I Zarah Leander in - „Verbannen" Schepen in „Het Nieuwe Diep" Goed spel van de Zweedsche actrice en Victor Staal Derde Blad Zaterdag 8 April 1939 f P Z_ A A T~ Buitengewone spionnage- film „Ik geef een millioen!" The Rhythm Sellers ys. Mo»?sa S; Wat geven de Bioscopen? Rialto-theater /y BE'óT Voor de tweede maal in betrekkelijk korten tijd draait in Den Helder, en wel in het Rialto- theater een film, waarin de hoofdrol vertolkt wordt door de vermaarde Zweedsche actrice: Zarah Leander. Het is de film „Verbannen" (origineele titel „Zu neuen Ufern", die overigens duidelijker en suggestievoller de symboliek van den inhoud weergeeft), een van de eerste films waarin de UFA-ster optrad, een film die ongetwijfeld een groot publiek uit het hart gegrepen zal zijn. De film is aan den zwaren kant: er komt een zelfmoord in voor, enkele verloren liefde's en een happy ending, hetgeen in de laatste meters nog veel goedmaakt. Daartusschendoor heeft men enkele uren kunnen genieten van een prima mise en scène van een Australische vrouwengevangenis, van het zingen van Zarah Leander en van haar lijden. Voorts van eenige niet geheel onschuldige flirtations in de kleine society van Sidney. Zooals gezegd, deze film zal velen uit het hart gegrepen zijn. Voornamelijk gezien het feit, dat men hier voortgeborduurd heeft op een oud thema: het uitgesproken melo-dramati- sche. Het is alles zeer triest en zeer droevig en aan het einde van de film vraagt men zich ver baasd af hoe dat alles toch in het reine moet komen. Het is de kracht van de melo-dramati- sche film, dat het inderdaad alles goed komt en dat ge met een opgelucht gemoed het theater verlaat. Zarah Leander zingt verscheidene liederen in deze film, en de bekendste zijn wel „Ich steh' im Regen" en „Yes Sir". Ze zingt ze en ze zingt ze voortreffelijk bovendien. Dit is het genre waarin de Zweedsche diva, die een uiterst charmante verschijning is en ongetwij feld een klasse apart vormt, excelleert. Beter dan in verwrongen klassieke liedjes, die haar niet liggen en waarvoor haar stem zich niet leent. Haar spel is ook thans weer boven allen lof verheven: uit alles blijkt, dat deze vrouw nog tot groote dingen in staat is en inderdaad tot het niveau kan komen van een Garbo. Doch hier raakt men het kardinale punt: zij mist de regisseur, die haar in een sfeer, een kader kan brengen dat op haar talent, op haar zeer speciaal spel is afgestemd. Zooals Garbo haar Lubitsch had en Dietrich haar Von Stern berg, zoo moet men wachten tot Zarah Lean der den kunstenaar vindt die werkelijk ziet wat er uit deze zeer intelligente en zeer mooie vrouw te maken is. Wat de regisseur van deze film doet is het vertellen van een niet onaardig verhaal, waarin men Zarah Leander indivi dueel ziet optreden, doch die een zekere filmi sche rhythmiek mist, die voor het ontstaan van een kunstwerk nu eenmaal noodzakelijk is. Dat alles doet natuurlijk niets terzake dat de film goed is, zelfs zeer goed en stukken boven de gemiddelde film uitsteekt. Maar met een dergelijk groot talent wil men tenslotte zien, dat er mede gewoekerd wordt en dit is namelijk niet het geval. Of er dan in Duitsehland geen regisseurs van formaat meer zijn. Ongetwijfeld en wij hopen eerlijk, dat het voor Zarah Leander en de Duitsche filmkunst gegeven is dat men er spoe dig een vinde, opdat de ster van deze Zweed sche actrice zal schitteren op de hoogte die haar toekomt. Utiite )3ioZico-o~p Het programma, dat deze week in de Witte Bioscoop wordt afgedraaid, heeft ons tot een tocht naar dit theater genoopt. En inderdaad, wij hebben er geen spijt van gehad. „Mademoi- selle Docteur", de hoofdfilm is wel een van de beste spionnagefilms, die de laatste jaren is vervaardigd. De bioscoopbezoeker is verwend waar het sensatiefilms