Ministers Colijn en Steenberghe naar de V.S» Marktberichten „Hoeveel liter melk heb ik noodig voor een voorjaarsjasje Bij de Crema te Haringhuizen Het schaap onttroond,... Een toekomstbeeld 7" DE EERSTE FABRIEK IN NOORDHOL LAND IN BEDRIJF VOOR DE VERVAAR DIGING VAN TEXTIEL-CASEÏNE. We moeten bepaald hetzelfde gekriebel in onze vingertoppen hebben als een klepto maan in de laatste phase van zijn niet te onderdrukken neiging juist die zilveren le pel of dat ringetje in z'n zak te steken... Van alle voorwerpen in de gezellige buis kamer van de familie Blom te Haringhui- zen-bij-Schagen trekken twee op de tafel ons onweerstaanbaar aan. terwijl we wach ten op den heer des huizes, die nog elders bezig is. Als Mevrouw Blom even den gierenden fluitketel in de keuken gaat geruststellen, overwint de zondige begeerte der nieuws gierigheid ons gezond verstand, dat zegt kalm onze beurt af te wachten. Armzalige buit, zoo te zien: een plukje doodgewone wol en een stukje geruite wollen stof... Edoch... niet het schaap was le verancier, maar de koe. Om nog duidelijker te zijn: eens waren het plukjes en het stukje ecnige kelken melk, héérlijke versche melk, zóó van het beest. Melkwol! 't Ruikt niet eens zuur, 't is niet geschift, ook al is het vele maan den oud. Als we 't niet wisten, zouden we 't niet gelooven! En tóch is liet zoo. De Crema te Haring- huizon bij Schagen is de eerste zuivelfabriek in Noordholland, welke uit ondermelk tcx- tiel-caseïne gaat maken en deze caseïne tot poeder maalt. Dit poeder gaat naar Italië en daar verwerkt men het tot melkwol. Melkwol kan men overal voor gebruiken, waar men schapenwol voor gebruikt. Ja, en 't mooiste is, dat melkwol nog duurza mer moet zijn dan schapenwol. Waarom men in 't algemeen met de pro ductie van textielcaseïne is begonnen? Een voudig om het groote melkoverschot gedeel telijk nuttig te maken voor andere doel einden. Men stelt zich niet voor, dat het nieuwe product een revolutie op de wol markt zal veroorzaken, maar ook is niet de bedoeling, dat het dragen van kleeren uit melk niet meer dan een curiositeit blijft. Hoe het zij, de groote bazen van de zui velindustrie zien er iets in. In Nederland zijn reeds veertien zuivelfabrieken, die con tracten voor levering van textielcaseïne hebben afgesloten. De Crema is er een van. Gisteren heeft de installatie proefge draaid, over enkele dagen wordt full speed begonnen in vol contenu-bedrijf. Geheimzinnigheid.... De witte fabriek te Haringhuizen heeft do laatste maanden iets geheimzinnigs om zweefd... Er gebeurde iets, maar men wist niet wat. De brave landlieden, die gewoon zijn zonder kloppen even binnen te wan delen, stuitten op groote borden met „Ver boden toegang". Met ontzag zagen zij enorm groote kuipen aanvoeren en zij heb ben de wijze hoofden geschud, toen op het erf het uit de fabriek gesloopte materiaal voor de kaasbereiding zich opstapelde... Den tijd van den duivel is men ook in Haringhuizen, 't Veld en de Moerbeek ont groeid, anders zou er zeker gefluisterd zijn, dat Blom z'n ziel aan den man met de bokspooten had verkocht. Waarom andera al die dichte deuren? Zij begrijpen 't in dezen tijd wel, waarom de Crema de laatste maanden pottekijkers weerde. „Een aar heb er niks mee van noöde, wat Blom deer uitspookt" hebben zo gezégd. „Aars ape ze zok allegaar nci, vanzelf!" Inderdaad. De Crema heeft zich contrac tueel verbonden de fabricage geheim te houden en niet dan bij hooge uitzondering iemand in de fabrieksruimten toe te laten. Een van die hooge uitzonderingen gold voor uw verslaggever en uw fotograaf, die gisteren in de gele genheid waren van deze nieuwste nieuwigheid een praatje bij een plaatje te maken. Een kort praatje, want waar het om gaat, de scheikundige omzetting van ondermelk of taptemelk in textielcaseïne en wei blijft ook voor onze spiedende oogen verborgen. 