SLyenda Madónieiiwui .f ïïla>iLne.lbdefi uit 9ndië Pierrot enColombine Engelsch bezoek - Fraaie sportprestaties Vier ochtendbladen AU GASTRONOMC Dinsdag 7 Maart 1939 Tweede Blad Dierenleven van Hollands Noordpunt Nieuwe telefoonaansluitingen Burgerlijke Stand van Den Helder CD CD CD Goeo [p Q CD CD CD O QIl 033 O DRUKKERIJ DE BOER Onderzeeër-mijnenlegger O 19 gearriveerd De terugkeer van „H. Ms. Gelderland" 4285 betalende bezoekers Uit het politierapport Inschrijving Handelsregister Het gouden fluitje in Schagen Minister van Boeyen voor de radio De Palestijnsche kwestie Slaatjes en Croquetten a 10 ct., bij: Groote Radio-luisterwedstrijd Interessante lezing van den heer J. Njjkamp. Wij beseffen absoluut niet wat een rijkdom aan dierenleven we in 't Noordelijkste puntje van Noord-Holland bezitten. Het is maar al te waar, dat de leek, waar het 't leven in de natuur betieft, ziende blind is, dat de gewel dige verscheidenheid van dier en planten ons absoluut ontgaat. Maar ook is het waar, dat het leven veel rijker kan worden, wanneer we ons eens gaan interesseeren voor de wonderen van de schepping. Gisterenavond heeft in de zaal van Café Sanders, die uitstekend bezet was, de heer Nijkamp, de voorzitter van het Natuurhisto- rich Museum, voor de Ver. „Rasbora", een lezing met lichtbeelden gehouden over het dierenleven in Hollands Noordpunt. En hoewel, zooals de heer Nijkamp zei, niet meer aan een tiende of honderdste gedeelte van de die ren kon worden behandeld, heeft deze vlotte, interessante causerie, toch een scherp beeld geworpen op den rijkdom van dierenleven in onze onmiddellijke omgeving. In hoofdzaak bepaalde de spreker zich tot de in het water levende dieren aan onze kust en tot de vogelwereld, die hier nauw mee in verband staat. Zoo zien we in de eerste plaats de dieren, die zich in de nabijheid van den dijk bevinden, waar zij van eb en vloed weinig last onder vinden. Bijzonder mooie lantaarnplaatjes werden vertoond van mosselen, zeepokken, krabben, schaalhoorn en zeeanemonen. De interessante bijzonderheden, die de heer Nijkamp over deze dieren vertelde, werden met bizondere belang stelling gevolgd en zeker loont het de moeite om het doen en laten van deze beesten eens van nabij gade te slaan. In het diepere water bevinden zich de plat- visschen als schol, maar ook bruinvisch en inktvisch. In het kort behandelt de spreker de schutkleur. Wat een rijkdom aan vogels bezitten we pok. Diverse meeuwensoorten, het sterntje, strandloopertje en de aalscholver. Uit een en ander blijkt wel, dat hier een zeer beknopte samenvatting van het dierenleven werd weer gegeven, maar het zou avonden kosten om het leven van ieder der dieren, die hier voorkomen, te bespreken. Ook wordt nog een kijkje genomen in het Waddengebied. De vele wormen en schelpdie ren met hun eigenaardigheden, alikruiken en wulken, het zeegrondeltje. Een levendige be schouwing geeft de heer Nijkamp over deze merkwaardige dieren. Tot slot van den avond werd een filmpje vertoond „Roodhaak", 't mannetje van het stekelbaarsje. En hoewel dit eenigszins buiten de eigenlijke lezing viel, was het toch zeer juist gezien van den spreker om aan de leden van „Rasbora", die zich hoofdzakelijk toeleggen op de warmwateraquaria, de interessante voortplanting van het stekelbaarsje te ver- toonen. Want dit proces is wel zoo interessant als de paring-wij ze van de warmwatervisschen. Het was de heer Bakker, de voorzitter van „Rasbora", die zoowel een welkomstwoord sprak als den spreker bedankte voor deze fraaie lezing. De heer Bakker hoopte, dat voor niet-leden van „Rasbora" deze causerie een aansporing mocht zijn geweest om lid te worden. Een feit is, dat voor aquariumhouders een lidmaatschap van deze vereeniging een nood zakelijkheid is. 851. Accountantskantoor H. R. Kousbroek, Lid v. h. Ned. Inst. van accountants, West straat 106. 