Snapshots van onze tweede Bridge-drive De oorsprong der Stafmuziek SCHUDT UW LEVER WAKKER Beoefenaren van Musica geen zonen van Neptunes Tweede Blad Was het te halen? Hoerade partner kwam goed uit Had 't geen slembod kunnen worden? Een koninklijk besluit De laatste dagen van een eiland De 100ste bonte Dinsdagavond-trein uit Den Helder Het legioen vermaakt zich Franco! Dienst voor sociale zaken te Den Helder Kinderhuis Bond van Barmhartigheid Bal Masqué Burgerlijke Stand van Den Helder „Er moet gediend worden," was zeer zeker een leus, die, in den tijd der zeilvaart, op geld deed! Het manoeuvreeren met drie- en viermasters was handwerk en vergde vooral met eenig ruw weer het uiterste van materieel en bemanning. Al mocht dan ook op sommige schepen eenig stoomvermogen aanwezig zijn, zeilen was hoofdzaak. „Stampen en slingeren en gieren van het schip; huilen van stormwind door het want, zoodat men ieder oogenblik kon verwachten een stuk mast op het hoofd te krijgen; „brokken" water, die over kwamen, dek- en verblijven blank zetten de; stem toe, waarde lezer, dat alles is nu juist niet het middel om een landrot op zijn gemak te stellen! En ziedaar, een der oorzaken, dat de „Scheepskapellen", als „formatie", aan boord van de zeilschepen, altijd aan bloedarmoede leden. De „Muzykanten", die als zoodanig mon sterden, waren toch geen zeelui, en oefenden aan boord wel degelijk hun beroep als zoo danig uit. Talloos zijn degenen, die gepro beerd hebben langs dezen weg hun bestaan te vinden, maar het meerendeel haalde al bak zeil na eenige zeedagen. Aan boordvormden zij een groep op zich zelf, waren door hun vakverwantschap op elkaar aangewezen, en waren met storm zichzelf en anderen te veel. Zij waren met slecht weer verplicht bcnedendeks te ver blijven, konden door zeeziekte niet gezamen lijk repeteeren, en alle lust om voor zich zelf te studeeren ontbrak, ook al door de zeer ongunstige omstandigheden, waaraan zij waren blootgesteld. Het gevolg was, dat, wanneer een schip een havenplaats aandeed, de pas aangemon sterde „muzykanten" het voor gezien hiel den, en, veelal in het buitenland, er vandoor gingen! Het resultaat laat zich niet moeilijk ra den! De kapelmeester bleef met een paar menschen zitten, meestal niet de besten van de kapelen kon maar zien hoe hij daar de scheepshonneurs mee waarnam. Tijdens de ligdagen in zoo'n havenplaats trachtte men dan een aanvulling te vinden en dat lukte ook wel meerdere malen maar ja, „scharrelen" bleef het, men kreeg ook al weer niet het beste van het beste! Een vol gende reis was het toch weer zoo. Geen- sinecure. Dat het varen in die dagen geen sine cure was, blijkt wel uit het verhaal van één onzer stadgenooten, wiens vader als musicus een reis meemaakte naar de „Spaansche wateren"; (toen ook al); en half invalide weer in Den Helder terug keerde; door een mast getroffen zijnde tijdens vliegend stormweer, gelukkig geen erger gevolg gehad hebbende dan een gebroken been. De vele gevallen van desertie onder de muzykanten, had natuurlijk ook ten gevolge, dat door den Kommandant en Directeur der Marine naar wegen werd gezocht om deze vele „absentiën" te ondervangen. Hieraan werd eerstens tegemoet gekomen, door aan den muzykanten, die in het Nieuwe- diep woonachtig waren, toestemming te ver kenen, om aan inwoners van deze plaats, „die daarvan gebruik wensc^ten te maken, muzieklessen te gaan geven". Mede werd bevorderd het ^lesgeven aan de Adelborsten van het Koninklijk Instituut der Marine. _H Dit alles echter onder het beding, dat zij verplicht waren zoo dicht mogelijk 0- haven te gaan wonen; (velen waren gehu zoodat zij bij „eerste ordonnantie zich zo spoedig mogelijk aan boord van hun sch p honden melden. .