tmziüi Toen Hans over de grens van Canada wilde DE MANNEN ï3-&iie jonyeni m fmeibfa,! Oplossing raadsel vorige week Nieuw Raadsel Rwlfio-efcje. EDGAR R!CE BURROUGHS Ziezo - nu hebben jullie vacantie en ik heb ook vrij. Fijn, zo'n paar dagen voor jezelf en jullie hebben ergens in de kast of in je schooltas je rapport liggen. Het hangt een hele massa van de cijfers af, die daar op staan of je op dit ogenblik een opgewekt gezicht hebt of dat je een mond t-ekt, alsof er mosterd op je tong zit. Een rapport met goede cijfers is als suikerwater, maar een met vieren en vijven is als een bitter drankje. Ik weet, dat er van m'n vriendjes en vriendinnetjes zullen zyn, die er niets aan kunnen doen, die hun best gedaan heb ben en toch geen betere cijfers konden krij gen. Die treft geen standje, maar die ande ren, die het wel .geloofd" hebben, die moe ten anders beginnen na 18 April. Als je je best niet doet op school, zul je niet veel bereiken, vooral tegenwoordig niet, en daar zou je later heel veel spijt en narigheid van hebben. En nu, allemaal veel plezier in de vacan tie. De jongens met hun schoolvoetbal en hun spel buiten, de meisjes met hun spelle tjes en hun wandeltochtjes. Ik hoop, dat het heerlijk zonnig weer is. Het boek is van de week gewonnen door: MARY DEKKER, Oostslootstraat 17. Keeltje de Vroome. Daar zal je denk ik wel heel blij mee zijn, Neeltje, met dat nieuwe broertje, Adriaantje. Een gezellige naam voor zo'n klein mensenkindje. Het zal je moeder wel weer een hele massa drukte geven en ik zou haar maar flink helpen, dat is goed voor moeder en goed voor je broertje en goed... voor jezelf. Ja, ook voor jou, dat zal je later pas begrijpen, maar 't is goed, dat je vroeg leert aanpakken. Klaas Jellema. Toen we Zaterdagmid dag met ons clubje naar de Donkere Dui nen fietsten, zagen we bij het Molenslootje een heel troepje jongens zitten, Klaas, alle maal met een hengel, aan het stekeltjes tukken. Jullie hebben er dus ook weer jacht op gemaakt. Waar speel je verstoppertje bij het kerkhof slootje Toch niet onder het kroos? Ik begrijp niet waar je daar weg moet schuilen. Gerard Jellema. Ik hoop, dat je niet een dag, maar alle dagen naar de duinen kan Gerard, want dat zou het fijnst zijn. Twaalf dagen buitenlucht beteekent een grote portie gezondheid. Mary Jurg. Dank je vriendelijk voor de zegels, die ik in een keurig zakje ont vangen heb. Wat zullen jullie Dinsdag ge noten hebben. In het Rijksmuseum is zo ontzaglijk veel te zien, dat je er later nog wel eens zal komen en dan naar de Cineac en tot overmaat van vreugde nog een rap port, waarop je zes cijfers vooruit bent. 't Is. geen kleinigheidje! Je zal zeker een prettige vacantie hebben. Rika Kpningstein. Dat is me een raad sel, Rika, dat jouw briefje niet beantwoord zou zijn. Je schrijft me altijd zulke gezel lige grote brieven, die ik met genoegen lees en nu was het werk van een uur onbe loond gebleven. Ik weet niet hoe dat komt hoor. In ieder geval, vandaag zal je wel ever je teleurstelling heen zijn. Rika Keijzer, Den Burg (T.). Heel wat vriendjes zijn over die vijfde vrucht ge struikeld en het is toch zo'n heerlijke sap pige vrucht, zoals je aan de oplossing ziet. Wie lust er geen annanas? Tini v. Bre derode. Een prachtig rap port, Tini, gefeliciteerd ermee. Het laagste cijfer een zeven is wel bizonder goed. Zorg, dat het zo blijft. Bep v. Rijswijk, Stuur je album maar in, Bep. Ja, dat had ik eigenlijk wel kunnen doen, jullie te pakken nemen op die eerste April. Ik heb er heus niet aan gedacht. Pietje Verbeek. Om de taart te winnen of