De laatste minuten van jjose Antonio Primo de Rivera Om s Lands vo'strekfe onzijdigheid Ongenoode Paaschgasten Inbrekers lieten zich insluiten Van huis uit een „rebellenstaat" Inlanders bedrogetl Bijna honderd extra treinen Celbezoek werd niet op prijs gesteld Telefoneer niet te veel Onze Waar zijn de 45 mille? Tientallen koeien verbrand Huzaar gewond langs den weg Amerikaansche bommenwerpers in ruste. BROEDER VERTELT OVER DE TERECHTSTELLING IN ALI CANTE. ALS KROONJUWEE- LEN BEWAAKT. EEN LEVEN VOOR EEN IDEE. (Van onzen specialen correspondent). BURGOS. Eenige dagen geleden kwam Miguel de Rivera, de broeder van den stichter der Spaansche Phalanx, de militaire dictatuur die na het vertrek van koning Alfonso in Spanje den kop opstak, José Antonio Pri mo de Rivera, uit re.publikeinsche gevan genschap naar Burgos terug. Hij vertelde Uvv correspondent over de zware jaren in de gevangenis te Alicante, over de terecht stelling van zijn broeder en over zijn te rugkeer naar het Spanje van Franco. Nog in den jongsten tijd vond men in .de kringen der Spaansche Phalanx vele oude aanhangers en vrienden van José Antonio, die niet aan de terechtstelling van hun leider gelooven. Honderden geruchten over een ontspaning uit Alicante waren in omloop en derhalve koesterde men de zwakke hoop, dat de eigenlijke stichter van de Spaansche nationalistische bewe gi'.ig op zekeren dag weer op zou duiken Nu is Miguel, de broeder van José Antonio, die tot het laatste uur met hem samen in de gevangenis zat, teruggekeerd en be vestigt het bittere einde, van den man, die de overwinning van zijn idee niet mocht beleven. Miguel Primo de Rivera ontving ons in Burgos in de woning van zijn zuster Pilar. Groot en' mager-, oogen en' haar donker, staat hij voor ons in de blauwe uniform der Phalanx. Naast hem zit zijn jonge "Vrouw, die eveneens in het begin-van den .oorlog gearresteerd werd en eerst na 14 .ïhaanden tegch eén republikeinse hen 'ge vangene uitgewisseld kon worden. Maar José Antonio was de beste. Na een krachtigen handdruk zitten wij om de lage oud-Spaansche tafel en na in liet korf onze wenschen bekend gemaakt te hebben, begint Miguel te vertellen. In rustige- zinnen verhaalt 'hij ons het lot van de drie zonen van Primo de Rivera, den vroegeren Spaanschen dictator. De drie broeders wilden hun vader navolgen. Een van hen stelt Miguel steeds en bij alle gebeurtenissen op den voorgrond: José An tonio. „Spoedig na de verkiezingen van Febru ari 1936 werden wij drieën, José Antonio, Fernando en Miguel, op bevel van socialis tische functionarissen gearresteerd en in de Gareel Modelo, de staatsgevangenis van Ma drid opgesloten. Op 6 Juni 1936 werden José en ik tezamen met 25 andere Pha- lanxisten naar de gevangenis van Alicante overgebracht. Wij broeders waren wel is waar in verschillende cellen opgesloten, maar konden toch tijdens de dagelijksche wandeling op de binnenplaats der gevan genis met elkaar spreken. Van week tot week' wachtten wij op het begin van ons proces, toen ons op zekeren dag de bewa ker vertelde, dat de burgeroorlog uitgebro ken was. Was tot op dat ogenblik het leven in de gevangenis vrij dragelijk geweest, dit. ver anderde thans plotseling. Wij mochten geen kranten meer lezen, geen vrienden ont vangen, de bewaking werd verscherpt, ie dere verbinding met buiten was verbroken. Daar de bewakers bevel hadden niet met ons te Spreken, wisten wij niet, wat er gebeurde. Midden Augustus deelde men ons mede, dat onze jongste broeder Fer nando in Madrid terechtgesteld was en dat wij thans aan de beurt zouden komen. Uit gesprekken van onze bewakers vin gen wij op. dat. de burgeroorlog nog steeds voortduurde. Voor ons was het verschrik kelijk in deze uren hulpeloos in den ker ker te moeten zitten. Het vertwijfeldst echter was José Antonio. Hij overwoog tallooze plannen tot. ontvluchting, maar al les voor niets, want wij werden bewaakt als kroon ju weelen. Zoo verging de zomer en op 10 Novem ber werd ons medegedeeld, dat op 16 No vember het. proces tegen ons zou