DAMPO Uniformen voor de Kon. Marine UW KINDJE VERKOUDEN Een wachtsmant die geen „wachtsman was Vrijdag 17 Maart 1939 Tweede Blad Koek en ei tusschen Gemeentebelang en Nationaal Herstek Een spiritistische seance 'n vermakelijkheid? HERMAN NYPELS' Commandant der vloot in Indië treedt in OcL af Van oerdiertjes tot walvisch Binnenkomst H. Ms. „Sumatra' Inrichting „Huisduinen' Adressen bureau van dit blad worden n iet voor 4 uur verstrekt De maatschappelijke beteekenis van de studie der geschiedenis En Hitier marcheert verder SNEL en GOED Interessante voetbalwedstrijd op het Helder-terrein Mad&nieuuM Een dure school, maar niet te duur Kluchtige bestrijding van de werkloosheid! Groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dit spreekwoord wordt waarheid voor wie met aandachtig oor de raadsvergade ringen van de laatste maanden volgt. Er is een roerende eenstemmigheid tusschen Ge meentebelang en Nationaal Herstel. De overi gens vrij groote tegenstelling tusschen de ver tegenwoordigers van beide groepen, worden overbrugd door een band van politieke eenheid, die, naarmate de tijd van de verkiezingen nadert aan vastheid en teederheid wint. Het doet goed de overburen elkaar goedkeurend te zien toekhikken, de gelijktijdige verontwaar diging over één of ander snood besluit te hooren uiten, de welwillende eenstemmigheid te beluisteren over een voorstel dat de genade van een van beide partijen ondervindt. Natienaal Herstel zal bij de a.s. verkiezin gen niet meer uitkomen en de eenige mogelijk heid voor den vertegenwoordiger om weer achter de groene tafel te komen is door een verbinding met Gemeentebelang. Zwart komt er niet voor in aanmerking en rood werkt op den heer Uithol vaak als de bekende lap op den bekenden stier. Door r.k. geeft de natio naal hersteller een streep en zijn buren, de V.D.-ers negeert hij en zij negeeren hem. Blijft dus over de opposant Schoeffelenberger, die wat ver weg zit en gemeentebelang, dat over den afgrond heen den heer Uithol de reddende hand kan toesteken, die dankbaar wordt aan gegrepen. Men behoeft geen profetischen blik te heb ben om te zien hoe de groote slag op 21 Juni geleverd zal worden. Maar... 't kan verkeeren. 't Blijft altijd nog een open vraag, hoe de kiezers zich op dien 21en Juni zullen uiten, in het bizonder benieuwd ons dit ten opzichte van deze twee groépen. Het was geen raad van „groote zaken". Trouwens, over het geheel genomen zit er niet veel muziek meer in de raadsvergaderingen. De zaken zijn reeds in kannen en kruiken, voordat ze op de agenda prijken. Commissie vergaderingen, besprekingen binnenskamers hebben de beslissing al voor negentig procent gebracht en dus zit er niet veel muziek meer in de openbare behandeling. Toch wil dit niet zeggen, dat er tenslotte Dinsdagavond geen sanctie verleend is aan voorstellen van ver strekkende beteekenis. Daar was allereerst het voorstel tot het bouwen van een nieuwe school aan de Java- straat. Het was de heer Uithol die allesbe halve te spreken was over het hooge bedrag, dat deze school moest kosten 84.550. De vorige raadsvergadering was de bijlage hierover aangehouden, omdat het college toen in het bezit was gekomen van een artikel, met foto, in „De Standaard" waarin een school in Franeker, voor de helft van de kosten, bere kend voor de school aan de Javastraat be schreven werd. De wethouder van Onderwijs was met den directeur van Gem. Werken nsfer de betreffende school gaan kijken, maar het verschil was zoo opvallend groot, dat er zelfs niet aan gedacht kon' worden zoo'n plan uit te voeren. De heer Uithol bleef zich echter verzetten tegen 't feit, dat deze nieuwe school per klas 12.000 gulden zou kosten (het wordt een zevenklassige school) en dat die in Franeker slechts 6000 gulden per klas van de gemeente financiën had gevraagd. Hij meende, dat er wel een tusschenweg was te vinden en werd in deze meening gesteund door Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.). Bovendien wilde de heer Uithol inplaats van gasverwarming, kolen- verwarming. Niet alleen de aanleg