De jubilaris 75 jaar lang van groote beteekenis Voor het muziekleven in het Noorden van Noord-Holland Concert „Oranje Harmonie-kapel J. VAN 0E WITTE Vrijdag 31 Maart 1939 Tweede Blad De Stafmuziek Louis Leistikow de directeur-manager De Jubileumdag AFHALEN wordt niet H. Ms* „Tromp" terug in Nieuwediep 30 Jaar verpleegster Burgerlijke Stand van Den Helder Geen retireeren EFN VERLOVINGSRING KLAAR KEIZERSTRAAT 103 Massief 14 k.goud, reeds vanaf f 6,00 Uet Staf muziekcorps der Koninklijke Marine, dat morgen zijn 75-jarig bestaan herdenkt, en de dirigent, de heer L. H. F. Leistikow. „Ende desespereert niet". Met deze leuze voor oogen trachtte de Muziekcommissie in samenwerking met het Comité Marineconcer ten en den Directeur der Kapel, aan de inzin king der bezoeken te ontkomen en werd mid dels de pers menig bericht gelanceerd om den toestand van letargie, waarin het muziekmin- nend publiek verstard leek, van deze af te nemen. Ook de Regeering, hoewel met andere be doelingen, gaf onwetend hare medewerking. Er was namelijk een Bezuinigingscommissie benoemd die, buiten het Korps Mariniers, ook de Stafmuziek van de Marine in haar rappor ten vermeldde om in aanmerking te komen om opgeheven te worden. Groote en heftige verontwaardiging aller- wege! Gelukkig is het niet doorgegaan. Maar aan de bedoelingen van de diverse Com missies werd een goede duw in de ge- wenschte richting gegeven. De Staf stond wederom in het teeken der belangstelling. Die periode zijn we voorbij. Overal in het land maakt men thans van de Kon. Marine kapel gebruik. Op Landdagen van de B.V.L., te water laten van groote schepen van Hol- landsche en vreemde nationaliteit, de Vier- daagsche Afstandsmarschen te Nijmegen, Opening van de Staten-Generaal, de ver- eerende opdracht ter verzorging van de diners en gala-avonden ten Paleize in Amsterdam, en nog zoovele medewerkingen en vertegen woordigingen meer, altijd is de Stafmuziek op haar post ter versteviging van haar popu lariteit. Ook droeve plechtigheden vragen eenige malen achter elkaar hare diensten. De bijzetting van een geliefd Vorstin, onze Koningin-Moeder op 27 Maart 1934 en van Z.K.H. Prins Hendrik op 11 Juli 1934, waren dagen van Nationale rouw; en de Marine kapel kweet zich op serieuze wijze van haar taak om op haar manier de rouw van de Koninklijke Marine te vertolken. Het treur lied „De laatste eer", gecomponeerd door den heer Leistikow, werd met toestemming van H.M. de Koningin gespeeld bij de Nieuwe Kerk te Delft. De kapelmeester Leistikow wanhoopte althans niet. Met een geweldig élan slaat hij aan het componeeren en alle Vlootvoogden, die we tot nu toe gehad hebben, werd een marsch opge dragen die immer in dank werd aanvaard. Ook de tocht van de ,,K 18" trok de aan dacht van geheel de wereld en van het Neder- landsche Volk in het bijzonder, en de heer De uitnoodigingen strikt persoon lijk. De gelegenheid tot compli menteeren. Om misverstand te voorkomen, verzoekt men ons mede te deelen, dat de gezonden uitnoo digingen een strikt persoonlijk karakter dra gen en geldig zij voor een persoon. Er zal Zaterdagavond gelegenheid zijn het jubilee- rende korps te complimenteeren. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich dien avond, voor den aanvang van het programma, even op te geven in de kleine zaal van Casino. De Casino-zaal zal om 8.20 geopend worden. Voorts vestigen wij er de aandacht op, dat de vier corpsen, na afloop van de serenade voor het stadhuis niet de genoodigden naar het Casino brengen. Om 8.45 vertrekt men indivi dueel daarheen, terwijl de corpsen via de Kerkgracht naar het Stationsplein trekken, alwaar de ontbinding plaats heeft. Tenslotte nog dit: aan de buurtverenigin gen is verzocht Zaterdag de vlag uit te steken, opdat hierdoor de stad dien dag een feestelijk karakter zal dragen. Wij zouden er