Boekbespreking Openbare leeszaal en bibliotheek Benoeming leden stembureau Leger des Heils Apotheken Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Goudmijntjes! Een politieke Paus Visschcrij In de maand Februari werd de Leeszaal h» zocht door 1220 mannen en 51 vrouwen totaal 1271 personen. tut£iai Br werden uitgeleend 1460 studiewerken 2249 romans en 1462 jeugdboeken, totaal 5171 banden. Lüst van nieuwe aanwinsten Maart ln<tn Romans: a' Asscher—Pinkhof, Clara: Graddus. Eerbeek j. K. van: De doeve. Foeldes, Jolan: Kruis of munt. Helman, A.Aansluiting gemist Oven Ro van: Op den dam no. 1. Preedy g r' pe koers van het leven. Roothaert 'a Dr' Vlinimen. Rossum, Rie van: De kloof zónder brug. Rossum, Rie van: Cinderella Studiewerken: Barendrecht, G. G. Kruseman: De glorie van ons polderland. Feith, J.: Limburg Feith j. C. G. Behrens: Zuid-Holland. Schelven' A. A. van: Van hoepelrok en pruikentooi Geschenken: Bordewijk, H. W. C.: Grondbeginselen der economie. Buiten, geïll. weekblad, jrg 1912— 1925. Droogendijk, J. M.: Het korps mari niers en zijn vaandel. Gardenier, S. R.: Oliver Cromwell. Goederenvervoer, voordrachten inzake het wetsontwerp 510 tot coördinatie v. h. goederenvervoer. Jaarverslag v. d hoofd ingenieur der mijnen over het jaar 1937, Spaander, M.: Staatsinrichting van Neder land en zijn koloniën. Statistiek v. d. samen stelling der Ned. koopvaardijvloot en v. d. scheepsrampen over het jaar 1938. Verslag over het jaar 1938 v. d. Nutssjaarbank te Den Helder. Vloeyberghs, W. H. F.: Nazorg in het reddingswerk. Zijlstra, H. J.: Inleiding tot de economie. Bij raadsbesluit van 11 Februari 1935 had de benoeming plaats van leden en van plaatsvervangende leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad, terwijl in dezelfde vergadering voorzien werd in de aanwijzing van leden en van plaatsvervan gende leden van de hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van den Gemeente raad. De bij de wet vastgesteld termijn van vier jaar, waarvoor die benoemingen gelden, is dus binnenkort verstreken, in verband waarmede door B. en W. aanbevelingen wor den gedaan voor benoeming van leden der onderscheidene bureaux voor het volgende tijdvak van vier jaar. Behoudens de wetsbepaling, dat de Burge meester voorzitter is van het stembureau in het eerste stemdistrict, moeten van alle an dere stembureaux de voorzitters zooveel mogelijk uit het midden van den Raad wor den benoemd. B. en W. stellen den raad verder voor aan elk der zitting hebbende leden van de stem bureaux een bedrag van 6.per zittings dag toe te kennen ter bestrijding van de kosten hunner consumpties. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het Leger des Heils heeft deze maand (Maart) zijn Zelfverloochings-Aanvrage. In verband hiermede zal Maandag a.s. hier ter stede, een collecte worden begonnen. Men lette op de uniform van de collectanten (de blauwe Pet en Kaphoed met rood lint en gele letters). Ook vrage men naar de vol macht, geteekend door commandant B. Vlas, dit, omdat er somstijds door personen in uniform gecolporteerd wordt, die den indruk maken, van het Leger des Heils te zijn. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 6 Maart tot 13 Maart wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. van 3 Maart 1939. GETROUWD: G. Reudink en T. F. Dijkstra; L. G. Tomejj en F. de Jonge. BEVALLENJ. C. van Doornvan der Zee, d. VERLOREN: Te bevragen aan het Hoofdbureau 2 vulpennen, 1 bos sleutels, 3 rijwielbelas- tingmerken, 4 bankbiljetten van 10.