dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Kardinaal Pacelli gekozen als Pius XII op den Heiligen Stoel Minister acht ouderdomsvoorziening een groot belang Het spaarkwartje is niet voor luxe! Ook de Joden houden vast Dc Italiaansche voorjaars lichting onder de wapenen Een handige zet der Fransche diplomatie KONINGSTRAAT 78, DIN HELDER. TELBOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Zijn verkiezing beteekent een voortzetting van het werk van zijn voorganger IJsbreker nadert de Noordpool Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT.- Petroleumonderzoek op Britsch Nieuw Guinea HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Heldor 3 MAART 1939 67e JAARG. No. 8557 Een nieuwe Paus Eindelijk, na een dag vol spanning, werd gistermiddag tegen hall zes bo ven het Vaticaan witte rook zicht baar: de R.K. kerk had weer een Opperpriester. Diepe stilte viel over de samengestroomde menigte op het St. Pietersplein, ontroerd wachtte men op de komst van den ondsten Kardinaal-Diaken. Om 17.25 versoheen deze op de Loggia van het Vaticaan en maakte de wachtende menigte bekend, dat de Zeer Eerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen. De nieuwe Paus heeft den naam Pius XII aangenomen, waarin men een voorteeken ziet, dat hij zich zal be wegen langs de richtlijnen, welke zijn voorganger heeft uitgestippeld. Kardinaal Pacelli is op zijn verjaar dag gekozen, hij werd juist gisteren 63 jaar. Het is nog nooit voorgeko men, dat iemand op zijn verjaardag Paus werd, nooit eerder behoefden de kardinalen slechts één nacht in hun cel door te brengen en nooit nog is het voorgekomen, dat een kardi naal-secretaris den stoel van Petrus beklom. Alles in deze Pauskeuze is dus ongewoon, onverwacht en ver wonderlijk geweest. Waar de Pau sen in de geschiedenis vaak den naam aannamen van een vereerden voorganger, is de naam Pius min of meer als een politiek programma te beschouwen. Twee stemmingen hadden geen resultaat opgeleverd, na de derde had de Roomsch- Katholieke Kerk een nieuwe Paus. „1-Iabe- nius Pontificem" (wij hebben een Paus) wa ren de woorden waarmede de Vaticaan-zen- der spoedig daarop het nieuws aan de we reld bekend maakte. Toen met de gebruikelijke ceremoniën de uitslag van de stemming bekend was ge maakt, zong het publiek „Christus Rex regnal". Het gezang werd herhaaldelijk onderbro ken door het gejuich: Leve de Paus. Inmiddels was deze door de vier ceremo niemeesters gekleed en had hij op den pon- tificalen troon de hulde der kardinalen in ontvangst genomen. Terwijl de Pauselijke Marsch werd gespeeld, verscheen de nieuwe kerkvorst in de Loggia en zegende de me nigte. Alle klokken beierden en religieuze gezangen klonken over het plein. Om hall zeven trokken Paus Pius XII en zijn gevolg zich weer terug. Kroning op 12 Maart? Na zich' uit del oggica te hebben terugge trokken keerde Paus Pius XII naar de oix- tynsche kapel terug, waar hij, na van ge waad te hebben verwisseld, en langdurig te hebben gebeden, plaats nam in de becia Gestatoria om voor de tweede maal het eer betoon van de kardinalen in ontvangst nemen. De Paus begaf zich vervolgens naai de zaal der gewijde gewaden, waai hij pontificale kleedingstukken aflegde en den bisschopsmantel met de groote stola om hing, waarna hij zich terugtrok in partementen, die hij reeds als staatssecre taris bewoonde. j„ Intusschen hadden de maarschalk en ne gouverneur van het conclaaf reeds d ren van het conclaaf geopend en b« nei vallen van den avond verlieten de kardina len en conclavisten het Vaticaan. Men gelooft, dat de kroning van Pius X Zondag 12 Maart zal geschieden. Hoe de verkiezing geschiedde. Zoodra de vereischte meerderheid van stemmen voor Pacelli vaststond, werden de deuren der Sixtijnsche K - pel geopend en werden de secreta ris van het conclaaf en de ce:rem - niemeesters binnengelaten. IJc mi - dinaal-deken, omringd door de dinalen, de hoofden der