DE WERELD Installatie van Lebrun Postvluchten op Indig in weinig woorden Nieuws op den spoorlijn Den Helder-Alkmaar Mr. Oud over de tarievenpolitiek De wilde bussen zijn koppig f 45000.- uit safe gestolen Poolsch-Britsch verdrag een feit Veiligheid voor alles tijdens de Paaschdagen Prins Bernhard ziet de T» 8, W» Bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen Geen Rood en Oranje op één dag! PUBLICATIE 12 April zullen de treinen voor het eerst over de groote brug bij Heerhugowaard rijden. 12 April zal voor den machinist van den eer. ten trein uit Den Helder een gewichtige dag zijn. Als hij het sta tion Heerhugowaard is gepasseerd, ziet hij enkele kilometers verder een gevaarte opdoemen dan gaat hij snelheid minderen, zestig, vijftig, veertig, dertig kilometer genoeg. Kalm, héél kalm zal de trein de nieuwe groote brug over den ring vaart naderen, en hij zal de eerste zijn, die over het nieuw gebouwde dendert Voorzichtig aan! Niet omdat één oogenblik wordt gevreesd, dat de brug het niet zal houden, maar om dat de paar honderd meter aange legde baan vóór en over de brug een groote snelheid de eerste dagen nog niet kan verduren. En als even later bij toeval een schipper toetert van „brug open", dan drukt de sein huis- tevens brugwachter, licht op een knop. Tweehonderd vier en veertig ton ijzer, twee honderd vier en veertig duizend kilo komen dan in beweging, 122 ton gewicht en 122 ton contragewicht of ballast. Een paar seconden maar heeft het gevaarte noodig open te gaan, een paar seconden om zich te sluiten. Een wonderwerk, denkt de leekEen peulenschil, zegt de constructeur van de Ned. Spoorwegen, de heer Ing. Tiessen. Het is maar een klein brugje bij wat ik maakte voor Rotterdam-beursstation en ook in an dere plaatsen. Maar deze brug is wel an ders; is „een brug met een foefje". Wat. dat foefje is, wordt ons met een stroom van technische gegevens verteld, en hoe dat foefje werkt, wordt ons aan de hand van blauwdrukken-in-serie onder den neus gewreven We begrijpen er zooveel uit, dat deze brug zéér eenvoudig wordt, bediend, en dat door een nieuw systeem het geheel op kogella gers loopende drijfwerk alle stooten opvangt, en doordat alle schijven los zijn gemonteerd, elke ongewenschte trilling wordt vermeden. Ook is er een zeer apart beveiligings-systeem dat practisch elk gevaar bij en op de brug uitsluit. En verder zien we de brug, machtig en imposant, vele meters hoog, en we zien ook de betonnen voetbrug daarnaast, voor pu bliek gebruik bestemd. Een vijftig meter naar den kant van Heerhugowaard is daar dan nog een vaste brug bijgekomen. Een seinhuis is in aanbouw. Het werk is vlot gegaan, vertelt de heer Tiessen, een paar dagen stagnatie slechts door de hevige koude in December hebben we gehad10 December zijn we begon nen met den bovenbouw, die natuurlijk in de werkplaatsen van tevoren was gereed ge maakt. De spoorwegen hebben het toezicht gehou den, de onderbouw wordt uitgevoerd door de fa. Strijland in Uithoorn, de bovenbouw door de fa. Penn en Bauduin uit Dordrecht, Groeneveldt van der Pol zorgt voor de elec- trische bediening. En dat is alles, besloot de heer Tiessen Dat is alles, bedachten we, toen wij nog eens omkeken naar de nieuwe dubbel* sporige brug Alles wat alleen knappe koppen kunnen bedenken dan toch zeker, want al ontgaan den leek-journalist de fi nesses van 't geval waardoor het voor tech nici zoo interessant wordt, één ding blijft hem bij Nederland als vanouds, de brug genbouwer bij uitnemendheid Eén van die dingen, waarin een klein land hécl groot kan zijn! „De protectionistische koers een uitvloeisel van het prijsgeven van de breede basis". In een verkiezingsrede, te Leeuwarden ge houden voor de federatie Friesland van den Yrijzinnig-democratischen Bond, heeft mr. P. J. Oud zich, naar de N. R. Ct. meldt, uitgelaten over de invoering van de zoo genaamde gematigde beschermende tarie ven. Mr. Oud, die vreesde, dat