Polder Jet Koegras ifrrji Voetbalmatch Holland-Duit&chland Geen zware varkens uit de markt Een nieuw Ned.-Duitsch handelsverdrag kampioensrad begint zondag te draaien. den oever. 4» Hr. Ms. kruiser „Sumatra is Zaterdag van een kruistocht in de Middellandsche Zee te Den Helder teruggekeerd. Het schip in de haven Uoetfad A.s. Zondag reeds zal de strijd om het kampioenschap van Nederland beginnen. De volgende wedstrijden zijn vastgesteld: Ajax—Achilles en Eindhoven—D.W.S. Wordt opnieuw vastgesteld. Naar wij vernemen, is riroor het bestuur van den Koninklijken Netierlandschen Voet bal Bond een schrijven gericht aan den Duitschen Voetbalbond, "waarin wordt voor gesteld, opnieuw een wedstrijd tusschen Ne derland en Duitschland. vast te stellen op een nader te bepalen datum. Deze ontmoe ting, welke zeer waarschijnlijk niet meer in dit seizoen zal kjunnen worden gespeeld, omdat daarvoor in beide landen geen tijd meer beschikbaar is, zal in Nederland plaats vinden. De wedstrijd komt in de plaats van de ontmoeting, welke op 11, December van het vorige jaar te Rotterdam was vastgesteld en welke door den burgemeester werd ver boden. Tijdelijke verruiming baconuit- voer. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat onze uitvoer van baconvarkens naar Engeland in de eerstkomende weken aan merkelijk zal kunnen worden opgevoerd. In verband daarmede, wordt het uit de markt nemen van zware varkens door de Nederlandschc Veehouderijcentrale binnen kort gestaakt. Na 25 Maart 1939 zullen derhalve geen zware varkens meer aan deze centrale ter levering kunnen worden aangeboden. De op dat tijdstip reeds opgegeven zware varkens zullen echter wel worden afgeno. men. Nederland verbindt zich voor het eerst bepaalde tarieven niet te verhoogen. Zaterdag is te Berlijn een nieuw Neder- landschDuitsch handelsverdrag geteekend, dat, in tegenstelling met de vorige verdra gen, die steeds 1 jaar looptijd hadden, geldig is van 1 April 1939 tot 31 December 1940. Bij dit verdrag verbindt zich voor- het eerst niet alleen Duitschland, maar ook Nederland om bepaalde tarieven niet te verhoogen. De. overeenkomst is gesloten met. een grooter Duitsch rijk dan de vorige verdra gen en draagt daarvan de kenmerken. Al leen met het protectoraat Bohemen Moia- vie is geen rekening gehouden. De Nederlandsche commissie is er >iaar ",R Berlijnsche corr. van de N.R.Ct., meldt, bij haar onderhandeling in geslaagd een oplos sing voor te bereiden van de deviezenkwes- ties, die verhand houden met de zg. grens- gapgers. Een verlaging van de hetahngs- contingenten, hoe betreurenswaardig ook, ^vas helaas niet te vermijden. BEGROOTING 1939 z.h.s. AANGEN'0 MEN'. DE POLDERLASTEN VAST GESTELD OP fl 2— PER H.A. Zaterdagmiddag 1 uur heeft in hotel „Bel- levue" te Den Helder, een openbare verga dering plaats gehad van hoofdingelanden v«n den polder „Het Koegras", Aanwezig waren, de dijkgraaf, de heer J. J. V&rfaille, de secr.-penningmeester, de hr. C. Ttaylor, de Heemraden de heeren D. Sleu tel, J. Blonkman, A. Grin en W. J. Meskers en de Hoofdingelanden, de heeren J. F. Roo- ïbn, J. Bakker, J. Biersteker, jhr. v. d. Bran deler en G. W. Jimmink. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter een speciaal woord van welkom tot den nieuwen Hoofdingeland jhr. v. d. Brandeler Hij hoopte, dat de keuze van den lieer v. d. Brandeler aan de door het polderbestüur ge stelde verwachtingen zou voldoen en dat er een goede samenwerking zou zijn. De heer v. d. Brandeler dankt den voor zitter voor zijn vriendelijke woorden en spreekt zijn vertrouwen uit in een goede samenwerking. De heer Vries herdacht. Staande de vergadering wordt de op 16 Maart j.1. overleden Hoofdingeland, de heer M. Vries