R EM Pi jWiüiOPI STIP i... Heiie jonqeni en nveiijei! Oplossing raadsel vorige week Ladder raadsel h fc Pak-op-post voor 56 steden Hoog in de boomen j EDGAR RICE j BURROUGHS Jullie hebt te gemakkelijk over het raadsel geoordeeld. Allemaal dachten jullie o dat ken ik wel en toen heb je het gauW opge schreven en nu krijg ik zoeven op m'n bu reau een hele stapel foutieve oplossineen Dat is ook wel een beetje gevaarlijk, om te denken, dat je het wel kent, want dan span Je Je njet..'f1 en'" een foute som, een dictee met het cijfer 4 eronder, een aardrijkskunde les, die je niet kent en een raadsel waarmee je geen taart kunt winnen, zijn er het ge volg van. Dus in het vervolg, niet te vlug denken: ik kan het wel. Aan al die vriend jes en vriendinnetjes gaat nu de taart voorbij. Die verhuist deze week naar: EDUARD v. d. POL, D. Rijkersstraat 22. Annie, Bali en Cor v. Bjjnen. Vandaag ls het Donderdag en dus was jij gisteren jarig, Annie. Nog wel gefeliciteerd. Heb je een fijne dag gehad? Ja, wat een bof hè om op Zondag jarig te zijn. Natuurlijk heb ik dat cadeautje van vorig jaar van jullie nog Ik vond het wat leuk, dat jullie hetzelf ge maakt hadden. Fijn, hè, dat Maart in het land is, want dat betekent... de lente, en wie verlangt daar niet naar? Hen de Vries. 't Spijt me, Henk, maar die dubbele verzekering van jou, dat het raadsel zo gemakkelijk was, heeft je toch een fout doen maken. Bij je vraag naar een bekend spel vulde je bolero in, in plaats van ballero of domino, zooals het eigenlijk moet zijn. Neeltje de Vroome. Ik weet nog wel, dat je zustje meedeed, bij de opvoering van „Repelsteeltje", Neeltje. Ja, ze is daar nu te groot voor geworden. We hebben er an ders reuze leuke middagen mee gehad. Alie Teunissen. Jammer, dat je vader niet op je verjaardag thuis is, Alie, en daar ergens ver op zee met de „Tromp" rond dobbert. Maar als hij nu straks thuiskomt, dan is het voor jou toch ook eendubbel feest, want dan vier je je verjaardag nog eens. Ik feliciteer je alvast met je verjaar dag op 7 Maart. Henny Roeper, Den Burg (T.). Dat is ook leuk, Henny, je bent precies gelijk jarig met Alie Teunissen, ook Dinsdag a.s. Dank je wel voor je gelukwensen aan mijn adres. Hoe wist je dat? Wat gezellig, dat jullie al twee lammetjes hebben rondsprin gen, 't zijn zulke leuke beesten. Een pret tige dag, Dinsdag, hoor en het beste met je zieke konijn. Tini Scheepvaart stuurt me een versje van Clinge Doorenboos, onze bekende dich- ter-zanger. 't Is goed, dat het onder de aan dacht van al m'n vriendjes komt. Ik druk het dus hier ai. JONGENS, AFBLIJVEN. Jongens, als je soms bij toeval Hier of daar een nestje vindt, 't Zij in aanbouw, 't zij met eitjes, 't Zij met een klein vogelkind, Denk dan even dat een nestje Daar met moeite werd gebouwd, Dat door kleine vogelouders Werd geploeterd en gesjouwd, Dat de Moeder aan haar kleintjes Al haar zorgen heeft besteed, Net zo als jouw Moeder vroeger Voor jou en je zusje deed. Stel je voor, zeg, dat jouw Moeder, Toen jij in je wiegje lag, Daar in éénen in de kamer Reuzen reus aankomen zag, Die met een paar stappen Naar haar lieveling toekwam, En hem in zijn reuzen handen Zo maar met zich mede nam... Vogeltjes zijn net als moeders, Hebben net zo goed verdriet. Flinke, ridderlijke jongens Storen vogelnestjes niet. Clinge Dorenbos. Kuna. Visser. Heb je een prettige dag gehad met de verjaardag van je moeder? Naturlijk, hè, als moeder jarig