deze maat regel een minder gelukkige zal blijken te zijn geweest,heeft dit onderwerp nogal uitvoerig besproken, omdat er zich, naar hij zeide, een legende aan het vormen is, en de vraag wordt gesteld of het vorige kabinet ook dergelijke maatregelen heeft overwogen. Mr. Oud stelde voorop, dat hij het een verkeerde methode achtte uitlatingen te doen over beraadslagingen, die binnenska mers zijn gevoerd. Daarom was bij blii. dat •minister Colijn achteraf ditzelfde stand punt heeft, ingenomen, Er is een verant woordelijkheid voor de besluiten van den ministerraad waar men zich, ook al be hoorde men tot de minderheid, ten slotte bij neergelegd heeft. Het standpunt van het Kabinet in 1933. Het kabinet van 1933 beeft bij zijn op treden gezegd: wij kunnen de politiek voor den komenden tijd niet in onderdeelen uit stippelen. Ook de oeconomische politiek kon niet voor vier jaar van te voren wor den vastgelegd. Wel werd deze richtlijn opgesteld: het oeconomische leven van Nederland moet zich aanpassen aan den gewijzigden toe stand. Welke maatregelen daarvoor noodig zijn zal successievelijk blijken. Geen maat regel werd van te voren uitgesloten. Een bespreking over een wijziging van de tarie ven werd derhalve ook niet van te voren uitgesloten. „Dit is te gek". Doch dit is iets anders, zeide mr. Oud, en hij verduidelijkte zijn standpunt met het volgende voorbeeld: Toen in 1931 de heer Steenberghe in het ministerie kwam, was deze bereid mee te werken aan de handha ving van den gouden standaard, doch hij stelde de voorwaarde, dat de overige minis ters hunnerzijds zich bereid zouden verkla ren de gedragslijn opnieuw onder oogen te zien, wanneer zich bciangrijke wijzigingen in de omstandigheden zouden voordoen. Toen in 1935 België zijn munt liet vallen, achtte minister Steenberghe dat oogenblik gekomen, en toen de overigen zijn stand punt, dat nu ook Nederland zijn politiek moest wijzigen, niet deelden, heeft de heet Steenberghe als man van eer en geweten gehandeld! en is hij afgetreden. Maar mag men nu, *oo vroeg mr. Oud, omdat wij in 1934 tegen Steenberghe zeidon bereid te zijn. om, wanneer de omstandigheden dit eisch- ten, te beraadslagen over loslating van den gouden standaard, zeggen, dat wij in 1931 reeds bereid waren den gouden standaard los te laten? Dit is te gek. Zoo ook hebben de ministers van het vorige kabinet niets te maken met wat nu met de tarieven is ge schied. Dat is eyen besluit van het tegenwoordige kabinet. En vraagt men nu: Hoe is liet tegenwoordige kabinet hiertoe gekomen, dan kan er op gewezen worden, dat in 1937 door 't verdwijnen van drie vrijzin nige ministers het zwaartepunt werd verplaatst. Het is dus een uitvloeisel van het prijs geven van de breede basis. De K.N.A.C. laat een waarschu wende stem hooren. Hoewel de late bloei van de bollen waar schijnlijk een domper zal zetten op het enthousiasme van vele liefhebbers om tij dens de Paaschdagen een „bollentocht" te gaan maken, zullen er niettemin nog genoeg personen zijn, die, een oude traditie getrouw, de bloembollenvelden met 'n bezoek zullen vereeren, zoo schrijft ons de K.NA.C. Van daar dat het aanbeveling verdient tijdens de komende feestdagen in het verkeer de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen, te meer daar dit verkeer zich hoofdzakelijk op de smalle binne ïwegen zal concentree- ren. Laat iedere weggebruiker er zich van bewust zijn, dat onder deze omstandighe den het parool „veiligheid voor alles" in nog sterkere mate de aandacht verdient dan ge woonlijk en dat door het betrachten van de wellevendheid op den weg de verkeersvei ligheid in hooge mate wordt gestimuleerd. Directeur van een autobusonder neming tot f 300.boete veroor deeld. Voor den waarnemend kantonrechter Mr. Di\ E. IV. Catz te Amsterdam, heeft gisteren wederom een directeur van een wilden auto busdienst terecht gestaan, die in strijd met het nieuwe R. A. P. een dienst zou onder houden