Soldaten kwamen en gingen SCHUDT UW LEVER WAKKER Spanning Willem de Boer overleden AU GASTRONOMÉ De stelling in een totaal gewijzigde gedaante jgMeMjei Tweede Blad Waarin voor Den Helder een plicht schuilt maar gezonde H. Ms. „O 13" en „O 14" naar de West vertrokken Ernstige aanrijding op den Rijksweg Fusie Gemeente Belang-Nationaal Herstel Weer een Zeeridder heengegaan Hij hielp 105 menschen het leven redden Hoopgevende teekenen! Voor 'n kop Koffie met Amandelbroodje Mailverzending H. Ms- „O 13'' en „O 14" Rijkspostspaarbank 100 procent verkoopswaarde! Sedert enkele dagen heeft de Stelling Den Helder een volkomen metamorphose onder gaan. Sedert enkele dagen is de stad ineens uit haar voorjaarsdommel, waarin zij min of meer geraakt was, ontwaakt en heerscht er een bedrijvigheid en militair tempo, waarvan de oudere garde zegt dat die alleen maar met de mobilisatie van '14 te vergelijken is. Het was inééns gebeurd. Ineens werd de stad overstroomd met mi litairen: ineens zag men in alle straten, op alle wegen, zoowel binnen als buiten, de groene legerauto's racen, overal marcheerden secties soldaten, en in heel Den Helder deed slechts één onderwerp van gesprek opgeld: de komst van de militairen. Op het Stationsplein. Met name de Maandag zal niet spoedig verbeten worden. Heel den morgen, den mid dag en den avond dromden honderden samen om de aankomst der „jongens" mee te ma ken. De jongens, die uur na uur het station uitstroomden. Zoovelen, dat de uitgang die op een dergelijke capaciteit niet gebouwd is, soms haast te klein bleek. Uit alle deelen van het land arriveerden ze: sommigen in burger, de meesten in uniform. Jongens, die de verbazing nog op het gezicht geschreven stond en waarbij er waren, die kennelijk dit „uitstapje" naar Den Helder niet als een prettige vacantie-trip beschouw den. Het was een interessant schouwspel, daar op het Stationsplein. Een eindeloos gaan en komen van luxe- en vracht auto's, van ordonnansen, militaire- en burgerlijke politie. Officieren kwamen en gingen, bevelen kraakten over het em placement en steeds maar spuwde de uit gang de landsverdedigers naar buiten, die aangegaapt werden door de Nieuwe- diepsche burgers, en de jeugd, welke beide categorieën, in dichte drommen aan wezig waren. Heel Den Helder sprak over één onderwerp: de soldaten. Men giste daarbij, men fanta seerde er lustig op los, de een had dit ge hoord en de ander weer dat. De meesten za gen de (zooals men thans weet, zuiver pre ventieve!) maatregelen donker in en het was waarlijk verbluffend te moeten constateeren hoeveel geruchten, die kennelijk uit de lucht waren komen vallen, opgeld deden. Des avonds. Des avonds werd het romantisch Toen kwamen er nóg steeds treinen aan. In de duisternis, voor het station, stonden tientallen vrachtwagens, vee- en andere wa gens. Auto's, die in normale omstandigheden bloemkool en snijboonen plegen te vervoeren, waren bevorderd voor soldatenvervoer. En de een na de ander rolden die auto's maar af en aan, tot des nachts toe. De jonge meisjes gaven, natuurlijk, acte de présence. Ze lachten en babbelden en vonden de komst van de jongens uit vrijwel alle deelen van het land reusachtig interessant. Vol bewondering zagen ze op naar de lands verdedigers, in hun groene uniform, met de ransels en dekens op den rug. Naar alle windstreken reden de auto's, in alle forten rond Den Helder werden zij on dergebracht, de soldaten, waarvan velen voor het eerst deze stad zagen. Onheilspellend daverden en ronkten de wagens langs de wegen. Problemen. Het was een vreemde dag... niet in de laatste plaats voor de soldaten. Het bleek dat de incomste van zooveel militairen op eenmaal de autoriteiten voor niet geringe moeilijkheden plaatsten. En zoo is het te verklaren, dat het wel eens even duurde voordat de jongens hun eerste kug voorgezet kregen en voordat er een plaatsje gemaakt was waar ze hun hoofd konden neerleggen. Er waren er