Italiaansche troepen naar Albanië Kuikensexer Een chique Hoed Modehuis Herschei UiPKES, Dlappcn'ï éfcfioencn Voor de Paasdagen VOOR UW FIJNE WASCH PAUL MEYER NOTEERT: Hollanders ontginnen Abessijnschen grond Breezand Een wonderlijk beroep: Fijn Paasbrood, gevuld met spijs vanaf f 0.60 Paastaarten vanaf f 0.30 Grote sortering Koekjes en Gebak BANKETBAKKERIJ BREEWATERSTRAAT 23 TEL. 264 W. G. MUNSTER, Zuidstraat 27 Al is 't glaasje groot of klein, Laat 't altijd HELLEBREKERS zijn Hellebreker's Bitter Hellebreker's Oude Jenever Citroenjenever „Stokpaardje" Vli} - gaan allen ilif van zin op Het vaatjaat in Feestgebakjes 5 ct. p. st. Opgem. Allerhanden 16 ct. p. ons (35 p. y2 pond) Jan Hagel 25 ct. p. 'A pond Ruime keuze in Paaschgebak en Paaschtaarten Alleen de fcjntie giondsttffen wotden vetweïht Tel. 783 Spoorstraat 21 Onze Oost Hedenmorgen is te Rome het volgende oliicieele communiqué uitgegeven: „Terwijl de laatste dagen onderhandelin gen gaande waren tusschen de Italiaansche regeering en Koning Zogoe voor het sluiten van een nieuwe en hechtere overeenkomst hebben groepen gewapende lieden in Tirana en andere Albnneesche plaatsen dreigende fcetoogingen gehouden, welke de persoonlij ke veiligheid der in Albanië wonende Ita lianen in ernstig gevaar brachten. Gister morgen hebben zes Italiaansche oorlogs schepen in de Aibaneesche havens Durazzo en Valona eenige honderden Italianen, w.o. vrouwen en kinderen, aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te bren gen. Gisteravond zijn contingenten Italiaansche troepen uit Brindisi en Bari naar Albanië vertrokken. Tezelider tijd is vertrokken het eerste marine-eskader, dat vanmorgen in de vroegte kruiste langs de kust van Alba nië, van Santi Quaranta tot St. Jean de Medua. Tevens is het oostelijke Italiaan sche luchteskader gemobiliseerd". Haantje of hennetje?: de Japan- sche vakman vertelt het U di rect. Rrrring! het verwachte telefoon tje hij is er! „Hij" is een Japan ner, een van de persoontjes, waar van er thans drie in ons land ver toeven en die tot wonderlijk beroep hebben, te bepalen of een heel jong kuikentje (liefst zoo uit den dop), een hennetje of een haantje is! We hadden er al eens eerder van gehoord en gedacht aan humbug. Maar toen een paar dagen geleden, een zoo'n serieus man alsde lieer Vergaaij is, ons vertelde, dat hij verleden jaar in z'11 bedrijf van de diensten van een der Japanners gebruik had gemaakt, en welke resultaten hij daar mee bereikte, namen we dadelijk dankbaar z'11 aanbod aan, eens te komen kijken, als er weer een kwam. Daar is dan 't afgesproken telefoontje. ,,'t Eten is net klaar", zegt m'n vrouw. Ja, dat moot dan maar wachten, want die klei ne Japanner wacht niet. Die heeft het ge weldig druk, tuft in een auto langs de broed bedrijven in drie of vier provincies en zal bij den lieer Vergaaij wel een 500 kui kens „sexon", maar dat gaat zóó vlug, dat we moeten kiezen of deelen, óf eten, óf naai den „sexer". En natuurlijk kiezen we 't laatste. Eten kun je ten slotte altijd nog wel, maar zoo'n wondermensch zie je niet ie deren dag. We zijn dan ook al heel gauw in dat deel van het huis, waar de heer V. z'n groote, electrische broedmachine heeft staan. En daar zit dan die kleine Japannees in een witte jas, voor een geïmproviseerde tafel. Vóór hem een doos met het gele, wollig, wriemelend en piepend goedje, dat vanmor gen het levenslicht aanschouwde, nog niet in de kunstmoeder