Minister wil geen „stempelaars' meer! „Heerschappij ter zee of hongerdood Praag vlagt DE WERELD Spanning in het Memelgebied Post vluchten op Indu m weinig woorden Dat is Engelands keus! Berlijn ontkent Voetballen is beter Marine ziet met vertrouwen een uitdaging tegemoet Te Kaunas doet hardnekkig het gerucht de ronde dat dr. Neumann, de leider van dè Memelduitschers, gisteren een nota aan de Litausche regeering heelt gezouden, waarin hij verzoekt het autonome Memelgebied te veranderen in een onafhankelijken staat. Men weet nog niets omtrent den juisten inhoud van de nota, doch het zou niet uitgesloten zijn, dat zij in den vorm van een ultima tum is gegoten. Voorts wordt vernomen, dat Urbsyd, de Li tausche minister van buitenlandsche zaken, morgen uit Rome, waar hij de kroning van den Paus heeft bijgewoond, te Berlijn zal aankomen. Tenslotte is de Duitsche gezant te Kaunas twee dagen geleden naar Ber lijn vertrokken. Duitsche tegenspraak. In een verklaring voor de buitenlandsche pers zijn de berichten, volgens welke Duitschland voornemens zou zijn het Me meiland in de naaste toekomst in te lij ven, tegengesproken. Wij drukken hierbij een kaartje af van Memeiland, het door Duitschers bewoonde deel van Littauen, dat naar veler oordeel thans op weg is naar aansluiting bij het Groot Duitsche Rijk. MEMELLAND OP WEG NAAR DE AANSLUITING EEN LANDELIJKE ACTIE OP TOUW GEZET. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romrrie, heeft gister avond een radiorede gehouden over de organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werk loozen ter vervanging van het z.g.n. „stempelen". Spr. noemde het mede werken aan deze organisatie een echt nationaal werk, een werk van geeste lijke en moreele herbewapening. Wat is het geval? Het is no ongeveer een jaar geleden, dat we, eerst in een enkele ge meente en toen het daar geslaagd was, is het uitgebreid tot enkele andere be gonnen zijn met een proef, om het controle middel op den steun van den werklooze, het stempelen, die dagelijksche gang naar het stempellokaal waarvan een mensch in nood, niet beter wordt, te vervangen door wat anders en door wat beters. Moet dat zóó? Controle moet er wezen, maar moet die controle dan persé zóó zijn ingericht, dat zij niet beter weet te doen dan je eiken dag, en eiken dag weer, in het stempellokaal op te drukken: werkloos, hier is je stempel, ga maar weer, je bent werkloos, werkloos met de honderden met wie je staat in de rij, in het leger van de stempelaars. Ja, „stempelaar" noemen ze je, zij die het niet kennen en zij die het niet weten maar zelf, jij die het wel weet en die het wel kent, voel ie je worden tot: de gestempelde, de gestempelde die vecht en vecht om er niet in ten onder te gaan, maar voor wien het zoo zwaar is, om zijn levensmoed en 'levenskracht onder weg niet bij stukjes en brokies te ver liezen of in moeheid weg te gooien. Van Breda begint de victorie! We hebben, nu een jaar lang, een proef genomen met wat anders en wat beters. Laat ik de pionier-gemeente met eere mo gen noemen: Breda, waar 60 pet. van de werkloozen nun iet meer stempelen, maar deelnemen aan wat als resultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, ge doopt is: het Sesroba-werk, Sport En Geeste lijke Ontwikkeling Brengt Arbeidskracht. En van Breda uit is het overgeslagen naar ettelijke andere plaatsen. En het moet over slaan naar het heele land! Panr wordt snort beoefend, gevoetbald en geloopen, athletiek beoefend en gezwom men. in de plaats van het stempelen. Daar wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzaag werk, fineerwerk e.d. daar wordt ontsnan- nins gegeven, mirziek, tooneel, enz. Daar worden excursies'sehouden. bezoeken ge bracht aan fabrieken, kweekerijen, musea, natuurmonumenten. Daar worden cursussen gegeven, alge- meene ontwikkeling, eerste hulp bij