Stuurt Engeland in geval van Complot fietsendieven ontmaskerd oorlog een leger naar het Continent? Dc blijde verwachting in het Prinselijk Gezin Sloofdorp krijgt een zuivelfabriek Predikbeurten 19 itör;6,2.'20-21' peen i'4°-~ Hofmaarschalk na aanrijding overleden Inval in een speelhol Uit onze omgeving alkmaar, 3 Maart. Frankrijk. Parijs tracht reeds sinds eenige maanden d 11 Éngelschen bondgenoot te bewegen tót de belofte, dat hij in geval van oorlog on- nb Idellijk een expeditieleger naar Frankrijk zal zenden. Maar noch tijdens de September- crisis noch bij het staatsbezoek van de Brit- sche ministers in Parijs in November van het vorige jaar is het aan den Franschen gelukt, in dit opzicht bi 11 den de verkla ringen van de Engelsche regeering te krij gen. Volgens genoemde bladen zou de Fran- sche regeering opnieuw te Londen op het af geven van een dergelijke verklaring hebben aangedrongen en de „Daily Mail" wist zelfs te verklaren, dat verschillende invloedrijke leden van het kabinet er voor zijn, deze be lofte onvoorwaardelijk af te leggen. Een moeilijk probleem. Het probleem van de zending van een ex peditiecorps heeft de militaire deskundigen van Groot-Brit tan je sinds den wereldoorlog steeds weer bezig gehouden. Maar eerst in de laatste jaren heeft zich ook de openbaar heid van dit vraagstuk meester gemaakt, vooral sinds Frankrijk zich door de hermili- tariseering van het Rijnland bedreigd voelt. Van dien tijd stamt de nauwere samenwer king tussehen de generale staven der beide groote democratieën, die natuurlijk vooral ook betrekking heeft op de wijze der mili taire samenwerking in geval van oorlog. Ge durende de September-crisis werd het pro bleem toen plotseling brandend, zonder dat pf echter in de een of andere richting een oplossing voor werd gevonden. Meerderheid tegen de zending. De meerderheid der militaire deskundi gen, aan het hoofd de militaire medewerker van de „Times", kapitein Liddcl Hart, staat op het standpunt dat het zenden van een groot expeditiecorps in een toekomstigen oorlog ondoelmatig zou zijn. Over de argumenten, die daarbij den doorslag zouden geven, schreef Liddel Hart onlangs zeer uit voerig in de „Times". De belangrijkste over weging is wel deze, dat boven alies de ver dediging van de „basis" Engeland zou moe ten staan, wijl slechts dan het voeren van een op den langen duur berekenden oorlog mogelijk zou zijn. Tegenover deze meening staat de eiscli der Franschen, die meenen, dat zij niet alleen de lasten van den oorlog te land zouden kunnen dragen en deze eisch verleent het. geheele probleem een zeer belangrijk poli tiek karakter. Chamberlain heeft zooals bekend verklaard, dat Frankrijk bij een be dreiging zijner vitale belangen absoluut op den Britschen bijstand kan rekenen, een ver zekering, die nu zoo juist door Morisson nog eens bevestigd is. En het is zeker, dat in dit opzicht alle Éngelschen achter hun re geering staan. Maar de Franschen wenschen nog meer dan deze verzekering. Zij >vil- len de vaste overtuiging hebben, dat zij in den komenden oorlog van den eersten dag af zijde aan zijde met de Éngelschen in het veld zul len staan. Politieke argumenten. Het is nu kenmerkend, dat een opstel van den conservatieven afgevaardigde generaal Spears in de „Daily Telegraph", die nadruk kelijk vóór het zenden van een expeditie corps optreedt, in hoofdzaak niet met mi litaire, maar met politieke argumenten Operatieterréin: de Residentie. Afzetgebied: het Weslland. De Haagsche politie heeft de laatste week enkele mooie successen geboekt in