ROOK TRiUM DE BESTE DEWERELD SIGARET Post vluchten op Indië VoMal woorden „Colijn gaat niet naar Berlijn!" Spoed met de Electriciteitswet Beek weer in Warschau Geheimzinnige overval te Velsen Aldus Koos Vorrick op het PaaschcGogres der S.D.A.P. Prinselijke gift voor moreeïe herbewapening Dievegge aangehouden Prinselijk Paar aan het Heilig Avondmaal Afschuwelijke dood Jachtwerf te Zaandam totaal afgebrand Drie politieke vluchtelingen aangehouden Verhuizer ouder oplegger terechtgekomen Chamberlain blijft nog in Schotland Hitier keurt Italiaansche actie goed Japan en de Spratly-eilanden Spanje treedt tot Anti" Kominternverdrag toe 2500 Joden moeien Bulgarije verlafen Decnschc premier op Schiphol PUBLICATIE rn weinig te PROTEST TEGEN HET „HALFSLACHTIG REGEERINGSBELEID". „Ons congres komt bijeen op het oogen blik, dat Mussolini zich nieuwe lauweren Vergaart door de gewelddadige bezetting van het kleine Albanië", aldus de heer K. Vorrink, hedenochtend in zijn openingsrede van het jaarlijksche Paaschcongres, dat in den Haagschen Dierentuin gehouden wordt. Het feit op zich zelf is een nieuwe bij drage tot de kennis van wat er aan zelfbe- schikkingrecht voor de kleine naties nog is overgebleven, zoo ging Vorrink voort. Maar ■bovendien is deze bezetting een duidelijke schending van het Engelsch—Italiaansche verdrag en niemand vermag nog de ge volgen daarvan voor den vrede te overzien. Gevolgen van onrecht dulden. Het mag ons zeker als sociaal-democraten niet doen vergeten, dat de vraag toegeven of weerstand bieden, die uit kan monden in die vreeselijke vraag oorlog of vrede, ont trokken is aan een beoordeeling, gebaseerd op de rechtsnormen van het Volkenbonds- pact. Intusschen schijnt het, dat de overtuiging, na al de bittere ervaringen van de laatste jaren groeit, dat onrecht dulden beteekcnt voor nieuw onrecht den weg banen. Moge hieruit een nieuwe samenwerking groeien tusschen alle vredelievende volken. In het gezicht der bedreiging De ontwikkeling der internationale ver houdingen heeft vanzelfsprekend gevoerd tot een algemeene versterking van het nati onale bewustzijn, ja van het nationale saamhoorigheidsgevoel. Ook in de rijen dei- socialistische arbeidersbeweging. In het gezicht van de groofe bedrei ging van de onafhankelijkheid der kleine naties en ons bewust van al le consequenties, daaraan verbon den, aarzelen wij niet ons vertrou wen uit te spreken in den vastbe raden wil van de overweldigende meerderheid van ons volk alle krachten in te spannen om ons zelf standig volksbestaan te handhaven. Welke verschillen van inzicht ons als oppositie-partij mogen scheiden van de huidige regeering, wij heb ben één overtuiging: „De Nederland sche minister-president gaat niet naar Berlijn". „Daadkracht van het Kabinet verlamd." Spr. behandelde voorts de regeeringspoli- tiek ten aanzien van de werkloosheid en zeide in dit verband, dat het tot een groot- schen aanval op de werkloosheid, ondanks alle rapporten en plannen en toezeggingen en beloften, nog steeds niet is gekomen. Wij kennen allen de oorzaak daarvan: de tegen stellingen in het Kabinet verlammen de daadkracht der regeering. De actie van de S.D.A.P. blijft echter ge- richt tegen het halfslachtige regeeringsbe- leid en vóór een krachtige welvaartspoli- tiek. De aohteruitgang van de S.D.A.P. Sprekende over het terugloopen van het aantal S.D.A.P. leden met ruim 6500, constateerde spr., dat de eigenlijke kern der Partij onaan getast is gebleven. Doch de werkkracht heeft geleden, onder den druk der huitenlandsche politieke ge beurtenissen en hun onvermijdelijke terug slag op de eigen partij positie, in het bijzon der ais oppositie-partij. In tijden van ge- vaai is er bij velen de instinctieve neiging tot een zeker conservatisme, een vasthouden aan liet vertrouwde en een vrees voor wat mui ziet als een onzeker experiment. Zoon stemming zoo zeide spr. komt een op positiepartij zeker niet ten goede. •Aan dit verschijnsel zitten ook nog wel andeie kanten! in dit verband wees spr. op den^groei van de Arbeiderspers, VARA en l)e heer Vorrink sprak tenslotte de hoop uit, dat het Paaschcongres