Gaat U naar Indië? Een afzonderlijk departement van Marine is onmisbaar en urgent Het drukwerk ERFTEHEUER'TABAK drukkerij De Boer Herman Nypels' Tweede Blad r n.. dus: Namen van nieuwe oorlogs schepen Oud-Redder een eervolle laatste rustplaats Uit het politierapport Er is hulp noodig! Het bezoek van H. Ms. „Tromp' aan Bordeaux Feestavond van OKK De spanning verminderd? Vóór wij naar huis gaan, even naar AU GASTRONO/AÉ Circus van Bever Eenhoofdige leiding, argumenteert de mi nister in '28, doet het defensiebelang- als één geheel zien. 6 een Hiermede werd en wordt ook nu nog door de fusie de taak der staatsmarine die vooral in Nederlandsch-Indië ligt, gekoppeld aan een legertaak, die uitsluitend het moeder land omvat. Uit de woorden van den minister komt pas duidelijk naar voren hoe Z. Exc destijds in '28 alleen oog heeft gehad voor dé defensie van Nederland. Zijn argument zou aan waarde hebben gewonnen, als de marine gesplitst zou zijn geworden in een moeder- landsche en een Indische. Deze Splitsing ging niet door gelukkig op goede gronden want het onderhouden en beheerschen der eigen zeeverbindingen en het aantasten van die van den vijand zouden in oorlogstijd vol komen in de verdrukking zijn geraakt. Split sing der marine is lijnrecht in strijd met het begrip staatsmarine. Maar fusie zonder split sing vestigt de gegronde vrees, dat Neder- landsche legeropvattingen zich zullen doen gelden bij de samenstelling van de vloot in Indië, dat de continentale visie de Indische defensie zal beïnvloeden. Of deze vrees gegrond is geweest? Wij mee- nen, zooals wij straks aan zullen toonen, van wel, maar wij stellen voorop, dat, of de minis ter van defensie nu een marineman is of uit het leger voortkomt, er geen zekerheid be staat, dat beide deelen der weermacht onpar tijdig beheerd worden. Ook de minister is een mensch. Staat een buitenstaander dus een niet-deskundige aan het hoofd van het de partement van defensie, dan wacht hem een dubbele taak, n.1. zich in te werken in marine- en leger-zaken. Dat is wel heel veel en het zal moeilijk zijn voor beide deelen der weer macht die leiding te kunnen geven, welke van den minister mag worden verwacht. Wij zijn er verre van eenigen minister van defensie ervan te beschuldigen, dat hij doelbe wust het leger voortrekt of heeft voorgetrok ken bij de marine. Maar het hemd is nu een maal nader dan de rok. Het kan niet anders, of in Holland voelt men een bedreiging op de grenzen veel meer aan dan een op til zijnd groot Aziatisch conflict. En dit heeft de on vermijdelijke consequentie, dat de landmacht gemakkelijker uit de gemeenschappelijke de- fensieruif te eten zal krijgen dan de staats marine. Van de 4 ministers van defensie, die er tijdens de fusie zijn opgetreden (minister Co- lijn a.i. medegerekend), waren er 3 gepen- sionneerde legerofficieren. De eerste secreta ris-generaal van defensie kwam over van het departement van oorlog, de volgende twee waren uit het leger afkomstig. Maar wat nog veel erger was, geen van onze 3 ministers van defensie had eenig verstand van Indië. Zij hadde" Indië voor of tijdens hun ambtsperiode even als tourist bezocht, maar daar bleef het dan ook bij. Deze bewindslieden nu kregen te beslissen over de maritieme defensie-belangen van Nederlandsch-Indië. Een sterke, niet te vermijden, continentale visie beheerschte en beheerscht het departe ment. Dat bewees minister Lambooy's voorstel om de watervliegtuigen van den Marine-lucht vaartdienst in Nederland af te schaffen en de rest van den M.L.D. onder