AU GASTRONOME Omliggende gemeenten toonen beeld van vooruitgang Hellevoetsluis en het vluchtelingen probleem /LqemLa Dinsdag 28 Maart 1939 Tweede Blad MadimeuuM _De welstand van Den Helder en Omgeving Matig jaar voor onze stad (3 0 CD qoeo [p (DCD Q ia [Hl GGD CD DRUKKERIJ DE BOER Burgerlijke Stand van Den Helder Alg» Verg» Openbare Leeszaal GeenbetastjngM Laaq Als je maar 'n verleden hebt Paaschtelegrammen Inschrijving Handelsregister Wordt ook de allerlaatste bestaansmogelijkheid weggenomen De nieuwe grondslagen VOOR EËN FIJN HAPJE naar Wezen de fiscale gegevens in vorige jaren er in den regel op, dat de terug gang in welstand bij onze stedelijke be volking geringer was dan bij het rijks gemiddelde, zoodat thans van een rela tief gunstige ontwikkeling gesproken kon worden, zoo juist bekend geworden cijfer9 over het laatste belastingjaar too nen een minder bevredigend beeld, omdat daaruit blijkt, dat de verbreiding van den welstand in onze stad iets is afgenomen, terwijl voor net geheele land een geringe toename te constateeren valt. Zooals bekend, laat ons belastingstelsel een Zeker bedrag aan inkomen van elke heffing vrij, omdat dit bedrag dat o.a. varieert naar het kindertal slecht toereikend wordt geacht \oor het meest noodzakelijke levens onderhoud. Daarboven pas, zoo neemt de fiscus aan, is een zekere mate van welstand aanwezig, die het mogelijk maakt om in de gemeenschappelijke lasten van rijk, provin cie of gememte bij de dragen. Belastingplicht en (betrekkelijke) welstand loopen dientenge volge parallel en hoe algemeener deze be trekkelijke welstand over de bevolking ver breid is, des te hooger zal verhoudingsge wijze het aantal belastingplichtigen zijn. Om gekeerd weerspiegelt zich een inéénschrom- peling van den plaatselijken welstand het duidelijkst in een daling van dit aantal be lastingplichtigen. Want terwijl andere stati stieken, zooals die betreffende de werkloos heid, de armenzorg e.d. ieder slechts een be perkt deel van den maatschappelijken terug gang registreeren, komt in de cijfers over den belastingplicht elke welstandsverminde ring tot uitdrukking, onverschillig door welke oorzaken van maatschappelijken of indivi- dueelen a: ze ook ontstaan moge zijn. Landelijke toennme. Blijkens pas bekend geworden cijfers is het aantal aangeslagenen in de rijksinkomsten belasting voor het geheele land in 1938 ten opzichte van 1937 met bijna twintigduizend, dat is met 1,5 pet. toegenomen. Waar echter ook de bevolking van Nederland in aantal toenam, ;eeft dit percentage van 1,5 een ge flatteerd beeld va de welstands-vermeerde ring. Juister is het dan ook om na te gaan, welke verandering het aantal aangeslagenen per duizend inwoners onderging. Dit nu bljjkt van 150 tot 151 te zijn gestegen, zoodat in dit cijfer voor het geheele land een toename van 0,6 pet. valt vast te stellen. Hoe gering deze toename ook is, in aanmerking geno men. dat ze volgt op een jarenlange reeks van voortgezette dalingen, kan ue tot eenige voldoening stemmen. In Den Helder nam het aantal belas tingplichtigen voor de rijksinkomstenbe lasting van 8.431 met 160 toe tot 8.591. Van 1£37 op 1938 is het Heldersche zie lental evenwel met rond 740 toegenomen. De stijging van het aantal belasting betalers heeft dus met den bevolkings groei niet ten volle gelijken tred kunnen houden. Het aantal belastingplichtigen per duizend inwoners liep daardoor terug van 238 tot 237, een daling, die minimaal is, maar die toch ongunstiger is dan de ontwikkeling van het rijksgemiddelde en die daardoor een contrast vormt met het geen wjj de laatste jaren gewend waren. Wieringerwaard. Wat de omliggende gemeenten betreft, moet voor Wieringerwaard weer