drukwerk Ayenda :::s Saterdag 4 Maart 191Q ^udótiieiuu4 Het cadeau voor het Stafmuziekcorps Taptoe van 't 21ste Het huwelijk van Rie en Jan mn Elia en zijn beteekenis voor onzen tijd Juwelier !\2/ BEEM5TERBOER STRAAT De eerste 1000 Nog eens: de marine-tentoonstelling De Gruyter gaat moderniseeren Relletje bij de automaten önl 9ndLlcd fiae^e Visschen in de Molukken Tweede Blad feprebihhfurtm Den Helder JtL De giften stroomen reeds binnen Nog enkele weken, dan jubileert ons stafmuziekkorps. Vijf en zeventig jaar jS een behoorlijke leeftijd en het is zeker een verdienste dan nog zoo vol vitaliteit te zijn. Den Helder zal zijn beste beentje voorzetten, het Staf- muziekkorps dien dag zjjn hulde te 1 brengen. Op welke wijze kan dat echter i beter gebeuren dan, door een instru- ment aan het korps aan te bieden, dat afwijkt van de in bezit zijnde instru menten en dat meegedragen en bespeeld zal worden, zoo dikwijls de Staf door onze straten trekt. De circulaire, door het burger comité waarvan onze burgemeester het eere voorzitterschap aanvaardde, aan tal van stadgenooten gestuurd, heeft zijn werk reeds gedaan. Er kwamen reeds 1 tal van bedragen binnen en ook op ons kantoor werd reeds op de lijst ingeteekend. Binnenkort zullen we ver antwoording in onze krant daarvan geven. Maar er zjjn ook velen, die nog niet reageerden, die nog wachten met het zenden van hun gave. Immers, 1 April, zoo redeneert men, ligt nog drie weken ver. Drie weken zjjn echter i spoedig om en het comité moet min stens twee weken voor den tijd weten, hoeveel geld binnengekomen is. Men wachte dus niet met het zenden van zijn gave tot de laatste week, maar besluite nu reeds, haar te zenden aan den penningmeester, notaris A. M. Engelmann, Plantsoenstraat 5, of aan ons kantoor, Koningstraat. Men kan zijn bjjdrage ook gireeren onder nr. 16066, Heldersche Courant, met ver melding op de girostrook „Voor cadeau Stafmuziekcorps". Ieder, die het Stafmuziekkorps een warm hart toe draagt, besluite van daag tot het zenden van zjjn gave. Ieder bedrag is welkom. Drukte van belang. Taptoe in de stad Géén taptoe van „de staf", geen mar- cheerende jantjes met walmende fakkels maar een taptoe van het vrijwillige muziek korps van ,,'t-een-en-twintigste", dat gisteren avond Den Helder in rep en roer bracht en het hart gestolen heeft van een groot deel der bevolking. Langs heel de route stond het publiek op gesteld, terwijl enorme drommen zich achter de kapel opstelden, die niet moe werd popu laire marschen en wijsjes te spelen, die wer den opgeluisterd door zang van de soldaten. Van straat tot straat werd getrokken, en diverse malen had de politie de grootste moeite de menigte in toom te houden. Het was dan ook verbazend aardig, deze marchee- rende landsdienaren Sarij Marijs en de Jamboree-hymne te hooren spelen en zingen. Voor Den Helder was het in ieder geval iets nieuws. Bij het Kegelhuis werd de taptoe ontbon den, nadat nog eens uit volle borst „Hiep hiep hoera voor 't garnizoen" gezongen was. Door een milden gever, een stadgenoot, werd daarna het heele corps in het Kegelhuis op een gratis consumptie getracteerd. Een aar dige geste! Vastgesteld op Dinsdag 14 Maart a.s. Wij kunnen thans mededeelen, dat het huwelijk van Rie en Jan op Dinsdag 14 Maart a.s. in Casino zal worden voltrokken. Alle winterpuzzelaars, die de prijsvraag goed op gelost hebben, zullen in den loop van de volgende week een uitnoodiging ontvangen voor dezen feestavond. THE MIDNIGHT SWINGERS IN „MUSIS". In „Musis Sacrum" zullen The Midnight Swingers Zondagavond de dansmuziek ver zorgen. Introducties aan te vragen bij de di rectie. Men leze de advertentie in dit blad. draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereenigings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat! Tjjdrede van Ds. Jac. Poort. Gisterenavond heeft Ds. Jac. Poort van 's-Gravenhage, voor den Ned. Chr. Vrou wenbond, in