Handgemeen in de Tweede Kamer p D. de wereld in weinig woorden Vier bommen ontploften te Shanghai Afd. Castricum der R.K. Staatspartij geroyeerd Moedige daad van Nederlandsch officier Vijfduizend varkens méér naar Engeland pconomische 'aromefer De heer Rost van Tonningen er uit gezet Pétain ambassadeur te Burgos? Zilveren randen om donkere wolken Goering naar Italië Engeland wordt de zaak Palestina moe In Duitschland terechtgesteld Een nieuw Philips-product NEDERLAND LAAT GEEN SPAANSCHE VLUCHTELINGEN TOE. Een zeer ongewoon voorval heeft zich gistermiddag bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer afgespeeld. Het zal wel zeer lang geleden zijn, dat binnen de muren van 's lands vergaderzaal de gedachtenwlsseling in een handge meen Is ontaard. Voor het eerst sinds veler heugenis is dit gisteren gebeurd: de nat.-socialistische afge vaardigde, de heer Rost van Ton ningen, is bij een weigering om op last van den voorzitter de vergade ring te verlaten, onder hevig ver zet door de Kamerboden uit de zaal gebracht, evenals zijn partijgenoot de heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. Onder voorzitterschap van mr. J. R; H. van Schaik was aan de orde de behande ling van de interpellatie-aanvrage-Rost van Tonningen met betrekking tot het spoedig weder doen opnemen van de gestaakte en andere strafvervolgingen in de zaak van de gewezen brigade der Koninklijke Mare- cb aussee te Oss. De voorzitter zegt, dat de minister bij de interpellatie-Drop reeds inlichtingen ver strekte. Daarna verscheen de nota welke mondeling zal worden behandeld. Er is dus thans geen reden om de interpellatie toe te staan. Zij zou slechts een onvoorbereid de bat veroorzaken en wanorde in de regeling van zaken teweegbrengen. Hij stelt voor de interpellatie niet toe te staan. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) herinnert aan de mededeeling van den voorzitter der Eerste Kamer. De zedelooze toestanden in Oss kunnen niet langer worden geduld. De aangelegenheid is drin gend. De Jeugd in Oss kan niet worden overgelaten aan geestelijken, die haar reeds 2.") jaar hebben misbruikt. (De voorzitter roept den spreker tot de orde). De heer Rost van Tonningen zegt, dat het Nederlandsche volk gele genheid moet hebben om zijn oor deel uit te spreken over de schen- ners van Oss (de voorzitter hamert wederom) over hen, die de wetten schenden. De Kamer maakt zich, aldus spreker, door niet in te grijpen medeplichtig aan hetgeen in Oss gebeurt. De voorzitter ontzegt den heer Rost van Tonningen het recht, verder aan de ver gadering deel te nemen (Geroep: eruit!"). Als de heer Rost van Tonningen weigert de zaal te verlaten, wordt hij onder hevig verzet van de boden naar buiten gebracht, evenals ziin fractie-genoot, de heer Wouden- he'-g, die hem te hulp komt. De vergadering wordt daarna een tiental minuten geschorst. Na heropening der vergadering wordt ge stemd over het voorstel van den voorzitter betreffende de interpellatie-aanvrage van den Heer Rost van Tonningen. De heeren de Marchant et d'Ansemhourg, Dieters en Woudenberg (N.S.B.) stemmen tegen. Het voorstel wordt aangenomen. Initiatiefvoorstel N.S.B. verwor pen. Voorts wordt na eenig debat het initiatief- voonvstel de Marchant et d'Ansembourg tot vermindering en vereenvoudiging van de belasting op het motorrijtuig en rijwielver- keer verworppn met 81 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de drie aanwezige N.S.B.