De vrouw en het nieuws Blouse effecten I Cursus leerbewerking Strakke lijnen Tunesische mode Zaterdag 18 Maart 1939 Vierde blad Tule en bloemen Mode Het ia niet eenvoudig uit te ma ken welke kleuren dit voorjaar voornamelijk zullen gedragen wor den, daar bijna elk modehuis an dere, en aoms geheel eigen, tinten gebruikt Niettemin kan men zeggen dat lei-grijs, blauw, groen, roodachtig en violet tot de mode-kleuren zullen behooren. Bedrukte •toffen vertoonen veelal een groote ver scheidenheid van pastelkleuren: bonbon- rose, glycine-paars, turkooishlauw, zand kleurig rose en citroen. De avondjaponnen zijn als reeds ter loops gezegd glanzender en schitteren der dan ooit. Veel korenbloem-blauw, kers en framboos-rood, maar ook nijl-groen, bo tergeel, parelgrijs en goud- en zilver. Zwart ontbreekt natuurlijk niet, maar dit behoeft niet afzonderlijk genoemd te worden; het is altijd op het appèl. De blouses, die met mantelpakjes gedra gen worden, kunnen van zeer sprekende, om niet te zeggen: schreeuwende tinten zijn. Engelsch rood, kanarie-geel, hard groen en aardbei-rood zijn de kleuren, die in de eerste plaats in aanmerking schijnen te komen. GERTRUDE. „Lodewijk Coornvelt had zijn Dagblad uitgespreid en den gchildpaddenbril op zijn forschen neus geschoven. Moeder en dochters waagden nauwelijks te fluisteren terwijl hij las en nog minder om na te vragen wat zijn veelvuldige toornige gromgeluiden, zijn uitroepen of grimmige spot lachen beduidden. Wat er in de courant stond, was geen vrouwenzaak. Van landsgbelang of politiek hoorde een ijverige huisvrouw geen weet te hebben, en wat het Dag blad mogelijk aan „hofberichten" of „rampen en ongeval len" bevatte, zouden zij wel vernemen, wanneer straks aan het avondmaal, de vader met zijn zoons het nieuws van den dag besprak." Zóó was het in 1860, in het gezin van den Leidschen wolwever Lodewijk Coornvelt. (De lezeres zal zich bovenstaand fragment uit „De Opstandigen" van Jo van Arrvmers-Kuller herinneren). Nieuws en vrouwen het waren twéé dingen - Is net wonder dat de vrouw, juist doordat ze door den man eeuwenlang builen elk nieuwtje werd gehouden, steeds nieuws gieriger werd? De man, die haar deze ondeugd zoo gaarne ver wijt, heeft het aan zich zelf te danken! Nu denkt gelukkig geen sterveling er meer aan, het onbehoor lijk te noemen, dat mevrouw de krant zorgvuldig bestudeert, dat zij in tram, trein of bus den tijd verdrijft met het lezen van een of ander journaal. Ze is op de hoogte van haar tijd èn demon streert dit tot in haar kleeren toe! Zoo ziet men thans hoedjes, welke duidelijk geinspireerd zijn op Daladiers bezoek aan Tunis. Men herinnert zich ongetwijfeld de krantenfoto's van dit politie ke bezoek, waarop de Tunesiërs in hun lange witte gewaden en hoofdkappen, gezeten op kameelen hun op wachting maakten bij den Franschen staats man. De tulband met sluier deed 't 'em bij de modisten! Wij beelden, links bovenaan deze pa gina zoo'n Afrikaansch hoofddeksel af, dat een zeer flatteuze lente- dracht blijkt te zijn. Van witte zijde is de togue, de „sluier" be staat uit lila en gele sjerpen. Doch er zijn nog al tijd vrouwen, die niets van politiek willen we ten... zij blijven „neu traal". Voor haar geldt alleen de poezie des le vens... En zij koopen Meermalen komt het voor, dat een tailleur, die reeds eenige sei zoenen gedragen is, min of meer eentonig begint te werken. Men wil iets anders en toch zal een nadere be schouwing uitmaken, dat er feitelijk niets aan mankeert, omdat stof en coupe zich aan de laatste eischen der mode aanpassen. Men denkt en denkt welke mogelijkheden er be staan om iets nieuws aan brengen en komt dan ineens tot een zeer eenvoudige oplossing, nl. een andere blouse te koopen. Heel veel hoofdbre kens behoeft dit pro bleem niet te kosten, want de keuze in blou ses is inderdaad over groot, zoowel wat ma terialen, ontwerpen als kleuren betreft. Zijden weefsels zijn het meest geschikt voor de ge- kleede modellen, waar onder de blouse che- mesier een groote plaats inneemt; omdat ze steeds zeer gedistin geerd kleedt. Een sportieve mor genblouse zal gemaakt *- kunnen worden van effen, geruit of ge streept vyella of van soepel Fransch fla nel. Aardig kleeden de modellen althans voor slanke figuren, die met schouder en rugstukken zijn gemaakt en hoogsluitende kraag hebben. Voorpanden met enkele plooien en stolpplooi met paarlemoeren knoopen voor de sluiting. Niet zelden ziet men blouses aan den onderkant afgewerkt met