EN Pi STIP ÏÏM& janyeni en tneiija! Oplossing raadsel vorige week De eerste papiermaker NieuwRaadsel NT Het lijkt wel tovenarij ^BOPiN DOOR EDGAR RICE BURROUGHS ld II ■t Is echt „Maart roert z'n staart weer", vinden jullie niet? Je komt soms in de ver leiding: je winterjas op de kapstok te hangen en met je blote haren naar buiten te gaan, niaar het volgende uur duik je weer tot jé neus in de kraag van je jas weg en loopt, niet gebogen hoofd tegen te storm te wor stelen, die alle jonge, pas geplante bomen uit de grond schijnt te willen rukken. Officieel is Dinsdag de lente ingegaan, maar veel lente hebben we nog niet gehad en daarnaar verlangen we toch allemaal wel heel erg. Ook die olifant, die Donderdagmid dag met zijn slurf uit die Circuswagen kwam. Eerst gluurde hy met z'n ene oog door de opening naar de jongens, met hun busje buiten en toen kwam langzaam z'n stofzuiger naar buiten en zoog water uit een busje, dat de jongens er onder duwden. De paarden, die in dezelfde wagen stonden hin nikten van genoegen, dat hun vriend lang- snuit zo handig z'n dorst kon lessen. Hebben jullie er nog wat van gezien, van het beestenspul? Het boek is van de week gewonnen door: l ELLIE BISSCHOP, J Weezenstraat 71. George Veer. Bij mij thuis is het ook de familie Snuffelgraag, George. Zelfs kleine Frans loopt met een grote zakdoek en om dat hij geen zakken in zy'n broek heeft, stopt hij hem onder z'n trui en je begrijpt, dat is een koddig gezicht, zo'n klein mannetje met zo'n dikke buik. Jeanne Reynhout. Dat is jammer, Jeanne, dat die poes van je spoorloos ver dwenen is. Heb je overal wel goed rondge keken en in de buurt gevraagd? Gerard Molenaar. Ja, 't moet een leuke avond geweest zijn, die avond van Rie en Jan, Gerard. Maar een bruiloft is altijd ge zellig, omdat alle menschen in feeststem ming zijn en waar de mensen met zonnige, blijde gezichten zitten, daar is het niet ver velend. Tonia, Dientje en Martha Briars. Laat het weer nu nog maar flink wat mopperen, drietal, als het maar uitgemopperd is, als jullie Paasvacantie hebben. Stel je voor, dat je dan enkel zonnedagen hebt, wat zou dat fijn zijn. Ik gun het jullie wat graag. Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.) Wat een grappig toneelstukje hebben jullie op gevoerd, op die feestavond van school, Cor- die. Wat een pret zullen jullie gehad heb ben. Jammer, dat je met de verloting niet wat gelukkiger was. Truus v. Liere, Oost (T.). Ook al op de planken gestaan, Truus? Had je geen last van plankenkoorts? Tonny Pottinga. Jammer, dat je je Akeela kwijt geraakt bent, Tonny. Je kende haar en zij wist zo'n beetje wie jij was en dan ga je aan elkaar hechten en natuurlijk is het dan jammer, als je elkaar kwijt raakt. Corrie en Tineke Kwast. Uitstekend, Corrie en Tineke, en volgende week een dikke brief. Mary Jurg. Ik wil graag die W. Indi sche postzegels van jou ruilen voor evenveel Hollandsche of O. Indische, Mary. Want als jij ze toch weggeeft, dan blijft 't hetzelfde welke je geeft, 't Gaat dan alleen om het aantal. Als je ze dus nog niet weggedaan hebt, mag je ze vanmiddag bij me thuis brengen of als je me niet weet te wonen, Maandag op 't kantoor. Neeltje de Vroome. O, die schoonmaak, Neeltje, die was voor jou oorzaak, dat je me een paar weken lang geen briefje kon sturen Gelukkig, ik merk er thuis weinig van. Henny v. Peperzeel. Het raadsel van deze week haid je goed, Henny, 't was niet alleen keurig geschreven, maar ook keurig opgelost. Rika en Jaeob Ras. Het zal een zware dobber zijn, Rika, die 9 voor je rekenen te houden. Een paar slechte beurten en je bent hem kwijt. Maar een 8 is ook een prachtig cjjfer. Doe je best, maar wees niet teleur gesteld als je straks een punt lager hebt. Marietje Verbeek. Inderdaad, Marietje je entree is goed, want de eerste de beste keer, adt je oploste, was het raadsel goed. Ga zo door en je zult nog eens taarten win nen en een kast vol boeken krijgen. nKRltj^- Ja hor, jullie hebt het au nummer 12. Of Ebbo gezond en dik is. Nu, en of, hij heeft gezellige dikke angen en heldere blauwe ogen en op zijn ™afmer1..