-ers. Post en tandheelkunde. Het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Pos terijen wordt na eenig debat zonder hoof delijke stemming aangenomen, alsook het wetsontwerp nadere voorziening inzake «r, tandheelkunde (het laatste met aanteeke- ning. dat mevr. de Vries-Bruins (s.d.) wordt geacht te hebben tegengestemd). Interpellatie-Wijnkoop. De heer Wijnkoop, die vervolgens gelegen heid krijgt zijn interpellatie te houden, schetst den verschrikkelijken nood der Spaansche vluchtelingen, inzonderheid kin deren. Er zijn in de vele kampen al ziekten uitgebroken Spr. vraagt of de regeering bereid zou zijn, een bedrag ter beschikking te stellen tot leniging van den nood der vluchtelingen, waarop de minister van Al- gemeene Zaken. dr. Colijn, antwoordt, dat de overweging op dit punt geleid heeft tot de slotsom, dat zoodanige hulpverleening niet ligt 011 den weg der regeering. Indien de omstandigheden hiertoe aanleiding moch ten geven, ware wellicht een revisie van 's ministers oordeel mogelijk. Hierbij wijst dr. Coliin er on, dat van de 160.000 burger lijke Spaansche vluchtelingen geregeld eva cuatie naar het nationalistische gebied plaats heeft van 4 6000 personen per dag. Indien deze evacuatie eens niet zou worden voortgezet, dan is de regeering bereid, de zaak nog eens in overweging te nemen Doch niet in den vorm van toelating van vluch telingen. maar op de door minister Janson in België toegepaste wiize, n.1. door geld hesehikbaar te stellen voor d" inrichting van een kamp in Frankrijk. Bii de discussie valt dr heer Albarda ziin fractiegenoot bij en zegt dat velen in Ne derland bereid zouden ziin de jeugdige slachtoffers op te nemen. De nat.-sor. afge vaardigde de heer de Marchant et d'Ansem bourg ontkent het recht van de communis ten om op te komen voor hulp aan de Spaansche vluchtelingen, die slachtoffers zijn van de gedragingen der volgelingen van Moskou. De vergadering wordt te 19.40 uur tot nadere bijeenroeping verdaagd. De lezing van den heer Rost van Tonningen. De heer Rost van Tonningen heeft ons na afloop van het incident opgebeld om ons zijn lezing van het voorgevallenen te geven. Volgens den heer Rost van Tonningen heeft het katholieke Kamerlid, de heer Ruyter, nadat de vergadering was geschorst en nadat de voorzitter had gelast, dat de heer Rost van Tonnihg de zaal zou verla ten, laatstgenoemde in het toen ontstane tumult toegevoegd „landverrader!". Daarop ontstak de heer Rost van Tonningen in toorn en riep „wat zegt u daar?" Een aan tal Kamerleden drong zich toen tusschen de beide r.k. en nat.-soc. vertegenwoordi gers, doch de heer Rost van Tonningen drong door hen heen om den heer Ruytep rekenschap te vragen. Hij werd daarop te gelijk met den heer Woudenberg door Ka merboden uit de zaal gebracht. De heer Rost van Tonningen deelde mede, tegen den heer Ruvtcr een klacht bij de Justitie te zullen indien, wegens beleediging Verschillende Kamerleden zal hij daarbij als getuigen doen dagvaarden. Van andere zijde is ons bevestigd, dat Oe heer Ruyter de uitdrukking „landsverrader heeft gebruikt. De bekende Fransche veldheer zou hebben toegestemd. In welingelichte parlementaire kringen doet het gerucht de ronde, dat Daladier maarschalk Pétain het ambassadeurschap Pétain. te Burgos zou hebben aangeboden. Pétain zou er in toegestemd hebben voor een be perkten tijd de functie te bekleeden. Een officieele bevestiging kon niet verkregen worden. Maar Duitschland mag niet liet qelad.cn pistool richten op een Engelanddat met gebonden handen staat! In een rede te Liverpool heeft lord Zet- land onder meer gezegd: „Laten de regeeringen der totalitaire sta ten den moed hebben om den voet te zet ten op den weg, waarop Ghamiberlain haar reeds meer dan halverwege is tegemoet ge komen. Dan kunnen de volkeren der aarde weer een luisterrijke dageraad zien. Duitschland heeft het in zijn macht een einde aan den waanzinnigen bewapenings wedloop te make door zijn eigen koortsach tige concentratie op de herwapening 'n halt toe te roepen. Het wil mogelijkheid: dat wensehen wij ook. Het