Bezoek aan passar Toendjoengan SHAG ÏÏ2'„ Er zijn er, maar die er hun neus voor optrekken, „stiekum" door de benauwde gangetjes sluipen Aymcta ÏÏoeuwinkaopcft bij onze admteetdets Vrijdag 7 April 1939 iPJadinleuw-i H. Ms. „O 13" en „O 14 naar de West Schoolvoetbal 1939 Aanrijding Beiaardconcert i f'ijül Ii!!«!llli!!l ■iiiiaiiiiiii&iiiliiiEBiisfiiL'iiiiHiiiiimiiiifliiiiiiiii1 Verloting Harmoniekapel „Winnubst" Feestavond MULO- vereeniging Die Jahreszeiten (De Jaargetijden) AFHALEN wordt niet Vandaag voor 50 jaar Zomersproeten SPRUTOL Burgerlijke Stand van Den Helder Tweede Blad ik preirihbfurmi Nutsspaarbank te Den Helder Vischafslag Den Helder GARNALEN CROQUETTEN 1 AU GAST J?ONOM£l it Woensdagmorgen vertrek uit de haven. Woensdagmorgen om half elf zullen H.Ms. O 13 en 0 14 uit onze haven vertrekken voor een oefeningsreis naar West-Indië. Op 20 April hopen beide onderzeebooten te Ponta Delgada aan te komen en op 7 Mei te Cura?au te arriveeren. Na een verblijf van zes weken zullen de schepen weer naar Holland terugkeeren. Het plan voor deze reis was reeds lang gereed, doch de tocht was uit gesteld in verband met de Europeesche spanningen. Nu wordt het tenslotte nog vrij snel tot uitvoering gebracht, doch omdat alle voorbereidingen reeds waren getroffen, kunnen de schepen in korten tijd geheel reisklaar gemaakt worden. De état major van de O 13 bestaat uit: luit. ter zee der le kl. J. v. Duim, commandant, off. IH.S.1). 2e kl. F. A. Tours, chef mach. kamer, luit. ter zee 2e kl. Bruin, id. 3e kl. H. J. Suermondt en de luit. ter zee 3e kl. mar. res. de Rooy. État major H.Ms. O 14: luit. ter zee der le kl. H. Tichelman, commandant, tevens groepscommandant, off. M.S.D. 2e kl. de Bruyn, chef mach. kamer, luit. ter zee 2e kl. Mets en Blaas en de off. Bl.S.D. 2e kl. Buis. Nog enkele dagen en het schoolvoetbal- tournooi, dat zich elk jaar in een toenemende belangstelling, zoowel van jong als van oud, mag verheugen, neemt weer een aanvang. Ruim 600 deelnemers (40 elftallen met hun reserves) zullen tijdens de Paaschvacantie strijden voor de eer van hun school. De loting heeft plaats gehad en u kunt het resultaat hiervan zien in het programma (uitknippen!!), dat in de courant van Woensdag j.1. werd op genomen. Ook dit jaar speelt afd. D weer een halve competitie (15 wedstrijden). Ook nu weer heeft de commissie geen gebrek aan „stoffelijke" belangstelling. Wij mochten reeds van verschillende zijden prijsjes e.d. ont vangen, o.a. van: Den Edelachtbaren Heer Burgemeester, den Commandant der Marine, Wethouder De Boer, Volksonderwijs, Vereeniging Ambachtsschool Helder en Omstreken, Heldersche Schoolver- eeniging. Oudercommissies van School 5 en Julianadorp, Voetbalvereenigingen H.R.C., Hel der, Watervogels en R.K.V.V. Helder, fa. Van de Witte, fa. Luyckx, fa. Klercq, fa. A. de Vries (Spoorstraat), Seheidsrechtersvereeni- ging, Heldersche Courant, Mr. Leavy, U.L.O.- Ver. L.V.A.S., Bond Leeraren Nijverheidson derwijs, Directeur van Casino, Directeur van G.R. en Plantsoenen, Politie-Sportver., Amb tenaren P.T.T., den heer L. J. Daalder, den heer P. Kossen, den heer P. van Twisk en den heer Kloos en verschillende andere particulieren. Behalve voetballen wacht den jongens Vrij dag 14 April nog een andere verrassing. De heer P. van Twisk geeft dan aan alle deelne mende elftallen een gratis bioscoopvoorstel ling. Hieruit blijkt alweer, dat de heer Van Twisk ook de voetballende jeugd een