de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, een lezing ge houden over de groote O. Testamentische figuur van Elia, belicht in het kader van onzen tijd. Nadat de presidente van de afdeeling, Mevr. Lever, de vergadering, die zeer goed bezocht was, had geopend, ving Ds. Poort zijn lezing aan, waarbij hij zijn gehoor bepaalde in den tijd, waarin de figuur van Elia leefde, een rijd van geestelijke en zedelijke verwording, opr. behandelde in groote trekken de geschie denis van het volk van Israël, dat door Sa lomo voor het eerst in de groote wereldpoli tiek was betrokken. Deze fout heeft zich ge wroken, want daardoor is gekomen de scheu ring en is het groote rijk in tweëen uiteen ge vallen, het tien stammen en twee stammen rijk. De afgodendienst heeft een groote plaats gekregen in het leven van het volk en vooral in den tijd van Elia, toen Achab koning was over Israël. Naast Achab zien we de figuur van Izebel en al die nevenfiguren, die een rol hebben gespeeld in het leven van Elia. Achab heeft niet alleen de wereldpolitiek voortgezet, maar onder zijn regeering heeft Baal het gewonnen van Jaweh. Izebel heeft Baal geïmporteerd in het land van haar echtgenoot en met Baal de sfeer en de politiek van haar land, die den godsdienst van het volk van Israël heeft verdrongen. De eigen politiek is verdwenen en daarvoor is in de plaats gekomen de buitenlandsche sfeer, die het godsdienstig leven heeft ondermijnd. In dien tijd zond God Elia, de geweldige profeet, die op krachtige wijze de oude godsdienst van Israël verdedigde. In het leven van Elia is de werkelijkheid van Jaweh gesteld tegenover de onwaarach tigheid van Baal. Elia stelde de straffende gerechtigheid Gods tegenover de afgoderij. Elia was een man uit één stuk, een groot geloofsheld in tijden van ernstige inzinking, waarin de godsdienst was onderworpen aan de politiek. Elia stond alleen en liet duidelijk uitkomen, dat er naast God, geen anderen God was. Elia was exclusief, voor den eenen en waarachtigen God moest bij hem alles wijken. Hij was. niet de syncretist de ultra verdraagzame, de man die maar toegeeft, die water in den wijn doet, de mensch zonder karakter. Er is, zoo zegt spr., een zeer nauw verband tusschen dien tijd en den onze, tusschen het land van Elia en het onze. De geest van Elia leeft voort en doet zjjn invloed gelden ook in onzen tijd. In onze dagen is er dezelfde kwestie aan de orde. Moet de godsdienst vóór de politiek of gaat de politiek vóór den godsdienst Ónze dagen zjjn door deze vragen fel bewogen. Er' gaan krachtige stemmen op die pleiten voor de politiek en die den godsdienst daaraan wil len onderwerpen. Elia zegt echter: „Neen, allereerst God". Niet de leider, de politiek of de staatkunde, maar eerst de godsdienst. God moet Zijn invloed doen gelden, 't gaat er om, dat Zijn Koninkrijk kome. Het geheim van Elia's persoonlijkheid was zijn geestelijke wapenrusting, daardoor kon hij alleen staan en van dien eenen mensch is een enorme invloed ten goede uitgegaan op de geheele wereld. Elia was een man des gebeds, dat beteekent, dat hij niet alleen spreken kon met God, maar ook luisteren naar God. Luisteren in de stilte is in onzen tijd, overweldigd door geluiden en rumoer, zoo dringend noodig. De wereld heeft behoefte aan het antwoord van God; dit antwoord is het duidelijkst ge geven op Golgotha, aan het kruis, door Jezus Christus. Daar wordt gesproken van genade, van liefde en van verzoening. Het was Mevr. Lever, die een dankwoord aan den spreker bracht, waarna Ds. Poort de vergadering met dankgebed sloot. De bijzondere toewijding en vakbekwaam heid van den adjudant Koens en den sergeant majoor Eerhard hebben het onder de kunst zinnige leiding van den heer Platering moge lijk gemaakt, dat de inzendingen op de Marine- huisvlij ttentoonstelling uiterst „voordeelig" uitkwamen. Eenige inzendingen trekken bijzonder de publieke aandacht daar hunne