Groote protesivergaderiiig van Wieringer burgerij Heden spreken Cbamberlain en Daladier V oorzorgsmaat- regelen in België Voorbereidingen tegen Nederland tegengesproken Kostwinnersvergoeding Eerste asperges voor de Koningin Minister Sfeenherghe niet naar New-York K.LM. ziet af van eskadervlucht Egyptenaren sterven den vuurdood GROOTE POLITIEKE BEDRIJVIG HEID TE LONDEN EN PARIJS. Zoowel in Downingstreet 10 als in het Foreign Office is gisteren een stroom van bezoekers geweest. Chur- ckili, Attlee, Halifax, Chatfield en an dere ministers en hooggeplaatste ambtenaren confereerden met Cham- berlain. In het Foreign Office wer den ontvangen de Fransche, Poolsche en Turksche ambassadeurs en de Hongaarsche en Grieksche ministers. De hooge commissaris der Domini ons confereerden met Inskip in het departement voor de Dominions. Ook de Amerikaansclie zaakgelastig de heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Alles dus hét voorspel voor den grooten dag van vandaag, die hopelijk een einde zal maken aan de periode van enerveerend stil zwijgen der Britsclie en Fransche regeerin gen. Chamberlain's rede, welke door de radio zal worden uitgezonden, zal volgens de laat ste aanwijzingen, een uur duren. Men ver wacht dat zijn rede beperkt zal blijven tot de Albaansche situatie en de positie in de Mid- dellandsche Zee in het algemeen. Het optreden van Italië in Albanië heeft de clausules van het BritschIlaliaansche accoord naar voren gebracht, waarin Italië verklaarde, dat het geen wijziging wenschte in den status quo in de Middellandsche Zee. Men kan daarom verwachten, dat de pre mier de aandacht van het lagerhuis op dit gedeelte van het accoord zal vestigen en duidelr' 1 maken, welke de houding der regeer s en haar opvattingen ten aan zien de handhaving van het behoud van den status quo in de Middellandsche Zee in de toekomst. Een tweede factor in de Middellandsche Zee, die, naar men gelooft, door Chamber- lain behandeld zal worden, is de terugtrek king van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Fransche Kamercommissie bijeen. Kamercommissie en kabinet zijn bij een geweest. Omtrent de besprekingen wordt een diep stilzwijgen bewaard. Alleen is be kend geworden, dat de ministerraad een stemmig de verklaring, welke heden dooi den minister-president inzake de houding v. rankrijk nopens den huidigen toestand in Europa zal worden afgelegd, heeft goed gekeurd. De Belgische regeering heeft met het oog op de veiligheid van het land verschillen de maatregelen van militairen aard getrof fen. De oproepingen, die in verband hiermede noodzakelijk waren, hebben slechts betrek king op zekere speciale eenheden. Ovwindende berichten in de Britsche pers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „de „Deutscher dienst" keert zich in zeer scher pe bewoordingen tegen een valsch bericht van de „News Chronicle", volgens hetwelk Duitschland voorbereidende maatregelen te gen Nederland genomen zou hebben. De „Deutscher dienst" uit het vermoeden, dat achter dergelijke berichten zeer bepaalde semi-officieele Engelschc instanties staan." Burgemeesters beslissen over de uitkeeringen. De familieleden van de opgeroepen mili tairen, die door de oproeping hun bron van inkomsten verloren helbben, kunnen zich met een aanvraag tot het verkrijgen van een kostwinnersvergoeding richten tot den burgemeester. Dat behoeft niet schrif telijk te geschieden, doch men kan zich mondeling wenden tot de afdceling militai re zaken op het stadhuis. Daar worden de gevallen dan zoo spoedig mogelijk onder zocht, opdat de hoogte van de vergoeding kan worden vastgesteld. Er wordt per dag (Zondagen meegere kend! maximaal een bedrag van f 2.50 uit gekeerd, zoo-dat de familie van een