het boek. behoef je je raadsel maar éérf keer goed te hebben, Pietje, en als dan het lot op je valt, kan je lezen of smullen. Dat parmantige kereltje op je papier vond ik erg leuk en jij hebt veel plezier in de pad vinderij, dat is ook fijn. R. Schievink. Jij bent een nieuw vriendje en wil nu graag weten, wat je doen moet, om raadselvriendje te blijven. Niets anders, dan iedere week de raadsels in te zenden en als je een briefje wilt heb ben, mij te schrijven. Eenvoudig, hè Martha Verstegen. Ja natuurlijk heb ben m'n kinderen ook geprobeerd me er Za terdag in te laten vliegen, maar het is ze niet erg best gelukt. Ik had zelf meer suc ces. Ik hoop dat je vandaag je fiets hebt, want dat betekent, dat Je een goed rap port hebt. Tonia, Dientje en Mart ha Briars. -Fijn, zal het zijn, als het zulk mooi weer is, dat jullie met vader en moeder een fietstochtje kunnen maken. Maar als dat niet gaat, dan is de speeltuin ook fijn. Aü Kloosterman. Misschien zien we elkaar op de tweede Paasdag wel in de Donkere Duinen, Ali, want als het mooi weer is, zullen wij er ook wel heengaan, 't Is daar zo'n ideaal plekje. Teuntje Klooterm^n. Je ziet, die vijfde vraag was heus zo moeilijk niet, Teuntje. 't Ging er maar om om je het gauw zag of niet. Jij behoorde tot de laatste groep. Jam mer! Kuno Visser. 't Is helemaal niet nodig de stad uit te gaan om plezier te hebben, Kuna. Je zal zien, als het een beetje goed weer is, dat je je hier ook uitstekend ver maakt. Nellie Visser. Goed Nellie, jij mag meedoen, maar je moet geen muizenstaart meer gebruiken voor je briefje. Wat bib beren de letters. Jan Strous, Vlissingen. Gefeliciteerd, Jan, dat je geslaagd bent niet alleen, maar nu ook geplaatst bent op de ambachtsschool. Een mooi gezicht is dat geweest, die sta pelloop van de „Prinses Beatrix". Ik heb het verslag gelezen en er plaatjes van ge zien, maar jij zag het fijn van heel dichtbij. Piet Strous, Vlissingen. Ook gelukge wenst, Piet, en wat een pracht rapport had je. Ik weet niet zoveel meer van m'n school tijd, maar zulke mooie cijfers heb ik nooit gehad. Kranig, hoor. George Veer. Ja/wij zijn ook benieuwd naar het rapport van Tjibbe en Ita, dat be grijp je, George, net zo goed als ze bij jou thuis uit zitten kijken naar jouw cijfers. Corrie en Tineke Kwast. Nu heb je vergeten te schrijven waar je oma woont, die je met moeder gaat bezoeken. In Am sterdam of Rotterdam, in Den Haag of mis schien in Hilversum? Veel plezier. Piet Oorburg. Je oplossing was goed, Piet, jij was nummer zestien die het goed had. En bijna had je de" prijs gewonnen, want het lot viel op dertien. Marie Groothuis. Ook als je raadsel niet goed is en je schrijft een briefje, krijg je antwoord, Marie, en als je het raadsel helemaal niet op kunt lossen en je schrijft me even goed, waardeer ik dat nog meer en krijg je naturlijk ook antwoord. Hemiy v. Peperzeel, Je vader had' ge lijk, Henny, die kan nog eens raadsels op lossen. Als je er niet uit kan komen, trek je hem maar eens aan z'n jasje. Wijnand Kersten. Dat was nu eens geen Aprilgrap, Wijnand, al kan ik me be grijpen, dat jij dacht, dat het er wel een was. 