k preirihkurten KL0D5TERBAL5EM De vlootrevue te Rotterdam Morgen wordt de heer Leewens 70 jaar pan Soei/ Zaterdag 18 Maart 1939 Tweede Blad Zeventig jaar Den Helder iPiadAniexuwi 7 Voorloopig programma Groote parade in de Maasstad Burgerlijke Stand van Den Helder Een leven, gewijd aan den dienst der Muze Crescendo steeds crescendo WAT GDED IS BLIJFT AKKER'S Schoolvoetbaltournooi 1939 nadert! Vrij ernstige aanrijding in de Molenstraat Revue: „Lach iederen dag H. Ms. „Sumatra" te Tanger [rukwerk C. PRINSEN. Maart 1939. In Januari 1937 volgde Haydn's „Schöpfung" en in April 1938 wederom een tweetal opvoe ringen van de „Matthaus Passion". En nog heel frisch in ons geheugen ligt „Das Lied von der Glocke". Welk een zee van werk, welk een wil en doorzettingsvermogen van één mensch. Inder daad, lezer: dit leven kan men karakteriseeren in slechts één woord: crescendo. Morgen 70 jaar Er zullen gelukwenschen komen. Van ver- eenigingen, van vrienden, van familieleden, van oud-leerlingen. Zij zullen daar in de woning aan de Prins Hendriklaan gelezen worden en bewaard als aandenken. Maar ook zal dien dag de heer Leewens zijn leven, dit rijke, zorgenvolle en fel-geleefde leven voorbij laten trekken in zijn gedachten. Het kan niet anders of er is in dit leven veel teleurstelling geweest. In Holland heeft men 't als kunstenaar tusschen nuchtere men- schen niet gemakkelijk en zeker niet in Den Helder. Zorgen waren er zeer vele en er zullen ongetwijfeld momenten geweest zijn, waarin hij zich afvroeg waarvoor zijn arbeid en op offering noodig waren. Cultuur-brenger. Maar daarbij zal hij gedenken de vruch ten van zijn leven: hoe hij zijn talent ge steld heeft in dienst der Heldersche ge meenschap en duizenden en duizenden door hem iets van de schoonheid, iets van het hooge, dat in zuivere kunst gelegen is, hebben mogen beleven. Daarnaast schonk hij deze stad cultuur: hij droeg deze uit, overal waar zijn hand leiding gaf, waar zijn geest vaardig werd over zangers en zangeressen. Zij het op „Helders Mannpn- koor", „Toonkunst", zij het bij het „Held. R.-K. Gemengd Koor", bij het Kerkkoor van de O. L. Vr. Kerk, als leeraar van jonge paedagogen, of als leider van zijn Muziekschool. Aan geen enkele dezer functies heeft hij zich „half" gegeven, getuige ook zijn vele successen, die hij behaalde op con coursen in den lande. Zijn zuivere opvat ting van de kunst dwingt overal respect af. Men ziet den nestor nog gaarne in het strijdperk treden met zijn zangers. Overal openbaarde zich in hem de artist, overal dwong hij tot aandacht en bezieling van den zang of de muziek. Bij de viering van zijn 40-jarige loopbaan als katholiek zanger schonk Zijne Heiligheid de Paus hem het gouden eeremetaal „Pro Ecclesia et Pontifice". Het was wel verdiend, want zijn arbeid als leeraar van het kerkelijk lied is van zeer groote beteekenis geweest. Ter gelegenheid van dezen 70sten verjaar dag zal iets gebeuren, maar daarover kunnen we nu nog niets verklappen, temeer omdat dit volgende maand eerst plaats heeft. Niet alleen vanwege het feit, dat de Hel dersche gemeenschap hem danken kan voor al datgene wat hij haar schonk, maar ook en vooral als een getuigenis, dat deze stad hem nog niet wil en kan missen als plaatselijk muziekmeester. Dat het hem gegeven is nog vele jaren te arbeiden voor z(jn Muze, die hem zoo lief is, wenschen wij zeer innig aan den vooravond van dezen 70sten verjaardag. Dat hjj ons allen nog veie malen in aan raking mag brengen met zjjn Kunst, die wij niet ontberen kunnen. APOTHEKEN Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 20 Maart tot 27 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Tot de feestelijkheden, die aan het einde van de volgende maand in Rotterdam gehou den zullen wcyjden, georganiseerd door het Comité ter behartiging van Nationale Belan gen te Rotterdam, zal zeer waarschijnlijk ook een vlootrevue behooren, waarvan het initia tief is uitgegaan van den Minister van De fensie Van Dijk. Het voorloopig programma dezer revue zegt, dat het in het voornemen ligt, dat het smaldeel Vrijdag 28 April in den middag in Rotterdam zal aankomen en op de Nieuwe Maas ligplaats nemen. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de volgende schepen aanwezig-zijn: Hr. Hls. kruiser „Sumatra", flottielje leider „Tromp", art.-instructieschip „Gel derland", kanonneerbooten „Brinio" en „Gruno", mijnenleggers „Nautilus", „Hy dra" en „Douwe Aukes" de onderzeeboo ten O. JO, O. 13, O. 14 en O. 15, torpedo- booten Z. 5, Z. 6 en Z. 7, mijnenvegers „Willem van Ewjjck", „Pieter Florisz", „Jan van Gelder" en „Abraham van der Hulst". Voorts is ingedeeld een aantal watervliegtuigen, die echter alleen aan de demonstraties zullen deelnemen. Zaterdag 29 April: diverse manoeuvres. Zaterdagmiddag zullen de schepen in ver band met de beperkte wateroppervlakte stil liggend demonstraties houden met de geschut- batterijen, het luchtafweergeschut en met wa tervliegtuigen, waarbij onder anderen door torpedovliegtuigen een torpedo zal worden gelanceerd. Eenige onderzeebooten zullen duikmanoeuvres uitvoeren. Zaterdagavond: taptoe. Het ligt in het voornemen een taptoe te geven door het Stafmuziekkorps der Konink lijke Marine in samenwerking met de tam boers en pijpers. Na beëindiging hiervan zul len enkele schepen illumineeren, wat zal wor den afgewisseld met een zoeklichtspel. Zondag 30 April: instuif. Op dezen uag zal door de schepen van top gevlagd worden. In den namiddag zijn de schepen voor het publiek ter bezichtiging toe gankelijk gesteld. Maandag 1 Mei: groote parade. De schepen zullen van top vlaggen. Om 12 uur zullen zij, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een saluut van 33 schoten afgeven, terwijl terzelfder tijd een groote parade in de stad zal worden gehouden, waaraan ongeveer 900 mariniers en matrozen, het Stafmuziek korps der Koninklijke Marine, het muziek korps van H. Ms. „Tromp", en de tam boers en pijpers van het korps mariniers zullen deelnemen. De troepen zullen worden geïnspecteerd door den Schout-bij-Nacht H. Jolles, Com mandant der Marine. BEVALLEN: L. FransenSchenk, z.; L. van PuffelenRoeland, z.; M. van Leeuwen Kramer, d. draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereenigings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf ln de Koningstraat I Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enkkiar. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geret. Kerk (Julianapark) Reeds in oude tijden gebruikte men als balsem voor wonden en kwetsuren de aro matische stoffen, welke deel uitmaken van Kloosterbalsem. Wie eenmaal de verras sende werking van Akker's Kloosterbalsem heeft ondervonden, blijft deze gebruiken. In deze gezinnen blijft men steeds zeggen: „Doe er Kloosterbalsem op!" Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Probeert het. want dan wordt voor U het be kende spreekwoord„balsem op de wonde" voortaan: „Kloosterbalsem op de wonde" Onovertroffen tegen wintervoeten, winter handen, open winterteenen, schrale huid, gesprongen handen, kloven, roode huid. Onovertroffen als wrüfmiddel bij Spit, Rheumatiek, Spierverrekkingen, Stram heid, Kneuzingen, Ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.621 /2, pot van 50 Gram f 1.04 De Paaschvacantie is in zicht. Ook dit jaar organiseert de N.H.V.B. de reeds zoo bekende schoolvoetbalwedstrijden. De commissie voor het district Den Helder is al weken bezig met de organisatie van dit tournooi. Reeds nu beginnen de aanmeldingsformulie ren binnen te kamen. Ter herinnering wijzen wij nog even op den sluitingsdatum hiervan, n.1. 