soldaat, die de maximum-vergoeding ontvangt, een bedrag van f 17.50 krijgt. De hoogte van de uit te keeren vergoe ding is afhankelijk van een groot aantal factoren. Er ziin een groot aantal werkge vers, die het salaris van hun personeelleden doorbetalen en het spreekt vanzelf, dat deze personen geen uitkeerin-g kriigen. Dan wordt er verder rekening gehouden met de eventneele andere inkomsten van het gezin nipt de hoogte van den huur. de fondscontri butjes en andore vaste uitgaven. Voor de ongeroepen militairen houdt de erisissteup. dien zij eventueel ontvangen, on De-m gevallen kunnen echter door het bu reau Militairp Zaken zeer spoedig in orde gemait-f worden, omdat de noodige gege vens bh Maatschannliik Hulnhetoon voorhan den ziin en geen apart onderzoek behoeft 1e worden ingesteld. Van elk geval wordt een rapport opgemaakt dat aan den burgemeester ter beoordeeling wordt voorgelegd. Feitelijk berust de beslis sing over hef uitkeeren van kostwinners vergoeding bij den minister, doch in ver hard met de bijzondere omstandigheden heeft de minister de burgemeesters de br- yoemUmm -">ven over de uitkeeringen te besi;~- De eerste asperges, gekweekt op vollen grond, zijn aan H. M. de Koningin aange boden door den heer W. van Riet, asperge- kweeker te Gennep. De minister van Economische Zaken, mr. M. F. L. Steenberglie, zal wegens druk ke ambtsbezigheden geen gevolg kunnen geven aan zijn voornemen, 4 Mei a.s. het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstel ling te New York officieel te openen. Hr. Ms. gezant te Washington, dr. A. Kou don, zal de openingsplechtigheid namens de Nederlandsche regeering verrichten. In verband met de huidige om standigheden. De directie der K.L.M. heeft besloten onder de huidige omstandigheden geen gevolg te geven aan haar voornemen om op a.s. Zondag een eskadervlucht boven Nederland te laten uitvoeren. Evenals vorige jaren zou n:l. een groep van vijf K.L.M.-vliegtuigen, waarbij zich dit maal twee vliegtuigen der Deutsche Luft- hanst zouden voegen, een rondvlucht ma ken boven de provincies Noordholland, Utrecht en Zuidholland ter gelegenheid van den aanvang van den zomerdienst op 16 April. Zware dorpsbranden. ...In twee dorpen in Neder-Egyptc nabij Mehailah Kebir hebben branden gewoed, waarbij 32 personen om het leven zijn ge komen en omstreeks driehonderd gewond. TEGEN DE KWALIFIKATIE „NOOD LIJDEND" DER GEMEENTE. BELANGRIJKE RESOLUTIE AANGE NOMEN. Gisteravond kwam de Wieringer burgerij in massa-vergadering bijeen in Cinema De Haan. Deze avond stond onder apspicieën van de volgende vereenigingen: Holl. Mij. van Landbouw; Handeldrijvende en Industri- eele Middenstandsvereeniging; Visschersver- eeniging D.E.T.V.; het Lager Onderwijs; R.K. Bond van Transportarbeiders; Commissie van advies voor Arbeidsbemiddeling; R. K. Landarbeidersbond, R.K. Bouwvakarbeiders bond; Móderne Bestuurdersbond; Alg. Ned. Bouwvakarbcidersbond; Alg. Metaalbewer- kersbond; Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf; Cen trale Bond van Transportarbeiders; Ned. Christ. Landarbeidersbond; Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders, allen afd. Wieringen. Te ruiin 8 uur nam de heer C. J. Bosker het woord. De stimulans tot deze protest-ver gadering is eigenlijk, aldus spr., de Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs al hier. Deze commissie nu bemerkte bij haar laatste bezoek aan de scho len, dat er op de leermiddelen be zuinigd was, omdat de gemeente Wieringen noodlijdend is, zoodat dus door de noodlijdendheid onzer ge meente de kinderen hiervan de dupe worden en dit is toch zeker iets wat moet worden voorkomen. Door deze commissie is met de andere hierboven genoemde verenigingsbesturen 'n voorvergadering