natuurlijk, die hierover min der goed te spreken waren, doch verre weg het meerendeel nam het van den lakonieken kant op, begrijpende dat men in dit geval niet alles tegelijk kon eischen. Waren de meesten in de forten en kazernes gelegerd, velen kregen een plaatsje in ge bouwen, waar men doorgaans iets anders pleegt te verrichten dan militairen huisves ten. Inderhaast was hier gezorgd dat er stroo aanwezig was, opdat de soldaten niet op den kalen grond behoefden te slapen. Afscheid... Heel dien dag was de stad in rep en roer. Moeders en vaders brachten hun zonen naai den trein, verloofden namen afscheid als gold het een tropenreis en kinderen zwaaiden op den Parallelweg en bij den Overweg hun vader vaarwel. Het was allemaal zoo plotseling gekomen, dat men zich dit niet goed wist te realiseeren. De een meende dat het een afscheid voor eeuwig was, de ander mompelde over mobi lisatie, terwijl weer anderen in de meening verkeerden, dat dit alles maar énkele dagen zou duren. Stelling-beeld. Ook gisteren kan men vrijwel overal nog de grootste drukte constateeren. Op een tochtje langs de buitenwijken van onze stad bleek, dat de Stelling op tal van punten afgesloten is. Overal ziet men soldaten op hun post, al dan niet in gezelschap van leden van de burgerwacht, men ziet de bekende Spaansche Ruiters, en in en op de forten hoort en ziet men de werkende soldaten. In de stad zelf is een voort-racende motor brigade een reeds alledaagsch schouwspel ge worden, en eveneens de militairen, die zich op het een of ander burgerlijk vehikel ver plaatsen. Voorts zag men enkele malen, dat militairen voertuigen, wagens of auto's (ook luxe) „annexeerden", waarbij de eigenaars be teuterd bleven staan kijken... Zij hieraan nog toegevoegd, dat sedert Dinsdagavond een tapverbod voor sterken dran" is afgekomen. Het is een beeld, dat de jongere generatie nimmer gekend heeft en dat de oudere terug doet denken aan de eveneens spanningsvolle dagen van '14. Geen oorlogspsychose meer. Het is bij dit alles prettig te mogen constateeren dat de „koortsstemming" van de Paaschdagen thans min of meer geluwd is. Weliswaar vertrouwt men den toestand nog niet in zijn geheel, maar de vrees voor direct gevaar is in belangrijke mate afgenomen. En dat is maar goed ook. Of de bezetting der Stelling voor langen, dan wel van korten duur zal zijn, kunnen wij uiteraard niet bepalen. Dat hangt geheel af van de spanningen in het buitenland, Mocht het echter noodzakelijk blijken dat de opge- komenen eenigen tijd alhier verblijven, dan komt het ons voor, dat dit voor den mid denstand geen schade zal beteekenen. Hoe wel de soldaten geen kapitalen te verteeren hebben, helpen ook in dit geval „alle kleine beetjes". Weest gastvrij! En dan gevoelen wij ons gedrongen op nog één punt in het bijzonder de aandacht te vestigen. De militairen; die thans hun eigen huis hebben moeten verlaten en in Den Helder ondergebracht zijn, hebben moreel recht op onze gastvrijheid. Laat men voor deze men- schen iets doen, opdat voor hen de zure appel niet al te zuur blijkt te zijn. Doet men dezer dagen een beroep op TJw gastvrijheid, doet dat dan niet met tegenzin. U zoudt het ongetwijfeld pret tig vinden als anderen ook voor Uw eigen zoon iets over hadden. Den Helder is van ouds her een „Stel ling" geweest. Een stad, die wist wat een militair toekwam. In dit opzicht hebben wjj een reputatie hoog te houden. Doe daarom iets voor onze gasten, die wellicht slechts korten tijd hier zjjn. Uw vriendelijkheid en gastvrijheid kan soms met heel kleine dingen gedemonstreerd worden. Daarbij doet U dit voor hen, waarop misschien eens heel ons volk zal moeten vertrouwen. In deze darjen, nu iedereen er op uit schijnt te zijn zijn naaste met de meest pessimistische en onheilspellende geruch ten de stuipen op het lijf te jagen, doet het verkwikkend aan een wandeling naar een der sportvelden in de omgeving van Den Helder te ondernemen. Op vrijwel