Een bril voor 100 gulden /lyenda Stadgenoten door oplichters bewerkt Schoolvoetbal 1939 Onzekerheden en zekerheid AU GASTRONOME Woensdag 12 April 1939 Tweede Blad jttad&nieum Trucs, die, hoe doorzichtig ze ook waren, succes boekten Een tweede slachtoffer AFHALEN wordt niet O 13 en O 15 naar Cura^ao Reisplan H» Ms. „O 16" Luchtbeschermingsdienst Texelaars en Urkers moeten betalen Voor het varen zonder monsterrol Jubileum Chr- Mannenkoor Burgerlijke Stand van Den Helder SThS? Vergadering tfEenheid door Democratie" „Jahreszeiten" Mailverzending H. Ms. O 13 en O 14 Uit het politierapport de acUeïtenUe imrt lumdaaq, iiaat ^o-ed nieuuul 2e dag Slaatjes en Croquetten a 10 ct, bij Vrijwel dagelijks leest men in onze krant over oplichterijen, door gewetenlooze in dividuen gepleegd, doorgaans ten nadeele van bejaarde of minder intelligente per sonen. Het blijkt daarbü, dat de lichtge- loovigheid bij velen nog steeds een bron van veel onaangenaamheden en geldelijk nadeel vormt. Dat daarbij ook Den Helder als „ope ratie-basis" voor doortrapte elementen niet vergeten wordt, blijkt wel zeer dui delijk uit het onderstaande. Wij meenen met de publicatie hiervan te bereiken, dat men minder spoedig het oor leent aan vreemde, langs de deur komende per sonen, die azen op de goede trouw van doorgaans bejaarde menschen. Het eerste geval betreft de huishoudster yan een bewoner op den Parallelweg, die reeds sedert langen tijd sukkelde met minder goede oogen. Niet roo lang geleden vervoegde zich ten huize van dezen heer een persoon, die vertelde dat hij de vertegenwoordiger was van een oog heelkundige inrichting in een der groote steden van ons land. Hij zou het op prijs stellen, indien hij de oogen van de huishoudster eens mocht onderzoekei. De „diagnose" De juffrouw liet zich niet lang bidden en al spoedig werd het „onderzoek" ingesteld. Als fceide bejaarde menschen nog eenigen argwaan gehad mochten hebben, werd dit weggenomen door het feit dat de „specialist" een foto liet zien waarop men de inrichting aanschouwde,.. Het duurde niet lang, of de „deskundige" kon Zijn diagnose vaststellen. De oogen waren slecht, maar geen nood, er was een bril te ver krijgen die de juffrouw weer zou doen zien, heter dan ooit tevoren. En die bril was nog niet eens duur... slechts 40 gulden behoefde men te t talen en de zaak kwam voor elkaar Hoe ongelooflijk het moge klinken, de beide menschen accepteerden, zonder meer het aan bod en de juffrouw kreeg haar bril. Ongelooflijk. Deze beviel haar niet bijzonder en zoo was zij blij, dat eenigen tijd later dezelfde persoon zich wederom aan de deur ver voegde; hij informeerde vol belangstelling naar het resultaat en toonde zich teleur gesteld dat dit eigenlijk niet zoo bijster meegevallen was. Evenwel,... zij behoefde den moed niet te verliezen, voor... 60 gulden kon zij een ander» bril krijgen, die absoluut afdoende zou zijn. En wéér liet de juffrouw zich bepraten wéér werd na de eerste 40 gulden ten tweede male 60 gulden betaald aan den „deskundigen oogspecialist", die zorgde dat het beloofde apparaat inderdaad be zorgd werd. Waardeloos glas. Het toeval wilde echter dat de heer Bosch van de Weststraat door een toeval achter deze affaire kwam. Direct reeds voelde deze dat er met dit alles iets niet in den haak kon zijn en hij adviseerde de juffrouw dan ook zich maar eens in verbinding te stellen met een oogarts. De juffrouw liet zich thans ten goede raden, ging met haar bril naar den dokter, die alleen kon constateeren, dat de glazen der bril bestonden uit waardeloos glas. Een soortgelijk geval, zoo mogelijk nög ge raffineerder van opzet, betreft dat waarvan een oude heer in de Hoogstraat het slachtoffer geworden is. Aan zijn woning vervoegde zich een twee tal personen, die zeiden te komen als af gevaardigden van de „werklooze sigaren makers" en die een hartstochtelijken aan val pleegden op het medelijden van den ouden heer voor zijn minder bedeelde land- genooten. Het was, aldus de propagandist, zjjn plicht-als-mensch hier te helpen. Dat kon h(j doen door een