„t Dc resultaten waren al spoedig te zien. De gelegenheid werd al meer en meer g ven, om zich in de plaatselijke burgerlijk muziek- en tooneelkringcn in te werken. Met het 25-jarig bestaan der Synagoge aan den Kanaalweg werd een gr"" feest gegeven en formeerde zich uit dc „schcepsmuzy kanten" een orkest van vele goede strijkers en blazers, dat, ge zamenlijk met een toendertijd zeer be kende tooneelvereeniging, een uitvoering gaf van de Opera „La Juive" van J. FromentalHalcvy. Die medewerking van de muzykanten was zoo goed, dat bij overlevering, in de kringen die het aangaat, er nu nog over gesproken wordt. Allengs werd er meer gebruik gemaakt van de muzykanten. Ging een Commandant van een der sche pen op reis, of een Hoofdofficier der Marine, dan deed de muziek hem uitgeleide. Ook op de Maritieme Etablissementen te Willemsoord werd gestreefd naar vooruit gang. Zoo werd daar op 28 Juni 1859, door den toenmaligen Directeur en Kommandant der Marine, Zijne Excellentie de Vice-Admiraal D. Bijl de Vroe, de eerste steen gelegd voor de bemetseling van het zoo juist gegraven droge dok. (Het groote dok uitkomende op de Doksteeg). Een eerewacht van mariniers met aan het hoofd de „scheepsmuzykanten", bewees daar de gevorderde eer; de muziek door bij het betreden en verlaten van de put het Volkslied te spelen. ,,'s Avonds ten acht ure begon een nóg zeldzamer feest. De aannemers van het graafwerk, de Heeren A. Visser Comp., gaven namelijk een „Soirée-dansante" op den vloer van het dok, 10 metiers onder den beganen grond, in een doeltreffend inge richte en met smaak gedecoreerde zaal, schitterend met gas verlicht, prijkende met de woorden „Minister Lotsy" (de Minis ter van Marine), en het wapen van Den Helder. In het midden der zaal verspreidde eene fontein van duinwater eene aange name frischheid. „Moeilijk is het eene beschrijving te vin den van dit feest, dat tot den vroegen mor gen voortduurde. Mocht die waarlijk luis terrijke partij niet uit het geheugen der deelgenooten gewischt worden door het toe passelijk balboekje, dat elke invité werd aangeboden." Een aardige herinnering is, dat deze Soirée werd verzorgd door de toen ook al zeer be kende familie Polak, dansleeraren in Den Helder. Alle zoodanige eerbewijzen hebben ook de stoot gegeven tot het samenstellen van een vast korps, en zoo werd het in het begin van het jaar 1864 aan Zijne Majesteit Koning „Willem III", toestemming gevraagd, tot 'een vaste formatie over te gaan van een zoodanig korps, dat altijd ter beschikking zou zijn van den Commandant en Directeur der Marine. Bij Koninklijk Besluit van den dertienden Februari 1864, werd daartoe fiat verleend. De Stafmuziek van de Koninklijke Neder- landsche Marine was in wording. Wat dit voor onze stad beteekende, zou de tijd leeren. Van regeeringswege werd her- en der waarts kennis gegeven van dit voornemen, heel de papierenmachinerie werd in werking gesteld en zoo naderde de dag der geboorte. I De film der Zuiderzee-drooglegging. Dinsdag 7 Maart a.s. wordt in Casino, uit gaande van de Nederlandsche Christelijke Film-Centrale, de film „De laatste dagen van een Eiland" gedraaid, iets waarover wij reeds eerder het een en ander schreven. Het is de