—, 1 handbeschermer, 1 portemonnaie met inhoud, 1 zilveren sigarettenpijpje, 1 polshorloge, 2 honden. GEVONDEN Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie. 5 portemonnaies met inhoud, 1 kinderbril in etui, 1 heerenrijwiel, 1 rjjwielbelasting- merk, 1 zilveren sigarettenpijpje, 1 plaat- stroom-apparaat, 1 zilveren oorbel. Den Helder, 3 Maart. Aangebracht door korders: Tongen per k* 0.92-0.87 Slins '806 ®chol le soort P- S.00-7.00 Schol 2e soort - Schar Wijting 3.10—o.OO Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen Per f O-2" Overplaatsingen. Sergt.vltmkr. (M) H. van Es van De Kooij naar Kaz. A.dam en sergt.vltmkr. (M) J. Drama van De Mok naar Kaz. A.dam, 1-3-39. Op datum tewerkgesteld bij de K.L.M Onder intrekking der op 1-3-39 bevolen detacheering 0 de monteursschool te Amsterdam. Sergt.vltmkr. (M) P. Meijlink van Kaz. A.dam, 4-3-39. Tewerkstelling bij de K.L.M. ingetrokken. 7-3-39 Gedetacheerd bij de Dor- nierfabrieken te Friedrichshafen. Bevolen deta,cheering op 1-3-39 bij de monteursschool xe Amsterdam ingetrokken. Sergt.-machinist J. de Vries van v. Speijk naar Schorpioen, 6-3-39. Sergt.-machinist W. Overeem van v. Speijk naar Kaz. A.dam, 10-3-39. Op datum tewerk- k'j den bouw van den mijnenlegger .,W. v. der Zaan" bjj de Ned. Dokmij. te Amsterdam. Bootsman J. Glas, van Kaz. W.o. naar Schorpioen, 28-2-39. Op datum gecommit teerd b(j de Power Boat Cy. te Hythe en bij de Rolls Roycefabriek te Derby. Sergt.-vltmkr. (M) L. J. M. Potjes van De Kooij naar Schorpioen, 28-2-39. Op datum ge committeerd bij de Power Boat Cy. en bij de Rolls Roycefabriek te Derby. Korpl.-vltmrk (M) J. P. Sturk, van De Koojj naar Schorpioen, 28-2-39. Op datum ge committeerd bij de Power Boat Cy. en bij de Rolls Roycefabriek te Derby. Sergt.-vltmkr. (M) J. Berkhout van De Mok naar Kaz. A.dam, 6-3-39. Korp.-ziekenverpl. T. Plantinga van Hospi taal naar O.Z.D., 20-3-39. Korpl.-machinist D. G. C. Schalker van W. v. Ewijck naar W.s. Vliss., 6-3-39. Korpl.-bottelier G. Gillissen van Brinio naar W.s. Vliss., 6-3-39. Korpl.-machinist D. Schaatsbergen van A. v. d. Hulst naar W. v. Ewijck, 6-3-39. Korpl.-monteur J. J. H. Walbeek van O.Z.D. naar van Speijk, 6-3-'39. Korpl.-machinist J. Tromp van v. Speijk. Bevolen overplaaatsing op 10-3-39 naar de Kdz. A.dam en tewerkstelling bij den bouw van den mijnenlegger „W. v. der Zaan" inge trokken. Korpl.-konstabel W. Schook van P. Florisz naar Kaz. A.dam, 4-3-39. Korpl.-konstabel T. M. J. H. Meertens van W.s. Vliss. naar P. Florisz, 3-'3-39. Matroos 3e kl. G. D. J. P. van Haarlem van P. Florisz naar W.s. Vliss., 6-3-39. Matroos 3e kl. M. Houtman van J. v. Gel der naar W.s. Vliss., 6-3-39. Matroos 3e kl. M. F. v. Heertum van A. v. der Hulst naar W.s. Vliss., 6-3-39. Stoker le kl. P. Sommeling van Brinio naar W.s. Vliss., 6-3-39. Stoker - 2e kl. G. v. de Wetering van D. Aukes naar W.s. Vliss., 6-3-39. Matroos le kl. S. Wielhouwer van W.s. W.o. naar Kaz. W.o., 1-3-39. Stoker 2e kl. A. H. van Alsté van Gelder land naar De Kooij, 20-3-39. Stoker 2e kl. W. P. C. Arts van Gelder land naar De Mok, 20-3-39. Stoker 3e kl. C. Beekman van Gelderland naar Z. 6, 20-3-39. Stoker 3e kl. J. J. Uijleman van Gelderland naar Z. 7, 20-3-39. Stokers 2e kl. J. C. Baetens, P. J. Waij, H. v. Bochoven en E. J. H. v. Bavel van Gel derland naar W.s. Vliss., 20-3-39. Stoker le kl. P. S. Vogelzang van W.s. Vliss. naar Brinio, 6-3-39. Stoker-olieman H. Groen, Afd. Marns. R.dam, Bw. v. Kinsbergen, naar v. Speijk, 13-3-39. Stokers-olieman C. C. J. Hoeffnagel van Kaz. A.dam naar Afd. Marns. Rotterdam, 13-3-39. Op datum tewerkgesteld bij den bouw van het Art.