tusschen Amsterdam en Düsseldorf. De kantonrechter, Mr. van Crefeld, had hem eenigen tijd geleden bij verstek tot f 300.boete veroordeeld. Gisteren diende de behandeling in ver zet. De verd. was ditmaal verschenen en hij voerde aan, dat hij geen autobusdienst on derhield, doch slechts incidenteele ritten met zijn bussen uitvoerde. Strooibiljetten echter, die zich in het dos sier bevonden, toonden aan, dat verd. ad verteerde, dat zijn bus eiken ochtend op een bepaald uur naar Düsseldorf vertrekt. Ook het uur van vertrek uit Düsseldorf stond voor lederen dag aangegeven. De Ambtenaar van het O. M. eischte be krachtiging van het verstekvonnis. De waarnemend kantonrechter, Mr. Catz, achtte het nieuwe R.A.P. verbindend en was van meening, dat bewezen was, dat verd. een vasten dienst uitoefende, zonder dat hij daarvoor vergunning had. Spreker bekrach tigde het verstekvonnis en legde f 300.boe te op. Bezoek aan het vliegkamp Schel lingwonde. Gistermiddag omstreeks half drie bracht Z.K.H. Prins Bernhard, vergezeld van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Al derwerelt, een be_zoek aan het vliegkamp Schellingwoude om de nieuwste Fokker- vliegtuigen der Koninklijke Marine te be zichtigen. Bij de Oranjesluizen werd Z.K.H. verwel komd door den Officier M.S.D. Ie klasse J. G. Sevenhuysen, die het hoofd van de vierde afdeeling A. van bet departement van Defensie materieel der zeemacht vertegenwoordigde, en namens de Fokker fabrieken door den heer J. E. van Tijen, on derdirecteur, ir. J. Roosenschoon, bedrijfs leider en ir. P. J. C. Vos. Op het kamp werd het gezelschap ont vangen door luitenant ter zee le klasse C. de Korver, als erlegenwoordiger van ka pitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, commandant der Maritieme Middelen te Amsterdam. Nadat Z.K.H. het tweemotorig torpedo- vliegtuig Fokker T. SW. en het lesvliegtuig C. iiW. uitvoerig had bezichtigd, werd de thee gebruikt. Bij wijze van eerbetoon voerde intusschen de Fokker G. 1, bestuurd door den heer G. Sonderman enkele kunstvluchten boven het Buiten-I .f uit. Vervolgens werden de T. 8\V. en de C. 14W. voorgevlogen, resp. door den heer Th. Leegstra en ir. F. Stok. Eerst laat in den namiddag vertrok het gezelschap uit Schellingwoude. De onderlinge hulpverleening bij bominslagen van het meeste belang. Bij het departement van Binnenlandsche Zaken is een model samengesteld voor een intercommunale samenwerking op het ge bied van de bescherming van de burgerbe volking tegen luchtaanvallen. Hierbij wordt geregeld o.a. de gezamenlijke aanschaffing van materialen en liet uitwisselen van al hetgeen van belang is ook voor de andere genieenten. Van het meeste belang is ech ter de onderlinge hulpverleening in geval van hom-inslag. Bij onderlinge hulpverlee ning is niet alleen een geldelijk belang be trokken, omdat men in geval van nood kan rekenen op personeele en materieele hulp van zijn buren, maar daarnaast heeft zij ook een moreel effect. De gemeenten moeten zich hij een dergelijk gebeuren niet beschouwen als een eiland in een woedende zee, imaar weten dat zij hulp en steun kunnen vinden bij haar naburen. Op dit stuk bevat het model uiteraard slechts een bepaling van zeer algemeene strekking. De bedoeling is, dat de burge- mesters van de samenwerkende gemeenten, toegerust met locale kennis, een regeling tot gedetailleerde hulpverleening maken. De bedoeling daarbij is, dat de gemeenten van de eerste en tweede gevarenklasse, die zelf aanvalsobject zijn, haar personeel en ma terieel niet uitstralen, maar zelf wel hulp van haar buren ontvangen. In het bijzon der ten aanzien van verzorging van zieken en gewonden en van de brandweer is deze samenwerking van belang. 