Gandhi is en blijft Hindoe», Aansluiting van „Tsjechië" economisch? De Joden verlaten de Palestina-conferentie Wcidmann beschuldigt Milliou Vrijdag 17 Maart 1939 Vierde bla4 Wil Duitschiand toch de Oekraïne hebben? Heeft hij zich zelf overleefd? Verscheidene deelnemers aan de Zen- jjingsconferentie te Tambaram (Madras! jiebben de verzoeking niet kunnen weer haan om te Wardha, niet ver van Nagpur een bezoek te brengen aan den beroemden Gandhi. v ooral de Amerikanen moesten den grooten man zien en enkele woorden van hem opvangen. Hoe zouden ze anders in hun vaderland kunnen terugkeeren zonder 0ok dit „gedaan'' te hebben? En Gandhi was zeei bereidwillig om hen te ontvangen Vermoedde hij, hoeveel reclame daarin zou schuilen? Zelfs dr.. Mott, die hem al vroe ger bezocht, liet de gelegenheid niet voor- hijgaan en velen zijn hem gevolgd. In het door hem uitgegeven en veel gelezen blad schreef Gandhi dan ook, dat vele zendings- Jciders hem hadden bezocht. „De conferen tie van Tambaram had dus waarschijnlijk niet het licht gebracht, dat zij verwacht had den, want na afloop waren er velen bij hem geweest om zijn inzichten te vragen betref fende de beste zendingsmethode voor India" Sedert vertellen de Hindoes, dat de zending dan toch maar bij Gandhi moest wezen om Jicht op baar werk te vragen. Sedert eenigen tijd is de invloed van Gan dhi sterk aan het verminderen. Onder zijn eigen landgenooten heeft hij aldus de zen dingsmedewerker van de N.R.Ct., niet meer het vertrouwen, dat hij vroeger genoot. Men heeft eerbied voor hem, maar men begrijpt hem niet langer. Hij heeft zichzelf over- jeefd. Gandhi en het Christendom. En ook in zendingskringen zijn de inzich ten sterk gewijzigd. Er is een tijd geweest, dat men meende, dat Gandhi dicht het Christendom naderde en dat het nog maar een kwestie van korten tijd was of hij zou tot het Christendom overgaan. Het is inzonderheid Stanley Jones geweest, die voedsel gaf aan deze meening. Sedert heeft men echter ontdekt, dat Gandhi verder ivan het Christendom afstond dan men ver moedde en dat hij door en door Hindoe is gebleven. I.angen tijd is Gandhi onder de bekoring geweest van den persoon van Christus. Dat, wat Gandhi omtrent Christus vertelde, deed vele Hindoes begeerig grij pen haar hot Nieuwe Testament. Het Brilsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap heeft nooit zoovele bijbels verkocht als in die dagen. En vele Hindoes zijn door het le zen van den Bijbel tot 't Christendom over gegaan. Maar dat Gandhi dat ook zou doen, bleek een te hoog gespannen verwachting. Opzienbarende brieven. Gandhi bleef Hindoe, niet alleen omdat bij het Hindoeïsme de meest geschikte gods dienst voor zijn eenvoudige mensclien acht te, maar omdat Ijijzelf in hart en nieren Hindoe was. Dit is in de laatste weken weer overtuigend gebleken door het uitge ven van een boek. dat zijn correspondentie bevat met een Indisch meisje. Dit meisje is enkele jaren als medewerkster in zijn ashram opgenomen geweest. Zij genoot haar opleiding in het Wilson College (Schotsche zending) te Bombay. Na het voleindigen ha rer opleiding heeft zij zich in dienst van Gandhi gesteld als propagandiste van het nationalisme. Gandhi heeft haar toen doen opnemen in zijn ashram en haar voorloopig alle optreden naar buiten verboden. Hij heeft echter wat in deze leerling gezien, en telkens als hij afwezig was, heeft hij haar brieven doen toekomen. Deze brieven zijn thans door de jonge dame met zijn toestem ming gepubliceerd. Die publicatie heeft in Indië zeer de aan dacht getrokken, vooral omdat zij een zooda nige opvatting van moraal huldigen als in niet-Hindoeïstische kringen niet geduld wordt. Men vraagt, of de vertaling in eenige Europeesche taal zou worden toegelaten. Er blijkt uit, dat Gandhi op het ge bied der sexueele moraal door en door Hindoe is gebleven en zich niet schaamt daarvoor uit te komen. Men begrijpt niet, dat het Christen dom, dat hij toch eens wilde leeren kennen, zoo weinig invloed op hem geoefend heeft, Gandhi. Waarom het Hindoeïsme bekoort. Het Hindoeïsme schrijft de heer Van Boetzelaer, die het op zijn reis door Indië grondig heeft bestudeerd is als stelsel en als godsdienst zoo doortrokken van zinne