nummer was de kabou ter en elfendans. Een viertal kabouters voerde een fraaien gymnastischen dans uit, terwijl elfjes, gekleed in witte jurkjes, met soepele bewegingen op het tooneel rondhuppelden. Vooral het aardige décor, dat een bosch voor stelde, deed het in dit nummer bijzonder goed. Na de pauze volgde het rekwerk van de heeren. Hier vielen nog wel eens enkele fouten te bespeuren. De buikdraai, zoowel als molen- en kniedraai, .werden niet altijd fraai uitge voerd. Maar ook hier waren weer enkelen, die bijzonder goed werk deden. En de reuzen zwaai, die een der heeren maakte, was af, zon der moeite verrichtte hij deze aardige pres tatie, wij hebben het wel eens anders gezien. Een origineel nummer was het bal- en springspel, een soort vrije oefening, waarbij zoowel van een bal als van een springtouw De vrije oefening, die hierna zoowel door de dames- als heerenafdeeling werd uitgevoerd, werd door de eersten aanmerkelijk beter dan door de laatsten verricht. Origineel van ge dachte waren de groepen, die door jongens werden gevormd. Als laatste oefening was er tenslotte een knotsoefening van de dames. Daar er ge werkt werd met verlichte knotsen en de oefening op een bijzonder goede wijze werd uitgevoerd, terwijl tevens de samenstelling uitstekend was, is dit verreweg het mooiste nummer van den avond geworden. Wij willen nog even, vermelden, dat de leden van Turnlust de leiding van hun directeur waardeeren, wat bleek uit den fraaien stoel en de keurige bouquët, die in den loop van den avond werden aangeboden. Over het algemeen kan Turnlust met deze uitvoering ten zeerste tevreden zijn. Bij het op 15, 16 en 17 dezer gehouden examen slaagden voor het diploma aan den Gemeentelijken Cursus in het machineschrij- ven de dames: D. de Barbanson, W. K. Flens, G. Ch. Geus, M. Marbus, J. Th. v. d. Plaat, J. Polak, H. M. Verfaille, G. T. Zeeman en de heeren: A. M. de Boer, J. Kruk, J. C. Molenaar, C. Th. J. Peters, N. Schutte, Y. Sperling, J. Vlas. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 27 Februari tot 6 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Rootlieb, Binnenhaven, Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. Gerei. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag 2 Maart 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur: de heer J. Rebel, 's Avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meinera. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes: Ds. J. H. Janssen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 3.30 uur n.m. Samenkomst 8 uur, Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uuf de heer A. Besselaar van Amsterdam. BIOSCOPEN: „De Rebel van Texas" en „Diplomatieke Zending". „De Barones en de Butler" en „De aanbeve lingsbrief". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Zusters" en „Een stel om te stelen", Heden. Musis Sacrum, 8.00 uur: The Joy Sellers. Casino, 8.30 uur: Dansavond. Zondag 26 Februari. Musis Sacrum: Dansmiddag en -avond. Casino, 8.15 uur; „Dat heeft Heintje weer gedaan". Maandag 27 Februari. Casino, 8.00 uur: Bridgedrive Heldersche Cour, Dinsdag 28 Februari. Musis Sacrum, 8.00 uur: Uitv. Nederl. Herv, Kerkkoor. Woensdag 1 Maart. Casino, 8.00 uur: Vara-avond. Donderdag 2 Maart Musis Sacrum, 8.30 uur: Voordrachtavond N.R.V. Zaterdag 4 Maart. Casino, 8.30 uur: Bal-Masqué. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 756.5 Temperatuur lucht: 4.3 Wind: richting: Z.Z.W.; kracht: 6 Licht op: 6 uur OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Febr. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 26 6.55 5.31 11.05 23.15 5.10 17.20 M 27 6.54 5.33 11.45 5.55 18.05 D 28 6.52 5.35 0.15 13.00 6.30 19.00 W 1 6.50 5.37 1.45 14.20 7.30 20.40 D 2 6.47 5.38 3.25 16.00 9.15 23.80 V 3 6.45 5.40 5.06 17.20 10.45 23.50 Z 4 6.43 5.42 6.20 18.15 11,55

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5