Rikobé Ambachtsschool maren s handwerksYstEEm 'n triomf op schoengebied VOOR DE MARINE: Viermaal op de vcrdach tenbank geheel genaaid, zonder één spijkertje VETS SPOORSTRAAT 57 Een eisch van drie maanden gevangenisstraf Maison Maasl BEVA-VAKKLEEDING VAKKLEEDING Frank Allaire Van Haren's handwerksysteem, de ideale schoendracht. DEN HELDER Het adres voor de voorgeschreven WITTE TROPENSCHOENEN tegen den extra lagen prijs van en toch van pracht kwaliteit Mr. Dr. Buiskool klaagt den accountant en oud-wethouder J, Schoorl Pzn. openlijk aan van diefstal van vijfduizend gulden *H.J.LvAP£LPODRN (Hiïï Vraagt onze gevlochten CtuUn cKazd ,£Uly' f 3.75 Koningstraat 22 Voor de Teekenjassen 73 1 geg. kleurecht Jongens-Overalls 1 39 2.75, 1.88, I. Groote sorteering in: met GR ATI S verzekering tegen ongevallen is toch beter en voordeeliger! eind v. d. Spoorstraat Tel. 703. dat is de naam van de nieuwe Amerikaanse licht gewicht hoed In5 kleuren voorradig Alléén verkrijgbaar bij Toot oudcic dames heeft „Mzissn Maas" een grote sortering <Kszdcn Koningstraat 22 Het beste wat heel de schoenindustrie KAN maken is vereenigd in het schitterende van Haren's handwerksysteem. Een prachtige, juist berekende souplesse van zool, binnenwerk en bovenleer voorkomt elke stugge of hinderlijke drukking en maakt het loopen veerkrachtig en bijzonder aange naam. Belangrijk mindere slijtage en hoogste voetgemak maken het Geheel genaaid. Zonder één spijkertje. Een allround sportschoen. Prachtig en zeer sterk. Hand werksysteem. Geheel genaaid, zonder één spijkertje. Een sieraad voor de voet. Eenj beroemde Fransche leest in hoogst elegante snit." Handwerksysteem. Geheel genaaid, zonder één spijkertje. muuci laars met uit- 7 stekende pasvorm. Zeer chic. Fijn calfsleder Verdachte noch verdediger zijn oogen- schijnlijk uiterlijk in conditie, verdachte Sch. loopt leelijk mank en Mr. Dr. Buiskool is snipverkouden, als gevolg van het hem overkomen auto-ongeval en het daarop ge volgde onvrijwillige bad. President informeert belangstellend bij Mr. Dr. Buiskool hoe het met hem is. U is viermaal over den kop geslagen, vraagt president. Tenminste met m'n auto, zegt Mr. Dr. Buiskool. Het Hof heeft veel plezier President komt dan tot de zaak. Ik begrijp er niets van, zegt hij, de recht bank heeft verdachte vrij gesproken en nu staat verdachte weer hier. Misschien kan Mr. Buiskool het ophelderen. Verdediger: Ik begrijp er ook niets van, meneer de president. Gevonden geld. Dan begint het verhoor van verdachte. Het gaat om f 10.000, zegt president, waren ze gevonden? Verd.: Moeder had 't geld, edelachtbare. ZicV»1VnrTolior^ onirtnt hpf Hof op nieuw met deze raadselachtige zaak wordt geplaagd, breekt president het verdachten verhoor af en gaat De heer Steenken, rijksaccountant komt vervolgens voor het getuigenhekje. Hij handhaaft zijn vroegere verklaringen, waar uit op te maken valt dat verdachte dus op zettelijk bedragen bij aangifte heeft verzwe gen. Getuige en verdediger verliezen zich vlak voor de groene tafel in beschouwingen over al of niet geteekende kwitanties, bank- staten en andere officieele papieren. Getuige van der Maat verklaart eveneens aanvankelijk weinig nieuws. Echter zegt hij er van overtuigd te zijn, dat niet alleen deze verd., maar ook de zusters, de overleden broer en Jan Schoorl Pz. er alles van afwisten. Ze hebben samen gezon digd, maar Arend draait er voor op! Zijn jullie nog altijd rijk, vraagt president Vard.: Achteruitgoboerd, meneer. President: Hoevegl koeien heb je? Verd.: Twaalf... President: En hoeveel land? Verd.: Zestien bunder. Raadsheer Canis: Dan heb je toch ze ker veel ander vee? Dan heb je toch land over: Verd.: 't Wordt verhuurd wat ik niet noodig heb. O, zegt de landbouwkundige raadsheer tevreden. Het requisitoir. De procureur-generaal begint eveneens de zaak zonderling te noemen en noemt 't een unicum dat een verdachte 4 maal voor het zelfde feit terecht staat. Ondanks de vrij spraak van de Alkm. rechtbank, meent proc gen. dat juist uit de motiveering van het vonnis twijfel naar buiten gluurt... Deze twijfel heeft ook do proc.-generaal. Aan ge vonden geld gelooft hij niet. De proc.-gen. eischt een gevange nisstraf van drie maanden, met ver nietiging van liet vrijsprekend von nis van de Alkmaarsche recht- HET PLEIDOOI. Wat kan de verdediger doen dan eerst herhalen wat hij reeds drie maal heeft ge zegd? Wij hooren weer:' lo. dat de vermogens die verdachte erfde dooreenliepen, zoodat men er geen touw meer aan vast kon knoopen; 2o. dat de accountant J. Schoorl Pzn. zich handig uit deze zaak heeft gewerkt, maar de groote man op den achtergrond is; 3o. dat verdachte oen zeer zonderling mensch is, zoodat men zijn bekentenissen niet meer serieus kan nemen, daar deze bovendien elkaar voortdurend tegenspre ken. Maar... dan komt het moment, dat de verdediger aanklager wordt. Weet gij wel, grootedelachtbare heeren, zegt hij, dat door den ac countant j. Schoorl Pzn. die van de erfgenamen de voor de succes sierechten verschuldigde som van ruim f 38.000.