j- prptrïhbeurtm Interessante Worstel-, Scherm- en Boks w edstrijden Marinc-kampioenschanpen De stand van hei Voeibal-tonrnooi mi'n Hom* Bezoek van den Commandant der Marine ZAKT Ned. Vereeniging van Huisvrouwen Sicm Hamels Jazz-Mixers Feestavond KVDH 5Ceoctlbcfi nUuuM Jaarvergadering Maatschappelijk Ziekenfonds Mond- en Klauwzeer Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen Duitschland eet door Tcxel-nicuws Boksen, jlet worstelen en boksen nam gistermorgen onl 9.30 uur een aanvang, waarby als bij zonderheid mag worden opgemerkt, dat er, evenals eergisteren, zeer veel interesse voor deze sport bestaat. Wy merken met vreugde 0p, dat deze in het bijzonder manlijke sport weer een vooruitgang by het personeel van de Koninklijke Marine heeft te boeken. Er wer den dan ook enkele zeer goede partijen ten beste gegeven. Laten wy de wensch uitspre ken, dat deze vooruitgang van biyvenden aard ls en hopen dan ook het volgend jaar nog meer deelnemers in de ring en op de mat te Zien verschijnen. Om klokslag 10 uur vereerde de Com mandant der Marine, de schout-by-nacht H. Jolles en zyn adjudant, de wedstrijden met een bezoek, gevolgd door den voor zitter der Kampioenswedstrijden, de Kolo nel C. J. baron van Asbeek. Na cenige partyen in boksen, worstelen en schermen gezien te hebben, verliet Zyne Hoogedelgestrenge het terrein van den strijd. Lichtgewicht. G. Kronenberg, 60 kg—L. A. Jacobs, 58 kg, 2 boksers, welke aan elkaar gewaagd waren en met een klein verschil in punten door Ja cobs werd gewonnen. L. A. Jacobs, 58 kgJ. J. Huber, 59% om den 2en prijs in hun klasse. Huber was ver de nieerdere van Jacobs, waarna dan ook na het einde van de 2e ronde door Jacobs werd op gegeven. H. Willekens, 6214 kgG. Zegwaard, 64% kg, om den len of 2en prijs in deze klasse. Dit was ongetwijfeld het beste gevecht van dezen morgen, waarin zeer rake klappen wer den uitgedeeld. Tenslotte wist Zegwaard op punten te winnen en verdiende hiermede den len prijs. H. Willekens, 62% kg—M. Koenen, 62 kg om den 2e of 3en prijs, welke niet gebokst werd, daar Koenen terugtrok. K. Koster, 75 kgA. Post 77% kg, om den len of 2en prijs. Dit waren een paar zeer goede boksers, die heel wat te zien gaven, waarin Post uitblonk als betere vechter. In de eerste ronde boksten zij vrijwel gelijk te gen elkaar op, maar doordat Koster in de 2e ronde enkele zeer harde slagen had te in- caseeren, waartegen hij niet ten volle bestand was, gaf hij den stryd op en liet den eersten prys aan Post. Het Worstelprogramma. Ex tra-vedergewicht. Van de Zijde, 55 kgH. Brouwer, 59 kg. Deze party, welke als een demonstratie be doeld was, daar Brouwer een klasse zwaar der is, werd gewonnen door v. d. Zijde, welke Brouwer wist te toucheeren in den tyd .van 2 minuten en kreeg daardoor "de eerste prys in zyn gewichtsklasse. Vedcrgcwicht. J. Ravelé, 58 kgH. Brouwer, 59 kg. werd een overwinning voor Raveljé, in den tijd van 14 seconden. Lichtgewicht. H. van Doorn, 64 kg—C. Hoekstra, 65 kg, werd door Van Doorn gewonnen in den tyd van 3 minuten. Middenl.gewicht. C. van Leeuwen, 71 kgL. Fraanje, 67% kg, eindigde in het voordeel van Van Leeu wen, in den tyd van 1 minuut. C. van Leeuwen, 71 kgC. Frits, 69 kg, was een partij, welke zeer interessant had kunnen worden, maar door een ongelukkige val van Van Leeuwen beëindigd werd in het voordeel van Frits in den tyd van 1 minuut. C. Frits, 69 kg—L. Fraanje, 67% kg, om den derden prys. Deze partij duurde 7 minu ten, in welken tijd beide al verscheidene ma len door het oog van een naald waren ge kropen en Fraanje tenslotte