is, is het bijna net zoo fijn alsof jezelf jarig bent. En dat duurt bij jou ook zo lang niet meer, April ligt achter Maart en een maand is maar een zuchtje. Gretha Garania, Vlaardinger-Anibacht. Jij moogt iedere week schrijven, Gretha, ook als m'n Helderse vriendjes en vriendin netjes, vanwege de grote stroom van inzen dingen, een keertje moeten overslaan. En als je ziek bent, dan heb je extra veel tijd om te schrijven, een grote dikke brief, of je moet zo akelig geweest zijn, dat alle letters dansten en je pen in je nand bib berde. Trijntje Kloosterman. Natuurlijk mag je zustje meedoen, want weet je wat zo leuk is, je zusje is op dezelfde datum gebo ren als ik en wij zijn dus altijd op dezelfde dag jarig, ik kan dus nooit vergeten, wan neer het haar grootste feestdag van het jaar is. Een prettige dag dus, morgen. Leen is wel erg ontrouw geworden, die heeft meer interesse voor het „bruine monster" gekregen, maar daar is het dan ook een jongen voor. Gerard Molenaar. Ja, de bruiloft van Rie en Jan, die heeft Dinsdag over een week plaats en als je vader dus tot de goede oplossers behoort, krijgt hij volgende week de uitnodiging. Hoe was het in Amsterdam en in Haarlem met de excursie van de Am bachtsschoolleerlingen Marie Groothuis. 't Is jammer, Marie, maar als je volgende week wat wint, zal het toch niet iets zijn, waarmee je je vader verrassen kan, want een meisjeboek zal hij voor jou wel aardig vinden, maar zelf zal hij het wel niet lezen. De taart is deze week verloot. Moeder zal dus yvel een taart moeten kopen voor het feest van de terug komst, volgende week Woensdag. Piet Luiting. Ja, dat is een fantast geweest, Piet, die schrijver van Tarzan. Wat een krachtpatser, hè, die aapman. Ik ben blij, dat het met jou „oké" gaat, zoals je schrijft, nu met mij gaat het ook opper best, hoor. Greta Blokker. Dat aardige versje ontvang ik graag. Greta, stuur het me vol gende week maar. George Veer. De volgende uitvoering van jullie gymnastiekvereeniging hoop ik mee te maken, George, want nu zijn twee van m'n kinderen er op, dus je begrijpt, dat ik dan even graag als jouw ouders de uit voering zie. Mary Jurg. Bijna was ik Donderdag avond ook nog meegeweest naar Hilver sum, Mary, maar 't ging niet door en ik heb ook niet kunnen luisteren voor de radio naar het plezier, want toen ik thuiskwam was het half een en dan zwijgt zelfs de radio. Rika Kejjzer, Den Burg (T.). Ja, dat ben ik helemaal met je eens, Rika, 't is nooit leuk om ziek te bed te ligen, vooral niet als de zon buiten lokt, als je je vrien dinnetjes hoort spelen en als het onder de dekens zo warm is. Nee, gezondheid gaat boven alles. Hanneke Steenmeyer. Je bent welkom, hoor, Hanneke en je vertelt me maar eens van dat kleine nieuwe broertje van je. Hoe veel dagen is hij oud? Zo'n kleine peuter tel je met dagen, maar al gauw worden het weken en dan maanden en dan, net als bij jou, met jaren. Jij bent 10, dat wordt al wat. In welke klas zit je? Lentebode. Ja, jij mag een schuilnaam door je 14 levensjaren, en wat een leuke heb je gekozen. Ebbo wordt Woensdag 3 maan den, 's is al een hele baas, natuurlijk niet zo wijs en groot als die tantezegger van jou van een jaar, maar dat scheelt bij die hum mels ook heel wat, negen maanden. Als je ouder wordt, dan beteekent een verschil van een jaar niets, maar bij die dreumessen van een half jaar of nog jonger maakt een week bijna verschil. Bregje Nelis. Natuurlijk