Wij lazen voor MANNEN RZAN ;N @I Zijn hospita bedrogen De „Kleine" glipte door het kelderraam Kurkenfabriek verwoest Radioprogramma ïPiohm op jee óJtaAm aan iaat EDGAR RICE BURROUGHS - A. r. Uit de Pers van heden Inbraak bij den Nederlandschen Typografenbond Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn DOOR Gedurende de nacht lagen Spike en Troll verborgen vlak bij het Safari-kamp een nacht vol verschrikkingen door het gebrul van leeuwen in het rond. Dadelijk bij het aanbreken van de dag gebruikten Gonfala, Van Eijk en Wood een stevig ontbijt en gin- gen apart op jacht, ieder vergezeld door een geweerdrager. „Wees voorzichtig," riep Wood tot Gonfala, terwijl hun wegen zich scheid den. Zijn angst gold hoofdzakelijk de wilde mensapen, die in het oerwoud leefden. Maar hy' wist natuurlijk niet, dat er een veel gro ter gevaar dreigde, namelijk Spike en Troll, die het spoor van Gonfala volgden. Terwijl Spike haar voorzichtig achterna sloop keerde Trol terug en haalde zijn zes zwarte bedien den, zodat ze het meisje met geweld konden overmeesteren als dit nodig mocht blijken. Intussen bleef Kuiro, Gonfala's geweerdra ger plotseling staan. „Kijk, Memsahib! Kijk! Simba!" De leeuw lag in he' gras, zijn groene ogen onafgebroken op de jagers gericht. 4jJ. Alleen zijn kop was zichtbaar en gaf slechts een klein doelwit. „Geen notitie van hem ne men," fluisterde Gonfala. „Wij moeten pro veren dichter bij hem te komen en hem aan een kant te nade;en!" Dat was een fatale fout! S.D.A.P. OOK STAATSPENSIOEN- PROPAGANDIST. De S.D.A.P. en de Bond v. Staatspension- neering, die langen tijd gekibbeld hebben over de vraag of de S.D.A.P. nog steeds daadwerkelijke strijd voor ouderdomszorg voert, schijnen het weer aardig eens te wor den. Het pas verschenen April-nummer van „De Nederlandse Pensioenpartij", het orgaan van de Bond voor Staatspensionnering, bevat een uitvoerig artikel van den Soc. Dem. J. A. Berger, waarin deze het stand punt van de S.D.A.P. tegenover het pre- mievrij staatspensioen uiteenzet. Van de heren J. de Ruiter uit Giekerk en J. Wïardi uit Heerenveen, bestrijders van Berger, zijn 'bijschriften opgenomen, waarin de redac tie „het persoonlijk element verzwakt en het zakelijk element versterkt en verder wat geschaafd" heeft. De redactie noemt Berger's artikel zelf „correct en zakelijk'. Naar aanleiding van de drie artikelen merkt de redactie aan het eind het vol gende op: De gerezen twijfel vindt zijn oorzaak in het bekende Rapport van N.V.V. cn S.D.A. P., dat soms de indruk maakt, dat er geen eindredacteur geweest is, die alles nog eens heeft doorgenomen om te zien of liet wel klopte en ook schijnbare tegenstrijdig heden werden vermeden. Stelt, men de pertinente vraag van den heer Thijssens: Laat do S.D.A.P. het pre- mievrij Staatspensioen los? dan zou men daarop even pertinent kunnen antwoorden: Neen, dat doet de S.D.A.P. niet. Het is nog veel sterker. Op blz. 40 wordt het zuivere Bondsbeginsel, het algemene premievrije Staatspensioen verdedigd. En al zijn wij persoonlijk niet naief genoeg om ons hierop blind te staren, de critici moeten zich evenmin blind staren op an dere onderdelen van het Rapport, die boven genoemde twijfel deden rijzen. Daar wat on duidelijk en duister is, kan worden opge helderd, hadden wij een onderhoud met den heer Berger, nadat hij ons zijn artikel tje zond. Dit onderhoud heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat de S.D.A.P. staat op het standpunt dat premievrij Staatspensioen in Nederland als algemene basis voor een afdoende regeling van ouderdomsverzorging noodzakelijk is." BELEEDIGINGSZAKEN Wij lezen in de „Avondpost" (lib.): De klachten, die in den laatsten tijd bij de justitie zijn ingediend wegens beleedi- ging, zijn niet meer te tellen. Er gaat geen week voorbij, of de rechts kundige raadsman van de N.S.B. maakt verscheidene van zulke zaken bij de rech terlijke macht aanhangig. Aan den anderen kant echter worden er ook vele klachten ingediend tégen de N.S.B.; voor liet grootste deel zijn die gericht tegen mr. Rost van Tonningen. De justitie zelve heeft trouwens ambtshalve verschillende zaken tegen hem aanhangig