lijkheid, dat liet zelfs bij een man als Gandhi een hoofdbestanddeel daarvan blijft uitma ken. Men bëhoeft niet zoo lang in dit land en onder deze volkeren te verkeeren om te ontdekken, dat deze trek zoozeer een hoofd bestanddeel, niet alleen van het leven, maar ook van den godsdienst uitmaakt, dat hierin de verklaring moet worden gezocht van de groote bekoring, die deze laatste door de eeuwen heen op de groote menigte blijft oefenen. Europeanen worden dan ook nooit in de binnenste heiligdommen toegelaten. Uit ge noemde brieven blijkt, hoe zelfs een man als Gandhi zich niet aan deze gedachtenwe- reld kan onttrekken, maar die veeleer bij zijn leerlingen aankweekt en voedt. Voor het zendingswerk kan men van dezen man geen leiding verwachten. De vraag hoe het in Indië zal worden, als Gandhi eens tot het Christendom overgaat, is niet meer aan de orde. Britsche plannen door beide par tijen verworpen. Press Association verneemt, dat de Jood- sche commissie voor de conferentie inzake Palestina gisteren besloten heeft de voor stellen, vervat in het nicuWe plan der re geering, onaanvaardbaar te beschouwen als basis voor een verdere bespreking of over eenkomst. De conferentiecommissie heeft de Joodsche delegatie van haar besluit in kennis ge steld en heeft voorts besloten zichzelf te ontbinden. Gisteravond zijn de Joodsch-Palestijnsche gedelegeerden huistoe gegaan. De Arabische gedelegeerden zijn gister middag bijeengekomen, om hun standpunt ten aanzien van de Britsche voorstellen be treffende Palestina te bepalen. Zij zullen vanmiddag de Britsche ministers ontmoeten en hun mededeelingen doen van het geno men besluit dat naar de Londensche corr. van het Hsb. meldt een weigering tot aan vaarding der plannen inhoudt. De Joodsche immigratieregeling. Vernomen wordt, dat de Britsche voorstel len betreffende Palestina de totale Joodsche immigratie gedurende de eerstvolgende vijf jaar beperken tot 75.000, n.1. 15000 per jaar. Naar het schijnt zal de hooge commissaris echter gemachtigd zijn het jaarlijksche ge middelde te varieeren in overeenstemming met de opnemingscapaciteit van het land, echter zonder den limiet voor de vijf jaar te overschrijden. Voorts verluidt, dat de voorstellen de immigratiekwestie willen herzien aan het einde van deze vijf jaar in het licht van de dan bestaande Joodsch— Arabische openbare meening. DUITSCHLAND ZOU HET EERSTE JAAR ZIJN GEBREK AAN DEVIEZEN KUNNEN DEKKEN. Voorlaan zullen „Tsjechie" en Slowakije deel uitmaken van liet economische stelsel van Duitschiand en het onmiddellijk gevolg hiervan zal zijn, dat de spanning op het Duilsche economische leven wordt vermin derd, zegt de „Financial News" in een ar tikel over „De economische winst voor Duitschiand na liet uiteenvallen van Tsjc- cho-Slowakije". Duitschiand, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 milli- oen pond sterling, aan goud, buitenlandsche deviezen en realiseerbare activa. Tevens krijgt het de beschikking over een groote hoeveelheid Tsjechich oorlogsmateriaal, de controle over de industrie en over een re serve aan arbeidskrachten. Op den langen duur zal dit misschien anders worden. Tsjecho-Slowakije was een groot invoer- land. Misschien zouden juist daarom zijn behoeften een krachtigen druk Uitoefenen op Duitschlands meest kwestbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenlandsche deviezen. De militaire bezetting van Tsjecho-Slowa kije door Duitschiand zal 'ongetwijfeld ge volgd worden door de inlijving van dit land in het economische stelsel van het Derde Rijk. Onlangs reeds hebben de Duitschers druk uitgeoefend op Praag, vrijwillig toe te stemmen in een munt, en tolunie met het Duitsche Rijk. Zij zullen waarschijnlijk niet aarzelen thans hun militaire kracht in te zetten om economische voordeelen te beha len. Wat zal dan het economische gevolg zijn van Duitschlands jongste annexatie op zijn eigen economische positie? Op het eerste oog- Om deze vraag te beantwoorden, moet men onderscheid maken tusschen het on middellijke gevolg en het gevolg op den langen duur. Op het eerste oog wint Duitschiand on getwijfeld ontzaglijk veel. Het is geen ge heim, dat het Duitsche eocnomische stelsel de laatste vier maanden