zou daar door belangrijk goedkooper worden, maar ook het stoken zou veel billijker zijn. Wethouder de Boer, die zoo tegen de ver kiezingen, op meer bescheiden wijze vriende- lijkheidjes tegenover de s.d.a.p. pleegt, toonde zich een warm voorstander voor de gasver warming, die hij een van de goedkoopste verwarmingsmiddelen noemde, die bestaan. Deze meening vond geen weerklank bij den burgemeester, die in een verklaring zei, dat hij zich in het college van B. en 'W. verzet had tegen gasverwarming, omdat hij meende, dat de praktijk zou uitwijzen, dat deze verwarming niet goedkooper was. De heer Feenstra Kuiper, op den voet ge- vrUpd door den heer Uithol, meende het college oyme vingers te kunnen tikken in verband met het aanschaffen van 120 brandbluschappa- raten, waarvoor aan den raad een crediet werd gevraagd van 2300 gulden. Hij had uit de bijlage gelezen, dat de appa raten reeds waren aangeschaft en vond deze volgorde verkeerd. De burgemeester verdedig de de aankoop door te wijzen op de dringende noodzakelijkheid ervan, in verband met de spannende Septemberdagen. Het college had gemeend de kosten ervan kunnen te dekken uit door het rijk beschikbaar gestelde gelden of uit gelden, bestemd voor de brandweer. Dat was echter niet mogelijk gebleken, zoodat de knoop toen meteen maar doorgehakt was en tot den aankoop was overgegaan. De opponenten legden zich hierbij neer. Weinig succes boekte de heer Hoornsman (V.D.), met zijn opmerking over het rosarium, waarvan hij de kosten wat hoog en onverant woord vond. Er was al zooveel uit te geven. Honderdduizend gulden voor het gebouw van de G.G.D. 80.000 gulden voor de nieuwe school, 't Nieuwe gebouw voor sociale zaken, straks een internaat voor de Zeevaartschool. Hij kwam op een bedrag waarvoor alleen 14.000 gulden aan rente betaald zou moeten worden. Eerlijk gezegd, was hij daarmee nog erg aan den lagen want dat zal heel wat hooger worden. De aan leg zag de heer Hoornsman van weinig sociaal nut. Daarmee had hij echter bij den burge meester een gevqelige snaar getroffen, die hem eerst een lik uit de pan gaf over zijn fman- cieele opmerkingen, die hier weinig van pas kwamen. Die had de heer Hoornsman bij de behandeling van de begrooting moeten maken. En dan, de aanleg van het rosarium van weinig sociale beteekenis Het was juist de bedoe ling om bij dit werk zooveel mogelijk onge schoolde jongens aan het werk te stellen. Er liepen er nog een kleine honderd in onze stra ten rond en die aan werk te helpen, is een daad van groote sociale beteekenis èn voor de jongelui èn voor de gemeente. Het is de bedoeling deze jongens het metsel vak te leeren. Daarvoor heeft de minister een voorman aangesteld en bij verschillende jon gens is er groote animo. Op deze wijze kunnen zij tot practische werkers in het maatschap pelijk leven gevormd worden. De heer Hoornsman zweeg beschaamd. Het waren weer de heeren Feenstra Kuiper en Uithol, die ageerden tegen de veranderin gen in de Donkere Duinen. Het aanbrengen van een monumentale bank op den uitzichts heuvel en het plaatsen van een glaswand, voor bescherming tegen den wind. De heer Feen stra Kuiper was bang voor het verstoren van het rustieke plekje en voor het vernielen van de glasbescherming, de heer Uithol wilde ook soberder uitvoering. De heer Schoeffelenberger (opp.) meende den exploitant van de rijwielbewaarplaats in bescherming te moeten nemen, die in de ge meente met haar gratis bergplaats een con current kreeg en de heer Van der Veer zag een inconsequentie in het feit, dat de gemeente hier rijwielen onbeheerd laat staan, wat ze in de stad bekeurt. Het was weer de burgemeester, die den degen opnamen om te pareeren. Tot de heeren Feenstra Kuiper en Uithol zei hij, met andere woorden: „Wacht maar eens af!" en tot den heer Schoeffelenberger, natuurlijk ook met andere woorden: „Wat doe je in de kou", de exploitant wist al lang wat het gemeentebe stuur van plan was. De heer Van der Veer kreeg nog een linksche te incasseeren. Alle rijwielen, die in de stad op slot staan, worden niet „gearresteerd" en niet „bekeurd", alleen de fietsen, die men onbeheerd en niet op slot laat staan. Toen kwam een voorstel onder den hamer,' dat voor de zooveelste maal de eenstemmig heid tusschen nat. herstel en gem.