Gedeeltelijke mobilisatie Eerste stap tot de voormobilisatie Eendracht maakt macht! STEMT OP DE S.D.A.P. A. W. MICHELS DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 12 APRIL 1939 Italië Voor zorgs maatregelen IN NAAM DER DEMOCRATIE: Strijdt tegen de dwergpartijtjes Voorkomt versnippering Rome garandeert Griekenlands onafhankelijkheid! in de Middellandscbe Zee Hoe een oorlog kan worden voorkomen Spaansche troepenbewegingen aan de Fransche grens Hitier drukt Luthers voetspoor Mussolini wil meetellen! WO E N S D A G KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON (2 LIJNEN) - 67e JAARG. No. 8590 Londen zoekt nog steeds naar middelen tot ontspanning Nieuw Cbineesch offensief Waarschuwingen aan personeel verzonden Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ." Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder HET LAND TOT DE TANDEN BE WAPEND. MUSSOLINI'S BE ZOEK AAN ALBANIë UITGESTELD Italië is bezig gedeeltelijk te mobi- liseeren. Mussolini's plannen voor een triomphantelijken intocht in Ti rana, de hooldstad van Albanië, zijn nu reeds voor den derden keer uit gesteld. De Duce verblijft nog steeds in het Palazzo Venetia, te Rome, waar hij van uur tot uur op de hoog te wordt gehounden van al wat voor Italië van belang kan zijn. Volgens de Daily Express is Mussolini reeds het volgende medegedeeld: Het laatste der Britsche oorlogsschepen, welke een beleefdheidsbezoek aan Italië brachten, heeft de Italiaansche havens met onbekende bestemming verlaten. In Frankrijk worden geheimzinnige troe penbewegingen waargenomen. De Malaya (31000 ton) heeft de reede van Mentone (Fransche Rivièra) verlaten met onbekende bestemming. Maatregelen van Mussolini. Deze berichten werken er toe mede de nervositeit in de omgeving van den Duce te vergrooten. Zelf nam Mussolini de vol gende maatregelen als voorzorg bedoeld. Er zijn 330.000 reservisten onder de wape nen geroepen, waardoor thans totaal 900.000 man op de been zijn. Er is censuur op militair nieuws uit an dere landen en eigen land. Het telegraafagentschap Stefani meldt door het onder de wapenen roepen van de geheele lichtingen 1911 en 1912, door het onder de wa penen zijn van de geheele lichtin gen 1917 en 1918 en door het gedeel telijk onder de wapenen roepen van specialisten der andere lichtingen, heeft de troepensterkte van het Ita liaansche leger in het Moederland een indrukwekkend peil bereikt. Tenzij zich bijzondere omstandighe den voordoen zullen geen andere lichtingen onder de wapenen wor den geroepen. Verzekering aan Griekenland. Onze mededeeling van gisteren, dat na den druk door Engeland en Frankrijk Mus solini zich gehaast zou hebben Griekenland verzekering van niet-aanvallcn te geven, wordt bevestigd. In de Grieksche bladen wordt een bericht gepubliceerd, waarin gemeld wordt, dat de Italiaansche regeering aan de Britsche re geering formeele verzekeringen heeft gege ven ten a anzien van Griekenland en Korfoe Dit bericht wordt in alle Atheensche bladen gevolgd door een gelijkluidende noot, welke als volgt luidt: „In verband met dit tele gram zijn wij in staat mede te deelen, dat de Italiaansche regeering dezelfde formeele verzekeringen heeft gegeven aan de Griek sche regeering". Britsche Koning heeft langdurig onderhoud met Chamberlain. De Fransche president ontvangt den chef van de generale staf. Drukke conferenties te Londen en Parijs. Naar de Un. Press uit Toulon ver neemt, maakte het grootste deel der Fransche Middellandsche Zee-vloot zich gistermorgen gereed, om naar Noord-Afrika en het Oostelijk deel der Middellandsche Zee te vertrek ken. Hiermede hebben dus de Fransch- Britsche voorzorgsmaatregelen, voor het geval een nieuwe Middellandsche Zee-crisis mocht uitbreken, een aan