de aandacht op willen vestigen dat het pret tig zou zijn indien met name de bewoners der straten en wegen, waarlangs het corps des middags zal marcheeren, de vlag uitsteker gveneens ter opluistering van het geheel. Leistikow kwam prompt uit met de thans zoo bekende Vlootrhapsodie. Vele symphoniën, symphonische „Dichtun- gen", walsen en marschen heeft Leistikow met veel goeden smaak en groote kennis van het vak, voor zijn Korps gearrangeerd. Optreden voor de radio is een steeds terugkomende ge beurtenis en de Picolo-polka, welke door hem opgedragen werd aan den heer Vogt van de Avro, werd vereeuwigd op de Odeongramo- foonplaten. Nederlandsche groote toonkunstenaars deden ook blijk geven van hun sympathie voor de Kon. Marine Kapel en Dr. Peter van Anrooy droeg de zeer bekende „Piet Hein Khapsodie" op aan de Kapel. Ja, waarde lezers, wat de Dienst betreft, ging het thans als gesmeerd, maar het groote zorgenkind van onze Comité's en Directeur, vroeg herhaaldelijk de aandacht vöor honderd procent. Daar moest toch iets op gevonden worden om de verminderde belangstelling in deze concerten weer aan te wakkeren. Het groote belang voor Den Helder en om streken van deze muzikale prestatie mocht rfiet ten onder gaan aan eenige lauwheid. Door het laten optreden van solisten van den eersten rang in de muziekwereld, vroeg men weer de aandacht van het publiek. Groote artisten werden geëngageerd. Louis Zimmermann, Helène Cals, Gerard Hekking, de jonge violist Theo Olof, Sam Swaap, Pierre Palla, om maar eenige te noemen. Zij allen passeerden de revue op de Heldersche planken tijdens de Marine concerten. Wat Zimmermann getuigde. Louis Zimmermann, de groote concertmeester van ons Amsterdamsch Concertgebouw Orkest, kwam naar Den Helder. Misschien denkende een militair orkestje te vinden. Hij vond het Symphonie-orkest van de Staf muziek der Koninklijke Marine Kapel. Hij speelde Mendelssohn. Zijn vrouw was mee gekomen en zat op het balcon van de Con certzaal Casino. De laatste noten waren nau welijks gemaakt, of de deur naar het tooneel ging open en mevrouw Zimmermann kwam ontroerd op haar man af en zei: „Louis, zoo mooi heb je nog nooit gespeeld". Zimmermann wendde zich tot den directeur Leistikow, com plimenteerde hem spontaan met „Zoo'n Orkest" en gaf de volmondige verzekering: „Ik kom vast terug". Nadien is hij nog drie maal geweest. Het tweede concert speelde hij Bruch, daarna Mozart en de laatste maal het prachtig mooie vioolconcert van Beet hoven, al deze concerten directeur en orkest spontaan deel laten nemende aan de klette rende ovaties van het dankbare publiek. Ook de helaas te vroeg overleden Helène Cals trok met het orkest volle zalen, alle artisten waren unaniem in hun opmerkingen ten opzichte van directie en begeleiding. „Het is af". Waar op het oogenblilc wederom eenige teruggang geconstateerd wordt betreffende het bezoeken der Marineconcerten, is boven staande zeer zeker een aansporing om niet weg te blijven van die concerten, daar toch artisten van naam en internationale bekend heid zoo vol lof spreken over de onberispelijke begeleiding en de programma's, die daar zoo ver in het Noorden het publiek aangeboden worden door de Kon. Marine Kapel. De radioprogramma's bieden tegenwoordig het beste van het beste, daardoor het publiek verwennende, maar de radio mag toch zeer zeker niet de oorzaak zijn', dat deze zoo mooie concerten hun eigen dood zouden sterven. Hoe groot de populariteit is buiten de Marine om en buiten de gemeente Den Helder, mag wel blijken uit de begiftiging van twee groote steden met de eere medaille, daardoor niet alleen den Direc teur, maar ook het Korps Stafmuziek als zoodanig vereerende. Tijdens de Wereldtentoonstelling te Ant werpen werd de Kapelmeester vereerd met de ,Gouden eeremedaille der stad Antwerpen" en tijdens de laatste