-belang demonstreerde. Het betrof het bezwaarschrift van de Ver. van spiritisten „Harmonia", tegen een opgeiégden aanslag in de vermakelijk heidsbelasting. Dokter Loesberg (gem.-belang) gaf hierbij eigenlijk zijn eerste groote séance. Hij meende o.m., dat de spiritisten evenzeer een godsdienst beoefenen als b.v. het Leger des Heils, dat er ook andere methoden op na houdt, dan de ge bruikelijke. Maar daarmee was de voorzitter het verre van eens. Ieder is het er over eens, dat het Leger des Heils een godsdienst brengt, maar als in dezen raad van 21 leden daarover de discussie zou worden geopend ten opzichte van de spiritisten, zouden er zeker 21 verschil lende meeningen zijn. De heeren Feenstra Kuiper en Uithol vielen den heer Loesberg bij, maar tenslotte strandde iedere poging om van de samenkomsten geen vermakelijkheidsbelasting te heffen op de me- dedeeling van wethouder Van der Vaart, dat dan eerst de verordening veranderd zou moe ten worden. Tot de plaatsing van het „Dorus Rijkers"- borstbeeld werd, met een enkele opmerking over het dure voetstuk, besloten, zoodat het Helden der Zeeplein binnen afzienbaren tijd een monument van beteekenis rijker zal wor den, waarin de nagedachtenis van alle zee helden zal worden geëerd. De rondvraag bractt nog even een scherpe discussie tuschen den heer Feenstra Kuiper eu den burgemeester over den grondverkoop aan de.. Middenweg. Een kwestie, die al maan den ad is en ook Dij vorige gelegenffeden door dr. Feenstra Kuipe- werd opgehaald, omdat hij er geen bevredigend antwoord op had ge kregen. De heer F. K. was er van overtuigd, dat 'er met den grond geknoeid was, dat er onderling mee gesjacherd was en dat meende hij, had het gemeentebestuur misschien kun nen voorkomen. Zoowel de burgemeester als wethouder Van der Vaart vielen hem hierop aan. Deze zaak was door het gemeentebestuur op de meest reëeele wijze behandeld en dat men nadien methoden gevolgd d, die al jarenlang in de aannemerskringen gebruikelijk zijn, daaraan was het College niet schuldig. Maar dat ook daarbij onregelmatigheden gepleegd zouden zijn, werd ten stelligste ontkend. De heer Feenstra Kuiper verzekerde te willen gelooven, dat niet het College van B. en W. onreëel gehandeld had, maar dat er nadien methoden toegepast zijn, die in het vervolg misschien voorkomen zouden kunnen worden. Het incident was daarmee gesloten en zal nu ook wellicht niet meer op het tapijt wor den gebracht. Vermelden we tenslotte nog, dat aan het begin van de vergadering het nieuwe lid van den raad, de heer K. van Buuren (s.d.a.p.) geïnstalleerd werd. Degelijk in het gebruik Onberispelijk van pasvorm Goedkoop in aanschaffing Vraagt s.v.p onze prijscourant Militaire Kleedermakerij, Den Helder Wrijf dan keel, rug en borstje In met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. t* Zeekrijgsraad Willemsoord Niet militair gehandeld. D. K„ stoker-olieman, moest, zich 1 Februari j.1. als wachtsman melden aan de Onderzee- dienstkazerne, doch leefde in de veronder stelling. dat dit, daar hij zijn werk op de Marinewerf had, niet noodzakelijk was. Zijn naam stond evenwel op het wachtbriefje, doch dat bleek voor hem geen reden zich te melden. De President begrijpt er niet veel van. verd. is toch reeds lang genoeg militair om te begrijpen wat zijn plichten zijn. Hij heeft weinig militair gehandeld. Voorts vraagt de President zich af of hier wel eigenlijk sprake is van 'een vergissing. De Fiscaal acht de zaak bewezen, hoewel K. zich nog naar den majoor en den divisie chef begeven heeft om z'n fout te herstellen. Ook bij den schipper is hij geweest en de mo gelijkheid bestaat dat verd. iets daarvan verkeerd verstaan of begrepen heeft. Hij stelt voor deze zaak verder strafrechterlijk af te wikkelen en terug te verwijzen naar den commandeerenden officier. De verdediger, Mr. J. A. E. Buiskool, uit