aanernstige en snel toenemende spanningen, deels veroor zaakt door den onbevredigenden buiten- landschen deviezentoestand en deels door de buitengewoon groote eischen die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het land worden gesteld, was blootgesteld. In heide opzichten beteekent de annexatie van Tsje cho-Slowakije voor Duitschiand een belang rijke en onmiddellijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschiand goud en buitenlandsche devie zen verloren tot een bedrag van meer dan 5 millioen pond sterling per maand. Deze af vloeiing ljon korten tijd gehandhaafd wor den, doch zou, bij aanhouding weldra ern stige ge vol "-en gehad'hebben voor de Duit sche mogelijkheid tot invoer van de essen tieel e grondstoffen en levensmiddelen. Indien Dnitschland de effectieve controle verkrijgt over het Tsjechische betaalmiddel, zal Duitschiand den voorraad goud, buiten landsche deviezen en realiseerbare buiten landsche activa ten bedrage van bijna 60 millioen pond sterling in beslag nemen, een som groot genoeg om Duitschlands verlies aan deviezen in de eerstkomende twaalf maanden te compenseeren. Toevoeging oorlogsmateriaal. Eveneens zal Duitschiand voordeel trek ken uit het feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves welke nog aanzienlijk zullen toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troe pen. Ten slotte zal Duitschlands militaire kracht aanzienlijk sterker worden door de toevoeging van groote hoeveelheden pri ma oorlogsmateriaal, varieerend van vlieg tuigen tot alle soorten artillerie, toebehoo- rend aan het Tsjechische leger, Nog groo- ter zullen voor Duitschiand de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds grootste en meest efficiënte bewapeningsin dustrieën. Doch tegenover deze onmiddel lijke voordeelen, staan een aantal factoren die op den langen duur Duitschlands eco- nomischen structuur zullen verzwakken. Tsjecho Slowakije is een sterk geïndustriali seerd land en hoewel het zichzelf van le vensmiddelen kan voorzien en een houtover schot heeft, bezit het nauwelijks een eigen binnenlandsche grondstofbron. Meer en meer tot een last. Tsjecho Slowakije is daarom afhankelijk van een vrij grooten invoer, welks hooge peil gehandhaafd kon worden door uitvoer op groote schaal. Een ding is wel zeker, dat een door Duitschiand gecontroleerd Tsjecho Slowakije een groot deel van zijn uitvoerhandel zal verliezen. Met andere woorden, Tsjecho-slowakije zal, voor zoo ver het de Duitsche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. In sommige Londensche bankkringen heeft men te kennen gegeven, dat de goud voorraad van de Tsjecho Slowaaksche Nati onale bank, welke voorraad thans in Lon den wordt bewaard, niet aan Duitschiand mag worden uitgeleverd. Men herinnerde aan het feit, dat toen Duitschiand een jaar geleden Oostenrijk inlijfde, de F.ngelsche autoriteiten aan de Duitsche regeering al het goud en sterlingtegoed van de Oosten- rijksche nationale bank, dat toen bij de Engelsche bank was ondergebracht, hebben overgedragen. In het huidige geval echter zoo redeneert men, zouden de Britsche au toriteiten gemachtigd kunnen worden het bezit van de Tsjecho-Slowaaksche nationa le bank te bewaren, totdat Tsjecho-Slowa kije zijn vrijheid zal hebben herkregen. Het achterhouden van dit bezit te Lon den zou eveneens een garantie kunnen vor men tegen een in gebreke blijven van Duitschiand wat betreft het handhaven van den dienst op de Tsjechische buiten landsche leeningen. V Million doet zich als da vermoor de onschuld voor. Gisteren Is Million in beweging gekomen. Tot nu toe had Weidmann hem gespaard. Aan de vermoording van mevrouw Keiler moet hij aldus de Parijsche correspondent v de N. R. Crt., een werkzaam aandeel ge nomen hebben. Weidmann had geschreven op een door haar geplaatste advertentie, waarin zij haar diensten aanbood. De beide vrienden namen haar mee in den auto, zoogenaamd op weg naar Vichy. Daar het tegelijk een uitstapje was, hielden zij halt op de plek in het bosch van Fontainebleau, die als het gebied van de struikroovers be kend staat. Evenals de andere was deze expeditie zorgvuldig voorbereid. De bandie ten hadden die spelonk eerst verkend, en ze voor hun