een gevoe lige teruggang geconstateerd worden. Het aantal belastingplichtigen liep terug van 233 tot 220, d.w.z. per duizend ingezetenen van 191 tot 179 of met 6,2 pet. Anna Paulowna. In Anna Paulowna was de gang van zaken wat bevredigender. Het aanbal belastingbe talers steeg van 714 tot 735. Doordat ook het Zielental gestegen was, nam het aantal aan geslagenen per duizend ingezetenen slechts toe van 121 tot 124 of met 2,4 pet., hetgeen dus reeds beduidend meer is dan het rijks gemiddelde. is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak Texel. Ook voor Texel was de ontwikkeling geenszins teleurstellend. Terwijl de be volking slechts met enkele tientallen toenam, bleek het getal aangeslagenen in de rijksinkomstenbelasting te zijn ge stegen van 1034 tot 1103, waardoor het cijfer per duizend opliep van 138 tot 136 of met 6,2 pet. Callantsoog. Nog beter ging het in Callantsoog, waar de bevolking iets terug liep, doch waar het getal belastingbetalers van 160 tot 171 om hoog ging, waardoor het cijfer per duizend van 156 tot 170 opklom, hetgeen dus een verbetering beteekent met 9 pet. Wieringeii. In Wieringen tenslotte ging het aantal be lastingplichtigen omhoog van 1118 tot 1176, of per duizend ingezetenen van 167 tot 176, dus met 5,4 pet. V/at Wieringermeer betreft, ofschoon deze gemeente per 1 Januari 1938 geformeerd werd, is in de belasting-statitie- ken daarmede nog geen rekening gehouden, zoodat hieromtrent nog geen bijzonderheden te vermelden vallen. Beste drank, van goede klank Heel apart een best biljart Ge weet het vast „De Toelast" BEVALLEN: A. H. van HovenVlot, d.; J. de Leeuwvan Poelgeest, d.; A. C. Lafe- bervan Erp, z.; C. HiemstraRienstra, 2 z.; P. N. HoebeDoppegieter, d.; A. Bremer Kooij, z. OVERLEDEN: D. D. Dorenkamp, (m.) 83 jaar; wed. B. J. de Kort, geb. C. Ran, 83 jaar; F. Bruijn, (m.), 75 jaar. De Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Helder" hield giste renavond in haar gebouw in de Breewater- straat haar jaarlijksche algemeene verga dering. Evenmin als andere jaren was ook thans de belangstelling van de zijde der leden groot. De verschillende jaarverslagen werden goed gekeurd en vastgesteld, ook de finantieele verslagen. Een kleine bloemlezing moge eenig idee geven van den toestand der vereeniging. Zoo .gaarne zouden we dit verslag willen beginnen in een opgewekte toon. Het voor recht schijnt ons niet beschoren te zijn te mo gen spreken van vooruitgang en vervulling van de zeer begeerde wens"... Dat is de heer Alb. Lever, de secretaris der Vereeniging, en die wensch betreft een nieuw gebouw. De pen ningmeester, de heer T. van Heusden, deelt mede, dat de inkomsten met rond 300 terug liepenDaarbij", zoo gaat hij verder, „heeft u kunnen constateren, dat de toestand van het gebouw ons tot uitgaven prest, die wij niet anders dan betreuren kunnen"... (Er komt n.1. van tijd tot tijd eens een stuk muur of wat anders naar beneden vallen en dat noodzaakt dan tot extra uitgaven, die natuurlijk ergens anders af moeten). De directrice mejuffrouw H. van de Graaff, tenslotte deelt mee, dat het aantal jaarleden daalde van 734 tot 711 U- De Vereeniging wordt door 10 vereenigingen geldelijk ge steund; 17157 personen maakten in het afge- loopen jaar gebruik van de leeszaal. En die achteruitgang van het ledenaantal is, zoo zegt de directrice, „voor een groot deel toe te schrij ven aan den wanhopig slechten toestand van het gebouw..." Meen echter niet, waarde lezer, dat het Heldersche publiek de instelling niet waar deert! U moet maar eens zien hoe druk het er op bepaalde uren is en hoe veel jongeren en ook ouderen zitten te grasduinen en op alle manieren trachten hun kennis aan te