tarzan Vreeselijke misdaad te Holten 1IM pi olifant* mannen Wie het eerst in Sydney is*** Melkbezorger en oude man doodgereden Vliegdemonstraties op Ypenburg Radioprogramma tPiohm op jee btaAm aan iaat EDGAR RICE BURROUGHS Vrouw verbrand te Delft Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn DOOR K.N.I.L.M. wint het! Het Australische blad de „Sydney Morning Herald" bevat een artikel van den lucht vaartmedewerker van genoemd blad, waar in de ze constateert dat blijkens de einde Maart gepubliceerde officieele statistiek van de 100 genummerde luchtpostdiensten uit Groot-Brittannië, die sedert de officieele opening van het vliegbootcnschema op 1) Augustus van het vorig jaar, Sydney heb ben bereikt, slechts 46 te Rose Bay zijn aan gekomen op den dag, waarop dit volgens de dienstregeling moest gebeux-en. In tegenstelling hiermee hebben 88 pet. van de Nederlandsche vlieg tuigen hun Europeesche post pre ekt; op den in de dienstregeling vastgestelden tijd te Sydney afgele verd. Een onderzoek naar de oorzaak van het; hooge percentage vertragingen in de toe komst der vliegbooten te Sydney toont, dat in de meeste gevallen de vertraging werd veroorzaakt doordat Imperial Airways te Singapore te laat was met de post, die moest worden overgedragen aan de Quan- tas Empix-e Airways. De regelmaat van de Britsche dienst heeft te lijden gehad door het verlies van een aantal vliegbooten, waarvan eenige door het ontbreken van een behoorlijk middel tegen ijsafzetting, en verder door de vertra ging in de levering van de nieuwe Arm- strong-landvliegtuigen, die na de levering niet bleken te voldoen en naar de fabriek terug werden gezondeix om gewijzigd te worden. Landvliegtuiq sneller. Volgens den Australischen schrijver zou het Britsche luchtvaartministerie thans in zien dat wat snelheid betreft het landvlieg- tuig te verkiezen is boven de vliegboot. Een aantal snelle landvliegtuigen is besteld en zal gebruikt worden voor het snelle lucht- pestvervoer tot Singapore. De Dougas-D.C. 3 die de K.L.M. ge bruikt tusschen Amsterdam en Ba tavia heeft zonder wind een kruis- Met wrede, berekenende blik sloegen Spike en Troll Gonfala en haar twee begeleiders gade. Zij hadden beiden dezelfde gedachte. Zfj moesten op de een of andere manier zien zich van het meisjes meester te maken, dat, zoals zij dachten, toverkracht verleende aan de juwelen, die zij bezaten. Nadat de eerste snelheid van minstens 30 mijl per uur sneller dan de vliegbooten ter wijl de Lockheed-14 van de K.N.I. L.M. tusschen Batavia en Sydney ney ongeveer 70 mijl per uur snel ler is. vreugde over het vinden va i het meisje gezakt was, viel er een donkere wolk over hun hoop, want hoe zouden zij haar uit het goed be waakte kamp kunnen ontvoeren, alleen ge wapend met jxijl en boog? Doch het noodlot loste het probleem voor hen op. Ze hoorden de drie mensen spreken over een leeuwen jacht voor de volgende dag. „Ik vind, dat Gonfala hier in het kamp moet blijven," zei Wood, „doch als wij met drie mannen waren, zouden we ons verder kunnen verwijderen en een grooter terrein kunnen afzoeken „Ik ga mee op jacht, ik zal de derde man zijn," lachte het meisje. Geen enkel protest kon haar van haar voornemen afbrengen. „Denk eraan, dat ik geen „beschaafde vrouw" ben", Volgens de dienstregeling van de Empire vliegbootendienst duurt de reis Southamp- tonSydney ongeveer 10 dagen, terwijl de gecombineerde Nederlandsche luchtvaart maatschappijen het doen in 7 dag. Automobilisten verontschuldigen zich. Gistel-ochtend dienden voor de Haagsche rechtbank twee zaken betreffende een aan rijding met doodelijkcn afloop. De eerste zaak beti'of een aanrijding op 16 Januari des morgens omstreeks zes uur op de Haag- weg onder Loosduinen. De 40-jarige G. de J. directeur eener N.V. te Loosduinen, reed dien morgen, toen het nog duister was, in de lichting Den Haag met zijn auto een melkbezorger van achtei'en aan. De man is