ï)abbelt hij al, maar dat verstaat natuurlijk niemand, hijzelf ook niet Beppie v. Rijswijk. Misschien is het vanmiddag wel fijn weer om naar de Don kere Duinen te gaan, Beppie, en als dat zo Is, moet je het beslist niet verzuimen en neem dan wat duivenvoer mee, want daar zal je plezier van beleven. Hoe is 't moge lijk, Beppie, ik vind je briefje van de vorige week ook nog. Was je toen te laat? Rika Keyzer, Den Burg (T.) Ga je over, Rika, volgende week liaterdag? Ik denk het wel, hè Als ik je briefje zie, dan heb ik het idee, dat jij flink je best doet op school en dat je wel goed mee kan komen. Ik geloof niet, dat ik me vergis. Ik ben be nieuwd wat je volgende week schrijft. Teuntje Kloosterman. 't Is maar fijn, dat jjj nog zo'n klein broertje hebt, Teuntje, want ik geloof, dat jij veel van die kleine peuter houdt, t Is ook verbazend lief en leuk en gelukkig, dat jij een buurvrouw hebt, die een nog kleiner kindje heeft, waarvan je ook telkens mag genieten. Alie Kloosterman. Als je broertje, Cor, 8 jaar is, dan zijn er toch maar twee kloos termannetjes, die me schrijven. Alie, want tegen die tijd schrijft je oudste zusje niet meer, tenminste, dat denk ik. Marietje Kramer. Gelukkig, dat je weer beter bent, want nu de lente in het land is, nu kan het iedere dag mooi weer worden. Donderdagmorgen om 7 uur hoorde ik een merel in het park voor ons huis. 't Was niet de eerste, een paar weken terug, op een zon nige morgen, zat er ook een te zingen in de struiken. Dat zijn goede tekenen. Rika Koningsteln. 't Was een grapje van de winter, Rika, Dinsdag, die wilde nog eens z'n kwaje gezicht laten zien en toen heeft Jan de wind z'n wangen bol geblazen en toen heeft ie regen uit de wolken geslagen en toen was het op de wereld werkelijk droe vig om te zien. Maar... dat kan niet lang duren, wacht nog maar eens een paar da gen, misschien zelfs vandaag of morgen... Kuna Visser, Jouw moeder zal het fy n vinden, Kuna, als het vacantie is en haar dochter nu al met zulke goede „help-plan- nen" rondloopt, 't Is te hopen, dat er wat van je goede voornemens terecht komt. Jo Verschoor. Tot mjjn spijt heb ik de bloemententoonstelling niet gezien, Jo. Ik herinner me van vorig jaar, dat het een feest van kleuren was, waar bovendien je neus te gast ging als in een bollenveld. Je kon op het plein buiten de zaal de hyacin then ruiken. Gretha Blokker. Zo'n circus is wel leuk Gretha, maar toch houd ik niet van al die dierenkunstjes, vooral niet als het wilde dieren zijn, die men heel wat pijn heeft moe ten doen, voordat ze gewillig waren om te doen wat de temmer wilde. Zeg je behoeft je in je vacantie helemaal niet te vervelen. Je woont in een buurt waar veel kinderen zijn, dus je zal je best kunnen vermaken. Bep VVulffelé. Je bent verwend Bep, met je verjaardag. Wat heb je een massa gehad en vandaag krijg je mijn gelukwensch nog. Gerard Jellema. Ik heb het vers: „Effen Zee" gelezen, Gerard en vind het erg mooi, maar het is geen kindervers en dus niet ge schikt voor dit boekje. Piet Voorburg. Welkom, Plet, meer zeg ik niet! Marietje Weeda. 't Is goed, dat je van de week niet zo'n lange brief geschreven hebt, Marietje, want ik heb niet zoveel ruimte en dus kan ik je volgende week beter een grotere brief schrijven. Jan Strous, Vlissingen. Ja, dat beloof ik, Jan, als ik in Vlissingen zou komen, dan vergeet ik jullie huis vast niet, maar het zijn nog maar vage plannen hoor. Over twee weken weet ik meer. 