betreft en het moet wel iets heel bijzonders zijn, wil men over het ge- bodene ten volle tevreden zijn, maar deze film, die zoo dicht grenst aan de realiteit is niet alleen wat spelcapaciteiten betreft een bijzonder filmwerk geworden, maar tevens is het scenario zoo boeiend van inhoud, als wij zelden zagen. Het verhaal vangt aan in 19X2. Dan reeds worden plannen van Frankrijk door Duitsche spionnen naar het hoofdkwartier te Berlijn overgebracht. Bij een van deze gevaarlijke tochten wordt een officier doodgeschoten en om hem te wreken, treed zijn verloofde toe tot den Duitschen spionnagedienst. Wanneer dan De -beide hoofdrolvertolkers uit de zeer bijzon dere Fransche film „Mademoiselle Docteur" die deze week in de Witte Bioscoop draait. beste spionnen van Duitsehland. Tot in de finesses behandelt de film de geraffineerde trucs van deze spionne. Kalm, koelbloedig en de wereldoorlog uitbreekt, wordt zij een van de steeds op haar hoede verricht zij een taak, die slechts enkelen, die beschikken over stalen zenuwen, kunnen vervullen. De filmis rijk aan prachtige opnamen en geeft zonder de sensationeele momenten aan te dikken een reëelen kijk op dit emotievolle, ge vaarlijke werk. Erich von Stroheim vervult de hoofdrol. Dit op zichzelf zegt meer dan genoeg over de kwa liteit van deze film. Hij toch is de man, die zijn bekendheid op het witte doek te danken heeft aan rollen, die ten nauwste in* verband staan met spionnage. Als tegenspeler is Dita Parlo hier volkomen op haar plaats. Met haar interessant gelaat en kalme, natuurlijke wijze van doen, komt zij hier volkomen tot haar recht. Als mademoiselle Docteur vertolkt zij een zoo uitbeeldingsvolle rol, natuurlijk weer gegeven en goed aangevoeld, dat haar spel de beheerschende factor van deze film is gewor den. Vervolgens draait nog de bizonder geestige film „Ruzie 3 hoog achter". Een Duitsche film vol met werkelijke humor, die toont dat het leven op een bovenhuis door vele gezinnen be woond, niet altijd koek en ei is. Kwaadspreken en verdacht maken behooren tot de dagelijk- sche bezigheden van de bewoonster en waar dit toe kan leiden laat U de film zien. Een programma, dat bijzonder goed ver zorgd is. Hikoii-threxileA Er draait deze week in het Tivoli-theater een Fox-film, die het aanschouwen meer dan waard is. Het is een film, met in de eerste rollen Warner Baxter, Marjorie Weaver en Peter Lorre en tezamen zien zij, naast een aantal mindere goden, kans een voortreffe lijke film te creëeren, die met name door Een scène uit de 20th Century Fox-film „Ik geef een MilioenWarner Baxter, Marjorie Weaver en Peter Lorre. (Tivoli-theater). diegenen, die een hartig stuk humor weten te waardeeren op volle waarde geschat zal wor den. Het is een film, die werd geregisseerd door Walter Lang, een jong regisseur, die echter de eigenschappen bezit van zijn groo- ten meester, Réné Clair. Men kan zeer genieten van dit dwaas en caricaturaal verhaal, van deze burleske en uiterst, geestige geschiedenis, waarin een mil- lionnair tot landlooper degradeert (op ver zoek!) en de wereld van den anderen kant gaat bekijken. Een film waarmee men zich kostelijk kan amuseeren, een chaplineske vinding van het intelligente brein van Lang. Als tweede hoofdfilm draait een sensatie- werk, getiteld „Het Wetboek der Gestraften" Heeft U ons Raadhuis al gezien? Niet? Dan heeft U iets gemist. En kent U De Toelast" consumptie? Anders heeft U iets uitstekends niet genoten. in Casino. Betreffende de beide Bands, welke geduren de de Paaschdagen optreden in Casino, ver zoekt men ons nog het volgende te melden: Goede wijnWat de Rhythm Sellers be treft is verdere aanbeveling overbodig, doch van The Swing Papa's, welke hier voor het eerst optreden, halen we enkele persregels aan uit „de Jazz-wereld". Van