het onderspit moest delven en de prijs aan zijn tegenstan der liet. G. J. We.erden, 70 kg—L. P. E. Kretzch- mar, 69 kg, om den 2en of len prys. Dit was een zeer goede worstelpartij met aan elkaar gewaagde tegenstanders, welke uiteindelijk door van Weerden, in den tyd van 5 minuten werd gewonnen. De pryzen voor het worstelen werden be haald door: Eentra Vedergewicht. Van de Zyde, 55 kg, barbier z.m. Ie pr. Vedergewicht. J. Raveljé, 58 kg, stoker 2e kl., Ie pr. Lichtgewicht. J. Kuipers, 65% kg, licht matr. Ie pr. H. v. Doorn, 64 kg, licht matr., 2e pr. Middenl.gewicht. G- J. Weerden, 70 kg, l.l.-torp.mkr., Ie pr. L. P. C. Krfetzchmar, 69 kg, matr. z.m., 2e pr. C. Frits, 69 kg, licht matr., 3e pr. Middengewicht. W. J. Aben, 74% kg, matr. 3e kl. Ie pr. H. J. Schakel, 94% kg, kwart.m., 2e pr. pryzen voor boksen werden behaa1 1 door: Lichtgewicht. J- Huber, 59 kg, pyper le kl, le pr. L. A. Jacobs, 58 kg, 11.-monteur, 2e pr. Licht m.gewicht. G. Zegwaard, 64% kg, stoker le kl., le r fL Willekens, 62% kg, matr. z.m., 2e pr. Koenen, 62 kg, 1.1. monteur, 3e pr. Middengewicht. H 70 kfr' 11-torp.mkr.. le pr. Kaïels, 68 kg, l.l.-nwnteur, 2e pr /iwaar middengewicht. A. Post 77% kg, seiner z.m., le pr. H. Koster, 75 kg, l.l.-torpmkr., 2e pr. Schermen nieuwelingen op degen. sri?p1m10 uur,werd begonnen met het ver- r\'lu Tan nieuwelingenklasse op degen. Geschermd werd m 1 poule van 9 deelnemers. njswinnaars hiervan waren; le prijs: Ltn. t. zee le kl. Jhr. F. E. de Koek, gewonnen partijen en 6 ontvangen treffers. 2e prijs: Off. v. adm. 2e kl. F. O. van Kreg- ten, met 6 gewonnen partijen en 8 ontvan gen treffers. 3e prijs: Sergt.-adelborst S. Scharroo, met 4 gewonnen partijen en 8 ontvangen treffers. Dit programma werd verschermd onder lei ding van sergt.-maj. der marns. C. Overweg en sergt. der marns. Th. W. v. d. Sel. Sabelschermeu. Om 1 u. 30 nam het Sabelschermen in de nieuwclingenklasse een aanvang, onder leiding van den sergt.-majoor der mams. J. B. C. Ruiter, sergt.-maj. der marns. C. Overweg en sergt. der marns. H. P. van Etteger. Geschermd werd in 4 poule's, welke beston den uit 2 poule's van 5 en 2 poule's van 6 schermers. Van iedere poule gingen de 3 eerste scher mers over naar de demi-finale, zoodat er in de demi-finale 2 poule's verschermd werden met in iedere poule 6 deelnemers. Hiervan kwamen wederom de drie eerste schermers in de finale terecht, welke verschermd werd tus- schen de volgende deelnemers: C. G. Lems, sergt.-adelborst, met 4 gewonnen partijen en 7 ontvangen treffers. Nr. 1 in de demi-finale, le poule. C. J. L. Hamel, le luit. d. marns, met 4 ge wonnen partijen en 8 ontvangen treffers. Nr. 2 in de demi-finale, le poule. Chr. J. Walder, pijper le kl., met 3 gewonnen partijen en 8 ontvangen treffers. Nr. 3 in de demi-finale, le poule. J. van Nieuwenhuizen, korpl.-adelborst, met 4 gewonnen partijen en 8 ontvangen tref fers. Nr. 1 in de demi-finale, 2e poule. F. O. van Kregten, off. v. adm. 2e kl„ met 4 gewonnen partijen en 9 ontvangen treffers. Nr. 2 in de demi-finale, 2e poule. R. J. Casterdijk, matr.-adelborst, met 4 ge wonnen partijen en 9 ontvangen treffers. Nr. 3 in de demi-finale, 2e poule. Hiervan werden de volgende deelnemers prijswinnaars: le prijs: F. O. van Kregten, off. v. adm. 2e kl., met 5 gewonnen partijen en 11 ontvan gen treffers. 2e prijs: R. J. Castendyk, matr.-adelborst, met 3 gew. partijen en 16 ontv. treffers. 3e prijs: Chr. J. Walder, pijper le kl., met 2 gew. part. en 18 ontv. treffers. 4e prijs: C. G. Lems, sergt.-adelborst. met 2 gew. partijen en 19 ontvangen treffers. 