zal ons meer dan bereid vinden aan de conferentietafel alle aangelegenheden te bespreken, die van ge meenschappelijk belang, voor onze landen zijn. Het zal ons niet bereid vinden tot een samenkomst, waarbij onze handen op den rug gebonden zijn, terwijl Duitschland een geladen pistool in de hand heeft. De toekomst is niet volkomen donker: de zil veren randen aan de donkere wolken bo ven Europa ontbreken niet. Dat er in Duitschland en Italië geen haat tegen En geland bestaat, is bewezen door de ovaties, die het Duitsche en het Italiaanscho' volk Chamiberlain gebracht hebben." Voor rust. Gezaghebbende kringen bevestigen thans, dat Goering een reis naar Italië zal maken Men wijst er echter op, dat de minister voor rust naar Italië wil gaan. Toch zal de reis hem de gelegenheid geven leidende Italiaan sche persoonlijkheden te ontmoeten en het is mogelijk, dat verscheidene medewerkers van Goering hem zullen vergezellen. In Berlijn betwist men echter dat het doel der reis is onderhandelingen te openen be treffende de militaire luchtvaart, zooals bij geruchte in het buitenland verluidde. De Duitsch—Ttaliaansche betrekkingen, zoo verklaart men, worden op alle gebieden be- heersrht door de opvatting van de spil en onderhandelingen in een zin, gelijk men aan dit woord wil toeschrijven, zijn over bodig. Nieuw offensief der Japanners. Chineesche regeering verplaatst? Op den Nanking Road, in het hartje van de internationale nederzetting, zijn gister avond vier bommen tot ontploffing geko men. Er werd slechts één Chinees gewond. De vier bommen zijn binnen het verloop van een uur ontploft. De eerste deed een regen van pamfletten neerdalen, waarin de bevolking werd aangemaand, niet te drin ken en te dansen, maar haar geld voor den oorlog te besteden. Amerikaansche mari niers hebben eenige gebouwen doorzocht, doch'er zijn geen arrestaties verricht. Nieuw Japansch offensief De Japanners zijn een groot offensief ten Westen van Hankau begonnen. Zij schijnen het te hebben gemunt op I Tsjang of Tsja Si, twee steden aan de Jang Tse. De Japanners rukten aanvankelijk op, doch konden er niet in slagen, de rivier over te steken, ondanks drie aanvallen, welke zij achtereenvolgens ondernamen. De Chineezen gingen tenslotte tot een te gen aan val over en wonnen terrein. Volgens mededeeling uit Chineesche krin gen te Hwai Ving, waar de provinciale re geering van Kiangsoe is gevestigd, wordt in Noord Kiangsoe no gstceds verwoed gester- den. Naar van Chineesche zijde wordt gemeld, zijn Japansche troepen uit het Tsjoengtiau gebergte verdreven. In Oost Honan doen de Chineesche troepen felle aanvallen, in den driehoek tusschen Peiping, Hankau en de spoorwegen ten zuidoosten van Tsjengtsjau. Ontploffing in een arsenaal Bij den brand, als gevolg van ontploffing in een arsenaal te Hirakata zijn ongeveer tweehonderd personen gewond en anderen, naar men vreefet, gedood. Ongeveer zeshon derd huizen zijn uitgebrand, tengevolge waarvan omstreeks 5.800 personen dakloos zijn. Chineesche regeering opnieuw verplaatst? Naar van Japansche zijde uit Singapore wordt gemeld, zou de Kwomintang-regee ring besloten hebben, over enkele dagen haar bureaus, o.a. de ministeries van buiten landsche zaken en financiën, van Tsjoeng- king naar Koenming (Joennanfoe) over te plaatsen, opdat zij niet langer onder het be- reik liggen van de Japansche bombarde mentsvliegtuigen. Nieuwe voorstellen der Arabieren wijken niet af van de oorspronke lijke. NOG 10 DAGEN PRATEN? Hedenmiddag om half vier zal een spe ciaal gevormde commissie bijeenkomen ter bcstudeerlng van de Britsche voorstellen en de Arabische tegenvoorstellen. Van een zijde, dje de Britsche delegatie zeer na staat, worejt gemeld, dat het waar schijnlijk te achten is, dat de Britsche