mag jij mee doen, Bregje. Vertel me volgende week maar eens hoe je het op school maakt. Sjaantje Klik. Ik heb al eens een paar zusjes van je als raadselvriendinnetjes gehad Sjaantje en je begrijpt dus, dat ik het aardig vind, dat jij je nu ook aansluit. Als je nu zo lang meedoet, dat je broertje van 5 maan den zo groot is, dat hij het van je overneemt, ben ik tevreden over je. Jacob en Rika Ras. Ziezo, weer een voor jullie schrift, als je lang meedoet wordt het een heel boekwerk en als je dan oud bent en je vindt het ergens, dan kan je nog eens terugdenken aan de tijd, dat je nog woonde op de Keizersgracht, waar heel veel de zon schijnt. Ik heb vroeger op de Binnenhaven gewoond en als ik dan naar huis ging, fietste ik bijna altijd langs jullie gracht, omdat die zoveel vrolijker is dan de voorkant. Frans Groote, Vlissingen. Wat een ge zellige brief heb je me weer geschreven, Frans, ik heb hem met genoegen gelezen en weet nu waar je woont, wat je iedere dag ziet en hoe de rails van de verschillende maatschappijen daar, kris en kras door el kaar loopen, zodat jij je er over verwondert, dat de treinen en trams niet tegen elkaar botsen. Nu, ik houd me aan m'n belofte, als ik in Vlissingen kom, vergeet ik je niet. Je brief heb ik aan juffr. Derksen gegeven. Piet Strous, Vlissingen. Wat een prach tige scherpe foto's zijn dat, die jullie me hebt gezonden. Ik vind het reuze leuk, dat ik jul lie nu ken. Wat een alleraardigst stel jon gens en meisjes zitten er in die klassen bij jullie en wat een gezellige zonnige klassen. Ik zal je de foto's weer terugsturen, dan kunnen ze hier' tenminste niet wegraken. Ik hoop natuurlijk, dat je evengoed aankomt, als je eens in Den Helder komt. Jan Strous, Vlissingen. Jammer, dat je niet met je vader mee kon met de v. Brakel, Jan. Het zou zeker leuk zijn, de kennisma king met Nieuwediep te vernieuwen. Maar jullie zullen hier misschien nog wel eens terug komen en misschien verlang je dan wel weer naar Vlissingen. Loeki en Leon v. d. Wal Leuk, dat jullie onthouden hebben, wanneer ik jarig was, dank je wel, ook je ouders, voor de vriende lijke wensen. Je begrijpt, als het morgen zulk mooi weer is als de laatste dagen, dat het dan een extra feestdag wordt. Ik ben 4 jaar ouder dan je vader, Loeki. Oud al, hé? Ver lang je weer naar Den Haag? Ik ben er Maandag nog geweest, 't is toch een fijne stad, vooral die mooie buitenwijken. Frans Peter Wethmar, Hebben ze je naam verknoeid, Frans Peter? Ja, dat zet foutenduiveltje is een grappenmaker, dat je in de gaten moet houden, maar 't is nog een geluk, dat hij een „h" bijgegeven heeft, hij had ook best, die „t" kunnen roven, en dan was het veel maller geweest. Je boft dus nog. Martha Briars. Ik geloof, dat die kleine Tonia eens een afstraffing van moeder moet hebben, Martha, want dat is lelijk, als ze haar zusje in het gezicht slaat, 't Is akelig, als broertjes en zusjes elkaar slaan, natuurlijk kibbelen die vier groten van ons ook wel eens, maar slaan mogen, ze elkaar zeker niet. Rika Koningstein. Wat jammer, dat ik je nu vorige week niet heb kunnen felicite ren, Rika. Je hebt een fijne verjaardag gehad, het keurige postpapier, waarvan ik zeker het eerste velletje ontving, was een van je cadeaux. Niet meer vergeten je briefjes te posten, hoor. Dank je wel voor je geluk wensen aan mijn adres. Marietje Weeda* Ik heb jou nog nooit gezien, Marietje, of misschien ook wel, maar dan kende ik je toch niet. Je zal me eens aan m'n jas moeten trekken, als je me tegenkomt, anders lopen we elkrar vast nog 20 jaar lang voorbij, zonder groet. Nee, ziek geweest ben ik gelukkig de hele winter nog niet. 