herdacht. Hoewel de heer Vries slechts korten tijd van 31 Oct. '36 af deel uitmaakte van dit college, zoo zegt de voorzitter, heeft liij zich ook hier leeren ken,nen als iemand wiens meening op hoogen prijs werd gesteld. Rus tig in zijn betoog, getuigde die meening ge woonlijk van een bezonken oordeel. Behalve ons college treft zijn heengaan ook andere instellingen, waarin de heer Vries zitting had. Laat oris hopen, dat de waardeering, wel ke wijlen de heer Vries als 'zoodanig had, naast zijn werkzaam leven in eigen bedrijf in onze nagedachtenis moge blijven voort leven. Nazien rekening en verantwoor ding 1938. De notulen worden zonder op of aanmer kingen gearresteerd. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording van de rekening van 1938, worden benoemd de hee ren v. d. Brandeler en Biersteker, die bei den hun benoeming aannemen. Behandeling begrooting 1939. Bij de behandeling van de begrooting voor 1939 vraagt de heer v. d. Brandeler of het kasgeld (fl 23.475.36,) dat belegd is bij de boerenleenbank, niet belegd kan worden in een hypotheek. De voorzitter merkt op, dat hieraan het bezwaar vast zit, dat men dan de directe beschikking over het geld mist. Het voor- deeling redement is door een verandering van belegging zeer gering, terwijl er vrij groote bezwaren aan vast zitten. Dit geld is opgebracht door de tegen woordige hoofdingelanden, het is dus bil lijk, dat zij er van profiteeren en dat het b.v. gebruikt wordt tot dekking van een eventueel tekort. Z.h.s. wordt hierna de begrooting voor 1939 aangenomen. De ontvangsten voor 1939 zijn geraamd op f 33.054.57, de uitgaven op f 17.554.57, het batig saldo bedraagt dus f 15.500. Besloten werd de polderlasten, evenals vorig jaar, vast te stellen op I 2.p. H.A. De pensioengrondslagen voor de vaste werklieden en den secretaris-penningmees- ter werden vastgesteld op: H. Stompedissel, vast werkman f 1243.dezelfde als los werkman-sluiswachter f 228.K. Ra ven als vast werkman f 1040.dezelfde als los sluiswachter f 199.H. v. Baaren als vast werkman f 1214.C. Taylur, secr.- penningmeester f 667.Totaal f 4591.— Hiervan moet door den polder aan den pen sioenraad worden betaald 14 V2 pet, of f 665.70. Uitvoeren van werken boven f 1000.— Met alg. stemmen werd besloten machti ging aan het Dag. Bestuur te verleenen voor het uitvoeren van werken boven f 1000.—. Reglementair wordt hiervoor een aanbesteding vereischt. In noodgevallen kan het bestuur nu zelf beslissen. Besloten wordt tot wijziging van het ambtenarenreglement in verband met de wijziging van de dienstplichtwet. Belegging kasgelden. Aan het Dag. bestuur wordt machtiging verleend maatregelen te treffen in verband met de belegging van de kasgelden. Ged. Staten eischten een zekerheidsstelling v. 20 pet. in effecten. De boerenleenbank, waar de kasgelden waren belegd, was daartoe niet geneigd, zoodat contact is gezocht met de Ned. Middcnstandsbank te Den Helder, die voor in deposito geplaatste gelden 2 wilde verstrekken, plus de vereischte ze- kerheidsstelling; Eenige weggedeelten in beheer ge kregen. Bij de behandeling van de ingekomen stuk ken deelt de voorzitter mee, dat bij Kon. Besluit van 12 Jan. aan don polder in be heer zijn gegeven eenige weggedeelten aan den Jan Verfailleweg en Zanddijk, ter ge zamenlijke grootte van 10 H.A. Tot nog toe waren deze weggedeelten alleen in on derhoud bij den polder. Bij de rondvraag maakte de heer Bak ker de opmerking, dat bij S. Kant een dam in de vaart is. De voorzitter zegde toe, dat hieraan aandacht besteed zou worden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer Yerfaille de vergadering. JULIANADORP. De Heldersche eierveiling in het verleden, heden en in de toe komst. Zaterdagavond