re geering over een tiental dagen een einde aan de besprekingen zal maken als de voor uitzichten op een accoord niet beter worden. Arabieren blijven op hun staan. stuk De Arabische tegenvoorstellen, die gister middag aan de Britsche delegatie zijn voor gelegd, wijken, naar Reuter meent te weten, weinig af van de voorstellen, die de Arabie ren oorspronkelijk hebben ingediend. De Arabieren verlangen met nadruk de staking van iedere Joodsche immigratie in Palestina en van allen verkoop van land en onmiddellijke vorming van een Palestijn- schê regeering. Na de vorming van zulk een regeering zou deze, aldus wordt voorgesteld, een plan moeten opstellen voor de verkie zing van een wetgevend lichaam. Ook wijst de Arabische verklaring, naar men weet, er op, dat er geen behoefte is aan een rondetafelconferentie ter bespreking van de minderhedenkwestie en dat de kwestie van de waarborgen en andere details bij de thans aan den gang zijnde besprekingen kunnen worden besproken. Mijnwerker maakte jarenlang het Zuid-Limburgsche grensge bied onveilig. Dinsdag is de 32-jarige mijnwerker J. Mayer, wonende te Alsdorf, te Keulen te recht gesteld. De man had vele jaren het Zuid-Lknburgsch grensgebied onveilig ge maakt en in de maand Januari van dit jaar te Kellersberg, nabij don Limburgschen grens een herbergier aange val len en met revolverschoten zwaar ge wond, terwijl hij, bij zijn arrestatie, een moordaanlag pleegde op een politie-agent. Hij was door het „Sondergerioht" te Aken reed -op 26 Januari ter dood veroordeeld. Van candidaatstellimg voor den gemeenteraad kan voorloopig niets komen. Gisteren werd te Castricum ln gebouw ,,De: Vriendschap" een vergadering gehou den van de R.K. Staatspartij, afcleeling Castricurn, waarvan als hoofdschotel op de agenda vermeld stond de gemeente raadsverkiezingen. De voorzitter las een te legram van het hoofdbestuur voor, waarin werd bekend gemaakt, dat het hoofdbestuur de afdeeling Castricum heeft geroyeerd, zoodat er van een eventueele candidaatstel- ling voorloopig geen sprake kan ziin. In de vergadering, welke, volgons het Hsbl., een zeer bewogen verloop had, werd besloten bij het kringbestuur stappen te doen, om dit royement alsnog ongedaan te maken. Hij redde de bemanning van een zinkend schip. De Nederlandsche non-interventie officier J. G. J. van Echten heeft aan het einde van de vorige week zeer angstige momenten doorge maakt aan boord van het Griekscne s.s. „Loulis", dat hij van een Zuia- Fransche haven naar Valencia moest begeleiden, doch dat op kern ten afstand van Port Vendres. iihIirt de Spaansche grens, in de Golf du Lion in een ontzéttenden storm ge raakte en verging. De lieer Van Echten is thans veilig te Marseille aangekomen en van daaruit heelt hij zijn familie te Rotterdam een brief geschreven, waarin hij van zijn wederwaardigheden verhaalt. Uit dien brief blijkt dat de „Loulis" Vrij dagnacht in een hevigen storm terecht kwam. De heer Van Echten bevond zich op de brug, toen men bemerkte, dat het schip dat door liooge zeeën werd gebeukt, water begon te maken. De kapitein trachtte nog koers te zetten naar den wal, doch het schip zonk dieper en dieper, het water stroomde de machinekamer binnen en doof de de vuren. Het zag er op dat moment "zeer hachelijk uit. In den donkeren nacht was nergens een schip te bekennen, de „Loulis" werd heen en weer gesmeten door 't geweld der golven en tot overmaat van ramip bleek dat er geen vuurpijlen en noodsignalen aan boord waren. De Grieksche bemanning liep in de groot ste verwarring rond en ieder dacht dat zijn laatste uur had geslagen. De heer Van Echten wist echter zijn te genwoordigheid van geest te behouden, zegt de Tel., en met een stormlantaarn gaf hij voortdurend lichtseinen in morse-teekens. De