is geweest en nog ge heel nuchter is. Zoo heeft de sexer ze het liefst. Rechts en links van de doos staan kistjes. Een Hollandsche mijnheer, de ma nager, zouden we haast zeggen, staat ach ter de tafel en vlak boven de handen van den zoon uit het land der rijzende zon brandt, zóó afgeschermd dat het licht alleen op die handen valt, een sterke electrische lamp. In elk der handen heeft hij een kui kentje, „Hennetje of haantje?" aan den loopenden band. En daar gaat het, vlug, vliegens vlug! Het kuikentje in de linker hand, krijgt met een duim een druk- je en de eerste ontlasting schiet in een schaaltje, dat als W.C. dienst doet. De hand draait even, zoodat hij het achterlijfje naar zich toe heeft, een vlugge beweging met de duimen of duim en vingers, de clo aca is goed zichtbaar een snelle blik en resoluut verhuist het diertje naar het linker kistje voor de hennetjes of 't rechter voor de haantjes. En zoo snel, dat we 't eigenlijk niet een maal precies zagen gebeuren, is 't kuiken tje, dat intusschen in de rechterhand zat overgenomen in de linker, is met de rech terhand een ander uit de doos gepakt, geeft de duim van de linkerhand alweer een drukje op het kleine kuikcnlijf en gebeu ren ook alle andere handelingen weer van voren af aan. Veel vlugger dan we 't schrij ven of zelfs zeggen kunnen, gaat het en de Hollandsche mijnheer heeft net handen vol werk om de doos steeds met kuikens aan te vullen en de kistjes met hennetjes en haantjes in grootere te leggen. In een half uurtje zijn er zoo een 492 kuikentjes „gesext" (of moeten we zeggen „gesexed"). Een nieuw werkwoord sexen (het bepalen van 't geslacht of de sexe) dat nog wel in geen enkel woordenboek te vinden zal zijn! 't Is zooals 't gewoonlijk is, ongeveer half om half. De geel-bruine heer heeft 245 kuikentjes aangewezen om bij den kippen-burgerlijken stand ingeschreven te worden als hennetje en 247 moeten als haantje worden geboek staafd. 95 pet. garantie! Of 't nu van de -warmte in de betrekkelijk kleine ruimte, 't gezicht op het kuiken-w.c.- tje. de vlugge handeling en 't kuikenge wriemel voor de oogen, de leege maag, of van alles met elkaar komt, weten we niet maar we voelen ons een klein beetje bleek om den neus worden en happen weer met graagte de frissche lucht, die ons dadelijk van het draaierig gevoel afhelpt. De heer Vergaaij vertelt ons nog even van z'n ervaring op dit gebied. De sexers garandceren een 95 pet. juiste beslissing, wat de hennetjes aangaat en 100 pet. voor de haantjes. Waarom die 5 pet. voor de hennetjes minder, zult ge vragen. Wel, er zijn wel eens twijfelgevallen en die worden bij de hennetjes gedeponeerd, omdat men natuurlijk niet graag de kans loopt, dat ook maar een enkel hennetje verloren zou gaan. Bij de haantjes zijn dus geen twijfelgeval len; wat als zoodanig wordt aangewezen, is ook werkelijk een haantje. Om die twijfelgevallen garandeert de sexer dus voor de hennetjes 95 pet. en verleden jaar bleken bij den beer Vergaay van de als hennetjes uitgezochte kuikens 98 pet., dus nog 3 pet. meer, ook werkelijk tot kip pen uit te groeien! Niet ieder, die eieren laat uitbroeden, is van plan de haantjes dadelijk op te ruimen. Voor hem heeft 't sexen geen waarde. Maar voor wien het enkel om de kippetjes te doen is, is het ongetwijfeld met het oog op voer, ruimte, enz. van groot belang. Nog mooier zou 'l natuurlijk zfjn als Alle ruim te in de broedmachine ook al alleim inge nomen