SPORT De strijd op den weg gaat beginnen Zware taak tegen de Belgen Een onvrijwillig saboteur Wijziging Ordereglement aangenomen N.S.B. tegeo politieke vergaderingen op Zondag Brand bij Bruynzeel voorkomen Polen en zijn Duitsche buurman Ook motorraces te Zandvoort EERSTE KAMER Oom Sam wil geld zien! Nederland en (^e Pauskroning Hitier overnacht in de buurt van Bruenn Een nachtelijke stem door den aether „Der S.A.-mann" verboden WieJtA&nneri Lapébie wint de eerste étappe van ParijsNice. Piet van Nek negentiende. De eerste étappe van Parijs—Nice, de eer ste belangrijke wegwedstrijd in dit seizoen, leidde gisteren van Parijs naar N'evers, over een afstand van 219 K.M. De Franschen en de Belgen gaven den toon aan en in de sprint behaalde Lapébie de overwinning in 5 uur 17 min. 5 sec. Anton van Schendel reed op het eerste gedeelte van deze étappe uitstekend. Hij was steeds in de voorste ge lederen te vinden en na 100 K.M. lag hij met 5 andere rencners alleen op kop. LAPEBIE. De best geplaatste Nederlander in deze étappe was echter Van Nek, die 19e werd met ongeveer anderhalve minuut achterstand op den win naar. De uitslag luidt: Parijs-Nevers eerste étappe van Parijs- Nice over 219 K.M.: 1. Lapébie tijd 5 uur 17 min. 5 sec.; 2. Vlaemynck, zelfden tijd; 3. Christiaens, zelfden tijd; 4. Le Grevès, tijd 5 uur 17 min. 36 sec.; '5. Debenne, zelfden tijd; 6. Storme, zelfden tijd; 7. Deltour, 8. Louviot,, 9 Hardiquest, 10. Lowie, allen zelf den tijd als Le Grevès; 19. van Nek, 5 uur 18 min. 44 sec.; 20. Meulenberg, 5 uur 19 min. 11 sec.; 53. Anton van Schendel, 5 uur 19 min. 50 sec.; 71. Albert van Schendel, 5 uur 27 min. 57 sec., 76. Braspenning. 5 uur 31 mirt, 5 sec. Heden wordt de tweede étappe ge,reden, van Nevers naar St. Etienne. U&eM-al De laatste training op het VUC- veld. „Hoewel wij tegen de Hongaren een succesvollen wedstrijd hebben gespeeld, zal het voor het Neder- landsche elftal a.s. Zondag moeilijk zijn tegen de Belgen een eervol re sultaat te behalen," zoo zeide de heer Herbert in zijn gebruikelijke speech op het V.U.C.-veld na de training voor een interland-Wed strijd tegen de daar verzamelde spe lers van het Nederlandsch elftal. „Het zal voor onze spelers moeilijk zijn", aldus de heer Herberts verder," om hun spel tot volle ontplooiing te brengen. Het is een zeer geroutineerd elftal, dat wij tegenover ons krijgen, een elftal, dat zal trachten ons de kroon van de oerwin ning op de Hongaren van het hoofd te stooten Alleen als we met vol enthousias me in het veld gaan en ons door de eerste aanvallen der Belgische voorhoede niet la ten overrompelen, is het mogelijk om het van de Roode Duivels te winnen. In het begin van zijn speech heette de heer Herberts nog welkom den heer Linde, vertegenwoordiger van den Zweedschen voetbalbond, die op tournée door Europa is en thans hier te lande vertoeft Voorts sprak de voorzitter van de Keuze-Commissie een woord van afscheid tot den K.N.\ .B.- scheidsrechter van Helden die eerdaags naar Indië zal vertrekken. En tenslotte richtte hij gelukwenschen aan het adres van Wim Anderiessen, wiens club Zondag j.1. het afdeelingskampioenschap heeft behaald. De heer Herberts besprak tevens enkele punten van de te volgen taktiek. FRANKRIJK—HONGARIJE, 2—2. In het Pare des Princes te Parijs werd gisteren een landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Hongarije gespeeld. Ruim 40.000 toeschouwers woonden deze ontmoe ting bij. Frankrijk begon in een razend snel tempo en trachtte op deze wijze Hon garije te beletten zijn normale spel te ont plooien. De