gemaakt. Maar nu voor het eerst is er, op het eind der vo rige weck, een vrij zware straf tegen hem geëischt, namelijk (wegens herhaalde be- leediging van Minster Goseling) een geld boete van f 900, subs. 3 maanden hechtenis, benevens een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden, met een proeftijd van drie jaar. Mr. Rost van Tonningen, die zijn verde diging ten deele zelf voerde, verzette zich tegen den eisch o.a. met de opmerking, „dat hij daardoor in zijn arbeid ernstig wordt geknot". Dit was een merkwaardig argu ment. Welk publicist zal zich geknot voelen in zijn werk, omdat hij niet meer mag be- leedigen? HET EIGEN VOLK WORDT NIET VERGETEN! Het Alg. Handelsblad schrijft op gepe perde wijze tegen de manier, waarop de N. S.B. pers tekeer gaat tegen de haars in ziens ongemotiveerde steunuitkeeringen aan Joden. Eigen volk zou daarbij in ge drang komen. Neen, zegt het Hsb., want via belastingen, collectes enz., wordt door Ne- derlandsche burgers aan Nederlandsche bur gers één millioen per dag betaald. Het blad noemt dan: werkloozensteun; steun met geld en levensbehoeften, alsmede uitbeste ding en verpleging in ziekenhuizen; uitrei king van kleeding, levensmiddelen, brand stoffen, e.d. op vertoon van bons; uitbeste ding; huisvesting in vrije woningen, hofjes e.d.; gestichten voor kinderen, oude lieden, gebrekkigen cn maatschappelijk ongcschik- ten; ziekenhuizen; herstellingsoorden, enz. enz. In 1935 (de cijfers daarvoor zijn in Dec. 1937 gepubliceerd) werd voor al deze doel einden in totaal beschikbaar gesteld ruim 200 millioen gulden. Welk bedrag dan aldus moet worden gesplitst: a. f 144 millioen voor Werkverschaffing, steunverleening e.d. aan werkloozen (zonder den steun uit bijdragen van de leden van de werkloozenkassen); b. f 116.305.605, waarvan f 91.249.758 voor rekening van de overheid kwam. Hierbij komen dan de honderdduizenden van de verschillende collectes. Wij beroemen ons niet op deze getallen, besluit het Ilsb. Wij stellen ze enkel objec tief zakelijk vast, zonder ons zelf daarmee een certificaat van barmhartigheid en men- schelijke volmaaktheid te overhandigen. Maar dat de nood van onze landgenootcn ons goeddeels onberoerd zou laten en ons niet tot den daad van hulp en steun zou brengen, daarvan zijn bovenstaande cijfers in ieder geval wel de beste weerlegging. Hoewel nood er overigens nog te lenigen, b 1 ij f t. Brandkast bood weerstand. Spaarbusjes en postzeqelkas ge roofd. Toen men gistermorgen in het gebouw van den Nederlandschen Typografenbond op de. Leliegracht te Amsterdam het kan toor óp de eerste verdieping binnenkwam, vond men er alles overhoop gehaald. De brandkast was omgekeerd op de tafel gelegd en er waren duidelij ke sporen, dat gepoogd was de achterzijde met carbidbranders te openen. Dit is echter niet gelukt en daarmede is den heeren een groot bedrag aan geld, dat in de brand kast was geborgen, ontgaan. Zij hebben zich tevreden moeten stellen met den inhoud van een spaarbusje ten be drage van vijf gulden en een postzegelkas met tien gulden, welke gemakkelijker te bemachtigen waren. Het is duidelijk te zien, dat hier geen be roepswerkers van den eersten rang aan den arbeid zijn geweest en deze inbraak vertoont dan ook geen overeenkomst met die van het reisbureau Lissone in de Leid- schestraat, waarvan wij gisteren meldiing maakten. Het geheele kantoor was door het gebruik van de carbidbranders zwart gewalmd. Wegens valschheid in geschrifte vervolgd. Een jeugdige Amsterdammer, die reeds eerder met den strafrechter heeft kennis ge maakt, had zich gisteren te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte. De hospita, van verd. vriend bezit een hond. Het dier werd ziek en de kostganger zou wel even met het dier naar een veearts gaan. Samen met verd. trok hij er met den hond op uit. Tot een advies kwam het echter niet en hij moest den dokter dan ook geen cent betalen. In weerwil hiervan toon de hij zijn kostjuffrouw oen quitantie van tien gulden, een bedrag, dat hij aan den veearts zou hebben betaald. Deze quitantie bleek geschreven en met een valschen naam te zijn onderteekend door verd. Ter zitting legde verd. een