5e prijs: C. J. L. Hamel, le luit. d. marns., met 2 gew. part. en 23 ontv. treffers. 6. prys: J. van Nieuwenhuizen, korp.-adelb.. met 1 gew. partij en 23 ontvangen treffers. Degenschermen klasse A. Om 4 uur werd een aanvang gemaakt met het degenschermen klasse A, onder leiding van den sergt.-maj. d. marns, Th. J. W. v. d. Sel. Geschermd werd in de voorronde om 2 tou- ché's en in de finale om 3 poule's. De voorronde bestond uit 2 poule's van ieder 6 schermers. Als nos' 1 kwamen uit de eerste ronde: H. Hordijk, luit. t. zee 3e kl. en P. L. Koppen, off. M.S.D. der 2e kl., met resp. 4 en 4 ge wonnen partijen en 2 en 3 ontvangen treffers. Als nrs. 2 kwamen uit de eerste ronde G. v. d. Blaak, korpl. d. marns. en M. G. Fetter, korpl. d. marns. met reosp. 2 en 3 gewonnen partijen en 5 en 3 ontvangen treffers. Als nos. 3 kwamen uit de eerste ronde H. Schaper, off.-vlieger 2e kl. en S. Scharroo. sergt.-adelborst met resp. 2 en 3 gewonnen partyen en 5 en 7 ontvangen treffers. Deze gingen allemaal over naar de finale, waaruit als prijswinnaars kwamen: le prijs: H. Hordijk, luit. ter zee 3e kl., met 4 gewonnen partijen en 9 ontv. treffers. 2e prijs: M. G. Fetter, korpl. der marns.. met 4 gewonnen partijen en 10 ontv. treffers. 3e prijs: P. L. Koppen, off. M.S.D. 2e kl., met 3 gew. partyen en 8 ontv. treffers. Het Voetbalprogramma. SchorpioenKon. Instituut. Om half vijf traden deze ploegen tusschen de lynen onder leiding van den heer Annyas. Men begon op tijd en de adelborsten probeer den het al dadelijk. Aanvoerder Rehorst onder brak dezen aanval en met een crosspass zendt hij den bal naar den linkervleugel. Zuilekom nam hem even mee en schiet fraai in en zoo hebben de Torpedomakers reeds in de derde minuut de leiding. Daarna weten de Torpedo makers een hoekschop te forceeren en hieruit brengt Druijver den stand op 20. Na de rust is het een gelijkopgaande stryd met de Adelborsten een beetje meer in den aanval. Uit een doorbraak weet Zuilekom den bal aardig vry te maken, hij zet voor, maar Verzijl staat buitenspel. Daarna is het woord aan de Jonkers, aanvoerder Flohil schiet over. De Schorpioen-middenlinie trekt zich wat terug om den voorsprong te consolideeren, waardoor de Adelborsten meer kans krijgen om aan te vallen, wat zy dan ook prompt doen. Door te ver opdringen van de backs komen de Torpedomakers naar voren, een gevaarlyke situatie ontstaat voor het A.-doel, Verzijl schiet rakelings over. Toch geven de Jonkers in het algemeen den toon aan en Schorpioen mag van geluk spreken als Krikke een pracht- schot van den rechtsbinnen nog juist over de lat weet te werken. Uit een longshot van Ver- zyl komt de bal bij Van Tongeren, die een pracht partij speelt, hij zet scherp voor en Van den Berg loopt den bal in het doel, 30. De Jonkers geven geen krimp en werken onvermoeid. De Schorpioen staat stevig te verdedigen en speelt een gewonnen party. In de laatste minuten nog een hoekschop op het Schorpioen-doel, welke achte r wordt ge plaatst. Nog een corner volgt en dan fluit de Per «tuk 5 et. 12 ituks 50 cl. Bij Apothekers en Drogisten. scheidsrechter voor het laatst en zitten de Torpedomakers in den halven eindstrijd. Bliksem-tournooi-verliezers. WachtschipO.Z.D. In de morgenuren werd een aanvang ge maakt met het Bliksem-tournooi voor de ver liezers. Daar de Marinekazerne zich had teruggetrokken, kreeg Vlissingen een „walk voer". Onder leiding van den heer Okkerse be gon het Wachtschip tegen de O.Z.D. Deze laatste stond tot vlak voor het einde met 10 voor, toen, uit een corner, maakte het Wacht schip