't Is ook maar niet even een verras sing om op de eerste April een taart te winnen. Henk Molenaar. Ja, als Gerard het zo druk heeft gekregen, dat cr geen raadsels en briefje meer bij kan, dan moet. hij stop pen, Henk, en wordt jij maar z'n plaats vervanger. Ik hoop, dat jij net zo'n mooi rapport hebt gekregen als Gerard. Jacob en Rika Ras. Als ik ih de va cantie soms een keer in de bocht van de Keizersgracht rijd, zal ik luisteren, óf ik jouw trekharmonica hoor jubelen, Jacob. Mu ziek maakt vrolijk en als je groter bent en je krijgt nogeens een echt orgel of een piano, want die is ook prachtig, zal je eens zien, wat je daarvan genieten kan. Zeg, jullie mogen beiden wel een briefje schrij ven, hoor, dan krijg je alle twee een ant woord. Ik goochel met die briefjes als een goochelaar met een levend konijn, 't Kost me alleen een beetje tijd. Tinie v. Strien. Je weet het, Tinie, als je veertien bent, dan mag je een schuil naam gebruiken, niet eerder, ik vind het bovendien veel leuker je Tinie te noemen dan b.v. Doornroosje of Stekelbaarsje. De Bengeltjes. Of jij een leuk avon tuur meegemaakt hebt met dat zangnum mertje, zeg, het lijkt wel een droom. Wat een gezellig papier heb je me gezonden. Ik neem het mee naar huis, die twee lollige kippen en die kraai. Veel plezier de komen de dagen. Janne Reijnhout. Ik hoop met jou en met alle andere kinderen, dat het met de Paasdagen en daarna niet regent, Jeanne. Niet omdat ik zo bang ben voor je perma nent, want misschien staat het stijle haar nog veel leuker, maar omdat ik jullie en mezelf zo graag wat buitenlucht gun. Marietje Bouw. Hartelijk dank, Ma- riet jé. Zoals je ziet heb ik vandaag al een dankbaar gebruik gemaakt van je inzen ding. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord. Volgende'week krijgen jullie van mij vacantie, d.w.z. je mag je raadsels in zenden, maar geen briefjes schrijven. Nog maals, ik hoop dat jullie het heel fyn hebt met de vrije dagen. Pruim, kers, dadel, peer, annanas, bes. Goede oplossingen ontvangen van: Goede oplossingen ontvangen van: Jeanne Reynhout; De Bengeltjes; Tinie van Strien; Corrie Doorn; Jan Bek; Marie tje Kramer; Jacob en Rika Ras; Henk Mo lenaar; Wijnend Kerstens; Henny v. Peper zeel; Nellie de Langen; W. Groothuis; Marry Dekker; Riek en Tiny Hendrikse; P. Oorburg. X Van dit rozet zijn de mid- X delste woorden zowel hori- X 'zontaal als vertikaal het- XXXXXXX Zelfde. Wanneer jelui de X puntjes en kruisjes met de Xgewenste letters invullen, X dan krijg je een vogelnaam. Ie regel. Een medeklinker. 2e Een beaittelijk voornaamwoord. 3e Waarop'menig man trots is, ter wijl anderen hel later, wègnëih'en. 4e De vogelnaam. 5e Wat men op muziekpapièr en aan bomen vindt. 6e Een schrijfgereedschap. 7e Een letter. BIJNA EEN MEINEED. Twee boeren hadden ruzie met elkaar. Harmsen had geld geleend aan Jakobsen en wilde dat geld nu terug hebben. Maar Jakobsen-beweerde, dat hij het al lang te ruggegeven had. Ze kibbelden erg en ten slotte kwam de zaak voor de rechtbank. „U hebt dus niets van Jakobsen gekre gen?" vroeg de rechter aan Harmsen, na dat deze gezegd had, waarom ze ruzie had den gekregen. „Niets", antwoordde Harmsen. „Kunt u daarop zweren?" vroeg de rech ter. Harmsen was bereid erop te zweren, maar de rechter onderbrak hem nog een keer en zei: „Denk -eerst nog eens goed na, voor u zweert. Denk eraan, dat U de waar heid zegt, want anders zweert u een mein eed! Ik zal dus nog één keer vragen: „Hebt u werkelijk niets van Jakobsen gekregen? En ineens werd Harmsen bleek van schrik en riep angstig: „O, wat ontzettend, daar had ik bijna een meineed gezworen. Ja, ja wel, ik heb iets van hem gekregen een oorvijg!" Toen klonk er een bulderend gelach op uit de rechtzaal .en dat is in deze strenge zaal wel iets bijzonders. Ik heb 32 plaatjes van Slikker's bakkerij, n.1. de nummers 1, 3, 4, 6, 7, 8, 12, 33, 39, 43, 44, 45, 46,'47, 48, 49, 51, 52, 54, 56, 58, 59, 60, 61, 64, 66. 