-Instr.-schip ,,Van Kinsbergen" bij de Rott. Droogdokmij. Onder intr. der op 13-3-39 bevolen overplaatsing naar H. Ms. „van Speijk". Stokers 3e kl. F. Overdijk, E- Brouwer, J- van Asselt, H. J. van Kerkhof, G. Schrijver, H. J. Stoot, B. Oosterhoff, J. Kragt, H. H. Dijkstra, J. M. Messcher, J. Luitjes, P. A. Kipp, W. de Willigen, D. J. van Wieringen, E. de Vries, D. P. de Gier, W. Koetsier, B. J. Korteweg, D. Lammers, J. W. de Lange, L. Prins, A. T. Hoth, F. A. v. der Hurk, C. Kan sen, G. E. v. der Heijden, A. Moust, B. J. G. Roeters, H. van Dijk, W. Eckhart, W. F. Faber, K. Kousemaker, J. J. Moret, A. Feij, J. A. Wjjma, B. Betlem en A. Visscher van H. Ms. van Speijk naar Gelderland, 13-3-39. Bevordering. Stoker 2e kl. P. Sommeling, 1 Jan. '39 tot stoker le kl. Stoker 2e kl. R. v. d. Hoeven, 1 Febr. '39 tot stoker le kl. Matrozen 3e kl. A. Jongejan, J. F. van Beek, J. van Breda en J. van Leerzem, 1 Febr. '39 tot matroos 2e kl. Leerl.-o.o.vlieger W. J. Jansen, J. A Mol en J. Verkaaik, 1 Febr. '39 tot korpl.-vlieger. Matroos 2e kl. R. de Nooij, 1 Maart '39 tot telegrafistenmaat. Aangenomen in den Zeedienst. Stoker 3e kl. F. Leendertse, 7 Febr. '39. Leerling-kok O. Postma, 1 Febr. '39. Aanwijzing thuisvaren. Majoor-schrijver A. van Heiningen, 22 Mrt. '39 per m.s. Marnix van St. Aldegonde van Tandjong Priok. Thuisgevaren. 19 Febr. '39 per v.s. Palembang uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Korpls.-ziekenverpleger H. de Jongh en K. Huijbens. Korpl.-machinist J. Verschoor. Met ontslag uit den Zeedienst. Marinier le kl. A. G. van Beest, 6 Mrt. '39. Ondervolgende schepelingen zijn den 22sten Februari 1939 per m.s. Sibajak van den Rot- terdachen Lloyd uit O.-I. in Nederland terug gekeerd. Opperschipper H. J. Roels. Majoor-konstabel J. van Beveren. Sergt.-hofmeester W. F. A. Worms. Sei-gt.-schrijver A. Schinkel. Koi-pl.-monteur J. G. Steffens en T. P. v. d. Zwaan. Korpl.-konstabel C. Klein. Korpl.-telegrafist J. van Straaten. Matroos le kl. G. M. Eek. Majoor-torpedomkr. H. R. Wolff. Sexgt.-torpedomkr. G. L. Logmans. Korpl.-torpedomkr. J. Ewalt. Maj.-machinist W. Woerlee en G. Kurvink. Sergt.-machinist J. Leijgraaff. Korpl.-machinist J. J. van Hoorn. Stokers-olieman A. J. Oosterbroek, T. N. Troost, G. J. Zweverink, H. D. Voogd, G. P. Vreeling, L. J. M. Vernooij, W. J. P. Kaljee, G. Peters, M. Verschuur, L. Paauw en D. v. de. Linde. Stokers le kl. W. F. H. Verhoeff en A. G. Spoel. Sergts.-vliegt.mkr. (M) A. Quispel en M. L. M. de Keijser. Koipls.-vliegt.mkr. (M) P. A. de Moor en J. A. Rutten-. Sergt. der mariniers J. van Wijngaarden. Korpl. der mariniers J. L. Kaiser. Mariniers le kl. F. X. Dreesens, M. Staal, J. C. P. Walraven, H. Muskee, H. W. v. d. Weg, J. P. Joosen, C. W. van Luijk, E. J. Meijer, A. Niehot, J. P. Tiessen, H. Waaijen- J. K. Gideonse, J. Tuithof, A. H. Oostwal, A. berg, A. Willems, J. van Santé, H. Zandbeer, Nijs, J. C. Carlier, A. J. A. van Oppen, W. A. Zweeres, H. v. d. Blaak, H. J. Terburg, J. Stip en F. Bremer. Tamboer le kl. G. Groenhorst. KcPifi&at K.V.D.H.