gelijk. Strafschoppen brachten de be slissing en de Onderzeedienst was de geluk kige. Hierop speelde Amsterdam tegen De Mok. Amsterdam speelde een beste partij voet bal, maar De Mok verdedigde stug. Na de rust demonstreerden de Amsterdammers een groote meerderheid en in deze periode viel het eenige doelpunt van den wedstryd, waarmee De Mok werd uitgeschakeld. Hospitaal versus Rotterdam. Om 2 uur speelde het Hospitaal tegen Rot terdam, die in de eerste ronde waren vrijge loot. Het Hospitaal had weer de beschikking over Goesten, hun kleinen centervoor, wat een aanwinst bleek. Beide keepers worden om beurten aan den tand gevoeld, maar zij blijken safe te zyn. Op een oogenblik, dat Rotterdam in den aanval is weet Dissel door te breken en na 'n snelle run de Hospitaalsupporters reden tot juichen te geven. Een kwartier is de wed- srijd dan oud. Een nieuw schot van Dissel weet Amen nog juist over te tippen. Direct daarop is Rotterdam in den aanval, onverwacht schiet de linksbinnen in maar Geurtjes is op zijn post en stompt den bal corner. Een voorzet van Oost wordt door den rechtsback keihard op zijn keeper teruggekopt, gelukkig gaat de bal over. Als de Verplegers terug zijn, geeft Dissel een fijne pass aan Coesten, deze loopt er op en onder daverend gejuich is het 20. Na de rust is bij Hospitaal Miedema ver vangen door Brink en Rotterdam heeft Van Niel naar voren gestuurd, wat een verbetering blijkt. Rotterdam is nu doorloopend in den aanval, maar de Ziekenvaders weten van geen wyken. Een viertal hoekschoppen zijn het re sultaat, maar een schutter mankeert. Dan breekt een periode aan van Hospitaal-over- wicht en nu toont aanvoerder Amen zijn klasse. De oud-doelman van Oost-Java's bondselftal is gewoon niet te passeeren. In het laatste kwartier komt Rotterdam vurig opzetten, zij houden het spel wat kort. Van Niel geeft een pas schuin naar voren, en van een misverstand in de achterhoede weet Ever- kes mooi te profiteeren en den stand op 21 te brengen. Fanatiek strijden zij dan om den gelijkmaker, welke 2 minuten voor het einde geboren wordt uit een hoekschop ineens in geschoten door den linksbuiten, 22. Onder groote spanning moeten strafschoppen de beslissing brengen en pas de tweede serie wyst de Ziekenverplegers als de winnaars aan. De KooijOfficieren 61. Precies op tijd blaast scheidsrechter De Snayer de elftallen in het veld. De vliegeniers beginnen onmiddellijk het .offensief en zitten dadelijk voor het Ófficieren-doel. De druk houdt aan, waardoor de achterhoede druk werk heeft. Na 8 minuten scoort Heijneker, die een uitstekende rechtsbinnenpartij ver tolkt, uit een algemenen aanval het eerste doelpunt. Na den aftrap pikt de mooi samen spelende voorhoede van De Kooij den bal mee en de linksbuiten weet na een schermutseling voor doel te doelpunten, daarmee den stand op 20 brengende. Intusschen hebben de Offi cieren slechts enkele aanvallen ondernomen, welke meestal door Ohr geleid worden, die ais linksbinnen goed voldoet, evenals hun spil Agema, die bergen werk verzet. Na een twin tig minuten spelen is het wederom Heijneker, die onhoudbaar doelpunt. De Officieren komen nu fanatiek opzetten, aangemoedigd door hun captain de linksbuiten en het resultaat blijft niet uit. Door een accuraten voorzet van Ohr krijgt Ort den bal in zijn bezit en met een prachtig diagonaal schot geeft het den keeper het nakijken, 31. Dan is het rusten. Na de rust zijn de Officieren een tijdlang, zeker een kwartier, sterk in den aanval, maar tot doel punten brengen zij het niet. Geleidelijk weet De Kooij zich los te werken