mee zou werken aan de verwezenlijking der beginselen van het democratische socialisme. Het werk der Groninger Gemeen- schap. Naar wij vernemen hebben Prinses Juli- ana en Prins Bernhard aan het bestuur dei- Groninger Gemeenschap een gift voor het vveik dier stichting doen toekomen. De Groninger Gemeenschap heeft ten doel de gestelijke herbewapening in practijk te brengen. De politie te Groningen heeft gisternacht daar te stede aangehouden de vrouw, die, zooals wij gisteren mededeelden, uit een safe in een der banken te Amsterdam, toe- behoorende aan een vriend, een bedrag van f 45.000.heeft weggenomen. De politie stelt thans een huiszoeking bij de vrouw in, zij zal, na te zijn verhoord, op transport worden gesteld naar Amsterdam. Op Goeden Vrijdag. Gisterochtend hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard den kerkdienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk te Baarn, waarin ds. E. H. Blaauwendraad in den dienst voor- ging. Het Prinselijk Paar nam mede deel aan het Heilig Avondmaal. Maisje te Boxtel door trein ge grepen. Gistermiddag om vijf minuten over vier bevond zich het achtjarig dochtertje van de familie van Hal, te Boxtel, bij den spoor wegovergang ter hoogte van de boterfa- briek. Zij liet een trein, uit Boxtel komen de, passeeren en stak daarna over. Hierbij werd zij gegrepen door een uit de richting Tilburg naderenden trein en vermorzeld. Het lijkje is naar het ziekenhuis te Boxtel overgebracht. Brand was voor de brandspuit door den smallen toegangsweg onbereikbaar. Te Zaandam is gisteravond de bekende B.S.-Jachtwerf der firma Baerveldt en Sta pel, gelegen in het Westzijderveld door brand vernield. Toen de brand tegen kwart over tien door. voorbijgangers op den Provincialen weg ontdekt werd, deden de hoog oplaaiende vlammen vermoeden, dat de houtwolfabriek „De Zaan" van de firma J. Blees brandde, doch weldra bleek, dat het vuur woedde in een der groote loodsen van de B.S.-Jacht werf. De babyspuit kwam zelfs te laat. Doordien het bedrijf ver in het veld is gelegen en slechts bereikbaar langs een smal voetpad, kon de inmiddels aangerukte brandspuit geen hulp verléenen. Slechts de babyspuit van de vrijwillige brandweer kon men een eindweegs brengen, doch inmiddels was alles een prooi der vlammen géwordén-. Toen men er ten slotte in geslaagd was wa- ter te geven, waren zoowel de werkplaats met machines als enkele jachten, welke voor winterverblijf door de firma voor de eigenaars waren opgeslagen in de vlammen opgegaan. Een van de firmanten, die"dicht bij de werf woont, heeft nog kans gezien een aantal kleinere jachten, die in een aan grenzende loods waren geborgen, te water te laten. Een gelukkige omstandigheid voor de firma is, dat zij juist in den namiddag een 12-tal groote jachten had afgeleverd. De firma is tegen brandschade verzekerd, maar juist aan het begin van het seizpen beteekent deze brand voor haar toch eén beduidende schade. Publiek moet de kosten van uit voering uiteindelijk betalen! Teneinde de Electriciteitswet goed te kun nen uitvoeren, dient het betreffende depar tement behoorlijk technisch geoutilleerd te zijn. Een ontwerp dat hierin voorziét is on langs ingediend, doch de Tweede Kamer maakte bezwaar tegen de bepaling, dat de minister de kosten van deze technische ac- comodatie door de electriciteitsbedrijven wil laten betalen. Thans heeft de minister in een antwoord nota op dit bezwaar o.m. het volgende mee gedeeld: De bedrijven zullen het door hen betaal de voor een groot gedeelte wel op hun af nemers weten te verhalen en de fabrikan ten van electrotechnische toestellen én ma terialen, die kosten van keuring van de door hen vervaardigde producten krijgen, zullen de aldus op hen gelegde lasten we] voor een goed deel op de gebruikers kun nen afwentelen. Daar de minister spoedige invoering van de Electriciteitswet zeer gewenscht acht, stelt hij er prijs op, dat de heffing, welke 0,2 pet. van de opbrengst zal zijn, reeds in 1930 kan geschieden. Inval der politie te Groningen. Gistermiddag heeft de Groningsche politie een inval gedaan in een perceel aan dé Bankastraat en aldaar