1 Mei-optocht te 's-Gravenhage verboden. Naar het Hsfo. verneemt, heeft de burge meester van 's-Gravenhage afwijzend be schikt op een verzoek van de Haagsche fe deratie der S.D.A.P. tot het houden van een optocht op 1 Mei. De weigering houdt verband met de omstandigheid dat dit jaar de verjaardag van Prinses Juliana, welke op Zondag valt, officieel óp 1 Mei zal worden gevierd. Op 1 Mei organiseert de S.D.A.P. nu bij eenkomsten in zalen. De verjaardag van Prinses Juliana zal o.a. worden gevierd met een vuurwerk in de Maliebaan, aangeboden door 't Haagsch Comité voor Volksfeesten. Een dure vriendin. Gisteren vervoegde zich op het politie bureau aan den Singel te Amsterdam, een man, dia buiten Amsterdam woonachtig is en die aangifte deed, dat een 30-jarige vrouw uit Groningen, waarmede hij zeer bevriend was, uit zijn safe in een der banken hier ter stede een bedrag van f 15.000.— aan bankpapier had weggeno men. De vrouw had recht van toegang tot de safe, maar zij had geen recht op het zich daarin bevindende geld. De politie heeft gisteravond via de politieradio haar opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. heden ervan af heeft ?ezien zich in rustig leven terug te trekken. 11naan het land dankte de nnnister-pi esident X°De president dankte beide sprekersN0<>' hun gelukwenschen. Hii .herinnerde aan de verzoeken, wleke hem zijn gedaan om «jn taak vooit te zetten en ;06Pde. h toe: „Indien ik dit heb gedaan, dan is omdat ik, in verband met den huldigen stand en omdat de internationale hemel het, toe nog stanci en omaai ue „„„aio, niet van alle wolken is ontdaan, het noodig ii frflVPlL (Hl IS dat en De waarde van stabiliteit door de Franschen begrepen. Bij de installatie van Lebrun tot pre sident, van de Fransche republiek, beeft de voorzitter van den Senaat, Jcannenev een toespraak gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de eenheid van Frankrijk aan de we reld duidelijk moet worden gemaakt. Dit verlangen is in den Senaat de laatste dagen herhaaldelijk tot uiting gekomen en ook de nationale verga dering heeft bewezen trouw te blij ven aan het land en de mannen, die het trouw dienen. Minister-president Daladier zeide, dat Le brun in verband met de ernstige omstandig- niei van ane uuirvcn oordeelde, Europa het, bewijs te geven Frankrijk eensgezind en vastberaden i verlangt naar stabiliteit en continuïteit. De Fransche pers over de her kiezing. In zijn commentaar op de herkiezing Lebrun tot. president van de Fransche repu. bliek schrijft Delpeyrou in ,,Le Jour dat de herkiezing een overwinning is van het gezond verstand der Franschen. In rle „Petii Parisien" schrijft Monce, dat stabiliteit en continuïteit waarden zijn, wel ke te lang uit het parlementair spraakge bruik waren verdwenen. Zij komen thans weer in de mode en het geheele land kan zich daarom gelukkig prijzen. In „Le Populaire" schrijft Leon Blum, da men weet dat hij de omstandigheden, waai onder Lebrun candidaal is gesteld, betreurt Dit had met openhartig vertrouwen, den ui tot eenheid en met waarlijk republikeinscbei geest voorkomen kunnen worden. Doch nu Lebrun is gekozen tot president der repu bliek, is het voor de socialisten „hei geëer digde staatshoofd VERPLICHTING TOT WEDERKEERIGEN STEUN. EEN PERMANENTE GARANTIE. In 't Lagerhuis heelt Chamberlain medegedeeld, dat Engeland en Po len bereid zijn, een overeenkomst van blijvenden en wederkeerigen aard aan te gaan, ter vervanging van de tegenwoordige tijdelijke en eenzijdige verzekering welke de Britsche regeering aan de Poolsche regeering heeft gegeven. In afwachting van de voltooiing van een permanente overeenkomst heeft Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche re geering zich verplicht zou achten tot het verleenen van bijstand aan de Britsche re geering onder dezelfde omstandigheden als die welke in de tijdelijke overeenkomst zijn bedoeld. Het doel van de permanente overeenkomïi zou zijn. Engeland en Polen wederzijd- schen bijstand te verzekeren, ingeval van eenige bedrcj..