vang genomen. Gedurende de laatste 24 uur zijn in Frankrijk een aantal marine-technici opgeroepen en alle verloven inge trokken. Dit werd gisteravond in alle café's en bioscopen via de radio bekend ge maakt, terwijl er op gewezen werd, dat geen enkele matroos Toulon zou mogen verlaten. Een van de eerste maatregelen om het leger te versterken, was het in trekken van alle Paaschverloven in geheel Frankrijk. Koning George onverwacht te Londen. De Engelsche koning is gistermiddag on verwacht uit Windsor te Londen terugge keerd, teneinde zich door Chamberlain nauwkeurig te doen inlichten over den in ternationalen toestand. Even over vijf begaf Chamberlain zich naar het Buckingham palace. Het onderhoud van den eersten minister met den koning duurde tachtig minuten. Na afloop is de koning naar Windsor te ruggekeerd. Men brengt in herinnering, dat de ko ning tijdens de Scptember-crisis eveneens speciaal naar Londen kwam, om met zijn ministers overleg te plegen. Hij heeft toen het bevel tot vlootmobilisatie geteekend. Lebrun ontvangt Gamelin. President Lebrun heeft generaal Ga melin, chef van den generalen staf, ontvangen. Drukke besprekingen te Londen en Parijs. De diplomatieke bedrijvigheid te Londen en Parijs duurt onverminderd voort. De ka- binetscommissie voor buitenlandsche zaken is bijeengeweest. De Russische ambassa deur heeft een onderhoud met Halifax ge had. Ook de Fransche ambassadeur is door de Engelsche regeering ontvangen. Wij herinneren eraan dat morgen het La gerhuis bijeenkomt en Chamberlain een verklaring zal afleggen. Niet onwaarschijn lijk is het, dat daaraan vandaag nog een verklaring van Mussolini zal voorafgaan. Meer en meer schijnt thans de kwestie of Italië eindelijk zijn troepen uit Spanje te rug zal trekken, de Europeesche politiek te zullen beheerschen. Zou Italië op dit punt zijn koers wijzigen, dan is er kans, dat door het Albaneesche incident het Britsch-Itali- aansche pact niet zal worden opgezegd. Elders in dit nummer vindt men echter berichten, waaruit blijkt' dat op terugtrek ken van Italiaansche troepen zeer weinig kans schijnt te bestaat. Uit alles blijkt weer dat Londen zoo lang mogelijk met Italië De meening van Roosevelt. Roosevelt heeft in den gister gehouden persconferentie de beantwoording van vra gen over den Europeeschen toestand zorg vuldig ontweken. Hij vestigde evenwel de aandacht op een artikel in de Washington Post, waarin verklaard wordt dat een nieu we oorlog zou kunnen worden voorkomen, indien de vrije naties bereid zouden zijn te laten zien, voor het te iaat is, zich schrap te willen zetten. „Wij." Roosevelt noemde dit artikel zeer goed, zeer duidelijk en zeer fatsoenlijk. Wat de door Roosevelt gemaakte opmerking aan gaat, dat hij in het najaar te Warmsprings terug zou zijn, wanneer „we geen oorlog hebben", wordt gezegd, dat de presideni sprak van „wij", waarmede hij ongetwijfeld de Westersche beschaving heeft bedoeld. goede vrienden wil blijven en nu waar schijnlijk Spanje als toetssteen gebruikt om de goede trouw van Italië te meten. Fransche kabinetsraad bijeen. Ook te Parijs heerscht groote bedrijvigheid. Om 4 uur gistermiddag is de Fransche kabinetsraad bijeen gekomen. Over het daar besprokene wordt het striktste stilzwijgen in acht genomen. Met de uitvoering der geno men besluiten is men overigens onmiddel lijk begonnen. Men heeft den indruk, dat de regeering alle maatregelen heeft vastge steld en onder oogen gezien, die het land in staat moeten stellen, in geval van noodza kelijkheid aan iedere gebeurlijkheid het hoofd te bieden. Berichten gewagen van zeer belangrijke troepenverschijningen in Frankrijk. Japansche actie benoorden Hon- kong. Volgens een Chineesch legerbe- richt hebben de Chineezen een