goed hart toedraagt. Wij wenschen de deelnemende elftallen veel succes en... dit alleen voor de jongens, die het wel eens vergeten, maak geen misbruik van de gastvrijheid, die ons ieder jaar door H.R.C. en Helder verleend wordt. Gisterenmiddag om ongeveer twee uur is 'de heer Jansen van den Ruyghweg, op den hoek v. GalenstraatKrugertraat, aangereden door een taxi. De wielrijder reed in de van Galenstraat, in de richting van de Kerk- gracht, terwijl de chauffeur van de richting Singel naar den Polderweg réed. De taxi had dus voorrang moeten verleenen, doch heeft waarschijnlijk den wielrijder te laat opge merkt, die nog probeerde te passeeren. De heer J. werd tegen den grond geworpen, zijn fiets werd vrij zwaar beschadigd, doch zelf kwam hij er met een schouderblessure af, die niet van ernstigen aard bleek. Met een taxi werd de heer J. naar zijn woning vervoerd. Door de politie werd van een en ander proces verbaal opgemaakt. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red- idingswezen te geven Zaterdag a.s., van 11 u. 12 u. v.m., door den stadsbeiaardier, Tj. Joh. iDito. Programma: 1. „Lieve schipper, vaar mij over", Samehtini 2. „Preludium", de Vries 3. „Zeemans- en andere liederen" 4. „Thema met variaties", St. Nees 5. „Concert voor de Klokken", bewerking D -A. T De voorzitter en de secretaris hadden verschil van meening bi] wie het progamma gedrukt moest worden. De voorzitter kreeg z'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit. Iedereen sprak er dien avond over en roemde de moderne letter soorten van iimiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiniMiiiiiiiiiimHiHHiiiiii Op Woensdag 5 April 1939 werd de trek king gehouden van de verloting ten bate van het „Instrumentenfonds", goedgekeurd door B. en W. van Den Helder d.d. 11 Januari 1939, waarvan de uitslag in volgorde der prij zen is als volgt: 2668, 2057, 1461, 1422, 1521, 768, 1440, 2488, 3272, 648, 3858, 1603, 3938, 2457, 987, 3523, 345, 3491, 1054, 3673, 2820, 622, 206, 3390, 867, 3582, 2899, 1397, 359, 1201, 248, 3129, 1900, 366. 3972, 2157, 329, 3534, 84, 262, 3664, 1430, 70, 1400, 1364, 3677, 3215, 3676, 1491, 2180, 3639, 2016, 778, 1469, 2685, 1437, 2673, 751, 2779. De prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer C. Biegstraaten, Cornelis Ditostraat 1, tot en met 15 Mei. Na dezen datum vervallen zij aan de vereeniging. Voor een zeer behoorlijk gevuld Casino heeft gisteravond de Mulo-vereeniging een tweeden feestavond in dit seizoen gegeven, een uitvoe ring, waarvan het programma veelbelovend was. Speciaal de naam van de band, die voor de dansmuziek zou zorgdragen, wekte in dezen suggesties. Wat de vertolking van dit programma be treft, hiervan mogen wij allereerst noemen de door den heer F. L. Boer ingestudeerde zang- en muzikale schets, luisterende naar den beloftevollen naam van „The Dream- school". Het idee is niet onaardig bedacht. Een klas, waarin zoowel de docenten als de leerlingen alles op rijm, en zingend zeggen. De wijsjes waren alle uiterst populair, zoodat het succes uiteraard groot was. Dat men een enkele maal de plank even missloeg was niet zoo erg, temeer waar de aanwezigen dit num mer hoogelijk op prijs bleken te stellen. Hierna noemen wij het optrden van „The Cracker Jokes", onder leiding van Giel Blom, die ook gisteravond weer een verdiend succes uit het vuur wisten te sleepen. Wat dit kwar tet presteert is als dilettantenwerk voortref felijk. Beleven