te brengen bij de Luchtvaart-afdeeling van het leger daar te lande. Dat wordt bewezen door den 5en „kolo- niën"-kruiser en al het politieke gemarchan deer over een scheepje meer en een scheepje minder van tegenwoordig. Een continentale visie die Frankrijk in de 18e eeuw koloniën en vloot deed verliezen, die Duitschland in den wereldoorlog het onderspit deed delven, die dreigt, indien niet tijdig wordt ingegrepen, straks Nederland hetzelfde lot van Frankrijk van de 18e eeuw te doen ondergaan, heerscht bij onze Regeering. Van innige samenwerking tusschen oorlog en marine is geen sprake. Voor zoover ons be kend, is slechts één soort brieven bestemd voor alle deelen der weermacht, dat zijn de geluk- wenschen van alle deelen aan H. M. de Konin gin en aan leden van het Koninklijk huis en de daaraan verbonden dankbetuigingen. Landmacht en marine zijn ongelijk soortige grootheden, die niet zijn samen te voegen. Een leger ageert te velde, een vloot op zee. De doelstellingen van beide deelen der weer macht zijn geheel verschillend. De behoeften der vloot zijn in alle opzichten, vanaf de stra tegie tot de kleinste technische details, geheel afwijkend van die van het leger. Een eskader is geen legerdivisie, een kapitein ter zee is ge assimileerd met een kolonel van het leger, een kapitein van de landmacht staat gelijk met een luitenant ter zee le kl. Mentaliteit, tra- Het eerste artikel werd opgenomen in ons nummer van Zaterdag 25 Maart. moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is ditie, werkkring, opleiding, ja zelfs de taal zijn volkomen anders. Dat samen te voegen was in '28 onlogisch; thans is het gevaarlijk, omdat door de tijdsomstandigheden grooter belangen op het spel staan, nu ernstiger gevaren drei gen. En thans de bezuiniging. De personeele bezuiniging op het departe ment van defensie kwam in hoofdzaak neer op het tractement van één minister 16.000) en van één secretaris-generaal 8500). Maar aan den secretaris-generaal van het departe ment van defensie is, in tegenstelling met den secretaris-generaal van marine, een luitenant ter zee le klasse toegevoegd 4500). Totaal gaf de tractementsbezuiniging van personeel door het onderbrengen van marine in defensie, dus een bezuinging van 20.000 gulden en daar voor worden onze maritieme belangen op het spel gezet. De minister voorspelde „een vereenvoudiging van het beheer". Het gevolg der samenvoeging der departementsgebouwen was, dat de huis houdelijke dienst belangrijk moest worden uit gebreid en in 1923 3 ton duurder was dan in '28. In plaats van één departement op het Plein en één op het Lange Voorhout, kwam marine in het gebouw op het Plein. Dit gebouw bleek alras te klein te wezen. Juridische za ken, materieel landmacht, intendance, dienst plicht en loodswezen moesten in een tweede gebouw worden ondergebracht. De afdeeling 2, 3 en 4 (personeel, materieel en staf) werkten als zelfstandige af deelingen gesplitst in A (zeemacht) en B (landmacht) naast en niet met elkaar. De afdeeling I (juri dische zaken) bestond alleen op het departe ment van oorlog en werd als zoodanig overge nomen door defensie (bij de marine had tot nog toe de hoofdintendant deze zaken behar tigd). De afdeeling 5 (genie) bleef als speci fieke landmachtafdeeling gehandhaafd, het zelfde geschiedde met de specifieke marmine-af- deelingen 9 en 10 (loodswezen en hydrografie). Samengevoegd werden de afdeelingen 6, 7 en 8 (intendance, dienstplicht en comptabiliteit). Bezuiniging gaf dit niet, vereenvoudiging van werkwijze evenmin, het