881 Agema, P. S. Luit. ter zee, Soembastr. 20 691. Boeder. R. Slagerij, Jouberstraat 40. 840. Embroek. H. Off. M.S.D. Ie kl. Singel 101 842. Koppen. P. L. Helden der Zeeplein 3. 793. Monté D. J. Singel 125. 651. Nagengast, J. Café, Keizerstraat 23. 887. Oost, R. T., Schoenhandel „De Kleine Winst", Koningstraat 31. 334. Quak, A., Aannmer en Timmerfabr., Hoogerwerfstraat 1. 435. RobertsonFreers, J., Hoofdgracht 62. 770. Rugge, J. van, Hoofdoff. M.S.D. 2e kl., Timorlaan 11. van 6 Maart 1939. BEVALLEN: F. KolkmanRietberg, d.; M. E. Dekkervan Munster, z.; A. Bleeker Riteco, d. r is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak De onderzeëer-mijnenlegger O 19, bij Wilton-Feijenoord gebouwd, vertrok Maandagochtend uit den Nieuwen Wa terweg naar Den Helder, alwaar het schip gisteravond aankwam. Op het pro gram staan een serie eendaagsche proef tochten, van hieruit te ondernemen. De onderzeeboot-mijnenlegger O 19 heeft een waterverplaatsing van 967 ton, lengte bijna 81 meter, snelheid boven water 19 zeem., onder water 9 zeem. H. Ms. „Gelderland" wordt hedenmid dag tusschen 4 u. en 5 u. op de reede verwacht. Het schip zal morgenochtend om 8.30 u. in onze haven komen. Naar men ons mededeelt is de Marine- Huisvlijttentoonstelling bezocht door niet minder dan 4285 betalende bezoekers. Met de genoodigden mee hebben dus zeker een 4500 bezoekers de expositie bezichtigd. Van succes gesproken. VERNIELZUCHT. De weegschaal, staande in de passage van de firma Herschel, werd in den nacht van zondag op Maandag vernield en moest ter reparatie weggenomen worden. RARE MANIEREN. Op den Kanaalweg gebeurt bet herhaalde lijk, dat uithangborden enz. vernield of weg genomen worden. Thans missen enkele be woners hun naamplaatjes van de deuren. 28 Februari tot 7 Maart 1939. Nieuwe zaken. Den Helder: L. Geus, Emmastraat 75, glas, verfhandel, enz. Wijzigingen. Wieringen: J. Boersen, Voorstraat 29, autoverhuurinrichting: overgegaan aan: Mevr. de Wed. J. Boersen. Een ware geschiedenis, Zaterdag gebeurd. Ze hadden domicilie in IJmuiden. Twee jonge kerels, die reeds weken van te voren besloten hadden in „Nieuwediep-de- stad-van-hun-droomen" het bal masqué te bezoeken. Misschien, nee, het is zelfs zéker, waren het vrijgezellen, op zoek in de Noordhollandsche dreven naar een levensge zellin, En ook maskerade-feesten zijn kansen in dit zoekspel, zij het niet ,de ideale kans. Zij kwamen, zooals het gegoede feestgan- gers-van-buiten betaamt: niet te voet, niet per fiets, zelfs niet per autobus. Neen, zij kwamen in een luxe auto, gehuurd van een IJmuidenaarschen garagebezitter, en de een, die zich in het bezit van een rijbewijs bevond, j pleegde het stuur. Zoo kwamen zij in de marineveste. De wa gen werd voor het Nieuwediepsche „Alcazar" geparkeerd en het duo ging zich laven aan de vreugden en uitspanningen van al dat gene wat de bal masqué's is. Zij dansten rond en amuseerden zich. Zij dansten met de Dolly Sisters en de Broadway Girls. Ze lambeth walkten de be-guirlande zaal rond en fluisterden malkanderen bij wijlen in het oor, dat zoo'n Heldersch „Ballo in machera" toch