wij het nog dat we Blom en z'n mannen voor de omroepmicrofoon te be luisteren krijgen? Het zou ons niet verwonde ren. En dan... dan was daar de band. Het be stuur had kans gezien het zeer prominente jazz-ensemble van George Pickard uit Amster dam te engageeren met als lady-crooner June Parker. Het komt ons voor dat deze band hier ter stede te populair is, dan dat wij over haar de loftrompet behoeven te steken. Vol staan wij ermee te vermelden, dat ook gister avond (en -nacht) stormen van enthousias me opgingen bij het spelen van het hot en slow en dat er verscheidene uren prettig gedanst is op de rhythmen van dit werkelijk zeer goede jazz-orchest. Tot zoover kan men dan ook spreken van een geslaagde uitvoering. Jammer, dat het hoofdgerecht van dit menu, de tooneelschets, feitelijk een te dol niemandalletje was, waar van wij ook de vertolking bezwaarlijk kunnen prijzen. Het betreft hier een vrij banale twee- acter, w",arin de spelers geforceerd studenti koos doen, doch daarin doorgaans niet slagen. Dit nu is tenslotte vergeeflijk, maar als een hoofdrolvertolker geen kans ziet zich een halve minuut ernstig te houden lijkt het ons dat zijn plaats beter door een ander ingenomen kan worden. Ook de overige bezetting was allesbehalve sterk te noemen. Dat hebben wij bij Mulo wel eens beter gezien. Misschien dat een volgend maal een revanche geboden wordt. Zij tenslotte nog vermeld, dat de uitvoering geopend werd door den voorzitter, den heer J. W. Breed, en dat zij bijgewoond werd door directeur, leeraressen en leeraren. Oratorium voor soli en koor, uit te voeren door Held. Ii.-K. Gem. Koor op Zondag 16 April a.s. In dit oratorium komen voor de solopartijen van Siman, een pachter, Hanna, diens dochter en Lucas, een jonge boer. Reeds dadelijk na de ouverture, waarin de overgang van den winter tot de lente wordt geteekend, deelt Simon mede dat de winter verdwijnt, waarop Hanna zegt, dat zoele zui denwinden de nadering van de lente aankon digen, waarop het koor der landslieden invalt met het prachtige „Lentekoor". Simon, opgeruimd zijn arbeid al ploegend en zaaiend verrichtend. Hanna en Lucas als om strijd vereenigd met het koor, biddend om een overvloedige oogst. Met een lof en danklied door het koor eindigt de Lente. De zomer is begonnen. Lucas en Simon schil deren ons het aanbreken van den zomerdag. Hanna verkondigd met Lucas en Simon het op komen der zon, waarbij het koor met een „Heil o zomer" zich aansloot. Inmiddels wordt de aanhoudende zomerhitte mensch en dier te machtig. De lucht betrekt, het onweer barst los de donder ratelt. Bij den aanvang van den herfst schildert de begeleiding de vreugde van den landsman over de gezegende oogst, waarvan de voor raad op hooggeladen wagens naar de schuren vervoerd wordt. Het oogsten der vruchtboomen wordt onder vroolijkheid verricht. In de jachtstoet klinkt het geluid der horens door het woud. De hon den worden losgelaten, de jagers volgen snel. In een volgend koor wordt de wijnoogst met de daarbij behoorende feestelijkheden ge schetst. Eindelijk komt de winter. Het jaar loopt ten einde, koude nevels vervullen de lucht, terwijl dikke sneeuwvlokken neer vallen en de aarde bedekken. De eenzame wandelaar is het spoor bijster. Nieuwe moed bezielt hem wanneer hij een lachend huis ontdekt, vanwaar vroolijke stem men hem tegenklinken. Hij treedt binnen en vindt moeder en dochters bezig met spinnen onder het zingen van een daarbij