Gaat U naar Indië? Ingezonden AU GASTRONOMÊ MadinLeiuuLj Peze week: Herman Nypels' De Lou Bandy-revrce een groot succes D E- in de pijp Kbanien-tetlatne doei hei uWikl MJHHARDTJE Een uitbreidingsplan wordt uitgewerkt Staat belasting- verhoogingvoor de deur? Aqmda Maandag 20 Maart 1939 Tweede Blad Marine- kampioenschappen Hulde onzer turnclubs aan zustervereeniging te schagen AFHALEN wordt niet Van oerdier tot walvisch W£D/TRIJD VERLOREN.. Minister van Defensie bezoekt de Marine Marine levend en strevend Wat U ook te verkoopen hebt, Aftreden marine-commandant Burgerlijke Stand van Den Helder W>n- Uit het politierapport Nieuws van Hellevoetsluis Warme SAUCIJZEBROODJES Veertien ploegen nemen deel aan het voetbaltournooi. De boksers en worstelaars In de minderheid. De Commissie tot organisatie van de Kam pioenschappen der Kon. Marine 1939, heeft het aanstaande weekend aangewezen als de (data voor de Jaarlijksche wedstrijden in schennen, boksen, worstelen, veldloop en voetballen. De deelname is zeer groot en vooral in het voetballen heeft men aan de beschikbare dagen niet genoeg. Voor het Jtampioenschapstournooi schreven liefst 15 elftallen in, waarvan er op het laatste oogen- blik zich één moest terugtrekken. 14 ploegen zullen zich dus met elkander meten ter ver krijging van den hoogsten titel, welke de Kon. Marine te vergeven heeft: zich Kam pioen te mogen noemen en den wisselprijs een jaar te mogen tentoonstellen. De voorbereiding is door bovengenoemde Commissie tot in de puntjes verzorgd en een compleet schema van de wedstrijden is opge maakt. Dinsdag 21 Maart begint men reeds met een paar wedstrijden uit de eerste ronde, op het Ankerpark en op het Watervogels terrein. Vooral de mogelijkheid het laatste terrein te kunnen gebruiken heeft de Com missie van vele zorgen ontheven. Evenals vorige jaren zal de Marine-sport-vereeniging „Zeemacht" de verliezers bezig houden in een bliksemtournooi. Alle finales worden Za terdagmiddag gespeeld op het Werfterrein. De leiding van alle voetbalwedstrijden berust weer in handen van de K.N.V.B.- en N.H.V.B.- scheidsrechters, wier welwillende medewer king niet genoeg op prijs kan worden ge steld. Ook op de verschillende schermwapens zijn vele deelnemers. Voor floret zijn 18 inschrij vers, waaronder wij de fine fleur der Navy- schermers ontmoeten. In degen-klasse a zien wij slechts 7 deelnemers, maar te oordeelen naar de namen, hebben wij ook hier de beste verwachtingen. De klasse b-degen telt 13 deelnemers; deze dertien beginnen Vrijdag morgen, de drie best geplaatsten van deze serie gaan naar a over. Een dozijn schermers zullen zich met elkaar meten op sabel, maar het grootste aantal deelnemers telt sabel klasse b waarin 31 schermers uit alle rangen en standen elkaar den eerepalm zullen be twisten. Ook hier gaan de drie best geplaats ten over naar de Kampioensklasse. Het ge- weerschermen tenslotte is een aangelegen heid, welke alleen het corps Mariniers aan gaat; de 10 deelnemers beginnen Donderdag morgen. Het worstelen en boksen is ook dit jaar weer overgenomen door de M.S.V. Zeemacht, daar er te weinig inschrijvers zijn voor een bona fide kampioenschap. Jammer, dat de krachtsport niet meer beoefenaren telt onder de Marine-menschen. 