maar je-dat was. Ze maakten furore, en het duurde niet al te lang of een der IJmuidenaren zocht en kreeg Anschlusz met een der vele Colom- bine's en samen dansten zij daar, naar het middernachtelijk uur en wat verder volgde. Maar Colombine gedacht de tijdslimiet, haar door de ouders gesteld. Ze moest om 2 uur thuis zijn, hetgeen men ongetwijfeld als „de hoogste tijd" voor een jongedochter, die alleenlijk bal-masqué-waarts getogen is, kan aanmerken. Dus zocht Colombine haar taschje, kleeren en wat dies meer zij bij elkaar en gaf haar Ridder te kennen dat het zijn plicht als Pierrot en cavalier was haar naar de ouderlijke veste te begeleiden. Niets wes Pierrot liever, alleen... hij had geen rijbewijs. Dat had de ander. Maar ten slotte... het was nacht... het was bal masqué, Colombine was aardiger dan eenig ander meis je, en dus: dus zwaaiden zij gezamenlijk het Casino-tourniquet uit, klommen in de auto, die daar eenzaam stond op den duisteren Kanaal- weg en reden naar huis. Misschien heeft Pierrot den weg verloren, misschien ook heeft hij opzettelijk een omweg gemaakt, het is ons niet bekend. Maar wel, dat ten lange leste de andere Pierrot z'n vriend-en- mederijder miste, heel Casino afzocht, bij ieder een navraag deed, en tenslotte eens ging kijken in de auto. Er wé.s geen auto meer! Hij wachtte nog een uur, en daar er ook toen niets verschenen was, begreep hij, dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn. Wé.t, dat wist hij niet, maar reeds zag hij visioenen van djt NIEUWSTE, MOOISTE oi' GROOTSTE KEUZE FIRMA BEEM5TERBOER ,T!lefoon372 Soerabaja, 26 Febrauri 1939. Beste Klaas, We hebben te Soerabaja bezoek gehad van 4 Engelsche jagers, n.1. H.Ms. „Duncan", „Delight", „Diamond" en „Duchess". Deze divisie stond onder bevel van captain Hick- ling. Natuurlijk de voorgeschreven officieele bezoeken (E.C., C.M.R., plaatselijke com mandant, gouverneur Van der Plas, en bur gemeester Fiichter). Zaterdag was de aan komst de schepen meerden aan de Hol land steiger op Perak Zondag boden de Hollandsche zeeofficieren, voorzien van auto's, een tocht aan naar Selecta, bovendien was er 's middags een voetbalwedstrijd Nederland— Engeland, die op Passiran door onze spelers met 62 werd gewonnen. Maandag maakten de Engelsche „Jannen" een autotocht door de stad, o.a. werden het Chineesche kamp en den dierentuin bezichtigd, waarna een koele dronk in de marine cantine op de passer be- sar volgde. De jager divisie van ons eskader bood aan de Engelsche collega's een lunch aan op Modderlust, terwijl de Maxim bios coop gratis voorstellingen gaf, aangeboden door het gemeentebestuur. Dinsdag d.a.v. was er een groote cocktail party aan boord van H.Ms. „Duncan", waar natuurlijk heel offi cieel Soerabaja aantrad. Jammer, dat een geweldige tropische bui het feest naar de longroom deed verplaatsen. Gedurende het verblijf van de jagers in Soerabaja was de j luitenant ter zee 2e kl. de Jonge van Elle- j meet toegevoegd aan captain Hickling als liason officier. Tot zoover het Engelsche vlootbezoek, bin nenkort komen er nog Engelsche onderzee booten met hun moederschip de „Medway", terwijl ik ook hoorde dat er misschien nog twee Engelsche kruisers ook Soerabaja zul len bezoeken. Soerabaja wordt blijkbaar door de Engelsche marine zeer geapprecieerd, want bijna ieder jaar waait de Engelsche marinevlag eenige dagen op de reede. H.Ms. „Serdang" is in dienst gesteld onder bevel van luitenant ter zee Lagaay. Het schip kan nu zelf