passend lied. Wanneer het werk eindelijk ten eind is, luiste ren allen naar een vertelling van Hanna, die op schalksche wijze een lied, gesecundeerd door het koor, ten beste geeft. Met een prachtig slotkoor, verheerlijkende het nieuwe leven, eindigt „de Jaargetijden". Onnoodig te zeggen dat met prachtige aria's, duetten en terzeten het geheel wordt afgewisseld, terwijl de begeleidingsklanken, getooverd uit de prachtige „Steinway"-vleugel, door de firma IJpma te Alkmaar ter beschik king gesteld, het geheel zullen steunen. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Heeft iemand over Ibis soms iets kwaads te zeggen, Dan zal ik het op z'n Bep van Klaverens uit gaan leggen. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man! Vwictiten uit hei Vliedend Blaadj& Uitspanning door inspanning De korporaals-Gymnastiek- en Schcrmver- eeniging Uitspanning door Inspanning" alhier, gaf j.l. Zaterdagavond een uitvoering in liet 'lokaal Tivoli. Het gymnastisch gedeelte van het programma, uit een achttal nummers bestaan de, werd, onder leiding van den heer R. Oos- tenveld, met zorg afgewerkt en mocht herhaal delijk luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen verwerven. Een „carré geweer" werd kranig uitgevoerd, terwijl ook voor het in beweging brengen der lachspieren van de genoodigden was gezorgd, door het ten tooneele brengen van een „komisch orcliest", een geestig num mer, dat op verzoek werd herhaald. Met de opvoering van het blijspel ,fHet Spreekuur van den dokter", dat flink werd afgespeeld, werd de uitvoering besloten. De muziekvereeniging „Apollo", die geheel belangeloos hare medewerking verleende, zorg de op alleszins loffelijke wijze voor het muzi kale gedeelte. verdwijnen spoedig door een pof Bij alle Drogisten GETROUWD: J, Schol en D. Schoonenwolf T. Woord en J. Reinders; W. A. J. Witmer en Y. Snip; D. van der Linde en B. Buijs. BEVALLEN: H. ter BruggenDienaar, d. OVERLEDEN: P. B. Swart, (m.), 82 jaar. Hallo Lien, Nog is de logée van de bui tenbezittingen bij ons. En ik geef haar gelijk. Waar ze mak kelijk van huis kan en er een maal de moeite en kosten voor over gehad heeft naar Java te komen, wat is dan een verblijf van twee weken hier. Nu heeft de K.P.M. een buitengewoon geschikte regeling getroffen voor lui, die buiten Java wo nen. Eenmaal per jaar komen zij een vacantie-trip maken naar Java en betalen daar voor de helft van den prijs, dus dan is 't nog eens te doen en bovendien blijft zoo'n kaart twee maanden geldig. Enfin, je begrijpt dat in die twee we ken alle bezoeken en boodschappen niet af gedaan waren en er nog minstens 14 dagen aan vastgeknoopt moesten worden. Je kunt je indenken, dat ik nog wel eens mee op stap moest gaan, hetzij om raad te geven, hetzij voor de gezelligheid. Bovendien, als je hier eenmaal een tijd woont, en daardoor bekend bent met geschikte toko's, kan je iemand nog eens met goeden raad terzijde staan. Met \9nditehCeuLen\ de meeste inkóopen kan je slagen op Toendjoengan. Dit is de voornaamste winkel wijk hier op Soerabaia, zoodat je tot daar rijdt en dan de rest loopende afdoet. Je vindt daar de mooiste Europeesche win kels, ook bevindt zich daar het grootste en meest chique hotel en daar nu recht tegen over is nog een brokje oud-Soerabaia, name lijk passar Toendjoengan. En daar wil ik je nu eens in dezen brief het een en ander van vertellen. Het is geen vruchten-, groenten- of eetwaren passar, maar een