gehouden om den toestand van Wieringen onder de oogen te zien en om tot een onlossing te geraken. Er zijn ook besprekingen gevoerd met 't hoofd onzer ge meente, want wij werken niet tegen het ge meentebestuur, maar mèt het gemeentebe stuur. Op de voor-vergadering der besturen is besloten om aan den Raad van Ministers, aan de Leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal en verdere autori teiten, behoudens goedkeuring van deze mas sale bijeenkomst, de volgende resolutie te zenden: Resolutie. De Wieringer burgerij, in grooten getale in vergadering bijeen zijnde te Hippoly- tushoef; protesteert tegen de beschouwing der Re geering dat de gemeente Wieringen als noodlijdend wordt gekwalificeerd, terwijl toch de slechte financieele toestand geen algeheele crisisgevolg is, maar zijn oorzaak vindt in de afsluiting van de Zuiderzee. Toelichting: Voor de Zuiderzeewerken waren de gemeen- te-financiën hier evenwichtig en baarden door zuinig beheer en regelmatige belasting opbrengst nimmer zorg voor een tekort. Ten gevolge van de Zuiderzeewerken, waardoor de bevolkingsaanwas bijna verdubbelde en een groot gedeelte der arbeiders hier achter bleef, zonder uitzicht op werk, moesten scholengebouwen worden gesticht en andere maatregelen worden getroffen, waardoor de schuldenlast steeg van f60.000 tot f 450.000, terwijl de belastingopbrengst daarmede geen gelijken tred hield. Ten slotte werd de gemeente onmachtig de rente en aflossingen ten volle te voldoen zoodat het Rijk de tekorten aanvulde en de gemeente onder de noodlijdende gemeenten werd gerangschikt en mitsdien ook de ge volgen daarvan moest dragen, ondanks de nrotesten van het gemeentebestuur, terwijl de gemeente toch zelf onschuldig is aan deze debacle. Ook meent de vergadering der burgerij om deze redenen de Regeering dringend te moeten verzoeken de bijdragen van het Rijk als stortingen te beschouwen uit het Zuiderzeefonds, als gevolg van de afsluiting, zonder de kwalificatie. „Noodlij dend" daaraan toe te voegen. 2. Dringt aan bij de Regeering om te bewerkstelligen dat zij bij open- komende functies bij het Rijk en an dere overheidsinstellingen in meerdere mate, zoowel bij het volgen van eenig onderwijs na de Lagere School voorrang respectievelijk geldelijke tegemoetkoming zal geven aan de jeugdige vischcrs van Wieringen. Aan de toelichting ontleenen wij; Tevens is het noodig geldelijke tegemoet koming en zoo noödig vervoerkosten te ver strekken voor de jeugdige visscliers, die zich voor een ander vak elders of op school en cursussen willen bekwamen. 3. Stelt de Regeering voor om de schade aan vischmateriaal, genomen in den ruimsten zin en voortkomen de uit de waardevermindering daar- vaft welke het gevolg is van de af sluiting van de Zuiderzee, te vergoe den aan de betrokken visscliers; be nevens aan te dringen op een rege ling, waarbij de vischcrs die gelden ten behoeve van de visscherij moes- ten opnemen een buitengewoon di reet ingaand crediet, kunnen ver krijgen evenredig aan het bedrag gevormd door rente en aflossing om reeds aangekondigde executies te voorkomen. Toelichting. Waar door do bij punt 2 genoemde feiten het vischmateriaal op rijks advies aangeschaft voor de vervorming van het visscherij bedrijf, thans grootendeels waardeloos is geworden tengevolge van de afsluiting dringt de vergadering erop aan, dat het Rijk de waardevermindering ver goedt en tevens hun die hun laatste spaar centen in liet vervormde visscherij bedrijf iiebben gestoken, ja zelfs hun eigendommen daarvoor onder hypotheek stelden, en tlians geen inkomsten meer hebben te garandee ren, dat zij hun verplichtingen, tegenover hun leveranciers kunnen nakomen. Daar reeds verschillende malen met faillissement is gedreigd, is ingrijpen noodzakelijk. 