volledige be kentenis af. De officier van Justitie vorderde acht miaanden gevangenisstraf tegen verdachte. De verdediger bepleitte een voorwaardelij ke straf. De rechtbank besloot een reclassecrings- rapport over verd. uit te doen brengen. Op 26 April zal dit rapport ter zitting worden behandeld. En de grooten volvoerden de booze plannen. Amsterdam- sche politie arresteert drie man- i ?i en- De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft gisteimorgen vroeg drie mannen aangehouden, die ervan wor den verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan het ontvreemden van zilvervos sen tot een gezamenlijke waarde van dui zend gulden uit de étalage van een bont zaak in de Kinkerstraat, welke diefstal van eenige weken geleden dateert. Korten tijd later werd in dezelfde straat uit de etalage van een zaak coupons stof, costuums en schoenen ter waarde van totaal negenhon derd gulden weggenomen. Onder leiding van een agent ging de -po litie aan het werk en al spoedig kon tus- schen beide zaken duidelijk verband worden gelegd, zoodat gistermorgen kon worden overgegaan tot aanhouding van een 40-jari- gen groenteventer, die in de combinatie van het drietal de rol achter de schermen speel de en de zaken op touw zette, de uitvoer ders van het plan, een 40-jarigen timmer man en een 36-jarigen man, bijgenaamd „de Kleine" wiens medewerking, vooral om zijn klein postuur zoo op prijs werd gesteld. Hij liet zich door het kelderraam zakken en wist zoo via een belendend perceel de win kels te bereiken. De heeren hebben getracht de goederen aan den man te brengen. Brandweer machteloos tegenover de vuurzee. In den vorigen nacht is de groote kurken fabriek van de N.V. Asbest en Kurkwerk H. Geerdink, gelegen aan het Apcldoornsch- Dierensche kanaal te Apeldoorn tot den grond toe afgebrand. Omsteeks een uur ontdekte de nachtwaker van de fabriek op zijn ronde in de zagerij en platenperserij een Ibegin van brand. Toen de Apeldoornsche brandweer met groot materiaal ter plaatse verscheen, stond de fabriek reeds in lichter laaie. De brand weer kon het gebouw niet voor algeheele verwoesting behoeden. Het geheele fabriekscomplex met alle machinerieën is door het vuur verwoest. Dertig man personeel is door dezen brand zonder werk gekomen. De oorzaak van de ramp moet worden gezocht in zelfontbran ding van de kurk. Fabriek en machinerieën waren op beurs- polis verzekerd; de vennootschap was ech ter niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De schade beloopt in de tienduizenden guldens. VRIJDAG 14 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Ber.), 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Het Peregrinos-orkest. (12.451.00 Gramofoonmuziek). I.35 De KRO-New Style Artist, 2.05 Gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegeleiding. (4.154J0 Gramofoonmuziek). 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-orkest. 6,006.20 Land- en tuinbouwcauserie. 6.25 KRO-Melodisten en solist. (Ca, 6.30 Ber.) 6.45 Berichten. 7.0b Z. Exc, Min. M P. L. Steenberghe: Land- bouwcrisispolitiek (II. De akkerbouw). 7,30 I.uchtvaartcauserie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest. 9.15 Koninklijke Militaire Kapel. 9.45 KRO-Melodisten en solist. 10.15 Koninklijke Militaire Kapel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss en zijn orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 in. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 10.50 Declamatie. 11.20 VARA-orkest. 12.00 De Palladians. (Om 12.15 Berichten). 12.50 Gramofoonmuziek. I.10 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Causerie „Zaaien en planten". 2.30 AVRO-Kinderkoor met pianobegeleiding. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 De AVRO-Dance Band. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Socialisme en humanisme". 6.50 Berichten ANP. 7.00 Zie Hilversum I 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Geestelijke leiding voor de moderne jeugd". 8.00 Nederlandsch strijkkwartet. 8.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in andere landen". 9.00 Fragmenten uit de operette „Zigeuner- liebe". 