ook inschieten, want er is op het achterschip een torpedobuis geplaatst. Dat zal de „capaciteit" van het inschiet- bedrijf waar het schip nog steeds dienst voor doet wel weer verhoogen. De be manningen van de „Piet Hein" en de „Evert- sen" zijn gheel overggaan op de „Van Gelen" en „Witte de With". Op de „Van Galen" waait nu de divisiewimpel van overste Pinke, luitenant ter zee Merens is er commandant. Luitenant ter zee le kl. S. Visser heeft het bevel over de „Witte de With" Luitenant ter zee le kl Burghard gaat re- patrieeren en werd als commandant van de „Kortenaer" afgelost door den luitenant ter zee le kl. jhr. van Foreest. De nieuwe op het M.E. gebouwde T.M.-boot is onder bevel van luitenant ter zee Riedel in de vaart ge komen. Laatstgenoemd officier is tevens geplaats bij den afbouw van een serie van deze M.E. booten. Zooals je vermoedelijk wel gelezen zult hebben maken de „Quantras" vliegbooten bij nachtlandingen gebruik van de nachtverlich ting van het Marinevliegkamp Morokrem- bangan. Als tegenprestatie maakten in de afgeloopen week de officier-vlieger le kl. Van der Kroeften de off. M.S.D. Kramer en Brunet de Rochebrune met het „Quantas"- vliegtuig „Carpentaria" een tocht boven Soerabaja. Een peciaal woord wil ik in dezen brief wijden aan het marine team, dat naar de wedstrijden van den Koninklijken Ned. Ind. Officiers Schermbond werd afgevaardigd. Sjonge Klaas, wat hebben die marinemen- schen zich geweerd. Wat zou onze vroegere eskadercomamndant schout bij nacht Olivier geglunderd hebben als hij deze resultaten had gezien. Behalve een groot aantal personeele prijzen werd de eerste prijs degen en eerste prijs sabel in de equipewedstrijd leger en ma rine mee naar Soerabaja genomen. De wissel baker van admiraal Ferwerda was dus weer in marinehanden. Beide laatste kampen wer- n met 5 partijen van de negen gewonnen. De schermers werden op het Goebeng station c-or den eskader-commandant en den C.M.R. officieel ontvangen. Overste de Ronde als leider gecomplimenteerd. Overige deelnemers waren kapitein Schuiling, luit. ter zee le kl. jhr. van Geen, twee Douw van der Krapp's, van Amsterdam, de off. M.S.O. Snaauw, de off.-vlieger van Zeeven en de off. van adm. de Groot. Je ziet alle korpsen waren ver tegenwoordigd. Klaas, weet je det we tegenwoordig 4 ochtendbladen 's ochtends vroeg op ons platje krijgen. Het bekende kopje koffie op het platje, wachtende op de auto, die je naar Oedjoeng zal brengen, gaat tegenwoordig dan ook gepaard met het lezen van de „och tendbladen". Je hebt dan de „Soerabaja post", de „Morgenpost" (meer bekend onder den naam van het „Groene krantje"), het „Och tendblad" (roze, verschijnt alleen 's Zon dags ochtends) en dan de „Soerabaja cou rant". Ik moet je zeggen het voorziet wel in een behoefte. Kom, nu ben je weer volkomen op de hoogte. Het beste maar en schrijf me nog eens terug. HENK. De Koning van Engeland in den schuilkelder. Zooals de minister voor de civiele yerdedi- ging, Sir John Anderson, in het Lagerhuis te kennen gaf, zal Engeland nu op groote schaal met het bouwen van schuilkelders be ginnen. In het geheele land is reeds een groote werving voor de luchtbescherming be gonnen. De Koning van Engeland verlaat een schuilkelder, dien hij op de Industrie-ten toonstelling in Birmingham zeer aandachtig heeft bezichtigd. in 't water gereden vrienden, en van een ge huurde auto, die 10 meter onder water lag. Hij was verantwoordelijk en hij zou moeten beta len... Hij deed wat