enkel sigaartje te koopen. Het bleek dat dit enkele sigaartje bestond uit een sortiment van 600 stuks, waarvoor een bedrag van ongeveer 40 gul den betaald moest worden. Niet zoo lang nadat de rookertjes in het bezit van den misleiden stadgenoot waren overge gaan, of wederom kwamen beide „heeren" zich aan de woning in de Hoogstraat melden, ditmaal echter niet als afgevaardigden van werklooze sigarenmakers, doch als leveranciers van lappen stof. Voordeelig aanbod Zij boden stof aan voor e n enorm koopje en als meneer verstandig was, sloeg hij dit aanbod niet af. Het zou hem zeker spijten... Het koopje bleek te bedragen voor de lap de som van 60 gulden, en ook deze oude baas liet zich door de oplichters bepraten en... accep teerde! berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). De betaling geschiedde met een bankbiljet van 100 gulden, waarvan men niet terug had. Geen nood, ze zouden dat papiertje wel even klein maken. De man wachtte en inderdaad kwam men terug. Echter niet met het wisselgeld ten bedrage van 40.doch met een ander aanbod. Ze konden namelijk niemand vin den die het geld klein kon maken, zoodat er geen andere mogelijkheid op te vinden was dan dat meneer maar een tweede lap op den koop toenam. Dit zeggende duwden ze den op zijn geld wachtenden ouden heer een andere lap stof in handen, en... vertrokken. Eindelijk begon het slachtoffer van deze verregaande oplichtingstruc lont te ruiken. Hij vervoegde zich op het Hoofdbureau van Politie alwaar men hem aldra een licht deed opgaan en inzien, dat hij het oor geleend had aan onbe trouwbare individuen, die van zijn goedge lovigheid misbruik gemaakt hadden. Als wij hieraan volledigheidshalve nog kun nen toevoegen, dat de 600 sigaren achteraf van de slechtste kwaliteit bleken te zijn, en prak tisch niet te rooken, kan men een oordeel vor men van de winst die de heeren alleen bij dit slachtoffer geboekt hebben. Een woord van waarschuwing willen wij hier dan ook laten hooren. Men luistere niet meer naar schoone beloften van personen, die men niet kent, opdat men niet met schade en schande moet constateeren, zooals in beide gevallen hierboven, dat men gebruikt is als object van oplichters. Hopen wij dat het de polifie gelukt de hand te leggen op de heeren opdat niet meerdere personen het slachtoffer worden van hun „systeem". Het reisprogramma voor de uitreis van de groep onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. O 13 en O 14, naar Curagao, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. Tichelman luidt als volgt: Donderdag 20 April aankomst te Casa- blanca; Zaterdag 22 April vertrek van Casa- blanca en Donderdag 11 Mei aankomst te Curagao. Het reisplan voor Hr. Ms. „O 16", onder be vel van den luitenant ter zee der le klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik voor een reis naar Nederl.-Indië, via Kaap De Goede Hoop, is als volgt: Vrijdag 28 April, vertrek uit Nieu- wediep; Woensdag 3 Mei aankomst te Lissa bon; Woensdag 10 Mei, vertrek uit Lissa bon; Vrijdag 9 Juni, aankomst te Kaapstad; Woensdag 21 Juni, vertrek uit Kaapstad; Woensdag 28 Juni, aankomst te Durban; Zaterdag 29 Juni, aankomst te Batavia. De brandspuit met slangenwagen van Spuit- huis Ankerpark is met het oog op de herstel ling van de brug, overgebracht naar Politie post Spoorgracht. De Vrijwilligers van den Luchtbeschermings dienst van dien post moeten zich dus bij alarm vervoegen bij posthuis Spoorgracht. Zooals onze lezers zich ongetwijfeld nog zullen herinneren kwam op het laatst gehouden Kantongerecht alhier een niet oninteressante zaak voor be treffende enkele Texelsche en Urker visschers, die naar zee gegaan waren zonder in het bezit te zijn van een mon sterrol. Het vonnis in deze zaak, die nogal wat voeten in de aarde had, en heel wat juridisch stof deed opwaaien zou schriftelijk gewezen worden en wel op Dinsdag 11 April. Thans blijkt, dat de Texelaars P. C. Vlaming, A. Ellen, R. W. Drjjver, J. Drijver en P. v. d. Vis ieder te betalen hebben 6.boete, subs, 1 dag hech tenis, terwjjl de TJrker visscher R. Brands een poene toegedacht werd van eveneens 6.of 1 dag. Wat betreft de schippers W.v.d.Vis en C. Vlaming, beiden van Texel, hun zaken werden aangehouden en zullen ten tweede male op het Kantongerecht voorkomen. 