vullen. Hoe primitief de gelegenheid dan ook is... De aftredende bestuursleden, de heeren P. J. N. van Doorne (lid Dag. Bestuur), Dr. C. H. Ketner (lid Dag. Bestuur, Voorzitter), Ir. A. Slingervoet Ramondt, W. Kraak en J. Wessel, werden herkozen; in de plaats van den heer H. J. Marinus, die als lid van het Dag. Bestuur had bedankt, werd gekozen de heer Slingervoet Ramondt. Het algemeen bestuur werd voorts aangevuld (door het vertrek uit de gemeente van pastoor Van Zanten) met den heer Veldsema. Eenige kleine reglementswijzigingen hadden vervolgens plaats. De rekening 1938 sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van 9151.08; hierbij is evenwel een nadeelig saldo. De begrooting 1939 is voor dit bedrag 9150 sluitend ge maakt, ook met een nadeelig saldo. De penningmeester hoopt nu maar, dat er geen extra uitgaven komen en dat de inkom sten wat mee zullen vallen. O.K.K.-dames brengen Kunstgroepen. Eenigen tijd geleden zag O.K.K.'s directeur, de heer L. van Loo, in Ostende de opvoering van Kunstgroepen, die hem zoo troffen, dat hij direct aanving ook de O.K.K.-dames dit werk te leeren. Zaterdagavond werd een uitvoering gegeven, die een eclatant succes werd. Hierboven een moment uit een der drie onderdeelen. (foto „Modern"). 't Begint direct al prettig bij DKW: lage aanschaffingsprijs Verder: be lastingvrij gewicht en zéér laag verbruik Dit alles in een motorrijwiel, dat én van constructie, én van uit voering, én van rij-kwaliteiten de perfectie zelf isWeet er méér van de brochure No. 10 met afbeeldingen en technische gegevens wordt U op aanvraag gaarne gratis toegezonden. STANDAARD-MODEL f 243.. LUXE-MODEL t 260- Imp: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstr. 91a Tel. 116078 Den Haag. OVERAL AGENTEN. Op Zondag 2 April a.s. geeft het Gezelschap Jan Musch in „Casino" te Den Helder, tegen populaire prijzen een voorstelling van het succes-blijspel „Als je maar 'n verleden hebt", van Arnold en Bach. Dit stuk is één van de grootste lach-Schla- gers der laatste jaren en Jan Musch speelt op oer-komische wijze de hoofdrol van Max Stieglietz. Overal in Nederland trok het Ge zelschap Jan Musch met dit werk volle zalen en algemeen schreef de pers, dat niet alleen Jan Musch op uitmuntende wijze de hoofdrol vertolkt, maar ook, dat alle optredenden uit stekend voor hun taak berekend zijn, zoodat er geen sprake is van een één-ster-systeem, maar van een sluitend ensemble, bestaande uit krachten, die allen hun sporen verdiend heb ben, met den grootsten Nederlandschen too- neelspeler Jan Musch aan het hoofd. De medespelenden naast Jan Musch zijn: Elly van Stekelenburg, Mary MuschSmit- huysen, Lena Klqy, Nina Bergsma, Nel Ligt- hart, Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger, Ferdinand Koolbergen en Marcel Berckmans. Nieuw décor is vervaardigd door de firma Van Doesburg. Van 3 tot en met 10 April a.s. is de gele genheid opengesteld voor het verzenden van Paaschtelegrammen met vasten en met vrijen inhoud in het verkeer met Noord-Amerika, Mexico, Bahama-eilanden, Cuba, St. Pierre en Miquelon. Voor deze telegrammen geldt een verlaagd tarief. 21 tot 28 Maart 1939. Nieuwe zaken. Den Helder: D. J. Boom, Emmastraat 29, timmerbedrijf. Wijzigingen. Wieringen: Bedrijfsvereen. voor ziekengeldverz. voor het groot baggerbedrijf en aanverwante bedrij ven, Den Oever; verplaatst naar: Kampen. Onzekerheid... verontwaardiging en teleurstelling. Hellevoetsluis heeft weer eens een „pro bleem", het zooveelste sedert korten tijd. Het betreft hier het probleem der Duit- sche vluchtelingen, waarvan er een 250 domi cilie genomen hebben in de Haringvliet-stad, en die weer eenig leven en bedrijvigheid ge schapen hebben in