een verstandig man deed en ging naar de Prins Hendriklaan. Hij verzocht en kreeg audiëntie van den wachtdoenden bri gadier, wien hij z'n droef verhaal in helle kleuren opdischte. De brigadier zuchtte, trok z'n jas aan en ging mee naar Casino. Je kunt tenslotte nooit weten. Inmiddels was het hevig laat geworden en hadden Pierrot en Colombine eindelijk het goede pad gevonden. Het afscheid vond plaats en Pierrot reed rijbewijsloos naar Casino terug. Hier wachtte hem een grooten schrik. De vriend was reeds vertrokken en zou zich waarschijnlijk reeds met een andere auto naar de hoogoven-stad begeven hebben. Pierrot ten einde raad: hij keek links en hij keek rechts, maar hoe hij ook speurde, de vriend was verdwenen. Wat moest hij doen... verdorren in de Nieu wediepsche kou, scheel aangezien worden door de andere taxi-chauffeurs... wachten tot de zon opkwam...? H(j nam een kloek besluit: hij gaf gas en reed als een op hol geslagen Pierrot Nieuwe- diep uit en de richting van IJmuiden op. Tegen het grauwen van den dageraad bereikte hij het. De vriend-met-den-brigadier kwamen net bij het Alcazar, toen de ander er vandoor gegaan was. Ze zagen het roode achterlichtje nog weg- gloeien en keken elkander aan. De brigadier wilde z'n boekje voor den dag halen maar de vriend zei: „laat maar". Hij charterde een taxi en liet zich als een vorst wegrijden. Ook naar IJmuiden. Daar speelde zich het laatste bedrijf af van het bal masqué. Hoe... dat is ons niet bekend. Ook daar een succes. Zaterdagavond heeft onze plaatselijke zang en operettevereeniging „Ons Genoegen" in Schagen een tweetal opvoeringen gegeven van „Het Gouden Fluitje", onder leiding van den heer A. Krijgsman. Uit het verslag in c'.« „Schager Courant" citeeren wij het volgende: De blinden dirigent, den heer A. Krijgs man, schijnt het niet te deren, dat hij de kleur en fleur op 't podium niet zien kan. Hij hóórt immers? Hij hóórt de arglooze jonge stemmen en nauw luistert hij; daar zingt een soliste wat bedeesd; hij gebaart naar de piano, dat 't zachter moet. En alle leden van „Ons Goegen" kijken naar hem; hij geeft leiding, blijmoedig en vol ambitie. Ambitie ontbreekt er overigens bij geen der medewerkenden. We denken in de eerste plaats aan de musici, Mevr. MoreeDol, pianiste en den heer Broekhoven, violist, die beschaafd en gemakkelijk begeleiden, aan mej. E. v. Hoek, de regiseuze, aan de onbe kende helpers en helpsters in de kleedkamers 't is geen peuleschil, bijna 70 kinderen in de kleeren te steken den grimeur, den heer B. Veldhuyzen en niet het minst aan de jeugdi ge artisten zélf! Ze hebben allemaal hun best gedaan, er zijn heel aardige stemmetjes en heel lieve actricetjes bij... het elfenballet aan het slot van het tweede bedrijf (ingestu deerd door den heer Jac. Polak) is kinder lijk-charmant. De costumes en décors (de laatste van den heer Steeman), doen het goed. Het schittert van goud en zilver in 't 't groene sprookjesbosch, we zien roode ka boutermutsen, machtige kronen, heusche soldaten en échte houthakkers, zwarte grie zelwezens en blanke feeën, het kwaad wordt gestraft en de deugd beloond en onze groote- menschenwijsheid wordt 'n paar uur wegge- tooverd door de tonen van de het Gouden Fluitje. Luchtbescherming het actueele onderwerp. Hedenavond zal de minister van binnen- landsche zaken H. v. Boeijen, van 19.45—20 u. een voordracht over de luchtbescherming houden, welke toespraak door de KRO zal worden uitgezonden. De oplossing is uiterst moeilyk. Het