Snelle slagschepen Ingezonden Een kwestie van leven of dood voor ons imperium ïlieaufA uil Ubd Pleidooi voor actieve zelfstandigheids politiek Correspondentie Groot nieuws! Heuglijk nieuws! Hier is Bell-boy, de nieuwe virginia! Geuriger, zachter, milder dan ooit een virginia- sigaret is geweest! Een blijde verrassing van aroma en smaak! Proef Bell-boy en geef toe: „ja, dat is lekker rooken, dat is de virginia die ik zocht! Rook nog heden Bell-boy, de sigaret met het aparte virginia-karakter. Thans alom verkrijgbaar. Visscherij Inschrijving Handelsregister fft Wanneer, aldus lezen wij in „Onze Vloot", beleeft men een historisch oogenblik?" Meestal wordt het eerst naderhand bemerkt, meestal is het reeds geruischloos in den nacht der tijden vergleden, voordat men het zich heeft gerealiseerd. De onderteekening van het accoord van München is zulk een historisch oogenblik geweest, en velen hebben het als zoodanig gevoeld, maar vermoedelijk niet in zijn ware beteekenis, zij beschouwden het meer als een moment waarop de vrede werd gered van den rand van den oorlogs afgrond, dan als het moment waarop een diepgaande politiek-strategische structuur verandering plaats greep. Deze structuurver andering is niet plotseling gekomen en be hoeft ook niet plotseling een explosie te ver wekken, doch zij is geleidelijk gegroeid en het oogenblik in dien groei waarop, soms onder een schok van coïncideerende gebeurtenissen van ondergeschikt belang, de nieuwe figuur van den toestand zich duidelijk begint af te teekenen is een historisch oogenblik, omdat het de overgang van twee stadia markeert. Ook reeds vóór de spannende Septemberda gen van 1938 waren er symptomen en ten- denzen die er op wezen dat een ingrijpende politiek-strategische structuurverandering op handen was, doch het beeld dat zij zou te zien geven, was nog niet duidelijk. Het ka rakter van Minister-President Chamberlain's vredesdémarche bij Rijkskanselier Hitier, heeft alles duidelijk gemaakt en met name het hoofdfeit van het nauwe samenspel tus- schen antikominterngenjoten Berlijn, Rome en Tokio. Nu zou men hiertegen aan kunnen voeren dat dit spel niet steeds zoo nauw be hoeft te zijn als op dat moment. Van Britsche hegemonie naar machtstegenstelling. De ontwikkeling van het internationaal gebeuren, waarvan München het uitgangs punt is geweest, heeft de wereld, en de Brit sche staatslieden in het bijzonder, geconfron teerd met het feit, dat het Britsche woord niet meer dat bijkans totalitaire gezag bezat als voorheen, omdat de Britsche daad er niet onmiddellijk voor de volle honderd procent achter kon worden geplaatst. Was de grond stelling van de Britsche wereldpolitiek steeds geweest dat de Britsche vloot de heerschap pij moest voeren in „the stven seas of the world", d.w.z. in de voor het wereldleven be langrijkste zeegebieden, in de spanende Sep temberdagen van het vorige jaar 'c leek zeer duidelijk, dat Groot-Brittannië, indien dit land het op een conflict had .aten aankomen, voor de keuze zou zijn geplaatst: óf de vloot verdeelen over de Europeeschc wateren en over de Oost-Aziatische wateren, waardoor de positie van het moederland in gevaar zou komen, aangezien voor het „binden" van Duitschland en Italië practis'h de geheele Britsche vloot benoodigd, of de zeestrijd krachten in hun geheel concentreeren in de Europeesche wateren, waardoor de Britsche positie in Azië tegenover Japan zou worden aangetast en wel zoodanig dat met een ver breking van den Britschen strategischen drie hoek Hongkong-Singapore-Australië ernstig te rekenen viel. Met andere woorden de Brit sche hegemonie in de wereld bestaat niet meer en in de plaats daarvan is gekomen een tegenstelling van twee machtscombina ties, die elkaar min of meer in evenwicht houden, zij het dan ook in een uiterst labiel evenwicht. Vóór de totstandkoming van het accoord van München was de tegenstelling langzaam maar zeker groeiende, doch nè, München is zij tot rijpheid gekomen. En daarmede heb ben alle neutrale en kleinere mogendheden terdege rekening te houden en Nederland door zijn zeer belangrijke en tevens kwets bare ligging wel in het bijzonder. De buiten- landsche politiek van deze neutrale mogend heden is steeds geweest op het voormalige feit van de Britsche hegemonie in de wereld, de regeeringen en parlementen dier mogend