17 April bestaat het 10 jaar. Het Christelijk Mannenkoor hier ter plaatse, onder directie van den heer J. A. van der Vliet, hoopt op 17 April a.s. zijn tienjarig be staan te vieren. Mede ter gelegenheid daarvan heeft men voorgenomen een concert te geven op Maan dag 24 April, des avonds ten 8.15 uur in Casino. De directeur heeft gemeend, bij deze bizon- dere gelegenheid, het publiek ook iets bizon- ders te moeten aanbieden, en heeft dit ge vonden in een werk van grooteren omvang, n.1. „In 't woud", van Richard Hol, een com positie voor baritonsolo, mannenkoor en piano, 't welk ongeveer een half uur in be slag neemt. Er is nog meer attractie. De heer van der Vliet heeft, mede in verband met bovenge noemd werk, de medewerking verzocht en verkregen van niemand minder dan den bas- bariton Laurens Bogtman, uit Hilversum, één der meest bekende en gevierde zangers van dezen tijd. Velen zullen zich nog zijn scboonen zang en muzikale voordracht herin neren, tijdens de uitvoeringen van Bach's Mattheus Passion, door „Toonkunst" alhier. Behalve in de solopartijen van „In 't woud", treedt de heer Bogtman ook nog als solist op tcusschen de koornummers. De koorbegelei ding op den vleugel is in handen van mevr. A. GraafKamp, wier reputatie genoegzaam bekend is. Eenige nummers voor koor S. ca- pella, waarvan er één door den directeur aan het koer is opgedragen, vullen verder het programma. Eén en ander zal zeker vol doende zijn om op den concertavond veel pu bliek naar Casino te trekken. Voor toegangsbewijzen enz. zie men t.z.t. de betreffende annonces. van 8 en 11 April 1939. BEVALLEN: J. C. F. Swaagerde Groot, z.; G. M. M. Louwerensvan Loenen, z.; J. LokmanThurkow, z.; H. A. NassijWillem- sen, d.; G. P. PetersRietel, z.; L. Klein Riemers, z.; W. C. F. Gigengack-Goedemans, d.; H. J. OrijStuifbergen, z.; H. L. Krijnen van den Bogaerde, z.; W. van Weenen Wittenberg, z.; A. KrijnsZwemmer, d.; M. KeijserDekker, d.; A. F. M. Boendermaker Herweijer, d.; M. A. LamereeSchenk, z.; I. JacobszWezelman, z.; A. Rademaker van Ooijen, z.; A. LagerveldSteilberg, z. OVERLEDEN: J. van Oosten (m), 70 jaar; P. Visser (m), 88 jaar. WRIGLEY'S P.K. stelt U in 8Jfat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. tanden'achotmgaaf en «terk te houdnn Doktoren en tandartsen bevelen het *a Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bu de hand. H T 4< Wij vestigen de aandacht op de hedenavond 8.15 u. in Casino te houden vergadering van „Eenheid door Democratie". Voor de namen der ►sprekers verwijzen wij naar cle advertenties in de Heldersche Courant. (De Jaargetijden). Naar men ons verzoekt te melden, moet de uitvoering van bovengenoemd oratorium, het welk onder leiding van den heer A. J. Leewens op Zondag a.s. door Helders R.-K. Gemengd Koor" in het gebouw van den R.-K. Volksbond zou plaats hebben, worden uitgesteld wegens militaire bezetting van het gebouw. Per advertentie zal de juiste data worden gemeld. Naar men ons mededeelt, heeft een mail verzending plaats naar Hr. Ms. O 13 en O 14 op 15 en 16 April a.s., naar Casablanca. Laat ste buslichting hoofdpostkantoor 20.55 uur. VERLOTING W.S.V. .ZILVERMEEUW' Onder verwijzing naar de advertentie, voor komende in het Advertentieblad van heden, vestigen wij de aandacht op de verloting van bovengenoemde Wandelsportvereeniging, die Donderdag 13 April, 's avonds om kwart over acht, zal plaats hebbenin het Clubgebouw Hoogstraat 14. AUTOPED VERDWENEN. Een dame deed op het Hoofdbureau aan gifte, dat een autoped van haar kind ver dwenen was. WAAR IS DIE FIETS? Een bewoner van de Dijkstraat kwam giste ren tot de ontdekking, dat zijn fiets, die hij ergens neergezet had, op onnaspeurlijke wijze verdwenen was. Ook hiernaar stelt de politie een onderzoek in. Het prachtige, haast zomersch aan doende weer, laat de schoolvoetballende jeugd niet in den steek. Na een prachtige inzet op Zaterdag, volgde een haast nog mooiere Dinsdag na Paschen, den dag waarop het schoolvoetbaltournooi na een onderbreking van twee dagen met her nieuwden ijver en ware doodsverachting soms werd voortgezet. Om negen uur was alles weer present om voor de eer van hun school te spelen. En dat is een heele groote eer, die zwaar meetelt. We zagen spelers met zulk een élan om den bal worstelen, dat de groote voetbalclubs daar menigmaal eens een lesje aan kunnen nemen. Neem bijv. het tweede elftal van de R.