W ereldklanken Puzz'es rond de Vestigingswet kleinbedrijf Minister Romme's daden DE WERELD Postvlucbten op Indië weinig woorden FRANKRIJK AMERIKA DUITSCHLAND ITALIË ENGELAND ANDERE LANDEN NEDERLAND Zedcnschandaal in de Rijp Vreugde in de democratische landen Er staat wat op stapel». Reeds vele commentaren over de keuze van den nieuwen Paus zijn bekend. De democratische landen betuigen op ondubbelzinnige wijze hun tevredenheid. In Duitschland laat men zich nog vrij gere serveerd uit. liet feit, dat de Paus, toen hij nog kardinaal was, nim mer een blad voor den mond nam ten aanzien van fascisme en na- tionaal-socialisme zal daar wel niet vreemd aan zijn! Te Parijs, aldus de Reuter-correspondent, aldaar, is men algemeen van oordeel, dat Pius XII de politiek van zijn voorganger zal voort zetten. In politieke kringen was men gistermiddag algemeen van gevoe len, dat het college van kardinalen door de snelle verkiezing van Pacelli ondubbelzinnig zijn instemming heeft betuigd met het door Pius XI gevolgde beleid, dat een voortdurend streven was naar be houd van den vrede tusschen de menschen en volken en van de hei ligste religieuse en menschelijke waarden. Verscheidene politieke figuren hebben tegenover Ilavas hun groote voldoening geuit. De Reuter-correspondent te Washington seint., dat de vriendschaps handen, die Pacelli daar heeft aangeknoopt, de populariteit van zijn verkiezing verzekeren, en dat men te Washington van meening is, dat Pacelli in de. komende jaren zijn diplomatieke kundigheid zal ge bruiken bij de kritieke opgaven, waarvoor de kerk zich in verschil lende landen, in het bijzonder Duitschland, Oostenrijk en Spanje, ge steld ziet. De Reuter-correspondent te Berlijn herinnert eraan, dat de nieu we Paus dikwijls in de Duitsche pers heftig is aangevallen als een vijand van het Duitsche rijk, en dat hij vaak een vertegenwoordiger genoemd werd van een ziekelijke generatie en van een zieltogende bourgeoisie. De eerste commentaren in de Berlijnsche pers zijn ech ter tot dusver gereserveerd. De Berlijnsche correspondent van het Hsb. ziet in de Pauskeuze geen aangename verrassing voor Berlijn. Immers zijn politiek als kardinaal-staatssecretaris is steeds zeer scherp tegen het nationaal- socialistische Duitschland gericht geweest. Men had te Berlijn niet de keuze van een z.g. „politiekcn Paus" venvacht en staat thans voor een nieuwe en verrassende situatie. De Berlijnsche correspondent van de N.R.Crt. spreekt van een sen satie. In Pacelli zal men hier de drijvende kracht achter de poli tiek van zi.in overleden voorganger, Pius XI en de inspirator van al diens uitlatingen nopens de bejegening, welke de roomsrh-katholieke kerk in Duitschland van de regeering ondervindt. Pacelli zou het ge weest zijn, die den Paus den stok zou hebben verschaft voor diens bestrijding van de rassentheorie en inderdaad heeft Pacelli zelf als kardinaal-staatssecretaris zich meermalen tegen deze theorie uitge laten, laatstelijk nog vorig jaar te Boedapest. De Romeinsche correspondent van Reuter telefoneert, dat onder de Romeinen een jubelstemming heerscht, en dat men dp menschen. op straat kan hooren zeggen: „Hij is onze Paus, een Romeinsche Paus". Of echter de verkiezing van Pacelli in fascistische kringen zeer in den smaak valt, is niet geheel zeker, indien men rekening houdt met een recent artikel in de Relazioni Internationali, waarin verklaard wordt, dat het voor Pacelli moeilijk zou zijn, de stemmen \an de Italiaansche kardinalen op zich te vereenigen. In speciale edities meldt do Ttaliaansche pers zelf echter de ver kiezing van den nieuwen Paus, waarbij zij opmerkt, dat de benoe ming geenerlei verrassing gewekt heeft, aangezien vele stemmen Pa celli reeds hadden genoemd als de man, die voor dezen hoogen post bestemd was. De Giornale d'Italia wijst er op. dat het conclaaf in vrij heid gehouden is en dat „niets, direct nocht indirect verwarrend heeft