en Heyneker brengt den stand op 41. De officieren raken uitgespeeld en bieden weinig tegenstand meer. Pirard, die het teveel alleen probeert, weet nu toch de heele verdediging, doelman incluis, voorbij te dribbelen en de bal in het verlaten doel te plaatsen, 51. Vlak voor het einde voegt Heijneker nog een doelpunt aan de score toe, daarbij den stand op 61 brengende. Van SpeykMariniers. Onder de rustige leiding van scheidsrechter Annyas traden beide elftallen aan. De eerste aanvallen waren voor de Van Speijk, wiens uitstekende rechtsbuiten De Vries de aanval len leidt en opvallend aardig werk doet. By een schot op het Mariniers-doel mist de kee per den bal half, twee stokers schieten toe en de bal ligt in het net. Luide aangemoedigd door vele kykers probeeren de Mariniers hun achterstand in te halen, maar de Van Spey- verdediging bezweert het gevaar. De rechts achter Cup doet hier uitstekend en rustig werk. Tot aan de rust zijn de stokers in den aanval, telkens komen zij terug, maar Van Gelder heeft er het oog goed in en doelpunten blijven uit. Na de rust ongeveer hetzelfde spel- beeld, een gedecideerde meerderhid van de Van Speijk. Bij een der zeldzame mariniersaanvallen, als de stokers iets teruggetrokken zyn, wordt de bal door een der backs met de hand gespeeld en scheidsrechter Annyyas wijst terecht naar de witte stip. Aanvoerder van der Blaak zet zich achter den bal en onder daverend gejuich van de Van Speyksupporters schiet hij naast. Jammer, dat had de gelijkmaker kunnen zijn. De stokers putten uit dit voordeeltje nieuwen moed en onvervaard zitten zij er op. Van Gelder, die de bewondering oogst van spelers en kijkers, weet echter zijn heiligdom voor verdere doorboring te behoeden, zoodat het einde komt met een welverdiende 1O-over winning van de Van Spey'k, die vandaag in den halven eindstrijd komt tegen De Kooij om 9 uur op het terrein O.Z.D. Eveneens om 9 u. in de demi-finale op het Watervogelsterrein HospitaalSchorpioen. Afd. Den Helder. Donderdag brachten 32 dames van boven genoemde vereeniging een bezoek aan de fa briek van den heer J. B. F. Meyer aan den Ruyghweg. Een bedrijf, dat in alle opzichten de interesse der huisvrouw in het algemeen moet hebben, aangezien de hier gefabriceerde goederen in ieder gezin voorkomen. De bezoekster neemt niet alleen kennis van de kwaliteit en degelijkheid van het ge produceerde, doch tevens van de buitengewoon economische wijze van produceeren. Bekijk slechts de loopende banden en de speciaal-machines, welke in gebruik zijn. Het is zeer moeilijk voor de niet- teeh wikkelde huisvrouw, al hetgeen wat hier in deze fabriek te zien is, te beschrijven. Waar echter wel iets van gezegd kan wor den is, dat de ontvangst door de heeren Meijer al buitengewoon vriendelyk was. Deze heeren fabriceeren niet alleen voor de huis vrouw, maar ze weten bovendien diezelfde huisvrouw op een bijzonder aangename wijze voor hun bedryf te interesseeren. Geen vraag is te veel en niets blijft verbor gen voor het nieuwsgierige oog van de huis vrouw. Een prachtig bedryf, waarop Den Helder trotsch kan zijn. Toen bij het afscheid nemen iedere bezoek ster nog verrast werd met een huishoud- schort (de heeren Meijer weten wat een huis vrouw noodig heeft) waren de woorden van harteiijken dank en waardeering van de pre sidente zeer zeker op zijn plaats en gingen de huisvrouwen voldaan en dankbaar huis waarts. Men schrijft ons: Een Band welke boven vele anderen uit steekt is het Dans- en Showorkest „The Jazz Mixers" van Siem Hamel. Hun eerste op treden in Den Helder op Zondag 12 