't Lijkt alles nog het meeste op een ge deelte van de gewone boter- en van de ge wone kaasbereiding. De melk wordt op de bekende wijze in de centrifuges ontroomd, waarbij men zooals velen onzer lezers waarschijnlijk wel weten, gebruik maakt van de middelpuntvliedende kracht. De melk in de trommel der centrifuge tracht zich van de denkbeeldige as van de rond draaiende trommel te verwijderen, maar dit wordt belet door de wanden. De lichte room verwijdert zich niet zoover als de soortelijk zwaardere ondermelk. Wanneer dus een ecntrifugetrommel in beweging is, zal de ondermelk zich het meest bij de wanden van den trommel bevinden, de room meer in 't midden. Door speciale constructies weet men de ontroomde of ondermelk door een goot af te voeren, terwijl de room aan de andere zijde de centrifuge verlaat. De ondermelk promoveert. Meneer Blom van de Crema gaat z'n bo ter als vanouds netjes inpakken en vcr- koopen, maar... de ondermelk wordt ter stond tot hoogere waardigheid verheven. Als de boer ol' althans de fabriek kaas maakt, wordt de caseïne of kaasstof door een scheikundige bewerking van de rest van de melk gescheiden, van de volle melk dan altijd, want kaas van ondermelk is natuurlijk, waar de room er niet in is verwerkt, niet zoo smakelijk. De melk wordt verwarmd, op elke 100 liter melk gebruikt men pl.m. 30 gram stremsel bij een temperatuur van pl.m. 80 graden Fah- renheit en na een halfuurtje is de melk een slappe massa geworden, die wordt doorgehaald met wat de boeren vroeger een „kliender" noemden. Men laat de massa bezakken, en boven deze „wrongel" kamt dan een groenachtig vocht, de „wei", dat de varkens graag opslobberen. De wrongel wordt geperst, fijngemaakt en weer geperst. Het laatste vocht, dat eruit komt, heet portel, en als een boer daar veel van drinkt krijgt hij een „porfclbuk". Dit tus- sclicn haakjes. Precies hetzelfde gebeurt er vrij wel niet de vervaardiging van tex- tielcasine. Ook nu wordt bij een bepaalde temperatuur 'ondermelk „gestremd", maar wat spul daarvoor wordt ge bruikt is fabrieksgeheim. Het pro duct wat men dan krijgt is evenzoo een slappe massa, welke wordt doorgehaald, moet uitlekken en wordt geperst. Daarna gaat het echter niet in de kaas koppen, maai- wordt gemalen tot poeder. Het is een „klein" kuipje, waarin de melk wordt gestremd, er kan 5000 liter in. De Crema is voor wat de tc.xtielcascïneinstal- latie betreft thans ingesteld op een capaci-' teit van 25000 liter per dag. De ochtendmelk is des middags om 2 uur als poeder kant en klaar voor verzending. Als de Crema «nu óók zelf het poeder tot wol verwerkte en de wol tot een eindpro duct, zou de boer, die, Maandagsochtends bij het welken zulke kouwe vingers had ge kregen, Dinsdagsochtends van de melk van z'n eigen beest een paar warme „polsies" aan kunnen hebben. Brave dieren, die koeien toch! Maar zoover is 't nog niet. De Crema le vert het poeder aan de „I1EMCA" de Hol- landsche Maatschappij voor Caseïnebereidi De in het vak vergrijsde kaasmakers be handelen de nieuwe machines voor de be reiding van textielcaseïne met véél ontzag. Op de foto ziet men de maalmachine (links) en een gedeelte van de droogmachi- ne (ree hts). Voor de opening van het Nedcr- landsche paviljoen op de New Yorksche Wereldtentoonstelling. Naar de N.R.Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat zoowel dr. H. Colijn als mr. M. IJ. L. Steenberghe op 4 Mei aanwezig zullen zijn bij de opening van het Nederland sche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York. Aanvankelijk zou deze ope ning op 11 Mei plaats vinden, doch de mi nisters zouden dan in verband met hun werkzaamheden te laat in het land terug zijn, reden waarom de opening een week is vervroegd. De ministers zullen met een groot aantal andere autoriteiten de reis maken per s.s. Nieuw Amsterdam. waarin o.a. het groote Friesche Lyemph- concern belangen heeft. Met den heer Blom hadden wij gistermorgen een interessant vraaggesprek, waaruit de mogelijkheden van de nieuwe industrie duidelijk bleken. Heeft U,vroegen we, Van Uw boeren melk genoeg? „Buiten de gewone aanvoer krijg ik er volgende week te beginnen dagelijks 10.000 liter bij van elders. Daardoor wordt contcnu bedrijf, noodzakelijk..." „Meer personeel dus?" „.Als 't goed is in de toekomst wel, ofschoon men er rekening mee moet houden, dat over het geheel bij de caseïne fabricage per 1000 lieter melk minder arbeidskrachten noodig zijn dan voor de kaasbereiding." „Gaat U niets anders meer maken dan textielcaseïne?" „Nee nee", was 't antwoord, „de bedoeling is tot eind September door te gaan en voor de wintermaanden weer over te schakelen op kaasbereiding. Dat is een kwestie van een paar uur. Trouwens ook 's zomers zet ten we de kaasbereiding niet geheel stop, want in de weken van de grootste mclk- gift zal de aanvoer de capaciteit wel over treffen." „We merken wel, daf U op alle manieren het risico dekt, meneer Blóm"! „Dat ben ik toch wel verplicht tegenover m'n boeren... zoo verwacht ik, dat de prij zen voor de melk voor textielcaseïne wel beter kunnen zijn dan voor kaasmelk." Is dit echter niet het geval, dan wordt de melk van de gewone le veranciers direct voor kaasbereiding gebruikt en de extra aangevoerde hoeveelheid voor caseïne. De laatste is namelijk op basis van de caseïne- prijs gekocht en kan dus altijd voor deze fabricage dienen. M'n gewone leveranciers komen zeker niet slecht uit. „TIoc is de verwachting v3n de kaasmarkt xoor volgende zomer, meneer Blom?" „Niet best! Daarom ga ik full speed draaien voor caseïne." „Maar als ze dat nu allemaal in Neder land doen, is dat dan niet van invloed op de kaasprijzen?" „Dat wel, zei de heer Blom. Een hoeveel heid melk onttrokken aan de kaasproductie stimuleert zeker de prijzen, daarom is 't ook een algemeen belang deze fabricage!" „Zal melkwol duurder zijn?" „Ik weet 't niet! Er is 100 liter ondermelk noodig om 3 Kilo wol te maken. Voel lager dan de natuurwol zal de prijs niet zijn, wel is 't product mooier en stabieler." Dat liaden we stiewem al gezien en we zagen en vergeleken nogmaals. „Vreest U geen concurrentie?" „Er zijn driedubbel beschermde patenten vertelde de directeur van de Crema, dus daar is weinig gevaar voor. Ik zal er al thans hier geen last van hebben, maar zeker is zeker en daarom mondje toe en deurtje dicht..." Mondje toe, gedeeltelijk