Schagen, vraagt zich af of hier sprake is van een militair vergrijp en tevens of er ge handeld is, strijdig met eenig dienstbevel. Hij kan niet anders concludeeren dan dat hier vrijspraak moet volgen. De Fiscaal antwoordt hierop dat de man handelde volkomen in strijd met de militaire tucht en Orde. Deze heeft hij vergeten. Als de verdediger dit niet begrijpt komt dat doordat hij zelf geen militair is. Uitspraak: Vrijspraak en terugwijzing naar den commandeerenden officier. Een „wachtsman" P. v. A„ zeemilicien bediende 3e kl„- was op 1 Februari jl. als uitkijk aangesteld op het kuildek van Hr. Ms. Wachtschip te Vlis- singen. Hij nam zijn uitkijk-plichten echter op wel zeer bijzondere wijze waar, daar hij een der kistjes van de slapende miliciens een portemonnaie haalde, inhoudende 5.95 en zich dit bedrag toeëigende. De president ziet in verd. een oude beken de: deze heeft zich namelijk reeds eerdèr voor den Krijgsraad wegens een geval van diefstal moeten verantwoorden. Verd. geeft volmondig toe, dat hij het geld gestolen heeft. Trouwens, dat is geen wonder, want toen den volgenden morgen het slacht offer merkte dat z'n geld weg was en hij daar aangifte van deed werd het kastje van v. A. opengemaakt en vond men het geld. v. A. zegt echter dat het kastje openstond en niet, zooals de wederpartij betwist, gesloten was. Mr. Veldman is kennelijk vertoornd op verd., als deze benepen voor hem staat; en hij vraagt zichzelf af hoe het mogelijk is, dat iemand, die pas enkele maanden gele den gestraft wérd wegens het stelen van geld uit het vestzakje van den comman dant van een der schepen, reeds thans weer den euvelen moed bezit in hetzelfde kwaad te vervallen. Als verd. dan op de desbetreffende vraag antwoordt dat hij in het burgerleven het métier van kellner uitoefent, kijkt de Presi dent dubbel bedenkelijk. Hij vindt kellner een beroep, waarbij de oneerlijkheid al heel verlei delijk is. Vooral voor menschen als v. A. Nadat Mr. Veldman verd. nog een streng vermaan gegeven heeft en hem in het vooruit zicht gesteld, dat er geen spaan van ïiem zal terechtkomen, houdt de Fiscaal zijn requisi toir, waarin hij gelegenheid krijgt zijn meening over enkele juridische vraagstukken te zeggen. Hij voelt er niet voor hier met de reclassee- ring of een voorwaardelijke straf te volstaan. De man deugt nu eenmaal niet, dat is dubbel en dwars bewezen en hem komt straf toe. Hij vordert een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. Prins is het in het geheel niet met den Fiscaal eens, terzake de toekenning der straf. Diverse juridische principe's komen ter tafel, die eindigen in het verzoek van den verdediger verd. niet al te zwaar te straffen, zij het dat hij ook ernstig gefaudeerd heeft. Hij kan niet gelooven dat deze man, indien hij een half jaar cellulair krijgt, als een maatschappelijk en zedelijk hoogstaand mensch terug zal komen. Hij stelt voor hier een gedeeltelijk voorwaar delijke, gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf toe te kennen, met reclasseeringstoezicht. Uitspraak: 6 Maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De huidige vlootvoogd in Indië, vice- admiraal H. Ferwerda, zal, naar „De Tele graaf" meldt, in den loop van October van dit jaar het commandement der zee macht overdragen aan zyn opvolger en 18 October repatrieeren. Van bevoegde zijde werd dit bericht in al- gemeenen zin bevestigd. Vice-admiraal Fer werda zal in October a.s. ruim drie en een half jaar commandant der zeemacht en hoofd van het Departement van Marine in Ned.