verfilming van den roman van K. Norel „Aan Dood Water", en wij vestigen er de aandacht op, dat het hier een film betreft, die zeker de algemeene belangstelling zal trekken, niet in het minst in Den Helder, welke stad zoo na bij deze droogmaking be trokken is. Het is een Hollandsche geluidsfilm, waarin door uitsluitend Hollandsche artisten wordt opgetreden. Daar zijn o.m. Jules Verstraete, Coen Hissink, Aaf Bouber, Max Croiset, Jeanne Verstraete en Daan van Ollefen. Zij allen hebben kans gezien van deze rolprent iets bijzonders te maken. Wij mogen er tenslotte nog de aandacht op vestigen, dat van deze voorstelling ook een kindermiddag gegeven wordt. Deze vindt plaats des middags half vijf in het Casino. Voor entreeprijs en de adressen waar men zich van kaarten kan voorzien, verwijzen wij naar de desbetreffende advertenties. Belanghebbenden worden, door middel van een adv. in dit nummer, verzocht hun reke ningen voor leveranties ten behoeve van Maatschappelijk Hulpbetoon, het Algemeen Weeshuis, het Verpleeghuis Kerkgracht, den B-steun en de Spaarregeling, betrekking heb bende op het afgeloopen dienstjaar (1938) zoo spoedig mogelijk, liefst vóór 15 Maart 1939, in te zenden. Het blijkt ons, dat aan tal van stadgenoo ten niet bekend is, waar zich het eergisteren geopende Kinderhuis van den Bond van Barmhartigheid bevindt. Dit is in de Sta tionsstraat no. 2. Zaterdag in Casino. Men schrijft ons: Het door Casino georganiseerde Bal- Masqué op a.s. Zaterdag belooft wederom druk bezocth te worden. Veel deelname is er van gecostumeerden, vooral van buiten de stad komt een flink aantal gemaskerden. Uit Anna Paulowna, Schagen, Alkmaar en zelfs Enkhuizen hebben zich deelnemers op gegeven en het laat zich aanzien, dat er voor dit carnavalsfeest groote animo is. Casino zal er weer fleurig uitzien met de rijke verlich ting en versiering der zalen. Twee bands; de Casino-Band en Johnny Andersons Comedian Swingers zullen medewerken de stemming van dit bonte feest op te voeren. van 28 Febr. 1939, BEVALLEN: W. J. KoornGerdirigh, d. M. SnellemanFokke, z. OVERLEDEN: J. Semeijn, (m), 72 jaar. Vele honderdduizenden Nederlanders plegen zich sedert vele maanden consekwent iederen Dinsdagavond terug te trekken in hun huis kamer, teneide aldaar de genietingen te on dergaan van den zoogenaamden „Bonte Dins dagavond Trein", een uitvinding van den AVRO, en een uitvinding die, gezien het uit bundig enthousiasme van het massaal luister- vinkengezin zoo langzamerhand zoo bij deze omroep-organisatie is gaan b'ehooren als „Guus", als „Bob" en 't nummer 128000... Gisteren vertrok er ook een trein naar Hil versum. Het beginpunt was Nieuwediep en hij was samengesteld uit niet minder dan 8 wagons, tezamen bevatten 338 vinken van beiderlei kunne. Vinken met blauwwitte vlag gen zwaaiend, met insignes en broche's. Vin ken. zóó weggeloopen uit de beslommeringen des huisgezins, en vinken van standing. Vin ken van allerlei slag, stand en aard. maar in één opzicht aan elkaar gelijk: in AVRO-geest- drift. Vertrek van het legioen. Daar was vreugde in dien trein, in dat bonte vehikel, dat Hilversumwaarts toog. Uitbun dige vreugde. Men stapte in en uit, men nam afscheid en zei z'n kennissen vaarwel als gold het een reis naar Jan Oost. Op het laatste nippertje moest dan ook terdege opgelet wor den dat geen enkele dezer bonte Vinken ach terbleef en toen dat tenslotte niet het geval bleek te zijn, gaf AVRO's hoofdconducteur- machinist-leider, de