ook voor ons, maar dit mogen we toch wel vertellen, dat liet een reuze puzzle geweest moet zijn al de monster-machines in beperkte ruimte zoo keurig op te stellen zonder bovendien ander werk te stagneeren. En laten we tot slot den energieken heer Blom en z'n Crema 't allerbeste wenschen, nieuwe industrie geeft werk en brood... We hebben véél gezien, gistermorgen 't was wezenlijk een sensatie. Ach, ons jasje wordt kaal. Mischien tikken we vandaag als laatste nieuwtje nog wel een nét gedra gen demisaison op den kop, vervaardigd van prima ondermelk van bekroond stam boekvee, gegarandeerd krimp- en schiftvrij! ANNA PAULOWNA PASTOOR VAN DER EEM GAAT HEEN. „Een pastoor is als een gebro ken ruik" Pastoor van der Eem is met ingang van 17 Maart benoemd tot pastoor te Vogelenzang. Toen we van de?e plotseling afgekomen benoeming hoorden, vroegen we even belet en waren „natuurlijk" dadelijk welkom. Na tuurlijk, dat was 't voor ons, want we waren immers gewoon, als onze weg eens naar de pastorie voerde, altijd even vriendelijk en joviaal ontvangen te worden! „Mogen we U -feliciteeren, of Nou fe- liciteeren mochten we, maar erg in z'n schik was de Pastoor niet met z'n benoeming. Gistermorgen, zoo gauw mogelijk nadat de tijding hem bereikt had, is hij naar Haar lem, naar den Bisschop gegaan, om te pro- beeren of 't niet over kon gaan. Maar ja, de nieuwbenoemde pastoor te Anna Paulowna (J. Wortel is z'n naam) is nu nog kapelaan in Amsterdam. Voor h,em is de benoeming een promotie en zou 't een groote teleurstel ling zijn als ook die benoeming ongedaan gemaakt moest worden. En dus „Ach, een pastoor is net een gebroken ruit, de bisschop zet er weer een nieuwe in en... de parochie lapt 'm een keer af!" Pastoor van der Eem, de volkspastoor, die ook over kerkelijke zaken en de heilig ste dingen, zoo echt gemoedelijk en gemeen zaam kan praten. Meermalen hebben we daarvan op r.k. bijeenkomsten gesmuld en we denken nu ook nog even terug aan z'n feestrede, toen heel de Polder gezamenlijk Prinses Beatrix' geboorte vierde en hij ver telde, dat hij indertijd in Amsterdam bij een Oranjefeest den heelen dag met een gramofoon voor z'n buik had geloopen! Pastoor houdt van een pretje. Pastoor van der Eem houdt Yan pretje, van een leutig gezegde, hij kan ge moedelijk en gezellig, ook inet den ni tholiek, om de ronde tafel zitten een p 1 bier drinken en een beetje kletsen. En toe ook hij hield z'n schaapjes bij elkaar, niei minder dan andere geestelijken. Maar mj wist het altijd zoo in te kleeden, dat andei denkenden daar niet zoo'n erg in hadden en minder de door hen niet-gewilde afzon dering bemerkten. Dit, en z'n altijd joviale houding als er bij gemeenschappelijk® tee.s" ten wél contact was, maakten, dat ook veie niet-katholieken, den pastoor wel mochten! En onder z'n parochianen zullen er, als ze er zijn, zeker maar heel weinigen gevonden worden, die hem niet met leede oogen zien vertrekken! Van arm naar rijk. Den 26sten Juni 1931 volgde Pastoor van der Eem z'n voorganger, Pastoor Vink, op en heeft dus bijna acht jaar hier gestaan. Acht jaar van neergang, van armoede in de parochies. Nu komt hij in Vogelenzang, be- hoorend tot de rijke gemeente Bloemendaal. „Allemaal villawijken, net iets voor mij, hè?" zegt hij, maar hij bedoelt natuurlijk je weet wel dat ik me onder den gewonen man veel beter thuis voel. Intusschen, dien zal hij in Vogelenzang ook