SCHUDT UW LEVER WAKKER Jacob ter Hall: De Marine verwacht Herman Heyermans brengt „De Violiers" Anti-agressie Woensdag 29 Maart 1939 Tweede Blad De groei der stafmuziek Louis Leistikow benoemd De rechte man op de rechte plaats uit 3 0 0 sollicitanten 1864 1 April 1939 lüuattieïtia" ILuihheïil 5 e fioei Thuiskomst H. Ms. „Tromp" Speeltuin-nieuws Jaarvergadering H.Z.V. Agenda Gemeenteraad Voor den man wiens bedrijfje verbrandde Hofd#2- MIJHHA®7 /tyenda SNEL en GOED Het vertrek van den heer Hazebroek in 1922 ais kapelmeester, was als het ware de aankondiging van een depressie, die in den vorm van bezuinigingen, ook de Marinekapel niet ongeschonden zou voorbij gaan. Tijdens het kapelmeesterschap toch van genoemden heer, waren al diverse noodzake lijke dingen achterwege moeten blijven. De aanneming van goede artisten, als aan vulling van hen die wegens pensionneering dien dienst verlieten, was stopgezet. Dit was wel het ergste wat onze Kapel kon over komen, daar toch juist geïmporteerde musici zorgden voor het jonge bloed in de Kapel. Evenwel het was niet anders! De dienst van den scheidenden kapel meester werd waargenomen door den Onder kapelmeester en deze volgde na verloop van een klein jaar den heer Hazebroek op als Kapelmeester. Jacob ter Hall (19231924). Deze kapelmeester was reeds in 1887 in dienst gekomen bij de Marinekapel. Als 15- jarigen jongen trok hij naar Den Helder om lid te worden van het zelfde korps, waarbij zijn broer Henri ter Hall als korporaal-muzi kant musiceerde als trompettist. Kapelmeester Bernhardt legde den grond slag voor zijn muzikale vorming, aan welker voltooiing later medewerkten de Onder-kapel meester Schouten, Kapelmeester Hazebroek en de muziekonderwijzer Sprinck te Rotter dam. In 1887 legde hij examen af voor Ka pelmeester Koning en werd waardig gekeurd om als pistonnist te worden aangenomen. Steeds heeft Ter Hall het devies voor oogen gehouden, dat men door ijverige studie, zelfbeheersching en plichtsbetrachting veel kan bereiken. Na verloop van 15 jaren werd hij aangesteld tot Stafmuzikant. In dien tijd had hij door aanvulling van het koper verschillende instrumenten geblazen totdat de „tymbalist" met pensioen ging, en hij kleine trom en pauken leerde, die zijn in strumenten bleven tot aan zijn aanstelling als kapelmeester in 1923. Ter Hall ook maakte vele composities. Zijn muzikale scheppingen werden meerdere ma len door de radio verbreid. Tijdens het bezoek van den Zweedschen Koning te Amsterdam werd hij begiftigd met het „Eere Kruis met de zwaarden der Wasa- Orde". Hij was de eenige stafmuzikant in de geschiedenis van het korps, die het bracht van jongen tot kapelmeester. De heer Ter Hall ging op 1 April 1924 met pensioen. Bij zijn vertrek herhaalde zich wat voor dien al driemaal de muziekwereld in beroe ring heeft gebracht. Er was wederom een functie in Den Helder waar velen met be geerte naar zouden grijpen. De tijdsomstandigheden waren veranderd. De nood in de orkestvereenigingen klopte al lengs aan de deuren der repetitiezalen. Bij de Marine is het nog niet zoo slecht! Behoorlijk salaris en pensioen! Nooit meer piekeren over den ouden dag! Het liep weer storm! Slechts één had de kans. Eén uit honderden. en wordt U verzocht ten 11.30 v.m. aanwezig te zijn, teneinde het onderzoek der examencommissie te doen aanvangen". Naar alle hoeken van het land werden de Dienstbrieven gezonden, met als laatste alinea de bovenstaande regels. Honderden aanbiedingen waren binnenge komen op het bericht, dat de betrekking van „Kapelmeester bij de Koninklijke Marine kapel" vacant was. Honderden harten klopten in afwachting van het bericht of men in aanmerking kwam om examen te doen! Men wist, de kans was gering en het aanbod geweldig. Na wekenlange voorbereiding was er zoo- jHIlHIHIIIIIllljj ii' il <til lllk lil! iii!iiii jllIIllIlllilGlllillllllh Gedurende het jj dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge- sprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders! met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd t I*!'1 jaftü» ft M f jubelt! en wij juichen meê! met t korps, dat ons vreugde