67, 69, 70, 74, 76 en 77. Deze wil ik graag ruilen voo: de plaatjes Verkade album De bloemen en haar vrien den". Gerardus Jellema, Smidstraat 27. Jarenlang had Hans bij zijn oom inge woond, maar toen hij groot genoeg was om de wereld in te trekken, vroeg hij of hy weg mocht, naar Amerika, om geld te ver dienen. Zijn oom zei hem, dat het lang niet gemakkelijk was om rijk te worden, ook in Amerika niet, maar Hans stelde zich veel van „Het land van de toekomst" voor. En zijn oom, die in zijn hart vond, dat hij al lang genoeg voor zijn ouderlozen neef had gezorgd, stemde dan ook maar toe en maakte met een kennis in orde, dat Hans op een vrachtboot mee kon varen naar Ca nada. Zo nam Hans afscheid van zijn kennissen en ging op weg „naar het grote avontuur", zoals hij het zelf noemde. In Canada. De reis verliep vlot, maar toen hij een maal in Canada kwam, merkte hij wel, dat het lang niet mee viel om geld te verdie nen. Hij kreeg wel eens iets te doen bij een grote zaak in een stad of bij een boer op het land, maar lang duurde dat nooit en na een tijdje moest hij maar weer zien, waar hij onder dak vond. In de oogsttijd had hij een goed leven, trok hij van de ene boer derij naar de andere en hielp overal mee. Hij stond 's morgens vroeg op met de andere knechten en hielp de hele dag mee op het land. Hij kreeg goed eten en sliep 's nachts op een hooizolder of In een van de bijgebouwen. Aan het eind van zijn werktijd kreeg hij dan zelfs nog een klein loon. Dat spaarde hij zuinig op, want hij wist nu, wat het betekende om zonder huis te zijn en niet te weten, hoe je aan eten moest komen. Zo zwierf hij een paar jaar dwars door Canada. Maar op het laatst kreeg hij ge noeg van dat onzekere bestaan en hij be sloot om naar de Verenigde Staten te gaan en te proberen daar werk te krijgen of anders weer met een boot naar Holland terug te keren. Hij kon niet over de grens. Maar al gauw begonnen de moeilijkhe den. Het was niet gemakkelijk om over de grens te komen, als je geen pas had en ze schenen er in de Verenigde Staten hele maal niet op gesteld te zijn om hem bin nen te laten. Zo zat hij al vier weken in een havenplaats aan de Westkust van Ca nada en wachtte op een goede gelegenheid om over de grens te gaan. Hij hoefde niet te proberen om erover heen te sluipen, zo als de Chinezen 's nachts deden, want hij kende niemand in de V. S. en hij zou dus al heel gauw weer teruggezet worden. Maar toch, op een dag kwam plotseling de kans. Hans zat weer eens in een café aan de haven. Opeens kwam de waard met een geheimzinnig gezicht naar hem toe en wenkte hem mee naar een achterkamer. Toen fluisterde hij hem een plan in, dat lang niet mis was. Er moest weer eens een groot transport over de grens gebracht worden en daarvoor waren een paar flinke jongens nodig, die niet tegen --ine moei lijkheden opzagen. Hy keeg Honderd dol. lar en mocht in de V. S. verder gaan, waai. heen hy wilde. Ook kreeg hy een prachti. ge valse pas. De man vertelde niet, wat het voor transport was, maar Hans begreep direct dat het een partij opium of whisky moest zijn. die gesmokkeld zou worden. Hij dacht lanv over het aanbod na. Re( avontuurlijke lokte hem wel aan en bo. vendien kwam hij dan met een valse pas over de grens, maar aan de andere kant was hy nog nooit met de politie in aanra. king gekomen en hij voelde daar ook nu nog niet veel voor. Hoe meer hij erover nadacht, hoe min. der hij voor het plan begon te voelen. Het zou bovendien heel slecht zijn voor heel veel mensen, als die opium of wat het ook mocht zijn, gesmokkeld werd. Nee, hy deed het niet. Hij zou wel eens op een an. dere manier over de grens