een gegeven Jazz-avond in Den Haag, waarbij 7 Bands hun medewerking verleenden, waren de 2 mu zikale hoogtepunten zonder eenigen twijfel het optreden van The Swing Papas en Johny Freseo's Band. Bij The Swing Papas: muzikale overgave en spontaniteit. Een groot succes verwierf dit ensemble, dat onder onze Bands een klasse apart vormde, op het Brusselsche con cours. In de improvisatieklasse waren deze Haagsche amateurs de wezenlijke meesters. Zoo zeldzaam juist benaderd, zoo bezield en zonder eenige aarzeling „gebracht" als in het werk der Swing Papas, hoorden wij het nog nimmer van Europeanen, zelfs niet van pro fessionals. Wanneer U soliditeit waardeert, moet U Uw woning door een installatie van ons laten voorzien DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen aer Helder Horlogerie Suisse Speciaalzaak voor uurwerken en eleclrische uurwerken Koningstraat Slag By poggersbank. 17*1 Van de schepen, die o.a. omstreeks 1780 ligplaats in de „Kreek bij de Helder" namen, kunt U het type op bovenstaande teekening van de slag bij de Doggersbank (1781) zien. Het waren oorlogsfregatten, getuigd met hooge masten, met ra's, met stengen en met de vele andere onderdeelen; schepen met een rijk versierde spiegel (zie teekening hieronder) Aan stuur- en bakboord hadden ze één of twee rijen luiken, waarachter de kanonnen opgesteld stonden. Deze kanonnen boden op een af stand van 100 150 meter wel eenige kans op treffers. Naar verhouding van tegenwoordig gerekend zou men haast zeggen, dat zoo'n zeegevecht als in 1781 een genoeg lijke gebeurtenis was. Zoo gezellig. Zachies bij dichies! Wat hebben Krupp, le Cresuot en Bofors de wereld toch voor uit gebracht! n.1. in de verkeerde rich ting. De weg naar den Vrede hebben de men- schen niet op de goede manier gezocht! Zoutman was van het Marsdiep uitgevaren om eenige koopvaarders, op weg naar de Oostzeelanden door de Noordzee te convoiee- ren. De Engelschen vielen de Nederlanders aan met een overmacht van 25 terwijl ze tevens de wind in het voordeel hadden. Gedachtig aan hun plicht hielden de kapiteins van de schepen der „Zeven Vereenigde Neder landen" stand en wisten zelfs een Engelsch schip in den grond te boren. Na 4 uren waren de Engelschen genoodzaakt, "deerlijk gehavend, hun eigen vlootbasis op te zoeken, zondier dat ze een enkel Nederlandsch schip konden mee voeren als buit. Het was nog geen Engelsche hoofdmacht ge- FRaGATyACKrnaaEevau 1M0 FREGAT ISJy weest, die op deze onzachte manier met dé Hollanders was slaags geraakt. Maar de blijdschap over dit overwinmnkje was in ons "land zoo kinderlijk groot, dat, Velen vlogen naar het Marsdiep om de teruggekeerde Schepen te bezoeken; maar met welke verschillende aandoeningen werden zij beschouwd. Eenigen juichten luidkeels, en galmden uit den lof onzer zeehelden. Van anderen, lettende op de doorboorde scheepshuiden, op de doorschoten Masten, op de gebrooken' Raa's of op de bijhangende lap pen d r Zeilen, biggelden de tranen over de wangen, bewenende den dood van veele biaave gesneuvelden, de wonden der nog levenden, en eene zo fel beschooten Vloot; gevolgen van eenen oorlog, zo ten onrechte ons aangedaan". (Dit laatste was niet geheel juist gezien door den geleerden Martinet te Zutphen, uit wiens „Historie der Waereld" welke, in 1787 geschre ven werd, deze aanhaling genomen is). Men vergeleek dit gebeuren in onschuldige uitgelatenheid met de slag bij Duins 1639, waar Tromp en Witte de With de machtige Spaansche vloot vernietigden, (van de 69 RADER BOOT 1830 schepen, konden er 9 ontsnappen), waardoor de Nederlanders inderdaad voor eenige tien tallen jaren de oppermacht ter zee verwier ven, thans juist 300 jaar geleden. Zóó was men in 1781 doordrenkt van week heid en lafheid, dat men de daad van loutere