10.15 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Viola d'amore en cembalo. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 18. En hebben ze al dien tijd stilgelegen? informeert juffrouw Baldriaanse: wat zal dat saai zijn geweest! Mijn broer is, toen hij al emeritus wasnee toch niet, nee, hij stond nog in Winterswijk. Maar toen is hij naar Engeland overgestoken. Het woei zóó hard, dat hij den heelen nacht zeèziek is ge weest. Vreeselijk saai! Hij moest naar een conferentie vanjawat wés het ook weergunst, dat ik dét niet meer weet! Mijn geheugen begint me leelijk in den steek te laten zoo nu en dan! Mevrouw de Koning, zegt de freule: mag ik u nog even vragen voor u weg gaat: wilt u mij het genoegen doen en uw man eraan helpen herinneren, dat hij of een van de diakenen naar die menschen Kolder zou gaan. De man bedelt voortdurend bij mijn rentmeester om een betrekking, maar ik kan op het oogenblik onmóoglijk tot uitbreiding van mijn personeel overgaan. Mijn man is er al geweest freule en het blijkt, dat ze het erg arm hebben. De diako- nie zal er wel iets aan doen, denk ik. Heelemaal vertrouwen doe ik het overi gens niet, zegt de freule: het is ook zoo gek, die menschen hebben nota bene een radio! AIS je zoo arm bent kun je toch geen rddio bekostigen! Die zal nog over zijn uit de betere tij den freule, vermoedt Paula. Mogelijk mevrouw de Koning, maar die menschen hebben ook zooveel behoeften! Ik begrijp het niet. Ze moeten altijd rooken bij voorbeeld. Ik heb heelemaal geen behoeften! En u rookt ook niet! Paula is een oogenblik sterk in de verleiding deze ondeu gende gedachte eruit te flappen, maar doet het natuurlijk niet. Wel bedenkt ze, dat de freule iederen winter naar het Zuiden trekt. Maar dat hoort zeker niet bij de behoeften. Plet is instinct, precies als bij de zwaluwen, want die doen het ook. De diakonie heeft hun toestand nauw keurig onderzocht, freule, het moet werkelijk niet rooskleurig zijn, zegt Paula en neemt meteen afscheid. Eva doet haar uitgeleide en helpt daarna de andere dames met de hoeden en mantels. De auto's staan te wach ten in den voortuin en rijden vijf minuten later door den nog hevigen storm het hek uit, de luxe-wagen van de freule zonder be hoeften vooraan. Binnen is het kamermeisje al bezig het servies op te ruimen. Onder de strenge oogen van tante doet ze het uiterst voorzichtig. Voor het diner loopt Eva nog even den tuin in en gaat het gerepareerde kippenhok bekijken. De harem is alweer op zijn gemak en de sultan slaat nijdig met zijn sporen naar een kip, die zijn favorite aan het treiteren is, door vlak voor haar snavel een graantje weg te pikken. Eva loopt verder en treft Jan Kamp aan, die peinzend naar een klein boompje staat te kijken. Zoo Jan, nog niet naar huis? vraagt ze. Nee juffrouw, moar 'k goai zoo derekt. 'k Most nog is efkes noar dat boompjen kiek'n. Doar kan 'k mit de pet niet bie. Ie zol zegg'n, zo'n boompjen noe toch. Doar mankeert niks an, héélemoal niks! Joa, 't is dat 't dood is, moar da's dan ok net 't eenig- ste. Ik begriep d'r niks van. En dat je zoo'n kleinigheid nu niet even verhelpen kunt, sneu hè? leeft Eva mee. Kiend, doar mag ie niet met spott'n! De dood, al is 't moar van zo'n boompjen, dat blieft altied een ernstige zoak. Toe'k 'et verlèj'n joar in de grond 'ezet hebbe, toe' was 't toch zo'n mooi dink, vol mit lèvens- sapp'n en mit lèvenslust. Een klein wonder van Gods groote scheppinge, dat was 't. En noe: noe is 't niks meer, ie kunt 't weg- smiet'n op de voalt. 't Is bedroofd! En zoo geet 't met alle lévens, 't eene jong, 't an dere old. Moar d'r kumt een ogenblik, dat God oe 't lev'n d'r uut hoalt. Da's een ern stig dink mien kiend, een heel ernstig dink! Jan schudt zijn hoofd en kijkt nog steeds naar zijn boompje. Eva kijkt ook en zoo staan ze daar: de oude man en het jonge meisje, samen stil te peinzen over het groote raad sel in de natuur. En boven hun hoofden, over de dennen, die hun beschutten, jaagt de storm. Kom, 'k goai dan moar is op huus an, zegt Jan eindelijk. Ik hope mien kiend, dat veur oe de tied d'r nog lang niet is en dat ie erst nog zult magg'n bluuj'n as de mooiste bloem! voegt hij er poëtisch aan toe. Wat