een rechte band, die op den rok valt. Komt men verder in het voorjaar, dan zul len de jersey de soie, foulard, crêpe de chi- ne, ninon, en geborduurd katoenen voile verwerkt worden in wit zoowel als in ver schillende kleuren. Zwarte blouses zullen gedragen worden, door iets oudere dames, echter geenszins met de bedoeling om al te stemmig te wer ken, want er worden flatteuse kanten ja bots bij gedragen en men past er allerlei een vederlicht lentehoedje met bloemen en tule gegarneerd. De voorjaarsjaponnen vertoonen wij schreven het reeds eerder een groote variatie. Duidelijk wordt dit door nevenstaande mo dellen gedemonstreerd. Het bovenste, van marineblauwe wol, is strak van snit, doch rijk aan garneering. Witzijden tressen overladen de mouwen; met hetzelfde materiaal zijn halsboord, ceintuur en rokzoom af gezet. Het toiletje rechtsonder werd gemaakt van zwarte kant en ver- eischt een zeer tuchtigen hoofdtooi, bestaande uit niet veel meer dan een zwart fluiijeelen strik en een gordijntje van ragfijne, gemoesdc tule... LES 17. EEN FOTO ALBUM. Deze week gaan we een foto-album ma ken. Op het losse model isde bovenkant van het album geteekend. Tot aan de stip pellijn is dus de helft van het stuk leer, dat we voor het album noodig hebben. Als we dit nameten, blijkt, dat het 30 cM. is, rekenen we voor den inslag aan de tegen overgestelde zijde van de stippellijn 1 cM., dan is het stuk leer, dat we noodig hebben 2 x 31 cM. 62 cM. en de breedte 21 cM. 2X1 cM. voor den inslag aan boven- en onderzijde, dus samen 23 cM. Het best kunnen we hier ook weer voor nemen: schapenleer. Het vereischte stuk wordt ook hier weer op de juiste grootte uitgesneden en daarna geverfd in de kleur, die we gekozen hebben Donkerbruin doet het voor dit doel ook weer heel goed, maar het kan best zijn, dat u zelf een andere kleur mooier vindt, dat hangt van ieders persoonlijken smaak af. Is de verf gedroogd, dan wordt eerst de versiering aan den bovenkant van het al bum aangebracht. Op het losse model is een versiering aangebracht, die we natuur lijk gevoeglijk kunnen namaken. Straks zullen we nog een andere versiering be spreken. We maken met een prop watten bet geverfde leer weer nat, bevestigen met een paar clips, als we het leer op een ste- vigen ondergrond hebben gelegd, het pa troon op het leer en beginnen met den lij- nentrekker de groote hoofdlijnen en de om trekken van de figuren aan te brengen. Zijn we één keer langs alle lijnen gegaan, dan nemen we het papier van het leer af en gaan nu nog éénmaal langs alle lijnen, om ze er nog dieper in te griffen. Denkt er om, bij de gebogen lijnen den lijnentrekker flink met de buiging van de lijnen laten meedraaien. De gestippelde figuren worden weer met een spijker of als we die bezitten met een zander bewerkt. Bij het geruite ge deelte worden de lijnen met een lijnentrelf !ker of spijker met niet te scherpe punt aan gebracht. Hét geheel kan, mits we heel nauwkeu rig werken, een heel aardig effect opleve ren. We kunnen met den lijnentrekker, ïn- plaats van het figuur van het losse model ook de vierkantjes van fig. 4 trekken. De geheele voorzijde vanaf de gaatjes, (zie fig. 1) kunnen we dan met deze vierkantjes vullen. Daartoe nemen we eerst een stuk papier, dat de grootte heeft van de voorzp- de vanaf de gaatjes en brengen daar de vierkantjes (grootte kunnen we zelf bepa len) op aan, die later op het leer overge bracht worden. Na de vierkantjes werken we óf in het midden van elk vierkantje (zie a fig. 4) óf om het andere vierkantje (zie b en c fig. 4), een bobbeltje. Daartoe du wen w.e van achter met 'n rond stukje bout of iets anders tegen 't leer, dat vochtig is en dan ontstaan na eenige oefening ronde bobbeltjes, die een alleraardigste versie ring vormen en die er, als het leer goed gedroogd is, ook in blijven, Goudstempelen. Het Is nu ook wel eens aardig, om het goudstempelen eens toe te passen. In één van de eerste lessen is er ai eens over ge sproken. Daartoe nemen we een stukje goudblad, dat is immers een dunne papier soort, waarop aan één kant een dunne laag goud is gemaakt. Door nu op den ver keerden kant van het papier met een ver warmden lijnentrekker even te drukken, verkrijgt men op het onderliggende leer een puntje goud. Inplaats van een lijnen trekker kan men ook een verwarmd stem peltje nemen, dan drukt zich het stempel tje in het onderliggende leer af. Het is nu in dit geval n.1. de bedoeling, dat op alle bobbeltjes een goud puntje komt te