orden, pries ters en diaken, begaf zich naar den gekozene en vroeg hem in het latijn: „Aanvaart gij uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli bevestigend ge antwoord had, werden alle baldakij nen boven de zetels der kardinalen met een beweging neergehaald, met uitzondering van hef baldakijn ho ven den zetel van Pacelli. Vervol gens vroeg de deken welken naam hij als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris van het conclaaf de officieele acte op van de verkie zing en de aanvaarding daarvan. Terstond daarop begaf de gekozene zich, vergezeld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds voor den aanvang van het con claaf dc pontificale kleedij gereed lag.. Eeni- ge oogenblikken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. De levensloop van Paus Pius XII. Eugenicus Pacelli, die als Pius XII den stoel van Petrus zal bestijgen werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een familie van juristen. Zijn vader was deken van de con sistorie-advocaten. Eugenius Pacelli ontving zijn wetenschap pelijke opleiding op het Collegio Capranica te Rome en op het Seminario Romano, waar hij als een uitstekend student uitmuntte, vooral in de rechten en in de diplomatische wetenschap. Na zijn priesterwijding werd hij reeds spoedig minutant op de congrega tie der buitengewone kerkelijke aangele genheden. Zijn geheele carrière maakte hij verder op de staatssecretarie, terwijl hu ondertusschen nog les gaf aan de pauselijke academie voor adellijke geestelijken. On der den lateren Paus Benedictus 15, Giaco- mo Della Ohiesa, toen substituut aan de Pauselijke staatssecretarie, werkte lm als ondersecretaris en werd later tot pro-sccie- taris benoemd. Nuntius, later kardinaal en staats secretaris. In 1917, toen de post van Nuntius te Muenchen door 't heengaan van den lateren kardinaal Fnihwirth leegkwam werd hu daar als nuntius benoemd en ontving uit de handen van den Paus Benediotus lo de biInhd°eTfiStte werkte hij veel voor het uitwisselen van de krijgsgevangenen en voorde oorlogsslachtoffers. Den 29 Juni 1917 had hij zijn eerste ontmoeting met den l)uit«chen Keizer en speelde een groote 10 in de vredespogingen van den Paus in dat jaar; De nieuwgekozen Paus, Z. Em. kardinaal Paoelli, die den naam zal dragen van Z. H. Paus Pius XII. In het consistorie van 16 Dec. 1929 werd hij door Pius XI tot kardinaal benoemd en volgde kard. Pietro Gasparri als staatssecre taris op in het jaar 1930, terwijl hij een paar maanden later werd benoemd als aarts priester van de aartsbasiliek Sint Pieter. In zijn functie van staatssecretaris kwam hij voor moeilijke vraagstukken: De kwestie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engelsche regeering, dc eerste geloofsver volging in Spanje. In 1931 wist hij de moei lijkheden over de katholieke actie tusschen kerk en Italiaansche regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concordaat tusschen het Derde Rijk en de kerk, de moeilijkheden tusschen het Vatikaan en de Duitsche regeering. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewichiige zen dingen, welke de Paus hem opdroeg. In 1934 was hij pauselijk legaat op het internatio naal Eucharistisch congres te Buenos-Aires en in 1935 te Lourdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Vereenigde btaten, waar o.a. zijn groote rede voor de Algemeene Amerikaansche persvereeniging een groo- ten indruk maakte. In 1937 nam hij namens den Paus deel aan de groote feestelijkheden van de inwijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Lisieux, waar wederom zijn groote en schitterende redevoeringen den weg openden voor een betere verhou ding tusschen kerk en Fransche regecring. In 1938 was hij nog eens pauselijk legaat op het internationale Eucharistisch congres te Boedapest. Pius XII is de 262ste Paus. Nog 400 kilometer. De Russische ijsbreker „Sedov" blijft zich in Noordwestelijke richting