Febr. j.1. was een ware verrassing. Niet alleen dat deze Band uit louter beproefde Jazz-virtuozen be staat, doch het repertoir, dat zij brengen en vooral de oer-geestige muzikale shows behooren tot het beste, wat den laatsten tijd op dit ge bied in Casino werd gebracht. Vanavond geeft onze plaatselijke korfbalver- eeniging „K. V. D. H.", onderafd. der Speel- tuinvereeniging „Den Helder" een feestavond in „Musis Sacrum" (zie advertentie). Opgevoerd wordt de groote Revue „Fan tasie". De opvoering geschiedt uitsluitend door de leden dezer korfbalvereeniging. 0.a. zullen optreden de K.V.D.H. girls. Ver der een tapdance, enz. Zij nog vermeld, dat deze revue is geschreven door „Baardia". Een groot bal zal dezen avond besluiten. Voor verdere bizonderheden zie men de advertentie. Het bier van qualileit, Met veel gezeil gheid, Staat in „De Toelast" voor U klaar Ge drinkt er ook een borrel En vindt Uw vrienden daar. Men maakt er ons op attent, dat in het nummer van gisteren, in het verslag van de algemeene vergadering van het Maatschappij Ziekenfonds „Texel" een onjuistheid is ge slopen, die tot eenigszins verkeerde lezing van het Jaarverslag aanleiding kan zijn. Er staat n.1. vermeld: „De onwil van Oosterend, om zich onder ons „fonds" te scharen, gaf voor ons fonds veel actie Dit moest zijn: „De onwil van Oosterend om zich onder de „Maatschappij" te scharen, gaf voor ons fonds veel actie Deze rechtzetting staat in verband met een aanbod aan Oosterend gedaan, Om zich aan te sluiten by de Maatschappy zonder in het fonds „Texel" over te gaan. Het vee is hersteld op de boerdery van S. C. Keijser, Den Burg. Nieuwe gevallen werden geconstateerd op de boerdery v. mej. Wed. C. Hin, te Zuid- Haffel. Ook heerschte deze veeziekte nog op de boerdery van den heer C. Kuip, te De Koog. van 18 t.m. 24 Maart 1939. GEBORENLina, d. v. J. van der Slikke en T. Beijert; Pieter Johan, z. v. K. Lap en J. G. Kikkert. ONDERTROUWD: P. Vermeulen en T. Kalis; G. van der Vis en S. P. van Gouds waard. GETROUWD: C. de Waard en G. Renses. OVERLEDEN: Johanna Schagen, 58 jaar, geh. m. A. E. Stiggelbout. Gevonden: 1 rywielplaatje. R. Meindertsma, van C 45a n. Ned. Indië, Soerabaia. A. de Groot, wed C. Dros, van Schildereind 58 naar Hilversum, Gysbr. v. Amstelstr. 321. C. A. Dros idem. J. S. Verberg, echtgen. v. M. Blok, met 2 kinderen, van C. 69 naar Den Helder, Bego niastraat 29. A. J. Meijering, van Weverstraat 45, Den Burg, naar Den Haag, Z. Buitensingel 1. H. Ruhmannseder, van Cocksdorp 31, naar Duitschland. J. M. M. Jannes, van E. 138, naar Wasse naar, Amazonelaan 4. J. Graaf geb. Hin en 4 kinderen, van Holle- walsweg naar Z. Afrika, Pretoria. N. Mantje. van S. 37 naar Egmond a. Zee, Kolhuiskerdijk. Duilsehlands honger schynt nog niet gestild te zyn of het kan ook zyn, dat de koek zoo lekker smaakt, dat men naar meer verlangt. Behalve dan de gebiedsuit breiding, die het Derde Rijk deze week aan liet oude land heeft toegevoegd en waar door het territoriaal grooter is geworden, dan voor den oorlog, heeft het door het afsluiten van het verdrag met, Roemenië handels- en economische voordeelen ge hoekt van zeer groote beteekenis. Het ts een verdrag, zoo schreven de bladen gis teren, als nimmer door twee vr(je staten werd afgesloten. Welke pressies er zyn uitgeoefend om dit voordeel te boeken, vermeldt de historie niet, doch hoe het zy, Duitschland heeft Engeland opnieuw een lesje gegeven dat er met snel en doortas tend handelen meer te bereiken ts, dan met het traag en slap gedoe van de demo cratische staten. En nu zijn dan gisteren ook