komen. Hij kwam zelfs zoo ver, dat hij besloot om aan de politie te gaan vertellen, wat hij gehoord had. Dan zou het transport tegen, gehouden kunnen worden. Weg uit Amerika.., De beambte, die naar zyn verhaal luis. terde, bleef hem een lange tijd stil aankij. ken, zodat Hans al dacht: „Hij vertrouwt me niet. Hij gelooft het niet!", maar toen zei de man opeens, dat het onmogelijk zou zijn voor de politie om hem, Hans, in be scherming te nemen voor de wraak van de smokkelaars, als het eenmaal uitkwam, dat hy de zaak had aangebracht. Daarom zou hij hem een pas geven en 50 dollar, dan mocht hij met de eerste de beste boot, die nog die nacht wegging, mee naar Japan. Hans begreep plotseling, dat hij in een gevaarlijke positie was en omdat hy toch niet langer in Canada wilde blijven en het nieuwe avontuur in Japan hem lokte, nam hij het geld aan, en verdween. Eerst had de beambte hem nog verzekerd, dat hij den consul in Tokio vast zou waarschuwen. Maar toen Hans in Tokio kwam, wist de consul van niets en hij lachte hem zelfs hartelijk uit. „Begrijp je niet, dat je lelijk in de knel zat! Die beambte was natuurlijk ook een handlanger en door de smokke laars omgekocht. Daarom wilde hij jou ze gauw mogelijk uit het land hebben. Want als hy werkelijk een politiebeambte was geweest, zou hij je vastgehouden hebben, zodat je later bij de rechtszaak had kun nen getuigen. En natuurlijk kon hij je dan wel beschermen. Het schijnt daar een mooi boeltje te zijn, dat zelfs de agenten al wor den omgekocht! Maar als je ervoor voelt om hier te blijven, heb ik misschien wel werk voor je!" En zo kwam het, dat Hans in Tokio bleef. Hij heeft nooit gehoord, hoe het met die smokkelpartij is afgelopen, maar hy begreep wel, dat hij er nog goed was af gekomen. De boeven hadden uit angst, dat hij iets zou verklappen, wel ergere dingen kunnen doen! Amerikaanse ingenieurs hebben voor speld, dat er in de toekomst vliegtuigen in Europa en Amerika zullen komen, die langs kabels lopen. Ze zullen net als zweefbanen langs sterke kabels van de ene stad naar de andere kunnen vliegen en het grot» voordeel van deze vliegtuigen is, dat z* niet naar beneden kunnen vallen. DOOR Terwijl de leeuw aan/iel, zag Troll kans, om in tegenovergestelde richting te ont vluchten. Hij greep de grote diamant, riep Spike en zyn dragers en vluchtte het bos in, terwijl hun vijanden zich tegen den woeden den leeuw trachtten te verzetten. De gehele nacht renden Troll en Spike voort en pas by het aanbreken van de dag hielden ze stil om te rusten. „Zo, het is gebleken, dat de diamant helemaal geen toverkracht bezit", mompelde Spike. Troll antwoordde niet. Hy was in gepeins verzonken. Opeens keek hij zijn kameraad aan en zei: „Ik weet wat er aan ontbreekt. Herinner je maar, als Tarzan en Mafka de rots lieten werken, was Gonfala daar altijd"» Dat is waar,!' riep .Spike uit, „Mogelijk zou de toverkracht terugkomen, als wy ons van het meisje meester konden maken, maar waar zouden wij haar kunnen vinden?" .Misschien komen wij haar nog wel op het spoor." En daar de wegen van het noodlot eigenaardig zijn, en de beide ban dieten gunstig gezind was, leidde het hun voetstappen op de juiste weg, Diezelfde nacht ontdekten ze een klein kampvuur slopen naderbij om te zien van wie het w Terwijl ze voorzichtig vooruit kropen het dichte kreupelhout,, greep Spike vriend Troll plotseling bij de arm en flulS_- de: „Kijk! Gonfala!" Troll kneep zijn 4 dicht, „Ja, zij is het. En we zullen tr&cb oas yan haar juesster te makeai"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10