rechtsbinnen, de Marseillaan Ben Barek, scoorde het eerste doelpin*; doch slechts enkele minuten later had de Hongaarsche middenvoor Kiszely gelijk ge maakt. Dit doelpunt dankte zijn ontstaan aan enkele fraaie staaltjes van combinatie spel. Met dezen stand kwam de rust, In de tweede helft gaf Kiszely Hongarije de leiding en langen tijd zag het er naar uit, dat Frankrijk op eigen grond geslagen zou worden. Doch twee minuten voor het einde was het Heisserer, de Fransche links binnen, die de partijen op gelijken voet bracht, waarmede ook het einde kwam. BILJARTEN. NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAP PEN 71/2. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland ancre cadre 71/2, waaraan wordt deelgenomen door Bos (titelhouder), Dommering, v. Eymeren, de Leeuw, v. d. Pol, Sweering, van Vliet en Wiemers, zijn gisteren begonnen. Op dezen eersten dag zijn geen bijzondere prestaties geleverd. Wel werd er voor eenige verrassingen ge zorgd, Wiemers won n.1. van den kampi oen Bos, tenvijl Bos later nog een tweede nederlaag leed en wel tegen Sweering. Het hoogste gemiddelde van den dag was 15, dat werd behaald door Sweering in zijn partij tegen van Vliet. De K.N.M.V.-sportcommissie heeft van den minister van Waterstaat, op haar verzoek om ontheffing van art. 21 der Motor- en Rijwielwet met het oog op de motorraces, welke zij voornemens is te organiseeren op het circuit van Zandvoort, een gunstige beslissing ontvangen. Op 5 Augustus a.s. zal men dus te Zand voort getuige kunnen zijn van motor-wed strijden, zooals die tot nu toe slechts wer den verreden op de circuits van Drente en Limburg. De organisatie van dit evenement zal geheel in handen van de K.N.M.V. berusten. De verlichtingsklok was aange slagen. Bij de luchtbeschermingsoefening in Am sterdam-Oost is in een zaak, welke de eige naar gisteren om acht uur had verlaten, de verlichtingsklok om half negen aangesla gen, waardoor de verlaten zaak licht uit straalde, toen het overal elders donker was. Toen de eigenaar tegen middernacht terug keerde, stond voor zijn zaak een agent van politie op wacht, die hem op de gevolgen van zijn nalatigheid, welke voor sabotage was aangezien, wees. De politie was in eigen persoon binnenge- arongen en had het licht gedoofd. .INISTER STEENBERGHE LAAKT FEL DE HOUDING DER N.S.B. - „N.S.B. TRACHT DE GOEDE VER HOUDING MET DUITSCHLAND TE VERTROEBELEN" Gistermiddag was in de Eerste Kamer aan de orde het voorstelvan Lanschot c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. De heer Van Lanschot (r.k.), het voorstel uitvoerig verdedigend, zegt het in hooge ma te te betreuren, dat de loop der omstandig heden genoopt heeft om de wijzigingen voor te stellen. Spr. ontkent, dat de bevoegdheid om een Kamerlid van de vergadering uit te sluiten, in strijd is met de Grondwet. „Dictatoriaal". De heer van Vessem (n.s.b.), vindt geen aanleiding tot het. uitvaardigen der nieuwe ordebepalingen, die hij „dictatoriaal" noemt en waartegen bij ten scherpste protesteert. Spr. legt verband tusschen het meeningsver- srhil tusschen voorzitter en nationaal-soci- alisten op Dinsdagmiddag j.1. en dit voor stel. De Voorzitter moet den heer van Ves sem er herhaaldelijk op wijzen, dat hij den persoon van den voorzitter in de discussie betrekt. De nat. soc. woordvoerder ontkent, dat er sprake van huisvredebreuk zou zijn, indien een lid weigert zich te verwijderen en besluit zijn betoog met de woorden: „Een maal zullen de democraten de volle scherp te van de bepalingen voelen!" Het voorstel wordt aangenomen met 34 tegen 4 (n.s.b.) stemmen. Onze