alle uren van den dag heerscht daar óók spanning, maar een spanning die zich uit door een massaal gebrul uit tri- bune's, door het supporteren voor „de eigen club" en door enthousiasme als de eene club „er onder" en de ander „er bovenop" komt. In de weelde van zon, in de vreugde van twee maal elf jonge menschen die over de kort-geschoren grasmatten ren nen, liggen een optimisme en een plezier die iemand, juist in deze dagen, goed doen en hem een hart onder de riem steken. In dit opzicht zouden wij dan ook alle gedrukte, sombere en zwaartillende stad- genooten willen adviseeren: wandelt dezer dagen eens de richting van den Sportlaan uit. Kruip eens in zoo'n tri bune en laaft U aan een stortbad- vreugde, zooals alleen het schoolvoetbal- tournooi dat kan geven. Zie daar hoe de jeugd, onder alle om standigheden, zichzelf blijft en vjelk een 1 uitwerking dat op Uzelf heeft. Er wordt de geheele week nog ge- schoolvoetbald! Onder meer dan gewone belangstelling had gisterenmorgen het vertrek van de O 13 en O 14 naar W.-Indië plaats. Misschien had het prachtige lenteweer veel menschen naar de Buitenhaven gelokt, misschien ook was het de spanning van de laatste dagen, die de belangstelling voor alle militair gebeuren heeft doen toenemen. Er waren honderden toeschouwers, o.w. wij opmerkten den vice- admiraal v. Duim, vader van den comman dant van Hr. Ms. O 13, den luit. ter zee der le kl. J. v. Duim. Commandant van de O 14, tevens groepscommandant, is de luit. ter zee der le kl. H. Tichelman. Om precies half elf was de inspectie van den commandant der Marine, schout bij nacht H. Jolles, die met den chef staf, kolonel J. C. v. d. Berg, in gezelschap van den groeps commandant een rondgang door de beide schepen maakte, afgeloopen. De schout bij nacht nam daarna met een handdruk afscheid, van de officieren en den chef d'équipage. Toen maakten de schepen zich los van den wal en vingen de groote reis aan. Op Wierhoofd stond het stafmuziekkorps opgesteld. Het volkslied werd gespeeld, ge volgd door verschillende pittige marschen. Een driewerf hoezee werd den opvarenden toegeroepen, toen bogen de groene rompen om Wierhoofd en richtten den steven naar het Schulpengat om daardoor de Noordzee in te varen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Gistermiddag om 4 uur heeft op den Rijks weg, vlak voor het vliegkamp „De Kooij", een ernstige aanrijding plaats gehad. De 12- jarige Henk Doeleman, wonende in de Go- versstraat, alhier, reed op een rijwiel naar het vliegkamp. De jongen stak, zonder het geven van een armsignaal, plotseling den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hij ge grepen werd door een hem achterop rijdende auto, waarvan de chauffeur niet meer bij tijds kon stoppen. De jongen sloeg tegen den radiator, over den motorkap heen, door het voorruit van den wagen en werd toen over den auto heengeslingerd. Met een ernstige hoofdwonde bleef hij be wusteloos op den weg liggen. Het rijwiel van den jongen was totaal vernield, de auto aan den voorkant vrij ernstig beschadigd. Van het nabijzijnde vliegkamp werd oogen- blikkelijk de ziekenauto gecharterd, waar mee de jongen naar het Marine-hospitaal in Den Helder vervoerd werd. De chauffeur van den auto schijnt geen schuld te treffen. Om den jongen te ontwij ken gooide hij zijn stuur nog naar links om, doch het was tevergeefs. De candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing. In een gecombineerde vergadering van Ge meentebelang en Nationaal Herstel is de can- didatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing als volgt samengesteld. Uitgekomen wordt onder den naam: Ge meente en Nationaal Belang. De candidaten zijn: 1. Dr. P. Feenstra Kuiper; 2. A. Uithol; 3. Dr. E. Loesberg; 4. H. Kwast; 5. J. Verfaille; 6. W. Th. H. Berndsen; 7. S. Jaring; 8. A. van Straaten; 9. Ir. F. W. K. de Klerk; 10. K. P. Pfeiffer. Eergisteren is, in zijn huisje aan de Vijzelstraat, waar hij