kunnen werken op den geest van hen. die zich voorbereidden tot de benoeming van een opvolger van Pius ®I". Hetzelfde blad zegt, dat „alle Italianen hun eerbiedige gedachten richten naar den nieu wen Paus en er zeker van zijn, dat de leden van het heilige college zich niet vergist hebben in hun keuze". De keuze van den nieuwen Paus is gunstig ontvangen in Londen, waar men herinnert aan Pacelli's werk bij het tot stand brengen van de concordaten met Italië en Duitschland. Men beschrijft Pacelli als een man van groote bekwaamheid en persoonlijke charme, mei, evenwichtige opvattingen in politieke problemen. In Spanje en Hongarije toont men zich zeer verheugd. In Spanje, omdat de nieuwe Paus veel moet hebben gedaan voor de erkenning Aan Franco, in Hongarije, omdat hij voor dit land steeds veel belang stelling toonde. In Volkenbondskringen is men eveneens met de be noeming zeer ingenomen, omdat Pius XII iemand is, die de inter nationale problemen volmaakt kent. De niet-katholiëke bladen hechten groote beteekenis aan de keuze van kardinaal Pacelli uit politiek oogpunt. Men schetst zijn levens loop als fijnzinnig diplomaat en dan doet de N. R. Ct. o.a. de volgende uitspraak: /.al dus deze Paus den geestelijken kant van zijn ambt niet ver zaken, dit moet hem als hoofd zijner kerk wel in aanraking en zelfs soms in botsing brengen met boven aangeduide stroomingen, met wier theorie en practijk geen compromis van de zijde van de kerk mogelijk is. Men mag aannemen, dat ook Pius XII zich met kracht tegen alles wat naar rassenleer zweemt, zal verzetten. De R.K. bladen laten de politieke kwestie vrijwel rusten. De Maas bode zegt nog: Als wij ons dan over de Pauskeuze zoo innig verheugen, dan voe len wij toch ook een ware beklemming, wijl wij zoo diep beseffen, dat de pas verkozen Pontifex een leven van voortdurenden kommer voor alle kerken, maar toch bijzonder voor enkele zoo zwaar beproefde ker ken voor zich ziet. Een principieele kwestie voor de rechtbank. Moet onder ver plaatsing van een zaak ook nieu we vestiging worden verstaan? ZAAK GESCHORST VOOR NADER GETUIGENVERHOOR. De Haagsche rechtbank behandelde gisteren een interessante kwestie, de Vestigingswet betreffende. Het ging hier om twee vragen, n.1. of een be drijf in spertijd zonder vergunning verplaatst mag worden en of onder verplaatsing van een bedrijf nieuwe vestiging moet worden verstaan. De laa-tste vraag had dc kantonrechter, die deze zaak in eerste instantie behandel de, ontkennend beantwoord en hij had ver dachte vrijgesproken. Het O.M. had hooger beroep aangeteekend. Een garagehouder had van 1930 af een auto-reparatiebedrijf geëxploiteerd, dat op verschillende plaatsen gevestigd is geweest, het laatste aan de Spoorbaanstraat. Deze zaak heeft hij in Augustus 1938 verplaatst naar de Falckstraat. Vergunning voor die verplaatsing heeft hij niet aangevraagd, om dat hij van oordeel was, dat dit niet noodig was. Volgens de vestigingswet kleinbedrijf •ls na afkondiging van de vestigingseischen een vergunning van de Kamer van Koop handel noodig voor de vestiging van een nieuw bedrijf. Gedurende den „spertijd" van ten hoogste één jaar, die daaraan kan voor afgaan, is voor de vestiging een vergunning noodig van den minister van Economische Zaken. Maar volgens art. 2 van de wet is vergunning van de K. v. K. niet noodig bij verplaatsing. De vraag waar het hier om gaat, is nu of deze bepaling ook geldt voor de vergunning van den minis ter tijdens den spertijd. De kanton rechter was het in zijn vonnis eens met den verdediger Mr. B. Stoppel- steen, die in zijn pleidooi had aan gevoerd, dat verplaatsen niet onder vestigen is begrepen. Verrassende wending. Bij de behandeling voor de rechtbank deed zich een verrassende wending voqr Het opmaken van proces-verbaal tegen den verdachte zou zijn uitgelokt door concurren ten van verdachte. Deze zouden door een advocaat schriftelijke verklaringen hebben