18 worstelaars, verdeeld over 5 gewichten en 16 boksers in 6 gewich ten verdeeld, is eigenlijk te weinig voor de Kon. Marine, waar zooveel werk van de lichaamscultuur wordt gemaakt. Zeemacht zal nu trachten ,,to make the best of it" en door fraaie prijzen het hare bijdragen om het worstelen en „the noble art of Selfdefence" te populairiseeren. De Veldloop, sinds eenige jaren in op gaande lijn bij onze Vloot, brengt bijna 100 deelnemers aan de start. Zaterdagmorgen zal in het duinterrein en het Galgeveld het startschot vallen. Behalve de kampioenstitel en tal van zeer mooie prijzen ontvangt iedere deelnemer, die het 3 km lange parcours binnen een vast- gestelden tijd loopt, een fraaie herinnerings medaille van de M.S.V. Zeemacht. Deze Sport-vereeniging, die alles doet om de Veldloop in te voeren bij alle Militairen, welke aan sport doen, onverschillig wat hun specialiteit is, heeft voor de beste loopers nog een verrassing in petto. De 5 bestge plaatsten n.1. kunnen voor Zeemachts reke ning deelnemen aan den Nationalen Bosch loop in Vucht. Deze Boschloop, welke gehou den wordt op 2 April op het prachtig gele gen parcours rond den IJzeren Man, midden door de dennenbosschen, is zeker een sport evenement, dat zijn aantrekking niet zal mis sen voor velen om eens extra hun best te doen, zoodat de uitslag hopenlijk beantwoordt aan Zeemacht's streven. De Jury bestaat uit gerenommeerde sport leiders den Kon. Marine met als Commander in Chief het Hoofd van onderwijs op de G.S.S. Kapitein van Rhijn, die de algemeene wedstrijdleiding heeft. De hartelijke betrekkingen, welke sinds jaren bestaan tusschen onze turnvereenigingen O.K.K. en Pro Patria eenerzijds en Lycurgus te Schagen anderzijds, zijn oorzaak, dat beide eerste vereenigingen de Schager turnzuster zijn gaan complimenteeren ter gelegenheid Van haar zestigjarig bestaan. Tijdens de zeer druk bezochte receptie in 't Noord-Hollandsch Koffiehuis sprak de heer Veen namens Pro Patria, welke hij de jeugdliefde van Lycurgus noemde. Spr. herinnerde aan het 15-jarig be staan van Lycurgus en bood een programma aan van de gezamenlijke uitvoering toen ge houden. Oude banden dus, maar... de banden met O.K.K. zijn nóg ouder. O.K.K. is, aldus de heer Rodenburg, door dik en dun gegaan in de eerste moeilijke jaren van beider bestaan en de zusterlijke verstandhouding is tot op heden allerhartelijkst gebleken. Vraagt dan onze prijscourant. Wij leveren U VLUG, VLOT en VOORDEELIG. Tropenuitrustingen Den Helder Revue van kwaliteiten. Het is werkelijk nog niet zoo lang ge leden, dat men in Nederland meende, dat het enscèneeren van een revue maar fei telijk zoo'n peuleschil was. Men combi neerde wat slordig aangekleede meisjes, men studeerde een paar korte tooneel- schetsjes in, zorgde voor een conferencier van min of meerderen naam en ziedaar: een revue was geboren. Onnoodig te zeg gen, dat het doorgaans prullaria van het ergste soort was, waarvoor de naam kleinkunst nog te goed bleek. Sedert eenige jaren beschikken wij echter thans over de N.V. Nationale Revue, onder directie van Bob Peters, en van hem kan ge zegd worden, dat hij de zaken heef.t aangepakt op de eenige wijze om een goed revue-ensemble in Nederland te krijgen. Hij ging uit van de stelling, dat voor een goede revue niets te goed was en... boekte succes. Zijn werk liet steeds een stijgende lijn zien en zonder res trictie kunnen wij zeggen, dat de revue „Lach iederen Dag", die gisteravond voor een vrijwel geheel gevuld Casino gegeven is, de climax is. Welk onderdeel (en er zijn er zeer vele!) men nu ook neemt, het is alles even goed ver zorgd. Overal merkt men dat met ernst, met ambitie dit werk aangepakt is en het is een pleizier te