beginnen. Zooals niet anders te verwachten was, werden wij van hoogverraad beschuldigd. In de avonduren van 18 November werd het vonnis geveld: José Antonio werd ter dood veroordeeld en ik tot 30 jaren ves tingstraf-." Met zachte stem en groote innerlijke op winding vertelt Micruel daarop over de volgende zwaarste dagen van zijn leven: „Help mij dapper Ie zijn!" Den volgenden dag werd ik in "de cel van José Antonio gebracht. Wij meenden, dat het oogenblik van afscheidnemen gekomen "ns- Viin broeder sprak nog eens over ziin wenschen en plannen ten aanzien van de Phalanx en droeg mij de laatste groeten aan alle familieleden en vrienden op. Het uur verging snel. een korte omarming en i ik werd naar mijn cel teruggebracht. 1 i Den volgenden morgen, dus op 20 Novem- PRIMO DE RIVERA, de vroegere Spaansche dictator, vader van José Antonio. bcr, verscheen nogmaals de wacht en bracht mij naar mijn broeder. Hij stond, gekleed in een oude militaire jas, aan het venster van zijn cel. „Men heeft ons nog 15 minuten tot afscheidnemen toegestaan", zei hij zacht. „Groet alle vrienden, wan neer je vrijkomt cn zeg hun, dat zij onze idee pimmei; yerradenmogen." ;l Deze. .woorden sprak José Antonio in he.t Engelsch, opdat de aanwezige soldaten hem niet konden verstaan. Daarna omhels de hij mij voor de laatste maal, drukte mij de handen en zei sterk en geheel rus tig; „Help me to be brave!" Help mij dapper te zijn! s ReFds'-.Wéinige.,riiföüten^liadatmijn cel teruggekeerd was, ielen. de schoten van het peleton... José Antonio Primo de Rivera, wiens portret thans ieder kind in Spanje kent, had zijn leven voor een idsf geofferd." Eenige oogenhlikken zwijgt Miguel. Dan zegt hij: „Toen ik naar mijn cel geleid werd, riep hii mij voor de laatste maal toe: „Ar- riba Espana!" Daaraan heb ik iederen dag in de volgende zware jaren gedacht..." Koninklijke besluiten betreffende oorlogsgevaar en oproeping per soneel grensbeveiling verschenen. De Maandagavond verschenen buitenge wone Staatscourant bevat de' tegelijkertijd verschenen Staatsbladen nr. 181 en 182, be treffende de toestand van oorlogsgevaar en de oproeping van het personeel voor de grensbeveiüging. Beide besluiten bevatten de overweging, dat de heerschende inter nationale verhoudingen mede brengen een voortdurend latent oorlogsgevaar, en dat het daarom los van iedere onmiddellijke dreiging noodig is, dat de Regeering kan beschikken over de bevoegdhed tot het ne men van buitengewone maatregelen, zooaïs in de wetien des lands voorzien, ten einde onder alle omstandigheden de zelfstandig heid en de volstrekte onzijdigheid des lands te waarborgen. Besluit no. 181 bepaalt dat de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden inhou: den oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's Lands wetten voorkomt. Besluit no. 182 bepaalt het volgende: Al het personeel, bestemd voor buitenge wone oproeping uitwendige veiligheid - wordt onverwijld in werkelijken dienst ge roepen. Ree/ent met broodmes gestoken. Indertijd stond voor de Haagsehe recht-, bank wegens poging tot doodslag terecht- een man die als gestrafte in de cellulaire, strafgevangenis te Schevenjngen vertoefde en een hem in zijn cel bezoekenden regent: met een broodmes had gestoken. De zaak werd toen uitgesteld om een psychiatrisch, rapport in te winnen. Tijdens de voortzetting van deze zaak gis terochtend bleek, dat de arts, die he.t. rap port had uitgebracht, den verdachte een weinig verminderd toerekeningsvatbaar oor deelde. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van één jaar. De-verdediger was van oordeel, dat deze man behoorde te worden opgezonden naar het Rijkskrankzin nigengesticht te Avereest. Overigens refe reerde. hij. zich aan het oordeel van de recht bank, daar verdachte geen prijs stelde op verdediging. Uitsprak 25 Sprfï, Amsterdamsche inbrekers heeterdaad betrapt. op Talloozen hebben van het fraaie weer gedurende de Paaschdagen zitten genieten en zijn 'er op uit gegaan. Vertegenwoordi gers van een andere categorie van het menschdom hebben van de afwezigheid dei- bewoners gebruik gemaakt om een rustig bezoek aan hun huis te brengen. In Amsterdam West heeft men, voor zoo ver tot nu bekend, op zes verschillende plaatsen in het huizenblok aan den Hoofd weg en de Hudsonstraat muntmeters en spaarpotjes gelicht en radiotoestellen weg gehaald. Bij egn bezoek aan een perceel op de Ad- miralengracht werden gisteravond twee in brekers gestoord toen de bovenburen thuis kwamen. De vrouw wees er haar echtge noot op, dat de portaaldeur van de tweede verdieping openstond. Dit wekte bevreem ding, omdat men wist, dat de bewoners af wezig waren. Op het moment, dat men een onderzoek wilde gaan instellen, snelden twee mannen langs hen heen, waarbij een der kerels de vrouw ruw opzij duwde. Haar echtgenoot aarzelde geen oogenblik en ren de de mannen achterna, onder het roepen van „houdt de dief". De actieve achtervol ger had succes. Hij wist een der mannen vast te grijpen en gaf hem over aan een agent, die aan de achtervolging had deel genomen. Bij fouilleering op het bureau Adm. de Ruyterweg werd een volledig stel inbrekers werktuigen op hem gevonden. De twintig jarige jongeman, een goede bekende van dc politie, is op het bureau ingesloten. Onderzocht wordt thans of verband kan worden gtflegd tusschen de verschillende inbraken Tri West gedurende het afgeloopen weekeindè.' Voor ruim 11.000 gulden uit twee brandkasten buitgemaakt. Tijdens de Paaschdagen heeft de inbre kersbende, die reeds enkele malen in de binnenstad van Amsterdam van haar groote activiteit heeft blijk gegeven, wederom een belangrijke inbraak gepleegd en wel in het kantoor van het reisbureau Lissone, geves tigd in de Leidschestraat. Zij zijn waarschijnlijk in den nacht van eersten op den tweeden Paaschdag binnen gedrongen. Twee brandkasten zijn door de nachtelijke bezoekers met een cirkclfrais aan de achterzijde opengeboord. In totaal hebben bij een bedrag van ruim 11.000 gulden buitgemaakt. 9400 gulden hiervan bestaat uit vreemd bankpapier en vreemde munten. De rest is Hollandsch geld bankpapier en zilvergeld. Zoo zijn er 31000 Belgische francs, .8000 Zwitsersche francs, 7000 lires cn 239 pond sterling verdwenen, deels in papiergeld, deels in zilvergeld. Zij gingen rustig hun gang. De inbrekers hebben zich in laten sluiten in een belendend perceel en via een brand deur, waarvan zij een ruitje hebben inge drukt, zijn zij in het kantoorgebouw van Lissone gekomen. Zij konden rustig werken, aangezien in het gebouw niemand woonde en er ook geen nachtelijke controle binnens huis ïs. In den kelder stond de groote brand kast, die echter, wat ook het resultaat be wijst, niet inbraakvrij was. Uit den achter wand is met de cirkelzaag een rond gat ge boord, waarna de kast leeggehaald kon worden. Een tweede kast stond op het bu reau van den chef op de eerste verdie ping. Deze leverde nog minder moeilijkhe den op, daar die ook geen inbraakvrije kast was. Gisterochtend om half zeven kwamen de schoonmaaksters en ontdekten dat in brekers het kantoorgebouw hadden gezocht. Onmiddellijk werd de recherche van het bureau Singel gealarmeerd, die een uitge breid onderzoek instelde. Op dezelfde wijze als thans is ingebroken in het bureau Lissone, is enkele maanden geleden ingebroken in de Galeries Moder- nes en in de Ilema, resp. in de reguliers- breestraat en de Kalverstraat. De brandkas ten zijn op precies dezelfde wijze openge maakt. DOOR WOLBAAL GETROFFEN. Gistermiddag om ongeveer twee uur is in de groote pakloods van de N.V. v./h. wedu we D. S. Schuppen en Zn. Veenendaalsche Sajet en Vijfschachtenfabrieken te Veenen- daal, een doodeiijk ongeval gebeurd. De 3ü-.jarige N. Schoenman, gehuwd en vader van twee kinderen was bezig met het ver plaatsen van groote balen wol. toen plotse ling een van de zware balen, wegende 500 kilogram, aan het rollen ging. Hij werd door de baal wol getroffen en ernstig aan het hoofd gewond. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, het slachtoffer over leed eenige oogenblikken na het ongeval. In het belang van Defensie. Het Departement van Defensie doet het verzoek dat een ïedei zich bij het voeren van telef™n*P' sprekken zoowel wat aantal als wat duur van de gesprekken be treft tot liet'uiterste zal hepei ken, daar het anders noodzakelij c zal zijn over te gaan tot uitslui ting van een groot gedeelte van do aansluitingen van de telefoonge bruikers. Dit verzoek wordt gedaan teneinde gesprekken, welke van mi litaire zijde moeten worden gevoerd niet te vertragen. De Vrijz. democratische opvat ting van den Staat. Op de drukbezochte .kaderconferentie der Vrijzinnig Democratische .Jongeren Organi satie, welke gedurende de Paaschdagen te Elspeet gehouden Werd, sprak o.m. prof. dr. L. J. van Holk uit Leiden, over de geeste lijke grondslagen van de democratie. Men verwijt, aldusspr. de aanhangers der democratie, dat hun beginselen zoo vaag zijn geformuleerd. Inderdaad valt dit niet te ontkennen, doch men zoeke de essen tie van de democratische waarden niet in den Ietter, doch veel meer in de geestelijke sfeer. Ter vergelijking van de staatsopvat ting der vrijz. democraten citeert spr. eerst de punten 1, 2 en 3 van het anti. revolutio naire beginsel-programma. Volgens deze op vatting spruit het staatsgezag voort uit his torische, politieke en godsdienstige situaties, steunende op de openbaring Gods. De vrijzinig. democratische opvatting van den Staat berust niet alleen op de idee der volkssouvereiniteit. De gedachte, dat niet de menschen er voor den staat zijn, doch het om gekeerde was de inspireerende kracht tot de geboorte van de Ne derlandsche staatsgemeenschap. De Nederlandsche Staat is van huis uit een „rebellenstaat". Yolgens spr. is derhalve de anti-revolutio naire gedachte van de goddelijkheid van het gezag aanvechtbaar. Hebben niet Wil helm Teil en Willem van Oranje tegen hoogcr hand doorgezet? Door een „afgezant van de flenle„ Het gebeurde in Radjamanadala Wei en in de desa Tjipadah, twee gehuchten eens westelijk van Padalarang, <jat 'ex- keurig gekleed Bantammer zich aanmelSu als afgezant van de genie, aldus het Ind. Dagblad. De kompenie", aldus de brave Bantam mer, „gaat een telcfo.qnlciding aanleg' héelemaal van Batoedjadjar naar TjikL pek. De Kompenie kan daar nu ecmpaaf niet meer buiten en het belang van land kan niet op zich laten wachten. De telefoonlijn komt hier te loopen, dwar» door Radjamandala en ijipadah en zijn jullie uitverkoren om een stukje grond af te staan aan de kompenie! Kappen is nu de boodschap! En meteen maar flink aan het werk! Het optreden van den Bantammer maaktg diepen indruk. Vooral toon hij mededeelde dat een hooge militaire autoriteit over enlkele dagen met de betaling zou komen, „want de konupenie betaalt prompt cn goed." De afgezant van de genie had niet de minste moeite werkvolk bij elkaar te krij gen, compleet met mandoer en al. Zoo sloeg men lustig op de theestruiken de bamboe, de ketela en al wat verder in' den weg stond in, en spoedig was een prack tig tracé voor de genietelcfoon gereed. Door Radjamandala Wetan en Tjipadah' loopt thans een ruim zes kilometer lange strook, schoon gekapt over een meter breedte. De koelies kregen overvloedig hun rijst en hun vischje, de mandoer eveneens eni voor dit alles gaf dé brave Jiji (zoo heette de Bantammer) bonnetjes af in de warongs. Zoo werd de genie indirect de weldoenster van de geheele streek. Er was werk en er was eten. De warong-aandeelen stegen met sprongen. „Wij moeten het aandurven." compromis Verbinding van. humanisme en christen dom heeft een diepte gegeven aan de men- schelijke rechten. Waar echter sprake is van rechten zijn Ook 'plichten. Tri dezen tijd, waarin met grooto stelligheid politieke Teu- zen verkondigd \vorden, zal ■allieht de.