-ing, direct of indirect, van de onafhankelijkheid van een van beide landen. Wat zullen de andere landen doen? Na deze verklaring stelde Labour afge vaardigde Greenwood de vraag of het nu de bedoeling der regeering is, al haar in vloed aan te wenden, opdat soortgelijke we- derkeerige afspraken tusschen de Fransche en de Poolsche regeering tot stand komen, en of, na het sluiten van dit accoord, de premier zich voorstelt, met spoed te stre ven naar „den breede ren grondslag van samenwerking die wij aan deze zijde van liet huis als essentieel en fundamenteel be schouwen. In antwoord hierop zeide Cham- berlain, dat naar zijn meening de reeds tusschen Polen en Frankrijk bestaande af spraken practisch gelijk zijn aan die welke tusschen de Poolsche en de Britsche regeo- ring worden overwogen en, wat het tweede gedeelte van Greenwoods vraag betrof, zei de Chamberlain, dat het de bedoeling der regeering was, door te gaan met het overleg en het contact met andere regeeringen. Medegedeeld werd dat nauw contact be staat met de regeeringen van de Sovjet Unie en van de Ver. Staten. De laatste is steeds van alles wat Engeland ging ondernemen op de hoogte gehouden. TEELT VAN WARMOEZERIJGEWASSEN VOOR. ZAADWINNING. De Nederlandsche Groenten en Fruitcen- trale vestigt er de aandacht op, dat 1. degenen, die in 1939 warmoezerijgewas- sen wenschen te telen, om er in 1939 zaad van te winnen ten behoeve van den handel, of stullekool wenschen te telen, zonder dat deze beide teelten ge dekt zijn door een tuinbouwteeltvergun ning, daarvan vóór 15 Juni 1939 opgave moeten doen, welke opgave kan geschie den aan de Landbouwcrisisorganisatie, Afd. Tuinbouw, van de provincie, waar toe de teler behoort; 2. zaadteelt, bestemd voor gebruik in eigen bedrijf, gedekt moet zijn door een tuin bouwteeltvergunning, zoodat hiervan geen opgave behoeft te geschieden; 3. oppervlakten, welke men opgeeft voor de teelt van zaad bestemd voor den handel, ook daadwerkelijk voor dii doel moeten worden gebruikt, daar het verboden is, gewassen, daarop geteeld, in verschen toestand te oogsten en te verhandelen of het zaad daarvan voor gebruik in eigen bedrijf te bestemmen. Hierop zal streng worden gelet. 's Gravenhage, 6 April 1939. (Adv.) STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 3 t.m. 8 April 1939, zal, bedragen f9- per 100 kg. voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en fl.oO per 100 kg. voor voedererwten, gedena- ben geteeld!" t6lerS' dMe 6rWten zelf heb" De steunvergoeding voor veldboonen van tlCler«00nRfSth19?im Kenoemd tijdvak door teleis of handelaren gedenatureerd en vol- n^nuvo i?aiY ae kwaliteitseischen zal f2.— per j 00 kg. bedraden. 's Gravenhage, 6 April 1939. (Adv.) Emoe (heenreis) Oehoe (terugreis) Gier (heenreis) Pelikaan (terugreis) Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Vertrek van Aankomst tg Rang 6 Apr. Singap. 6 Apr Athene 6 Apr. A dam 6 Apr Alex. 6 Apr. Basra 6 Apr. Rang. 6 Apr. Jodhp. 6 Apr. A'dam 6 Apr. Napels 6 Apr. I Band. 6 Apr. Medan 6 Apr Corsicaansche Italianen kiezen Frankrijk zijde. Italiaansche oudstrijders op Cor-v sica hebben in de stad biljetten aange plakt, waarin zij de emigranten aanspo ren hun voorbeeld te \olgeu en zich te verbinden in geval* van een oorlog te strijden onder Fransche vlag, die de vlag van vrede en vrijheid is. De vrijwillige dienstneming in Engeland. In het Lagerhuis heeft minister BrowrT medegedeeld, dat van den aanvang van de campagne voor den nationalen dienst tot eind Maart in totaal meer dan 750.000 aanvragen tot opneming bij de verschil lende diensten waren binnengekomen, en dat in de laatste twee weken van dit tijd vak de aanvragen in aanzienlijk versneld tempo waren binnengekomen. Het vluchtelingenvraagstuk. Bij de be» antwoording van vragen in het Lagerhuis debat beeft Graaf Winterton, de voorzit ter van de intergouvernementeele vlucht telingencommissie, verklaard, dat in En geland meer dan 20.000 Oostenrijksche, Duitsche en Tsjechische vluchtelingen1 zijn toegelaten. De Vereenigde Staten hebben er 40.000 