plicht van Zoutman en zijn kapiteins ophemel de als een eerste klas overwinning! Relatief bekeken stonden deze plichtsge trouwe en moedige aanvoerders werkelijk ver boven hun bewonderaars in hun satijnen ha bijten met kanten lubben, met hun gepoeder de pruiken en hun muskuslucht. Ook Paul Jones, een Amerikaansch kaper kapitein, die hier met twee buitgemaakte Engelsche schepen in het Marsdiep kwam, werd in 't heele*land als held vereerd. Het rijmpje; „Daar komt Papl Jonas an, 't Is zoo'n aardig ventje" stamt uit dien tijd. Intusschen was in deze 4e Engelsche oor log het belang van onze „haven in wording" als steunpunt voor de marine wel heel duide lijk aangetoond en zooals bekend kwam in 1785 de aanleg van de havendam en vangdam, als ook het plaatsen der ducdalven klaar. De blokkade ten gevolge van de oorlog zóó effec tief, dat het hier en in het Oude Veer vol lag met koopvaarders, die zich niet op zee kon den wagen. In 1780, het laatste vredesjaar, gingen er nog 2000 Hollandsche schepen door de Sont. In 1781 slechts 11. In 1799 verdedigde Daendels Nd. Holland tegen de Engelschen en de Russen. Bij Bergen en Castricum kon hij standhou den. Doch het Noorden viel de aanvallers in handen; ook de vloot onder bevel van Story. Horizontaal: 1. Fransche kolonie in Afrika 8. Ingewijde, volgeling. 9. Maangodin. 10. Lichaamsorgaan. 11. Inspannend karwei. 13. Deel van het gelaat. 16. Oude wijnmaat. 17. Groote boerderij. 18. Naam van een gebergte in Slavonië. 19. Deel van den Bijbel. 20. Soort struisvogel. 21. Germaansche schrift tee- kens. 22. Treurlied. 24. Voedingsstof. 26. Staat in Amerika. 27. Muzieknoot. 28. Godin der tweedracht. 29. Meisjesnaam. 30. Oude vlaktemaat (afk.) 31. Schoolterm voor laborato rium. 32. Verdriet. 33. Smaad. 34. Wandeling. 35. Roofvogel. 36. Opgespaard geld. Vertikaal: 1. Hetzelfde. 2. Op grooten afstand. .3. Voorzetsel. 4. Hoofdstad v. land in Amerika. 5. Val. 6. Deel v. e. etmaal. 7. Soort eend 8. Gewoonterecht. 10. Winstdeelend waardepapier. 12. Oorsprong. 14. Eiland (Fr.). 15. Keurstempel. 17. Toegestaan! 18. Kunstrubber. 20. Samengewarde massa. 21. Moerasgrond op Java. 22. Malle vent. 23. Rustdag. 25. Engelsch man daatgebied. 27. Levenloos. 29. Tijdvak. 30. Cirkel- of bolvor mig. 32. Een der vrouwen van aartsvader. 33. Onderwereld. De prijs werd gewonnen door den heer L. CLOWTING, Molenstraat 66. CORRESPONDENTIE. T' en p- Dank voor uwe bijdrage. Ze zün zeer goed bruikbaar en zullen t °- t geplaatst worden, OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. lak; 3. in; 5. m.s.; 7. wat- 9. Madras; 13. dorpel; 16. B.W.- 18 pi- 19' piket; 20 as; 21. N. N.; 22. ad; 24 kg- 26 el"' 27. M.O.; 28. der; 30. R.A.P.; 33. Han; 35. pern 36. Hegel; 38. la; 39. er; 40. komma- 42 Edam; 44. eppe; 45. Nethe; 46. hemel; 47. palet; 51. baret; 56. acer; 59. peer; 60. nacht- 62. te; 63. en; 65. plebs; 67. s, h, t; 68 bek 69. rat; 71. tel; 72. ct.; 73. v.a. 74. hl- 76'. M.O.; 77. ah! 78. de; 79. Malta; 80. er; 82. o.z.; 84. polder; 86. ulevel; 89, muf; 90 st'- 91. mi; 92. als. Verticaal. 1. lob (lub); 2. km; 3 ir 4 nap; 5. mot; 6. sr.; 7-, W.L.; 8. ton; 10. a'.P.-' 11. dik; 12. si; 13. de; 14. pal; 15 es- 17 wade; 21. norm; 23y degen; 25. gr; 26 en-' 27. Memel; 29. rede; 31. al; 32. paf; 33. het: ?5' pope' 36' harP°en; 37. lat; 40. K.P.M.; 41. Antares; 43. M.H.; 44 Ee- 47 pacht; 48. acht; 49. Let; 50. er; 52. A.P.