drie politieke vluch telingen aangetroffen en gearresteerd. Het waren Duitsche tegenstanders van het na tionaal socialistisch regiem, die reeds ge- ruimen tijd illegaal in Groningen verbleven en die vermoedelijk via België ons land wa ren binnengekomen. Gistermiddag is aan den Randweg de 46- jarige verhuizer F. v. d. Berg, wonende te Rotterdam, terwijl hij onder het rijden op de koppeling tusschen een verhuiswagen en een dezen voorttrekkenden tractor, bestuurd door den 36-jarigen Z. W„ trachtte te springen, daarbij ten val gekomen, met het gevolg, dat het linker achterwiel van den oplegger over het linkerbeen heen ging en hij een eind- weegs werd meegesleurd. Hij is met een beenbreuk in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken. Beek, is met zijn medewerkers naar Warschau teruggekeerd. Persstem tegen de Duitsche actie. De „Dobry Wieezor" die. naar men aan neemt, vaak de meening van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken weer geeft, antwoordt voor de tweede maal op de Duitsche perscampagne. Het blad schrijft onder meer: „De houding der Duit sclie pers ten aanzien van de Poolsch-Brit- sclie verklaring is een politieke eigenaar digheid. Op het oogenblik, dat Polen en Engeland een verdrag sluiten, waarbij de onafhankelijkheid dezer beide landen ge waarborgd wordt, windt de Duitsche pers zich op, alsof er sprake was van iets, dat de Duitsche plannen zou verijdelen. Zou dat willen zeggen, dat Duitsch land aanvalsplannen tegen Enge land of Polen hoeft? Het is merkwaardig dat Berlijn ons er van tracht te overtuigen, dat wijzijn. vijanden zijn, terwijl Po- len er wel voor gezorgd heeft, dat niets in het verdrag met Engeland beschouwd kan worden als in strijd met het pact van 1934 en dat liet nieuwe verdrag niets gemeen heeft niet een omsingeling van Duitsch iand". .'.:jtcq v.' i u -iss":'4~ -■ -■■ c.* V- - - t F* £3 Ten aanzien van de Duitsche plannen met Dantzig en voor een weg n^ar Oost Pruisen zegt het blad: „Polen zal geen ver mindering van zijn gebied of zijn souverei- niteit aanvaarden, noch een voldongen feit, dat zijn prestige zou aantasten. Bovendien is iedere Duitsche oppositie tegen Polen in strijd met de gedachte van een evenwicht in Midden- en Oost-Europa." Maar in nauw contact met Londen. Minister-president Chamberlain, die met vacantie in Schotland ver toeft, is op: de hoogte gesteld van de gebeurtenissen in Albanië. Hij zal in nauw contact blijven met Londen. In overeenstemming met het vriendschapsverdrag uit sympa thie voor het Albaneesche volk! Naar vernomen wordt, heeft Hit- lcr een langdurig telefoongesprek gevoerd met Mu&solini, vóór de Ita liaansche troepen naar Albanië op- rukten. Hitier heelt toen de actie van Italië goedgekeurd. Mert is 1e eRrlijri van méening, dat de ac tie togen Albanië het. voor Zuid-Slavië on- mpgeiijk piaakt-zich op eenigerlei wijze te verzetten tegen de, as, aangezien het dooi de beide as mogendheden is ingesloten en Italië de Adriatisclle Zee kan afsluiten. In officieele kringen wordt verklaard, „Duitschiand kan niet toestaan, dat demo cratische westelijke mogendheden, welke geen belangen hebben in Albanië, zouden willen intervcnieoren tegen het juridisch niet te laken optreden van Italië. Uit officieële" politieke Duitsche kringen verluidt naar aanleiding vaa hét bericht der Italiaansche landing te Durazzo, dat deze actie in overeenstemming is zoowel met den letter als met den geest van het Italiaansch-Albaneesche vriend schapsverdrag van 1927 en met de diepgewortelde sympathie van Ita lië voor het Albaneesche volk. Duitschiand begrijpt, dat Italië niet kan toelaten, dat in een land, gelegen aan de voor de Italiaansche vitale belangen zoo zeer gewichtige kust der Adriatische Zee, een blijvende haard van onrust bestaat, die de algemeene orde verstoort en tevens de veiligheid der daar gevestigde Italianen bedreigt. Frankrijk protesteert. De Fransche ambassadeur, Arsene Henry, heeft den Japansche viceminister van bui tenlandsche zaken, bezocht en een protest in gediend wegens de Spratly-eilanden, welke Japan onder zijn rechtsmacht gesteld heeft. Japan heeft het protest afgewezen. Bin nenkort zal een formeele nota hierover, waarin het Fransche protest wordt afgewe zen, aan den ambassadeur worden overhan digd. Volgens den woordvoerder van het depar- 'ement van buitenlandschez aken waren de eilanden tot 1917 onbewoond. Toen zijn de Japanncezen de pbosfaatmijnen aldaar gaan exploiteeren. Sedertdien hebben Japannee- zen er onafgebroken gewoond, als mijnwer kers en als vfsschers. Alle sociale maatregelen der Re- publikeinsche regeering afge schaft. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Spanje zich bij 't anti-kominternverdrag heelt aangeslo ten. De officieele nota hieromtrent luidt: „Het communisme, dat den burgeroorlog in Spanje heeft ontketend, is thans op het slag veld definitief verslagen. De Spaansche re geering Heeft zich, om haar verdedigende houding tegen het communistisch gevaar te bevestigen, aangesloten bij bet anti-komm- tern-verdrag. Het protocol is te Burgos onder teekend door den minister van buitenland sche zaken, de ambassadeurs van Italië en Duitschiand en den gezant van Japan, welke door hun rtgeeringen hiertoe waren ge machtigd." Sociale wetten afgeschaft. De minister voor syndicale actie heeft ge last alle sociale maatregelen van de repu- blikeinsche regeering, welke zijn uitgevaar digd, na 18 Juni 1936, af te schaffen. De vluchtelingenhulp. De commissie tot hulp aan Spaansche vluchtelingen heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Fran sche regeeriing 2300 vluchtelingen, die zich aan boord van het Britsche schip „Stan- brook" bevinden, toestemming heeft verleend te Oran aan wal te gaan. Ook hebben acht honderd vluchtelingen aan boord van de „African Trader" toestemming ontvangen aan land te gaan. Men verneemt, dat deze vluchtelingen binnenkort door zullen reizen naar Mexico, waar zij zullen worden toege laten. Zij riepen de bescherming van een ander land in. Ongeveer 2500 in Bulgarije wonende Joden hebben bevel gekregen het land binnen ze keren tijd te verlaten. Deze Joden hebben vele jaren in Bulgarije gewoond, de mees ten zijn er geboren. Doch zij zouden hun Bulgaarsche natio naliteit voor die van een ander land verwis seld hebben, teneinde de bescherming van dit land te kunnen opeischen. Op weg naar Parijs. De Deensche minister-president Stauning is gistermiddag uit de Deensche hoofdstad op Schiphol aangekomen. Met een toestel van de Air Franre vervolgde hij terstond zijn reis naar Parijs. MILITAIRE PARADE IN DE HOOFDSTAD? Het bestuur van het Initiatief Comité Am sterdam heeft tot den minister van Defen sie het verzoek gericht het daarheen te willen leiden, dat op Zaterdag 29 April a.s. ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Juliana een militaire parade of de- filé in Amsterdam zal worden gehouden. ZWALUWEN—ROODE DUIVELS. Elftal der Belgen samengesteld. Het elftal der Roode Duivels, dat op Zon dag 16 April a.s, te Rotterdam tegen de Zwaluwen uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Deraedt (Gantoise). Achter: Jonckers (F.C. Mechelen) en van Calcmbergh (Anderlecht). Midden: van Vaerenberg (Anderlecht), Gommers (Beerschot) en Henriet (S.C. Charleroi). Voor: van de Wouwer (Beerschot), Lamoot (Olympic Charleroi), de Cleyn (F.C. Meche len), Melis (Berchem) en de Mulder (White Star). PRIJZEN DER BACONVAEKENS. VERHOOGING MET VIER CENTS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Dinsdag 11 April 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankondiging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. van van van van van bov. Beneden 50 54 58 75 81 85 KWALITEIT 50 tot tot to1 tot tot kg kg. 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 61 65 67 63 59 55 1B 1IA kwali- 59 63 65 61 57 53 IC 1IB IIIA teit 57 61 63 59 55 51 1IC IIIB max. 55 59 61 57 53 49 IIIC 51 53 57 59 55 51 47 CC cent 51 55 57 53 49 45 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d'.d 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven 's Gravenhage, 6 April 1939. (Adv Vertrek van Aankomst t« Emoe (heenreis) Gier (heenreis) Pelikaan (terugreis) Nandoe (heenreis) Singap. 7 Apr. Basra 7 Apr. Jodhp. 