offen sief in Zuid-Sjansi ingezet. Op bij na alle Japansche stellingen werden hevige aanvallen gedaan, welke volgens Domei echter door de Ja panners met succes werden afge slagen. De Japansche troepen, die geland zijn be noorden Hongkong, rukken thans op naar het dorp Sjoemtsjoen. nabij de grens van het Britsche pachtgebied. Na de landing in Diepwaterbaai op 4 mijl van de Britsche wateren, trokken de Japanneezen Namtau binnen. De meest waarschijnlijke reden van deze hernieuwde activiteit is, naar men ge looft de wil om de grensstreken van gueril- latroepen te zuiveren. Leden van een pacilicatiecom- missic vermoord. Te Kaifen, dc hoofdstad van Honan, zijn terroristen binnengedrongen in een verga dering van de plaatselijke pacificatiecommis sie. Zij vermoordden zes van de zeven leden. Het zevende lid bevond zich niet in de stad. Onder de slachtoffers bevinden zich de ge neraals Hocjoekoen en Foc-Sjoeang-Wing, die vroeger hoogc commandoposten in het Mandsjoerijsche leger hebben bekleed. NIEUWE ITALIAANSCHE TROEPEN IN CADIZ ONTSCHEEPT. Maarschalk Petain, de Fransche ambas sadeur te Burgos, heeft gisteren een bezoek gebracht aan .minister-president Daladier. Petain was niet belast met eenige bijzon dere missie maar op weg naar Noord-Frank rijk, waar hij familieleden zal bezoeken heeft hij van zijn doorreis door Parijs ge bruik gemaakt om verslag uit te brengen over den toestand in Spanje. Er bestaat reden om te gelooven, aldus het Hsbl., dat het door Petain ingestelde onderzoek naar den aankomst van nieu we Italiaansche troepen in Spanje door het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken slechts is beantwoord met de verkla ring. dat men van niets wist. Het staat thans evenwel vast, dat Italiaansche versterkingen in Cadiz zijn aangekomen. Zoowel te Parijs als te Londen wordt de houding van de Italiaansche regeering ten aanzien van de uitvoering der zeer nauwkeurige belofte de vrijwilli gers na het einde van den oorlog uit Spanje terug te trekken, van het grootste belang geacht voor de be oordeeling van de waarde der Itali aansche verzekeringen betreffende de status quo in andere gebieden. Daarom wordt het feit, dat sedert het einde van den oorlog nieuwe Italiaansche troepen naar Spanje zijn gezonden, met sterke achterdocht beschouwd, al wordt deze achterdocht wel eenigszins gematigd door dë hoop, dat een werkelijk krachtige houding van Engeland en Frankrijk, Rome ertoe zal brengen zijn belofte alsnog te ver vullen. Intusschen meldt de Times-corres- pondent te Bayonne, dat abnormale Spaansche troepenbewegingen zijn waargenomen in het gebied, dat on middellijk aan Frankrijk grenst en in het bijzonder in de omgeving van Irun en van Pamplona, waar sterke troepenafdeelingen zijn ge concentreerd. In Spaansche kringen wordt deze militaire actie uitgelegd als de norma le vorming van garnizoenen, maar berich ten uit andere bron zijn hiermee vrijwel niet in overeenstemming te brengen. MACHTIGING INZAKE IN KWARTIERING. De Regeeringspersdienst meldt: Zooals minister Colijn gisterochtend in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voorzichtig beleid om bijtijds de voorwaarden te scheppen, die het onge stoord verloop van een mobilisatie, indien deze te eeniger tijd onverhoopt noodzake lijk mocht blijken, waarborgen. Tot deze voorwaarden behoorde de oproe ping van de grensbatalions. Een andere voorwaarde is het bij voorbaat doen waarschuwen, zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof zijnd perso neel, dat is aangewezen om voorbe reidingen te treffen in verband met te vormen oorlogsonderdeelen. Dit is thans geschied. Bevoegdheden van den opper bevelhebber - Machtiging inzake inkwartiering, enz. Bij Koninklijk Besluit van 10 April jl. is