R&D Agenda Met de Heldersche Courant naar Noorwegen „Meester" Heeroma met pensioen BEHANGSELS De legende, die haring heet Zaterdag 1 April 1939 Tweede Blad SFfciHitifoiwLd Jeugdreis met het Kampeerschip „Tarakan" Jongelui van 15 tot en met 19 jaar Uatzdaag, ju&LteeAi de ïPlapnuyitk Schout-bij-Nacht Jolles spreekt het corps toe Het programma De commant der Marine spreekt Ongelukkige landing van Watervliegtuig «Ik heb den Graaf vermoord" Collecte „Moed, Volharding en Zelfopoffering Apotheken De Weststraat-school verliest een persoonlijkheid in de Typografie Open Uw woning voor een zonniger sfeer! Aanvullingsagenda Gemeenteraad Harmonickapcl „Winnubst" Zondag zingt Marquerite Pauquet De groote daad Iets nieuws: BLINDE VINKEN AU GASTRONOAVE In Juni van dit jaar is het drie jaar geleden, dat we met een drietal groepen Heldersche jongelui naar Noorwegen reisden. De bekende Tarakanreis. Zeven dagen genieten van zon en zee en van de majesteit van het Noorsche hooggebergte, van gletschers en van wandelingen door schitterende dalen en door idyllische dorpjes. Op veler verzoek heeft de maatschappij „Nederland" dezen zomer weer haar Tarakanreizen uitgeschreven. Er worden, evenals in 1936 groepen van 15 jongelui gevormd, die onder een leider de reis maken naar het land van de Vikingen. Gezien de groote animo van den vorigen keer, heeft de redactie van de Heldersche Crt. besloten weer de organisatie van een of meerdere groepen op zich te nemen. De reis, die we denken te maken is van Zaterdag 22 Juli, tot Zaterdag 29 Juli. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft den prijs iets hooger moeten stellen en heeft deze gebracht op 35 gulden. Gezien de verzorging aan boord "ten en drinken is meer dan overvloedig en den tocht dien men maakt, is 1 bedrag echter zeer laag te noemen. Men krijgt het mooiste gedeelte van I, oor wegen te zien, maakt prachtige wandeltochten en alles onder deskundige leiding. Alleen de zeereis is reeds een genot. Op ons kantoor zullen waarschijnlijk van Dinsdag af prospectussen met bijzonderheden voor belangstellenden verkrijgbaar zijn. Het aantal is echter beperkt en het prospectus zal alleen aan ernstige candidaten worden afgegeven. Reeds nu kunnen reflectanten zich opgeven in verband met het aantal aan te vragen prospectussen. Volgende week hopen we verschillende bizonderheden bekend te maken, alsmede het reisprogramma, dat afwijkt van de vorige trip. Vandaag is het de dag van het Staf muziekkorps. Vandaag herdenkt de kapel het feit, dat zij drie-kwart eeuw geleden officieel op gericht werd en naar het zich Iaat aan zien wordt het een feest, een zoo belang rijke jubilaresse waardig. Van het weer behoeft men daarbij naar alle waarschijn lijkheid geen handicap te verwachten. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat vanmiddag om 14.30 uur een rondgang van het Corps met de Adelborsten door de stad plaats heeft. Voor de route verwijzen wij naar onze courant van Donderdag j.1. Om 7 uur vanavond verzamelen zich de vier plaatselijke muzeikcorpsen om aan het corps, dat in het stadhuis aanwezig zal zijn, een serenade te brengen, terwijl daarna een feest avond in het Casino op het programma staat. Voor alle bijzonderheden dienaangaande zie men de Heldersche Courant van Donderdag. Hedenmorgen om 9.00 uur heeft de Com mandant der Marine, schout-bjj-nacht H. Jolles, een toespraak gehouden tot het jubileerende corps. Schout bij Nacht JOLLES. Om even voor 9 uur arriveerde de schout bij-nacht, in gezelschap van zijn adjudant, de luitenant ter zee 1ste kl. B. J. Velderman, en werd welkom