4. Steit de Regeering tevens voor, dat de nevenbedrij ven van de vis scherij in de punt 3 bedoelde schade regeling opgenomen worden. Toelichting. De vergadering vestigt de aandacht er op dat er ook nog zijn zg. ver vormde bedrijven, waaronder worden ge rangschikt de vrachtrijders (visch en ma- teriaalvervoer) de mosselvisschcrij, de een den en pluimveehouderij etc., welke tevens door het verloop der visscherij worden ge dupeerd en dus ook ten volle aanspraak maken op een redelijke schadeloosstelling. Ook verschillende neven bedrijven als tag rijnwinkels, zeilmakerijen en zeegrasperse- rijen aan de Noordzijde van Wieringen die nen thans in de schaderegeling te worden opgenomen, naar aanleiding van het aan gehaalde in de punten 2 en 3. Eerst arbeiders uit Wieringen. 5. stelt de Regecring voor in de aanne- mingsovcreenkomsten met de aannemers van de nog komende werken aan de nieuwe Zuiderzeepolders een clausule te doen op nemen, waarin het verplichtend wordt ge steld eerst arbeiders te betrekken van Wie ringen, die achter gebleven zijn om vol tooiing van de werken te Wieringen. Tevens dringt de vergadering er op aan bij de regeering dat de op Wieringen wo nende landarbeiders, die toch in hoofdzaak achtergebleven zijn na voltooiing van de af sluiting, te werk gesteld kunnen worden in den Wieringermeerpolder en voorrang heb ben bij de cultuurmaatschappij. Toelichting. Tot dusver is het den mecs- ten der gebleven Zuiderzeearbeiders te Wie ringen niet mogelijk geweest, hier een em plooi te vinden en moesten zij zich als werkloos laten inschrijven. De vergadering is van oordeel, dat waar deze menschen de eersten waren, die in deze omstreken hielpen bij het leggen van den afsluitdijk en bij het droogmaken der YVie- ringermeer, thans ook voorkeur dienen te hebben bij de werken van nog volgende pol ders en meent dat de regeering zulks in aannemingsovereenkomsten kan doen vast leggen. Werkobjecten en vestiging van industrieën. 6. wijst vele werkobjecten aan, waarbij bij het Rijk wordt aangedrongen om te bevor deren deze te laten uitvoeren door arbei ders van Wieringen. In dit verband aan te dringen op Wieringen eenige industrie te vestigen, hetgeen gezien de ligging heel goed mogelijk is en waarbij voornamelijk visschcrs te werk worden gesteld. Verder met klem aan te dringen op boombeplan ting op Wieringen, hetgeen noodzakelijk is ter bevordering van het vreemdelingenver keer. Toelichting. In dit verband kan worden genoemd een plan tot drooglegging van de zg. schorren benoorden Wieringen, de be neden de lijn loopende van de sluizen van Oostoever bij den Helder tot den Oevqr, Wie ringen, waardoor ongev. 6000 HA. land aan de zee kon worden onttrokken en dit werk zooveel mogelijk in handenarbeid te doen uitvoeren, waardoor tevens ook weer een expansie voor de boerenbedrijven in uit- aicht kan worden gesteld. Verder wordt gewezen op de ruilverkave ling, terwijl de boombeplanting zooveel mo gelijk dient te worden bevorderd, daar ter bevordering van het vreemdelingenverkeer het aanbrengen van boom en struikgewas noodzakelijk is. Nabij de jeugdherberg te Oosterland zou een zwembad kunnen wor den gemaakt. Wat betreft de industrie kan worden gewezen op de stichting van een garnalen annex grasdrogerij, een stroocar- tonfabriek, een aardappelmeelfabriek, een machinefabriek, een betonfabriek. Hierbij kunnen vnl. werklooze visschers worden te werk gesteld. Voorkeur bij' het pachten van los land en boerderijen. 