seinen werdén opgemerkt door den Fran- schen torpedoboot jager „Tigre", die zich in de nabijheid bevond en onmiddellijk te hulp snelde Nauwelijks was dit scihip er in ge slaagd de bemanning van de „Loulis" over te nemen, toen het Grieksche schip in de golven verdween. De bemanning heeft niets weten te redden, alle panieren en persoon lijke bezittingen, ook van den heer Van Echten, zijn verloren gegaan. Op den torpedojager werden de uitgeput te zeelieden van droge kleeren voorzien en liefderijk verzorgd, waarna zij te Barcelona aan land werden gebracht. De heer Van Echten begaf zich daar vandaan naar Mar- seille, waar hij zich niet de non-interventie commissie te Londen in verbinding stelde. Voor de familie die sinds Zaterdagmorgen in groote ongerustheid verkeerde, beteekent de ontvangst van den brief uit Marseillc een heele opluchting. Uitvinding van prof. Hallo. De Delftsche ingenieurs zullen aan prof. dr. ir. H. S. Hallo, hoogleeraar in de elec- troteohniek aan de Technisdhe Hoogescihool te Delft ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum het nieuwste product van Philips aanbieden, dat door den jubilaris werd uitgevonden. Wat dit nieuwe product zal zijn, wordt nog geheim gehouden. Extra bacon-contingent tijdelijk verhoogd. Nadat onlangs het Nederlandsche bacon- contingent in Engeland tijdelijk was ver hoogd met 5 pet., dus ongeveer van 10.000 op 10.500 varkens per week, heeft de Engel- gelsche regeering thans aan Nederland toe gestaan een extra invoer van 5000 stuks te verdeelen over twee weken. Gedurende de ze veertien dagen wordt het inblikken van zouters door de Veehouderijcentrale onder broken. Gedurende een halve maand is ons Engel- sche bacon-contingent dus met 25 pet. ver hoogd, hetwelk een voordeeltje is voor de Centrale. De boeren, die van haar een prijs ontvangen, die verlies laat (gemiddeld 59 cents per kilo geslacht gewicht) merken er niets van, zegt het Hsb., en ook sympto- misch is deze tijdelijke verruiming niet van belang. Week Maandag t m Zatcrd. 20 Febr. tot 21 Febr. tot 25 Febr. '39 26 Febr. *38 Effecterun arkt *83.9 Aandeelenkoersen 95.1 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 107.9 108.7 Groothandel Groot handelsprijzen 67.6 76.0 Omzet termijnmarkt 48.8 67.7 Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 93.4 98.0 Goederenverkeer Gewerkte taken 51.9 85.9 (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart 95.6 113.8 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 116.7 102.6 Aanbiedingen van werknemers 84.7 101 9 106.4 Plaatsingen 121.8 Postvluchlen op Indië Aankomst Singap. i Vertrek van Wielewaal [Rang. i Mrt. (heenreis) I Pelikaan (heenreis) Oehoe (terugreis) Valk (heenreis) Gier (terugreis) Emoe (terugreis) Jodhp. 1 Mrt. Basra 1 Mrt. Napels 1 Mrt. Medan 1 Mrt. Athene 1 Mrt. Rang. i Mrt. Athene 1 Mrt, Alex. l Mrt. Rang. i Mrt. A'dam 1 Mrt. Schuschnigg naar „bewaakte vrijheid"? Naar het schijnt zal Schuschnigg worden overgebracht nar een villa in Duitsch land. Hij zou daar een soort „bewaakte vrijheid" genieten. De onrust te Rangoon. Gisterochtend zij0 wederom de Britsche troepen te hulp f>e. roepen hij een ernstig gevecht tusschen Mohammedanen en Hindoes, waarbij 55 personen werden gewond en drie gedood. De politie was genoodzaakt drie keer op de menigte te. vuren. Wat de Britsche Sijmen Betaal moet oüq. ren. De sociale diensten in Engeland zullen dit jaar den belastingbetaler te staan komen op 534.596.000 pond sterling, hiervan is ongeveer vijf millioen bestemd voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. De rest van de hiervoor benoo- digde gelden zal verkregen worden uit de hegrooting voor oorlog. Défilé langs lijkbaar van Kroepskaja. Tot gistermiddag 2 uur hebben 150.000 