vinden, want 't is ook daar niet alles rijkdom en dan zal hij weer beginnen met z'n jeugdclubs en wat in 't bijzonder zn liefde heeft: het tooneel, wat hem ook ge legenheid geeft z'n gaven in 't ontwerpen en zelf vervaardigen van décors, te ont plooien. Pastoor van der Eem is vroeger kapelaan geweest in Noordwijkerhout. „Ze kennen me daar wel zoo'n beetje in die buurt", zei hij. Wc zijn overtuigd, dat z'n nieuwe parochie hem dan ook met open armen zal ontvangen! W1ER1NGEN POLITIE Verl. een portemonnaie, inhoudende cenig geld; een autoslinger. Inl. Gem.-bode. ZOEKEN, RAPEN ENZ. VAN EIEREN. Het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen scholeksters grut to's, tureluurs, meerkoeten en waterhoen tjes is toegestaan van 1 Maart 1939 tot en met 19 April 1939. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van voornoemd water wild is toegestaan van 1 Maart t./m. 21 April 1939, met dien verstande, dat het ver voeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare we gen en paden. Het verkoopen, zoeken en rapen enz. van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. VOORKEURING STIEREN. De Provinciale Commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Noordholland is voornemens op 31 Maart a.s. des namiddags om 2 uur in deze gemeente te Hippolytus- hoef, weer de jaarlijksche provinciale voor keuring van stieren te houden. KERMIS 1939. Reeds zijn weer de standplaatsen voor de a.s. kermis, na gehouden inschrijving, ge gund. De volgende attractie's hebben een stand plaats toegewezen gekregen: Auto-scooter van Hommerson en Vermolen; Zweefmolen van H. M. Vale; Cake-Walk van Klinkha mer; Kindcrdraaimolen van S. Ooms; Fiet- senmolentje van J. J. van Dam; Lucht- schommel van H. Vallentgoed; Gebakkraam C. v. d. Corput en gebakkraam K. Verwijk; voorts schiet- en werptent, Bumperknikker- sport, groot Vlooientheater, Kop van Jut, Sjoelbakken en Londenexpresse, suikerkra- men, Visch, fruit, paling, koekhak kramen, enz. Alzoo verscheidenheid genoeg. BURGERLIJKE STAND. (18 Februari t./m. 6 Maart 1939). Geboren: Ileebeltje, dochter van J. Mul der en S. Pocze; Maria, dochter van W. Tij- sen en S. C. Bolijn; Albert Nan, zoon van J. Koorn en N. Klein; Klaas, zoon van K. Klein en A. Stevens; Jantje, dochter van E. Willems en E. M. Hegeman; Cornelis, zoon van S. Wagemaker en A. de Wit; Jan, zoon van L. Plalschorre en A. Pruimboom; Dirk Nicolaas, zoon van H. N. Luijt en D. Schenk Cornelia Geritje, dochter van J. Ansink en G. v. d. Velde; Klaas, zoon van P. Nieman en V. Baas. Ondertrouwd: W. Tijsen en M. de Wit. Gehuwd. Gecne. Overleden: C. v. d. Kreeke, 57 jaar, echt genoot van P. Schipper (te Den Helder); S. de Jong, 81 jaar, wedn. van T. Maars; A. Mostert, 88 jaar, wed. A. Rotgans. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg aan het einde van de maand Februari 312. Hiervan waren er 251 tewerkgesteld in de werkver schaffing. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer Jb. Bruul tot verbouw van zijn woonhuis aan de Koningstr. en aan den heer H. Lont Dzn. tot don bouw van een woonhuis aan den Slingerweg. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te I-Iippolytushoef is, ter vervanging van den heer II. de Jong, wien verloef is verleend wegens militairen dienst, benoemd de heer C. Klein, onderwijzer te Den Helder. DEN OEVER TANDVERZORGING. Ten bate van het fonds voor tandverzor- ging van de kinderen der O.L. School alhier is de afgcloopcn dagen een tentoonstelling gehouden in het schoolgebouw aan de Zwin straat. Voor dit doel werd voor eenige maanden een hyacinthenbol uitgereikt om deze tot bloei te brengen. Thans werden deze ge kweekte bloemen ten toon gesteld waar prijzen aan verbonden waren. De eerste prijswinnaars waren de volgende: Blauw, Rinie Luyt; Wit, Jelke Visser en Rood Gu- rie Kaan. Verder was een keur van hand werkjes aanwezig door de meisjes vervaar digd welke ten verkoop werden aangeboden Door de jongens werden aardige teekenin- gen vervaardigd en verder zagen we aardig houtwerk, vooral Gerbrand Smid maakte met zijn ameublement een goede beurt. Ge zien het goede bezoek waarin de tentoon stelling zich mocht verlagen, gelooven we wel dat er vrij goede zaken zijn gemaakt. «t is zeer verheugend te noemen dat men vooral hier aan Den Oever zoo zeer het Groote nut van een goede tandvorzorgi„R voor de jeugd beseft. Wc hopen dan ook van harte dat dit zeer nut ige werk, waar- vooral het onderwijzend personeel zoo'n groot aandeel heeft, met onverminderden ijver zal worden voortgezet tot heil van het kind. EEN KNALAVOND VAN „APOLLO". Een eivolle zaal Zaterdag- en Zondagavond gaf boven staande vcreeniging haar laatste winteruit- vocring in dit seizoen voor haar ongehuwde en gehuwde kunstlievende leden. Daar bei de avonden hetzelfde programma gegeven werd. zullen wij ons slechts bepalen tot den Zondagavond. Zooals wij van deze plaats reeds eerder meldden, droeg het programma een bijzon der cachet. Toen de voorzitter, de heer C. Koorn deze feestavond opende, trof het spreker, dat er zoo geweldig veel belang- stelling voor dezen avond bestond. Zoolang als „Apollo" bestond, en dit is nu bijna twintig jaar. was de zaal van Lont nog nimmer zoo vol geweest. Ei kon geen kop meer in. Voor het muzikale gedeelte stonden een zestal muzieknummers op het programma, waaronder een tweetal solonummcis met or kestbegeleiding en het eigen gekozen num mer voor het aanstaande bondsconcours. Een en ander stond op een hoog peil. Bij de solonummers willen we nog even stil staan. Wonder mooi klonk het prachtige .Ave Maria" van Schubert. geblazen door den heer P. Gorter, op tuba. Een dankbaar applaus viel den solist ten deel. Ook de be kende polka voor twee pistons „Die beiden kleinen Finken", gespeeld door de neven Jac. Bakker en C. Bakker, was dik in or de. Pittig en feilolos klonk dit frissche num mér Dit wat het muzikale gedeelte, betreft. vólgens het programma zou gedurende de pauze de Oeversche Orkestvereeniging onder leiding van den heer van Vrede, op treden. Jammer genoeg kor. dit mooie or kest zich niet laten hooren, daar de plaats voor dit orkest vrij gegeven moest worden voor het publiek. Commentaar wat het be zoek betrof, is hier zeker wel overbodig. Na de pauze kregen wc de clou van den avond, n.1. een revue in veertien tafreelen, geschreven door den heer Joh. van Glab- beek, uit den Helder, en getiteld „Hoe be staat het". Laten we direct zeggen, dat de auteur eer van zijn werk heeft gehad. De heeren D. Bakker en A Cornelissen, alias Louwtje en Loetje, zorgden tusschen de ver schillende tafreelen voor den vroolijken noot. Om deze heeren is gelachen. De ver schillende liedjes door de „girls" in leuke costuumpjes gezongen, klonken frisch en vroolijk. Het zevende tafreel „Fantoom", dat ons in de mondaine wereld van Monte