onsre- Inkken, luchtbescherming, enz. enz., daar wordt gewerkt in volkstuintjes aan het kweeken van gewassen. Dat alles en nog veel meer, in de plaats van het stempelen. Anderhalf A twee uren per dag is men daar bezig, om den geest te verfrisschen, het li chaam te sterken, zich „fit" te houden, in de nla°ts van het stempelen. En dit alles geschiedt natuurlijk onder leiding. Onder leiding van werkloozen zelf, waar de geschikte krachten daarvoor aan wezig zijn. Onder leiding en met medewer king van hen, die wel werk hebben, inzoo- verre de krachten, die. noodig zijn, onder de werkloozen ontbreken of medewerking, die noodig is, slechts en juist van de an dere zijde kan komen. Comité samengesteld. Ik heb een aantal mannen in den lande bereid gevonden zich te vereenigen tot een landelijk comité, waarvan de samenstel ling dezer dagen bekend zal worden ge maakt en de zetel gevestigd is ten depar- temente van Sociale Zaken, dat als werk- commissie het centrale punt tot bevorde ring van de uitbreiding van dit werk over het geheele land zal vormen. Dat werk blijft staan in het teeken, waar in het is opgezet, zijn deugdelijkheid be reids bewezen heeft en ook alleen tot zijn volle zegenrijke recht kan komen: het tee ken van gezamenlijk zelf-doen. Zelf-doen van werkloozen. Zelf-doen van werkloozen. Zelf-doen ook geheel voor wat betreft, het geven der gelden, die onafwijsbaar noodza kelijk zijn voor de functioneering van de gansche organisatie. Alleen zóó heeft het zijn volle waarde. Alleen zóó heeft men het recht, het te plaatsen in het kader, waarin het wezenlijke beteekenis heeft voor de on derlinge verbondenheid der natie, het ka der der geestelijke en moreele herbewape ning. De minister deed tenslotte een krachtig beroep op alle Nederlanders, hun schou ders te zetten onder het Scbogawerk. Men kan daarmee beginnen door een eerste bij drage op postgirorekening no. 301.000 van het Landelijk Comité voor Geestelijke en Lichamelijke Ontwikkeling van Werkloozen Den Haag, te storten, tot innerlijke ver steviging van den werkloozen medemensch Zijne Excellentie besloot met de woorden „Zoo zij het, in practische opvolging van het Koninklijke woord onzer Landsvrouwe, ten zegen van het Vaderland." UITGEBREIDE CONVOOI-ORGANISATIES. Het feit, dat in dit financieele jaar 43 oorlogsschepen bij de Engelsche marine zijn gevoegd en dat in 1939 nog zestig schepen gereed zullen komen, vormden met de ont hulling dat vergaande methoden zijn aan genomen om dreigingen van duikbooten en vliegtuigen tegen de marine af te wenden, de voornaamste punten der redevoering, welke Geoffrev Shakespeare gisteren in hei Lagerhuis heeft gehouden. Shakespeare zeide, dat in het nieu we program zijn opgenomen twee snelvarende slagschepen van 40.000 ton, gewapend met 16 duims ka- nonen. Thans beschikt men over 15 groote schepen, waarvan slechts drie dateeren uit de jaren na den oorlog. Einde 1943 zal het aantal, slagschepen 21 bedragen. In den loop van het jaar zullen de wer ven ongeveer 200 schepen moeten bouwen in het geheel 870.000 ton. Hieronder zijn begre pen negen slagschepen, zes vliegkampsehe- pen, 25 kruisers, 43 torpedojagers, negentien duikbooten en ettelijke kleinere vaartuigen. In drie jaren is de productie van zwaar geschut vertwintigvoudigd. Indien ooit Indien wij ooit, aldus Shakespeare, de heerschappij ter zee zouden ver liezen, zouden wij den hongerdood onder de oogen moeten zien. Wij gelooven, dat de Britsche vloot thans zóó sterk is, dat wij met vertrouwen een directe uitdaging van eenige waarschijnlij ke combinatie van strijdkrachten onder oogen kunnen zien. In de toekomst zal een dreiging met duik booten niet zoo doeltreffend zijn als in den laatsten oorlog. Hij deelde mede, dat als resultaat van een nauwe samenwerking gedurende twee jaren tusschen de admiraliteit en de scheeps bouwindustrie, Groot Brittannië gereed zou zijn een convooiorganisatie direct na het uitbreken van een oorlog in te richten op alle scheepvaartroutes, 'waar zulks noodig zou zijn. Voldoende anti-duikbootgeschut. Wij hebben voldoende anti-duikbootge schut in voorraad om aan alle te venvach ten eischen het hoofd te kunnen bieden. Verwacht wordt, dat tegen het einde van het jaar ongeveer 1000 koopvaarders ver sterkte dekken zullen hebben, waar kanon nen op zullen kunnen worden geplaatst. 