later aan de bekomen verwondingen overle den. Verd. verklaarde den man te laat gezien te hebben en ontkende ten stelligste schuld. De Officier van Justitie eischte een geld boete van 75 gulden of twee maanden hech tenis Uitspraak 25 April. Voetganger weifelde. De tweede zaak betrof den 33-jarigen chauffeur G. N., die op 23 Januari op de Kalvermarkt te 's-Gravenhage, den 79-jari- gen J. B., die te voet den weg ovex-stak, met zijn auto had aangereden, tengevolge waar van de man is overleden. Uit de getuigen verklaringen kwam vast te staan, dat de oude man zeer weifelend en voetje voor voetje den rijweg was overgestoken. Een getuige a décharge verklaarde, dat het slachtoffer zich geregeld aan drankmis- bruik te buiten ging. De verdachte verklaarde, dat hij den man, die in het donker gekleed was, in het geheel niet gezien had. Requisitoir nemend, zeide de Officier van Justite, dat verd. den man had kunnen zien, en eischte ter zake van dood door schuld een geldboete van 20 gul den subs. tien dagen liechtenis. De verdediger, drong aan op vrijspraak, subsidair een zeer geringe geldboete en verzocht in geen geval het rijbewijs van ver dachte in te trekken. Evenals in de vorige zaak zal de recht bank op 25 April uitspraak doen. Oude man vermoord gevonden. Zijn vrouw ernstig mishandeld. Geldzucht de drijfveer. In den vorigen nacht is de ruim 71- jarige landbouwer D. J. Leetink in zijn woning te Look, gemeente Hol ten vermoord. Zijn ongeveer 61 jari ge vrouw is ernstig mishandeld. Gisterochtend ging een buurman van het echtpaar Leetink de woning binnen, omdat naar zijn meening, de luiken lang gesloten bleven. Hij trof hier een groote wanorde en tot zijn ontzetting vond hij den man ver moord op bed liggen. In de keuken hoorde hij kreunen. Hier ontdekte de buurman vrouw Leetink in zeer ernstigen toestand. Onmiddellijk waarschuwde hij een der omwonenden, die op zijn beurt een dokter waarschuwde en ook de politie van de mis daad op de hoogte stelde. Zij waren spoe dig ter plaatse. Dokter Gerritse uit Holten constateerde bij den landbouwer den dood. De vrouw werd in bewusteloozen toestand aangetrofen. Zij is met een scherp voorwerp ernstig mishandeld. De drijfveer tot deze misdaad is vermoe delijk roof, aangezien het bekend was, dat de familie Leetink veel geld had. Het onderzoek is in handen van rijks- en gemeentepolitie. Bijzonderheden. Omtrent den moord te Holten vernemen wij nader, dat de misdaad in de kleine boerderij van het echtpaar LeetinkTem pelman omstreeks twee uur is geschied. De man is met een'sclierp voorwerp ver moord en had voornamelijk verwondingen aan hoofd en hals. Alles wijst er op, dat aan den dood een worsteling is voorafge gaan. In de kamers was alles overhoop ge haald. De vrouw, die zich nog niet ter ruste had gegeven, werd op een keukenstoel in bewusteloozen toestand aangetroffen. Ook zij had ernstige verwondingen aan het hoofd, eveneens met een scherp voorwerp toegebracht. Nadat dokter Gerritse de vrouw de eerste geneeskundige hulp had verleend, kwam het bewustzijn nog even terug. Zij kon de politie toen mededeelen, dat twee mannen de boerderij waren binnengedron gen. Meer kon zij niet verklaren, daar zij in zeer overspannen toestand vei-keert. Per zie kenauto is de vrouw naar het St. Jozef-zie kenhuis te Deventer vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. Groote belangstelling. De vliegdemonstraties die tweeden Paasch- dag op 't vliegveld Ypenburg werden gege ven als opening van het zomerseizoen zijn dank zij het mooie voorjaarsweer zeer ge slaagd. Niet minder dan 8000 bezoekers wonnden de demonstraties bij, welke in een zeer vlot tempo werden afgewerkt. Het programma werd om half drie ge opend met een vlootschouw, bestaande uit 10 vliegtuigen welke voor het publiek defi leerden en waarvan elk type voor de mi crofoon door den heer van der Burg werd toegelicht. Vervolgens werden twee voor- gevlogen, die