't Is gezond, hoor, tegen wind en regen in te fietsen. Beppie v. Kijswyk. Ja, Beppie, kleine meisjes worden groot, dat wet je, en 't is maar gelukkig, dat Marietje Kramer ook niet klein gebleven is, anders zou het nu geen vriendinnetje van je kunnen zijn. Alie Elsendoorn. 't Was maar goed, dat je die volgende dag, na die gymnastiek- uitvoering een halve dag naar school moest anders weet ik niet of jij je ogen wel open gehouden had. Om half twaalf naar bed de avond te voren, dat is niet mis. Jongens en meisjes, alle briefjes zjjn be antwoord, tot volgende week. Afrika, Nassau, Straat, Domino, Streep, Parade, Strand. Autoped. Goede oplossingen ontvangen vant Marietje Weeda; Frans Peter Wethmar; Annie Luiten; Alie Elsendoorn; Herbert Spruit; Beppie van Rijswijk; 1.. Koning stein; Hanneke Steenmeyer; Martha Brian; Frans Groote; Jan Bek, Johan en Eduard v. d. Pol; Rika en Jacob Ras; Sjaantje Klik; Ida Izeboud; Piet en Jack Douzie; Gerard v. d. Paal; Loesje Dekker; Marietje Kramer; Diena en Wytske Hilbousem; Mary Dek ker; Bregje Nelis; Rika Bakker; Nellie Vis ser; Marijke Wessels; Ida Scheepvaart; Thina Lucas; Annie, Bali en Cor van Bij- nen; Cor de Jong; Tini Scheepvaart; Ellie Bisschop; Wijnand Kerstens; Lena Looy- inga; Annie Visser; Jan Koomen; H. A. Prosper; Nellie de Langen; Annie Janssen; Nellie Hoogvorst; Tini v. Brederode; Piet de Koster; Jo Verschoor; Tiny Hendrikse; Riek Hendrikse; Mientje Ossendorp; Hen- kie Lohman; Loek en Leon v. d. Wal; Jan en Piet Strous, Vlissingen; Mary Jurg; Alie Teunissen; Neeltje de 2 Vroome; George Veer; Henk Zits; Pieter Luiting; Marie Groothuis; Gerard Molenaar; Teuntje Kloos terman. In de sporten van de ladder, die. jullie hier zien afgebeeld, komen de gevraagde woorden te staan. De beginlet ters van die woorden vormen van boven naar beneden gelezen een plaats in Zeeland. De laatste letters beteke nen van boven naar be neden gelezen: van of uit ons lnad. In de sporten moeten de volgende woorden komen te staan: 1. een zoogdier, dat erg van modder houdt 2. een laag dienstwa- gentje op rails alles, dat in iets begrepen is nadeel, verlies menigte iets, dat je je vol maakt voorstelt vormt samen met het woord „Siërra" de naam van een bergketen in Zuid- Spanje geacht land, dat aan alle kanten door water omringd is uit naam van 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 1 1 i 1 i 4 5 7 8 10 10. Op de Amerikaanse luchtlijn van Phi- ladelphiaPittsburg en verder van Pitts- burgClarksburg en Huntington is door een pas opgerichte luchtpostmaatschappij een Pak-op-dienst ingesteld. 56 steden in Pennsylvania en West-Virginia zijn bij de ze luchtpostdienst aangesloten. De Pak-op-dienst werkt met valscher men. Deze valschermen worden met een touw van 20 meter uit het vliegtuig neer gelaten. De postzak zit aan dat touw. Als de postzak de grond raakt, laat hij los van het touw. Een haak, die ook aan het eind van het touw zit, grijpt nu meteen een nieuwe postzak op, die aan een touw hangt dat tussen twee palen is gebonden. Deze postzak hangt ongeveer 8 meter boven de grond. Door bepaalde constructies lukt dit oppakken bijna altijd! In het bos, hoog in de bomen, gaat het leven heel ordelijk en geregeld voort. In het voorjaar wordt