7 Apr. Napels 7 Apr. Band. 7 Apr. Jodph.7 Apr, Bagd. 7 Apr, Alex. 7 Apr. Valk I Medan 7 Apr. Rang. 7 Apr (terugreis) I1 Roemeensch minister naar Turkije. minister van Buitenlandsche Zaken, Ga- fencu, is naar Istanboel vertrokken. Maan. dag zal hij naar Boekarest terugkeeren, om dan naar Berlijn te gaan. Slowakije naar de Olympische Spelen. Op 15 April zal te Bratislava de constitu- eerende bijeenkomst worden gehouden van het Slowaaksch Olympisch Comité. Men neemt aan, dat Slowakije zal kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen te Helsinki in 1940. Bespreking te Innsbruck geëindigd. Ge* neraal Pariani, de onderstaatssecretaris van oorlog en chef van den generalen staf van het Italiaansche leger is gistermorgen teruggekeerd uit Innsbruck, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met generaal Keitel, den Duitschen opperbevelhebber. Hij begaf zich terstond naar Mussolini om verslag uit te brengen. De Fransche regeering Woensdag bijeen. De leden der regeering zullen a.s. Woens dag waarschijnlijk in ministerraad bij eenkomen om den buitenlandschen poli- tieken toestand te bespreken. De omgebrachte consul begraven. De be» grafenis van het stoffelijk overschot van den Britschen consul, Monck Mason, die in Irak door een volksmenigte vermoord is, is in alle kalmte en met militaire eer geschied. De regeering van Irak was ver» tegenwoordigd door den gouverneur van! Mosoel. Rust in Irak keert weer. Nadat het par» lement de keuze van Emir Abdoellah tot regent erkend heeft, is het derde kabinet Nuri Said formeel afgetreden, doch ter stond in dezelfde samenstelling herbe noemd. Onder de bevolking keert de rust geleidelijk weer. Amerika oorlogsbereid. De secretaris-ge< neraal van het congres der vakvereenigin- gen, sir Walter Citrine, is te Londen te ruggekeerd, na een bezoek aan de Brit sche Antillen en de Vereenigde Staten. Hij verklaarde aan de pers, dat de stemming in de Vereenigde Staten sterk gekant is tegen de dictatoren en dat men bereid is voor een oorlog. De Engelsche league. Everton won zijnj moeilijken uitwedstrijd tegen Sunderland en handhaafde zich daardoor volkomen aan den kop. Wolverhampton Wanderers waren vrij. Meer en meer gaat het op een j kampioenschap van Everton lijken. Witos in vrijheid. De oud-premier en leR der der volkspartij, Witos, die na zijn te rugkeer uit ballingschap was opgesloten, is in vrijheid gesteld. Hij is naar zijn ge boortegrond in oostelijk Galicic vertrok ken. j M.s. „Oranje" zal extra havens aandoen. De directie der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft besloten om het nieuwe m.s. „Oranje" extra havens te laten aan doen buiten de normale aanloophavens, welke voor alle mailschepen dezer maat schappij gelden. Deze extra aanloophavens zijn niet steeds dezelfde. Afwisselend' wordt voor de uit- of thuisreis een keuze gedaan uit Lissabon, Palma, Messina en Athene. Inbraak verijdeld? Gisterochtend omstreeks half zeven is de heer G. Zwennes, employe bij de N.V. van Laer's Walsbedrijven te Velsen, op het oogenblik, dat hij het kantoorgebouw, dal gevestigd is in het voormalig kasteel Rooswijk, be trad door een tweetal mannen aan gevallen, waarvan de een hem de keel dichtkneep en de andere hem met een zwaar voorwerp op het hoofd sloeg, waardoor een bloedende wonde ontstond en de heer Z. het bewustzijn verloor. Na eenige uren vond men eerst het slacht' offer in deerniswekkenden toestand in eelt der benedengangen. Men waarschuwde da politie, die onmiddellijk verscheen en dan heer Z. naar het St. Antoniuszickenhuis 'a IJmuiden-Oost liet vervoeren. Eerst tegen den avond was de heer Z. zoover hersteld, dat hij eenige inlichtingen omtrent het ge* beurde kon verstrekken. Het slachtoffer was eerst drie dagen in dienst der firma en nam het toezicht waar voor den politieagent, di naast het kantoorgebouw woont, doch thans in een ziekenhuis tor verpleging is opgeno men. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de daders. Men vermoedt dat het inbrekers waren, die zich in hun booze plannen doos den heer Zwennes zagen gedwarsboomd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2