handelsbetrekiknqen Duitschland. met Voortgezet wordt de behandeling van de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds voor 1939. Bij het debat klagen de heeren Maarsingh en von Bonninghausen (beiden N S.B.) over te geringe tegemoetkomendheid van de re geering tegenover Duitschland op handels- politiekgebied. Minister Steenberghe zegt in zijn antwoord, dat bij de bestrijding der werkloosheid op grond van het plan- Westhoff gestreefd moet worden naar uitbreiding van het akker land en naar omzetting van wei- in bouwland en dat men niet moet vergeten, dat een betere outilleeiing een voordeel is. Leveren de nieuwe gronden thans nog geen voordeelen op, latere geslachten len er de vruchten van plukken. Ten aanzien van de overneming van cri sismaatregelen door de bedrijfsgenooten verklaart de minister, dat de landarbeiders zeker de hun in die regeling toekomende plaats moeten bezetten. Op een vraag van den heer Heldring (lib.) zegt de minister, dat binnenkort voor stellen betreffende bouw en vernieuwing van schepen aan de reeders zullen worden ge daan, die een belangrijke werkverruiming ten gevolge zullen hebben. Spr. zegt, dat de tariefmaatregelen met speciaal tegen Duitschland zijn gericht. „Pertinente leugens van het Na tionale Dagblad." De Minister eindigt met zijn misnoe gen uit te spreken over de houding van de N.S.B., die zijns inziens de goede verstandhouding met Duitsch land tracht te vertroebelen. Na enkele korte replieken laakte de be windsman nogmaals in scherpe bewoordin gen de houdingen van de Nederlandsche na- tionaal-socialisten. In Berlijn heeft spr. de vorige week een zeer gunstige stemming ge constateerd. Indien hierin verandering komt, zeide minister Steenberghe, is dat een ge volg van het gehetz en gestook van de Ne derlandsche nationaal-socialisten. Hij heeft zich geërgerd over de pertinente leugens in het Nationale Dagblad. De beide wetsontwerpen werden z. h. st. aangenomen met aanteekening, dat de nati onaal-socialisten werden geacht te hebben te gengestemd. Zal Hitier de schuld v»n Tsjecho-Slowakije beta len 7 De Ver. Staten, gewoonlijk gekwa lificeerd als Oom Sam, willen geld zien. Edith Hogers, de voorzitster van de commissie van arbeid uit liet Huis van Afgevaardigden, heeft een resolutie ingediend, waarin iioosevelt verzocht wordt, het Ame- rikaansche handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije op te zeggen. Te vens verzoekt de resolutie Hoosevelt van Duitschland te verlangen, dat dit de Tsjecho-Slowaaksche schuld aan de Vereenigde Staten, welke door Edith Rogers wordt geschat op 165 niillioen dollar, overneemt. Een vraag. De heer Deckers heeft aan den Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vraag ge steld: Welke overwegingen hebben de regeering er toe geleid Nederland niet vertegenwoor digd te doen zijn bij de kroning van Paus Pius XII op 12 Maart 1939 te Rome? Voorstel ingediend. IngerPrnd is een voorstel van wet van den heer l.Tarcnant et d'Ansembourg c.s. tot verbod van politieke vergaderingen op Zon dagen en door de kerkgenootschappen van den Christelijken godsdienst algemeen er kende en gevierde Christelijke hoogdagen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Door den steeds toenemenden invloed van volksvreemde elementen is in ons land een steeds sterker wordende neiging bemerk baar om de Zondagen en de Christelijke feestdagen niet rpeer te eerbiedigen, zooals deze door onze vaderen geëerbiedigd zijn. Een zeer ergerniswekkende uiting hier van is het hoe langer hoe meer houden van politieke vergaderingen op