-NIEUWS. Na eenige weken gedwongen rust, treden Zondag a.s. beide twaalf-tallen van K.V.D.H. weer in het strijdperk. Het le 12-tal speelt om 2 uur tegen K.V.H.V. (uit Alkmaar). Het 2e 12-tal komt tegen het sterke S.K.V (uit Schermerhorn) uit. Die wedstrijd begint om 12 uur. Beide wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan de Kemphaanstraat. MOREELE HERBEWAPENING. Katholieke vrouwelijke jeugd geeft prachtig voorbeeld. Door de Katholieke Actie der vrouwelijke jeugd is het volgende telegram aan de ko ningin verzonden: „De Katholieke Actie der Vrouwelijke Jeugd, gaarne adhesie betuigend aan Uw zoo sympathieke oproep tot geestelijke en rno- reele herbewapening van ons volk en in haar Jaar-program zich hier volkomend bij aan sluitend, besloot 50.000 kleedingstukken te doen vervaardigen ten behoeve van de armen." Qu-th, cLt fllalüz'iacU en deAyJbj-tï kaitï Dezen avond is het groot feest. Dezen avond gaat een deel onzer samenleving zich ontdoen van liet confectiepak en de mousseline jurlc, waarin men tenslotte 364 etmalen per jaar pleegt rond te wandelen. Van avond gaat het uit en hullen wij ons in het scharlaken rood, het purper en goud-brokaatvanavond worden wij diegenen die we in ons hart zoo graag zouden zijn, vanavond be graven wij onze persoonlijkheid en zijn we niets meer dan een grijnzend mas ker, een groteske Anonymus, die zich aan Lambeth Walk, Big Apple of Chesnut Tree te buiten gaat Het meisje, dat meent dat zij op niet onverdienstelijke wijze enkele dans passen kan maken, zal men zien in een creatie als Anna Pawlowa, en de jongeman die op de algemeene ver gadering een licdje-met-begeleiding heeft gezongen, aanschouwt men als Caruso. Er zullen koningen, keizers en prelaten zijn, hansworsten en p'errots. Zeemeerminnen en colombine's. Te zamen zal men den avond uit en den nacht in feesten, en één dag in dit jaar zal men meenen dat men méér is dan men zoo iederen dag voorstelt. De kan toorklerk, ridder van de pen en het grootboek, zal zich heimelijk een Grootvizier wanen, beschikkend over leven en dood van duizend ondcr- hoorigen. De werklooze, als hij zich tenminste een maskaradegang kan per- mitteeren, zal enkele uren het masker van Dictator voorhangen en zich voor stellen dat hij zich baadt in weelde en dat het leven kostelijk is. Een gave des hemels. Een Patnassus zonder stempel lokalen en prikbriefjes. Er zullen ongetwijfeld meisjes zijn, die in 't „particuliere" leven een dienstje hebben van 8 tot 1 en die zich vanavond omhangen met sluiers, en diademen op het blanke voorhoofd torsen. Weer anderen komen als elfen en prinsesjes, in tullen en kant. Het zal een grootsch feest worden. Met kushanden, revercnces en sierlijk heupgedraai. Daar zal stemming zijn..., wat jonge liefde en veel muziek. Men zal voor enkele stonden de werkelijkheid vergeten, en zich wanen in een wereld, zooals wij die gaarne zonden zien. En 's morgens er na liggen de diademen en de sluiers en het goud brokaat weer in de kast en wringen we ons weer in ons zelf. Iets wat, met zoo'n kater, dubbel zwaar valt. „Dienaren der Menschhei d", door Paul de Kruif. Holkema en Warendorff, Am sterdam. De bekende schrijver van „Bacteriënjagers, figuren uit den strijd tegen het oneindig kleine", schetst in dit werk van 368 blad zijden ons op zijn eigenaardige enthousiaste manier het werk van Amerikaansche medici, werkers op het gebied der Sociale Genees kunde, die meerendeels goed werk leverden, maar daarom nog niet als helden ons voor gesteld behoeven te worden. Eerst behandelt hij de bestrijding der pellagra, een door onder voeding, speciaal vitaminengebrek opgewekt doodelijk lijden, dat -in Amerika hier en daar epidemisch is voorgekomen. In het droge jaar 1930 stierven in dat land 7000 menschen aan deze ziekte. Eigenlijk is zijn betoog over pellagra maar een aanloop om te betoogen, hoe kortzichtig de