Vierdaagsche te Nijmegen met de „Gouden eeremedaille der stad Nijme gen". Kapelmeester Leistikow mocht persoonlijk nog in ontvangst nemen „De gouden eere medaille met de Zwaarden van H.M. de Koningin". De „Kleine Kapel" repeteert onder leiding van den onderkapelmeester Kreijger, welke voortreffelijk muzikant als trombonist en cellist al jaren aan het orkest verbonden is. Gezien de groeiende belangstelling waarin onze Marine zich mag verheugen, de aanbouw van nieuwe schepen, de aanneming van nieuw personeel en de daarmee gepaard gaande rui mer vloeiende geldmiddelen, is het ook een verheugend feit, dat ook onze Stafmuziek deelt in deze ruimere ter beschikking stelling. Vooral den laatsten tijd, kunnen we vele nieuwe gezichten waarnemen als de Kapel ons voorbijtrekt. Het bloed in ons Korps wordt langzamer- Jianfl vervarscht door aanneming var» artisten uit de grootste orkesten van óns 'land en welke musici voor het meerendeel in het bezit zijn van het Diploma Conservatorium. Wat dat zeggen wil kunnen de wintercon- certen van het aanstaande seizoen U leeren. De Koninklijke Marine Kapel heeft de vol gende bezetting als harmonie-orkest: 2 fluiten, 2 solo es-clarinetten, 4 eerste, 2 tweede en 2 derde clarinetten, 2 hobo's, alt en tenor- en bassaxophones, 2 pistons, 2 bugels, 3 trompetten, 3 corno's, 2 tenorhoorns, 4 trombones, 2 tuba's, 2 es- en 2 bes-bassen en slagwerk. Totaal is het orkest 45 man sterk. Wij besluiten hiermede onze artikelenreeks met de beste wenschen voor het Stafmuziek van de Kon. Ned. Marine. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Reeds gistermiddag op de reede gekomen. Op 9 Januari j.1. vertrok H. Ms. flot tieljeleider „Tromp" uit de haven van Nieuwediep, ter aanvaarding van zijn voorjaarsreis naar het Zuiden, die heden morgen is beëindigd. Een reis, waarop vele havens werden aangedaan en een groot aantal oefeningen verricht zijn. Om precies 9 uur vanmorgen kwam de flottieljeleider, na reeds gistermiddag om 3 uur ter reede gekomen te zijn, de haven in, geassisteerd door de sleepbooten „Amsterdam" en „Stentor" van Bureau Wijsmiiller. Slechts enkele belangstellen den woonden de aankomst bij, die door het prachtige voorjaarsweer een alleszins vroolijk karakter droeg. Het was de scheepskapel van de „Tromp", die aan het havenhoofd voor de welkomst klanken zorgde. De „Tromp", onder commando van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, neemt vanmiddag ligplaats aan den stei ger van de Atjeh-loods. Na het kolenladen. Hertzworm als Kapelmeester der „Scheepskapel" van H. Hs. „Heemskerck" Een uitvoering met veel afwisseling. Gisteravond heeft in het Casino de „Oranje Harmoniekapel", onder leiding van de heer D. H. Steinroth, haar tweede winterconcert in dit seizoen gegeven. Deze uitvoering was goed bezocht, terwijl wij een woord van waardee ring willen laten hooren ten aanzien van de afwisseling, die het bestuur in dit programma had weten aan te brengen. Het Concert. De kapel ving aan met het spelen van Psalm 84, waarna volgde de bekende marsch „Kraft und Treue" van Frohlich. Goed combinatie werk kenmerkte dezen marsch. Clarinetten en hoorns mochten gehoord worden, terwijl het rhythme eveneens naar behoren verzorgd bleek. Minder enthousiast kunnen wij zijn over de ouverture „Franz Schubert" van Suppé. Hier in werd nogal eens gederailleerd door prak tisch alle partijen, niet het minst door de clari- netten-vestfe, die maar niet op dreef bleek te kunnen komen. Voorts had de geheele vertol king iets stijfs en schools, zoodat van een succesvolle weergave van dit nummer moeilijk gesproken kon worden. De kapel nam echter revanche met de fan tasie „Tannhauser" van Richard Wagner. Zeer muzikaal, en doorgaans opvallend zuiver, werd deze muziek ten gehoore gebracht, waar bij met name het bekende „Lied aan de Avond