opgenomen. Japansche volk onrustbarend ongezond. In den Japanschen landdag heeft de af gevaardigde Yamada gewezen op den bui tengewoon slechten gezondheidstoestand van het Japansche volk. Hij zeide, dat niet minder dan 70 pet. van de geheele bevolking aan geslachtsziekten lijdt. Elk jaar deden zich een millioen nieuwe ge vallen van tuberculose voor, waarvan 100 duizend met doodelijken afloop. Ook de zuigelingensterfte is in Japan zeer groot. Geld voor Spaansche vluchtelingen. Rr „Prensa" meent te weten, dat de Mexicaan- sche gezant te Parijs, Narcio Bassols, bij zijn bezoek aan Mexico 32 millioen francs heeft overhandigd aan de regeering van Mexico, uit naam van de Spaansche repu- blikeinscbe regeering. Dit bedrag is be stemd voor het vestigen van Spaansche gezinnon in Mexico. Duitsche geheime agenten uitgewezen. In het Britsche Lagerhuis heeft minister Hoare verklaard, dat stappen zijn geno men om een einde te maken aan het ver blijf in Engeland van drie personen, die in relatie staan met de Duitsche geheime politie en andere nazi-organisaties. Hoare herinnerde liet huis eraan, dat de activi teit van deze organisaties in Engeland nauwlettend wordt gadegeslagen, tenein de zoo noodig stappen te doen. Chamberlain verlaat Londen. Minister* president Chamberlain is gisteravond naar Schotland gegaan om eenige dagen te vis- schen. Hij zal evenwel in nauw contact blijven met Londen, teneinde zoo noodig onmiddellijk te kunnen terugkeeren. Britsche koopvaardijschepen bewapend. lil een schriftelijk antwoord heeft de parle mentaire secretaris van liet ministerie van marine, Geoffrey Shakepeare, medegedeeld, dat voor liet einde van dit jaar duizend koopvaardijschepen voorzien zullen zijn van opstellingen voor geschut. Een vol doende aantal stukken anti-duikbootge- schut ligt in voorraad om deze schepen te bewapenen. Luchtdoelgeschut wordt ge maakt en de munitie-fabricagc houdt ge lijken tred met de productie van geschut. Britsch vlootbezoek aan San Remo. De Britsche oorlogsschepen „Warspite" en „Aberdeen" hebben, volgens het Hshl., het anker laten vallen op de reede van San Remo. Admiraal Sir Dudley Pound en zijn staf brachten een bezoek aan de autori teiten van San Remo en van de hoofdstad van het district, Imperia, die het bezoek des middags beantwoordden. De schepen, zullen 11 April vertrekken. Beek hout vlootschouw. Gisterochtend is de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, naar Portsmouth vertrok ken. Hij zou den dag bij de Britsche Ma rine doorbrengen. Na een bezoek aan het vliegkampschip „Ark Royal" en den krui ser „Glasgow" heeft Beek geluncht aan boord van de „Nclson" en in den middag heeft hij de vlootmanoeuvres in het Ka naal bijgewoond. Nazi-activiteit in Argentinië. Naar aan leiding van het onderzoek inzake de ac tiviteit der nazi's is, nadat Jurges, die het bestaan van het document over de nazi activiteit heeft onthuld, en Muller, de lei der der nazi's in Argentinië, nogmaals waren verhoord, Muller door den federa len rechter in staat van beschuldiging gesteld. Sovjet Unie steeds gevqchtsklaar. TijdenS een bijeenkomst van communistische mi- 'I'a|11'® leiders in het district Kiev heeft Mekhlis, de plaatsvervangende commis saris van oorlog, verklaard, dat de Sovjet- Unie niet behoeft te mobiliseeren om voor iedere mogelijke gebeurtenis gereed te zijn Er is, zeide hij, in Europa en in de ge heele wereld slechts één land, dat een krachtige, consequente en van vertrouwen vervulde politiek voert, en dat is de Sov- let-Unie. Regeering van Irak veroordeelt de agitatie- De regeering van Irak heeft in een of- licice] communiqué openlijk de agit&t10 veroordeeld, die tot den moord op cioir Britschen consul te Mosoel heeft geleid. In het communiqué wordt verklaard, dat de autoriteiten den dader van den moord jn, d®. uitlokkers hebben gearresteerd dat zij streng gestraft zullen worden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2