marinepersoneel van deze afdeelingen werd eenvoudig naast dat van oorlog gezet. De samenvoeging van de intendance-afdee- lingen gaf al dadelijk groote moeilijkheden en zeker geen bezuiniging. De aanschaffingen voor leger en vloot samen waren zoo groot, dat de levering toch door verschillende leve ranciers moest geschiëden. Bij land- en zeemacht werden bovendien veelal geheel verschillende artikelen gebruikt en van de enkele gemeenschappelijke artikelen waren de eischen, waaraan moest worden vol daan, weer geheel verschillend. In den loop der jaren werden aanschaf van kleeding en levensmiddelen voor de marine dan ook weer aan de landmaohf-intendance onttrokken, ter wijl de tijd niet ver meer is of ook'de inten- dance-afdeeling zal weer worden gesplitst. Wat bleef er over van samenvoegingen tus schen leger en marine niet het departement betreffende Samenvoeging der luchtvaartdiensten waarbij de minister in '28 van watervliegtui gen voor Nederland afzag kon geen door gang vinden. Samenvoeging der voorberei dende officiersopleidingen had niet plaats. Een gecombineerde sportschool en een gecombi neerde gasschool hadden slechts korten levens duur. Marine en leger hebben ieder hun eigen inrichtingen. Pogingen tot oprichten van een gemeenschappelijken geneeskundigen dienst mislukten. En dat alles omdat een matroos geen sol daat, een landrot geen zeeman is, omdat ma rine en leger twee ongelijksoortige grootheden zijn. Resumeerende kunnen wij na 10 jaar zeggen, dat de argumenten, welke leidden tot de fusie in 1928, zijn gebleken niet steekhou dend te zijn. Bezuiniging heeft de fusie niet gebracht. Bezuiniging heeft de fusie niet gebracht, 's ministers pogingen tot samenvoeging van onderdeelen der weermacht zijn voor het grootste gedeelte uit practische overwegingen teniet gedaan. Hét departement van defensie is sterk naar de landmachtzijde georiënteerd. De maritieme en daarmede in zeker opzicht ook de koloniale belangen kwamen in de afge- loopen jaren herhaaldelijk in de verdrukking. Hierdoor zal de drang naar splitsing der marine in één voor Nederland en één voor Indië die 10 jaar geleden op goede gronden werd veroordeeld vooral in Indië weer toenemen, hetgeen in strijd zou zijn met het begrip staatsmarine en waardoor ook de wei nige banden, die Indië nog mét het moeder land verbinden, nog met één zouden vermin deren. Reeds 10 jaar lang is iedere werkelijk des kundige maritieme stem uit onze volksver tegenwoordiging gebannen geweest en dit wreekt zich meer en rrgir, Een snelle, wer kelijk krachtige opbVnrr der marine zal op deze wijze moeilijk t£ zijn recht komen. Het voor het ransoneel zoo demorulisee- rende getob over heele, halve en kwart mini ma, het politiek gemarchandeer ovar de vitaalste marine-Vlangea houdt nog steeds aan en leidt tot niets. Dat alles zijn gevolgen var een fusie, waardoor het lot (ter marine en iSt van Ne derlandsch-Indië in handen zSK gelegd van een overigens zeer be.Vrkam -maar op maritiem-koloniaal gebied weing deskundig minister. Nog is het niet te laat. Thans, na 10 jaren fusie, heeft collectieve veiligheid plaatsgemaakt voor oorlogsbedrei ging zoowel in Europa als in Azië. Tegenover oorlogsmoeheid en defaitisme in '28, staan agressie en herbewapening, Thans klemmen de in '28 gemaakte fouten te erger, nu stijgt de ongerustheid over een fusie, waar toe 10 jaar geleden op zeer losse en aan vechtbare gronden werd besloten. Nog is het niet te laat! Nog is de tijd daar, de tijd is zelfs gunstig om aan al dit getob een einde te maken. In