geheeten door den commandant van H. Ms. Wachtschip, de kapitein ter zee P. J. Feteris. Hierna had de vlaggenparade plaats: de plechtigheid had ditmaal uiteraard een spe ciaal cachet en het „stilte" blazen van den tamboer der gewapende macht, het sein vlag hijschen en het oude Wilhelmus, werden met meer dan gewone aandacht beluisterd. De schout-bij-nacht. Het is hierna dat schout-bij-nacht Jolles het woord neemt: Ik heb U hier tezamen ge roepen, aldus de Commandant der Marine, en het is mij een zeer bijzonder voorrecht, dat mij de eer te beurt valt als eerste op dezen voor U zoo belangrijken dag enkele woorden te spreken. Tot U, wiens corps heden zijn 75- jarig bestaan viert. 75 Jaar... dat beteekent, leden van de Staf- muziek der Koninklijke Marine, dat vóór 75 jaar bij Koninklijk Besluit vastgesteld werd de samenstelling van de muziek, zooals wij die thans kennen. Gij, die hier staat en dit geslacht vertegenwoordigt, gij, die practisch iederen dag Uw muziek laat hooren ter op- vroolijking in de harten van anderen, U allen huldig ik thans en wensch U geluk met dit jubileum van Uw korps. In deze hulde betrekt de schout-bij-nacht dan tevens de vorige generaties, die hun werk aan de Stafmuziek gegeven hebben. Met het uitbrengen van een driewerf hoe zee voor de kapel, waaraan spontaan gevolg gegeven wordt, besluit de commandant der marine zijn hartelijke woorden. Hierna complimenteert schout-bij-nacht Jolles den heer Leistikow, terwijl vervol gens enkele vroolijke marschen ten ge- hoore worden gebracht. Dit is het einde van een, met name voor de stafmuziek, wel zeer bijzondere vlaggenparade. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag, te omstreeks half één, heeft een watervliegtuig van Vliegkamp „De Mok", de L 7, een minder gelukkige landing gemaakt op den kant van het lage water van den z.g. Zuidwal. Het toestel kwam neer, doch raakte bij deze manoeuvre aan den grond. Van den wal af werd de ongelukkige landing waargenomen en direct spoedden zich verschillende water vliegtuigen naar de plaats, waar de landing geschied was. Aldaar bleek, dat de bestuurder en inzittende, de leerl.-onderofficier-vlieger de Bij geen letsel hadden bekomen. De beschadiging van het toestel bleek even eens mee te vallen: voor zoover te zien is al leen de rechterdrijver bij het neerkomen ge broken. De laatste abonnementsvoor stelling. Zooals door ons reeds eerder werd bericht, is de keuze inzake de laatste tooneel-abonne- mentsvoorstelling gevallen op de succes-thril ler „Ik heb den Graaf vermoord", en welk stuk gebracht wordt door de N.V. „Het Resi dentie Tooneel", directeur Dirk Verbeek. Het betreft hier een crimineele puzzle in 3 bedrijven van Alec Coppel in de vertaling van Mevr. G. J. Werumeus BuningEnsink, waar van de regie verzorgd wordt door Johan de Meester. De volgende namen vermeldt de bezetting: Adolphe Engers, Paul Steenbergen, Piet Bron, Johan de Meester, Mimi Boesnach, Mieke FinkVerstraete, Jan de Vos en Guus Oster. Voorts enkele kleinere rollen. Op deze voorstelling komen wij nog nader terug. Gaf U reeds Uw gave? Vandaag wordt door de collectanten van de reddersvereeniging „Moed Volharding Zelfop offering" een aanval op de goedgeefsheid van het Heldersche publiek gedaan. Van iedereen wordt een gave gevraagd en wij veronderstel len, dat niet velen op dit verzoek een weige rend antwoord zullen geven. Toch vestigen wij nog eens de aandacht op deze collecte opdat deze een succes worde. Geef... hetzij veel of weinig, maar in ieder geval: loop de collectant niet voorbij! Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas (v.h. H. J. Rootlieb), Binnenhaven. Van Maandag 3 April tot 10 April wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat, Zou er één Nieuwedieper zijn, die ook zon der de toevoeging van den naam niet geweten zou hebben, dat dit het conterfeitsel was van „meester Heeroma" Wij meenen van niet: daarvoor was hij tè bekend, tè populair, onderwijsman, die 22 lange jaren een eigen stempel op de „Weststraat-school", ambtelijk geheeten school No. 7 (voorheen No. 5) ge drukt heeft. Meester Heeroma..., die thans heengegaan is, en wiens robuste persoonlijkheid in de klas sen niet meer gezien zal worden. Het zal moeilijk zijn zich deze school zonder hem te denken. Hij was er mee vergroeid. Het was, in zeker opzicht, z ij n school geworden. De-school-van-meester-Heeroma. Hij heeft een lange loopbaan als paedagoog gehad, deze thans 60-jarige. Begonnen als tij delijk onderwijzer in Den Helder op 6 Decem ber 1897, werd hij te Texel benoemd en ver bleef aldaar 5 jaren. Namelijk van 1 September 1903 tot 1 Maart 1908. Dien lsten Maart kwam hij terug naar Den Helder, om aangesteld te worden als hoofd van School No. 2 (te Huisduinen). Hij bleef deze plaats vervullen tot 1 Juli 1917, toen zijn be noeming volgde tot hoofd van School No. 5 (thans School No. 7) aan de Weststraat. Zon der onderbreking bleef hij 22 jaar aan deze school verbonden. Wjj meenen in den geest van tallooze oud-leerlingen en leerlingen te handelen, als wjj den sympathieken onderwijsman nog een aantal zeer prettige jaren toe- wenschen! Hij heeft die zeker verdiend. De heer Valkenburg verlaat onze Drukkerij. Gisteren heeft de heer K. C. Valkenburg, smoutzetter op onze drukkerij, na bijna 40 jaar daarop werkzaam geweest te zijn, het bedrijf verlaten in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De heer Valkenburg was zoowel op onze drukkerij als daarbuiten in zijn functie van voorzitter van de afdeeling van den Alg. Nederl. Typografenbond een geziene persoon lijkheid. Ook aan dezen bond heeft hij vrijwel 25 jaar een bestuursfunctie vervuld, terwijl hij tevens een bestuursbetrekking vervuld heeft in den Helderschen Bestuurders Bond. De heer Valkenburg is gisteravond door zijn collega's in de lunchroom van Fr. de Boer gehuldigd. Vrijwel het geheele per soneel van onze drukkerij was present, waarbij verschillende collega's den schei denden zetter hartelijk toespraken. Gelukkig het huis, dat nu ver nieuwd wordt met R&D-behang! Ruimer kamers, lichter en zonniger! Vraag onverwijld Uw behanger R&D's stalenboeken, Serie 50, de Keurverzameling, of de voordeelige Series 47, 48 en 49. Let op het R&D-merk op hetkaft! Alleen R&D-behangsels zijn gedrukt in de fijne, trans parante „Fixa-Color" kleuren! RATH DOODEHEEFVER Levering via Uw behanger. Toonkamers te AlkmaarKoningsweg 16. De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad, op Dinsdag 4 April a.s. des namiddags 8 uur, bevat de volgende punten: Notulen. Vaststelling van de notulen van de ver gadering van 14 Februari 1939. Verkoop voormalige brugwachterswoning Kanaalweg, enz. Voorstel betreffende den verkoop van de voormalige brugwachterswoning met achter liggend terrein aan den Kanaalweg. De trekking van de verloting ten bate van het Instrumentenfonds van de Harmoniekapel „Winnubst", goedgekeurd door B. en W. van Den Helder d.d. 11 Januari 1939, no. 245, zal, naar een advertentie in dit nummer meldt,, plaats hebben op Woensdag 5 April 1939, des avonds te 8 uur in de bovenzaal van de R.K. Volksbond, Molengracht. Van 12.25 tot 12.55 voor den AVRO-microfoon. Het zal onze lezers, en met name hen, die