mogen constateeren hoezeer het publiek dit hoorbaar weet te apprecieeren. Men bespare ons een gedetailleerde beschrij ving van alles wat er gisteravond van kwart over 8 tot half 12 ten tooneele gevoerd is. Het is tè veel. Zooveel, dat men toch den tel kwijt zou raken. Wij zullen dus volstaan met het werk van enkele prominenten te noemen en da1 is daar uiteraard als eerste Lou Bandy, als conferencier, sketch-speler en „middel punt". Bandy blijft steeds zichzelf. Bandy... met z'n strooien hoed, z'n aanstekelijken lach en daverende grappen. Ieder optreden werd met een klaterende ovatie onderstreept, hetwelk zeer verdiend was. Na Bany, Matthieu v. Eys- den, ervaren film- en tooneelpeler, die een der beste krachten van dit bloemrijk spel was. Hij heeft zich voortreffelijk aan dit kader klein kunst weten aan te passen en wij hopen hem een volgend maal nog eens te zien verschijnen. Clairette Hammé als gewoonlijk een vat vol sprankelenden humor, en Rob Milton, een nieuwe verschijning in deze revue, een prima artist, van wien men nog belangrijk werk tege moet kan zien. Hij is een belofte! En daar is Guus Brox als muzikale clown, die op vrijwel alle instrumenten (niet in het minst het accor deon) thuis is en de zaal keer op keer in extase bracht. Ric, Rac en Rok, een drietal dansende dwazen, die ook een belangrijk aandeel in het succes hadden. Beppie de Vries, de charmante zangeres, Dries Krijn, Piet Brechts en Isolde Kauffmann. Tenslotte: de 24 girls, die gesto ken waren in een uiterst smaakvol costuum en wier dansen gekenmerkt werden door een op vallende bedreveneeid. Met name de schaats- scène. En zoo is deze revue, met haar twee finales in majeür geworden tot een feest van lucht amusement, waaraan zeer velen zich kostelijk geamuseerd hebben.. Er is vrijwel non-stop om dit no: -stop programma gelachen en men mag aannemen, dat ook voor vanavond Casino gevuld zal zijn met een groote schare enthou siaste menschen. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Het was Zaterdagmiddag voor den Hen keer, dat het Nat.-Historisch Museum een filmmiddag gaf, het was ook voor de 11de maal, dat de heer P. van Twisk een van zijn theaters gratis aan het bestuur had afge staan. Een geste, die zeer op prijs wordt ge steld en waarvoor het bestuur bij monde van den heer Nijkamp, den heer v. Twisk dank bracht. In tegenstelling niet vorige middagen was het theater Zaterdag niet uitverkocht en dat was jammer, want niet alleen de filmver- tooning was hóógst interessant, ook de ex plicatie van den heer Nijkamp was duidelijk en leerzaam. In een inleidend woord wees de heer Nij kamp op de belangrijke beteekenis van het water. Als een snelstroomende bergbeek komt het van de bergen, schuurt en breekt de rot sen, haast zich naar het vlakke land om daar de kust op te bouwen. Wanneer het zoete water met het zoute water van de zee in aanraking komt, gaat het door de branding weer afbreken wat het had opgebouwd. Sinds Antonie van Leeuwenhoek is een on gekende wereld van kleine wezentjes, die we in het water aantreffen, toegankelijk gewor den. De film vertoonde daarna allereerst de amoeba, dat eigenlijk niet doet denken aan een dier. Het is een taai druppeltje slijm, dat zich voortbeweegt, toch leeft het, neemt voedsel tot zich en verteert dat. Om zich te vermenigvuldigen deelt het zich in tweeën. Andere één-cellige diertjes kunnen zwemmen, leelen in de cel, waardoor de taak verdeeld wordt. Daar is b.v. het boldiertje, dat na de