-K. Jongensschool. Met 10 werd gewonnen van de reservisten van het ttotsche School 8. En het eenige resultaat is, dat ze morgen tegen dat zélfde School 8 in het veld moeten ko men. Maar dapper volhouden, dat zullen ze morgen. Reken maar van yes. Nog maar steeds geen penalty's. Wat dit jaar ontbreekt, is de lust om gelijk toe spelen. Nog niet eenmaal is het voorge komen, dat de beroemde, voor de keepers be ruchte, „penanties" moesten worden geno men. Je hoort 't al langs de lijnen, als het lang gelijk blijft. „Jö, d'rect strafschoppe"... „Ga je mee naar de kool", voorvast?" Maar nog steeds is er een spaak in 't wiel gesto ken door de spelers zelf, zeer ten ongerieve misschienook van ons, die die sensatie, dé sensatie van schoolvoetbal nog zoo graag eens mee zouden willen maken. Jongens, stelt ons niet teleur, de „penanties" moeten er ko men, hoor!" De reservisten van de groote scholen kwa men vandaag voor 't eerst in het veld. Ambachtsschool 2 solliciteerde naar de grootste overwinning, doch hun vijfde slaagde erin er maar13 door te laten; School 14 wint de plak van het jaar, hoor! Het is feitelijk jammer, dat twee van de favorieten morgen reeds tegen elkaar in het veld komen, A.B.S. 2 en Lyceum 2. HL.O. 2 als lachende derde heeft twee „makkies" aan haar derde en vierde om in de finale te komen. De tweede ronde der IMiddeibare Scholen. 's Middags gaven de Middelbare Scholen voor de tweede maal acte de présence. En voor de tweede maal wisten de mannen van Rottier, oftewel de Ambachtsscholieren, een overtuigende veldmeerderheid niet in doel punten uit te drukken. Kweekschool verde digde zich met behulp van enkele hardnek kige dames-supporters (wat een „reuze" stemmen bezitten die dames) manmoedig tegen de als terriers op den bal zittende pu pillen van een wel bekende „meé&ter" van de Ambachtsschool. Het was en het bleef 00, zeer ten ongerieve van de ABS-ers, die daar door een kostbaar punt verspeelden. De Molenstraat-bewoners namen bloedig wraak op de 3—0-nederlaag, die RHBS hen te slik ken had gegeven. Met liefst 4—0 werd het arme Lyceum ingemaakt, dat eigenlijk het veld was ingegaan met de gedachte om de MULO nu eens net zoo'n lesje te geven als ze gisteren de kweekelingen hadden gedaan. Dat heeft hen echter niet glad gezeten, want de ULO-ers vochten voor hun laatste kans en die moesten ze als kampioenen 1938 niet voorbij laten gaan; wilden ze nog een beetje in de gratie blijven bij hun dames-supporters. En ten slotte kwam als klap op de vuur pijl HBS tegen de „kampioens-killer". Han delsavondschool. Het werd een verrassing, want datzelfde drietal, Kousbroek, De Leur, v. d. Poll, bleek ook nu weer een onoverkomelijk struikelblok voor de door twee invallers ver zwakte RHBS voorlinie. Denk eens even aan: Een stampvolle tribune, verdeeld in twee helften: HBS-aanhang; aan de „a're" kant Handelsavondschool-aanhangers. Er werd ge gild, geschreeuwd, gefloten, er waren favo rieten, zooals „Piet Kledder", en „Sally", die om 't hardst aangemoedigd werden. Maar hoe „Sally" ook zijn best deed; hij kon de „hot favorite" Blok niet doen vergeten en dank zij dit gemis bleef het dubbel blank, want nu hielp 't naar voren gaan van De Leur geen steek, daar Schreuder 'm allang door had van de vorige ontmoeting. Zoo verliep ook de tweede dag van het tournooi 1939 in volmaakte harmonie en voetbalvreugd. Afdeeling A, le ronde. School 811—R.K.J.S. 2 Afdeeling B, le ronde. R.K.J.S. 1Centraal 2 Afdeeling C, le ronde. HBS 2Lyceum 2 ABS 5—ABS 2 ULO 2—ULO 3 Lyceum 3ULO 4 ABS 3—RKULO 1 ABS 4Centraal 1 Afdeeling D, 2e ronde. ABSKweekschool LyceumULO RHBSHand.av.school Uitslagen. 