-' 53. rep; 54. eelt; 55. treem; 57. pél (vél) 58 ,I3' Vel: 75' lev; 77- arm! 78. do; 79. met, <9a A.R.; 79b. tu; 79c. alm; 81 re- S3, zes; 84. p.f.; 85, cis.; 87, ei; 88. la, §3. koning wille n nx iSFï De Engelschen, die de Erfprins v. Oranje aan boord hadden, namen de Bataafsche vloot mee toen ze capituleerden en lieten dus onze haven zonder oorlogsschepen achter. De tijd van Napoleon daarna was voor de zeevaart n et bevorderlijk. Engeland be- heerschte immer de zee en blokkeerde het groote Keizerrijk. Maar toen Koning Willem de Eerste aan de regeering kwam werd de zeevaart en de bui- tenlandsche handel zoo veel mogelijk gestimu leerd. Ook de oorlogsvloot werd langzaam aan meer opgebouwd. Hierbij ziet U de etekening van een fregat uit dien tijd zooals onze haven er meerdere heeft geherbergd. Hieronder één van de eerste stoombooten. Deze onderhielden voornamelijk de dienst tusschen Engeland en het Vasteland en zul len in „het Nieuwe Diep" wel geen geregelde verschijning geweest zijn. Zoo veel te meer schepen als de K. W illem 3, in gebruik genomen in 1855 door de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, die alhier haar kantoren bezat vanaf 1874. Deze maat schappij had 5 van zulke booten in de vaart op Nieuwediep. Ook het s.s. „Conrad" van de „Stoomvaart Maatschappij Nederland" was '11 trouwe gast van onze haven, tot aan de ope ning van het Noordzeekanaal. In het 'jaar 1872 bezochten 418 zeilsche pen en 157 stoomschepen onze haven. Teza men maten deze 252638 ton. In 1971 vestigden de Mijen. „Nederland" en „Java" hier hun factorijen. Tusschen de jaren 1867 en 1876 werd hier gemiddeld per jaar zegge 1.928.000 ton steen kool aangevoerd en 330 ton hout. Dit was het 20e deel van alle steenkool, die in ons land werd ingevoerd. (De Limburg- sche mijnen waren toen nog van zeer weinig belang voor de Nederl. kolen voorziening) en het vijfde deel van het aangevoerde hout. Na 1869 kon dit alles direct aan de spoor lijn gelost worden. In dit jaar kwam de spoor- haven (Bassin) klaar en de spoorverbinding naar Amsterdam. (Na AmsterdamHaar lem de eerste lijn, die aangelegd werd). sr. «y .NtRtALAso In 1873 werden er 3 zeesleepbooten in de haven gestationneerd. Daartusschen door had men nog de vis- schersschepen en oorlogsschepen, waar we het een andere keer nog wel eens over kun nen hebben. Een nieuw type koopvaarder, dat hier tegen woordig nogal eens verschijnt is de motorkust vaarder. Dit is een modern en economisch varend schip, waarvan veelal de schipper eigenaar is, terwijl het tevens de woning is van zijn familie. Als er ooit nog eens sprake zou kunnen zjjn van een of andere vaste scheepvaartlijn op onze haven maakt dit type wel een goede kans. Het is mij niet geheel duidelijk waarom Den Helder geen invoer van overzee zou kunnen hebben van petroleum en andere massaproduc ten ter distributie onder de 100.000 inwo ners in de Noordhelft dezer provincie en onder de 300.000 van Zuid Friesland en Overijsel (Twente). In de tegenwoordige aanvoerhavens Rotterdam en Amsterdam zijn de gronden voor opslagplaatsen betrekkelijk schaarsch en duur, terwijl die hier niet veel zouden behoeven te kosten. MOToQ KUSTVAAR DEtt. '93 3 Ook het eventueele kantoorpersoneel zou hier in ruime mate, voordeelig beschikbaar zijn Mulo-diploma's) Misschien is er toch nog wel eens een kansje dat de haven „het Nieuwe Diep" ook weer wat meer voor de koopvaart in aanmerking komt. Maar daar zou dan een haven ver lenging naar het Zuiden aan te pas moeten komen. Waarom kan Vlissingen DordrechtHar- I in gen en Delfzijl wèl mee doen in het overzee transport en waarom zou in Den Helder, dat voor 60 jaar nog zulk een voorname rol speelde in dit verkeer, achter moeten blyven? r PORTRET ATELIER JAC DÉ EJCER OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon op: ond.: Hoogwater 6.47 io.35 22.55 April Z 9 M 10 D 11 W 12 D 13 14 15 5.18 5.16 5.14 5.11 5.09 5.07 5.05 6.48 6.50 6.52 6.53 6.55 6.57 Laagwater 4.25 16.45 11.00 11.30 0.10 1.25 2.50 4.00 22.30 12.20 13.35 14.50 16.00 4.50 5.15 5.50 6.50 8.05 9.35 17.15 17.55 18.45 20.00 21.25 22.40

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9