deeling in twee helften samenhangt, deze twee deelen zich opnieuw, waardoor een soort kolonie ontstaat, waarin ieder diertje zijn eigen taak heeft, zoodat gezamenlijk alle ar beid verricht wordt. Dit leven doet ons denken aan de aller oudste menschen-maatschappij. Eerst moest men zelf zijn huizen bouwen, visch vangen, jagen, broodbakken, een. enz., totdat er groer pen kwamen en het werk verdeeld werd. Zoo ontstonden de beroepen. Men kreeg brood bakkers, jagers, visschers. Het mooie in de natuur is, dat ieder dier zijn leven weer begint als een enkele cel, ongeacht of hij zoetwatervisch of walvisch heet. De groote lijn, die we in de film waar nemen is van het laagst ontwikkelde dier, steeds verder gaande, tot we het meest ont wikkelde dier hebben bereikt. We zien, hoe de mug zijn eieren in het wa ter legt, daar van larve tot pop worrlt, tot dat het zich uit zijn omhulseltje bevrijdt en de lucht invliegt. Douwt EqbtrH EtVife Ttie<che Heeren - Baai en Oud-Hollandsche Pijptabak. Anno 1755 «90 We zien het moddernest van de longvisch, een visch, die in Zuid- en Midden-Amerika en in Australië voorkomt, en die behalve door zijn kieuwen, ook door zijn longen kan adem halen. We zien hoe de paradijsvisch uit luchtbelle tjes op het water zijn nestje bouwt, hoe de kwal uit een poliep ontstaat en een poliep uit een kwal. We maken de parelvisscherij mee en een walvischvangst en gaan met een trawler op de haringvangst. Het was een rijk gevarieerde film, die de toeschouwers anderhalf uur in gespannen aandacht hield. De beelden waren uiterst scherp en goed gekozen en de eenige critiek, die we erop zouden kunnen hebben, was de inlasch van een zeeleeuw in een circus, omdat dit als een dissonant was bij deze fraaie „natuurfilm". 's Morgens bezoek aan het Kon. Instituut, 's Middags bespreking commandant Marine. Naar w(j vernemen, zal Woensdag a.s. de Minister van Defensie een bezoek brengen aan de Marine. De Minister zal om ongeveer 9.30 uur arriveeren en zal dan allereerst een bezoek brengen aan het Kon. Instituut. De com mandant, kolonel baron C. J. v. Asbeek zal den .Minister ontvangen, waarna de Minister de adelborsten voor het gebouw, zal inspec- teeren. Om 10 uur heeft een défilé van de adelborsten voor den Minister plaats. Da Minister zal daarna in den voormiddag eenige lessen bijwonen. 's Middags heeft op de Directie een bespre king plaats tusschen den Minister en den Commandant der Marine, schout-bjj-nacht H. Jolles. Film in de maak. Op het oogenblik wordt in Indië hard ge werkt aan een marinefilm. De cineast M. H. K. Franken, die reeds enkele jaren in Indië toeft en hier o.a. „Pareh, het lied van de rijst" (in samenwerking met Albert Balink) en de kolonisatiefilm maakte, kreeg, naar het „Soer. H. B." meldt, de opdracht van deze film. De heer Quispel, hoofd van den propa- gandadienst der marine, houdt op de verfil ming deskundig toezicht. De filmploeg is op het oogenblik met het eskader mee. Tevoren werden reeds opnamen gemaakt in het vliegkamp en het marine établissement, terwijl het lanceeren van een torpedo werd gefilmd op de „K XVII". Vol gende maand moeten de opnamen gereed zijn, want het is de bedoeling de film voor het eerst begin Augustus te vertoonen. De mon tage, het na-synchroniseeren, enz. kosten nog enkele maanden. Op 1 Mei a.s. staat een feest op marine-sociëteit „Modderlust" te Soera- baja op het programma, waar de laatste op namen worden gemaakt. Deze film is bedoeld als propaganda voor de