doen opmaken van getuigen, waaruit moest blijken, dat verdachte nooit een reparatie bedrijf van auto's had gehad. Op de kanton gerechtzitting zijn de getuigen echter op deze verklaringen teruggekomen. De kan tonrechter had die gewijzigde verklaring ge accepteerd. Thans, ter zitting van de recht bank, was de officier van Justitie niet be reid zonder meer in te gaan op de afwij kende verklaringen. De officier vroeg schor sing van de zaak teneinde alsnog den ad vocaat als getuige te liooren en iemand, die oorspronkelijk bij het bekennen van de ver klaringen aanwezig is geweest. De rechtbank zal de behandeling op 16 Mei a.s. voortzetten. MACHINALE STEMPELING VAN RENTEZEGELS. Naar wij vernemen is een algemeene maatregel van bestuur in voorbereiding, welke mogelijk maakt, het plakken van ren tezegels te vervangen door machinale stem peling. Binnenkort mededeelingen over het plan-Westhoff. Vertrou wen in het moreel van den Ne- derlandschen arbeider. „Wij wachten nog op daden van minister Romme", heeft een groep Eerste Kamerleden in verband met de werkloosheidsbestrijding gezegd. De minister merkt in de juist ver schenen Memorie van Antwoord betreffende Sociale Zaken op, dat hij het woord „daden", in de lijn van wat zijn departement reeds op het gebied der werkverruiming heeft gedaan, slechts kan opvatten als „einddaden''. Zijne Excellentie begrijpt niet, dat bestrijding der jeugdwerkloosheid, karakterwijzi ging der werkverschaffing en het voorbereiden van het werkverrui- mingsbedrijf, waardoor, voor wat de cultuur-technische werken be treft, uiteindelijk 90.000 a 100.000 man per jaar weer arbeid zullen kunnen vinden, geen „daden" zijn Zij zijn het zeker niet minder dan de middelen, die' de teleurgestelde groep ter vermindering der werk loosheid zou willen toepassen. Het is de bedoeling, om, wat de regee ring op stapel heeft gezet, ook af te bouwen! Vervolgens beantwoordt de minister de vrrgen der leden over de talrijke onderwer pen zijn ministerie betreffend en erkent daar bij, dat de wet op het algemeen bindend en onverbindend verklaring van collectie ve arbeidsovereenkomsten tot dusver nog geringe resultaten heeft gegeven. In den vervolge zal meer spoed betracht worden met de afwikkeling der aanvragen. Wij le zen verder, dat de minister een wettelijke algemeene verkorting van den arbeidsduur stellig afwijst, doch de arbeidsinspectie voortdurend controleert of van nieuwe ar- beidsmethoden ook bezwaren voor de ar beiders voortkomen, in verband waarmee eventueel afzonderlijke maatregelen kunnen worden genomen. Een ontwerp-algemeene maatregel van bestuur als bedoeld in de artikelen 2 en 3 \an de wet inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937 is nog bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig. De regeling inzake vervroegde pen- sionneering in het typografisch be drijf zal naar alle waarschijnlijk heid per 1 April a.s. in werking tre den. Het wetsontwerp inzake de ondernemings pensioenfondsen zal binnen niet al te lan gen tijd worden ingediend. Een ontwerp van een wettelijke vacantieregeling is in voorbe reiding. Dc toestand van het Spoorwegbedrijf laat niet toe, dat maatregelen genomen worden tot verkorting der diensttijden van het spoorwegpersoneel. Het versche cadetje. Vaststelling van minimum-loonen voor de landarbeiders acht de minister niet wen- schelijk, evenmin een vervroeging van het uur waarop de bakkers beginnen te wer ken. Inmiddels is een commissie doen de de economische zijde van het bakkerij vraagstuk nog eens in vol len omvang te onderzoeken, ook uit een oogpunt van arbeidswetgeving. de oudste en de beste bleekpoeder maar nu 20% méér bleekkracht dus 20% besparing, en 20% minder slijtage van Uw goed Spaarf de blauwe omslagen. Voor 10 stuks krijgt U deze fraaie kop met schotel GRAflS door de ■speciaal gezuiverde kwaliteit N V. ZEEPFABR. DE HAAS VAN BRERCf APELDOORN- Overwogen wordt of de