werd door eieren, waarvan men ze ker wist, dat er hennetjes uit zullen komen. Of 't ooit lukken zal dat vooraf vast te stellen? Alleen vakmenschen aan 't werk. Ze zijn hier maar korten tijd, die Japan ners, alleen in 't broedseizoen. Daarna gaan ze weer naar hun land. Maar volgend jaar komen ze weer terug, misschien wel met een of een paar meer, want ze hebben het druk, heel druk. Japan schijnt echter, zoo had de heer Vergaay al eens eerder vernomen, nauw lettend toe te zien op den „uitvoer" van de ze sexers; zij moeten hun vak goed ver staan, dan blijft de goede naam behouden. Toen onze sexer geheel klaar was, z'n spullen ingepakt, de witte jas uitgetrokken en zich frisch gewasschcn had en weer (hij was 21 jaar) een goed-gesoigneerde jonge man was, trok een speld met schildje op een van z'n jasrêvers onze aandacht. Een kui kentje stond er op met do letters J.C.S.A. (Japanes Chickcn-Sexer Association). De hoeren hebben warempel al een vak- vereeniging: „De Japansche vereeniging van kuiken-sexers!" K. II. Prins Bernhard (x) bracht Dond erdag een bezoek aan de militaire vlieg banen te Schellingwoude waar bij o.m. de nieuwste aanwinst der Koninklijke Mari- tweemotorig Fokker-tonpedo-vliegtuig bezichtigde. een naar Overhemden 25 ct. Boorden 8 ct. L. flacon f "3 CA een geurig aperatief 1 u'«v L. kruik f O OC vol en toch zacht van smaak L. flaconf 3.00 Verkrijgbaar in alle goede slijterijen Laag geprijsd Grootste sorteering Koningstraat 86-90 DE K.N.I-.L.M.-DIENST OP AUSTRALIË. Vliegvergunning verlengd. Bij gouvernementsbesluit is bepaald, dat de aan de K.N.I.L.M. verleende vergunning tot het onderhouden van een tweemaal weeksche luchtvel-binding Ncderlandsch- lndië-Australic, met ingancr van 1 April 1939 tot wederopzeggens toe is verlengd, al dus de N. R. Crt. ANNA PAULUWNA BILJARTEN. Te Den Helder liad in café Woud aan de Binnenhaven de eerste ontmoeting plaats in den wedstrijd „Ons Genoegen" Anna Paulowna. Van de 28 gespeelde wedstrijden hebben de Polderschen er 10 gewonnen, zoo dat zij thans leiden. De rcturnmatch wordt gespeeld op Woensdag 26 April bij van Al kemade te Anna Paulowna. VOETBAL. Zoo zal dan a.s. Maandag, den 2en Paasch- dag B.K.C. 1 om 2 uur op eigen terrein baai- eersten promotiewedstrijd spelen tegen de kampioen in 4B, K.V.V. Dat belooft een mooien wedstrijd te worden, daar beide clubs bewezen hebben in het seizoen 1938— 1939 het best te kunnen voetballen. B.K.C. en K.V.V. staan beiden ver aan den kop en daar ze allebei als sportieve, faire clubs bekend staan, belooft het een pracht wed strijd te worden, die bij mooi weer een groot aantal toeschouwers niet alleen uit Breezand en Anna Paulowna, doch ook van daar buiten, naar het sportterrein te Klei ne Sluis zal doen stroomen. TROELSTRA-BEWEGING. In de zaal van den heer W. Kossen sprak gisteravond de heer R. Terpstra van Ak- krum voor de afd. A. P. van de Troclslra- Be weging. Sprekers eerste onderwerp was: Staats pensioen. In den loop van zijn rede waar schuwde hij tegen het rapport van S.D.A.P. en N.V.V., dat een loslating inhoudt van den eisch, dat het pensioen premievrij moet zijn, en stuurt in de richting van verplichte ver zekering. De T.B.N. na een jaar, luidde het tweede onderwerp en spr. schetste het ontstaan en den groei van deze beweging, voornamelijk in Friesland. Haar doel is, de S.D.A.P. lei ding een halt toe te roepen op haar weg van „uiterste-noodzaak-politiek", op den weg, die