't luurt lang, voordat jullie de besllissing van de ambachtsschool krijgen. Piet Strous, Vlissingen. Nee, Piet, jij zal dat vermoedelijk wel niet kunnen be grijpen, maar ik heb Zondag niet geluisterd naar de uitzending van de voetbalwedstrijd. Ik ben helemaal geen voetbalmaniak, maar ik kan me best begrijpen, dat je het fijn vindt, hoor, als er ook nog maar iets anders voor je bestaat dan het „bruine monster". Marie Groothuis. Ja, dat raadsel heeft niet veel moeilijkheden opgeleverd, Marie, je hebt die naam op school geleerd en je kan hem iedere dag in de krant lezen, omdat de maatschappij Nederland een van haar sche pen naar die bekende Nederlander genoemd heeft. Lenle v. d. Mast en I.oes Flotat. Daar ga ik mee accoord, Loes, dat jij op de dag, dat Lenie 14 jaar wordt, met haar een ge zamenlijke schuilnaam kiest. Ik ben be nieuwd of jullie nu werkelijk trouw zullen zijn. Jan Wever. Pas op, Jan, goed je best doen, hoor en straks met een mooi rapport thuis komen. Je schoolwerk gaat voor alles, ook voor briefjes schrijven, vergeet dat niet. Rika Huisman. Ik heb er vandaag weer verscheidene vriendjes en vriendinnetjes bij- gekregen, Rika. Jij bent er een van en ik hoop, dat je zo gezellig blijft schrijven en zo goed blijft oplossen. Loek en Leon v. cl. Wal. Ik denk dat jullie evenals onze Jaap, je eten vergeten hebt door het circus. Jaap kwam de eerste de beste middag, dat het circus er was om kwart over een thuis. Hij had maar steeds bij die olifant zijn slurf gestaan. Wat zal het fijn zijn als jullie, als je vader nu weer naar Indië gaat, meegaan. Zo'n reis zou me ook bevallen, dat is nog wat anders dan een tochtje naar Den Haag. Van de zomer zal je daar weer genie ten. Jongens en meisjes, tot volgende week. Marnix van Sint Aldegonde. Goede oplossingen ontvangen vant Cor de Jong, Rika Huisman, Riek en Tiny Hendrikse, Truus v. Liere, Texel, Jan Wever, Leni v. d. Mast, Loes Flotat, Marie Groot huis, P. Strous, Vlissingen, J. Strous, id., Ma rietje Weeda, Ida Scheepvaart, Tiny Scheepvaart, Gerardus Jellema, Klaas Jel lema, Corrie Doorn, Sientje Izeboud, Ida Izeboud, Bep Wulffelé, Gretha Blokker, Jo Verschoor, Henk v. d. Poel, Gerard v. d. Poel, Ellie Bisschop, Tillie Bisschop, Loekie v. d. Wal, Leon v. d. Wal, Bali, Annie en Corrie v. Bijnen, Jan Bek, Nellie de Langen, Beppie Vink, Kuna Visser, Tini v. Brede- rode, Annie Janssen, Rika Koningstein, Jan Koomen, Marietje Kramer, Henk de Vries, Alie Kloosterman, Teuntje Kloosterman, Beppie v. Rijswijk, de Bengeltjes, Marietje Verbeek, Rika en Jacob Raus, Neeltje de Vroome, Henny v. Peperzeel, Annie Visser, Tea Geus, Herbertje Spruit, Wijnand Kes- stens, Johan v. d. Pol, Eduard v. d. Pol, Corrie Kwast, Tineke Kwast, Tonny Pot tinga, Cornelia v. d. Vis, Oosterend, Gretha Garama, Vlissingen, Mary Jurg, Marth Briars, Gerard Molenaar, Jeanne Reynhout, George Veer, Maryke Wessels, Neeltje Cos- ter, Tiny Coster, Fritsje Coster, Coen Cos- ter, Lena Looyenga, Hannie Grötzinger, Nelly Conijn. VIER VINGERS. „We hebben maar vier vingers!'' Ja, nu lachen jullie natuurlijk, want als je de vin gers van beide handen telt, zie je toch, dat het er samen tien zijn en dat ieder er vijf heeft. Maar die vier vingers zijn ook maar een grapje. Als je gewoon naar je hand kijkt en je telt dan je vingers, zijn het er vijf, maar als je je hand op een be paalde manier voor je gezicht houdt, zie je, dat je maar vier vingers hebt! Hoe kan dat nu? Probeer het maar eens, dan zal je zien, dat het waar is! Je moet je linker of je rechterhand zó tegen het puntje van je neus leggen, dat het onderste kootje van je middelvinger er precies tegenaan komt. En dan moet je eens recht voor je uit kijken. Zie je nu wel, dat het waar is, dat één van je vingers spoorloos verdwenen schijnt te