bewegen. In den nacht van 28 Februari bevond het vaartuig zich op 86 graden Noorderbreedte en 117 gr. Oosterlengte. Nog nooit heeft een schip deze breedte bereikt. Slechts bijna 400 kilo meter scheiden den ijsbreker nog van den Noordpool; Op het Staatsonderzoek kan echter niet worden vooruilgeloo- ■pen. De minister acht, zoo deelt hij in zijn Me morie van Antwoord betreffende Sociale Zaken mede, een bevredigende ouderdoms voorziening een groot belang. De verbete ring dezer voorziening kan echter naar zijn oordeel niet ter hand worden genomen alvorens zal zijn komen vast te staan de omvang der lasten, welke de gezondmaking van de bestaande wettelijke invaliditeits- en ouderdomsve'rzekering zal vorderen. Voorts moet eerst een voldoende betrouw baar inzicht zijn verkregen omtrent de ver moedelijke lasten, welke verbetering der ouderdomsvoorziening zou medebrengen, waarbij rekening zal kunnen worden geliou den met naar de oorzaak van het gemis der ouderdomsverzorging te onderscheiden groe pen. Op geen van deze beide onderzoekingen kan worden vooruitgeloopen. Aan de staatscommissie voor de financiering der invaliditeits- en ouderdomsverzekering zal worden verzocht, bij de vervulling van haar opdracht zooveel mogelijk spoed te betrachten. Dit laatste is trouwens reeds noodzake lijk in verband met de omstandigheid, dat de geldende wettelijke regeling inzake die financiering einde 1940 ophoudt van kracht te zijn, zoodat tijdig opnieuw door den wet gever in deze aangelegenheid moet kunnen worden voorzien. De spaarregeling werkt. Het is minister Romme aangenaam te kunnen mededeelen, aldus de Antwoordme- morie aan de Eerste Kamer, betreffende So ciale Zaken, dat na zijn toezegging, gedaan in de zitting van dc Tweede Kamer van 4 Maart 1938, dat thans behalve kleeding, dek king en schoeisel, ook andere voor het huis houdelijk gebruik noodz. artikelen, zooats bedden, kachels, keukengerei, vloerkleeden of matten, tafelkleeden, gordijnen, vitrages ca. van de gelden, door middel van de spaar regeling bijeengebracht, mochten worden aangeschaft, dit inderdaad in ruime mate geschiedt. De controlediensten hebben de opdracht er nauwkeurig op toe te zien, dat de spaarders inderdaad die goederen betrekken, tot aanschaffing waarvan de re geling gemaakt is, luxe artikelen zijn uiter aard uitgesloten. En waar de Arabieren even on verzettelijk blijven, staat Enge land voor een moeilijk gevall Chamberlain heeft in tegenwoordigheid van Macdonald en Butler gisteravond in zijn werkkamer in het Lagerhuis een bespreking gehad met Weizmann, Ben Guiron en Ste- phen Wise. De bijeenkomst duurde ongeveer een uur. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de houding der Joden tegenover de Brit- sche voorstellen niet op een wijziging wezen. Het verluidt, dat de Britsche voorstellen niet als basis van discussie kunnen worden aan vaard. Hedenmiddag zal wederom een nieuwe in- formeele bespreking worden gehouden tus schen eenige Joodsche gedelegeerden en de Britsche delegatie ter voortzetting van de informeele bespreking van 28 Februari. Een nauwkeuriger bestudeering der Ara bische tegeneischen doet zien, dat zij, wel verre van 'n compromis te zijn, op een na drukkelijke wijze de eischen herhalen, wel ke Dzjemal Hoeseini in de openingszitting heeft ter sprake gebracht. Er bestaat weinig hoop op, dat de Brit sche regeering deze eischen zal aanvaarden. „Volkomen normale oproeping." Gisteren zijn in Italië de lichtingen 1915 tot en met 1918 onder de wapenen geroe pen. De schattingen van het aantal opge roepen manschappen varieeren tusschen 60.000 en 200.000. Van officieele zijde wordt gesproken van de volkomen normale oproe ping van de lichting 1918 en manschappen van de drie voorgaande jaren, die 'vroeger als ongeschikt zijn afgekeurd. Tengevolge van het lager geboortecijfer gedurende den wereldoorlog zijn deze vier lichtingen de kleinste. In niet-Italiaansche kringen