22 Maart, want 23 Maart heeft reeds de loting plaats en kunnen de verschillende scho len kennis krijgen van hui a.s. tegenstanders. Het programma, benevens de uitslagen zul len in deze courant worden gepubliceerd. En nu... nog nooit is de commissie door de Heldersche voetballiefhebbers teleurgesteld. Wij hopen, dat uw belangstelling niet alleen uitgaat naar het spel van onze Heldersche jeugd, maar ook... nou, u weet het wel... het adres van onzen penningmeester is Ruyghweg 90 (M. Quant). Deze heer zal gaarne uw stoffelijke belangstelling in ontvangst nemen. Gistermiddag vond op den hoek Breewater- straatMolenstraat een aanrijding plaats tus schen een melkbakfiets, bereden door den heer Doves, en een auto van buiten. De aanrijding was dusdanig dat de bakfiets zwaar bescha digd werd en een gedeelte van den inhoud over de straat ging. De politie was vlug ter plaatse met den nieuwen politie-auto. Er werden foto's ge maakt, terwijl eveneens een proces-verbaal opgesteld werd. Met Lou Bandy 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur. Ds. Veenhuizen. Voorzetting Heilig Avondmaal. Dankzegging. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Dinsdag 8.15 uur, Lezing Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. 's Avonds 7 u. Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7% uunv.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3 y2 uur n.m. Openluchtsamenkomst. Julianapark. 8 uur n.m. Verlossingsamenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Avonddienst 7.30 u.: Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur de heer Sevensma v. Amsterdam. De directeur der Nationale Revue N.V. Bob Peters, schrijft ons ons over de nieuwe Revue, welke Zondag en Maandag in Casino ten tooneele wordt gebracht, het volgende: Ons achtste speeljaar gaat in! Het gezonde optimisme, de basis waarop ons vorig product „Schep Vreugde in 't Leven" werd opgebouwd, heeft gezegevierd. Meer dan 400 voorstellingen gaven wij met een record aantal bezoekers van ver over de 300.000. Trokken wij in de vorige revue ten strijde tegen het pessimisme, ditmaal geven wij U den raad „Lach iederen dag". Met onze nieuwe revue bieden wij het publiek iederen dag de gelegenheid naar hartelust te lachen. Wan neer U bij ons drie uur lang Uw zorgen weg lacht is ons doel bereikt. Maar ook daarna zal de herinnering aan onze lachrevue U menigmaal in goed humeur brengen. „Lach iederen dag". Dit recept van drie woorden mogen wij, ook zonder doktérstitel, iedereen voorschrijven. Juist in den ernstigen tijd waarin wjj leven kan alleen de lach de noodige ontspanning brengen. Was onze vorige revue reeds rijk aan afwisse ling, de nieuwe revue is nog varianter en geeft den medewerkenden nog meer gelegenheid hun veelzijdigheid te toonen. „Lach iederen dag" brengt U vroolijkheid en amusement in een smaakvolle omlijsting en dat alles uitsluitend van Hollandsche bodem. Wanneer het ons mag gelukken U eenige uren van ontspanning te bezorgen, hopen wij dat U al Uw vrienden en bekenden het drie-woor den-recept „Lach iederen dag" voor zult schrij ven. Zij zouden er mede gebaat en onze moeite beloond zijn. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags vdn 3—5 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— V u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Geluksvogel" en „Veldslag in New- York". Malto, Spoorstraat half 8: „Die verduivelde Waarheid" en „Lord Jeff". Witte-BioscoopKoningstraat, half 8: „Jongens van de Tuchtschool" en „Welkom Vreemdeling". Heden: Tivoli. 3.00 uur: Film Nat. Hist. Museum. Casino, 8.30 uur: Dansavond. H. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van kapitein ter zee C. H. Brouwer, is gisteren te Tanger aangekomen. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Mrt. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 19 6.07 6.09 6.40 18.30 0.20 12.10 M 20 6.05 6.11 7.15 19.00 1.05 12.55 D 21 6.02 6.13 7.45 19.30 1.40 13.30 W 22 6.00 6.15 8.10 20.05 2.15 14.05 D 23 5.58 6.17 8.40 20.40 2.40 14.35 V 24 5.56 6.19 9.10 21.15 3.15 15.15 Z 25 5.54 6.20 9.45 21.50 11.25 15.55 Zondag 19 Maart. Musis Sacrum, 8.00 uur: Non-stop dance- evening. Casino, 8.15 uur: Revue „Lach iederen Dag". Maandag 20 Maart. Casino, 8.15 uur: Revue „Lach iederen Dag". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 768 9 Temperatuur lucht: 01 Wind: richting: N.NO. kracht: 5 Licht op: 6.85 „De Toelast" Is een best café Kom maar, ge zijt tevree Een merkwaardig leven. Een leven, waar van meer dan 40 jaren gewjjd werden aan den ihoogen dienst der Muze, een dienst, die op de meest artistieke wijze werd opgevat en die niet nagelaten heeft zijn stempel op de ont wikkeling van het Heldersche muziekleven te drukken. De heer Leewens is populair in Den Helder: men kent hem van zijn korte wandeling naar de R.-K. Kerk, men kent hem van zijn uit stapje uit het hekje vóór zijn woning in de Prins Hendriklaan, en van zijn dirigentschap. Zooals hij daar staat op de dirigenten katheder: in het rokcostuum, zijn koren leidend met meesterhand, bezielend, vitaal, en met welhaast on-Hollandsche esprit. Met het drif tige gebaar van de hand door de zilver-grijze haren. Voor een ideaal. De heer Leewens: een stadgenoot, waarvoor men respect kan hebben. Iemand, die alles, letterlijk Alles, heeft over gehad om de muziek in Den Helder op een hooger plan, een meer artistiek niveau te brengen. En daarin slaagde. Het was niet altijd gemakkelijk, dit leven tusschen deze koele Noorderlingen. Het was veelal een strijd tegen onverschilligheid, tegen negatie en dilettantisme. Een strijd, die iemand met minder geestelijke weerkracht reeds lang opgegeven zou hebben. De heer Leewens gaf hem niet op: hij streed voor een ideaal. Zijn levens-ideaal. En nu wordt hij morgen 70 jaar. Een hooge leeftijd, Een leeftijd, waarop an deren reeds lang met een boekske in een hoekske plegen te zitten, genietend van hun levensavond. Niet zoo de grijze muziekleeraar van de Prins Hendriklaan, de onvermoeide, de altijd enthousiaste. Geen dirigent-in-ruste. Op 2 September 1935 herdacht hij zijn 40- Jarige muzikale loopbaan hier ter plaatse, die geworden is tot een grootsche huldiging. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld deze herdenking nog herinneren, zoodat het ons thans onnoodig lijkt in extenso op het zeer vele en uiterst be langrijke werk van heer Leewens terug te komen. Maar ook n& dit jubileum, dit glorievol gebeuren, werd de heer Leewens geen dirigent-in-ruste en wjj gaan ons afvra gen of hij dit ooit zal worden. Want na September 1935 kwam in April 1936 een ander hoogtepunt in dit artistieke leven: de opvoering van Bach's magistrale „Mat thaus Passion". Een lang, heel lang ge koesterd ideaal ging toen voor den grijzen dirigent in vervulling. Als Pionier aan deze stranden Hebt Gij een moeizaam werk verricht: Het dorre zand, de wind, de golven De dagen zonder zonnelicht Maar 't licht dat U in 't harte brandde Scheen vèr in 't rond met gulden gloed, Bracht koesterend de glans en warmte Die 't zaad der schoonheid kiemen doet. En nóg draagt Gij Uw levensfakkel Met geestdrift, als een jongeling. Die gaarne deelt met gulle handen. De gaven die hij zelf ontving. Hoe velen, velen honderdtallen Leerdet Gij schoonheid, klank en kleur! Hoe velen schiept Gij een oase ln de woestijn van werk en sleur! Neem bij deez' mijlpaal van Uw leven De diepe dank en hulde aan Van talloos vele trouwe vrienden. Die in den geest rondom U staan. Schenk hun, als 't kan, nog vele malen De weelde van een klankfestijn! Uw leven was een lichtend voorbeeld, Uw Uitgang moge Vrede zijn. Uw oud geworden handen bouwden Zo menig teer en schoon koraal De rijpe, tintelende tonen Bruisten als wijn in een bokaal Uw stil gebaar ontsloot de poorten Van een gedroomd en heerlijk land, Waarvan Gij waart: De Ingewijde, De Zilvergrijze Afgezant.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5