— ontving om aan den ontvanger af te dragen vijf duizend gulden is achtergehouden? Dat deze J. Schoorl Pzn., de gróóte man in Schagen, dus naast al het andere waarvoor hij reeds terecht stond een ordinaire verduistering pleegde. Waarom heeft deze J. Schoor! Pz. hiervoor niet terecht ge staan? Waarom heeft de officier te Alkmaar hèm niet vervolgd? Zonderling! Eerst heeft Jan Schoorl Pzn. aan Majoor Holema en de beide accountants, hekend. BEKEND grootedelachtbare heeren. luistert U goed, deze J 5000.gestolen te heb ben .Later bij hef verhoor voor den rech ter-commissaris ontkende hij dit bekend te hebben en beschul digde dus Majoor Holema van het opmaken van een valsch proces verbaal... De eenige die in deze zaak licht kon verschaffen, omdat hij de gelden van de familie Arend Sch. beheerde, was de bankdirec teur Lap, die voor Jan Schoorl zéér op tijd een einde aan zijn leven maakte. Om op deze aan Jan Schoorl dus te veel betaalde f 5000.terug te komen: de erf genamen hebben steeds in de mecning verkeerd voor grootere be dragen successierechten te hebben betaald, dan achteraf is gebleken. In 1930 wist ook verdachte niet anders. Thans staat hij hier terecht. Waarom is de plaats naast hem leeg? Waarom zit daar niet zijn kwade geest Jan Schoorl Pzn., die thans weer bijna dagelijks in Schagen opduikt, en weer nieuwe relaties tracht aan te knoopen? Dan. na deze bewogen scène hooren wij weer bekende feiten oprakelen, de accountantsrapporten worden aangetast, de heeren achter de groene tafel worden weer binnengeleid in het zonderlinge finantieele huishouden van moeder Schoorl en oom Arie Schoorl. Het blind vertrouwen van den verdachte, dien Mr. Dr. Buiskool een onnoozelen boer noemt komt weer ter sprake. Een boer, die tenslotte wat des boers is wel aan zijn geld vastzit, maar daarom nog geen mein- ecdige behoeft te zijn... Waarom zoo met dezen psychisch defecten mensch gesold, vraagt verdediger, waarom hem tot vier malen toe voor het forum der gerechtig heid gesleept? Terwijl tientallen belasting plichtigen, die bewezen fraudes hadden gepleegd en valsche eeden afgelegd, buiten den strafrechter zijn gebleven, omdat aan hen wèl de gelegenheid werd gegeven hun zondig geweten door een geldelijk offer aan den fiscus te reinigen! Is dat qelilk recht voor allen? Is dat overnebleven van onze over de onheele wereld zoo geroemde rechts- bedeeling? Niet deze verdaehte. maar Jan Schoorl is de sehnldige. besluit snreker. President vraagt verd. nogmaals of hij dacht dat alles in orde was. Ik vertrouwde op Jan Schoorl, zegt ver dachte voor de zooveelste keer. De uitspraak wordt bepaald op Dinsdag 14 April, ANNA PAULOWNA C.D.U. CANDIDATEN. De Christ. Dem. Unie komt voor de ge meenteraadsverkiezing met een eigen lijst uit, die de volgende namen vermeldt: 1. R. Compagne, 2 E. Sanders, 3 C. vaj~ Harten, 4 Joh. Witte, 5 P. Plagmeijer. WIERINGEI BOUWPLANNEN. Naar we vernamen is de heer Snooi a] hier voornemens een woonhuis te laten bou wen te Zandburen alhier. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote pjej.A. Gorter—Asjq behaalde te Alkmaar het diploma kraamvei zorgster. HELDERSCHE EIERVF.ILING, 30 Maar' Aangevoerd: 32490 kipeieren: 5557 Kg 3.10-3.70, 5S—00 Kg. 3.60—3.70, 61—63 Kp 3.60—3.90, 64—70 Kg. 3.60—4, 652 eendeierei 2—2.50 per 100 stuks. EIERVEILÏXG SCHAGEN, 30 Maart. Aanvoer: 70.000 kipeieren f 3.303.90, pet 100 stuks. BROEK OP LANGENDÏ.TK, 30 Maart Aanvoer: 500 Kg aardappelen, hl eigenhei mers 3.30, 750 Kg. uien 2.70—3.70, drielin gen 1.202. grove 3.50, stek 60 ct. 1600 Kg. peen 5.006.30. kleine peen 3.50, 46000 Kg. roode kool 8.6011.10. 48.000 Ke. gele kool 6.10—7.60. 70.000 Kg. D Witte kool 44.80, 233 kg. witlof 19.80. 650 Kg. nrei 17.90—19.10 RROEK OP LANGENDIJK. 31 Maart. Aanvoer: 1°00 Kg. uien 2.80. stek 7080 et., grove 3.20. gele nen 2.20. 3725 Kg. peen R 5.50—6.10. C 1.90—5 40. 65 hos rabarber 10,90. 31700 Kg. roode kool 0 20—11 10, 27500 Kg. gele kool 5 30-7.10 21000 Kg D. witte kool 44 70. 100 Kg. ^ninazie 14.40. NOORDSriTARWOlJDE. 31 Maart. Uien 33.50. drielingen 22.20. grove 3.70 4.10. neon 5.906. kleine rveen 3.40, kroter 0.803.40, roode kool 7—11.20, gele kdo •5.60—6.80, D. witte kool 3.70-=4i?0.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8