soort van ge combineerd warenhuis. Je kan je 't beste de passar indenken als een groote ijzeren loods, onderverdeeld in honderden kleine stands. Dat passar markt beteekent, behoef ik je natuurlijk niet meer te vertellen, maar dit is dan een markt, die nooit opgeruimd wordt, maar steeds voortduurt. Van hooren zeggen bestonden er vroeger verscheidene van deze passars, toen men er voornamelijk op aangewezen was. Maar nu ken ik hier alleen maar Passar Gelap en Passar Toend joengan, waarvan deze laatste vooral zich verheugt in een groote belangstelling. Je zult verbaasd zijn, als je hoort, wat je daar al zoo koopen kan. Maar meer nog van de prijzen, die je er betaalt. De tokohouders betalen lagere huren dan ergens anders, vandaar dat ze hun waren ook aanmerkelijk goedkooper van de hand kun nen doen. Er blijven vele luitjes, die hun neus ervoor optrekken en indien ze weten, dat iets van de passar afkomstig is, dan wordt het bij voorkeur afgekamd en niet mooi gevon den. Alle stands hebben een nummer en zoo weet een ieder, dat in stand 79 een djait of te wel naaister huist. Maar in dit geval is het een Britsch-Indiër, dus een man. Hij naait keurig en voor een morgenjurk wordt je 3.a 3.50 berekend. Je hebt er schoe nenwinkels. Niet een, maar wei een tiental. Passen de daar verkochte niet, dan nemen ze de maat van je voet. En in alle kleuren en vormen kunnen zij ze voor je maken en wer kelijk spotgoedkoop. Baby- en kleinekinder- schoentjes worden voor minder dan een gul den verkocht. Slofjes varieeren tusschen de gulden en 1.50. Maar voor dezen laatsten prijs heb je dan ook snoezige slangeleeren muiltjes. Met damesschoenen slaag je zeker, als je er een 2.50 of iets meer voor over hebt. En met heerenschoenen ben je met 3.50 a 4.klaar. Ook hier geldt in de meeste toko's het afbiedsysteem. In som mige zullen ze je niet veel overvragen, maar de meesten probeeren het toch altijd en dat je haast met alles wat je daar koopt, pinge len kunt, is nu eenmaal een vaststaand feit. Dan heb je lapjeswinkels, toko's waar louter en alleen hoeden verkocht worden en als je tijd en zin hebt om eens flink rond te rom melen, dan kom je er vaak met iets aparts vandaan. Maar van sommige nadeelen kan je ook verzekerd zijn, dat er tientallen dames en meisjes mee loopen, maar die moet je dan ook wijselijk links laten liggen. Ook is de behandeling niet te vergelijken met die uit een betere zaak. En hangt een spiegel, that's all, Maar vergeet niet, dat je soms maar een vierde betaalt van wat je er anders voor neertelt. Dan zijn er nog stands met inheemsche kunstnijvmheidsproducten. Meerdere waar je ijzerwaren, zooals roeden en aanverwante artikelen, electrische spllen en dergelijke, je kan het je zoo gek niet indenken, te kust en te keur hebt. Speelgoedwinkeltjes, waar je de dingen nog goedkooper krijgen kunt dan in een Japansche zaak. Parfumeriezaakjes, waar je poeders, pasta's, kousen, zwempak ken, ondergoed en dergelijke weer kan koo pen. Zelfs muziek en een schilderijen-afdee- ling vind je er. Dit laatste nu niet bepaald op een hoog peil staande. Niet te vergeten de Bombay-stands, waar de japonnetjes in bos jes in de hoogte ten verkoop hangen. Nu klinkt dit natuurlijk allemaal heel mooi, maar er zijn veel „maren" aan verbon den. Het begrip „passar" is nu eenmaal éên geheel met het idee „massa-productie". Een passar is een toko voor alleman. En je ziet er ook iedereen. Zelfs „deftige" lieden, die boud