zijn? Elke dag gebruiken wij papier, op school, in huis en overal en we vinden papier het gewoonste, wat er bestaat, Eeuwen en eeuwen voordat de mens op het idee kwam om papier te maken uit hout, deed de wesp het al om zijn nest te bouwen. Dat maak te zij uit een papierachtige stof, die zij uit hout met speeksel maakte. Pas veel later kwam de mens op het idee om uit houtslijpsel papier te maken. In de spleten en scheuren van de bast van eike bomen kan je wel eens kale plekken zien, die de wespen daar door krabben en scha ven uit hebben gehaald om de kleine stuk jes hout te halen, die ze, na ze flink ge kauwd te hebben, voor hun nest gebrui ken. In deze nesten brengen ze ook de lar ven van insecten, die ze door een sfceek verlamd hebben en die als eten moeten die nen. Allerlei soorten vliegen, en vooral ook bladluizen zijn het hoofdmaal van een wesp Maar ook kleine spinnen eten ze graag. Met grote spinnen hebben ze meer moei te Dikwijls ontstaan er grote gevechten tussen een wesp en een grote soin en heel vaak wint de spin die strijd. De spin past allerlei listen toe om de wesp in de val te lokken en in de eerste plaats moet ze zor gen een beetje uit de buurt van de wesp te blijven, zodat zij niet kan steken. Een zoöloog schreef eens in een Londens blad, hoe hij een strijd tussen een spin en een wesp bijwoonde. „De wesp was in een spinneweb gekomen", vertelde hij, en zat daar vast. Zij deed erg haar best om uit het web los te komen en het leek er werkelijk even op, dat het zou lukken Maar op dat ogenblik kwam de spin vlug uit het midden van het web en begon een stevig weefsel van draden om de plaats te spinnen, waar de wesp zat. Driemaal ging ze om de wesp heen en iedere keer werd het moeilijker voor de gevangene om vrij te komen. Toen ging de spin tot de aanval over en bond draden om de vleugels van het insect. Intussen deed de wesp alle moeite om de spin te steken maar het hielp allemaal niets en na een paar minuten leek de wesp meer op een mummie dan op een wesp. Zij was helemaal ingeweven in zilveren dra den en er was bijna niets meer van het lichaam te zien. Toen durfde de spin dich terbij te komen en even later zoog ze de wesp uit, waarna ze hem weer liet hangen cn zo als lekker boutje in haar voorraads kamer bewaarde!" 7 I 8 10 12 13 114 16 17 Horizontaal: (v. links n. rechts). 1. Getal. 3. Zeehond. 5. Vlaktemaat. 7. Handwerk. 10. Ander woord v. daar. 11. Lidwoord (Fr.) 12. Bewegings kunst. 15. Riviertje in ons land. 16. Herstelplaats van schepen. 17. Boom. Verticaal: (v. boven n. beneden.) 1. Meisjesnaam. 2. Waar men iets maakt. 3. Bekendmaking om iets te verkopen. 4. Vis. 6, Deel van een schip (van mast). 8. Drank. 9. Tamme vogel. 12. Wiel. 13. Lidwoord (Nederl.). 14. Kledingstuk. Ja, het lijkt wel tovenarij en toch is het zo heel eenvoudig.... als je het eenmaal weet! De mensen zullen stomverbaasd staan als ze merken, hoe precies je alles weet en kunt. Ze zullen zeggen, dat je je ogen overal tegelijk hebt, maar er is eigen lijk niets aan en iedereen kan het ;.ls hij het kunstje kent! Hoeveel ogen? Ze zaten met een grote troep bij elkaar en deden allerlei spelletjes. Toen zei Fred die opeens: „Nu zal ik jullie eens iets laten zien, daar begrijpen jullie niets van! Hier is een dominospel. Leggen jullie alle stenen nu netjes aan elkaar, zoals het moet. Ik ga zolang in de andere kamer en als jullie klaar zijn, zeg je het maar, dan zal ik precies vertellen, hoeveel ogen aan het eind van de lange rij stenen liggen. Want jullie moeten er een lange rij van maken en die rij heeft dus twee uiteinden. Als jul lie alle stenen tegen elkaar leggen, zal ik zeggen, welke stenen het eindpunt vor men." De anderen wilden wel eens zien, hoe hij dat deed. Eerst schudde Freddie de stenen uit op tafel