enkele weken geleden den „Jan-en- Rie"-avond meemaakten, interesseeren te vernemen, dat Marquerite Pauquet a.s. Zondagmiddag van 12.2512.55 uur voor den AVRO-microfoon zal optreden. Zooals reeds eerder het geval was zal onze plaatselijke chansonnière wederom begeleid worden door het musette-orchest „Les Gars de Paris". Het programma, door Marquerite Pauquet te brengen, luidt als volgt: Tes Bras, Le fanion de la Légion, Un jeune homme chantait, Vous qui passez sans me voir en J'attendrai. Het is voorjaar geworden. Ook aan den bui tenkant, waar een mild Westenwindje de bruin- getaande zeilen van de Wieringer en Nieuwe dieper botters bolt, waar datzelfde windje speelsche rimpelingen in het water kerft en de meeuwen in voorjaarstooi rondzwalken: van Wierhoofd naar het Kuitje, vice versa. Men zegt, dat het voorjaar optimisme en vroolijkheid brengt, maar aan de haven van Nieuwediep is dat wel allerminst het geval. In tegendeel, daar wordt gepraat en gekankerd, daar wordt „de ouwe tijd" geroemd en blijkt, dat déze tijd wel een zeer miserabele moet zijn. Met name met betrekking tot de visscherij. Uit eigen aanschouwing weten wij wat het zeggen wilde, als vroeger de voorjaarsharing aangebracht werd. De aanvoer, die zoo half Februari een aanvang nam. Dan was het feest aan den haven-ingang. Als daar de botters en treiters en vletten binnenkwamen: diepliggend van de zilveren last: haring! Haring Het is een legende geworden in deze stad. De legende, van de duizenden en duizenden tallen die iedere week aangebracht werden. Toen de kerels bij Wierhoofd den halven dag in het zeebanket stonden te graaien: de bruine knuisten begraven in de schubben en het slijm. Toen er torenhooge stapels pakkisten klaar stonden voor de verzending, teen iederen avond honderden Nieuwediepers uitliepen om het haring-feest mee te maken. Het is voorbij. Voorbij de tijd, dat men in Maart en April tientallen venters door Den Helder zag ijsbeeren en iedereen, rijk en arm, zich aan de haring kon vergasten. 't Is afgeloopen met den tijd toen Den Helder nog naam had als visschersbasis, als plaats van aanvoer. Nu loopen de kerels van de botters langs de kaai en ze hebben het over vroeger. Ze vertel len elkaar hoeveel tal ze tóen aanbrachten en hoe de verdiensten waren. Er is maar één oorzaak bij deze menschen: de Dijk. De Dijk stuurde de haring weg, de Dijk ontstal hun het brood. Het is een vrij miserabel gezicht, onze „vloot" nu te zien: deze oude en voor een deel vergane schuiten: bruin en zwart verweerd. Een deel gaat er nog op uit. Op de garnalen- vangst. Die komen dan in den namiddag thuis met een aantal manden en dat is dan de heele Heldersche visscherij. Een troosteloos restant. We spraken dezer dagen nog eenige Texel- sche, Wieringer en Nieuwediepsche visschers, maar wie van hen men ook aanklampte, het was alles even weinig hoopgevend wat men te hooren kreeg. De visch was weg en zou wel wegblijven. De Nieuwediepsche visschers deden er maar het beste aan hun matten op te rollen en naar elders te trekken Wij weigeren nog steeds deze „oplossing" als de eenig juiste te zien. Er zijn toch mogelijk heden aangewezen. Keer op keer. Zal het nog eens zoo ver komen dat er weer iets van de oude glorie van Nieuwediep terua- komt Zou Den Helder nog eens in Februari en Maart zich kunnen gaan laven aan de voor jaarsharing, aan de panharing en de bok king f Het lijkt, als men vandaag den dag langs de haven gaat, haast onmogelijk. De radicale omwenteling in de Engel- sche politiek is voltrokken. Het is uit met de tactiek van vriendelijk overleg. Cham- berlain