heden vonden het wel gemakkelijk en vooral „goedkoop" om zich te bewegen ir. de be schermende schaduw van de, immers omni potente, Britsche zeemacht. Van een formeele aantasting van hun sou- vereiniteit en territoriale integriteit door Groot-Brittannië behoefden zij niets te vree zen, niet omdat de Britsche Regeering er een hoogere politieke moraal op na zou hou den dan andere groote mogendheden, maar veeleer omdat het Britsche Rijk reeds aan een territoriale oververzadiging leed die geen verdere uitbreiding meer gedoogde, en boven dien de Britten hadden in den Volkenbond een doelmatig instrument om deze neutrale en kleinere mogendheden voor den wager. van hun diplomatie te spannen. Eenige lezers. Uw meening zal door weinigen gedeeld worden. Deze bijdrage staat op literair hoog peil. Mogelij1 is de belich ting wat eenzijdig, al wordt zeker niet voor een bepaalde richting „propaganda" ge maakt, zooals U meent. Het is ons bekend, dat een zeer groote groep lezers deze lectuur op hoogen prijs stelt en er is dus voor ons geen enkele aanleiding deze bijdrage niet te plaatsen. Als U aan het slot van uw epistel spreekt over „eerlijk commentaar" had U zelf zoo eerlijk moeten zijn u niet te verschuilen ach ter het nietszeggende pseudoniem van „eenige lezers", waardoor eigenlijk uw inge zonden zelfs geen correspondentie waard "is. Red. Heldersche Crt. De positie van deze neutrale en klei nere mogendheden is in die mate gewij zigd dat zij in plaats van beschermd te worden, in de gegroeide machtstegenstel ling van beide zijden gevaar loopen, na melijk: van de zijde der expansieve mo gendheden het gevaar, dat zij als de makkelijkst grijpbare prooien beschouwd worden en van de zjjde van de mogend heden der „oude" machtsgroepeering het gevaar, dat zij als de goedkoopste concessie worden beschouwd om de expansieve mogendheden tevreden te stellen. We kunnen tegen deze min of meer door de politieke noodzaak inge geven immoraliteit nog niet eens alles inbrengen, omdat de „neutralen" in het verleden veelal de belastingbetalers van andere volken hun veiligheid hebben laten bekostigen. Dit is nu afgeloopen. In het bijzonder voor Nederland als de neutrale mogendheid met de grootste wereldoelangen en welks grondgebied over verschillende werelddeelen is ver spreid en dat juist in de gewichtigste politiek-strategische regionen: Noord- West-Europa en Zuid-Oost-Azië. Conclusie voor Nederland: Actieve zelfstandigheidspolitiek. Uit deze hoogst belangrijke positie van Ne derland kan met betrekking tot het nieuwe stadium waarin de wereld-politiek tengevolge van de structuurverandering na „München" is getreden, het volgende worden geconcludeerd: het Nederlandsche Rijk is, ongeacht de houding of den wil van Nederland zelf, een element in een eventueel wereldconflict en zelfs, onder bepaalde omstandigheden,1 een element van beslissing. Het zal echter van Nederland's wil of houding afhangen of hr' zal zijn een pas sief element, een willoos object, dat de strij dende pa'-tijen ieder voor zich willen bezet ten en bezitten en waarbij door de groote mogendheden gehandeld wordt volgens het bekende recept „sur vous, chez vous et sans vous", of dat het zal zijn een actief element, geen object dat wordt behandeld, maar een factor die bepaalt, die zelf niet alleen eigen lot bepaalt, doch tevens mede het lot van de wereld op de wijze als iedere andere groote mogendheid. Wént in feite is Nederland een groote mo gendheid, immers Nederland heeft de bevol kingssterkte van een groote mogendheid (tusschen de 70 en 80 millioen) tn Nederland heeft de economisch-financiëele hulpbronnen van een groote mogendheid. Dit wil natuur lijk niet zeggen uat Nederland daarmede in kracht gelijk staat of zou moeten staan met Engeland, Amerika of Japan, doch op grond van de feiten volgt Nederland in orde van beteekenis direct op Duitschland, Frankrijk en Italië. Het eenige wat echter voor Neder land aan de positie van groote of eerste- rangs-mogendheid ontbreekt is het weer- machtsapapraat van een groote mogendheid. En dit laatste is als sluitsteen noodzakelijk om een actieve factor in de wereld te zijn en om de zelfstandigheid van het rijksbestaan integraal te handhaven. Actieve zelfstandig heidspolitiek is het dynamisch uitbuiten van de gelegenheden en mogelijkheden die het eigen grondgebied en de eigen positie bieden, teneinde in economisch en cultureel opzicht de krachten te kunnen ontplooien naar de mate van de talenten die een volk in het wereldbestel historisch en actueel zijn toebe deeld. Uiteraard binnen de grenzen van inter nationaal recht en verdrag. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet i.eruggezonden.) HET MOBILISATIE KRUIS. Het is niet mijn gewoonte met gewezen leden van den Bond een polemiek te voeren, maar waar de heer De Jong in zijn ingezon den van 6 dezer een grove onwaarheid neer schrijft voel ik mij gedwongen daarop even in te gaan. Het is van den heer De Jong heel onver standig dergelijke dingen te schrjjven, omdat hij zelf weet, dat zulks onjuist is. Hij schrijf o.a.: ,Ik ging niet om persoon lijke principes, maar het ging over het na dansen op een feestavond". Met de bewijzen in myn dossier kan ik ver- klafen: le. dat de heer De Jong heeft bedankt omdat hij niet bereid was een bjj meerderheid van stemmen genomen besluit van de alge- meene ledenvergadering uit te voeren, indien een dergelijk besluit tegen z(jn principes was. 2e. dat de heer De Jong reeds was afgetre den, toen het nadansen in stemming kwam. Deze feiten zijn dus in strijd met de bewe ringen van den heer De Jor.g, en hieruit blijkt degelijk, dat hij niet is afgetreden om het nadansen op een feestavond, doch uitslui tend om persoonlijke principes. Wellicht kan ik in dit verband het geheugen van den heer de Jong even opfrisischen, door hem te verwijzen naar de door hem tijdens zijn voorzittersschap en achter de ruggen van de bestuursleden om gevoerde corresponden tie met het H.B., d.d. 23 April 1938 en naar het door hem ontvangen schrijven van den Bondsvoorzitter dd. 29 April d.a.v. met de daarin neergelegde suggesties, Meer wil ik er momenteel niet van zeggen, omdat deze dingen m.i. niet in het openbaar dienen te worden behandeld, maar als de heer de Jong iemand wil betichten over een on waarheid neerschrijven, dan dient hij eerst zijn hand in eigen boezem te steken, alvorens hij zijn pennevrucht prijsgeeft aan de open baarheid. U, geachte redactie, met dank voor de plaatsruimte, met verschuldigde hoogachting, A. UITHOL, Voorzitter van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekniis". DE FEESTAVOND VAN DEN NATIONALEN BOND „HET MOBILISATIE KRUIS" Wij willen den heer Uithol voor het laatst gelegenheid geven zich „zakelijk" te verdedi gen naar aanleiding van ons onderschrift on der het laatste ingezonden stuk van den Nat. Bond het Mobilisatiekruis. Wjj hebben zijn uit voerig ingezonden, dat verschillende pertinen te onwaarheden bevatte en veel persoonlijke aanvallen, die met de zaak van dezen „feest avond" niets te maken hebben, sterk moeten bekorten. Het zakelijke gedeelte volgt hieronder. Wij hebben het Ingezonden klaargemaakt in onze bestuursvergadering van Vrijdag 31 Mrt. jl., met volledige instemming van het geheele bestuur (één bestuurslid was wegens ziekte afwezig) en nu vragen wij ons weer af, waar om erkent uw redacteur zulks niet, het was hem toch b_kend. Uw redacteur haalt in zijn onderschrift eenige regels aan uit een gezongen liedje, die hij minderwaardig vindt, laag bij den grond en in strijd met iedere ideëele opvatting van het huwelijk, maar hij vergeet daarbij te vermelden in welk verband het werd gezongen of voorgedragen en hij houdt daarbij ook geen rekening met dichterlijke vrijheden. Voorts doet het ook vreemd aan, dat het zelfde gezelschap, n.1. het duo „ROVO" meer dere malen in Den Helder is opgetreden en wel voor de vereeniging „Moed, Volharding en Zelf opoffering, 41e voetbalvereeniging „HRC", enz. en steeds waren de verslagen in de Heldersche Courant onverdeeld gunstig. Met verschuldigde hoogachting, Namens het Bestuur van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis", afd. Den Helder, A. Uithol, Voorzitter. No6 een enkele opmerking onzerzijds. Wat be treft onze opmerking, dat niet het geheele be stuur het ingez. stuk onderschreef, bevestigt de heer Uithol, in zijn mededeeling, dat een be stuurslid, wegens ziekte afwezig was. Want juist dit bestuurslid heeft geprotesteerd en r Juist dat eene bestuurslid heeft het be stuur dan ook geheel buiten kennis van zijn ingezonden van den vorigen Donderdag gela ten en juist, dat eene bestuurslid verzekerde ons, dat hij voor het stuk