de woelige da- Indertijd hebben wjj reeds gemeld, dat voor drie der torpedobootjagers in aanbouw, de volgende namen waren bestemd: Van Almonde, Tjerk Hiddes (de Vries) en Gearard Callenburg. Hieraan kan worden toegevoegd, dat voor den vierden torpedobootjager de naam Isaac Sweers bestemd is; de tweede in aanbouw zijnde flottieljelei der, het zusterschip van H. Ms. Tromp, zal Van Heemskerck worden gehceten. Voor de beide geprojecteerde krui sers zijn bestemd de namen De Zeven Provinciën en Kijkduin. De laatste naam is verbonden aan den voor het behoud van het land belangrijksten zee slag van admiraal De Ruyter, geleverd 21 Augustus 1673. gen van September j.1. toen een Europeesch conflict, dat Indië zeker niet ongmoeid zou hebben gelaten, op het punt stond om uit te breken, scheen het te laat om de fout van '28 te herstellen. Als door een wonder is ons nog eens de gelegenheid gegeven. Laat ons die gelegenheid aangrijpen, opdat de marine krijgt wat haar toekomt: een eigen departe ment, met een eigen minister aan het hoofd. Een minister, deskundig in maritieme zaken, daarin thuis, omdat hij de gelegenheid heeft zich uitsluitend aan het beheer over de staatsmarine te wijden en wiens portefeuille niet steeds afhankelijk wordt gesteld van een politiek loven en bieden. Misschien krijgen wij nu de gevaren ernstig dreigen in O.-Azië onder een mi nister van marine dan nog eens een vloot van een sterkte, welke noodig is om de ma ritieme defensietaak in Nederland en in Oost- en West te vervullen, om de belangen van het rijk der Nederlanden te dienen, beter dan ooit te voren is geschied. Het is begin Januari geweest, dat het gilde van oud-redders weer met een verminderde, toen Jan Schendelaar ter grave werd gedra gen. Een van hen, die hun leven meermalen waagde om dat van den naaste te redden, werd op het armenkerkhof een plaatsje ingeruimd, zonder dat een naam de groeve zou sieren van hem, die in ons land geëerd wordt als een van de dapperen, die in storm en ontij er op uit trekken om de golven hun prooi te betwisten. Aan de vergetelheid was hij daar prijsgegeven. Het Heldersche reddingsfonds heeft de in consequentie van deze daad gevoeld en begre pen, dat men een held ook na zijn dood dient te eeren. En direct is het initiatief genomen om Jan Schendelaar een eervolle laatste rustplaats te bezorgen. Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur heeft op het kerkhof de plechtigheid van het over dragen van het graf door het Heldersche Red dingsfonds aan de vereeniging Moed, Volhar ding en Zelfopoffering, die verder voor het on derhoud zal zorgen, plaats gevonden. Het was een korte, treffende plechtigheid. Verschillende oud-redders, waaronder een Janus Kuiper en een Ostenbrug, de borst versierd met het eere metaal, stonden rond de groeve van den kame raad, die nu ook na zijn dood geëerd zou wor den. Het was de vice-voorzitter van het Helder sche reddingsfonds, de heer Jongman, die een woord vooraf aan de onthulling, sprak. Het Heldersche reddingsfonds is er trotsch op en rekent het zich tot een groote eer, den naam van een oud-redder aan de vergetelheid te ontrukken, het draagt hierbij dit graf over aan de Vereen. Moed, Volharding en Zelfop offering, wetende, dat dan ook de verzorging in goede handen zal zijn. Hij verzoekt dan het oudste lid van de Ver., Janus Kuiper, de grafsteen te onthullen. Stram door den ouderdom begeeft zich Kuiper naar voren, de medailles op zijn borst rinkelen zacht, wanneer hij zich over de groeve buigt en het doek verwijderd. Een