Zondagen, op de daarop vallende door de kerkgenoot schappen van den Christelijken godsdienst algemeen erkende en gevierde hooge Chris telijke feestdagen. Ten einde het door een groote meerder heid van weidenkenden geeischte verbod van politieke vergaderingen op Zondagen en algemeen erkende Christelijke hoogda gen in den kortst mogelijken tijd verwezen lijkt te kunnen doen worden, hebben de voorstellers gemeend een afzonderlijke wet tot regeling van deze materie te moeten indienen. De automatische bluschlnchtlng werkte perfect. Gisterenavond om kwart over elf werd de Zaansche brandweer gealarmeerd voor een brand in de deurenfabriek van de firma Bruynzeel te Zaandam. Het vuur bleek zich in de nieuwe keukenafdeeling waar keu- kenonderdeeien worden gefabriceerd, te be vinden. De hier aangebrachte automatische blusch- inrichting, de sprenkler-installatie, waarbij ook de conciërge door een automatisch sein wordt gewaarschuwd, bleek zoo goed te functionneeren, dat de hierdoor gegeven watermassa's het onheil in de kiem smoor den. Om vijf uur was het laatst in deze afde'e- ling, waar zeer brandbaar materiaal wordt verwerkt, gearbeid. Op onverklaarbare wijze is het vuur onder een werkbank ontstaan. Deze brandde ge heel door. Toen daarop de temperatuur in het lokaal te groot werd, kwam de sprenk- lerinstallatie in werking. De schade is gering. Morgen naar Weenen. Hitier heeft den nacht-te Iglau doorge bracht en zal zich heden naar Bruenn be geven. Hij zal vervolgens naar Bratislava gaan om Slowakije onder doeltreffende be scherming te nemen en zal morgen te Wee nen zijn voor een troepenschouw, welke op 15 Maart had moeten worden gehouden. Vragen aan den minister, De heer de Visser heeft aan den mini» ter van Binnenlandsche Zaken de volgen, de vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen, van de uitzendingen van een z.g. geheimen zen der die blijkbaar met groote kracht werkt en ,na de uitzendingen van de V.A.R.A. zich in het nachtelijk uur doet hooren? Draagt de minister er kennis van dat da- ze uitzendingen, die uit het buitenland schijnen te komen, in de fascistische per» worden toegejuicht en dat het adres van een winkelier te Amsterdam werd gepubli- ceerd, waar men giften voor de financie. ring der zendkostcn in ontvangst neemt? Welke maatregelen neemt de minister om deze handelingen te doen beëindigen? Het officieele orgaan van de S.A. „Der S.A.-Mann" waarvan het laatste nummer in beslag is genomen, is op last van de politieke politie verboden. De redenen hier voor zijn niet bekend. In speciale edities wordt in Polen het be richt gepubliceerd, dat Hitier Slowakije cm der zijn bescherming heeft genomen. Men is daardoor tot het inzicht gekomen, dat deze nieuwe ontwikkeling zou kunnen be- teekenen nog 200 mijl gemeenschappelijke grens met Duitschland. De vraag, die over al gesteld wordt, is; Waar zal dat eindigen? En de Polen hebben thans het onbehaag lijke gevoel, dat zij door' de Duitschers aan twee kanten omringd worden. Poolsche officieele kringen weigeren com mentaar te leveren op de aanwezigheid van Duitsche troepen in Slowakije of op de bescherming van Slowakije door Hitier, maar er kan geen twijfel oVer bestaan, dat deze ontwikkeling met ernstige bezorgd heid hier wordt beschouwd. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar geeft hem rust na de bocht Hij sprong de treden op en sloot haar In de armen. „Houd je maar aan mij vast," zei hij. „Ik Bal je wel steunen." Ze leunde tegen hem aan, bevende en met gesloten oogen. „Ik ben bang, dat je dat wel Bult moeten doen. Je moet me maar vergeven dat ik me zoo dwaas aanstel." „Dat komt wel in orde, lieveling! Dat komt wel in orde. Heb je geen pijn?" „O neen! Alleen wat duizelig. Heel dwaas!" Ze spande al haar krachten in om zichzelf weer meester te worden, ,,'t Is dadelijk voor bij!" Ze hoorde beneden mannenstemmen, maar ze kon de oogen niet openen om te kijken. Tommy steunde haar krachtig en een oogen- blik later voelde zij ook een stevigen arm aan den ande. -n kant. „Hier drink dit!" zei Ralston. „Dat zal je goed doen." Hij bracht iets aan haar lippen dat zij werktuigelijk opdronk. „Zoo, dat is goed!" zei hij. „Je hebt een zwaren tijd achter den rug, maar nu is 't voorbij. Denk je, dat je kunt loopen, of wil ik je dragen?" Die kalme toon bracht haar overspannen zenuwen tot bedaren. Ze keek hem aan met een zwakken, dapperen glimlach. „Natuurlijk kan ik loopen. Mij scheelt niets Wat is er te Kurrumpore gebeurd. Is alles wel?" Hij keek haar aan. „Ja, zei hij kalm. Een oogenblik ontweek zij zijn blik, maar zei toen, „ik weet het van... mijn baby." Hij boog het hoofd. „Je moogt niets anders wenschen," zei hij vriendelijk. En flink antwoordde zij, „Neen!" Die enkele woorden deden haar haar zelfbeheersching herwinnen. Op Tommy's arm geleund ging zg de trappen af, de groene vlakte in. De morgenzon scheen door de bladeren. Zij scheen haar in de oogen als een vlammend zwaard. Maar ze schrikte er nu niet langer voor terug. Ze had nu de zonderlinge overtui ging dat de weg eindelijk open voor haar lag. De engel met het vlammend zwaard versperde haar nu niet langer den weg. Een troep Indische soldater wachtte haar op. Hoeveel, dat kon ze niet zien. Misschien was ze ook te vermoeid om een sterken indruk te krijgen van haar omgeving. Op eenigen afstand van de trap stond een inlandsche draagkoets. Tommy bracht er haar heen, terwijl majoor Ralston aan den anderen kant liep. Toen ze vlakbij waren vroeg ze aan dezen laatste: „Waar is Hanani?" Hij trok de wenkbrauwen op. „Ze is mis schien naar de haren teruggekeerd," ant woordde hij. „Maar een oogenblik geleden was zij nog bij mij," zei Stella. Hij keek rond. „Maar zij zal den weg wel kunnen vinden. We doen beter met niet te wachten. Wanneer ge haar noodig hebt, zul len we haar later wel voor u opzoeken." „Dank u!" zei Stella, maar ze bleef toch nog staan en keek van Ralston naar Tommy en van Tommy naar Ralston, als een die niet weet wat te doen." „Wat is er, lieveling?" vroeg Tommy vriendelijk. Ze bracht de handen aan het hoofd met een vermoeid gebaar. „Ik hen erg dwaas," zei ze „Ik kan nog niet. goed denken. Maar zooals jelui doet is het zeker goed." '„Juist, lieve!" hernam hij. „Tracht r.u maor niet te denken. Je bent op en hebt rust noo dig." Haar gezicht trilde als van een vermoeid kind en op zieligen toon zei ze: „Ik verlang naarEverard, kun je hem niet hij me brengen. Ik heb hem wat te zeggen." Er heerschte een oogenblik stilte. Tommy sloeg den arm vaster om haar heen, maar ze' niets. Majoor Ralston antwoordde haar. „Zeker zal hij bij je komen Ik zal er voor zorgen, dat hg het doet." Zijn overtuigend antwoord stelde haar ge rust. Zij vertrouwde majoor Ralston, stapte in de draagkoets en liet met een zucht in de kussens vallen. Toen zij haar wegdroegen langs het smalle, kronkelende pad, dat zij zoo lang geleden met Everard Monck was opgegaau in den avond toen zij had toegegeven aan den drang zijner liefde, voelde zij zich volkomen uitge put en viel zg in slaap, een genot dat zij zich zoo geruimen tijd had ontzegd. HOOFDSTUK X. De Engel. Het duurde geruimen tfjd eer zij wakker werd en in al