de koloniale eischen weer eens naar voren gebracht. Het was de rijksleider, generaal Ritter von Epp, die gezegd heeft, dat de wereld nu niet moet den ken, dat Duitschland geen aanspraak meer zou maken op koloniën, want het wegnemen van de koloniën, die voor Duitschland een onuitput telijke reserve aan ruimte en grondstoffen be- teekenden, hebben tot een geweldig exportver- lies geleid en hadden de vernietiging van de Duitsche industrie en economie ten doel ge had. De successen van de laatste week zouden Duitschland in geen enkel opzicht beletten zijn aanspraken op koloniën thans eerst recht te doen gelden. 't Is vrij duidelyk gezegd. Engeland weet dus wat het in de nabije toekomst kan verwachten en Brittannië blijft maar talmen. Er zit zoo weinig schot in de onderhandelingen, dat men durft veronderstellen, dat Chamberlain weer terug zou willen keeren tot zijn methode van vriendelijk overleg. De Engelsche bladen be ginnen ongeduldig te worden en te protesteeren tegen de houding van de regeering. Zij vragen zich af, of Duitschland eerst tot een nieuwe daad van agressie moet komen, alvorens er spijkers met koppen zullen worden geslagen. Het gaat zeer traag aan den overkant. De kansen, dat Polen zich nog zal aansluiten by de Britsche verklaring, wordt geringer. Polen riskeert liever niet de verbolgenheid van zijn wettelijken buurman en er is sprake van dat Rusland niet tot een gemeenschappelijke ver klaring wil komen, als Polen weigert. Wanneer we dus op dezen laatsten dag van de week de balans opmaken, slaat die naar Duitschland door. Brutaliteit en door tastendheid hebben het deze week weer verre gewonnen van de voorzichtigheid van Engeland. Wat zal de nieuwe week bren gen En hoe zal morgen, na alles wat van de week gebeurd is, de rede van Mussolini zyn? De komende dagen zyn van groot gewicht voor Europa. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. '0 u., Ds. Visser, maand- collecte. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Kok. De Waal v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Wesseldyk. De Cocksdorp v.m. 10 u„ Ds. Salm, maandcollecte. Doopsbediening (aangifte a. d. pastorie hedenavond van 78 u.). Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis, Avondmaal. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Smidts, Doop, Extra collecte. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Leesdienst. Den Burg n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Leesdienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Sijtsma, van Leeuwarden; n.m. 3 u., dezelfde: voorberei ding H. Avondmaal. Leger des Heils: Zaterdagavond: Straatzang, Den Burg. Zondagmorgen, 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heilingssamenkomst. 's Middags half 4: Openluchtsamenkomst, 's Avonds 8 uur: Verlossingssamenkomst. GROOTE LUNCHROOM TE DE KOOG. Naar wy vernemen wordt voor de rekening van de Amstelbrouwery op het open terrein naast het Warenhuis Wassink te De Koog een groote lunchroom gebouwd. Het moet, naar men beweert, een bouwwerk worden van ruim 12.000. ZUIDERZEE-STEUNWET. Gisteren is in, onze gemeente de Plaatselijke Commissie voor de Zuiderzee-steunwet geïn stalleerd. De bestuursfuncties zijn als volgt verdeeld: T. Hermes, Oudeschild, voorz.; K. Stoepker, secr. Commissie-leden: T. Dogger en J. Hen- kês, Oudeschild, en J. v. d. Vis, Oosterend. Texel 1 gaat morgen naar Wieringerwaard met het volgende elftal: Beumkes A. Dros Witvliet H' N®yens P. Neyens H. Boon Kiljan, N.N., Vlaming, Verseput, H. Raa

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7