- Indië zijn geweest. Omtrent zijn vervanging is nog niets bekend. Zooals wij reeds schreven, behandelt deze film het leven van de dieren in het water „vanaf het oerdiertje tot de walvisch". Een lange reeks van dieren ligt tusschen die twee, een bonte rij naar vorm en levenswijze. Geen 'twee zijn er gelijk en toch moeten zy allen hetzelfde bf^eiken, moeten zij allen adem halen, zich voeden en zich vermenigvuldigen. Op duidelijke en boeiende wijze laat deze film, die een keuze uit het mooiste materiaal van de Ufa is, ons zien, hoe ieder dier op zijn eigen wijze dit resultaat bereikt, ondanks de groote verschillen in bouw. Het museumbestuur raadt dan ook ieder belangstellende ten zeerste aan deze film, die morgenmiddag, 3 uur, in Tivoli draait, te gaan zien. Kaarten zijn nog aan de zaal verkrijgbaar. H. Ms. „Sumatra" zal volgende week Za terdag, waarschijnlijk 's morgens 9 uur, in onze haven komen. Naar wij vernemen besloot het Bestuur van de inrichting „Huisduinen" onlangs over te gaan tot gezinsverpleging. Als gevolg daarvan zijn de verpleegden hier en elders in gezinnen ondergebracht. Aanleiding tot dit besluit is o.m. het feit, dat de directeur dit jaar den 65-jarigen leeftijd be reikte, waardoor het wenschelijk gevonden werd het werk voor hem belangrijk te vermin deren. Aan de gebouwen is nog geen nadere be stemming gegeven. Er woidt over de studie der geschiede nis soms gesproken, alsof er geen werk be staat, dat meer op monnikenwerk gelijkt als juist dat. Dat gewroet in stoffige papieren, dat zich verdiepen in het verleden, lijkt, vol gens sommigen, er veel op, alsof je in een grafkelder bent opgesloten. Laten we ons eens meeslepen met zoo'n verwerper der his- storie, dan moeten wij ons iemand voorstel len, die iederen dag achter zich afbreekt en enkel en alleen in het heden leeft en bestaat zonder om te zien. Maar dat zou geen samen leving kunnen zijn! Dat zou een menigte los naast elkaar staande personen wezen, tot volslagen chaos gedoemd, even onbewust heen loopend als van waar zij kwamen. Zoo'n samenleving heeft nooit bestaan en is ook onbestaanbaar. Zelfs de primitieve vol keren hebben hunne overleveringen, hunne herinneringen. En zonder deze herinneringen, zonder deze overleveringen, zonder dat be wuste vasthouden van het verleden zouden er geen instellingen zijn, geen wetten, geen leiders, met andere woorden, geen samen leving. De historische zin is een van de elementen, die het maatschappelijk leven in stand houdt; het is een instinct, dat even zeer is ingeschapen als b.v. de zucht tot zelfbehoud. Men wil, over het algemeen, geschiedenis doen staan onder de hoede van hen, die dat vak „leeraren", maar zij kan inderdaad in haar eenvoudiger vormen bij iedereen ingang vinden, ongeacht welk vak men in het da- gelijksch leven uitoefent, of m.a.w. waarmede men zijn brood verdient. Elke gemeenschap heeft een besef van haar verleden even noo- dig als een enkeling lucht noodig heeft om te ademen. Men noemt dat: nationaal be wustzijn, waarbij de onverbrekelijke samen hang van verleden en toekomst in het natio nale leven goed uitkomen. Wie dan ook inziet, dat ons cultuurleven op nationale grondslagen rust, die zal ook erkennen, dat een kerngezond en vruchtbaar nationaal leven zich gedurig moet bezig hou den met eigen oorsprongen en herinneringen. Geen enkel maatschappelijk vraagstuk her haalt zich zonder dat zekere omstandigheden afwijken van wat zich vroeger ook al eens heeft voorgedaan. Over de persoonlijke opvattingen gespro ken: het is niet alleen eene verrijking van zijn geest, eene uitbreiding van zijn ervaring, als men sommige historische zaken, die lang verscholen lagen in oude archiefdoozen, eens klaps uit eigen onderzoek opdiept, het is nog veel interessanter, als men in de gelegen heid is zijn vindingen te kunnen publicee- ren, waardoor ook anderen kunnen genieten van het gevondene, wetende, dat elk individu er in den grond belang in stelt. Men leert een stad en diens omgeving veel beter waar- deeren, hoe meer men op de hoogte is van zijne wordingsgeschiedenis, desnoods in al haar onderdeelen van de vroegste tijden af. Op het Hradsjin, de enorme Burcht van Praag, waar gedurende vele eeuwen historie Is gemaakt, woei fier de Haken- kruisvlag van Adolf Hitier. Op het beroemde Wentszlas-plein, het hart der oude rabbjjnen-stad, rollen in monotoon geratel de Duitsche tanks en vechtwagens voorbij: langs de kanten staan de Czechen. Verbeten en stom. Het dringt niet tot hen door, wat hier ge beurd is. Zy kunnen het, hoewel veel ge wend sinds enkele