het stadje. De middenstand leefde weer eenigszins op, men had weer iets om voor te werken, totdat kortgeleden de mededeeling van de regeering kwam, dat overwogen werd op de Veluwe een groot kamp te gaan inrichten. Voor Hellevoetsluis en zijn 1200 ingezete nen een uitermate teleurstellende tijding. Zou men nu ook de allerlaatste bestaans mogelijkheid wegnemen Zooals door ons reeds eerder bericht is, heeft men de 250 Duitsche uitgewekenen on dergebracht in de oude O. L. school en in het voormalige Marinehospitaal. Nu zou er een betere inrichting voor het onderdakbrengen zijn en wel op de vroegere Marinewerf. Deze is weliswaar door een particulier gehuurd voor een bedrag van 1.000 per jaar, doch totnogtoe is er geen industrie in gevestigd. Het complex staat dus volkomen nutteloos in de gemeente. Het is deze werf, die men als ideaal kan beschouwen voor het onderbren gen der vluchtelingen, temeer waar er nog zoovele andere in den lande zijn. Men heeft zich dan ook terecht tot den huurder ge wend teneinde de inrichting in te huren. Deze pogingen hebben schipbreuk geleden. De huurder had er wel ooren naar om te ver huren, maar vroeg een bedrag, dat vele malen de door hem zelf betaalde huur over trof. Een bedrag, dat niet betaald kon worden. Uiteraard hebben al deze teleurstellin gen, vooral de mededeeling dat ergens anders in den lande een centraal kamp zal worden ingericht, wrevel en veront waardiging gewekt. Men begrijpt niet waarom deze kans van hoogerhand teniet gedaan moet worden. Nadat eerst van hoogerhand iedere levensbasis was weg genomen, tracht men thans wederom een spaak in het Hellevoetsche bestaanswiel te steken. Nu staan de zaken zóó, dat de Veluwe er niet den minsten prijs op stelt de emigranten te ontvangen en Hellevoetsluis deze juist dol graag wil behouden. Daarbij komt de factor, dat de emigranten het zelf in Hellevoetsluis uitstekend naar hun zin hebben. De verhou ding met de burgers is uitstekend en in ver gelijking met Hoek van Holland zijn de toe standen hier ook werkelijk ideaal te noemen. Of Hellevoetsluis dan veronderstelt dat net rijk zal worden van deze menschen? Zeker niet, maar in een plaats waar zoo weinig mogelijkheden voor den overgebleven en kwijnenden middenstand bestaan, helpt iedere druppel. Hellevoetsluis is nu eenmaal niet verwend... Aan zakgeld wordt den vreemdelingen een bedrag van 40 cent per week per personen verschaft, hetgeen een bedrag van 100.is, dat praktisch geheel in Hellevoetsluis wordt uitgegeven. Voor voeding is uitgetrokken 40 cent per dag per persoon, hetgeen een totaal van 700.per week maakt. Voorts komen Zondags per autobussen familieleden de kolonisten opzoeken, en ook zij hebben, zij het geen groote, uitgaven in het stadje. Tenslotte zijn er bewakingsmanschappen aangesteld, er zijn enkele officieren, die in gezinsverband levende, ook weer hun ver teeringen en behoeften hebben. Huizen, die jaren leeggestaan hebben, worden weer ver huurd en de middenstanders merken wel, de gelijk de opleving in hun bedrijven. Het is aardig hierbij te vermelden hoe spoedig de Hellevoetsluische slagers en bakkers zich aan de wenschen van hun, goeddeels Israëlitische, clientèle hebben aangepast. In de café's heerscht des avonds weer eenige bedrijvigheid en men is zelfs bezig een dancing te bouwen. Dat alles kan echter op een groote teleurstelling uitloopen, indien de regee ring inderdaad dit contingent emigranten weghaalt. Dan zal alle hoop, alle opge leefde energie, voor niet geweest zijn en zal Hellevoetsluis zich ook z'n aller laatste bestaansmogelijkheid ontnomen zien. Zal dat gebeuren...??' Een zekere mate van clementie, waar toe de regeering o.i. ten aanzien van Hellevoetsluis