9000 officieren ter koopvaardij hebben reeds cursussen gevolgd in convooibescherming. Bij het uitbreken van een oorlog zal een groot aantal schepen direct worden overge nomen om dienst te doen tegen duikbooten. Er is reeds een voldoende voorraad oorlogs materiaal gereed. Shakespeare zeide te gelooven, dat de Britsche methoden voor de opsporing, ver jaging en vernietiging van duikbooten de beste ter wereld zijn. Bij een bedreiging uit de lucht... Mocht de marine zich tegenover een be dreiging uit de lucht gesteld zien, dan kunnen moderne schepen een defensief vuur in zoodanigen omvang produceeren, zoowel Hitier is bezig de nieuwe staat volgens Duitsch model te her vormen. NA F.USLAND, DUITSCHLAND THANS HET GROOTSTE LAND VAN EUROPA. Adolf Hitier, de Führer, is thans bezig, als eerste onderdeel van zijn verdere bescher- mingspiannen voor de uiteengevallen Tsje- co-Slowaaksche republiek, dit land model- Duitsch in te richten. Zooals wij- elders in dit nummer uitvoe riger uiteenzetten, is een protectoraat ge vormd, waarbij iHtler de politieke richting bepaalt en de rióhtlijnen voor de defensie aangeeft. De Tsjechische legaties in het buitenland hebben opdracht ontvangen hun arbeid aan Duitsche vertegenwoordigers over te dragen. De meesten wachten daarme de nog. In Praag heeft de pólitie opdracht gegeven huis aan huis te vlaggen. Het schijnt, dat Duitsche functionarissen reeds drie dagen geleden hotelkamers hebben besproken Het wordt in Praag mogelijk geacht, dat president Hacha zal worden benoemd tot hoofd van het protectoraat Bohemen en Moravië. Gistermiddag heeft Hitier Hacha op den burcht ontvangen Hacha werd met militai re eerbewijzen begroet. De chef van het protocol, von Doernberg, begeleidde den pre sident naar Hitier. Officieel wordt medegedeeld, dat minis ter von Ribbentrop tevoren een bezoek aan Haelia had gebracht en hem het de creet van den Fülyer ovér de stichting van het rijksprotectoraat Bohemen en Moravië had overhandigd. Verder heeft Hitier het gemeentebestuur van Praag ontvangen, hetwelk hem verzocht de stad Praag in zijn bijzondere bescher ming te willen nemen. Hitier zegde dit. toe. Overal in het land is de overdracht der commando's zonder stag natie verloopen. De Joden het eerst aan de beurt. De orde van Advocaten te Praag heeft de op langen als op korten afstand. dat vlieK tuigen tot zulk een hoogte zouden vvoidei gedwongen, dat de tref mogelijkheid verminderd zou worden. De P°lltiek de Britsche schepéh het meest ™°del luchtafweergeschut te concentreeren. zoo mogelijk verdragend en minder verdragend geschut. Bovendien gaven de defensieve wapeningen der moderne oorlogsschepen bescherming tegen granaatvuurbommen. Ten aanzien van torpedo's en manen zei de Shakespeare, dat verbeterde methoden voor de bescherming onder water zijn ui - gewerkt om te voorkomen dat een vitale slag zou worden toegebracht onder de. waterspiegel. Zes nieuwe vliegkampschepen. Het personeel van het marineluchtwapen, met inbegrip van hen, die in opleiding zijn is van ongeveer 3000 koppen in 19oi toege nomen tot ongeveer 6000. Contracten voor vliegtuigen en voor zes nieuwe vliegkampschepen, welke thans wor den gebouwd en na 1940 in dienst worden gesteld, zijn afgesloten en de productie is op vollen gang. Wat het personeel aangaat, in het laatste jaar heeft de recruteering tot resultaat ge had, dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 