een menschenieeftijd gewoond heeft, overleden Willem de Boer, oud-zeeridder, deel uitmakend van de be manning der „Dorus Rijkers", gedurende vijftien lange jaren, en lid van „Moed, Volharding, Zelfopoffering". De Boer be reikte den leeftijd van 64 jaar. Willem de Boer overleden.. Misschien was hij in onze stad niet zoo populair als de andere leden der garde, maar dat beteekende niet, dat hij er minder om was. Integendeel, De Boer was een van de stillen in den lande, iemand die op „reclame" allesbehalve gesteld was en het liefst over dat gene wat hij daarbuiten de Harssens meege maakt had, het zwijgen deed. Willem de Boer, tientallpn jaren botter-vis- scher en daarna lid van de kranige bemanning van de „Dorus". Niet minder dan vijftien lange jaren voer hij er mee uit, een der rechterhan den (om het zoo maar eens uit te drukken) van Coen Bot, die hoog met hem wegliep. Klaas Bijl vertelt. Wij zijn aangeloopen bij zijn vriend, Klaas Bijl in de Vijzelstraat. In het vriendelijke huisje, waar de proper heid van afstraalt, heeft Bijl ons het een en ander verteld van zijn makker. Van z'n maat op de „Dorus". „Vaste inventaris". Hij maakte de allereerste reis van de „Dorus" mee, en daarna sloeg hij vrijwel geen enkele maal over. Hij hoorde feitelijk bij den „vasten inventaris". Hij was een levend onderdeel van dat kleine scheepje, dat onder aanvoering van Coen Bot tot zulk voortreffelijk werk instaat is. Na enkele jaren als los-opstapper werkzaam geweest te zijn, volgde zijn aanstelling tot vast lid der bemanning, welke plaats hij 15 jaar lang, tot Januari 1938, bleef bekleeden. Prachtig werk. De Boer heeft prachtig werk gedaan. Werk, dat zoowel pleit van den naam van den Neder- landschen zeeridder als voor dat van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij. Zijn verdiensten bleven, ondanks zijn haast spreekwoordelijke bescheidenheid, niet onopgemerkt. En vandaar dat daar in het huisje aan de Vijzelstraat, opgebor gen tusschen het linnengoed, medailles liggen, die ook na zijn dood zullen herin neren aan zyn werk. Daar is de zilveren medaille, geschonken ter gelegenheid van de zware redding der „Shonga" (1928) en de zilveren medaille van de „Perdreau" (1926). Voorts de zilveren van de Noord en Zuid-Holl. Redding Maatschappij. In totaal maakte hij met de „Dorus" 28 tochten mee en hielp niet minder dan 105 menschen bjj 8 reddingen het leven red den. Als bekendste noemen wij hiervan de „Perdreau", de „Mcnja" en de „Sirenes". Geziene figuur. Het redden van menschen heeft De Boer, evenmin als z'n maats, weinig geldelijk voor deel bezorgd. Hij had het verre van breed. Ge lukkig dat hij, na het pensioentje van de Maat schappij, korten tijd geleden ook een uitkee- ring verkreeg van de Zuiderzeesteunwet. In totaal was het echter nog niet veel en met het breien van netten en andere karweitjes moest hij zich er doorheen slaan. 7 Januari 1938. Persoonlijk mochten wij De Boer kennen. Als den dag van gisteren herinneren wij ons nog zijn afscheid aan de „Dorus" in hotel „Den Burg" op 7 Januari '38. Toen hij, in bijzijn van zijn vrienden en de heeren van de Redding- Maatschappij gehuldigd werd, evenals z'n vriend Klaas Bijl. Zoowel door den heer Tegel berg als door den heer De Booy, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Maatschappij, zijn zij toegesproken en het waren woorden van louter hulde en louter waardeering. Een zilveren sigarenkist met inscriptie werd beiden aangeboden namens de Maatschappij. Zaterdag teraardebestelling. De Boer heeft niet lang van z'n leven-in- ruste mogen profiteeren, noch van zijn siga renkist. Te vroeg is hij weggenomen, te vroeg wordt hij, naar menschelijke berekening, ge bracht naar zijn laatste rustplaats. Zaterdagmorgen te half twaalf vindt de teraardebstelling plaats vanuit z(jn wo ning in i'e Vijzelstraat, op het kerkhof te Huisduinen. Deze begrafenis geschiedt met corpseer van zijn Vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Ook