was door geïnteresseer den een bijeenkomst belegd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, waar bovengenoemd onderwerp zou bespro ken worden, door den heer Verstegen, voor zitter van de Heldersche Eierveilingsver- eeniging. Wegens de zeer geringe opkomst liet spr. „het verleden" maar schieten. Op het oogenblik is .onze eerste gedachte als we aan de eierveiling denken „de prijs". In dit verband zeide spr.. dat-het' van groot belang was de eieren zindelijk aan te bie den, dan is de noteering het hoogst. Even als melk neemt ook een ei de geur der omgeving op. Dus ook moet men zorgdra gen, dat de huisvesting steeds rein is. Het uitschouwen is een belang voor dep pluimveehouder, dat niet te onderschatten is. Bij ons worden de eieren goed betaald, zeide spr. en hij illustreerde dat met cij fers; spr. kwam. tot de conclusie, dat de toestand der Heldersche veiling niet iqgun- stig is. Daarna gaf spr. nog een uiteenzet ting over de totstandkoming en de huisves ting van de Heldersche veiling. Alle in Den Helder gebruikte eieren wor den niet over de veiling gekocht, al is daar meermalen reeds moetie voor gedaan en ook om een vervoerverbod te krijgen om de hier geproduceerde eieren naar een andere plaats te brengen. Sp. meende dat dit alge meen in het belang der pluimveehouders moest zijn. Van de gelegenheid vragen te stellen, maakte de heer Lafére gebruik door te vragen: als men verplicht moet veilen en een vervoerverbod heeft, ziet men dan kans, om zonder finantieele hulp de prijzen in verhouding tot het geheele land, stabiel te houden? Waarop geantwoord werd: als men zon der een halve cent begon en nu een bloei ende zaak heeft, zal men dan de zaak niet meer gaande kunnen houden en zelfs nog opvoeren tot grooteren bloei? Men heeft hier een publiek dat uitgeeft, wat het ont vangt, wij moeten dus het oog on de stad richten, die koopkrachtig is. 't Zou de al- lergroo'ste domheid onzer pluimveehouders zijn, als de veiling moest verdwijnen. Hierna werden de discussies per ronde tafelconferentie op soms heftige wijze voortgezet en heeft men in den breede gesproken over de voor- en nadeelen van liet aanvoeren van het product aan diverse veilingen. Ieder heeft eigen ervaringen op dit gebied Voorjaarsvernndering van de P. O.C. Den Helder. De P.O.C. Den Helder van de N. Holl. Landbouw Onderlinge hield haar voorjaars vergadering in het café „'t Centrum" van den heer H. W. Veul. De voorzitter, de heer Th. A. A. Terra opende met welkom, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Na lezing van het jaarverslag werden in bespreking gebracht de agenda's voor de Alg. Vergaderingen van de Noord- Hollandschc Landbouw Onderlinge en van de Centrale Landbouw Onderlinge. Het bedrag voor kost en inwoning werd wederom bepaald op hetzelfde bedrag van voorgaande jaren. Over het binnenkomen der loonlijsten en de controle daarop, is de Directie over het algemeen tevreden. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden henoemd de secretaris en de heer P. van der Veer en tot plaatsvervangers de heeren R. Hoogschagen en Th. A. A. Terra. Tot P.O.C.-leden werden herkozen de hee ren Th. A. A. Terra en I. J. Gakeer Pz. Vervolgens wordt door den heer Gonse- mulder een toelichting gegeven over de „Pachtwet-Onderlinge", waarna nog enkele vragen werden beantwoord. Hierna sluiting. ANNA PAUWWNA Raadsvergadering. De Raad zal Donderdag a.s. vergaderen, punten van behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Mededeelingegi. o.a. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft beslist, dat er geen termen bestaan voor inwilliging van het verzoek om toepassing van art 55 quater der lager onderwijswet 1929 ten aanzien van de openbare lagere school III in den Oostpolder; de rekening der gemeente over 1937 is door Ged. Staten gesloten; Tegén het plan van uitbreiding voor de Kleine Sluis met bijhehoorende bebouwings voorschriften zijn bedenkingen gerezen en is de beslissing omtrent het besluit tot vast stelling daarvan verdaagd. Van het Bestuur der Chr. School is een aanvraag ingekomen om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 24 nieu we schoolbanken, één bordstelling met bij hehoorende borden, één lessenaar met bijbe- hoorenden stoel en een tafel. Van den oud-Burgemeester dezer ge meente; tl00 heer G." J. Lovink is een dankbetuiging ingekomen voor de bij zijn af- ècheid aangeboden foto. 3. Voorstel om het aandeel van de Maat schappij voor Gemeentecrediet tegen den koers van 200 om te ruilen voor obligatie ten laste dier Mij. 4. Voorstel tot wijziging van de verorde ning regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veldwachters. 5. Verzoek van C. K. Hamelink 0111 ont slag uit zijn betrekking van onderwijzer aan de O.L. School I. 6. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de besturen der bijzondere scholen op de vergoeding bedoelu in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 7. Verzoeken om tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 en verlenging van loopendc tegemoet komingen. 8. Voorstel tot het aanbrengen van wij ziging in het plan tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school te Breezand 9. Voorstel tot wijziging van de Bouwver ordening dezer gemeente. 10. Wijziging der begrooting voor 1939 en van de begrooting van liet Grondbedrijf dienst 1938 11. Rondvraag. Z. K. H. Prins Bernhard verrichtte Zaterdag de tewaterlating van de „Prins- Beatrix" van de werf „De Schelde" te Vlissingen. De Prins neemt de laatste beletselen weg. BREEZAND. PATER PETERS SPREEKT. Op uitnoodiging der afdeel ingen Anna Paulowna en Breezand van de R.K. Staats partij sprak Pater Peters Zaterdagavond in de zaal van den heer Jb. Borst. De lieer G. y. d. Park opende de vergade ring. Pafer Peters verweerde zich allereerst te gen de meer speciaal door de N.S.B. geuite bewering, dat het eigenlijk niet te pas komt, dat een geestelijke zich met politiek be moeit. In de groote levenskwesties is de godsdienst richting gevend. De kerk heeft ia die en in twijfelgevallen leiding te ge ven. We zijn geen kudde, vervolgde spr., we hebben 't recht van onderzoek en critiek, maar hebben ook voorlichting noodig van de afgezanten van God, door wie wij de wijsheid van God ter beschikking krijgen in ons leven. In dit verband bracht spr. hulde aan hen, K.D.P.-ers, die terugkeerden tot de -Staatspartij, waarvan het Èpisiopaat zei, dat het de eeniee instantie is in staat om de geloofsvrijheid te behouden. Democratie, aldus spr., in het vervolg van zijn rede, eischt standophouden op geeste lijk gebied; dan alleen kan een volk de per soonlijkheden voortbrengen, die een regee ring kunnen vormen. Als het volk gaat ver worden, komt de dictatuur. Ieder, die de wereld wil verbeteren, dient bij zich zelf te beginnen. We behoeven niet te kijken naar Mus- sert of Moskou, maar kunnen 't mét Chris tus af en door geloofskracht een nieuwe gemeenschap opbouwen. De heer J. Mulder maakte gebruik van de gelegenheid vragen te stellen. De heer van der Park sloot hierna op de gebruikelijke wijze. C. H. candidaten. Voor de gemeenteraadsverkiezing is door de Christ. Historische Kiesver. de volgende candidatenlijst samengesteld; 1. D. Lubbert, 2. C. J. Blaauboer, 3. S. Esseveld, 4. L. van Dijke Fz., 5. J. Hoep. Gymnastiek-uitvoering. „Het ongunstige weer zal wel van invloed zijn. maar toch. als men algemeen een be ter begrip had van de waarde der gym