regeerders zijn, die zoo wei nig er voor voelen om voldoende gelden be schikbaar te stellen voor voorbehoedsmaat- regelen tegen ziekten. Dan komt hij tot het eerste hoofdstuk, „de strijd om levens begin", een populaire uiteenzetting van de bestrijding der kraamvrouwenkoorts door goede kraam hulp en de voorkoming van kraamvrouwen- stei-fte door de praenatale zorg, welk hoofd stuk van verontwaardiging tintelt over de noodeloos groote sterfte onder de kraamvrou wen (in Amerika!), een betoog, dat voor ons land met zijn voortreffelijke kraam verzorging en zijn opkomende praenatale zorg, thans b.v. ook door het Groene Kruis ter hand genomen, vrijwel overbodig is. Vooral dit hoofdstuk lijdt aan te groote medische specialisatie, waar door het o.i. voor leeken ongenietbaar is. De vertaalster, Alice Schrijver, gaf achter elk hoofdstuk de Nederlandsche cijfers, waaruit duidelijk naar voren komt hoeveel beter de toestanden bij ons zijn. Tegen 8 sterfgevallen op de 1000 bevallingen in de U.S. aan kraam vrouwenkoorts, in 1936 had ons land er 1.21 en dan nog van een veel ruimer genomen rubriek, n.1. ziekten van zwangerschap, baripg en kraambed. Voor de stuipen zijn de cijfers 20 tegen 4.7 ten onzent. Het tweede hoofdstuk behandelt de wanhopige strijd tegen de kinderverlamming, waarin talrijke interessante pogingen vermeld worden om door blokkeering van den weg tusschen de porte d'entrée (de neus) en de hersenen te trachten de smetstof niet te laten binnen treden. Ten derde komt dan de strijd tegen de tuberculose, een krachtig betoog voor het op groote schaal doen maken van x-foto's der longen, waardoor 't alleen mogelijk is, de aan vangsstadia der t.b.c. te ontdekken, gelijk zulks hier te lande o.a. reeds bij fabriekspersoneel hier en daar geschiedt. Hiervoor wil De Kruif 100 millioen dollar jaarlijks uitgetrokken zien teneinde aldus „binnen één generatie 600 mil lioen dollar" de jaarlijksche \erkwisting, uit gegeven aan t.b.c.-lijders tot nul te redu- ceeren'.' Alsof inderdaad dat nulpunt bereik baar ware! Tenslotte een hoofdstuk over de bestrijding der geslachtsziekten. Het geheele werk heeft in tegenstelling van het vroegere bovengenoemde een zoo zuiver Amerikaansch karakter dan dat het den gemiddelden Neder- landschen lezer zou kunnen bekoren. Voor den deskundigen medicus zijn er ongetwijfeld interessante gedeelten in het boek, als men de persoonsbeschrijvingen methode De Kruif voor lief neemt. Want wat kan het ons schelen of een of ander Amex-ikaansch sociaal- geneeskundige rood of zwart haar heeft, kort of lang van statuur is? „Ik ben een S p i o n" door „E 7" Universunx-editie. N.V. Uitgeversmaatschap pij „Eigen Volk", Haarlem. Ingenaaid 2.25 Gebonden 2.90. Van dit boek zegt de „Nieuwe Rotterdam- seche Courant" dat het „adexxxbeklemmend" is, en haalt er de uitdrukking bij aan van Dostojewsky: „Niets is fantastischer dan de werkelijkheid." )e inhoud van het boek wordt door den schrijver als historisch en persoonlijk beleefd, aangekondigd. Het is noodeloos over de waarde en waarheid van deze aankondiging te disputeeren. Er zijn tot dusverre al genoeg onweerlegbare, authentieke beschrijvingen verschenen van de werkwijze der geheime diensten en geheime politie in zeer vele lan den ter wereld, om allen twijfel weg te nemen aangaande hunne meedoogenlooze en doelbe wuste methodes, hun schier altijd raak slaan en het daarbij er xxiet.voor terugdeinzen om, ingeval van eenige twijfel, geheel onschul- digen het verschrikkelijke lot van, in hun oog, schuldige