den strijd tegen de rijwieldieven. Niet minder dan zes van deze lieden heeft zij aangehou den. Drie hiervan werkten in complot. Doordat een burger Maandagavond op het Vaillantplein een fietsendief op heeter- daad betrapte en den man na achtervolging aan een agent aanwees, kwa mde politie op het spoor van 'n complot. Een huiszoeking bij den man, een 41-jarigen werkloozen los sen werkman leverde vier rijwielen en een groote partij rijwielonderdeelen op. Bij fa milieleden van den man werden nog drie fietsen in beslag gonomen. De compagnon van den aangehoudene bleek een 27-jarig chauffeur te zijn, die reeds herhaaldelijk wegens inbraken en rij wieldiefstallen was veroordeeld. Er bleek nog een derde in het complot te zijn, n.1. een 24-jarige koopman, die in Januari we gens een rijwieldiefstal in het huis van bewaring werd ingesloten. Het operatieterrein van deze lieden was de residentie, terwijl het afzetgebied het Westland was. De gestolen fietsen werden opgeknapt en van de nummers ontdaan, waarna in verschillende plaatsen in het Westland café's werden bezocht, wdar de karretjes verkocht werden. Eenige fietsen per dag. •Sinds Augustus werkten de aangehoude nen op deze wijze, waarbij een paar fietsen per dag van de hand werden gedaan. Daar de fietsen nooit voor minder dan vijftien gulden, soms voor vijf en twintig gulden, werden verkocht, wekten deze transacties geen argwaan. In Wateringen werden bij een bouwkundige twee, bij een landbouwer niet minder dan zeven rijwie len in beslag genomen, terwij 1 op verschil lende andere plaatsen in die gemeente nog vier rijwielen werden achterhaald. Vermoedelijk zullen nog meer fietsen in Poeldijk en Schipluiden in beslag worden genomen. Door de Haagsche politie zijn bovendien nog drie rijwieldieven aangehouden, die ieder één fiets hadden gestolen. De rijwie len konden aan de eigenaars worden terug gegeven. Helsinski, de hoofdstad van Finland, bouwt zijn Olympisch Stadion. Onderstaande zeer interessante kieken geven een indruk van de oorspronkelijke Finsche architectuur en zijn van actueel belang, in verband met het dezer dagen door ons gepubliceerde on derhoud dat de voorzitter van het Olympi ade-comité, de heer J. W. Rangell ons toe stond. Links heeft men een kijkje op de groote tribunes, rechts ziet men den witten Marathontoren. Z. H. Paus Pius XII op de loggia, gekleed in Pauselijk Ornaat en omringd door de hooge kerkelijke autoriteiten, voor den Zegen „Urbt et Orbi". Zuster Boonstra zal terzijde wor den gestaan door zuster Feith.. Men bevestigt ons van officieele zijde, dat zuster Trijntje Boonstra, diacones van het Haagsche dlaconcssenhuis, namens Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana uit- genoodigd is wederom hulp te verleenen bij de aanstaande blijde gebeurtenis, welke de zen zomer in het Prinselijk Gezin wordt verwacht, Zuster Boonstra zal terzijde wor den gestaan door Zuster Feith. die, zooals bekend, reeds thans met de verpleging van Prinses Beatrix is belast. Nachtelijk ongeluk in de Resi dentie. In den vorigen nacht omstreeks twee uur is de kamerheer en hofmaarschalk van II. M. de Koningin, mr F. F. baron de Smeth op de Koningskade ter hoogte van den Die rentuin bij het oversteken van den rijweg door een personenauto aangereden en tegen den grond geworpen. Baron de Smeth brak daarbij het rechter heen, terwijl het linker been werd versplinterd. Bovendien bekwam hij een schedelfractuur. I11 zeer ernstigen toestand is het slachtoffer door den G.G.Ü. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd, waar hij des middags te half twee overleed. Voor nader onderzoek is de auto, welke werd bestuurd door een 31-jarig man, door de politie in beslag genomen. Ofntrent de schuldvraag is nog niets vastgesteld. Rotterdamsche politie betrapt dertien personen. Het was de Rotterdamsche politie ter oore gekomen, dat in het pand aan de Aelbrecht str. 33b gelegenheid werd gegoven tot ha zardspel. Donderdagavond omstreeks tien uur deed de politie er een inval. Haar on verwacht verschijnen verraste een dertien tal personen dat volop bezig was het rou lettespel te beoefenen. De spelers hadden de beschikking over een volledig uitgeruste roulettetafel, terwijl er met tamelijk groote bedragen werd gespeeld. De tafel en de bij- behoorende speelbenoodigdheden werden in beslag genomen. De spelers werden met een inmiddels gerequireerden overvalwagen naar het po litiebureau ahn de Oostervantstraat ver voerd, waar zij werden vehoord. Tegen ver schillende personen werd proces verbaal op gemaakt, waarna zij op vx-ije voeten werden gesteld. Tegen den bewoner van het pand, den chauffeur J. de B. zal, naar verwachting, een vervolging worden ingesteld wegens het gelegenheid geven tot hazardspel.. Ernstig ongeval op Suriname. Bij een bezoek van den waarnemenden gouver neur van Fransch Guyana aan Suriname is op de grensrivier de Marowyne, dc boot waarop zich het Fransche gezelschap be vond, omgeslagen. De gouverneur werd gered. Eenige hooge Fransche officieren .verdronken, aldus de N.R.Crt. JULIANADORP. BEGRAFENISVER. „DE I.AATSTE EER." Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in het ca fé 't Centrum van den heer H. W. Veul. Aanwezig waren 22 belangstellenden. De voorzitter de heer G. Kuiper opende de bijeenkomst en deelde mede, dat het ge passeerde jaar 1938 niet ongunstig voor de vereeniging is geweest. De secretaris de heer K. Raven las de no tulen, welke onder dank werden vastge steld; Mcdedeelingen. De rouwkoets, die bijna nooit gebruikt werd, is verkocht voor f 60 en is naar Hel- lendoorn verhuisd. Ter sprake komt de leeftijdsgrens voor 't lidmaatschap, daar er verzoeken komen van personen, die deze grens reeds gepasseerd zijn. De leeftijdsgrens is 60 jaar. Het bestuur wilde deze aanvragers tegemoet komen. Zij kunnen lid worden, maar moeten vanaf hun 00ste jaar betalon en tevens de ver hoogde contributie. En ieder geval mogen zij niet ouder dan 65 jaar zijn. Uit de vergadering kwamen hiertegen di verse bezwaren naar voren, over het alge meen vond men dit voorstel niet erg aan moedigend en achtte men het niet in het belang der vereeniging. In stemming gebracht werd het met meer derheid van stemmen verworpen. Nu de rouwkoets weg is, is de bergplaats ruim'en wil men deze voor een behoorlijk doel verhuren, 't Plan is de kleeding op een andere plaats onder te brengen, het is daar niet al te best. Dit punt werd nog even aangehouden. Het jaarverslag van den secretaris over 1938, vermeldde dat er 9 begrafenissen wer den uitgevoerd, waarvan 5 van leden. Het verslag van den penningmeester, den heer P. Vecter gaf aan: ontvangsten f 1594-33, uitgaven f 747.09, saldo f 847.24. Het vorig jaar was er een saldo groot f 582.63, zoodat er over 1938 een vooruitgang is van f 265.39. Er is nog f 12.95 contribu tieschuld. De kascommissie had de rekening en be scheiden in orde bevonden. Bij dc bestuursverkiezing werd de aftre dende heer P. Veetcr met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot lid van de kascommissie werd bij acclamatie benoemd de heer H. J. Span jaard. Volgde een bespreking over het