meent men te weten, dat de noodzakelijk heid van handhaving der legersterk- te de eenige reden voor het oproe pen der lichtingen is. Men gelooft, dat andere lichtini gedemobili seerd zijn. Verwachting: Zacht droog weer, gedeeltelijk bewolkt, zwak ke tot matigen wind uit Zui delijke richtingen. Alg. vooruitz.: Er mag gerekend worden op enkele dagen mooi voorjaarsweer. Het bericht van een Amerikaansch pers bureau over oproeping van vijf of zes lich tingen in Italië wordt in bevoegde Italiaan sche kringen met de grootste stelligheid tegengesproken. De plakkaten, waarop dit bericht betrekking moet hebben, spreken slechts van de lichtingen 1917 en 1918 en gelden dan ook slechts voor de ieder voor jaar terugkeerende oproepingen. De maat regelen dragen niet in het minst het ka rakter van een mobilisatie. Dat blijkt ook daaruit, dat de recruten zich tusschen 25 en 31 Maart naar alphabetische volgorde hebben aan te melden. Ieder, zoo wordt verder gezegd, kan er zich persoonlijk van overtuigen, dat van oploopen voor de aan plakbiljetten geen sprake is. Pétain, Franco's leermeester, am bassadeur te Burgos. De benoeming van maarschalk Pétain, de 83-jarige veteraan uit den wereldoorlog tot ambassadeur te Burgos is een fijn staal tje van diplomatie, immers Pétain en Fran co zijn leermeester en leerling geweest, toen de laatste de krijgsschool te Parijs bezocht. Do Italiaansche pers is zeer ontstemd over de benoeming van Pétain, de republikein- sche Fransche bladen beklagen hem. Offensief van Franco verwacht. De waarschijnlijkheid van een offensief van Franco om het overblijvende republi- keinsche gebied te onderwerpen, wordt hier sieeds grooter geacht. In militaire kringen is men thans de meening toe gedaan, dat, aangezien er thans blijkbaar in het republikeinsch gebied geen autoritei ten meer over zijn om dit gebied te verte genwoordigen, het beter is een militaire beslissing te forceeren. Dc benoeming van Pétain tot Fransch ambassadeur wordt te Burgos algemeen toegejuicht als de best mogelijke oplossing. Australië kondigt plannen aan. Lyons, de Australische minister-president, heeft plannen aangekondigd voor een uit gebreid onderzoek naar petroleum op Pa poea en Britsch Nieuw-Guinea in den loop van dit jaar. Lyons wees hierbij op de wen- schelijkheid de petroleumbronnen in het Britsche rijk te vermeerderen. Dit beginsel wordt niet geschonden door den hulp van buitenlandsch kapitaal en technische ar beidskrachten in de ondernemingen. Het onderzoek zal door particuliere maatschap pijen worden verricht en de regeering van het gemeencbest blijft hier in financieel op zicht volkomen buiten. Het vinden van petroleum in een der heide gebieden, aldus Lyons, zou voor Au stralië van het grootste belang zijn, vooral met het oog op de behoeften der defensie. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 45 2. Te Amsterdam zijn gisteren de wereldkampioenschappen biljarten cadre 45/2 aangevangen en reeds den eersten avond viel er een groote verrassing te noteeren. Jan Domme- ring verloor van den invaller van I.ijmeren na een spannende, doch weinig fraaie partij. Onze derde deelnemende landgenoot Swee- won van ^en Zwitser Loeb. Voor de 'GO punten had onze vertegenwoordiger 24 beurten noodig, zoodat zijn gemiddelde 16.66 bedroeg. Loeb bleef op 194 staan. De gemiddelden van v. Eijmercn en Dom- mering bedroegen resp. 11.11 en 8 72 De heeren hadden er dan ook heerlijk op los geknoeid! De Belg Gabiiëls bewees zijn meesterschap in zijn partij tegen zijn landgenoot Claevs Met een score 400 tegen 107 in 10 beurten zeF?v,Prc'e titelhouder. Een gave partii Maar ook de Franschman Cöte liet zien de kunst nog niet verleerd te zijn. Hij stoot te iOO punten in 13 beurten bijeen (er was een serie van 118 bij) en maakte dus een gemiddelde van 30.76. Zijn tegenspeler, Gal- miche (Fr.) bracht het tot 139 punten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1