op grond van de wet van 14 Sept. 1866 be treffende de inkwartieringen, enz., de opper bevelhebber van Land- en Zeemacht ge machtigd voor zoover betreft de landstreek, waar zich afdeelingen van zee- en land macht bevinden behoudens echter voor die afdeelingen, welke organiek zijn bestemd voor de bezetting van liniën, stellingen, en sterkten om op zoodanige wijze in de be hoeften van inkwartiering onderhoud, transporten en leveranliën van allerlei aard (ook aan paarden, rund- en ander vee) te voorzien of door zijn ondergeschik ten te doen voorzien, als hem, op zijn ver antwoordelijkheid, het meest geraden voor komt, hetzij door het benoodigde, na een voorafgaande vordering van zijnentwege, te doen verstrekken, of in dringende omstan digheden, zonder vooratgaanr-e vordering door zijn ondergeschikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij door goed keuring van hetgeen te dien opzichte, zon der zijn last, in het belang van den krijgs dienst is verricht. Gelijke machtiging wordt verleend aan den commandant eener linie, vestiging of sterkte, doch alleen voor zoover betreft het terrein in het gebied van de linie, stelling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uitstrekken. De strijd van het nationaal-so- cialisme tegen iederen aan spraak op de politieke macht der kerken. Het officieele orgaan van de Duitsche Evangelische Kerk publiceert een communi qué betreffende een „gemeenschapsarbeid van leiders der landskerken." Daarin wordt kennis genomen van een verklaring, waar in Evangelische predikanten en leeken voor gemeenschappelijken arbeid zich aaneenge sloten hebben. In deze verklaring worden de volgende beginselen opgesteld. 1. Iedere boven den staat uitgaande ker kelijke organisatie van Roomsch Katholie ke of wereldprotestantsche bestempeling is een politieke ontaarding van het christen dom. Waarachtig christelijk geloof ontplooit zich slechts vruchtbaar binnen de gegeven ordeningen der schepping. 2. Het christelijk geloof vormt de onover brugbare religieuze tegenstelling tot het Jodendom. 3. De strijd van het nationaal so cialisme tegen iederen aanspraak op de politieke macht der kerken, zijn strijd om een wereldopvatting, die in overeenstemming is met den aard van het Duitsche volk, zijn ten opzichte van de wereldopvattings- politiek een voortzetting en voltooi ing van het werk, dat de Duitsche reformator Martin Lu'ther is begon nen. Met het in dezen strijd nieuw gewonnen, echte onderscheid van politiek, wereldop vatting en religie, wordt echter vanzelf ook het ware begrip van het christelijke geloof weer levend. 4. Voorwaarde voor een eerlijken religi euzen strijd om groei en uitbreiding van een waar christelijk geloof in het Duitsche volk, is orde en verdraagzaamheid binnen de bestaande kerken. Verwachting: Licht tot half be wolkt, droog, zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, zelfde tempera tuur als gisteren. Een Russische persstem over de Italiaansche actie. In een hoofdartikel over de bezetting van Albanië schrijft de „Journal de Moscou", dat Italië, dat op economisch en politiek ge bied van de Balkanstaten wordt afgehou den, zijn afhankelijkheid van den spilgenoot onophoudelijk ziet toenemen en niet meer dan een werktuig in de handen van dien spilgenoot is. Voor het fascistische Italië is de bezetting van Albanië niet een alleen staand doel Mussolini wil zijn aanspraken tegenover die van Hitier tellen. Italië wil dichter bij de gebieden, die door het Duitr hCPie„ !fC1Sm? beg0,erd worden, zijn, opdat het niet opnieuw benadeeld zal worden in- geval Duitschland de hand op Zuid-Slavië rl ?1J Z1,n veroveringsplannen tegen Griekenland zou richten. No. 1 van Lijst 1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1