wijzigen van het reglement, dat zoo langzamerhand hier en daar ondeugdelijk is geworden. Er werd besloten tot reglementswijziging over te gaan. De besprekingen liepen vervolgens over het verhuren van het gebouwtje, de klee- ding-bcwaring en den aankoop van nieuwe costumes voor de dragers. Over deze punten werd door enkele per sonen het woord gevoerd, waarna werd be sloten het gebouwtje per jaar te verhuren. De kleeding zal op een centraal punt be waard worden, terwijl voorts tot aankoop van nieuwe costumes werd besloten. Naar schatting zal hiermede ongeveer f 600 ge moeid zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Hollander of de penningmeester voor zijn werkzaamheden eenige vergoeding kan krij gen. Hiervan waren weer enkele discussies het gevolg, met als resultaat: men wilde eerst liet reglement in orde maken en dan hieromtrent een besluit nemen. De heer J. van Scheijen stelde voor de regeling voor het vervoer der dragers te herzien, het bedrag per begrafenis is niet voor alle afstanden toereikend. Zou in bestuur besproken worden. Verschillende leden stelden een wijziging in de vorwaarden voor, doch tenslotte liet men het bij het oude. Verder stelde men voor om de tarieven te Wijzigen en de jongeren aan te moedigen lid der vereeniging te worden. Met 16 stem men tegen en 6 voor werd besloten de con tributie ongewijzigd te laten. Aangedrongen werd op het zoo spoedig mogelijk in orde maken van een kleeding- bewaarplaats, en ook het bodeloon, dat thans 10% bedraagt werd besproken. I en aanzien hiervan zal het bestuur na der beslissen. Voor de nieuwe costumes zal den dragers de maat genomen worden. Voor de dragers zal een leeftijdsgrens gesteld worden. De heer J. Breen bedankte nog als reserve-dra ger, waarna sluiting volgde. ANNA PAULOWNA. Biljarten. WIERENGERMEEH Overeenstemming tussehen de belanghebbenden. Op een dezer dagen gehouden vergadering van deelhebbers in de nieuwe zuivelfabriek is men tot algeheele overeenstemming ge komen: Te Slootdorp komt een groote fa briek, welke in Mei 1940 in bedrijf gesteld zal worden. De kosten worden geraamd op f500.000. eHt geld is aangeboden door de Coop. Zuivelbank te Leeuwarden. Er zijn thans 115 leden. Als voorzitter is gekozen de heer G. Ap pelman te Slootdorp. De oorspronkelijke plannen zijn nog eenigszins uitgebreid, be halve boter en kaas zal men ook melkpoe der fabriceeren. De vergadering had een ge animeerd verloop, de desbetreffende voor stellen werden met algemeene stemmen aangenomen. Voor de directie van den Wieringermeer- polder was de heer de Bruijn aanwezig. ZONDAG 5 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds Van Beek. Anna Paulowna, vm. 10.15 u., Ds. Vorstman Doopsgezinde Gemeente. Hippol tushoef 's av. 7.30 uur Ds. de Wilde Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. 's Av. 7 uur, de heer Boon. Jeugddienst. Acht leden van de biljartclub Anna"vZl Iowna speelden bij den heer Slikker een wedstrijd tegen een achttal uit Wieringer- waard. Ieder speelde 4 partijen. Van de 32 in totaal gespeelde partijen won Anna Paulowna er 19 en Wieringerwaard 13. De volgende week Woensdag krijgt Wie ringerwaard gelegenheid revanche te ne men, in een aldaar bij den heer Breed te spelen wedstrijd. WIERINGEN. Politie. Verloren, een gummi-motorlaars en zwart zijden ceintuur. Inlichtingen bij den gemeentebode. ALKMAAR, 3 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 27 stapels, zijnde 40.000 Kg. Fabriekskaai kleine 21-—r. Handel matig. ALKMAAR, 3 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 23 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en_ prijzen als volgt: 8 H.L. voertarwe 6.508.25, 29 H.L. gerst 8.108.25, idem chev. 8.60, 88 H.L. haver 6.60—7.25, 37 HL. boonen, w.o.: bruine 20—36, citroen 12—33, duiven 1012.50, witte 2830 en tuinboo- nen 13, 1 H.L. karwijzaad 25, 5 H.L. blauw- maanzaad 29, 35 H.L. erwten, w.o.: kleine r°o?e 8rauwe 404§ en va]e erwten 14 —32. Alles per 100 k.G. Handel goed. Aardappelen 3.