ster" een bijzonder mooie weergave kreeg. Onze hulde voor dirigent en muzikanten. Het bewees waartoe de kapel in staat is. Na de pauze kreeg men het corps te hooren in de Bach-romance „Frühlingserwachen", een vlot gespeeld nummertje, en in den imposan- ten „Fakkeltanz" van Meyerpeer. Ook hierin kon men enkele malen verschillende partijen hooren excelleeren, iets dat door een hartelijk applaus van het auditorium hoorbaar op prijs gesteld werd. Tenslotte nog een tweetal mar schen, die beide een zeer voldoende weergave verkregen. Alzoo: een concert niet zonder ge breken, maar dat het beluisteren méér dan waard was. In dit opzicht houdt dan ook het dirigentschap van den zoo energiéken direc teur, den heer Steinroth, een belofte in. De entr'acte. Wat het overige programma betreft, hier van noemen wij in de eerste plaats het optre den van „Turnlust, onder leiding van den heer Kramer. Voor de pauze kwam de damesafdee- ling voor het voetlicht met een vrije oefening, die naar behooren uitgevoerd werd. Na de pauze nog eens de dames, in charmant sport- kleedij en knotsoefeningen uitvoerende. Dit rhythmisch werk zat er goed in en verkreeg een dankbaar onthaal. Hetgeen verdiend was. Van de meisjesafdeeling zagen we een „Bal en Springspel", dat eveneens een aardig num mer bleek te zijn. Tenslotte was daar het duo W. Bruul, xylo- phoon en Dick de Leeuw, accordeon. Tot twee maal toe vergastten dezen de aanwezigen op een drietal nummers, die elk voor zich een storm van enthousiasme verwierven. Hetgeen, gezien de wijze waarop gemusiceerd werd, be grijpelijk was. Het zou ons niet verwonderen, indien wij deze combinatie nog eens een reprise zagen brengen op een concert van de kapel. Zij nog vermeld, dat de heer Beye het con cert opende en sloot en dat aan het einde een verloting georganiseerd werd, waarvoor een keur van prijzen beschikbaar was gesteld. YVij willen dit verslag niet eindigen, al vorens een woord van protest te hebben geuit voor de wijze waarop een deel van het publiek meende zich hoorbaar te moe ten weren tijdens het spelen van de kapel. 3Ien schijnt er niet het minste besef van te hebben welk een ergernis zooiets direc teur en leden moet schenken, die hun best doen iets goeds te brengen en vrijwel voortdurend afgeleid worden door een uiterst hinderlijk gepraat en gefluister. Dit verwijt slaat uiteraard slechts op een deel van het publiek; het deel, dat toch wel een zeer slechten dienst aan zijn ver- eeniging bewijst Jubileum Zuster J. M. Vermeulen. Morgen viert Zuster Vermeulen, de directrice van het Rusthuis in de Dijk- straat, haar 30-jarig jubileum als ver pleegster. Zij begon haar loopbaan in 1909 in Bergen op Zoom als wijkverpleegster, is later werk zaam geweest in groote ziekenhuizen in Utrecht en Rotterdam. Van Rotterdam ver trok Zuster Vermeulen naar Haarlem, waar zij als hoofdverpleegster en operatiezuster van wijlen prof. van Rooy gewerkt heeft en in deze periode richtte zij de wijk-kraamverple- ging in Heemstede op. Ook in Amsterdam heeft zij in het Tessel- schade Ziekenhuis en het Wilhelmina Gast huis haar beste krachten aan de verpleging gegeven en was in laatstgenoemd ziekenhuis gedurende eenige jaren waarnemend hoofd verpleegster. Zooals algemeen bekend is, werd door haar het Rusthuis te Den Helder in 1932 opge richt, waar alle bewoners een voorbeeldige verzorging genieten en een gezellig tehuis hebben. Van harte wordt Zuster Vermeulen toe- gewenscht, dat zij nog lange jaren haar werk mag voortzetten en dat morgen vele blijken van waardeering en genegenheid haar ten deel zullen vallen. 