heer Uithol, het sein en ving de reis naar Radio-City aan. Het was een sneltrein, die alleen in Amster dam slechts pro forma even stopte. Hij was uitsluitend voor het AVRO-gezin bestemd, dat joelende, lachende en pretmakende gezin, dat van den bonten trein een plezier-trein ge maakt had. Hoe kan dat trouwens anders als men onder de passagiers beroeps-humoristen aantreft als de heer Makelaar. Incomste. In radiostad stond de Postharmonie opge steld en achter de flambouwen loodste men 't legioen, via de hoofdstraten, naar de studio. Hilversum was voor een niet klein deel uit- geloopen. Hetgeen begrijpelijk is als men na gaat dat er vele Nieuwediepers in deze Gooi- sche dreven verblijf houden. Nieuwediepers, die hun oude vrienden nog gaarne eens bij tijd en wijle terugzien. De 100ste! Het legioen trok binnen, en om kwart over acht, misschien was het ook iets later, 'ving de voorstelling aan. Eerst of ficieel met een speech van AVRO's voor- zitter-met-de-zilveren-haren, die het een en ander vertelde, dat in verband stond met het belangrijke feit, dat deze Bonte Avond precies de 100-ste was. 100 Dinsdagavondtreinen... dat beteekent 50.000 bezoekers alléén op deze avonden! Inderdaad, een respectabel aantal. Vandaar dat de 50.000ste ook een luxe pul cadeau kreeg De ontvangende dame bloosde er van... Bruids-trein. Er was nog méér, wat meneer de Clercq te vertellen had. Onder anderen het feit dat deze Nieuwediepsche trein een bruidstrein was: de familie Verver bleek namelijk juist haar zilveren bruiloft ingezet te hebben en dat was aanleiding voor een hartelijk applausje van het vinken-leger. Toen kwam Guus... Guus, lang en dun, maar bekend en sympa thiek, en Guus gaf het legioen twee minu ten microfoon-les... dat men niet moest hoes ten en ook niet kuchen. En niet ritselen met zuurtjes-zakjes en niet schuiven op de stoelen. Vanwege luisterend Nederland. Dan begint de Bonte Avond; een nonstop- programma van orkestmuziek, van humoristen, van solisten en xylophonisten Van charmante girls en van Snip en Snap. In levende lijve mocht het legioen hen niet aanschouwen, aangezien het verafgoode duo in Krasnapolsky optrad. Maar er hingen luid sprekers in de studio, zoodat we tóch mee geluisterd hebben. Er was veel goeds in dezen trein. Het applaus knetterde herhaaldelijk en enkele malen groeide dit aan tot een ovatie: bijv. bij het optreden van The Radio Revellers van Kurt Engel, en Bob Scholte, welke laatste een serie oude liedekes uit den nog ouderen doos tooverde. Het was zóó tien uur en veel te vroeg kwam de zwart-gerokte Guus het legioen de boodschap brengen dat het einde in zicht was en dat de bezoekers bedankt wer den. Er was geen enkele passagier, of hij vond dat dit einde er veel te spoedig was. Toen kwamen er bloemen; van de Helder- sche vinken voor den heer Vogt en voor Guus, welke laatste zijn boeket teeder omhelsde. Er kwam nog méér: voor iederen legionnair een doos Droste-bonbons;vele ervan werden ter stond „soldaat" gemaakt. Laatste bedrijf. Het voorlaatste bedrijf speelde zich af in het restaurant, waar de koffie en de sla-tjes klaar stonden en waar men zich inwendig kon wape nen tegen de vermoeienissen van de terugreis. Om half twaalf vertrokken de acht wagons: en weer een trein vol lachende Nieuwediepers, die tevreden waren en vastbesloten deze laat ste anderhalf uur op de meest vroolijke wijze door te brengen. Hieraan ontbrak het niet: men zong en lachte zich het eerste uur van