marine. Men heeft echter en o.i. terecht het standpunt ingenomen, dat van werke lijke propaganda pas sprake kan zijn, als een groot deel van het Nederlandsche volk de film zal zien en ook met genoegen zal zien. Ver tooningen voor vereenigingen en besloten ge zelschappen zouden in de eerste plaats slechts een betrekkelijk klein deel van het volk be reiken, in de tweede plaats een, wat het nut eener sterke marine betreft, reeds overtuigd deel. Vandaar, dat de marinefilm bedoelt te wor den een commercieele onderneming, men hoopt de film zoodanig te maken, dat zij in de bioscopen van alle Nederlandsche en In dische plaatsen zal draaien, dat de bioscoop exploitanten haar huren. Iets dergelijks dus als de film van de ,.K XVIII" die groot suc ces had en ook reeds een goede propaganda voor de marine was. Thans echter is niet de tocht van één onderzeeboot, doch leven en streven der geheele marine het onderwerp. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) VOLKSTUINTJES. Geachte Redactie, Mag onderget. voor het o.v. eenige plaats ruimte vragen in Uw veelgelezen blad; bij voorbaat zijn hartelijkén dank. Uit verschillende dagbladen hebben we kun nen lezen, dat de Veilingsvereeniging „Held- der en Omstreken" een voorstel voor de Algem. Vergadering van de „Nederlandsche Veilingen" heeft ingediend, beoogende te komen tot een heffing per Are op allen grond welke voor volkstuinen wordt gebruikt. Een en ander ter voorkoming van de concurrentie welke het bona-fide bedrijf wordt aangedaan door de z.g. volkstuintjes. Niettegenstaande het afwijzend prae-advies van het Groepsbe stuur, lijkt het o.g. niet ondienstig hier iets te zeggen over de hier ter stede bestaande „Ver- eeniging van Volkstuinhouders te Den Hel der". Deze vereeniging heeft grond in huur van den heer D. Bonselaer alhier, dus geen ge meentegrond. Juist om geen toestand te scheppen, waar tegen ook het b.a. voorstel is gericht, n.1. het uitgeven van groote per- ceelen en daar aan verbonden handeltjes in groenten ver beneden de marktwaarde, geeft die vereeniging aan hare leden in huur per ceeltjes van 200 m-, ook enkele van ongeveer 250 260 mJ. Dit laatste in verband met een economische verdeeling van den beschikbaren grond. Deelen we hierbij nog mede, dat alle perceeltjes, met inbegrip van de paden, te samen groot zijn 1.38.70 ha, dan zult U het met o.g. eens zijn, dat het tuinieren van de leden van deze vereeniging van geenerlei na deel is voor de groentenkweekers van Den Helder en omstreken, noch voor de groente handelaren hier ter stede. Wel zijn er op dit gebied, ook in deze ge meente, enkele misstanden, maar deze liggen buiten deze vereeniging en de beoordeeling er van behoort niet tot de competentie van den inzender. Nogmaals dankend voor de ruimte. Hoogachtend, Uw dr„ C. VAN POELJE, Secretaris Vereeniging van Volkstuin houders te Den Helder. Den Helder, 20 Maart 1939. HET JOODSCHE VRAAGSTUK BEZIEN IN LICHT VAN HET CHRISTENDOM. Tijd rede Dr. Meiners. Dinsdagavond 8.15 uur hoopt Ds. W. J. F. Meiners in bovengenoemd kerkgebouw een Tijdrede te houden met het actueele onder werp: „Het Joodsche vraagstuk, bezien in het licht van het Christendom". Ongetwijfeld zal voor dit onderwerp groote belangstelling bestaan, gezien het hedendaag- sche gebeuren. De toegang is, als gewoonlijk, vrij. Voor niemand dus een beletsel dit zeer actueele onderwerp te beluisteren. Voor nadere bizonderheden zie advertentie in dit blad. ALGEMEENE VERGADERING H.R.C. De