—, boerenkool 10.60—20.30, bieten 0.80—3.80, gele kool 4.400—8, knolsel- J.e"e 3.60—6.70, prei 6-11.20, peterselie 12— rn'ruia rab«rher 5-16, raapstelen 2.80-3.10, i salie?0 se'derie 4.60—8.30, spinazie ia i schorsaneeren 8.—, spruiten 6- „1~5- wortelen 1.80—5.20, wasch- 7.50 3—9-50, witlof I 8—10, idem II 6— StekEnKr(2^7AANGENT)ITK- Maarï- 1 0.6O—-0.70, men 3.60—4.10, drielingen' iwH°' grove 2.403.3.40. 210 R?r£' rn, 2-40_3; klei"a Poon 1-80— ronrio t ?'J5roten 2.20—3.70; 38000 kg. 51o1!r ïn° oilM'20 48000 kg. gele kool 10—6.40; 26000 kg. d. witte kool 2.90—3.80 St5kEnR^oEANGENDIIK- 4 Maari ee i S'70' uien 2.20-2.90, drieliw \r 2.503.50, C 2.50—2 90 7c'o'"'epip"ir,eni I j?—3.80; roode kool 4.60— voort 001 4'8(M3'20' De veiling duurt R|0<2SnlC"ARiWlTDE' Maarï' drielinTen m-9°~2 R0' ,,ien 2 2^8 ?r Pepn 9 AO ,60' Rrove 2-10—3.40. ten oso^rm? itleine '1POn 1-76-2; kr0' kool 5 LïVr£od° k0°' 4.60-7.20; gele kooi 5.40-6.20. De veiling duurt voort. boternoteering. sche® boter"!^s'enn?epriner voor Nederland' is vastgesteld op 81 et. per Kf- FRANKRIJK WIL EEN VASTE BE LOFTE. MAAR DE BRITTEN AARZELEN NOG. OPMERKELIJK VOORSTEL VAN GENERAAL SPEARS. 'Van onzen Londtnschen correspondent) Het vraagstuk van den zending van een Britsch expeditiecorps naar Frankrijk in het geval van een Eu- ropeeschen oorlog staat op het oogenblik weer in het middelpunt der discussies in Engeland. De voor spellingen van de „Daily Mail" en de „Daily Express", dat de Engelsche regeering dezer dagen een verkla ring zou afleggen, die opheldering over de Britsche plannen zou geven, zijn slechts in zooverre uitgekomen, dat aan het slot van het debat over de defensie-leening de regeering bij monde van minister Morisson de verzekering gaf van de bereidheid tot steun met alle middelen aan werkt. De schrijver doet bovendien een op merkelijk voorstel. Hij schrijft, dat er naast het geven van deze belofte nog meer voor een nauwere militaire samenwerking tus sehen Frankrijk en Engeland gedaan zal moeten worden. Hij schrijft woordelijk: „Er moet onmiddellijk een centrale ver- hindingsinstantie in het leven geroepen wor den, die zonder een groot apparaat de ver schillende ressorten in de beide landen sa menvat, verbindingen tot stand brengt en als algemeen „clearinginstituut" moet die nen voor alle vraagstukken, die betrekking hebben op een gemeenschappelijk optreden in den oorlog. Deze omvat niet slechts ver bindingen tussehen de militaire ressorten, maar, wat veel belangrijker is, zij beleekent een goed georganiseerde en permanente ver binding tussehen onzen Rijksverdedigings- raad met zijn tallooze neventakken en d; dienovereenkomstige organistie in Frankrijk Deze verbindingsinstantie moet er ook naar streven, dat in economische aangelegenhe den verbindingen tot stand worden gebracht en dat financiëele- en transportvraagstukken opgelost worden. Ook met het levensmidde- lenvraagstuk zal zij zich hebben bezig te liouden. Zij moet niet slechts banden nau wer aanhalen, waar zulks noodig is, maar ook banden scheppen, waar zij nog niet be staan."

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16