7. dringt aan bij de regeering, dat de Wieringer boeren voorkeur hebben bij het pachten van los land in den Wieringermeer polder en het pachten van boerderijen in den Wieringermeerpolder. Toelichting. Door het verlies van het zee gras zien ook vele boeren op Wieringen zich een belangrijke bron van inkomen ontnomen. Immers velen hadden een ge- „„„„4 bedrijr tonden meiS Sd.rhou.1 voorzien. Ook voo.' anderen vormde ^t zee^asve„ den een bron van .nkomen. Aüe» is nu ve dwenen en.de betrokken zl£ 7 hun bedrijven lam geslagen. ,.an wederom door de afsluiting e (lpzc hun inkomen ontnomen is, z0,K'ei' jp Wieringer boeren recht hebben om dg eerste plaats in aanmerking te hot huren van los land in de ïeringe meer (en het pachten van boerderijen), Er moeten poedkoope arbeiders woningen komen. 8. Dringt er op aan, dat de kee- ten; woonwagens enz., ou Wieringen zullen verdwijnen en vervangen zullen worden door goedkoop.- arbei derswoningen, waarvan de huurprijs dusdanig zal worden gesteld, dat het mogelijk zal zijn dat inderdaad een dergelijke woning door een ar beider bewoond kan worden en dat de steunnormén en het loon in werkverschaffing duhrianig zal zijn dat men in staat is de huur te be talen. Toelichting. De woningbouwvereniging te Wieringen dient daarom dusdanig dooi de regecring te worden gesteund, dat zoo spoedig mogelijk in deze materie wordt voorzien. De keet en krotwoningen zijn dik wijls van dusdanigen aard, dat liet een schande genoemd moet worden, dat daarin tot dusver geen paal en perk werd gesteld. Misstanden op onderwijsgebied. 9. Wijst voorts de Regeering et- op, dat door de noodlijdendheid der gemeente, ook wat betreft de toe kenning van een bedrag per kind onder een uniforme regeling valt en 1hans het bedrag dusdanig is ver minderd, dat de noodzakelijkste leer middelen achterwege moeten blijven. Ook wat betreft scholenbouw te Wes- terland is het dringend noodzakelijk dat spoed wordt betracht, daar de lokaliteiten niet aan de minste eischen voldoen. Wij gaven hierboven de resolutie met de toelichting, zooals zij werd aangenomen, het tusschen haakjes geplaatste werd bijge voegd. De heer Bosker zegt, dat voor de pauze nog toelichtingen gegeven zullen worden daarna bestaat gelegenheid om gedachten te wisselen. De heer S. P. de Vries, secr.-penningmees- ter D.E.T.V., verkrijgt vervolgens het woord en doet mededeeling van de uitkomsten der visscherij in de laatste jaren. We zitten thans, zegt de heer de Vries weer een stuk in 1939, maar zooals het er tot op heden voorstaat, ziet alles er weer even donker uit. De voorz. van de Hoil. Mij. van Landb., de heer O. J. Bosker, zegt: Èr is, om den toestand onzer gemeente te verbeteren, reeds veel, zeer veel gedaan, maar het heeft nog niet veel succes gehad. Het gemeentebe stuur dat ook steeds vol ijver is geweest, is dan ook ontevreden over de resultaten. Zooals het thans gaat, daalt het welvaarts peil steeds meer en dat moet toch niet, Er zijn er hier vele die nooit in 't vrije bedrijf komen, waar moet dal op aan: later alle maal op het Burgerlijk Armbestuur en zoo als we zoojuist gehoord hebben, gaat het met de visscherij denzelfden kant op. Heel sporadisch komt het voor dat de Wierin ger boeren land of boerderijen in de Wie- ringermeer krijgen toegewezen. Als nu het gedeelte benoorden Wieringen drooggelegd wordt dan wordt een 5 a 6000 HA. land aan de zee onttrokken. Dit is dan een schitterende expansie voor de Wieringer boeren, terwijl het surplus der arbeiders daar dan ook tewerk kan worden gesteld De grootste oorzaak van de noodlijdendheid van Wieringen, is de werkverschaffing en gaat het zoo door dan krijgt Wieringen een bevolking, die totaal verarmt: Na de hiero-p volgende pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. x De heer H. de Boer dringt er op aan. dat de Zuiderzeesteun weer op het oude niveau wordt gebracht. Dë heer P. Veerdig zegt er wordt in het schrijven wel gesproken over los land, maar