voetbalvereeniging H.R.C. houdt heden avond een algemeene ledenbijeenkomst, waar bij als voornaamste punt op de agende voor komt het weder engageeren van trainer Leavy, die de laatste jaren met zooveel succes bij de roodjes werkzaam is. Voor verdere bij zonderheden verwijzen we naar de advertentie, die vandaag in ons blad voorkomt. Volgens de „Indische Courant" zal de ma rine-commandant te Soerabaja, kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste, begin Juni zijn functie neerleggen en alsdan benoemd worden tot directeur van het Loodswezen te Vlissingen. GETROUWD: P. Kleijn en P. Westerbeek. BEVALLEN: R. van IJzendoornKiekebos, d. H. ZietseKuiper, z. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. schip „Mavis". Per stuk 5 ctj.12 stuks 50 ct. Fabrikant Mijnhardt Zeist R(jwielen. Terug te bekomen een Damesrijwiel aan het adres: Spoorstraat 56 en een Heeren rijwiel aan het adres Langestraat 71. Vandalisme. De conciërge van de R.H.B.S. deelde mede, dat 3 ruiten van het gebouw vernield waren. Huisvredebreuk. Iemand werd gearresteerd, verdacht van huisvredebreuk. Dronkenschap. Hedennacht werd iemand op het Bureau Spoorgracht, wegens openbare dronkenschap ter ontnuchtering vastgehouden. Rustverstoorders. Een caféhouder riep Zaterdagavond politie- hulp in, daar een bezoeker de orde verstoorde en het café niet wilde verlaten. In de vorige week gehouden gemeente raadsvergadering van Hellevoetsluis, onder voorzitterschap van burgemeester C. J. van Bommel, is het uitbreidingsplan van de gemeente ter sprake gekomen. In ver band met de belangrijke toename van het inwonertal (verscheidene honderden uit geweken Duitschers) stellen B. en W. voor aan Ir. Kuiper opdracht te geven tot het vervaardigen van een dergelijk plan, waar van de kosten 665.bedragen. De kos ten der uitbreiding zullen over 10 jaar verdeeld worden. Het voorstel van B. en W. is aangenomen, zoodat wij de uitwer king van dit plan tegemoet kunnen zien. Hellevoet's burgemeester, de heer C. J. v. Bommel. Voorts vermelden wij van het besprokene op deze vergadering nog de stemmen van enkele leden, die informeerden waarom de voormalige Marinewerf niet als vluchtelingen-kamp inge richt kon worden. Elders maakt men thans plannen tot het uitgeven van honderdduizen den voor geschikte kampen, terwijl Hellevoet sluis een uitstekende gelegenheid bezit die met slechts weinig kosten in gereedheid te brengen is. Voorts bleek in de vergadering, dat Hellevoetsluis waarschijnlijk een belas- tingverhooging zal moeten instellen, voor namelijk ter dekking van kosten, die men gemaakt heeft bij opknappen van gebou wen, waarin de vluchtelingen z(jn onder- gebracht. Voorts zal het misschien nood zakelijk zijn, dat een tweede politie-agent in functie zal moeten blijven. Tenslotte zij nog vermeld de benoeming van een commissaris voor de vereeniging „Volks huisvesting. Benoemd werd de heer J. Blind. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660, Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De Geluksvogel" en „Veldslag in New- York". RialtoSpoorstraat half 8: „Die verduivelde Waarheid" en „Lord Jeff". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jongens van de Tuchtschool" en „Welkom Vreemdeling". Heden: Casino, 8.15 uur: Revue „Lach iederen Dag". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 759.4 Temperatuur lucht: 3,0 Wind: richting: N.; kracht: 4 Licht op: 6 uur 41 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5