men- schen gedefileerd langs de lijkbaar van Kroepskaja, de weduwe van Lenin, in de groote zaal van het vakvereenigingsge- bouw te Moskou. Soldaten van alle leger corpsen betrekken de eerewacht. Stalin, Molotof, Kaganowitsj, Worosjilof, Kaliuin en andere regeeringspersonen hebben be zoeken afgelegd. De Britsche legerbegrooting gepubliceerd. Gisteren is de begrooting voor het leger gepubliceerd, welke in totaal 161.133.000 pond sterling bedraagt, hetgeen 46.714.000 pond meer is dan het vorig jaar. 66.232.000 pond sterling zal worden gedekt door een leening. Het maximum van het personeel zal 185.700 bedragen, 15700 meer dan bij de vorige begrooting. Mexicaansche nationaal-socialisten gearres teerd. De correspondent van de New York Times te Mexico meldt, dat aclil nationaal-socialisten zijn gearresteerd, voor het meerendeel onder de beschuldi ging van spionnage. Tot hen behoort baron von Holleneuf- fer, een zwager van den politiepresideut van Berlijn. Aardschokken in Duitschland. Het seis- mografisclie instituut van Wurtemberg heeft gistermiddag om twaalf uur 33 een tamelijk zwakke nabeving geconstateerd, welke ook in verschillende plaalsen in \Vurtemberg werd waargenomen. In Algerije dreigt een overstrooming. De bewoners van een nomadenkamp bij Guel- ma in Algerije worden door het rijzende water bedreigd. Het geweld van de berg- stroomen, opgezwollen door de smeltende sneeuw van het Atlasgebergte en door voortdurende regens, maakt het onmoge lijk de menschen te hulp te komen. El ders in het land hebben overstroomingen reeds groote schade veroorzaakt. De kinderarrestatie in Rusland. Vier amb tenaren van de Gepeoe zijn veroordeeld lot. gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar wegens de onwettige arrestatie van 160 kinderen van tien tot twaalf jaar, af komstig uit Leninsk (Kusnetsky in Sibe rië), die zij er van beschuldigd hadden leden te zijn van een contrarevolutionnaire organisatie. Het vluchtelingenvraagstuk. Naast een centraal bureau dat de Duitsche regeering heeft ingesteld, zal 'n buitenlandsche com missie worden gevormd, die zich zal be zig houden niet de emigratie van de Duit sche grenzen af tot en niet de vestiging .van vluchtelingen ir. een ander land. Credieten voor Amerikaansche landsverde diging. De Kamercommissie voor de cre dieten heeft een wetsontwerp aangenomen, dal voorziet in een crediet van 499.857.000 dollar voor de verschillende ministeries van defensie. Dit bedrag omvat het eerste gedeelte van de door Rooscvelt voor de ontwikkeling gevraagde fondsen tot een bedrag van 300 milioen dollar. De versterking van Guam. De marine- commissie uit den Amorikaanschen senaat heeft de kwestie van de versterking van net eiland Guam opnieuw in behandeling genomen. Reslofen werd getuigen te hoo- ren, die zoowel voor als tegen versterking van het eiland zijn. Eetpartij bij Hitier. Bij den Führer is pfis- OT"? een Hiner gegeven ter eere van io diplomatieke korps, waaraan alle te «er ïjn geaccrediteerde ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden, alsmede He rijksministers, verscheidene rijkslciders en om aanstaande ambtenaren van den bui- zaten' dienst, met hun dames aan- Norma Shearer herstellende. Do filmster n(la Shearer, die lijdende was aan een i nstige keelontsteking, is aan de beteren- ue nand. Waarschijnlijk zal zij over eeni- - (ngen het ziekenhuis kunnen verlaten. Tegen communisme in 't Amerikaansche Ie- ri vice-minister van de marine ,°lVer. Staten, Charles Edison, heeft gis- congres verzocht drastische tn i11 nemen om de propaganda het P" van sommige agitators, m 'tóf»; vn.n communisten, die Let <dn»vm 1 ^fensieProgram trachten te ver- en de vlooi 0nrusfc <p zaaien bii het leper

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2