tot verburgerlijken der partij leidt. De heer Glim, gebruik makend van de gelegenheid lot debat, wees er op dat in meerdere landen de s.d. niet homogeen is. Hier is de T.B.N. ontstaan bij hot conflict- Kiès, elders is afscheiding rond andere per sonen. De diepere oorzaak zit niet in een persoonskwestie, maar in te ver doorgevoer de democratische opvattingen der S. D. Ge zegt samenwerking te willen met de Comm. Partij, toont dit dan door, als ge 't niet eens zijt met de S.D.A.P., te stemmen op de C.P.N., want als de T.B.N. ook met een eigen lijst uitkomt bij de verkiezingen, leidt de arbeidersklasse in haar geheel door cleze versnippering. De heer Terpstra ontvouwde de bekende redenen waarom geen volksfront gevormd kan worden, waarna sluiting volgde. BREEZAND BOND VOOR STAATSP. De afd. van den Bond v. Staatsp. houdt den tweeden Paaschdag een propaganda-bij- eenkomst, waarop de bekende redenaar Ds. Westmijse het woord zal voeren. De tooneelclub „Internie" verleent mede werking o.a. door opvoering van een paar kluchten. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie. A,anplant van thee, koffie, ta bak. vezels, enz, het doel Omtrent de plannen van onzen landge noot, dén lieer K. J. Junius lngcrman c.s. tot vestiging van een groote cultuuronder neming, in Abessinië vernamen wij in een onderhoud met den initiatiefnemer, dat deze reeds twee jaren aan de voorbereiding daarvan heeft gewerkt. Sedert de vestiging van het Italiaansche gezag in Abessinnië werden concessies al leen aan Italianen verleend en het verdient daarom wel de aandacht, dat thans aan een Nederlander vergunning tot exploratie werd gegeven. Als oud-planter met langdurige er varing in Java en Sumatra en als directeur van cultuurondernemingen in het niet ver van Abessinië afliggende Belgische Congo- gebicd heeft de heer Ingeman het vertrou wen van de Italiaansche autoriteiten weten te verwerven. Er bestaan plannen tot oprichting van een Ncderlndsche vennootschp ter bekosti ging van de noodige exploratie. Onderzoek naar klimaat en bo dem. De hoeren J. E. Frankamp, oud-hoofd inspecteur van de Hollandsch-Amerfkaan- sclie Plantagemaatschappij, en oud-direc- teur eener groote cultuurmaatschappij in Dcli, cn dr. C. van Dillewijn, verbonden aan de Landbouw-hoogeschool te Wagcnin- gen, zijn bereid gevonden den heer lngcr man hierin bij te staan. Deze heeren zullen naar Abessinië vertrekken om een grondig onderzoek in te stellen naar de klimatolo gische factoren, de bodemgesteldheid, dc aanwezigheid van geschikte werkkrachten, afvoermogelijkheden, bovlociing enz. Hun rapport zal den doorslag moeten geven voor de oprichting van de beoogde cultuur maatschappij. Dc heer lngcrman wist echter reeds te ver tellen, dat voor den aanplant van koffie de bekende Arabica bijvoorbeeld de grond en het klimaat in Abessinië in ieder geval uitermate geschikt zijn, doch ook heeft de heer lngerman c.s. goede verwachtingen ten opzichte vn de cultuur van thee, ki na, oliepalm, vezels en tabak. Vertrouwen in onze koloniale ervaring. De „Messagero", een van de voornaamste Italiaansche dagbladen, bevatte dezer da gen een aan de bovengenoemde plannen gewijd artikel, dat vfn groote instemming getuigde. Ook in andere Italiaansche bla den is daarvan melding gemaakt en hier aan sympathie verleend, vooral met het oog op het vertrouwen, dat men heeft in de Nederlandsche ervaring op koloniaal ge bied. ALS JE NIET THUIS BENT... Woensdagmiddag