Carlo bracht, maakte indruk De tekst hier voor werd op keurige wijze voorgedragen door mevr. Bakker-Cornelissen. Bijzonder trof ons ook het dertiende tafreel: „Muziek uit het verleden". Hienn kregen we te hoo ren een kwartet geblazen door de heeren Jac. Bakker en Corn. Bakker op pistons, Jn. Bakker op altboorn en P. Gorter op tuba. Keurig speelden deze heeren samen, men genoot. Tevens konden we constateeren, dat de heer Jn. Bakker, hoboist van „Apollo", ook uitstékend op koucr terecht kan Vlak hierna trad de auteur, de heer v. Glabbeek voor het voetlicht mei het bekende lied „Grootmoeders jongen", Met gevoel werd dit mooie levenslied door den heer v. G. gezongen. Bijzonder viel hier het décor op, dat een schip in nood voorstelde. Toen volgde de finale, die bijzonder in sloeg. Vooral „Snip en Snap", gecrecerd door de gebroeders Hekman, hadden de la chers op hun hand. Nadat de laatste tooncn hiervan waren weggestorven, bracht de heer v. Glabbeek een hartelijk dankwoord aan allen die tot het slagen van deze revue hadden medegewerkt. -Een bijzonder woord van dank werd gericht tot idc stille mede werkers en wel in de eerste plaats aan den heer J. J. Bruul, die voor de verlichtings techniek had gezorgd. Ook den heeren C. P. en D. Lont werd een woord van hulde gebracht voor het schilderen van décors. Tenslotte willen we nog vermelden, dat de muzikale illustrtie werd verzorgd door mej. Annie Bakker en de heeren Joost Bak ker en C. van Vrede, vooral de laagste viel op door zijn schitterend vioolspel. Alles bij elkander een avond die herhaald moet wor den, met bal tot slot. AMSTERDAM, 6 Maart. Veemarkt. 405 vette koeien, le kw. 68 -78 ct., 2e kw. 60—66 ct„ 3e kw. 50-58 ct. per Kg. slachtgewicht, 80 melk- en kalf- koeien f 180200 per stuk, 56 vette kalve ren: 2e kw. 50—58 ct., 3e kw. '40—48 ct. p. Kg. levend gewicht; 159 nuchtere kalveren f 4.50^7 per stuk, 44 schapen f 17—24 per stuk, 536 varkens: vleeschvarkens, wegendo van 90110 Kg. 56—57 ct., zware varkens 55 —56 ct., vette varkens 5455 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 6 Maart. Aardappelen 2.90, boerenkool 11.30—15.60, bieten 1.80—4.40, gele kool 4—7, prei 6.20— 1~, peterselie 12.40, raapstelen 3.roode kool 58.10, selderie 4.208, spinazie 0.81 —1.05, spruiten 6.50—8.50, uien 2.90—4.00, ^Bte Ok.°ol 1.30—1.50, witlof I 9—11, idem II 78.50. PURMEREND, 7 Maart. Veemarkt. Koeien totaal 500 stuks: 180 Ye e komen 6268 ct. per kilo, geldekocien f 100—160, melkkoeien 180—260, 20 paar den 80—160, 24 vette kalveren 65—95 ct. p. Kg-, 1600 nuchtere kalveren 5—18, 228 vet te varkens 4448 ct. per Kg., 70 magere schapen lfc§' bigKCn 10~17' 800 NOORDSCHARWOUDE, 7 Maart. BI. eigenheimers 1.50-2.70, uien 2.30— orl5.L"pcn 1-30-1.60, grove 2-2.80, "In1 a k,eine peon ï-90, kroten 0.80— 5(in' n°° -w 1-09—6.40, gele kool 4.20— 1 fek 001 2.80—3.70. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Maart. ',aT"cr- 3~°° g- uien 2.20—2.60, drielin- 13rtn J;10-1'60- £rove 1-S0—2.50, stek 60 ct., liinn r P,een 2-8°—3, kleine peen 1.70—1.90, kom ien kr0':n l-893.70, 6500 Kg. roode 5 30 21500 Kff- Re,° kw1 4.30— RRnÓ?2- D' wi,te kool 2.80-3.60. ff 9 OP LANGENDIJK, 7 Maart. 9 9 oo Vr10, drielingen 1.30—1.60. grove 5inleen O 00 peen: A 1.50—1.90, B rondt. 11 9 3-10—3.40, kroten 1.30—3.70, >oode kool 4—6.o0, sla 15.—, gele kobl 4.30—

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8