groote snelheid en wendbaar heid demonstreerden. Hierna werd 'n open bare les gegeven, waarbij op aanschouwe iijke wijze het vliegen werd gedemonstreerd zóoals dit door de instructeurs van de Na tionale Luchtvaartschool wordt geleerd. Ver volgens bracht de heer van Graft, oudste instructeur van de N.L.S. een komisch nummer, waarin hij het deed voorkomen dat hij niet kon vliegen en allerlei capriolen uithaalde boven de ti'ibunes, tot gi'ooten schrik van het publiek. Men is van plan bij de volgende demon straties telkens een dergelijk shownummer in het programma in te voegen. Acrobatiek. Met het zweefvliegtuig Rhön Bussard werd een zweefvlucht gehouden, waarna de heer Sipkes, instructeur van de N.L.S. met de P.H.—A.P.Z. een nummer kunstvlie gen ten beste gaf, waarbij vooral de acroba tiek op zeer geringe hoogte in den smaak viel. De hr. v. Graft bracht nog een nieuw nummer, n.1. door op 300 meter hoogte een vijftal opgerolde linten uit te werpen en deze naderhand in de vlucht stuk te vlie gen. Dan was er nog een nieuw snufje op reclamegebied en het bekende ballonram- men, waarbij de vrij sterke wind de vlie gers nogal eens parten speelde. zei ze, „ik ben op jacht geweest met de Kaji. Dus we gaan morgen op jacht, gesepareerd en zullen een groot gedeelte van het oerwoud afzetten. Wood bromde nog wat na. Over de gezichten van Spike en Wood gleed een sinistere glimlach. Gisterochtend vxoeg is in een woning aan het Zuideinde te Delft, de alleen wonende 79-jarige weduwe v. d. H. in brand geraakt en om het leven gekomen. De vrouw wilde met petroleum de kachel aanmaken en daar bij hebben haar kleeren vlam gevat. Een buurvrouw, die door rookwolken werd ge waarschuwd, ging de woning binnen en doofde de vlammen. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. V. 116 - 03H K DONDERDAG 13 APRIL 1939, Hilvereum I, 1875 en 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.0012.09 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Ber.), 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10,45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. (1.001.15 Gramofoonplaten) 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Quatremains en gramofoopplate.. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Apollo-ensemble. 6.30 Berichten, Causerie over de Zending van het Leger des Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking-. 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie vanwege de Centrale voor werk- loozenzorg. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie over de Rijtijdenwet. 9.30 Zang en piano. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek (10.4511.00 Gymna stiekles). Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. AVRO-Uitzeiiding. 8.00 Gx-amofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vx-ouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.10 Het Omroeporkest en solist. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 12.45 Het AVRO-Amusementsorkest. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voer de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor groote kinderen. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Salonorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De AVRO-Dance-band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal en mede- deelingen. 8.20 Het Omroeporkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Vroolijke dialoog, (op.). 10.15 AVRO-Vaudeville-orkest en pianoduo.. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Gra mofoonmuziek. FEUILLETON. 