zitten. tYe kunnen ook inplaats van de hecle voorzijde met vierkantjes te bedekken al leen de 4 hoeken van vierkantjes voorzien (zie fig. 4) en in het midden b.v. het woord fotoalbum aanbrengen (zie omslag radio blad). Na de versiering volgt het in elkaar zet ten van het album. Van te voren hebben we in een papierhandel dun grijs of bruin carton gekocht, dat we van binnen in het album bevestigen moeten en de grootte van de bladen wordt bepaald naar de grootte van de buitenzijde van het album. vrouwelijk werkende details op toe. Behal ve verschillende soorten zijden, zullen kant en tulle eveneens worden aangewend, met ruime plooien of met zorg aangebrachte drapeeringen. Elegant kleeden de lamé- blouses in goud en kleurige motieven, ter wijl mousseline lamé niet* minder blijk geeft van een zeer verfijnden smaak. Een geheel nieuw modebeeld brengen de com binaties van effen blouses met geborduurde rokken, terwijl op effen japonnen in het komende voorjaar gede .telijk bewerkte of bedrukte capes als hèt nieuwste mo desnufje gelden. Enkele, zeer moderne ontwerpen geeft onze schets weer en wel links een donker blauwe blouse met garneering van pinces aan schouders en taille en puntig opgeknip te halslijn. De rok is gemaakt van ge bloemd streepdessin in diagonale richting, waarvan ook de ceintuur is, die op de rug zijde gestrikt wordt. Rechts een japon van bedrukte zijde, die het effect van een blouse verkrijgt door de overrok van donkere, effen zijde, die mid den voor gedeeltelijk met lusjes en knoop jes sluit. KANARIEVOGELS KRIJGEN ZANGLES, Wie in April in de Engelsche stad Norr wich komt, loopt de kans, den indruk te krijgen, dat alle inwoners van deze stad zich voorbereiden voor een muziekwed- strijd. Bijna uit ieder huis weei'klinkt dan piano- en vioolmuziek; het is een ware chaotische symphonie. Wie echter nauw keuriger toehoort zal tusschen de klanken van snaren en toetsen het gezang van vele honderden vogelkeeltjes hooren. De stad Norwich is nl. het middelpunt van de Engelsche kanarievogel teelt en April is de maand, waarin het jonge broed in de geheimen van de zangkunst wordt ingewijd. Ieder fokker in Norwich moet muzikaal zijn, want muziek prikkelt de diertjes het meest tot zingen. De verstandige vrouwen van Norwich hebben er echter nog iets een- voudigers op gevonden. Zij maken een kurk nat en wrijven daarmee langs een flesch. Het piepen, dat hierdoor ontstaat, maakt de kanarievogels zoo dol, dat zij met lange rollers protesteeren; hetgeen juist de be doeling is. Het eenige voordeel dat de „neutrale" kleeding op de „politieke" vóór heeft, is dat ze langer actueel is. Want de politieke hoed of jurk zal nooit geheel up-to-date kunnen zijn, dat is met de elkaar snel op volgende internationale gebeurtenissen, practisch onmo gelijk! De meeslen van ons zullen zich dan ook liefst geen Daladier-dopjes en Chamberlain-parapluuljes aan schaffen. De tijd dat wij een „gewoon" kleedingstult met ple zier kunnen dragen, is reeds kort genoeg... want ook de Mo de kent tempo en vóór wij liet weten, zien we er al weer „ouderwelsch" uilLEONTINE Fig. 3, Fig. L liet dunne karton wordt doorschoten met dun vloeipapier, om de foto's, die er later ingeplakt worden, niet te beschadigen, liet aantal bladen kunnen we zelf wel bepalen. Het buitenleer wordt aan de binnenzijde met artex en daar na met een harmonieerende kleur voeringlcer bekleed. Voor de stevigheid (en t misstaat niet) kunnen we aan de buitenzijde den rug van het album nog met een extra reep buitenleer beplakken. Denkt er om, hij dit album wordt het buitenleer naar binnen omgeslagen, ongeveer 1 cM. en daartegen wórdt aan den binnen- kant, als de hoeken van het buitenleer keurig omgevouwen zijn, artex en binnenleer geplakt. Nu laten we bij een schoen- of zadelmaker en door omslag èn door alle bladen 2 ronde gaten slaan, waarin aan de buitenzijde ringetjes geslagen worden om alles bij elkaar te houden. Door dit geheel kunnen we een koord rijgen in dezelfde kleur als de omslag en het aan de bovenzijde vastknoopen. We kunnen aan de uiteinden een paar houten kralen bevestigen en het laatste stukje koord tot franje uitrafelen. Ook is het aardig, zooals op ons model is aangegeven, van leerband een vlecht te maken en die door de ringe tjes te trekken en het geheel aan den boven- of on derkant vast te maken. Het wordt heusch een aardig geheel en gevuld met foto's, een niet te versmaden bezit.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13