schadeloosstelling van de kleinere ongevallen aan de uitvoe ringsorganen der ziekteverzekering ware over te dragen. Een voorstel tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering is om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid. De minister is tevreden over wat hij ter oplossing van het dienstbodenvraagstuk heeft gedaan: hoewel het aantal buitenland- sche dienstmeisjes de laatste jaren met bij na 20.000 verminderd is, heeft de dienstbo- dennood zich niet heviger doen gevoelen. Kleine zelfstandigen. Voor de meer dan 35-jarigen, die als gevolg van de economische crisis van zelfstandigen loonarbeiders zijn geworden, zullen voorzie ningen worden getroffen, door wijziging van de Invaliditeitswet. Kosten hiervan komen niet voor den staat. Werkverschaffing en steunver- leening. Het aantal aanvragen van de gemeente besturen om werkverschaffings-objecten goed te keuren, neeint steeds toe. Over het plan-Westhoff hoopt de regeering zeer binnenkort nadere mededeelingen aan de Staten-Gene- raal te kunnen doen. De minister zal nagaan of hij nog bijzon dere voorzieningen kan treffen voor werk- looze schippers. Het ligt voorts niet in zijn bedoeling de verdiensten van fabrieksmeis jes buiten de steunberekening van het werk- looze gezin te houden, evenmin als dat het plan is met de verdiensten der gehuwde vrouw. De minister besluit de Memorie, met het uitspreken van zijn vertrouwen in het mo reel van den Nederlands :hen arbeider, die, naar Zijne Excellentie gelooft, nog steeds liever werkt dan steun trekt. Zeven personen, waaronder een 75-jarige grijsaard ingesloten. Omstreeks Decemiber van het vorige jaar heeft de gemeentepolitie van de Rijp en Graft geassisteerd door den rijks veld wacht, een onderzoek ingesteld naar eên zedenmis drijf, hetwelk te de Rijp zou hebben plaats gehad. Een groot aantal nog zeer jeugdige meisjes en jongens, in hoofdzaak schoolkin deren, werd toen een verhoor afgenomen, waarna een verdachte uit de Rijp werd ge arresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. Daarna werd een minitieus en langdurig onderzoek ingesteld. Na verloop van eenige wekèn konden met minder dan tien personen, wonachtig in de Rijp en in andere gemeenten, verdacht van diverse, meestal op zichzelf staande zeden misdrijven worden achterhaald. Vijf personen zijn in het huis van bewa ring te Alkmaar opgesloten. Naderhand is in de Rijp nog een arrestatie verricht en wel van een omstreeks 75-jarigen alleenwonen- den man, die zich aan een zeden misdrijf zou hebben schuldig ge maakt. Deze verdachte is eveneens in het huis van bewaring te Alkmaar op gesloten. Het verdere onderzoek in deze delicten heeft er toe geleid, dat gisteren nog een persoon, afkomstig uit de provincie Gelder land, werd gearresteerd. Deze zou het vo rige jaar in Graft eveneens een ernstig ze denmisdrijf hebben gepleegd. Hij is heden overgebracht naar het huis van Bewaring te Alkmaar. In totaal zijn thans dertien verdachten achterhaald, waarvan er zeven zijn ingesloten. Vertrek van Wielewaal [sillRflp. 2 Mrt, (heenreis) I Pelikaan jRang. 2 Mrt, (heenreis) I Oehoe (terugreis) Valk (heenreis) Gier (terugreis) Reiger |A'dam 2 Mrt, (heenreis) I Zilverreiger Band 2 Mrt. (terugreis) I Athene 2 Mrt, Alex. 2 Mrt. Rang. 2 Mrt. Aankomst te Band. 2 Mrt, Singap. 2 Mrt. A'darri 2 Mrt, Basra 2 Mrt. Jodhp. 