eenvoudige steen wordt zichtbaar, waar op de woorden „Hier rust de oud-redder Jan Adrianus Schendelaar", met den datum van ge boorte en overlijden. Het was hierna, dat de heer Van Dok, als voorzitter van Moed, Volharding en Zelfopof fering eenige woorden sprak. Hij wees op de verdienste van dezen oud-redder. Ons nage slacht moet weten, dat in Den Helder derge lijke menschen zijn geweest. Wij danken het Heldersche Reddingsfonds voor dezen prachti- gen daad. Onder dezen ouden eik zult gij rus ten Jan Schendelaar. Rust in vrede. De heer Oortgijzen nam dan het woord. Hij schetste in het kort de geschiedenis van het kerkhof, dat vroeger een groote terp was, waar de bewoners bij overstroomingen een toe vlucht vonden. Hij wees erop, dat deze be woners vertrouwd waren met de gevaren van de zee en tevens op den moed en volharding waarmee zij de slachtoffers redden. Hij gaf tenslotte in overweging om het ge meentebestuur een stuk grond te vragen op een van de beste plaatsen van den doodenakker, om als reddersgraf in te richten, ter eere van hen, die den stoeren Hollandschen naam door hun daden hebben hooggehouden. Een van de familieleden dankte voor de eer die aan Jan Schendelaar was bewezen. Aanrijding. Op het kruispunt H. TreubstraatLorentz- straat botsten Zatermiddag een personenauto en een melkauto tegen elkaar. Beide voer tuigen werden licht beschadigd. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Aangehouden. Iemand, die 24 gulen of 10 dagen schuldig was, werd Zaterdag aangehouden en bij ge brek aan contanten naar Alkmaar overge bracht. Op de Dijkstraat zijn van een woning eenige ruiten ingegooid. Eenige maanden geleden brandde de was- scherij van den heer Leene, le Vroonstraat, uit. Al het marine waschgoed, dat Leene on derhanden had, verbrandde. Verschillende ma trozen en miliciens werden daardoor vrij ern stig gedupeerd, omdat ze zonder kooi en .lijf goederen kwamen. Op de kazerne toonde men wel de noodige soepelheid, maar tenslotte moest het goed toch weer aangeschaft worden. Men leefde in de veronderstelling dat L. uit de verzekeringspenningen de schade zou kun nen betalen. L. zelf was ook die meening toe gedaan en het was wel een zeer bittere teleur stelling, toen hem werd medegedeeld, dat het bedrijfje niet in de verzekeringspenningen be grepen was. De fam. L., die met veel moeite hun be drijfje hebben opgebouwd, zagen daardoor hun zaakje tot den grond afgebroken. Hoe zouden zij het bedrag van meer dan 200 gulden kunnen terugbetalen. De was- scherij leverde een schamel stuk brood, te weinig om er iets van over te houden. Men heeft nog getracht gelden bij elkaar te krijgen, enkele buurtbewoners gaven uit sym pathie voor de gedupeerde familie, direct en spontaan een aardige bijdrage, maar het be- noodigde bedrag is te groot, dan dat het door enkele menschen bij elkaar gebracht zou kun nen worden. Het gemeentebestuur heeft nu toestemming verleend voor een huis aan huis collecte, wan neer dus ieder zijn steentje bijdraagt, is het geld spoedig bijeen; laten zij, wanneer zij mor gen hun gang door de stad beginnen, niet te vergeefs bij u aankloppen. De menschen zijn waard geholpen te worden. Ze worden daar door gered voor de vernietiging van hun levensbestaan. Teeken spontaan! Vraagt dan onze prijscourant. Wij leveren U VLUG, VLOT en VOORDEELIG. Tropenuitrustingen Den Helder Hedenmorgen vertrokken. Bordeaux, 26 Maart (ANP). Sinds hun aan komst te Bordeaux hebben de officieren van H. Ms. „Tromp" deelgenomen aan tal van ont vangsten. Donderdagavond heeft