decennia, niet ver werken. Daarbjj is hun geadviseerd geen verzet te plegen. In eigen bestwil... Een half jaar geleden wandelden wy door Praag en waar we kwamen, waar we 0113 neerzetten, overal was haat tegen alles wat Duitsch is. Het woord „Duitschland" was een roode lap voor den Tschechischen stier en keer op keer beleefden wij het, dat Duitsch- sprekende Tschechen ons niet verstonden als wij Duitsch spraken. Dat was een half jaar geleden. Thans zetelt Adolf Hitier in het Hradsjin. Fier wapperde de Hakenkruisvlag van den Burcht der duizend zalen. De gebeurtenissen der laatste dagen heb ben zich in een krankzinnig tempo voltrok ken. Zóó snel, dat zelfs de pers, die toch wel iets gewoon geraakt is, dit niet bij kan houden. De kaart van Europa verandert thans met het uur en de Witz van den school jongen, die zijn vader vroeg waar Tschecho- slawakije ergens lag, waarop hij ten ant woord kreeg dat vader het ochtendblad nog niet gelezen had, heeft diepere beteekenis dan men zou meenen. Moravië en Bohemen komen beide onder Duitsch protectoraat, terwijl Dr. Tisot Hitier verzocht heeft de bescherming van Slowakije op zich te nemen. Dat alles kan men terugbrengen tot het eenvoudige feit, dat het land van Thomas Masaryk, den grondvester van Tschechoslo- wakije, opgehouden heeft te bestaan en dat het een deel van het Groot-Duitsche Rijk, de wenschdroom van Adolf Hitier, is geworden. Hoe men deze uiterst brutalen Anschlusz ook bekijkt, men moet eerlijk toegeven dat de Duitsche adelaar eerst op geniale wyze den kat uit den boom gekeken heeft en toe sloeg, toen er inderdaad geen kans was op internationale inmenging. Nu ja, Londen en Parijs zonden een démarche... Zwitserland is verontwaardigd... maar laat men zich geen illusies maken dat dit ook slechts één kilo meter teruggave van grond tengevolge zal hebben- Wat het Derde Rijk thans gedaan heeft, is op dit moment nog niet tot zyn juiste pro porties te herleiden. De klap is té raak ge weest om de pyn nu al te voelen, en de bru taliteit is té verregaand, dan dat zij volko men tot ons doordringt. Maar het feit ligt daar en het Groot-Duitsche Rijk (zij het thans niet meer van zuiver Arisch bloed alleen) is nog dichter by zyn verwezenlijking gekomen. Is dit het einde...? Neen, dit is het einde niet. Zoogoed als in September de Hitlerjeugd in het Su- detenland rozen om de bajonetten der Duitsche gardes vlechtte, zoogoed als thans de Hitler-standaard van de Praag- sche burcht wapperde, zoo zeker is het, dat over zeer korten tijd het Memelgebied en Danzig „ingelijfd" zullen worden. Zoo zeker is het ook dat meerdere deelen van Oost-Europa in den invloedsfeer van het Derde Rijk zullen getrokken worden en dat Hitler's „Drang nach Osten" eerst dé.n zal eindigen, als verreweg het groot ste deel van Oost-Europa, hetzij recht streeks, hetzij zijdelings onder Duitschen invloed staat. Ontelbare vragen dringen zich by .dit alles op: of er geen mogelijkheid ter wereld bestaat de Duitsche expansieplannen te breidelen wat de rol van Engeland by' dit alles is, en hoe Hitier zich zijn taak in de nieuwe gebieden voorstelt: En: wat zal er worden van het groote aantal Joden, sociaal-democraten en communisten in het voormalige Tsjecho- slowakije. Wy weten het niet. Alleen kunnen wü niet begrypen, hoe de Duitsche haat aan banden gelegd kan worden in het land, waar eens vanuit het Hrdasjin de hand van Thomas Masaryk zijn volk bestuurde. Er is in dit geheele volkerendrama In Oost-Europa één lichtstraal: dat Thomas Masaryk de president-bevrijder, dit alles niet meer heeft behoeven te beleven. gaat samen per E S O N A (AUTO-en BOOTDIENSTEN) Zaterdagmiddag om 3 uur zal een sterke Helder-combinatie bezoek ontvangen van een elftal uit de Wieringermeer, dat hoofdzakelijk bestaat uit Joodsche uitgewekenen uit Duitschland. Naar men ons verzekerde is de kracht van deze Wierii.germeer-elf niet te onderschat ten, zoodat een aardige kamp tegemoet ge zien kan worden, en de witjakken het lang niet cadeau zullen krijgen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7