is tijdens afwezigheid der bewoners een ongenood bezoek gebracht aan een bovenhuis op de Postjeskade te Amsterdam. De boel was danig overhoop ge haald. Uit een lade in de voorkamer werd f 150.weggenomen. In een eerste verdieping van een woning in de Patroclosstraat was men op dc „ge bruikelijke wijze" binnengekomen, door bij de bovenburen aan te bellen. Ook hier werd alles doorzocht. De bewo ners misten bij hun thuiskomst tachtig gul DE VLIEGKRACHT-LOTEN. In dc plaats gehad hebbende trekking, ten overstaan van den lieer L. W. A. Duijnstee als vervanger van Notaris J. C. J. Waldorp te' Den Haag, van dc Loten Jeugd-Luchtvaart van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart, iel de hoofdprijs, waarde 1'GOOO.—op liet nummer 53650; (zalmkleurig lot). Het lot van deze Verloting is verkocht tc Santpoort. Dc loten Natoinaal Luchtvaart Fonds*! (groenkleurig lot) en de Loten Nationaal Luchtvaart Museum (violetkleurig lot), beide verlotingen oneens met ieder, een hoofd prijs van fGOOO.—trekken op 12 cn 14 April. De complete trekkingslijsten zijn verkrijg baar vanaf 17 April. MOTORRACES TE ALKMAAR. Opening van het seizoen. We staan weer aan den vooravond van het motorseizocn 1939; Maandag 10 April a.s. is het weer de Tweede Paaschdag, dus Alk maar draait weer! Wat het nieuwe seizoen zal brengen is vooralsnog een open vraag, doch Alkmaar zal dc aanwijzingen geven in welke richting wij den grasbaan-kampioen 1939 moeten zoeken. In het rennerskamp wordt hard gewerkt. Kleppen worden geschuurd, zuigerbodems, cylinderkoppen, kleppen cn inlaatleidingen gepolijst, om toch maar hot hoogst moge lijke nuttig-cffect te bereiken en dus de snel heid en vooral dc trekkracht zoo hoog mo gelijk op te voeren. Ook de organiseerende vereeniging zit in tusschen niet stil. In samenwerking met dc K.N.M.V. zijn haar krachten er vooral op ge richt dc renners in de gelegenheid tc stellen elkander vooral „veilig" te bekampen. De baan is met zorg uitgezet cn de grasmat stevig, terwijl voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen, dat eventueel toch kapot gereden gedeelten buiten het rijvlak komen tc lig gen. Wat de deelnemerslijst betreft kunnen wij volstaan met de mededeeling, dat hierop na men voorkomen als van Aartsen, Bosman, van Dijk, Hartman, Kops, Maller, Rijk cn Westerop en vele anderen, welke dus vol doende waarborgen in zich sluiten voor ecu spannenden middag. Alles is gedaan om dc wedstrijden zoo goed en vlot mogelijk te doen verloopen en zoo is het wachten slechts op het Paasch- zonnetje om U een middag van werkelijk zuivere motorsport te verschaffen. Reserveert dus Maandag 10 April voor de Alkmaarsche motorraces. Alkmaar wacht U 1 HELDERSCHE EIERVEILING, 6 April. Aangevoerd: 31070 kipeieren: 55-57 Kg. u.60_3.70, 58—60 Kg. 3.70—3.90, 6163 Kg- ■'r4:64—70 Kg. 3.90—4.40, 8S0 eendcieren 1.90-2.40 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 6 April. Aangevoerd: 65.000 kipeieren f 3.33^3.90 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 7 April. R>2.) kg. uien 3.30—4; grove 3.50—3.60; ge- - oa ri' (stek) 0.80—1; 4325 kg. d. witte kool '>-0-o.80; 200 bos habarber 14.40; 260 bos radijs 0.61—1.80 NOORDSaiARWOUDE, 7 April. 1700 kg. uien 3.90—4.10: drielingen 2; g'"n* ve 4.40; 1700 kg. peen 4.60; 12400 kg. roode 7sn! tV/V11,10' 20400 kg. gele kool 6.30 '•80; oiiOO kg. d. witte kool 4.906

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8