30 Maart 1939. GETROUWD: A. N. Krispijn en T. J. D. Kuiper; J. Louwinger en M. T. Tromp; H. C. Augustijn en G. Bos. BEVALLEN: C. J. Schouwvliegervan Arnhem, d. OVERLEDEN: P. Botter, (m), 79 jaar. Het voorloopige antwoord van Engeland en Frankrijk is in een anderen vorm ge komen, dan men verwacht had, maar het kwam wel tegelijkertijd en was een woord tot de wereld (tot Hitier en Mussolini) van den onverzettelijken wil, geen gebieds- afstand te zullen tolereeren. Waardig, maar met kracht heeft Daladier gisteren op de rede van Mussolini geantwoord. Zijn woord was niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Het was glashelder, maar snijdend scherp en het heeft Mussolini en den ande ren dictator ongezouten de waarheid gezegd. Daladier verklaarde, dat als belangrijkste argu ment van Italiaansche zijde voor opzegging van het accoord van 1935 naar voren was gebracht, dat de vorming van het Italiaansche imperium nieuwe rechten zou hebben geschapen ten op zichte van Italië. Op dit waandenkbeeld heeft Daladier zeer juist geantwoord, dat wanneer Frankrijk of welke mogendheid ook, nieuwe gebieden zou afstaan, Italië daarin opnieuw recht zou vin den zijn eischen te stellen, omdat een eeuwig durende verandering, die eischen onbegrensd zou maken. Inderdaad, zoo is het! Hitier zingt ongeveer op dezelfde wijze als Italië en het is meer dan noodig, dat aan beide heeren duidelijk gemaakt wordt, dat dit inzicht verkeerd is. De onrecht matige inbezitneming van een of ander gebieds deel geeft niet het recht om nieuwe eischen te stellen. Het kan slechts voor de anderen aan leiding zijn om hun eischen te stellen aan den veroveraar. Niet andersom. Scherpe dingen heeft Daladier aan het adres van Hitier en Mussolini gezegd: In de wanorde der tegenwoordige we reld, zoo zei de Fransche premier, worden nieuwe levens-definities voorgesteld aan de benarde volkeren om daarmede de oud ste praktijken en de oudste lapmiddelen te verhullen. Slavernij noemt men vrij heid; onderwerping noemt men vrijwillige instemming; wanhoop noemt men levens- trots; vernieling der mensehelijke waar den noemt men vooruitgang. Men beweert de mensehen te redden, terwijl men ze naar den ondergang leidt. Laat men U uit naam van Frankrijk zeggen, dat de wérkelijke dienst aan vaderland en menschheid, nooit bestaat in vergeefs menschen op te offeren, nooit in ze te verpletteren onder dienstbaarheden van trots of van geweld, maar daarin, dat onder beschermende behoeding van het vaderland de menschen leven naar eigen wil, gelooven naar eigen hart, denken naar eigen verstand, handelen naar eigen geweten. Dat is duidelijke en ware taal. Hier spreekt het hart van den democraat. Italië kan deze woorden niet op tweeërlei manier uitleggen en dat is goed, want slechts klare wijn moet aan de heeren dictatoren geschonken worden, al zal het voor Mussolini moeilijker zijn den weg terug te vinden. Voorloopig zal de Ita liaansche pers wel gaan schetteren tegen Frankrijk en... Engeland. Want ook Engeland heeft zijn maat regelen aangekondigd tegen verdere agressie van Duitschland en Italië. Al is het niet met die woorden gezegd, het feit, dat de Engelsche regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans 130.000 man telt, met handhaving van het vrijwil- ligerssysteem, terstond t-ot oorlogssterkte uit te breiden, tot 340.000 man, spreekt een duidelijke taal. Moge men het woord van Engeland en Frankrijk over de grenzen van Duitschland en Italië worden verstaan niet als een dreige ment aan de totalitaire staten, maar als den ernstigen wil van twee democratische vol keren, die willen spreken over onrechtvaar digheden, maar die geen onrechtvaardigheden meer zullen tolereeren. Vandaag wordt de belangrijke verklaring van Engeland en Frankrijk verwacht ten op zichte van eventueele verdere agressies. VOOR IEDER PAAR LIGT B ij ONS Graveeren gratis Bij het gehouden examen op Dinsdag 21 Maart j.1. slaagden voor het diploma aan den gemeentelijken cursus in machineschrijven de dames G. Helder en J. Zander.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5