opstelling, hun plaats, en ook door de opschriften „1ste prijs", „2de prijs", enz. Er zijn echter vele inzendingen, welke bij zondere aandacht waard zijn in hun schijnbare onopvallendheid. Daar zijn dan allereerst de koperen en tin nen stukjes drijfwerk, welke op het midden stuk der toonkamers prijken; ze zijn klein, J maar fijn en keurig afgewerkt; daar vlak bij in de buurt vindt men de uit waardelooze houtsnippers opgebouwde naaikast en klok; de tientallen en tientallen uren van noesten arbeid worden U duidelijk. En dan ziet men, meer in het oog vallend, het geestige blaadje met de toepasselijk be schilderde glazen. Het fijne craqueleerwerk, de tot vazen ver bogen granaathulzen, de zorgvuldig gesor teerde eierverzameling, de het is niet over dreven duizende uren borduur- en hand- werkarbeid. Werkelijk, het ware te wenschen, dat deze tentoonstelling een aansporing geworden is voor hen, die het bijltje erbij neergelegd hebben. Arbeid, zooals hier tentoon gespreid, heft den mensch omhoog uit de sleur van z'n dagelij ksch werk. De uitgebreide en deskundige jury had slechts één klacht: „er zijn te weinig prijzen!" Laat dat een geruststelling zijn voor velen, die misschien teleurgesteld zijn geen prijs te hebben gewonnen. Trouwens prijzen in dezen opzet zijn (ge lukkig) bijzaak gebleven. De tentoonstelling is hedenmiddag van 26 uur en vanavond van 810.30 uur ge opend, morgen van 126 uur en 810.30 uur. Heden en morgen is er een autobusverbin ding, tegen zeer billijk tarief, waarvoor men de advertentie in dit nummer zie. Den Helder wordt In lentekleed gestoken. Gisterenmiddag is een groote wagen met jonge boomen, bestemd voor de beplanting van onze stad, op het Stationsemplacement aange komen en vanmorgen is men begonnen met het uitladen ervan, zoodat volgende week de be planting, hoofdzakelijk in de nieuwe wijken, kan geschieden. Zooals men weet, werd door den raad beslo ten, tot verfraaiing van onze gemeente, een dertienhonderdtal boomen aan te koopen en daarvan zijn gisteren dan een 1000-tal aange komen. Men maakt met een en ander spoed, omdat het nu nog de geschikte tijd is, de boomen uit te planten. Het zijn iepen en esch- doorns en verschillende andere soorten, die onze stad zullen sieren en het cachet ervan aanmer kelijk vriendelijker zullen maken. Zaak tijdelijk verplaatst naar Julianapark. De Gruyter heeft beslóten haar zaak in de Spoorstraat te moderniseeren; het zal een bedrijf worden, voorzien van de allerlaatste vindingen op technisch ge bied, belangrijk vergroot en met staal interieur. In dit verband was het noodig, dat het bedrijf tijdelijk op een andere plaats werd ondergebracht. En wel in het Juliana park, hoek Gravenstraat, in den voor- maligen timmermanswinkel, tegenover de Gereformeerde Kerk. Reeds Maandag a.s. half negen wordt met den tjjdelijken overgang begonnen. Deze zal circa een maand in beslag nemen. Gisterenavond laat had bij de automaten in de Spoorstraat een relletje plaats. Des Vrij- dagsvonds is het in dit gedeelte van de Spoor straat zeer druk. En op de een of andere wijze is er wrijving ontstaan en dit leidde tot vecht partijtjes. De politie was tijdig ter plaase om hieraan een eind te maken. Echter bleek een der vechtenden een zoodanige ernstige hoofd wonde boven het oog bekomen té hebben', dat de arts van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst gewaarschuwd moest worden. De dader van deze verwonding werd op het' Hoofdbureau in bewaring gesteld, terwijl proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Wanneer het donker is ziet men op zee in de Molukken vaak talrijke lichtjes op en neer dansen. Het zijn 'de brandende fakkels, waarvan de bewoners der vele eilanden zich bedienen om te gaan visschen. Daartoe gaan twee man in een bootje er op uit. De eene dajongt (dajong noemt men de pagaai), de andere houdt de wacht bij een brandenden fakkel, die een eindje buiten boord