steeds bracht: Hoe klinken de marschen vol vuur door de Uitmuntend door rhythme en kracht. Concerten, in Winter- en Zomer-getij, Bij feestelijkheden, zijn „af"! En t heerlijkste, voor ieder Vaderlandsch 't Wilhelmus gespeeld door de „Staf". Drie goden: Apollo, Neptunus en Mars Zijn „peters en meters" geweest! Neptunus en Mars gaven 't eigen cachet! Muziek gaf Apollo het meest. Mars droeg toen 't bizondere marsch-tempo bij! En deed aan 't correcte ook meê! Neptunus bracht daarna de „stemming" nog aan! De pittige geur van de zee! Drie-kwart eeuw is nu het muziek-corps actief! Drie-kwart eeuw van vreugd voor 't publiek. En als, in de verte, de trom-slag weêrklinkt, Juicht ieder: „daar in de muziek"! De deuren gaan open! De jeugd stroom op straat! En fietst of marcheert lustig mee! Dan kloppen de harten op maat der muziek: De Staf-muziek leve! Hoezee! Ph. B. Polak. veel uitgelekt, dat 47 candidaten opgeroepen waren; en de datum van examen vastgesteld was. En waarde lezers, er waren keien onder de sollicitanten! Namen als Ed. Philipsen, H. Zeldenrust, Leo Ruyghrok, dat waren musici, die mededingers bleken te zijn met een repu tatie, gegrondvest op jarenlange practijk. MaarWe willen kort zijn! De muziekexamencommissie bestond uit de heeren: N. A. Bouman, gepens. Kap.-dir. Kon. Mil. kapel; Joh. Wagenaar van het Conservatorium te Den Haag, en den toen maals nog Luit.-dir. van de Kon. Mil. Kapel, Walther Boer (Thans Kapitein-directeur Dr. Walther Boer). Het examen werd in Den Haag gehouden. Ook eenige leden der Marinekapel deden een bod naar de vacante plaats, in navolging van hem, die hen voorgegaan was. De uitslag kwam onverwacht. Het. was we derom een militair, die in aanmerking ge komen was. Louis H. F. Leistikow (16 Oct. 1924 De zoon van F. G. Leistikow, voormalig Kapelmeester van het 8ste Reg. Inf. en de Schutterij te Arnhem. De man, die in 1881 al kapelmeester was op de „Vloot", die thans den zoon de voetsporen van den Vader zag betreden. Louis Leistikow studeerde in Leipzig, waar na hij als violist, cellist en clarinettist lid was van verschillende orkesten in het bui tenland. Ook als pianist genoot hij onder de musici een zekere bekendheid en toen hij als Kapelmeester bij de Koninklijke Marine kapel werd benoemd, had hij een degelijke muzikale practijk achter den rug; en vond hij een orkest, dat gewend was aan ernstige studie, serieuze repetities en mooie uitvoerin gen. In dat opzicht was zijn begin heel wat prettiger en gemakkelijker dan dat van zijn voorganger Hazebroek, die met een geheel ander orkest moest gaan werken. De nieuwe Kapelmeester doorzag ter stond zijn nieuwe taak en pakte met beide handen het roer. De tweeledige taak van het orkest, namelijk het ver zorgen van de militaire muziek, gepaard gaande met een groote mate van „show" en het verzorgen van de concerten in de open lucht, lag hem volkomen. Ook de „Symphonie" had direct zijn volle belangstelling en aandacht; en hij overdacht direct al programma's, die in de toekomst te verwezenlijken moesten zijn. Hij bevorderde terstond het optreden van solisten uit eigen orkest tijdens de uitvoerin gen der Marineconcerten, en menig bekend stafmuzikant-stadgenoot trad als zoodanig voor het voetlicht. De Kapelmeester, in het centrum des lands en in de muziek-centra der groote steden goed georienteerd zijnde, zocht oude relaties op en deed belangstelling wekken voor de Noordelijke concerten. De programma's werden allengs verfijnder, maar ook zwaarder, en in die begin-jaren van zijn Directeurschap ontstond de fusie van Marineconcerten en Volksconcerten tot één gelijktijdig optreden, zoodoende voor volle zalen spelende, wat natuurlijk ook het mu- siceeren ten goede kwam. Aan alle klassieke Meesters was een plaats geruimd. De Radio deed opgeld en voedde op haar beurt de menschen thuis op in het luis teren. Moderne werken kregen bekendheid en Kapelmeester Leistikow met zijn orkest volg den den geest der tijden. Moderne meesters ook deden hun klanken vloeien in de Concertzaal Casino het pu bliek was spontaan. TotdatDe klad was er zoo maar in! Waar bleven de muziekliefhebbers? Waar