gaat met de oplossing van het vraag stuk in Palestina ook allesbehalve naar den vleeze. Wellicht meer dan ooit verlangen de Joden naar een bevredigende oplossing van het probleem. Nu hun lotgenooten in tal van landen worden opgejaagd als wilde dieren, hebben ze vooral behoefte aan een „eigen tehuis". En Palestina is toch nog altijd het ideaal voor den geloovigen Jood. Het ziet er echter in het geheel niet naar uit, dat de grenzen ruimer opengesteld zullen worden. Zooals men weet hebben de Engelsche onder handelaars te kennen gegeven, een dag of acht geleden, dat een oplossing van de kwestie gezocht moet worden op den grondslag van de beëindiging van het bestaande mandaat en de vestiging van een Palestijnschen staat, waarin de Joden een minderheid zouden blijven. Over deze voorstellen waren de Arabieren verheugd, de Joden verontwaardigd en een gevolg daarvan is een nieuwe opleving ge weest van de terreur in Palestina, waarvan men in onze kolommen kennis heeft kunnen nemen. Wanneer men tot overeenstemming komt en dat is in de huidige omstandigheden dus lang niet zeker, willen de Engelschen in het najaar verder confereeren over de constitutie van den te stichten Palestijnschen staat. In een beschouwing schreef de N. R. Ct. dezer dagen en daarin worden de moeilijk heden van het vraagstuk wel even scherp belicht: Intusschen zou het bestuur dan, onder toe zicht van den hoogen commissaris, gevoerd worden door een soort van ministerraad, waarin de Engelschen ook Joden zouden wil len benoemen. De Arabieren zijn daar niet van gediend. Zij willen niets weten van eeni- gen maatregel,, die een politieke gelijkheid tusschen Arabieren en Joden zou kunnen suggereeren. Bovendien staat het heele uit stel hun niet aan. Zij zijn bang, dat de Jo den intusschen wel eens zooveel belangstel ling te hunnen gunste, in Engeland en daar buiten, zouden kunnen mobiliseeren, dat de Engelsche regeering tenslotte met een inter pretatie van haar voorstellen voor den dag komt, die in strijd is met wat men er nu uit leest. Zij zouden maar ineens een constitu- tioneele vergadering willen kiezen, die dan zelve een kabinet zou kunnen kiezen, dat on der een Arabischen voorzitter en den Engel schen hoogen commissaris de voorloopige regeering zou waarnemen en de intusschen de constitutie van den toekomstigen staat zou opstellen. Aan de najaarsconferentie zou dan geen andere taak beschoren zijn dan te onderhandelen over een verdrag, dat de nieu we staat met het Britsche rijk zou hebben te sluiten. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 V u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Chineesch Goud" en „De zwerver ter zee". Rialto, Spoorstraat half 8: „Als ik Koning was". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Little Miss Broadway" en „De Glazen Bol". Heden: Casino, 8.00 uur: Film „De laatste dagen van een eiland". Donderdag 9 Maart. Musis Sacrum, 8.15 uur Uitvoering C.J.M.V. Zaterdag 11 Maart. Casino, f8.15 uur: Uitvoering Stedelijk Mu ziekkorps. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 760.3 Temperatuur lucht 5.7 Wind: richting: W.N.W. kracht 5 Licht op 6.15 Hedenavond tusschen 9.30 en 10.00 uur houdt de AVRO een grooten luisterwedstrijd ten bate van het pensioenfonds van het con certgebouworkest, onder den titel: „Snapt u 't beter dan Snip en Snap?" Hoofdprijs een 4-pers. Fordauto „Junior Tudor" 10 hoofdbelooningen en 250 troost prijzen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5