de comman dant der Marine te Bordeaux een maaltijd aangeboden aan den état-major van den Ne- derlandschen flottieljeleider. Vrijdag en Zater dag hebben de officieren, vergezeld door den consul der Nederlanden te Bordeaux, den heer A. F. E. Mahler, een bezoek gebracht aan de wijngaarden in Medoc en Sauternes. Zaterdagvond heeft de Nederlandsche consul een soirée aangeboden. Tot de aanwezigen be hoorden de commandant der Marine te Bor deaux, de vertegenwoordiger van den militai ren bevelhebber van het 18de militaire district, de vertegenwoordiger van den prefect, de pre sident van de handelsrechtbank, tal van offi cieren en de vice-president van de Kamer van Koophandel. Alle officieren van de „Tromp" waren aan wezig. Zondagmiddag heeft de commandant van de „Tromp", kapitein ter zee L. A. C. M. Door man, aan boord van den oorlogsbodem een receptie aangeboden ter eere van de burgerij van Bordeaux. Een elftal uit de bemanning van de „Tromp" zou een voetbalwedstrijd spelen tegen een elf tal uit Bordeaux. Hedenmorgen 9.30 uur is H. Ms. „Tromp" uit Bordeaux vertrokken. Zaterdagavond heeft in Casino een soirée van de gymnastiekvereeniging O.K.K. plaats gevon den, waarvoor zeer groote belangstelling be stond. Op deze soirée zijn o.m. een aantal kunstgroepen gedemonstreerd, die zeer in den smaak der aanwezige sportmenschen vielen. Het was de voorzitter die de bijeenkomst opende en den penningmeester, den heer Grande het speldje van het K.N.G.V. overhandigde. Het deed spr. genoegen als eerste aan den heer Grande, die 25 jaar lid van het K.N.G.V. is dit insigne te mogen schenken. Hierna werd een aanvang met het program ma gemaakt, tusschen de nummers waarvan gedanst werd. Als eerste nummer zag men vrije oefeningen van de damesafdeeling die keurig vertolkt werden. Nadat de amateurband „The Harlem Hot Shots 5", o.l.v. het O.K.K.-lid Jo Koek enkele nummers ten gehoore gebracht had, volgde een parodie van de damesafdeeling, die danig op de lachspieren werkte. Een zeer origineel nummer, dat een herhaling verdient. Na het ballet „Goud en zilver", eveneens van de dames, kwam als laatste nummer „Kunst groepen", voorstellende de morgen, middag en avond, aangevuld met passende gramofoonmu- ziek. Met deze kunstgroepen behaalde een zuster vereniging uit Bergen, onder leiding van een oud O.K.K.-lid, den lsten prijs op de Inter nationale wedstrijden te Ostende. De heer Van Loo, die deze wedstrijden meemaakte teneinde ervaring op te doen inzake het turnen in het buitenland, bracht deze groepen ten tooneele enmet succes. Zij waren het glanspunt van den avond. GOEDE EXPEDITIE WERKT ALS EEN KLOK Daarom per (Auto- en Bootdiensten) De redevoering van Mussolini heeft eenige ontspanning gebracht, althans voor het oogen- blik. De Duce heeft geen direct agressieve daden aangekondigd en daarnaar ging de grootste belangstelling uit. Hij heeft ervan ge tuigd, dat de as Rome—Berlijn, sterker was dan ooit tevoren en dat er geen mogelijkheid was, dat er eenige breuk ingebracht kon wor den. Niemand twijfelde daaraan ook meer, na het slappe optreden van Engeland. Toen Hitier en Mussolini van de week hebben geconsta teerd de zwakheid van de democratische staten als het gaat om het stellen van een daad, heb ben zij, in hun dadendrang, zelf hun kracht ge voeld. Mussolini's eischen blijven echter ge handhaafd. Hij blijft de oplossing vragen van het vraagstuk van Tunis, Djiboeti en het Suez Kanaal. Maar het mag dan voor- loopig een geluk heeten, dat de Duce geen directen druk heeft uitgeoefend al