een nest gebouwd, daar worden de eieren ingelegd en deze wor den uitgebroed. Dan begint de zorg voor de jongen en als de zomer weer voorbij is, trekken velen naar het Zuiden, waar het warm is. Maar niet alle vogels zijn zo voornaam, dat ze naar het Zuiden kunnen trekken. Er zijn er ook veel, die de hele winter in het bos blijven en sommige zijn het reizen al verleerd. Daar had je bijvoorbeeld de boekvink. Het vrouwtje wilde in het najaar naar de warmte vliegen, maar het mannetje wilde in het bos blijven en toen was het vrouw tje werkelijk weggevlogen en het manne tje was alleen achtergebleven. Maar in het voorjaar kwam het vrouwtje weer terug om de hele zomer in het bos te blijven. Intussen waren er een paar vreemde gas ten in het bos gekomen, twee vogeltjes. Kruisbek genaamd. Ze zijn van de familie der vinken, maar het wonderlijke aan hen is, dat de punten van hun snavel kruislings langs elkaar gebogen zijn. De beide einden van hun snavel passen niet op elkaar, het éne buigt naar boven en het andere naar beneden. Het lijkt ons vreemd toe, hoe deze dieren aan eten kunnen komen, maar toch kunnen ze alles met hun kruisbek pakken. Als klei ne papegaaien klimmen ze langs de boom stammen naar boven en pikken de zaden uit de denneappels en daar is nu juist hun wonderlijke snavel bijzonder geschikt voor. Heel in het begin van het jaar, desnoods midden in sneeuw en ijs, bouwen deze vo gels al hun nest. Dat nest is van onderen wijder dan van boven en is zacht bekleed van binnen, zodat ze een heerlijk warm huisje hebben waar het vrouwtje de eitjes in kan leggen. En als de zon warmer wordt en sneeuw en ijs weg zijn, kijken de kleine kruisbekjes al naar buiten. Deze vogels blij ven niet lang op dezelfde plaats. Ze zijn al tijd op reis. Overal waar dennen en spar ren zijn trekken ze heen, blijven er een tijdje en reizen dan weer verder. Ze vlie gen overal kris-kras door elkaar, zonder be paald doel voor hun reis. Ze vliegen hun snavel na, waarvan de einden kris-kras langs elkaar heengaan. Wat een geweldig sterk dier een walvis is, kan je nagaan, als je weet, dat een wal vis van middelmatige grootte een sterkte heeft van 145 P.K. Hij weegt ongeveer 74 duizend kilo en gaat met een snelheid van 22 k.m. per uur door het water. DOOR 113. Helen werd door de spookachtige gestalte door de wateren van het Horus Meer getrok ken totdat zij tenslotte bij een rots aankwa men die boven het water uitstak. Hier bracht de vreemde gestalte het meisje in een donkere kloof, waar zij bevend over al "aar leden ln elkaar dook. Intussen vochten Tarzan en zijn vrienden verwoed en met succes tegen de troep wilde ptomen. De een na den ander vielen deze wezens onder de mokerslagen van Brian, Her- koef, Lavac en niet het minst van de vuisten van Tarzan, den koning van de jungle. Herkoef zag op een gegeven ogenblik kans om zijn drie tand in het hart van Brulor te steken, de hoge priester van Athair. „Sterf! Valsaard! riep hij uit, „jaren lang heb ik gehoopt, dat dit ogen blik zou aanbreken. Nu weet ik, dat je dood bent, nu zal ik verder gelukkig zijn. De ware god heeft over jou gezegevierd!" De dood van Brulor bracht de nieuw aangekomen hulptroe pen in een ware paniekstemming en van het ogenblik maakten Tarzan en zijn vrienden ge bruik om door de luchtkamer te ontsnappen. De soldaten van Athair volgden hen, hun spa- ren in aanvalshouding.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15