-vrijz. democratische relativistische npvattiug .door menigeen als te zwak worden aangevoeld. Dit is volkomen onjuist. Mén zal den rnóed en de wijsheid moeten bezitten om het com promis aan te durven. Verdachten voor van Justitie. den Officier De vrouw, die f 45.000 uit de safe van een ouden heer ine't wien zij in 'de hoofdstad lo geerde heeft gehaald en de 35-jarige vee koopman, die ervan wordt verdacht haar tot dien daad te hebben aangezet, werden gistermiddag voor den Officier' van Justi tie geleid. Gedurende dc Paaschdagen zijn beiden aan een langdurig verhoor onderworpen. De vrouw beweert, dat zij het geld van den man heeft gekregen en haar vriend houdt vol niets van dc zaak af te weten. Waar het geld geborgen is blijft voör de politie- nog een duister punt. De vrouw wenscht er zich niet over uit te laten. „Vóór wat hoort wat", dacht Jiji en hij vroeg zoo hier en daar cre- diet dat hem vlot verleend werd. Niet veel, maar hier wat en daar wat en zoo liep het toch aardig op. De stemmiing werd er in Radjamandala met den dag beter op, vooral toen dan de groote dag naderde dat de „korporaal der genie" zou komen, om de uitbetalingen te doen. Ontmaskerd. Nu wilde het toeval dat de wedana van Tjikalong Wetan in deze streek zitting hield ter regeling van enkele affaires de theerestrictie betreffende. Op deze vergadering vertelde men ver heugd over het goede werk van Jiji, maar aangezien de „kopral" niet gearriveerd was op den afgesproken dag, vroeg men den wedana of hij niet wat spoed" achter deze betaling kon zetten. De wedana wist van niets en belde 3.' jprornpt een van zijn chefs te Ban- doeng op, die zich met de genie in verbinding stelde. Nu bleek dat het leger van niets wist, wat er van een eigen telefoonleiding geen sprake was. Jiji werd gevat, nog eer hij de vlucht kon nemen. Tijdens het eerste verhoor gaf de Bantammer eerlijk toe dat hij de bevolking bij de neus had gehad: „Maar weet u een andere manier voor mij, om aan de kost te komen' vroeg hij den wedana. Jiji zal wegens oplichting voor den Land raad moeten verschijnen. Vanwege de Paaschdrukte. Naar wij van de zijde der Nederlandsche spoorwegen vernemen, waren in verband met de Paaschdagen verschillende maatre gelen genomen om aan de te verwachten drukte voldoende het hoofd te kunnen bie den. O.m. waren er 95 extra treinen inge legd om aan de normale Paaschdrukte te voldoen en 44 extra treinen voor het ver voer van reizigers in verband met het N.V. V.- en S.D.A.P.-congres. Deze 44 extra-trei: ZWARE STRAF VOOR GIFMENGSTER. Naar dé N.R.Crt. meldt, veroordeelde de raad van Justitie te Semarang vrouw C. E K, wegens poging tot moord op haar echtgenoot door het toedienen van Waran- gan (arsenicum), tot tien jaar gevangenis straf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. nen vervoerden 27.600 personen. Opmerke lijk was, hoezeer de gespannen internatio nale verhoudingen zich weerspiegelden in het reizigersvervoer. Zaterdagmiddag was net opmerkelijk stil. Zondag liep het iets beter, terwijl op Maandag de drukte over stelpend was. Gevolgen van een Paaschvuur. Doordat kinderen een Paaschvuur hadden gemaakt, ontstond gistermorgen een hevige brand te Oud-Avereest. De vonken van het vuur kwamen op een hooimijt terecht, wel ke weldra in brand storid. Van daar sloe gen de vlamimen over naar de boerderij van den landbouwer L. Leegsma, welke boerde rij evenals de mijt, een volkomen prooi der vlammen is geworden. Van het vee kwamen 32 koeien in het. vuur om. Eenig huisraad en de landbouw werktuigen konden worden gered. Door ge- Mek aan bluschwater kon de brandweer weinig uitrichten. Huis, inboedel en leven de have waren verzekerd. Roemeensche cavalerie neemt een steile helling. Motorongeluk. Gistermorgen is de wachtmeester le klasse- de Rooy, behoorende tot het huzaremregi- ment te Harskamp, op den berm van den weg te Wekerom, gemeente Ede, in ernsth gen toestand aangetroffen. De R. had ver schillende bloedende verwondingen aan hoofd en lichaam. Op advies van dr. Bsn- "JPT,13.11 Otterloo is het slachtoffer naar het Militair Hospitaal te Utrecht vervoerd. Zijn motorfiets lag naast hem cn daar ne nog geen verklringen kon afleggen, weet men niet of hij met zijn motorrijwiel n)'er oen kop is geslagen of dat er een aanrijding heeft, plaats gehad.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8