blijven natuurlijk ook in dit opzicht verrassingen niet buitengesloten. De daden van de heeren dictatoren zijn niet altijd in over eenstemming met hun woorden. Een hou ding van afwachten is dus wenschelijk. Weinig bemoedigend is b.v. de aankondiging van een nog verder gaande bewapening. Als een soort dreigement hebben deze woorden geklonken. Waarom, zoo mogen we vragen, nog verder bewapenen Gaat de wereld al niet meer dan genoeg gebukt onder de zware onbe taalbare lasten, die de bewapening op de schouders legt? Een dergelijke aankondiging lokt ook anderen weer uit, dezen waanzinni gen wedstrijd voort te zetten. We hadden natuurlijk niet verwacht, dat Mussolini in de huidige omstandigheden zou komen met een voorstel tot beperking van de bewapening. Dat voorstel zal zeker niet uit den koker van de dictatoren komen. Maar dat hjj het noodig heeft gevonden nog eens extra den nadruk te leggen op die verdergaande bewape ning is een teleurstelling. We mogen dus, na gisteren, constatee- ren, dat geen direct gevaar dreigt, maar dat er problemen zijn, wier oplossing, in het belang van den vrede, zeer noodzake lijk is. De spanning mag op het oogenblik een ietsje verminderd heeten. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Geeft hedenavond nog een voor stelling. Circus van Bever, van welks eerste voor stelling wij vorige week een zeer gunstig verslag mochten opnemen, heeft besloten zijn verblijf alhier met één dag te verlengen. Daar is reden voor, gezien het feit, dat het publiek het gebodene op prijs weet te stellen, iets wat ons niet verwondert. Dit is een Hollandsch circus, waarvan het programma op hoog peil staat. Liefhebbers van paardenwerk en acrobatiek kunnen wij dan ook zeker een bezoek aanbevelen. Temeer waar tijdens deze voorstelling stoelen en banken niet onder de menschen weggehaald worden Voorts bestaat 't plan in een beter seizoen nog eens naar Den Helder terug te komen. Voorstelling voor de Speeltuin kinderen. Het Speeltuinbestuur meldt ons: Aangemoedigd door het groote succes, het welk het circus van Bever hier ter plaatse oogst, heeft het Speeltuinbestuur zich met de directie van dit circus verstaan, teneinde voor de Speeltuinjeugd mogelijk te maken, dat deze tegen gereduceerden prijs de voorstelling kan bijwonen. Genoemde directie heeft zich bereid ver klaart om daartoe heden (Maandagmiddag) om 5 uur een extra voorstelling te geven tegen betaling van 15 cent per kind. Dit is voorwaar niet te veel voor zoo'n mooi pro gramma. Wij verwachten dan ook, dat zeer velen daarvan zullen gebruik maken. Alle kinderen moeten zich daartoe verzamelen om half vijf op de Speeltuinen (afdeeling Centrum vóór het clubhuis). Voorzien van 15 cent. Gezamenlijk wordt af- en teruggemarcheerd onder de leiders en leidsters. Gevonden en Verloren voorwerpen Verloren: 1 Angora-kat, 3 bankbiljetten van 10, 1 bruine dameshoed, 1 paar glacé handschoenen, 2 nikkelen damespolshorloges met dito armband, 12 nieuwe koetouwen, 1 zwarte vulp, 1 hondje, 1 paar witte gymna- stiekschoentjes, 1 geel cahier, 1 nikkel arm bandhorloge met grijze armband, 1 rond glas van polshorloge met nikkel montuur, 1 lamp van een auto, 1 zilveren armband, 1 gladde gouden ring. Gevonden: 1 bos heesterplanten, 1 bruine portemonnaie, 1 belastingmerk, 1 bruin glacé handschoen, 1 oud heerenrijwiel, 1 bruin lede ren taseh ,inh. een muziekboek, 1 etui met schrijfbehoeften, 1 sleutel, 1 grijs konijntje 1 roode autopet op luchtbanden, 1 dames-rii- wiel. J

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5