17. Ze zwijgen beiden. Eva hoopt, dat er nu maar gauw iemand komen mag, ze zoekt naar iets, waarmee ze zich tijdelijk een houding kan geven, want bij dergelijke incidenten, hoe onbelangrijk ook, komt er iets straks in de stemming, dat haar een onbehaaglijk gevoel geeft. Ze weet hoe tante nu voor zichzelf al haar grieven tegen haar nichtje op een rijtje uitstalt. En bij de minste aanleiding bestaat er kans, dat ze van die uitstalling een oog getuigenverslag gaat geven, aangevuld met eigen inzichten. Tante bedoelt het goed met Eva en ze is tante heel dankbaar, dat ze zich over haar ontfermt. Maar een rijke dame van zestig, boordevol oude begrippen en conventies, samenlevend met een modern jongmeisje: dat moet gaan broeien en dikwijls branden zelfs. Toch is Eva geen prototype van haar soort, heelemaat niet! Ze doet den volke geen sport- termen kond met een harde stem en wil evenmin alles beter weten dan iedereen. Maar ze mist aan den anderen kant tantes levens ervaring. Want rijkdom is geen schild tegen alle hardheden in het menschelijk bestaan. Tante heeft diepe teleurstellingen te verwer ken gehad, waarvan Eva niets beseft. Ze ziet in de dagelijkschen omgang alleen tantes uiterlijkheden, die werkelijk dikwijls irritee rend zijn en haar prikkelen tot verzet en cri- tiek. Zoolang ze zich daarin beheerschen kan, gaat het goed, maar Eva is gauw heftig en flapt er dan vaak een meening uit over dingen, die ze soms wel, maar meestal nog niet kan beoordeelen. En dan heb je het spul natuurlijk gaande, zooals ze zelf zegt. Ze blijven gelukkig niet lang zwijgen, want er wordt na een paar minuten gebeld. Het netjes in 't zwart gekleede, maar toch ar moedig aandoende bellehitje doet open en ziet een juweel van een auto voor den stoep staan, waaruit een elegante chauffeur zijn on elegante meesteres bij haar stuntelige landing behulpzaam is. Deze meesteres, freule van Aldema, blijkt aan Eva's voorspelling betreffende het op pikken der autoloozen in ruime mate vol daan te hebben, want de halve krans komt met veel hè-hè's en één-twee-hoepla's uit de kussens van den ruimen wagen omhoog, stapt daarna den stoep op en het huis binnen, waar de hit zwoegt onder de mantels en hoeden. Foei foei wat een wind! zucht de freule. Ze heeft een deftige mond met groote tanden en in haar kleeding werkt ze veel met zwart en paars. Dag Carolien, daar zijn we hoor, ik heb deze dames maar even aangehaald en pas sant, anders hadden ze er onmoöglijk door- gekund! Dag Adèle, dat is héél attent van je. 't Zou zoo jammer geweest zijn van onzen middag! Twee auto's komen achter elkaar het hek binnenrijden en maken de krans voltallig, op Paula de Koning na, die kort daarop binnen komt, na de hit vriendelijk in haar wang ge knepen te hebben. Het wordt een koorzang, met als Leitmotiv: Maar Paula, heb je geloopen in dit weer! en Paula als soliste jubelend erbovenuit: Het is juist verrukk'lijk in den storm te loopen! Eva schenkt thee, het binnenmeisje ser veert, waarna Eva koekjes presenteert. De koekjesschaal zelf laat niets te wenschen over, maar inplaats van fijne soorten gebak, bevat ze de goedkoopste cakejes, die maar te krijgen zijn. Tante is in sommige opzichten zuinig en demonstreert dar soberheid. Onder de thee wordt er druk geconserveerd in de verschillende kringetjes. Aan tafeltje nummer 1 doet de oude juffrouw Baldriaansen een droef verhaal van een nicht, die na een gelukkig huwelijk weduwe was geworden en het stoffelijk overschot van haar man in Zwolle liet opgraven, om het in Breda weer ter aarde te doen bestellen. En nu gaat ze naar Indië, de stumper! Ze weet niet waar ze het zoeken moet. Maar ze krijgt daar een werkkring en dat is mis schien een uitkomst voor haar, vertelt juffrouw Baldriaansen. Zeult ze dien man dan ook weer mee? informeert Paula harteloos. Maar Pèula! Hè nee, dkt mag je niet zeggen, foei! verwijt het koor. Maar die vraag ligt toch voor de hand! verdedigt Paula zich. Ja, dat is zoo helpt tante haar on verwachts en Eva, ineens weer wat meer met haar verzoent, denkt bij zichzelf: Wat een wondere engel ben je toch! —Eva, wil je nogeens presenteeren, praat tante Carolien tactvol over het pijnlijke onderwerp heen. Nadat ieder voor de tweede maal van thee is voorzien, houdt Eva freule van Aldema de schaal