uitsteekt. De visschen komen op het licht af en wan neer ze dicht genoeg, genaderd zijn, harpoe neert de man ze of hij schiet ze met een pijl. Die pijl is voorzien van een keggie. Dat har poeneeren of schieten eischt heel veel oefe ning, wat verband houdt met de straalbre king in het water. Ik zag deze manier van visschen in de buurt van het eenzame eilandje Babber, in het Zuiden van de Badazee ge legen. Met de pindita (zendeling, predi kant) en den bestuursambtenaar van dit eiland bezocht ik een dorpje aan de kust. We zouden 's nachts om twee uur vertrekken. Dit zeer vroege uur hield verband met stroomen en wind. De roeiers verschenen pas om een uur of drie. De bestuursambte- Hoe de maïskolven bewaard worden kan men op neven staande foto duidelijk zien. Onder: De schooljeugd blaast op de bamboefluiten een welkomtslied. 'K - <- <v x Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enkluar. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Voorbereiding Heilig Avondmaal. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar. Voorbereiding Heilig Avondmaal, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. Woensdag 8 uur. Bidstond voor het gewas, den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiher». Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. 's Avonds 7 u. Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes: Ds. J. H. Janssen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7L. uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3V2 uur n.m. Openluchtsamenkomst. Julianapark. 8 uur n.m. Verlossingsamenkomst. Jeugdsamenkomsten. 9 uur v.m. Handleidingssamenkomst. 12 y2 uur. n.m. Compagniesamenkomst. 5 uur n.m. Openbare samenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdtjkstraat hoek Schagenstraat. Dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULL.4.NADORP Ned. Herv. Gemeente Avonddienst 7.30 u.: Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur. De heer Landheer van Den Helder. naar, die zijn Pappenheimers kende, had op het te laat komen gerekend. We waren om acht uur ter plaatse. Het landen was buiten gewoon lastig, want strand en kust beston den uit scherpe koralen. Het loopen er op en er door was zeer moeilijk! Maar ik was blij ook dit te hebben meegemaakt. De schooljeugd ontving ons. Ze wuifde met vlag getjes en blies ons het welkom toe met de bekende bamboefluiten. Het meerstemmig orkestje klonk heel aardig. De fluiten zijn gemaakt van een bamboegeleding, waarin een aantal gaatjes is gebrand. Ik meen een achttal. Slechts heel geoefende spelers weten er naast de -heele ook halve tonen aan te ontlokken. 0 Merkwaardig is de wijze waarop de men- schen de maiskolven bewaren. Ze binden deze om een lange stok, die ze aan een klapperboom ophangen. Het droge klimaat laat die wijze van bewaren toe. H. F. TILLEMA. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tlvoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kinderen uit het Volk" en „De Lotgevallen van Tom Sawyer". Rialto, Spoorstraat half 8: „Als ik Koning was". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Little Miss Broadway" en „De Glazen Kogel". Heden: Marine-Cantine aan de Buitenhaven, 26 u. en van 810.30 Marine-Huis vlij ttentoon stelling. Casino, 8.30 uur: Bal-Masqué. Musis Sacrum 8.00 uur Uitvoering „Hospitaal Boys". Zondag 5 Maart. Musis Sacrum 8.00 uur „The Midnight Swingers". Casino, 8.15 uur: Dansavond. Marine-Cantine aan de Buitenhaven, 36 u. en van 8—10.30 Marine-Huisvlijttentoon stelling. Maandag 6 Maart. Café Sanders, 8.00 uur: Lezing „Dierenleven in Hollandsch Noordpunt". Dinsdag 7 Maart. Casino, 8.00 uur: Film „De laatste dagen van een eiland". Donderdag 9 Maart. Musis Sacrum, 8.15 uur Uitvoering C.J.M.V. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 762.8 Tempera tuur lucht 5 g Wind: richting: Z.Z.O., kracht 4 Licht op 0 jg

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5