bleven de menschen, 'die praatten van „onze Staf"? Wat was de oorzaak van al dat weg blijven? Een antwoord was moeilijk te vin- den! Men hoopte op betere tijden. De Muziek- commissie en het Comité Marineconcerten keken eikaar eens aan en zwegen stil, Nog! dat, onvoorziene omstandigheden na tuurlijk daargelaten, schout bjj nacht Helfrieh, vice-admiraal Ferwerda als vlootvoogd in Indië zal opvolgen, aan wien als chef staf zal worden toege voegd kolonel v. Staveren. Kolonel Vreede, thans chef staf in Soerabaia, geplaatst zal worden als chef staf in Den Haag, waar hij vice- admiraal Fürstner zou aflossen. Verwacht wordt, dat vice-admiraal Fürstner opvolger zal worden van vice- admiraal Surie, den maritiem inter nationaal rechterlijk adviseur van de Marine, die reeds den 71-jarigen leef tijd bereikte en dus waarschijnlijk wel niet meer zoolang aan zal blijven. Mogelijk zal kolonel Stöve, thans eskadercommandant in Indië in October kolonel Helfrieh, als directeur van de Krijgsschool opvolgen. Kolonel Door man, thans commandant van den vlieg- dienst te Soerabaia, zal dan vermoede lijk eskadercommandant worden. Men verwacht algemeen, dat vice- admiraal A. Vos, thans chef materieel in Den Haag, nog voor het vertrek van H. Ms. „Tromp" naar Indië, via Ame rika (wereldtentoonstelling) door kolo nel L. A. C. M. Doorman, thans com mandant van de „Tromp", zal worden afgelost. Overste J. W. Termjjtelen, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, thans sous chef staf in Den Haag, zal dan de „Tromp" als comman dant naar Indië brengen. Als sous chef staf zal hij dan worden opgevolgd door den overste Jhr. W. Boreel. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Tromp" Donderdagavond cp de reede komen. De flot tieljeleider wordt Vrijdagmorgen omstreeks 9.30 u. in onze haven verwacht. Afd. Vischmarkt geeft Zaterdag een feestmiddag en -avond. A.s. Zaterdag is er werk aan den winkel voor de afdeeling Vischmarkt der Speeltuin- vereeniging. Voor den middag, die evenals de avond in Musis Sacrum plaats vindt, staat, een leuk matinée-programma te wachten, waarbij o.m. opgetreden zal worden door de Vogelaar tjes, de somnabule, door Sneeuwwitje, de Zee- merminnen en... Josephine Baker. Dat belooft wat! Wat den avond betreft, ook hiervoor heeft men een aardig programma gearrangeerd, dat de aanwezigen ongetwijfeld eenige uren zeer aangenaam zal bezig houden. Een bal volgt op deze uitvoering. Voorts verwijzen wij naar de adv. in het Adv.Blad. Door middel van een advertentie in het Ad vertentieblad van heden roept het bestuur der Heldersche Zwemvereeniging en Redding brigade de leden op tot bijwoning der Alge- meene Vergadering, welke zal worden gehou den op Vrijdag 31 Maart a.s. in café „De Postbrug", Koningsplein. Belangstellenden verwijzen wij naar deze advertentie. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijnslechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag, 4 April 1939, des namiddags 8 uur, ten Raad- huize, bevat de volgende punten ter behande ling: Ingekomen stukken. Verzoek van Mw. S. W. RensingVan der Veen om ontslag als regentes van „Het Alge meen Weeshuis". (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten). Verzoek van den heer F. J. Rijkers om ontslag als onderwijzer aan school no. 14. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum en onder dankbetuiging voor de be wezen diensten). Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen). Geldleening. Voorstel tot het aangaan van een geldlee ning, groot 544.000. Huurbepaling „Woningstichting". Voorstel tot verlaging van den minimum- huurprijs voor een van de woningen der „Woningstichting". Landarbeiderswet. Voorstel tot het verleenen van een voor schot ingevolge de Landwarbeiderswet aan de stichting „Het Heldersche Landarbeiders fonds". Plantsoenen. Voorstel betreffende het inrichten van een kweekerij voor den dienst der plantsoenen. Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Voorstellen betreffende den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst. Pensioenregeling voorbereidend onderwijs. Voorstel om aan het bestuur der vereeni- ging van de H. Catharina van Senen te be richten, dat geen aanleiding bestaat om te bevorderen, dat zóódanige bepalingen worden vastgesteld, dat ook na 1 October 1938 een bijdrage wordt verleend in het aan mej. J. M. Vermeulen toegekende pensioen. Onderwijs. Voorstel om medewerking, ingevolge art. 72 der L.O.-Wèt 1920, te verleenen voor het aanschaffen van een kachel, ten behoeve van de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", uitgaande school aan de Koning straat. Op den eersten dag 76 gulden. Het resultaat, dat de collectanten (trices) op den eersten dag van hun rondgang hebben geboekt, was zeer bevredigend. Als het van daag en morgen ook zoo gaat, krijgen ze het bedrag voor den man, wiens bedrijfje ver brandde en die daardoor zijn bestaansmoge lijkheid zeer ernstig zag bedreigd, op tijd bij elkaar. Het gaat om een totaal bedrag van 235.en gisteren reeds werd opgehaald 75.99. Wel zeer bevredigend dus. Ook vandaag sture men de collectanten niet zonder een. kleine, bijdrage weg. Vele kleintjes maken het bedrag spoedig vol. Men helpt er een gezin mee. Het is reeds heel wat jaren geleden, dat wij het voorrecht hadden de tragie-komedie „De Violiers" van Willem Schürman te zien op voeren. Een voorrecht, omdat de rol van den ouden Violier in handen was van wijlen Wil lem Royaards, die daar een creatie van gaf zoo weergaloos knap, zoo intens van uitbeel ding, dat wij haar nimmer zullen kunnen ver geten. Gisteravond, bij de opvoering van onze plaatselijke Arbeiders Tooneel Vereeniging „Herman Heijermans" hebben wij keer op keer aan deze Royaards-vertolking moeten denken en onwillekeurig parallellen getrok ken. Dat was onjuist: men kan een dilettan ten-ensemble niet vergelijken met de keur troep van wijlen Royaards. „De Violiers" is een zeer zwaar stuk too neel. Behalve dat vijftig procent van 't succes van deze tragie-comedie gelegen is in het brengen van sfeer en „stil spel", vergt het van vrijwel de geheele dramatis personae een groote dosis jiddisch, en niets is moeilijker dan voor het voetlicht consekwent een aparte spreekwijze door te voeren. Ook de spelers van „Herman Heijermans" slaagden daarin niet, hetgeen geen wonder is als men weet, dat zelfs de meest ervaren dilettanten dit euvel doorgaans niet weten te omzeilen. De inhoud van „De Violiers" mogen wij té bekend achten, dan dat het noodig is deze hier te releveeren. Het betreft een episode uit een Joodsche familie, waarin men de botsing ziet tusschen twee generaties. De oude gene ratie, bestaande uit dat typische soort sjag- geraars, de kleine burgerstand, die geld uit steen probeert te slaan endaarin ook slaagt. Daarnaast de jeugd, in casu de doch ter van den hoofdpersoon, Violier, die dit alles tegen den borst stuit. Die het verwerpelijke, het inférieure van dit leven inziet. Het banale, het goedkoope en het dorre. Het is deze bot sing, welke in hoofdzaak de strekking van het stuk vormt. Moge de vertolking dan al niet als voor beeldig worden gesignaleerd, door een deel van het ensemble is enkele malen zeer goed werk verricht. En dan denken wij in de eerste plaats aan den heer L. D. de Snayer, die de hoofdrol voor zijn rekening genomen had en van Violier Sr. inderdaad een creatie wist te maken. Een dankbare rol, het zij gezegd, maar ook een rol, waaraan kennelijk werk was besteed. Na hem direct mevr. de Nijs Bais, Violier's zuster, die als Jodin eveneens iets goeds gebracht heeft. Haar verontwaar diging was doorgaans echt en ze beschikt over een groote mate van natuurlijkheid. De doch ter-rol was in handen van mej. Klein, ook een lid der vereeniging die reeds enkele malen hiervoor opvallend spel te zien gaf. Ook nu was zij behoorlijk op dreef, hoewel de zoo belangrijke samenspraak met Rudolf van Es, (een rol, door ziekte van den heer Bulten gespeeld door iemand uit Heiloo) in het derde bedrijf, mislukte. De heer J. Helder was als de afgewezen minnaar aanvaardbaar, even als de moeder van Violier, mevr. Meynen Otten. Iets meer fantasie in de uitbeelding van enkele détails hadden wjj van de laatste echter wel gaarne gezien. In de overige rollen zagen wjj nog de dames