met cakejes weer voor, die verrukt uitroept: O wat hééerlijk, mkg ik er nog eentje! Na de thee begint de krans actief te worden en zet zich aan het zendingswerk: het naaien voor de hospitalen van lakens, sloopen, kleeren, enzoovoort. Paula leest voor uit Christus langs de Indische heirweg van Stanley Jones. Tot bij vijven luisteren ze allen aandachtig en geboeid. Mag ik nu eens ophouden? vraagt Paula dan: 'k zal trouwens zoo op moeten stappen om op tijd thuis te zijn. Maar mevrouw de Koning, u kunt toch met ons meerijden, biedt freule van Aldema gul aan: we schikken wel wat in, dan gaat het best. De freule tutoyeert Paula niet. Van haar standpunt zou de verhouding dan wat kl te familair worden. Heel lief van u freule! zegt Paula: maar ik zou graag terug ook loopen, want als huisvrouw kom je niet zoo erg veel in de fris- sche lucht. Ja maar kind... begint juffrouw Baldriaansen. die storm, wilt u zeker zeggen? vult Paula aan: maar u weet hoe ik daar juist van geniet! Juffrouw Baldriaansen schudt haar hoofd. Die jonge vrouwen van tegenwoordig. Juffrouw van Aghterkerke, mag Eefje Dondex-dagavond bij ons komen? vraagt Paula: neef van Tuilen komt dan ook met zijn ouders. Hij is zeeman, zooals u meen ik al eens eerder van me gehoord hebt. Hij heeft pas een avontuurlijke reis achter den rug en zal er wel interessant van kunnen vertellen. Paula vindt Eva's bestaan bij tante wel wat saai voor een jong meisje en probeert vaak haar wat vertier te bezorgen. Als ze niet te laat thuiskomt heb ik er geen bezwaar tegen, maarvoegt tante er, even wat aarzelend, aan toe: die neef van je, die zeeman isnee, dat herinner ik me niet. Ennewat is dat voor een jongmensch? vraagt ze, wat angstig Paula te kwetsen. Maar ze weet van haar familie niets af en de van Aghterkerkes zijn uiterst nauwgezet op het punt van hun omgang. Wat Tom voor een type is? zegt Paula: nou, een zoon van notaris van Tuilen uit Arnhem, een lievelingsneef van me nog wel! Dit stelt tante eenigszins gerust, maar de freule vraagt: En is die zoon van notaris van Tuilen zééman geworden? ,Ja zeker freule, hij is stuurman bij de Atlantische Lloyd. Dat is toch een goede betrekking! zegt Paula, even geprikkeld. omdat uit de toon, waarop freule van Aldema zééman zei, duidelijk spreekt, dat zij dit beroep van den zoon niet over eenkomstig de waardigheid van zijn vaders positie acht. O... ja... ja, dat is te zeggen... ik dacht, dat het vak zeeman meer geambieerd werd door... door kleinburgerlijker menschen, meent de freule. Dat dacht ik ook, zegt tante. Mijn broer was predikant en mijn neven bekleeden nu ook beiden het ambt, —zeurt juffrouw Baldriaansen. Dit is haar familie trots en een ontmoeting met deze dame, zonder dat ze het gesprek op haar broer en zijn zoons brengt, hoe dan ook, is ondenkbaar. En wij Hollanders heben zooveel aan onze zeelui te danken volgens de geschiedenis boekjes! zegt Paula: Hoeveel liederen zijn er niet aan ze gewijd: Kom ga mee naar de zee, hou je roer recht en de wereld rondzwieren in het topje van de mast, om een paar voorbeelden te noemen. Over zeelui is zelfs meer gezegd dan over notarissen of dominees; ontdekt deze nederige pre dikantsvrouw. Ja. dat was vroeger! vindt tante: maar toen was het heel wat anders dan nu met die groote, veilige schepen langs vaste routes, Toch schijnen er nog weieensmoeilijk heden te zijn, verdedigt Paula haar neef: deze reis brak de schroefas van zijn boot, midden op de Atlantische Oceaan. Er' is toen een sleepboot naar te toegegaan, die met moeite en in slecht weer het schip naar Lissa bon heeft gesleept. De kranten hebben er over geschreven. hi-7~ Ik h.®nnner het me niet, maar ik let ook bijna, nooit op die berichten, zegt de freule. E"h°elang duurde het voor die sleep boot erbij was? vraagt Eva. Tom Ik mn6VWjfe daRen' maar mi^chien zal - DonderdaS weI wat meer van ver- (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7