nastiek, zou zeker ook nu het aantal belang stellenden wel grooter geweest zijn". Met deze woorden,, een verzuchting eigenlijk, dat men niet meer op heeft met gym nastiek, opende Zondagavond Dokw's voor zitter, de heer Vei gouwe, de uitvoering, die inderdaad maar matigjes bezocht was. In een prettig vlot tempo werd het 24 nummers tellende programma afgewerkt; een programma, waarin de dames wel het grootste aandeel hadden en een flinke plaats was ingeruimd voor vrije-, stok- en knotsoefeningen. Over het geheel werden deze keurig uitgevoerd en vooral de oefe ningen door de dames van Genderen-Kra- nenburg. A. Borst, I. Spigt, M. Kouseband en H. Molanus,e alleen of in „duo" uitge voerd, vonden veel waardeering. Doch ook het werken der dames aan brug en paard, mocht gezien worden! De heeren gaven kranige staaltjes op paard en brug en aan de ringen te zien en de meisjesgroep deed vrije- en halteroefe ningen en werkte pittig op brug en paard. Zooals de lezer zal opmerken: een jon- gensgroep mankeerde. Daar wi! het maar niet mee boteren. Toch geeft D.O.K.E.V. den moed niet op. Aan het eind van den avond kondigde de voorzitter aan; Vrijdagmiddag zal weer getracht worden een jongensaf- deeling te vormen. Die zal immers op den duur voor aanvulling en vernieuwing van de heerengroep moeten zorgen. WIERINGF.N BEGIN VAN BRAND. Gisteravond omstreeks elf uur, ontdekte de heer C. Lont begin van brand in het woon- en winkelhuis van den heer Koning aan de Hofstraat alhier. Hij maakte alarm en spoedig waren enkele omwonenden aanwe zig, terwijl direct de brandweer gewaar schuwd werd. Daar niemand van de bewo ners thuis was, moest een ruit ingetrapt worden om binnen te komen. Spoedig kreeg men in de gaten, dat de brand in de keu ken woede. Met een slang op de waterleiding wist men den brand in de kiem te smoren. De keuken is voor het grootste gedeelte uit gebrand. Gelukkig dat de heer Lont de brand op tijd ontdekte, daar anders de gevolgen niet te overzien geweest waren. NON-STOP UITVOERING VAN D.O.S. Gisteravond gaf de Oeversche Gymnastiek vereniging „D.O.S." haar eerste officieele uitvoering sinds haar bestaan. De zaal van den heer Moeijes was geheel gevuld toen de heer Cornelissen dezen feestavond met een woord van welkom opende. Het programma bestond uit ruim twintig nummers, waarin natuurlijk de gymnastiek de boventoon voer de. Alles werd in bonte afwisseling vlug af gewerkt. Voor de pauze trokken vooral de aardige oefeningen van de kinderen de aan dacht. Daarna zagen we om beurten de da mes en heeren optreden, afgewisseld door muziek, zang en cabaret. Zoowel bij de da mes als bij de heeren werd goed werk ge leverd. Alles bij elkander een gezelligen avond met bal tot slot. ALKMAAR, 27 Maart. Ter veemarkt waren heden aangeveord: 97 vette koeien 145—255, 2 graskalveren 35 45, 368 nuchtere kalveren, slacht 412, 20 vette schapen 26—36, 348 vette varkens p. Kg. 4149 ct.. matig. NOORDSCHARWOUDE, 27 Maart. Aanvoer: 2400 Kg. uien 2.80—3.10, drielin gen 1.70, 3100 Kg. peen 5.30—5.90, kleine peen 2.303.10, 15600 Kg. roode kool 7.50 10.40, 19900 Kg. gele kool 6.80—8.40, 29400 Kg. D. witte kool 4.20—5.60. BROEK OP LANGENDIJK. 25 Maart. Aanvoer: 6000 Kg. uien 2.40—3.30, drielin gen 1.30—1.60, grove 2.80—3.30, stek 60 ,ct., 1S50 Kg. peen 5.406, kleine peen 2.80 3.10, 80 kg. witlof 21.50, 4100 Kg. kroten 0.80—3.90, 41000 Kg. roode kool 610.10, 34000 Kg. gele kool 5.20—7.10 32.000 Kg. D. witte kool 3.804.80. BROEK OP T.ANGENIJK, 27 Maart. Aanvoer: 5100 Kg. roode kool 7.509.50, 200 Kc. gele kool 7.30—8.40, 3500 Kg. D.' witte kool 5.205.70. 100 Kg. spinazie 14.40, 360 Kg. raapstelen 1.20, 135 bos radijs 2.70.'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3