heeft na veel bittere ervaringen geleerd, dat er in onze huidige wereld maar één stem krachtig spreekt en dat Is die van het geweld. Bij een geestesver- blinding, waaraan de heeren dictatoren mank gaan, zjjn geen compromissen mo gelijk, daar is alleen de inzet van kanon nen en vliegtuigen, van pantserschepen en granaten een taal die indruk kan maken. Engeland heeft zijn oorlogsbewapening van deze week laten volgen door een verklaring, die in alle vredelievende landen met instemming, in de dictatoriale staten met ergernis ont vangen is. Engeland staat achter Polen, volkomen en met alle ten dienste staande middelen. Zoodra Polen zijn levensbelangen ziet aangetast en tengevolge daarvan een beroep zal doen op Engeland, zal dit oogenblik zijn militaire ap paraat in werking stellen. En Frankrijk staat in deze volkomen naast Engeland. De weg van overleg wil Engeland niet afslui ten, omdat Chamberlain nog altijd de meening is toegedaan, dat alle vraagstukken door vreedzaam overleg opgelost kunnen worden. Maar Chamberlain heeft geleerd, dat er buiten Engeland leiders van regeeringen zijn, die er geheel anders over denken en daarmee heeft hij als practisch mensch rekening te houden. De kwestie van oorlog of vrede is dus nu in handen gelegd van Hitier. Als hg voortgaat met zijn agressieve daden, be teekent dit nu inderdaad oorlog. Engeland en Frankrijk hebben zich nu gebonden en zij plegen overleg met verschillende an dere landen om zich bij dit verbond aan te sluiten. Ook Sowjet-Rusland is genoemd en het is niet onmogelijk, dat dit wereld rijk zich straks achter Engeland, Frank rijk en Polen stelt. Dan is de ring rond Duitschland getrokken en botst het oogen- blikkelijk op een machtig verzet, als het zijn ellebogen uitzet. Duitschland heeft begrijpelijkerwijs niet vriendelijk gereageerd op deze verklaring van Engeland. Het ziet haar als een poging om onrust te zaaien, al weet ieder vriend van den vrede, dat Engeland geen andere bedoeling heeft dan rust te brengen. Men verwacht, dat Hitier in zijn redevoering van hedenavond scherp zal antwoorden, dat hij hard zal terug slaan. Men kan niet anders verwachten. Het ligt op den weg van de dictators om op dergelijke vredesdaden zoo scherp mogelijk te reageeren, want daardoor wordt practisch een punt gezet achter hun liefhebberijen. Voor woorden zal de wereld echter niet meer beven, als Hitier maar zoo verstandig is en daaraan behoeft men eigenlijk niet te twijfelen, dat hij onbezonnen daden doet. Hit- Ier weet nu wat hem te wachten staat bij meerdere uitbreiding van zijn grondgebied. Wij gelooven niet, dat hij de consequenties daarvan aandurft. SPOORSTRAAT 94, TELEF. 660. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— V u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Harten van Goud". Rialto, Spoorstraat half 8: „Gold Diggers in Parijs" en „Booloo de Witte Tijger". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Complot in Hollywood" en „De familie Zangvogel". Heden: Musis Sacrum: 's Middags Matinee Speelt- Ver. afd. Vischmarkt. 8.00 uur Ouderavond idem. Casino, 9 00 uur: Jubileum-uitvoering Staf muziek. Zondag 2 April. Casino, 3.30 uur n.m.: Thé Dansant der Mas- terkeys. C®f1"0,', 8-15 uur: „Als je maar een verleden hebt Musis Sacrum, 3.00—5.30 uur: Thé-dansant. 8 uur: Dance-evening. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 762 4 Temperatuur lucht: iA Wind: richting: O., kracht: Licht op: g het laatst gehouden examen slaagde f Gravenhage voor radio-telegrafist 2e kl de heer H. Schenk. 8 6 K1'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5