wel verplicht is, lijkt ons ernstig geboden. De wensch is de vader der gedachte. Frank rijk en Engeland, Nederland en België, Polen en Roemenië en zooveel andere landen, hopen van harte, dat de vrede in Europa gehand haafd blijft en dat men eindelijk eens zal kun nen komen tot een vreedzamen opbouw van zijn economische leven. Heel de wereld is ont wricht en de beste krachten, de grootste kapi talen, worden beschikbaar gesteld voor oneco nomische doeleinden. Het vertrouwen is hope loos zoek en het ziet er niet naar uit, dat ec eenige lichtpunten zullen verschijnen aan het duistere zwerk van den politieken hemel boven Europa. De democratische pers heeft de rede van Mussolini met een vriendelijk en vuelwillend oog gelezen en er zich over verheugd, dat Mus solini niet kwam met positieve eischen, met het dreigen van agressieve daden. Men had daarvoor gevreesd en het is dus heel begrij pelijk, dat men geschreven heeft, dat de toe stand in Europa, althans voor het oogenblik, een weinig rustiger is. Dat een oorlog op het oogenblik weer is afgewend, al gaat men dan ook in snel tempo door met zijn bewapening. Ieder uitstel van den oorlog is winst voor de democratische landen. Engeland jaagt voort, aan zijn aanbouwplan voor Marine en leger en luchtmacht en iedere maand worden nieuwe eenheden toege voegd aan zijn reeds indrukwekkende be wapening. Een sterker Engeland, of beter gezegd een sterkere eenheid van de demo cratische landen zal den dictatoren tot grooter voorzichtigheid aanmanen. Over dit alles wilden we het echter vandaag niet hebben. Slechts wilden we even op deze plaats lanceeren, dat Duitschland, naar aan leiding van de reacties in de democratische pers op de rede van Mussolini, geroepen heeft: „Ho, ho, jullie lezen over de kern van Musso- lini's rede heen". De Duitsche bladen schrijven dan, dat Mussolini zijn eischen volkomen gehand haafd heeft in de Middellandsche Zee en in Afrika en dat de spil onverbrekelijk is en de vriendschapsbond Rome-Berlijn een overweldigende kracht bezit met de woor den van Mussolini: „Wee den weerloozen". In dezen toonaard zingen verschillende Duit sche bladen. Alleen op de nieuwe grondslagen zou de vrede van Europa kunnen worden op gebouwd en die nieuwe grondslagen bestaan dan in de vervulling van alle territoriale wen schen van Duitschland en Italië. Duitschland kan gèrust zijn, de democrati sche staten zijn niet ingesluimerd na de rede van Mussolini. Al gelooven we inderdaad dat er na deze rede van eenige ontspanning sprake mag zijn. Men zij evenwel op zijn qui vive. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tlvoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Ridder Cassidy" en „O, die mannen". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Parijsche Ondeugd" en „My Lucky Star". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Lachparade" en „Het 7e huwelijks jaar". Heden. Casino, 8.15 uur: Tooneeloprv. „De Violiers", door „Herm. Heyermanns". Woensdag 29 Maart. Evang. Gebouw Palmstraat, 8.00 uur: Lustrum Christelijke Auteurskring. Donderdag 30 Maart. Casino, 8.00 uur: Concert Oranje Harmone Kapel. Zaterdag 1 April. Casino, 8.00 uur: Jubileum-uitvoering Staf- muziek. Zondag 2 April. Casino, 3.00 uur n.m.: Thé Dansante der Mas- terkeys. Casino, 8.00 uur: „Als je maar een verleden hebt". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 751.3 Temperatuur lucht: 3.8 Wind: richting: N.O., kracht 6 Licht op: 6.55 Onze stadgenoot, de heer A. C. Mooij, is geplaatst op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Openbare School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Gorinchem.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5