ben je toch een schat! denkt Eva geroerd, maar kijkt hem enkel dankbaar aan, want ze weet zoo gauw geen geschikte woorden te vinden. Noe, dag juffrouw. Dag Jan. Eva gaat naar binnen om te dineeren met tante en Jan naar zijn eenvoudige huisje, waar zijn vrouw hem met het avondeten wacht. Allemaal thee zeker? vraagt Paula en kijkt haar kringetje gasten rond: Sui ker en melk? Het is de afgesproken Donderdagavond, Mijnheer en mevrouw van Tuilen zijn met Tom in hun Citroen uit Arnhem gekomen en met Paula en haar man, dominee Albert de Koning zitten ze in de salon der pastorie in gemakkelijke stoelen om den haard. Met één groote en twee kleine schemerlampen is het er zoo gezellig, dat ze zich direct be haaglijk voelen. Tom geniet van z'n thuis zijn, vooral nu, na zoo'n zware reis. Hij heeft vier weken verlof gekregen, want hij is bijna anderhalf jaar aan één stuk uitgeweest, doordat zijn schip in de JavaNew Yorklijn voer. 't Is een heele overgang, van het scheepsbestaan naar het oude leven in Arnhem. Als van een druk marktplein naar een stil, schilderachtig hofje in de morgenzon, zoo weldadig! Toen hij daarnet binnenkwam zei Paula: Even niet kijken Albert! nam zijn hoofd tusschen haar handen en gaf hem een kus. Albert keek toch, maar lachte en drukte hem warm de hand. Ben je al klaar Paula of komt er nog meer? vroeg Tom en voelde zich geluk kig bij deze ontvangst. Eva van Aghterkerke komt nog, leidde Paula hem op een zijspoor en vertelde er meteen bij wie dat was. En nu zitten ze, in afwachting van haar komst, maar vast een kopje thee te drinken. Blij je weer gezond hier te hebben ke rel! zegt Albert: je hebt ons heel wat onrust bezorgd. Om maar niet te spreken van oom en tante. Mevrouw van Tuilen lacht nog wat ner- neus bij de gedachte aan die angstige dagen en mijnheer kijkt dankbaar van haar naar zijn jongen. Ze hooren buiten een auto aanrijden en stoppen voor de pastorie. De motor staat sta- tionnair te brommen. Er wordt gebeld en een deur van den wagen slaat met een klap dicht. Dadelijk nadat het meisje heeft open gedaan raast de motor fel op onder meer gas, dan klikt de overschakeling naar tweede en derde versnelling en daarna neemt de sterkte van het geronk af bij het wegrijden. Paula loopt de gang in en ze hooren Eva's donkere stem door de opengelaten deur. Dan komen ze binnen en Paula lanceert het con- ventioneele: Mag ik even voorstellen: mijn vriendin juffrouw van Aghterkerke; mevrouw van Tuilen, mijnheer van Tuilen en nogeens mijn heer van Tuilen. Als ze weer zitten, Eva de groeten van tante gedaan en haar thee in ontvangst ge nomen heeft, vraagt Albert: Tante is zeker op haar wekelijksche avondvisite bij de freule? Ja, ik moest wachten tot de auto te rug was, ik mocht niet alleen hier naar toe loopen, vertelt Eva lachend. Zou ik ook niet goed gevonden hebben! beweert Albert: maar je komen ha len dee' ik toch beslist niet meisje, want stel je voor, dat een van mijn schapen me met jou in het donker zag loopen!De heele kudde sloeg onrustig aan het blaten en verloor voorgoed het vertrouwen in haar herder! Kan ik me voorstellen! zegt Tom met klem. Wat weet jij daarvan? vraagt Al bert: jij vaart op oceanen en breekt schroefassen. Bemoei je dus niet met de ge dragingen van een eerzaam predikant op een Geldersch dorp! Vertel ons maar eens liever van de belveenissen op zee de laatste reis want daarvoor heeft Hare Majesteit deze soirée eigenlijk georganiseerd. Als Hare Majesteit mij dan genadiglijk het woord wil verleenen, zal ik gaarne aan het vereerend verzoek van Haar Heer Gemaal voldoen, gaat Tom erop door. Doe niet zoo idioot, kwajongens! -na- van Tuiten! ^_ajesteit: en be^- Thomas Nou- k«k eris, en Tom zet het ge zicht van een tooneelzeeman, die rauw aan het verhalen slaat: we waren dan zoo ge- n£L „Warnsveld" op den Atlantischen Oceaan, nog anderhalve dag van Gibraltar verwijderd, toen de schroefas brak. Een sleepboot sleepte ons, daar is het per slot van rekening dan toch ook een sleepboot voor naar Lissabon. Daar werd de as gerepareerd en toen konden we weer verder door, naar Java. Dat is net alles! (Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7