0—1 0—4 2—3 0—13 1—3 4—0 1—2 O-O 0—4 0—0 We leven in een tijd van spannende onze kerheid. Er komt weinig positief nieuws door de Telex. Er zijn geen berichten, waaraan men eenig houvast heeft en natuurlijk begint dan de fantasie te werken, weeft men om geruchten onmogelijke verhalen en jaagt men elkaar op. De fantasie van de menschen is een wonderlijk ding en een gevaarlijk geestesapparaat. Hoeveel Duitschers hier b.v. al in Den Helder gearresteerd zijn, is niet meer na te gaan. De fantasie doet het aan tal met het uur groeien. Duitsche en Engel- sche schepen liggen ongeveer vlak voor de Heldersche haven, als men de fantasie van de menschen gelooven mag. Aan de Duitsch Hollandsche grens liggen troepen. De een heeft het gehoord, de ander heeft het gezien en in minder dan geen tijd heeft het bericht zich van de massa meester gemaakt. De bron is zoek en doordat het van mond tot mond gaat, wordt het uitgedijd tot een verhaal, dat ieder gaat gelooven, en dat ieder angst aan jaagt. Wat z(jn nu de feiten van de laatste 24 uur? Ten eerste, dat er internationaal weinig veranderd is. Er is een drukke diplomatieke handeling gaande achter de schermen en men gelooft algemeen, dat Engeland aan Italië nog één kans zal ge ven om zijn goeden wil te bewijzen, die daarin dan zou moeten bestaan, dat Mus- solini zjjn troepen terugtrekt uit Spanje. Een belofte, die Mussolini nog niet nage komen was en die men in Engeland wil zien als een daad van toenadering van Italië. Het antwoord is dus aan Italië. Wil Mus- solinie aan die voorwaarde voldoen, dan zal Engeland niet tot opzegging overgaan van het Britsch-Italiaansche verdrag en dan zal Chamberlain de coupe in Albanië niet willen zien als een opzegging van Italiaanschen kant van dit verdrag. Blijkt Mussolini echter niet geneigd aan dezen wensch tegemoet te komen, dan zal Engeland waarschijnlijk aan Griekenland een verzekering geven van de handhaving van zijn zelfstandigheid door En geland. Dit zou den toestand in Europa niet onbelangrijk verscherpen. De dag van morgen zal over een en ander wel meer licht geven. Engeland zal dan de houding van Italië wel weten en de rede van Chamberlain in het Lagerhuis, zal daarop wel gebaseerd zijn. In den internationalen politieken toestand is dus weinig veranderd en er is dus op het oogenblik geen enkele reden zich daar bizonder ongerust over te maken. En nationaal? Onze minister-president heeft het gisteren duidelijk gezegd: „Ne derland moest zijn defensiestelsel herzien". Die noodzakelijkheid was er gisteren niet, maar die was er al maanden. De Septem berdagen hebben de wenschelijkheid daar van wel zeer duidelijk aangetoond en dat men nu deze dagen gekozen heeft, om die organisatie te herzien, vindt natuurlijk zijn oorzaak mede in de toenemende inter nationale spanning, maar is overigens niets bizonder verontrustends. Tenslotte bij deze onzekerheden nog die groote zekerheid, die minister Colijn gisteren zoo rustig tot het volk van Nederland gezegd heeft. Een woord dat bestemd was voor Katho lieken en Hervormden, voor Lutherschen zoo wel als Doopsgezinden, voor Gereformeerden en Apostolischen, kortom, voor ieder die gelooft, dat ons leven en lot niet ligt in handen van menschen, maar in de handen van God, die boven de omstandigheden staat en die het men- schelijk hart kan leiden naar Zijn wil. Dat is een zekerheid te midden van de onrust en onzeker heden van onzen tijd. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: "G®e.f ,lie"e, fen kans" en „Buldog Drum mond m de klem Rialto, Spoorstraat half 8: Zarah Leander in „Verbannen". fVitte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Docteur"!^6 h°°g aChtei"' en "Mademoilselle Heden: CDiemoc8ratie"!lr: VergaderinS -Eenheid door Opgenomen om 8 our hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 7fii s Temperatuur lucht: Wind: richting: Z.Z.W.; kracht: 5 Ucht °P: 7 uur 22 min

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5