dien tijd werd zij door geen droomen gekweld. Ze sliep en sliep en sliep, volkomen onbewst van alles wat er rondom haar geschiedde. Toen zij eindelijk wakker werd, kreeg ze plotseling een gevoel van eenzaamheid en algeheele verlatenheid. Toen ze de oogen op sloeg, w.ns 't om haar heen vokomen duister en ze gaf bijna een luiden gil var angst. Want in een paar angstige oogenblikken meende zij, dat het vreeselijkste met haar was geschied. En toen ze verschrikt opvloog, sprak een stem tot haar, een hand raakte haar aan en haar vrees was geweken. „Stella," zei de stem en de hand werd in het duister op haar arm gelegd. Haar hart klopte onstuinrg. Ze gaf geen antwoord. Ze kon. niet. Ze kon alleen stil zitten in de duisternis en wachten. Wanneer het een droom was, dan zou het voorbijgaan, helaas maar al te spoedig en als het werke lijkheid was, dan zou hij ongetwijfeld wel meer zeggefa. En hij sprak zacht en langzaam. „Ik wilde je niet laten schrikken. Ben je geschrikt? Ik heb de lamp uitgedaan. Je bent toch niet bang!" Eindelijk kreeg zij de spraak terug, haar hart klopte nog vreemd, onstuimig. „Ben ik wakker?" zei ze. „Zijt ge het werkelijk?" „Ja," antwoordde hij. „Kunt ge een oogen blik naar me luisteren. Zult ge niet ban? zijn?" Ze huiverde bij die herhaalde vraag. „Neen, Everard!" Toen zweeg hij, als wist hij niet hoe verder te gaan. En ze kwam weer tot zichzelf leunde in de duisternis tegen hem aan en be tastte hem, om zich te overtuigen dat het geen droom was. Hij vatte haar hand en hield die vast. De stevigheid van zijn greep stelde haar gerust, maar het v.el haar op, dat zijn handen koud waren. „Ik het je iets te zeggen," begon hij. Ze zat doodstil. „Waar ben je?" fluisterde zij. „Ik lig naast je, geknield," hernam hij. „Beef niet zoo en wees niet bang. Er is niets om voor te vreezen, Stella," en zijn stem gin? over in een zacht fluisteren. „Hanani, de Ayah, heeft je in den tempel te Khanmulla iets verteld. Kun je je no? her inneren wat?" 8 „O," zei ze, „meen je dat van Ralph Dacre?" „Juist, dat meende ik," zei hrj. „Dc weet niet" of je het hebt geloofd. Het klonk wat onwaarschijnlijk, maar het was waar!" „Ah!" zei ze weer en nu wist zg waarom hij de lamp had uitgedraaid. Hij wilde haar gezicht niet zien, terwij 1 hij sprak, of zij het zijne niet. Hij ging voort en greep haar stevig vast, maar ze wist dat hij zich hiervan niet be wust was. 't Was alsof hij tot haar sprak in angst, maar toch was er in zijn stem geen verdriet waar te nemen. „Ik heb mgn uiter ste best gedaan om de waarheid voor je ver borgen te houden, maar het lot is voortdu rend tegen mij geweest. Ik heb hem wegge zonden, omdat ik hoorde... te laat... dat hg in Engeland een vrouw had. Ik trouwde met je... en even zweeg hij: „maar dat doet eigenlijk niets tot het verhaal af. Ik trouwde met je, omdat ik meende, dat gij vrij waart, v". kwam Bernard en deelde mij mede, at Ralph Dacre's vrouw gestorven was vóór te laat!"WeIl"'k"' Dat bericht kwam dus ook ZW6!g andermaal en zij wist dat hfl het hoofd op de armen liet rusten. tv ï-Ü reft week je. Ik verzweeg het voor je. zondt n,T 1 £edachte niet verdragen dat jti van we, n"' en vooral... na de geboorte dekkfn* V Zelfs niet toen ie tot de ont" waart gekomen, dat ik je in die nachta'3 '"'ander, had misleid. Dien maar d mijzelf bijna het leven benomen, dl w»^lrn.ard weerhlek' me. Tk vertelde hem die vonn fW; Hij zek,e "at ik verkeerd deed, kwam t a verzwijgen... maar, hoe het kWMn, weet ik niet. maar ik kon niet!" toen maar gedaan!" (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10