geen verantwoor delijkheid wilde dragen. Wij hebben niet an ders beweerd. Over die dichterlijke vrijheden" van het duo „Rovo" zullen we maar het zwijgen toe doen. Vrij waren ze wel, maar dichterlijk ze ker niet. Dat dit gezelschap meermalen in Den Helder geweest is en toen een gunstige critiek heeft gehad, zegt niets. De samenstelling van het programma heeft immers groote beteekenis en dande vereenigingen, die de heer Uithol noemt, zijn in zeker opzicht eenzijdig gerichte vereenigingen. De bond van den heer U niet. Daarmee had hij juist rekening te houden. Meer willen we over deze overkwikkelijke geschiedenis niet zeggen en wij besluiten hier mee de discussie. Red. Heldersche Crt. Urk, 10 April. Door 14 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 105 pond lijn- of beugaal, van 12 tot 20 pond per vaartuig, prijs 39 tot 40 ct.; 50 pond kuilpaling, 22 tot 23 ct.; 510 pond versche snurrevaadschol, 10 tot 15 ct.; 140 pond gestuurde poonen, prijs 6 tot 7 ct. en 70 pond Noordzeeschol, 13 tot 16 ct.; alles per pond. De visscherij op de voormalige Zuiderzee is door onze IJsselmeervloot weer begonnen. De aal- en palingvisscherij wordt uitgeoefend door de motorlooze teilvaartuigen en de kleine motorvaartuigen. De dagvangsten van de motorlooze zeilvaartuigen bedragen ten hoog ste 5 tot 8 pond per vaartuig; indien het we der warmer gaat worden, zullen de vangsten per nacht zeer gaan toe nemen. Het vorige jaar was de visscherij al beter, om reden de maand Maart toen bijzonder warm weer gaf De kleine motorvaartuigen hebben dan ook de gemaakte onkosten aan olie enz. nog niet kunnen verdienen. De weekresultaten waren veelal maar 10 tot 20 gulden per motorvaartuig. De kustlijnaalvisschers maakten maar vang sten van 6 tot 7 pond per vaartuig. De eroote stoomlijnaalvisschers zullen de visscherii nu deze week gaan beginnen. Onze vloot, welke aan het visschen is be noorden den Afsluitdijk op haring, heeft noa zeer weinig kunnen vangen. De vangsten zijn in de meeste gevallen niet hooger als enkele tallen (de geheele aanvoer). De verdiensten van onze kamer- en komvisschers waren dan ook zeer gering. In de meeste gevallen totaal niets. Indien de visscherij op haring dan ook niet beter gaat worden zal de visscherij op aal en paling worden begonnen. Het vorige jaar was de voorjaarsharingvii' acherij al teleurstellend. Waren 14 dagen geleden de verdiensten vaa de Noordzeevisschers zeer gering, verleden week waren deze maar tot matig te noemen In het geheel werd er 3 tot 4 etmaal op öt Noordzee gevischt. De snurrevaadvaartuigen welke ver van de kust visschen, maakte! weekresultaten van 190 tot 310 gulden pK snurrevaadvaartuig. Deze snurrevaadviscl was duur in prijs. De groote motorvaartuigen voor Texel en Terschelling boekten gemiddel de weekresultaten van 160 tot 250 guktë per motorvaartuig. De kleine motorvaartu gen voor de kust van IJmuiden en Schevenir gen hadden weekresultaten van 65 tot 12 gulden per kustvaartuig. De garnalenvft' schers voor de pier van IJmuiden hadden 8) tot 125 gulden per garnalenvisscher. Verleden week was de versche visch, we® werd afgeslagen van enkele motorvaartuig® en snurrevaadvaartuigen zeer duur in pril'5' Veel versche snurrevaadpoonen werden e: aangevoerd. De gestuurde visch van IJmui" den of elders was maar matig in prijs. De vorige week (3 tot en met 8 Apn» werd door 2 tot 14 vaartuigen per dag den gemeentelijken vischafslag alhier voerd: 79 pond kuilpaling, prijs 21 tot 23 ct.; I1® pond lijn- of beugaal, 28 tot 40 ct.; 870 pen» versche snurrevaadpoonen, prijs 10 tot 15 ct,| 400 pond versche schar. 8 tot 10 ct.100 po»11 Rog, 9 tot 11 ct.; 200 pond gestuurde P°°' nen, 6 tot 7 ct. en 100 pond schelvisch, pi" 9 tot 10 ct.; alles per pond. Urk, 10 April. Door 5 vaartuigen werf heden aan de gemeentelijke Vischafslag alhi® aangevoerd: 56 pond Lijn- of beugaal, van 1 tot 23 pond per vaartuig, prijs 30—35 cent. 44 pond Kuilpaling, prijs 24—25 cent, ali» per pond. Wijziging11' D e n H e 1 d e r H. van Willigen, Zuidstraat 82, winkel in ren; overgegaan aan Mej. E. P. v. WlII1& H. de Wit, Brouwerstraat 6567, schoen kerij, enz.; lederhandel: Sluisdijkstraat overgegaan aan: A. de Wit. Texel: J. van Beem, Den Burg, drogisterij, eng' gevestigd te Den Burg, Koogerweg 2b.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6