te doen ondergaan. Het ligt dan voor de hand, is zelfs zeer logisch, dat de in de in ternationale inlichtingsdiensten werkzaam zijnde mannen en vrouwen, kortom gezegd, de internationale spionnenbende, zooal niet in elk opzicht opgewassen tegen haar bestrijders, toch een niet te onderschatten tegenpartij zijn. Het gaat tusschen die beide kampen hard tegen hard. Men kaxx ze beschouwen als twee polen, waartusechen' een veld van ongekend hooge spanning heerscht en de symptonen, welke zich in dat veld voordoen, vormen de stof voor een boek als het onderhavige. Gefantaseerde verhalen uit de spionnen- wereld verschenen er reeds bij massa, maar worden verre in de schaduw gesteld door het geen „E 7" hier komt mededeelen, geheel in den geest van het boven aangehaalde citaat van Dostojewsky. Wie wil weten, hoe de machten achter de schermen werken en ook kennis wil nemen van de zeer bijzondere horoscoop, welke de schrijver trekt aangaande de naaste toekomst verzuime niet, dit boek te lezen. De politie der wildernis. (The Royal Canadian Mounted Police) door R. C. Fether- stonhaugh). Vertaald door K. H. Bxoekhof, Commissaris van Politie te Amsterdam. Uitgave Kemink Zooxi, N.V., Utrecht (3e druk). Een onderwerp, waarvan schrijvers van In dianenen Cowboy-romans zich met groote 'energie en het moet gezegd worden, met suc ces hebben meester gemaakt, is wel het leven en werken van de Koninklijke Canadeesche bereden politie. De stof, op zich zelf vol ro mantiek en spanning, was den schrijvers echter nog niet romantisch en spannend genoeg, zoo dat de fantasie er bij gehaald werd en er ook film-scenario's, over de wereld werden uitge stort, waaraan elke reëele grondslag ontbrak Toch verschenen er ook betrouwbare wer ken over dit belangwekkende korps maar, waar deze niet meer uitgegeven werden, of zeer verouderd waren, was het een van goed inzicht getuigende daad van den Commandant van het korps, Sir James Howden MacBrien, toen hij in 1936 opdr;acht gaf tot het samen stellen van een betrouwbaar werk over deze materie. De.authentieke bronnen en officteele bescheiden werden den samensteller ter hand gesteld en zoodoende is een boek onistaan, dat nuchter en naar waarheid een relaas Maar ookeen diep religieuse persoonlijkheid. De spontane vreugde, waarmee de Room- sche kerk de verkiezign van h aar nieuwe Hoofd heeft geuit, is een bewijs, dat men met de verkiezing van den kardinaal staats secretaris uiterst verheugd is. Als een verrassing is deze keuze ge weest. Het was geen gewoonte een staats-secretaris te kiezen, omdat men daardoor practisch gesproken, de poli tieke lijn van den voorganger zou door trekken en de Kerk zich daar niet aan wilde binden. Dat men van dezen stel regel is afgeweken heeft zijn beteekenis, vooral voor onzen tijd, die. politiek en godsdienstig zoo bewogen is. De katholieke kerk, met zijn millioenen onderdanen, kan op het politieke leven van de staten een grooten invloed uitoefenen en het is daarom van zeer groote beteekenis, wie er aan het hoofd van de Kerk staat, een Paus, die wat men noemt politiek georiën teerd is of een, die alleen een religieus Her der is. Duitschland en Italië hebben de vex-kie- zing dan ook met meer dan gewone belang stelling gevolgd en enthousiast zijn ze niet over het resultaat van de verkiezing. De nieuwe Paus heeft zich al meer dan een keer onomwonden uitgesproken tegen Nationaal- soc. en fascistische practijken. Hü is een uit gesproken tegenstander van de rassenleer. Trouwens, welk goed christen zou deze on