Haneghem en de Jongde Wit en de heeren J. Kuilman, H. Wijnia en W. Bakker. Zij allen deden hun best en droegen bij tot het welslagen der uit voering. Het groote auditorium waardeerde het stuk door een hartelijk applaus bij het einde van ieder bedrijf, en vergaf blijkbaar gaarne de tekortkomingen die nu eenmaal aan een der mate zwaar stuk verbonden zijn. Eveneens de regie-foutjes, die echter niet opvallend hin derlijk waren. Vestigen wij er nog de aandacht op, dat het kapwerk van de fa. v. d. Maden in orde was en dat de tooneelaankleeding verzorgd werd door de fa.'s Mazairak, Govers en Groot. Een uitvoering, niet zonder gebreken, maar die toch verscheidene honderden aanwezigen enkele prettige uren bezorgd heeft. Nog deze week een verklaring te verwachten De collectieve verklaring tegen nieuwe agressie-daden van Duitschland, is nog niet op het doode punt. Deze verklaring heeft wel van haar kracht ingeboet, doordat zij niet spontaan is gekomen, maar aan den anderen kant zal men weer moeten erkennen, dat het verstandiger is de consequenties van een dergelijke verklaring van tevoren te over wegen, dan dat men onvoorzichtige dingen zou doen of zeggen, of zich zou binden aan consequenties, die men niet, of alleen met eigen vernietiging, zou kunnen nakomen. Engeland is echter nog bezig met het opstellen van een» verklaring, een ver klaring, zoo heeft Chamberlain gisteren middag in het Lagerhuis gezegd, die verder zal gaan dan een raadplegen van andere regeeringen. In het stadium waar in de besprekingen verkeerden, vond de minister het niet wenschelijk verdere ver klaringen te doen, maar hij beloofde zoo spoedig mogelijk daartoe te kunnen komen, omdat deze aangelegenheid als een dringende aangelegenheid wordt be schouwd. De kans is dus groot, dat binnen enkele dagen zoo'n verklaring kan tegemoet gezien worden en de mogelijkheid is op het oogen- blik grooter, dat ook Polen zich daarbij zal aansluiten, dan eenige dagen geleden. De wijze waarop Duitschland momenteel reageert op gebeurtenissen in den Poolschen corridor, herinnert aan de incidenten in Tsjechoslowa- kije en de reacties daarop. Polen begint zich dus voor te bereiden op „Duitsche bemidde ling". Het is nog wel niet zoover, maar de Duitsche bladen hebben toch inderdaad teveel interesse voor wat er in den corridor gebeurt. Deze gang van zaken zal waarschijnlijk oorzaak zijn, dat Polen minder afwijzend zal staan tegen een verbond met Engeland. Zoo als men weet voelde Polen daar niet veel voor, omdat het vooral van Engelschen kant positieve toezegging wilde hebben, dat het bij een inval van Duitschland, absoluut kon rekenen op de hulp van Engeland en Frankrijk. Om den Duitschen buur tegen zich in het harnas te jagen, zonder de zekerheid te hebben van anderen kant steun te krijgen, daarvoor voelde Polen weinig. Het is te be grijpen. Nu echter Duitschland wat al teveel inte resse aan den dag gaat leggen voor den corridor, zal Polen wel prijs stellen op eenige zekerheid van den kant van Engeland en Frankrijk. Het zal zijn eischen minder hoog stellen en Frankrijk en Engeland zullen ge neigd zijn ook wat toeschietelijker te zijn, na de ei-varingen van de laatste week. Tnei )rL Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten* Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— y u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Ridder Cassidy" en „O, die mannen". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Parijsche Ondeugd" en „My Lucky Star". Witte-Bioscoóp, Koningstraat, half 8: „De Lachparade" en „Het 7e huwelijks jaar". Heden. Evang. Gebouw Palmstraat, 8.00 uur: Lustrum Christelijke Auteurskring. Donderdag 30 Maart. Casino, 8.00 uur: Concert Oranje Harmonie Kapel. Zaterdag 1 April. Casino, 8.00 uur: Jubileum-uitvoering Staf muziek. Zondag 2 April. Casino, 3.00 uur n.m.: Thé Dansante der Mas- terkeys. Casino, 8.00 uur: „Als je maar een verleden hebt". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 756.4 Temperatuur lucht: 4.7 Wind: richting: Z.; kracht: 4 Licht op: 6.57 gaat samen per ESONA (AUTO- en BOOTDIENSTEN)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5