beweren, dat de passar een neus-ophaal niet waard is. Zelfs hen zie je stiekumpjes door de nauwe en benauwde gangetjes slui pen. Maar wil je voor de dagelijksche dinge tjes niet te duur uit zijn, dan kun je gerust je geld op de passar uitgeven en je zal er niets slechter of beter mee uitkomen dan bij een Europeesche zaak, die zijn stand en stan ding moet betalen in belasting en huur. Aan den achterkant van deze passar be vindt zich nog een restaurantje. Maar daar zou ik je inderdaad %iet aanraden neer te strijken, omdat Europeesche gerechten uit de handen van slechts een „passar-kok" geko men, nu eenmaal niet dat gehalte hebben, wat wij ervan verwachten. Maar in elk geval Lien, als je hier geen lid bent van de bezittende klasse, dan hoef je er nog niet armetierig uit te zien. Je kan je van top tot teen kleeden via de passar. Niet dat ik dat doe hoor. Je zal dan waarlijk niet verschijnen als een exclusief gekleede vrouw en niemand zal „oh" of „ah" roepen als je passeert. Maar frisch en fleurig ben ie zeker. Dit weet je dus alweer. Geen tijd meer om langer te praten. Vele groeten en tot volgen den keer. b Je IRA. Den Helder Alleen Goede Vrijdag Ned. Herv. Gem. (Nwe. Kerk, Weststraat), 's Avonds 7 uur: Ds. H. A. Enklaar. Be diening H. Avondmaal. Geref. Kerk (Julianapark) 's Avonds 8.15 u.: Ds. P. Veenhuizen. Evangelisatie (Palmstraat) 's Avonds 7 u.: Ds. J. H. Jansen. Oud Geref, Kerk (Hoogstraat) 's Avonds 7.30 u.: Leesdienst. Clir. Geref. Kerk (Steengracht) 's Avonds 8 u.: de heer J. Rebel. Leger des Heils 's Avonds 8 u'. Bijzondere Samenkomst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 9.30 u.: H. Dienst. Zaterdag (Paaschzaterdag). 's Morgens 8 u.: Wijding van doopwater en Paaschkaars. Daarna H. Dienst. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Avonds 7 uur: „Avondmaal", Ds. P. J. Simidts. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Avonds 6 u. Ds. W. J. F. Meiners. H. Avondmaal. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Maart 1939. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand Maart ingelegd 226.775.07 en terug betaald 250.590.36, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 23.815.29. Het aan Inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans.,/ 3.355.179.05. In de maand Maart werden 91 nieuwe boek jes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen 14 bokjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging der spaarbusjes leverde in den loop der maand een bedrag van 3.260.77 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans ruim 2350. Den Helder, 6 April. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.96—0.92 sliPS 0.85—0.82 Schol le soort p. kist 6.00—5.00 Schol 2e soort 3.50—2.80 Scharren 3.00—2.40 Wijting 1.50—1.40 Door garnalenvisschers: Levende garnalen 1.401.35 Levende garnalen 0.200.16 SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— V u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3—5 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Gestraften"? Mim°en" 611 "Het Wetb0ek der Rialto, Spoorstraat half 8: Zarah Leander in „Verbannen". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Docteur"?6 h°°g aChter" en "Mademoilselle Zondag 9 April. Musis Sacrum: Bonte Paaschtrein. Maandag* 10 April. Musis Sacrum: Bonte Paaschtrein Papas", 6 00 en 8 00 u': Opgenomen om 8 uur hedenmorgen 7 uur 13 min. U

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5