christelijke leer ook aan kunnen hangen? Als er iets in strijd is met de leer van Christus, dan is het dit, dat er voor den Schepper on derscheid zou zijn tusschen blank en bruin, tusschen ariër en niet-ariër, tusschen Jood of Griek. „Allen zijn het zondaars, die door ge nade gerechtvaardigd moeten", zoo leert ons Christus. Kardinaal Pacelli nu wordt geschetst als een diep religieus mensch, die eenige jaren geleden begeerde zijn ambt neer te leggen, om zich als aartsbisschop van Flo rence geheel aan de zielzorg te wijden. Op de vele congressen, die hij bijwoonde, verbaasde hij de aanwezigen door zijn talenkennis en boeide en stichtte hij ze door zijn toespraken, die van een groote en diepe religieusiteit getuigenis aflegden. Een Herder zal de nieuwe Paus dus wel voor zijn onderdanen zijn, maar daarnaast zullen de politieke problemen, die op het oogenblik de geloovigen beroeren, hem niet onverschillig laten en het is niet waarschijn lijk, dat hij compromissen aan zal gaan met de staten, die onchristelijke idealen nastreven. Het is dus geen wonder, dat men in Duitsch land allesbehalve enthousiast is over de keuze, waarbij het college van kardinalen zich heeft uitgesproken voor een krachtige houding van de kerk tegenover alle niet-christelijke prac tijken. De politiek van Paus Pius XI zal door zijn opvolger in heel veel opzichten worden voortgezet. ïlieu'M-ó uii U>ik Door 3 vaartuigen werden Donderdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 160 pond poonen, prijs 89 ct., 75 pond rog, 9%lO'j ct., en 50 pond schel- visch, 910 ct., alles per pond. geeft van de verrichtingen der bereden politie. Trots een totaal gemis aan sensatiezucht en opschroeverij is het boek een indrukwekkend, pakkend, maar bovenal historisch document geworden, dat den lezer van begin tot eind boeit en, gespeend van alle valsche romantiek, een aaneenschakeling is van groote daden, bijzondere avonturen, onverdroten plichtsbe trachting en moed. Van de beschreven feiten en verrichtingen van het korps noemen wij slechts enkelen, zoo als het stichten van posten en versterkingen in de wildernis, temidden van volkstammen, die in dat alles een c.ellig teeken van hun naderende ondergang zagen en erop reageer den door tegenwerking en opstand, hetgeen vooral tot uiting kwam bij den aanleg van de Canadian Pacific Railway, welke zonder de medewerking van de politie niet, of niet zoo vlot tot stand was gekomen. De bijzonder zware, niet altijd zonder teleux-stelling en mis lukking verloopen expedities bij het dempen van opstanden der Indianen Canada. De moeilijke opdracht om in het hooge Noorden, waar aan de Yukon goud gevonden wa's, de ontzaglijke stroom van avonturiers en despe rado's uit alle oorden der wereld toegestroomd in bedwang te houden. Na den oorlog in 1918, werd het korps uit gebreid, waarna een der eerste opdrachten was het handhaven van de orde tijdens een alge meene staking te Winnipeg, waarin het geheel slaagde. Het zou te ver voeren, alles te ver melden wat door het korps gepresteerd werd. De meest uiteenloopende opdrachten werden gegeven, waaronder het tegengaan van de smokkelhandel in alcoholische dranken zeker niet een der minste was. Zelden zal het lezen van een officieel document zóó boeiend en meesleepend zijn en het is een groote ver dienste van Commissaris Broekho', dit werk vertaald en onder de oogen van het Neder landsche publiek gebracht te hebben. Geen wonder dat het boek al een 3e uitgave beleefde.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7