en daarna verdween hij in de andere kamer. Na een tijdje vroegen ze hem, welke ogen aan het begin en aan het eind van de rij lagen. Ze dachten, dat hij het toch niet kon weten, maar.... hij zei het goed! De een was nog meer verbaasd dan de ander. Een paar zeiden, dat hij gekeken had, maar ze wisten wel, dat dat onmoge lijk was. Freddie kwam weer binnen, mengde alle stenen weer door elkaar en zei. dat hij het nog eens zou doen. Dan moesten ze natuurlijk alleen een andere volgorde van de stenen kiezen. En wéér kwam het precies uit zoals Fred die gezegd had. Hoe kon dat nu? Maar Freddie wilde gijn geheim niet vertellen. Alleen zei hij het later aan zijn neefje. „Er is helemaal niets aan, Koos!" zei hij. „Je moet alleen, vóór je naar de andere ka mer gaat, vlug een steen meenemen. Vol gens de regels van het spel moeten het aantal ogen dat nu op beide helften van die steen staat in de lange rij open blij ven! Elke keer neem je een andere steen mee, dat merken de anderen niet eens. Probeer het zelf maar eens!" En voortaan kon Koos ook „toveren." De betoverde rook. Een volgende keer had Freddie een an der grapje. Ze zaten weer met een paar fa milieleden bij elkaar, want Freddie's vader was jarig. En toen de anderen plagend vroegen: „En hoe is het met onzen tove naar? Weet je nog meer spelletjes of ben je uitverkocht?" antwoordde hij: „Nee, ik weet er nog veel meer. Ik zal rook in mijn hand blazen en die door een doek heen in een gesloten glas blazen!" Hij nam een glas en daarbij een glazen dekseltje, dat erop paste. Daarna legde hij het deksel op het glas en dekte beide met een grote doek af. Toen vroeg hij of hij even één trekje aan vaders sigaret mocht doen. Dat vond vader wel goed voor deze keer. Freddie blies nu de rook voorzichtig in zijn rechterhand, deed net alsof hij de rook kneedde en perste en duwde zijn hand daarna vlug tegen het glas aan. Direct daarna tilde hij de doek op en werkelijk., er zweefde nu een dichte rook in het glas, dat daarstraks nog helemaal helder was! Hoe kwam dat nu? Ook dit was niet erg moeilijk. Er lagen een paar druppels zout zuur op de bodem van het glas, toen Fred die de proef begon. In het deksel had hij een paar druppels geest van salmiak ge daan en toen hij het glas afsloot, mengden de druppels zich met elkaar. Nu moet je weten, dat deze beide chemische stoffen een dichte rook ontwikkelen als ze met el kaar in aanraking komen. De omstanders konden van dit alles niets zien, want de rook werd onder de doek ontwikkeld en Freddie trok de doek er pas af, toen hij de sigarettenrook tegen het glas had gegooid. 128. Nadat Tarzan zijn plan om naar De Ver boden Stad te jaan en Helen en Magra te be vrijden had ontvouwd, riep Chon zijn pries ters om hem te volgen. En zo bracht Tarzan zijn vreemde strijdkrachten, mensen en apen, naar het gevaarlijke oord, vanwaar nooit Iemand was teruggekeerd In de nabijheid van Athair gekomen, besloot Tarzan eerst even op verkenning uit te gaan. Hij zag schild wachten op de stadsmuren staan. Een plot selinge aanval zou onmogelijk zijn, hij zou echter niet wachten tot het donker was ge worden, hij moest alles riskeren en een wan hopige str(jd aanbinden! Zelfs als zijn hope loze onderneming zou gelukken, dan viel het nog te betwijfelen, of hij de toegang tot de stad tijdig genoeg zou kunnen forceren, om Helen en Magra te redden. De beide meisjes waren door hun bewakers reeds voor de wrede koningin gebracht. „Er zijn vele ma nieren, waarop jullie gedood kunnen worden," riep de koningin uit, „en in het eerstvolgende uur zal ik beslissen, op welke wijze jullie ter dood gebracht zullen worden. Intussen zullen jullie je laatste levensuren doorbrengen in de kerker onder het paleis!"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15