nu weer gaat de stoet via het Helden der Zeeplein, waar de stadsbeiaardier het carillon be speelt. De dag van heden kan een historische dag worden. Vandaag zal Chamberlain in het Lagerhuis het Engelsche standpunt uiteenzet ten en heel de wereld ziet met spanning uit naar het woord van den Britschen minister president. Hebben de onderhandelingen van de laatste dagen Chamberlain de vrijmoedig heid gegeven het nog eenmaal met Italië te probeeren? Er is weinig uitgelekt van de be sprekingen, terwijl de actieve militaire maat regelen een gevoel van groote onrust over Europa hebben gebracht. Toch meenen we, dat er dezen morgen eenige hoopgevende teoekenen zijn. Het feit, dat generaal Gambara, de opper bevelhebber der Italiaansche legionnairs in Spanje, aan den Duce rapport heeft uitgebracht over de terugtrekking van de Italiaansche vrijwilligers en den datum van deze repatriatie, is van beteekenis. Dit toch werd de laatste dagen als een Britsche voorwaarde aangegeven om het verdrag met Italië niet op te zeggen en het niet als geschonden te beschouwen door de Albaneesche verovering. Er zijn kringen in Engeland, die het met de tactiek van Chamberlain niet eens zijn. Zij redeneeren: de minister-president is nu al zoo dikwijls door de dictatoren bedrogen, dat hij zich niet opnieuw te pakken moet laten nemen. Chamberlain daarentegen wil voor alles een wereldbrand voorkomen en wij kun nen hem daar slechts dankbaar voor zijn. Want hoe het zij, als er oorlog komt, is alles verloren. Dat beteekent de vernietiging van onze beschaving, van het eultureele leven, van millioenen menschen Deze ramp te voorkomen is het eenige doel van Chamber- lains politiek, daarvoor doet hij telkens weer water in den wijn, trotseert hij den spot van zijn tegenstanders en zal ook waarschijnlijk vandaag de critiek ondergaan van hen, die meenen, dat alleen door de inwerkingstelling van het militaire apparaat, het recht her steld kan worden. Wij meenen, dat we tenslotte alleen maar waardeering kunnen hebben voor die politiek, waarbij de vrede gehandhaafd wordt. Behalve het feit van de mogelijke te rugtrekking van de Italiaansche troepen uit Spanje is er nog een feit, dat tot eenig optimisme aanleiding geeft. De krachtige houding van de Ver. Staten zal voor Duitschland en Italië als een rem mende kracht werken op een militair avontuur, waarvan de uitslag zeer du bieus is. President Roosevelt heeft dui delijk en onomwonden te kennen gege ven, dat Amerika niet buiten den oorlog kan blijven, als in Europa de oorlogs fakkel geworpen wordt. Aan welken kant Amerika dan zal staan is niet twij felachtig. Amerika zal zich stellen aan de zijde van de democratische landen. Ook Sowjet-Rusland zal zich niet buiten den strijd l unnen houden, als er een ge wapende botsing komt tusschen Engeland Frankrijk aan den eenen kant en Duitschland en Italië aan den anderen kant. En Rus land beteekent een machtig stuk op het mili taire schaakbord. Al deze factoren tezamen: het terug trekken van de Italiaansche troepen, het partij kiezen van de Ver. Staten en van Sowjet-Rusland, doen ons gelooven, dat Duitschland en Italië het risico van een oorlog niet aan zullen durven en dat de vrede nog bestendigd zal blijven. Wellicht weten we vanavond meer. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Wij herinneren er nog eens aan, dat op 15 April gelegenheid zal bestaan voor het verzen den van correspondentie voor opvarenden aan boord H. Ms. onderzeebooten „O. 13" en „O. 14" te Casablanca. Laatste buslichting op 15 April Hoofdkantoor Kanaalweg, 21 uur. Frankeering internationaal tarief. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Maart 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes 105.038 61 terugbetaald 134.177,36 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 29.138,75 droeg 85 m6UW uitgegeven boekjes be-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5