2 Mrt, Napels 2 Mrt. Medan 2 Mrt. Munitie uit duizend fabrieken. In eeg rede heeft de onderstaatssecretaris van oorlog, Johnson, medegedeeld, dat de Ame- rikaansche legerautoriteiteri een duizend tal fabrieken hebben aangewezen, waar in munitie zal worden geproduceerd, zoo dra dit noodig zou zijn. Hij zcide verder, dat de vliegtuigbestellingen, welke ge- daan zullen worden na de aanvaarding van liet crediet van 376 millioen dollar voor de defensie, slechts een begin zullen vormen. Noodlottige hotelbrand. Bij een brand in hotel „Queen" zijn minstens 6 menschen omgekomen en 30 gewond. Men vreest ech ter, dat het aantal slachtoffers aanzien lijk hooger zal zijn, daar 117 personen in het hotel „Queen" te llalifax verblijf hiel den. Mexico duldt geen spionnen. Het Mcxi- caansche ministerie van hinnenlandsche zaken deelt mede, dat baron von Hol- leneuffer, broer van een hooggeplaatst Duitsch politieambtenaar, die op 27 Fe bruari onder verdenking van spionnage gearresteerd is, bij decreet van den pre sident uit Mexico zal worden gezet, Recruteering op Malta. Gisteren is de recruteering voor de Malthezer artillerie, waarvoor ook Malthezers zelf in aanmer king komen, opengesteld. Het garnizoen van Malta is op volle sterkte gebracht en recruten voor de luchtdoelartillcrie wor den gevraagd. Complot in Roemenie. De Rocmeensche politie heeft een nieuw complot ontdekt, met het doel den vice-minister-president Callinescu te vermoorden. Talrijke arres taties zijn verricht. Officieel wordt dit be richt echter nog tegengesproken. Canadeesch schip in nood.. Volgens de laatste opgevangen draadlooze berichten van het Canadeesche stoomschip „Ranger", dat zich 350 mijl ten N.O. van Halifax in nood bevindt, bevinden zich 150 personen aan boord. Het is een houten schip, me tende 520 ton, gebouwd in 1871. Het be hoort aan Bowring Brothers te Saint Jo- nes op New Foundland en wordt gebruikt voor walvischvaart. Twee schepen zijn uit gevaren om hulp te bieden. Chamberlain drinkt Russische champagne. Op de schitterendste receptie, welke de Sovjet-Russische ambassade te Londen ooit heeft gegeven, was o.m. dc conservatieve minister Clminberlain aanwezig. Protestvergaderingen te Memel. Voor het eerst sedert de verkiezingen in Memel, hebben de Litliauers te Kannas protestver gaderingen gehouden tegen het willekeu rig optreden van de nat ionaal-socialisten. Gouverneur Bertuleit is een memorandum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de toestand niet houdbaar is en de stichting van een Lithausch front wordt aangekon digd. Kroepskaja bijgezet. Met groote plechtig heid is gister, in tegenwoordigheid van Stalin en vele regeeringspersoonlijkheden met militaire eer het stoffelijk overschot van Kroepskaja, de weduwe van Lenin, bijgezet. De urn met haar asch werd in den Kremlinmuur ingemetseld, waarna drie salvo's werden gelost. Ligstaking in het Lagerhuis. Bijna hon derd wcrkloozen zijn in de wandelean- gen van het Britsche Lagerhuis op den grond gaan liggen. De mannen waren in kleine groepjes bij het huis aangekomen. Zij vroegen minister van handel Brown te spreken. Terwijl zij wachtten gingen zij liggen. Zij riepen: Wij willen werk. De bctooging duurde slechts drie minuten. Toen werden de mannen door do politie verwijderd. Fransche moordenaars gearresteerd. De Parijsche politie heeft twee misdadigers gearresteerd, die erkend hebben drie moorden te hebben gepleegd. Bovendien heeft een van beiden, zekere Louis Char les Philippe, toen hij militairen dienst verrichtte aan boord van het adviesjacht Bellatrix, geprobeerd dit schip in de lucht te laten vliegen. De ontploffing teweeg gebracht door een kist met patro nen, heeft den commandant van het schip en een mindere het leven gekost. R®flelin9 V8n 't Mexicaansche petroleumcon- ct? Ik zo" hier niet zijn, als ik niet van meening was, dat er een grondslag bestaat. voor bespreking van de petroleum cnsis, aldus verklaarde gisteravond in een interview Richberg, die het meerendeel "er oetrokken huitonlandschc maatschap pijen vertegenwoordigt. Werkloosheid in Engeland afgenomen. verluidt, dat wanneer dc maandelijk- \r™„»CIJ voor (lc werkloosheid op zullen worden gepubliceerd, zij ,.,,11 i"hjk een vermindering te zien zullen geven van 110.000. Bvfn tSCh, e,en' Gandh»I De bestuurder I.„ e.?1 „ot he°ft naar verluidt besloten bet vpr/nil01,1 tP rir,l,en tot Gandlii met zün vnn?ct 11 nffCndc ,le overweging van zijn ooistellen niet te vasten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2