doel geschikt bevonden. Ze hebben het lijk van de kostbaarheden ont daan, een ring, een postwissel van 1300 frank en nog 100 frank. Million had een schop meegenomen. Zij keerden daarna naar de villa terug en den zelfden avond werd Colette Tricot verblijd met lijfgoed yan mevrouw Keiler. Den volgenden, dag ■mocht zij den postwissel innen. De president stelt Weidmann voor zijn verantwoordelijkheden, daar hij Million zoo zwaar belast, maar deze antwoordt, alleen door waarheidsliefde gedreven te worden. Hij laat er op volgen dat Million hem bijge licht heeft om mevrouw Keiler volgens het bekende recept in den nek te schieten. Voor zijn aandeel ontving Million 450 frank, 500 franks werden voor de huur terzijde ge legd. De president doet een beroep op de menschelijke gevoelens van Weidmann, maar hij buigt alleen het hoofd. Daarna is Million aan het woord; in tegen stelling met zijn vriend, die zijn vijand ge worden is, spreekt hij met radde tong en drukke gebaren. Hij komt in tegenspraak met verklaringen yan zijn vader, zijn vrien din en diens echtgenoot, maar dit slaat hem niet uit het veld. Hij ontkent het heele ver haal van Weidmann omtrent zijn deelne ming aan dien moord, maar geeft toe eenig geld en kleeren in ontvangst genomen te hebben Voor het overige doet hij zich als de vermoorde onschuld voor. Million was niet gesticht over het resultaat en een volgende zaak zou hij zelf ter hand nemen. Men be grijpt wat onder een volgende zaak te ver staan is. Zij zou den moord op Leblond be treffen, welke het meest heeft opgebracht, 5200 francs en juweelen. Colette Tricot geeft toe eenige argwaan gekoesterd te hebben, maar beroept zich voor het overige op haar jeugdigen leeftijd, 25 jaar. De heer L. H. F. Leistikow, kapelmeester bij de Kon. Marine te Den Helder, trad Donderdag te .Amsterdam in het huwelijk met mej. A. Köbus. Geruchten over een Duitsch ulti matum aan Hongarije. Volgens de laatste berichten van heden morgen is in de Duitsche pers een groeiende belangstelling in de Sub-Karpatische Oe- kraine merkbaar. Het zou evenwel voortijdig zijn te spreken over een radicale wijziging van het Duitsche standpunt inzake dit land. In Duitsche kringen blijtt men Zeg gen, dat Hongarije de vrije hand heeft. In welingelichte diplomatieke kragen is men meer terughoudend en zegt men dat de houding Van Duitschiand aihangt van het al of niet succes hebben van de Hon- gaarsche troepen. De geruchten over een ultimatum van Duitschiand aan Hongarije, waarin geëischt zou zijn de Oekraine 1e ontruimen, worden zeer sceptisch ontvangen. HELDERSCHE EIERVEILING, 16 Maart. Aanvoer: 33220 kipeieren: 5&—54 Kg. 2.80 —2.90, 55—57 Kg. 3—3.20, 58—60 Kg. 3-3.40, 61—63 K.G. 3.20—3.50, 6470 K.G. 3.30—3.90, 430 eendeieren 2.202.40 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 16 Maart. Aanvoer: 65.000 kipeieren 3.153.60 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 16 Maart. Roode kool 5.408.10, gele kool 4.606.20, Deensche witte kool 2.703.80, drielingen, uien 1.90, uien 2.80—3.10, grove uien 2.80— 3.40. Aanvoer: 67.900 Kg. roode kool, 14.000 Kg. gele kool, 34.975 Kg. Deensche witte kool, 2950 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart. Uien 2.503.10, drielingen 1.50—1.70, grove 2.40—3.20, stek 0.80—1.20, 800 Kg. peen 4.60 kleine peen 2.10, 450 Kg. kroten 1.80—3.80, 49000 Kg. roode kool 5.20—7.40, 67000 Kg. gele kool 5.206.20, D. witte kool 3.203.80. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Maart. 200 kg. bl. eigenheimers 2.20—2.40; 4800 kg. uien 2.703.10; drielingen 1.70—1.80; grove 3—3.30; stek 0.90—1.20; 1700 kg. 3— 4.20; kleine peen 1.402.10; 1900 kg. kroten 1.60—3.60; 25000 kg. roode kool 6.40—7.80; 43000 kg. gele kool 4.80—6; 8400 kg. d. witte kool 3.10—3.70 NOORDSCHARWOUDE, 17 Maart. Uien 2.80—3.30, drielingen 1.90—2«10, grove 3—3.30. Kroten 1.40—2.80; roode kool 5.70—8.20; gele kool 4.70—6; d. witte kool 3.20—3.70. Duitsche soldaten onderhouden 7J^tac| met eenjge inwoners de bezetting van Praag in een der hoofdstraten van Bij het binnentrekken der Duitsche troepen in Praag werden deze door de Duitsche inwoners der stad met den Nazi-groet verwelkomd

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11