den nacht door en zelden zal op het Heldersche per ron een trein gearriveerd zijn, zóó laat en met zoo'n vroolijlt legioen! Deze 100-ste trein, gevuld met vogels van de meest verscheiden pluimage heeft zijn jubileumsplicht vvèl vervuld Het legioen beidt reeds nü de volgende! Hij is erkend onze „vriend" Franco. Na maandenlange worsteling, na veel miskenning en ontkenning, hebben Frankrijk en Engeland besloten, zich bij de voldongen feiten neer te leggen en de regeering Franco te erkennen. Het geeft toch niets meer of ze langer zich verzet ten, uit practische overwegingen is het niet verstandig den knoop door te hak ken en de vrienden Engeland en Frank rijk zijn gelijktijdig tot de erkenning van het Franco-bewind overgegaan. Daarmee hebben ze voor de wereld opnieuw hun eenheid gedemonstreerd. De erkenning heeft onvoorwaardelijk plaats gehad. Er waren, vooral van Franschen kant, wel verschillende moeilijkheden te overwin nen, die wenschelijk waren om niet direct na de erkenning in botsing te komen met het nieuwe Spaansche bewind, maar van beide kanten heeft men wat water in den wijn ge daan en daarmee is de zaak beklonken. Na tuurlijk, als straks de vertegenwoordigers van de beide landen in Spanje zullen ge accrediteerd worden, zal er nog wel wat on derhandeld moeten worden, maar over d« groote .lijn is men het eens geworden. Beteekent dit nu een versterking van den Europeeschen vrede De Fransche onderhandelaar, senator Bérard, heeft gezegd, dat hij meende goed werk voör Frankrijk, voor Spanje en voor den Europeeschen vrede te hebben gedaan. Zeer zeker kan het accoord voor den vrede van Europa zijn beteekenis hebben. Iedere spanning, die weggenomen wordt, kan dien vrede slechts bestendigen, al moet dan ook erkend, dat Duitschland en Italië wei nig gesticht zijn over de houding van Frank rijk en Engeland en zeker over die van... Franco. Dat Franco zijn bondgenooten nu hunkerend aan den kant laat staan wordt allesbehalve gewaardeerd! Dat hij zooveel ruggegraat toont, dat hij een zelfstandige regeering vormt, een onafhankelijk Spanje dus, is een lichte ergernis. Daarover heeft Chamberlain echter zijn voldoening uitge sproken. De oppositie in Engeland was na tuurlijk allesbehalve gesticht over de erken ning. Dat is te begrijpen en ook niet te ver wonderen, want bij alle practische bezwaren, die men kan aanvoeren als men Spanje niet zou erkennen, er is moreel toch wel heel veel tegen te zeggen. Franco heeft echter verschillende toezeg gingen gedaan ten opzichte van de strafmaat regelen, die hij zal toepassen, waarbij hij al leen de daders van crimineele misdaden zal straffen. Dat is verheugend. Men krijgt dus niet een aantal wraaknemingen. Overigens, we herhalen, is in deze geschie denis van groote beteekenis de eenstemmig heid van Engeland en Frankijk, die ook Duitschland en Italië wel iets te zeggen zal hebben. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel virVto^t i ''hU v0e-lt U °PKeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De me^te laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om ®eP vr« te doen stroomen en U zult weer overtrof°"scha(JelÜk, plantaardig, zacht, on- vfeJnt f s te doen stroomen. drogisten f. u.753. LeverP'llet->es W aP°tbekers en GESLAAGD. De lieer D. J. Kortman, wo nende Brakkeveldweg 176, alhier, is voor de gehouden examens te Utrecht en Haarlem voor Pluimvee-keurmeester, diploma C ge slaagd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5