niet over boerderijen in de W.M. en dit acht spr. zeer belangrijk voor onze jonge boerenA Voor industrie dacht spr. dat b.v. een machine fabriek beter was dan een Stroo-carton fabriek. De heer G. v. Dijk zegt: Den landarbei ders, die hier wonen, moest eigenlijk de ge legenheid geboden worden om in de Wierin- germeer aan het werk te komen. Zij toch hebben ook geholpen den polder droog te maken en nu er zooveel land is, is daar dan geen werk voor de Wieringer landarbei ders? Het doel van de landarbeiders is niet om te trekken, ze zijn geen trekvogels. De heer C. J.' Bosker beantwoordt den heer De Beer. Spr. zegt, dat na April de z.g. IJselmeerregeling weer in werking treedt, zoodat dit al een verbetering in den Zuiderzeesteun brengt. Het heeft echter de bijzondere belangstelling van de commissie Naar aanleiding van het gesprokene van den heer v. Dijk, zegt spr., dat het inde verste verte de bedoeling niet is om de menschen hier vandaan te loodsen. De heer O. J. Bosker beantwoordt (Jen heer Veerdig on zegt dat in punt 7 en toe lichting 6 en 7 de wenschen van den heer Veerdig tot uiting komen. Len heer Hoekstra, van het bevolkings onderzoek spreekt een kort woord en ver zoekt aller medewerking bij het pogen, den toestand zooals die voorheen was op Wierin gen te reconstrueeren om zoodoende de eco nomische en sociale gevolgen van de afslui ting na te gaan. Met een woord van dank voor de aangename bespreking sluit de hr. Bosker ten slotte de vergadering. DEN OEVER. „APOLLO" IN DIENST VAN DE MILITAIREN. Naar wij vernemen zal. onvoorziene om- 5ïïf!le^ voohbehouden, de harmonie „Apollo Zaterdagavond een rondgang door Don oever maken, gevolgd door een concert Verder l.gt het in de bedoeling Zondagmid dag eveneens een concert te geven De hier aan Den Oever liggende militairen zullen een en ander zeker op prijs stellen, daar er hier niet veel afleiding voor hen is SB°RGSTEt, STICHTING MIDDENSTANDSBOD LINGSFONDS „HOLLANDS Noüf, DERKWARTIER." In het zoo juist verschenen jaarver, over 1938 van de Stichting Middens& borgstellingsfonds „Hollands Noordcrku tier" lezen wij, dat in het afgeloopen totaal 94 aanvragen in behandeling we^ genomen, waarvan 5 uit Anna Raulown 11 uit Barsingerhorn. 4 uit Bergen, 1 „it n, 1 op Langendijk, 1 uit Harenkarspel, ui hugowaard, 1 uit Den Helder, 3 uit KoeViü, 3 uit Noordscharwoude, 1 uit Oudon, lk- uit St. Pancras, 4 uit Schagen, 2 uit w 1 nienhuizen, 3 uit Wieringen, 1 uit Zuidsoh wonde en 3 uit Zijpc. U1ar In 8 gevallen uit genoemde plaatsen j, wordt het bedrijf door het Fonds gesanl,0! en is of wordt bemiddeling verleend (»111 borgstelling); in idem zooveel gevalL1 werd de aanvraag tot borgstelling toe»11 staan na reeds verrichte saneering c,!jh bemiddeling; vier malen stond men b< stelling toe zonder saneering. De rest Va de aanvragen is óf nog in behandeling 5} had een negatief resultaat. ANNA PAÜLQWhijt DE BETEEKENIS VAN DE PROV. STATEN VERKIEZING VOOR HET PLAT- TELAND. De heer Polder opende de gisteravond rW de afdeeling der S.D.A.P. in Veerburg houden vergadering met don wensch, bal zij, die in 's landsbelang zijn weggeroepen weer spoedig naar hun haardsteden niogCn' terugkeeren. De spreker op deze vergadering, de heer Van Dok, begon zijn rede met er op te wij. zen, dat voor de verkiezingen van de Pro! vinciale Staten over het algemeen te weini» belangstelling bestaat. Dat is te betreuren omdat de Provinciale Staten de samenstel.' ling van de Eerste Kamer bepalen, die toch van belang is, ook voor het platteland. (De pachtwet bijv. is een paar maal gestrand in de Eerste Kamer). Belangrijk zijn de Prov, Staten ook, omdat de daaruit gevormde col leges van Ged. Staten tusschen de gemeen ten en Den Haag staan (vooral