officieren en minderen zijn uitgekozen. Slechts op één punt bestaat een tekort, n.1. voor wat betreft de geschoolde arbei ders, zoo besloot Shakespeare. Churchill denkt er anders over. In het debat dat op deze rede volgde, zeide 't lid der Labour-oppositie Alexander, dat men rekening moet houden met de mogelijkheid van aanvallen door Duitsch land, Italië en Japan waarschijnlijk tege lijkertijd ondernomen. In dit verband achtte hij de Britsche marine nog onvoldoende. Winston Churchill meende, dat een groot gedeelte van de Duitsche duikbootentonno- ge reeds vervaardigd is en alles, wat thans nog noodig is, slechts het monteeren dezer gedeelten betreft. Duitschland zal spoedig vijf krui sers met achttienduimsgeschut heb ben, kruisers, aldus spr., die beslist superieur zijn aan eenig schip van onze vloot met uitzondering van den slagkruiser. In geval van een oorlog zullen die sche pen onze handelswegen ten zeerste belem meren. De eenige remedie zal zijn een con- vooisysteem en de Royal Souvereigns zul len ideale schepen zijn om in convooi 60 of 70 schepen uit Australië, van de Kaap, of Zuid Amerika veilig voor de zware krui sers thuis te brengen. Wanneer wij de Royal Sovereigns houden, zal Duitschland volgens niet-arische leden gelast onmiddellijk hun activiteit als advocaat te staken. Verschillende journalisten zijn te Praag gearresteerd. Naar verluidt, heeft de leider van de Gestapo bij aankomst verklaard, dat tien duizend arrestaties moesten worden ver richt. De correspondenten van de buitenland sche pers hebben opdracht ontvangen hun inlichtingen te komen inwinnen bij den rijkscommissaris, of bij diens afwezigheid bij den persattache van de Duitsche legatie. De bladen publiceeren artikelen over de enthousiaste ontvangst van de Duitsche troepen, zij schrijven evenwel niet over de vechtpartijen, waarbij Duitschers door Tsje chen worden geslagen Vluchtelingen. Het schijnt dat generaal Serovy en mi nister-president Beran naar Londen zijn ge vlucht. Ook leden der directie van de Skoda- wapenfabrieken hebben met verschillende geheime plannen een goed heenkomen ge zocht. Duizenden Tsjechische burgers zijn naar Roemenië en Polen gevlucht. De situatie thans. Het kaartje geeft zeer aanschouwelijk weer de tegenwoordige feitelijke grenzen van het Groot-Duitsche Rijk. De bevolking van het Rijk is met 6.800.000 inwoners der beide protectoraten Bohemen en Moravië toegenomen en telt thans pl.m. 86 millioen zielen. Men overziet op de kaart de nieuwe staat Slowakije, welke nu ook bescherming ge vraagd heeft bij Duitschland, om eveneens als protectoraat opgenomen te worden. Ook dit landje moet dus volgens de berichten van hedenmorgen, bij het Duitsche Rijk worden getrokken en daardoor wordt dus de totaal bevolking van het Duitsche Rijk ongeveer 90 millioen zielen. De dunne lijn, in het Duitsche gebied getrokken geeft de grens weer van 1935. Het Duitsche Rijk vormt nu, nd Rusland het grootste rijk in Europa. Vertrek van Aankomst t« Valk (terugreis) Gier (heenreis) Zilverreiger (heenreis) Reiger (terugreis) Buizerd (heenreis) (terugreis) Athene 16 Mrt. Rang. 16 Mrt. Alex. 16 Mrt. Rang. 16 Mrt. A'dam 16 Mrt. Band. 16 Mrt. A'dam 16 Mrt Singap. 16 Mrt, Basra 16 Mrt. Jodhp. 16 Mrt. Napels 16 Mrt Medan 16 Mrt. het verdrag gemachtigd zijn nog twee slag. schepen te bouwen, maar het zal veel beter zijn de Duitschers nog twee slagschepen te laten bouwen, wanneer zij (lat willen, ten eerste omdat het hen vier jaar zou kosten •vanaf 1942 om het eerste schip te bouwen en omdat, ten goede of ten kwade, de af- schuwelijke bewapeningswedloop in een vol- komen andere positie zal verkeeren in 1946. Spr waarschuwt niet do fout te maken het land reeds aanwezige en noodige hulp bronnen te ontnemen. De superioriteit zal grooter zijn, zoo be sloot Cluirchill, wanneer de Britsche en Fransche vloten in samenwerking optreden Kieswetwijziging in Frankrijk op Ml. Gis. teren is de Fransche Kamer begonnen met het behandelen van het ontwerp tot wij ziging van de kieswet, strekkende tot het invoeren van een evenredige vertegen woordiging. Een der leden van de Kamer verzocht de behandeling uit te stellen, aangezien de wet niet dringend was, doch dit verzoek is met 307 tegen 280 stemmen verworpen. Steeds verdere verwijdering Duitschland— Amerika. Ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken te Was hington hebben toegegeven, dat ingevolge de politieke gebeurtenissen in Midden- Europa de Amerikaansche handelsover eenkomst met Tsjecho Slowakije dood is, en dat dit waarschijnlijk de voorlooper zal zijn van verdere vervreemding tus schen de Vereenigde Staten en Duitsch land. Bankoverval in Amerika. Twee gemaskerv de bandieten hebben gisteren een overval gepleegd op de Central Bank of Tacoma. (V. S.) Zij wisten te ontkomen met een buit van 5000 dollar. De zware industrie in de Sovjet. Op het achttiende partijcongres van de commu nistische partij heeft de Sovjet minister president Molotof een rede gehouden, waarin hij een algemeen overzicht heeft gegeven van de ontwikkeling van de de fensie-industrie van de Sovjet Unie in verband met den internationalen toestand Ilij zeide dat alle takken van deze in dustrie aanmerkelijk zijn uitgebreid, in het bijzonder de zware industrie, welke ongeveer met twee en een half is verme nigvuldigd. De landbouw is met 51 pro cent toegenomen. Toestand aan de Tunesische grens niet zon der gevaar. Sir Noel Charles, secreta ris der Britsche ambassade, heeft giste ren een bezoek gebracht aan Ciano en ge sproken over de bewegingen der Italiaan- sche troepen in Lybië. Naar de Britsche meening, is de toestand aan de Tunesi sche grens niet /onder gevaar te achten, doch de overtuiging wordt uitgesproken, dat geen stappen zullen worden gedaan hem nog kritieker te maken. Tsjechische gezant In Amerika beschouwt zich niet als Duitscher. De Tsjechische gezant heeft geweigerd de Tsjechische le gatie over te dragen aan de Duitsche ver tegenwoordigers, tenzij hij schriftelijk be velen krijgt van Hacha. Fusie in de Zweedsche vliegtuigindustrie. De twee grootste Zweedsche vliegtuigfa brieken worden samengesmolten. Doel is betere mogelijkheden te scheppen voor 't onafhankelijk pionierswerk wat betreft den bouw van een nieuw type vliegtuig. Medisch congres over luchtverdediging. In September a.s. zullen medici van 44 landen in Toronto (Canada) bijeenkomen op het congres van den internationalen bond van ziekenhuizen om het vraagstuk der bescherming van ziekenhuizen tegen gas- en luchtaanvallen te bespreken. Voorts staan op het programma de mobi lisatie van ziekenhuispersoneel en het op ooitogssterkte brengen der ziekenhuizen. Van Synagoge tot Hitlerjeugdverblijf. - 1 za' de vr(>egere synagoge te Goblenz verbouwd worden tot een ont- 2 ,1I(! U1S voor de Hitlerjeugd, met eetzalen, een zwembad, kleedkamers ïz. Sedert het anti-Joodsche optreden van i°vT.ber..1'1- z'Jn de synagogen welke hpretoM Rjden hebben gehad, nog niet rifpn!?! Z°?dat zij niet langer voor kerk diensten gebruikt kunnen worden. ï'8?-Fransche handelsbesprekingen ver- beïiu-pV; Duitsch-Fransche handels- BpHiinVlI"Reiu' eenige dagen geleden te S2Mn 'e*onn""> "in tot nader order verwBpMo Fransche gedelegeerden OQr. on H0n a!®.u}ve instructies met het 1 de politieke gebeurtenissen. Dter^!ef«,Cna,?SChe olie wordt helder. Gis- Cardennf 1n- u besPrekingen tusschen vende vpru?1 .Rlchberg een zeer hoopge- kino-pn rklarm& uitgegeven. De bespre- v order in wn wordtgezegd, hebben goede de don.- 'n* gemaakt. Het standpunt van ma at sr h a! vertegenwoordigde olie- cot 2n'..w>er bezittingen in Mexi- naderen oil Z1Jn' CD dat dPr regeering elkaar, aldus wordt verklaard-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2