nu van be lang, nu veel plattelandsgemeenten nood- lijdend zijn.) Met uitzondering van de fascisten, die immers op het standpunt staan, dat onder de bestaande verhoudingen geen opbouwend werk mogelijk is, hebben de Prov. Staten van Noord Holland geprobeerd er van tc maken, wat er van te maken was, waarbij op te merken is dat er verschil in houding is tusschen de R.K. en A.R. in Prov. Staten en in Den Haag. Zoowel in Prov. Staten als in de gemeenteraden zijn bijna geen con flicten meer tusschen de partijen en de Ged. Staten werken in tegenstelling met Den Haag wei op breede basis.. Na over het Plan van den Arbeid en het volgens oordeel van spreker financieel veel verder gaande plan-Westhoff, uitgeweid te hebben, wees spr. er op, dat de Prov. St. verkiezing voor de regeering een uitspraak kan zijn, dat zij nu ernst moet maken met het plan Westhoff, welk plan de S.D.A.P. niet afwijst, al veroordeelt zij, dat niet eep- der door uitvoering van het Plan vair -tfri Arbeid de werkloosheid is bestreden. Ook zullen de Prov. Staten bij de uitvoering van het plan-Westhoff een belangrijke schakel zijn. De a.s. verkiezingen zijn dus wel belang rijk en spr. wekte op niet laks te zijn in de komende verkiezingsdagen en te zeggen; 1 morcele en geestelijke herbewapening goed, maar ook, opheffing uit den socialen en cconomischen nood, waarin het Nederland sche volk verkeert. De heer Glim merkte als debater op, dat spr., toen hij het over het plan-Westhoff had, niet sprak over het loon. Dat de re geering er voor voelt is voor hem een be wijs, dat er een luchtje aan is. Hij bepleitte voorts eenheid van de arbeidersklasse en vroeg daarom de communisten niet te schu wen. De heer Van Dok, antwoordend, betoogde, dat de schuld niet bij de S.D.A.P. ligt als er geen eenheid is en verdedigde, wat spr. in z'n rede gezegd had, n.I. dat het com munisme nu wel democratische klauwen toont, maar dit niet het geloof geef), dat de aard van het beestje veranderd is. En wat Glim's eerste opmerking aangaat: Westhofl verklaarde in z'n rapport de wijze te veraf schuwen, waarop in het verleden soc. zorg en werkverschaffing geschiedde en zegt, dat uitvoering van z'n plan ten goede komt aan het Ned. volk in z'n geheel. De heer Polter sloot daarop de vergade ring, spr. dankend voor z'n rede en ieder opwekkend den 19den April zijn plicht te doen. SCHAGEN, 13 April. j 'I 58 Geldekoeien (magere) 100180, 47 ide® vette 180-250, 43 kalfkoeien 1SO-2GO, 8 pin ken 75130, 479 nuchtere kalveren 4—12. -J vette schapen 24—30, 187 overhouders 12- "24, 3 bokken en geiten 0.25—8, 17 magere varkens 22-30, 4 vette varkens 0.480.50, 0 biggen 10—17, konijnen 0.35-1.80, kipPeB 0.7o—1.25. BROEK OP LANGENDIJK, 13 April- Aanvoer: 4000 Kg. uien 3—3.60. grove tri» 3.30, nep 0.701, drielingen 1.80' 900 Kr- peen 4.90—5. 14000 Kg. roode kool 9.30l'-W 34000Kg. gele kool 5.40—7, 30.000 KS- Dcc sche witte kool 4.80—5.50. NOORDSCHARWOUDE. 13 April. Aanvoer: 3900 Ke. uien 3.20—3.60. drie'1" gen 1.20. grove 3.40—3.60. 5iOO Kg. peen —4.40, kleine peen 1.30—3.10, 25300 roode kool 9.70—10.30, 80 Km witlof 43100 Kg. gele kool 4.50—0.70, 80700 Kg- u\ witfekool 45.30. AMSTERDAM, 12 April. Veemarkt. 193 veftc kalveren': le B 68—76 ct„ 2e kw. 58—66 et., 3e kw. Ijr et-, per Kg. levend gewicht. Ondorrne 1 magere noteering. 263 nuchtere kalverenJ -V-o0 per stuk. 166 varkens: vlcesciw kens, wegende van 00—110 Kg. 58—5' ,r' zware varkens 57—58 et., vette varkens °t- por Kg. slaehfgewicht. OVcrzi- Vette kalveren matige aanvoer, sleep handel, prijzen hooger. Nuchtere ..Pa 0I1. ruime aanvoer, stugge handel, prijzen veranderd. Varkens matige aanvoer, stille handel, prijzen onveranderd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8