Victor Emmanucl aanvaardt Britsche volksvertegenwoordiging achter de regeering DE WERELD de Kroon van Albanië woorden Chamberlains garanties een „ongegeneerdheid" Rijk en arm in Nederland Post voor de grenstroepen Brand bij den brandmeester Belastingambtenaar aangevallen Post vluchten op IQ^ë ltanë zal recht vooruit marcheeren Het is zeldzaam warm»». m weinig De bijeenkomst van den groo- ten fascistischen Raad. Ter gelegenheid van de vergadering van den Grooten Fascistischen Raad, die giste renavond om tien uur werd gehouden, ston den zwarthemden en een geweldige menigte niet standaarden, vlaggen en muziekcorp sen voor het Venetiaansche paleis. Zij ga ven uiting aan hun vereering voor den Duce. Om half elf werden de ramen ge opend en verscheen de Duce, luide beju beld door de menigte. Direct daarop las de secretaris der fascis tische partij de volgende dagorder voor, welke bij acclamatie door den Grooten Fas cistischen Raad was goedgekeurd: De Groote Fascistische Raad heeft ken nis genomen van de plechtige en unanieme uitspraak, waarmede de constitueerende vergadering van Albanië besloten heeft de Kroon van Albanië aan te bieden aan den Koning van Italië en Keizer van Abessinië. Hij begroet met vreugde deze historische gebeurtenis, welke op de basis der eeuwen lange banden van vriendschap, het volk en het lot van Italië verbindt met die van Al banië in een inniger en definitieve eenheid. Hij verklaart, dat het Fascistische Italië met zijn mannen en met zijn wapens in staat is het oude en moedige Albancesche volk orde, eerbiediging van ieder geloof, vooruitgang, sociale rechtvaardigheid en met de verdediging der gemeenschappelijke grenzen vrede te garandeeren. De groote fascistische Raad geeft uitdrukking aan de dankbaarheid van het Italiaansche volk je gens den Duce, den stichter van het Rijk. De Duce op het balcon. Na voorlezing van deze dagorder, welke door een langdurig gejuich der menigte werd ontvangen, verscheen Mussolini op 't balkon, die de volgende woorden sprak: De historische gebeurtenissen, welke zich dezer dagen voordoen, zijn het resultaat van onzen wil, ons geloof en onze kracht. Wij begeven ons naar de bevriende volken met een houding van vrienden, tegenover de vijandige volken zullen wij een duidelijke en goed vaststaande houding van vijandig heid hebben. De wereld wordt verzocht ons met rust te laten in onze groote en dagelijk- sche vermoeidheid, de wereld moet in ieder geval weten, dat wij morgen, zooals giste ren en zooals altijd recht vooruit zullen marcheeren. Deze woorden van Mussolini werden ge weldig toegejuicht. Nu de aanhechting van Albanië een feit is, geworden, is het wel interessant de machts positie van Italië te bezien, zooals deze zich thans verhoudt tot de Britsclie en Franseho belangen, die gelegen zijn in Afrika en rondom liet Oostelijk bekken van de Mid- dellandsche Zee. Men krijgt hierdoor een inzicht van den oogenblikkelijken toestand, zooals die sinds 191'J tot op heden gegroeid is, (zie de jaar tallen op de kaart) en die aanstaande Zon dag met de viering van de Unie tusschen Italië en Albanië haar officieel beslag krijgt. HET NIEUWE ITALIAANSCHE RIJK NA DE VEROVERING VAN ALBANIË Aldus de Duitsche pers. Italië acht de situatie op den Balkan nu verscherpt. Roemenië verrast, Griekenland niet verplicht, Polen ook niet. Rêuter meldt uit Londen: Aangename verrassing onder de bevol king en algemeene voldoening in officieele kringen hebben het bericht van de Britsche garantie aan Roemenië te Boekarest be groet. De meening te Boedapest is, dat de ver klaring den internationalen toestand noch verzacht, noch verergert. Men voelt, dat de toestand nog steeds ernstig is en dat alles afhangt van den volgenden stap van de as- m ogendheden. De reactie in Duitschland. In Berlijnsche politieke kringen stelt men volgens Havas de door Frankrijk en Enge land aan Griekenland en Roemenië ver strekte garantie voor als een slag in de lucht, omdat, zoo zegt men, deze gebaren op geen enkele werkelijke bedreiging van de zijde der autoritaire staten tegen de on afhankelijkheid van Roemenië en Grieken land correspondeeren. Men zegt, dat officieele kringen de ver klaringen zorgvuldig willen bestudeeren, al vorens zij zich formeel uitspreken. De „Deutsche Üiplomatisch-Politische Kor- respondenz" schrijft: De nieuwe actie der westelijke mogendhe den is weer eens een typisch voorbeeld voor haar streven de kleine mogendheden rond Duitschland en Italië voorloopig suggestief te verontrusten om daarmede ten slotte tot het doel te geraken, nat ligt in de onvoor waardelijke gehoorzaamheid der kleine na ties. De „Deutsche Dienst" noemt Chamberlains rede een heel grooten bluf, die op de as- mogendheden geen enkelen indruk heeft gemaakt. Engeland heeft, aldus de Deutsche Dienst paniek en oorlogsstemming noodig, om ten slotte op te treden in de rol van vredes- stichter. In werkelijkheid evenwel om als lijkenroover een buit binnen te halen, w elke voor hem in rustige tijden volkomen on bereikbaar zou zijn. Het is zacht uitgedrukt een onge geneerdheid, wanneer Engeland zich verstout zijn twijfelachtige bescher ming aan te bieden aan de Griek- sche regeering. welke zoo juist door haar hartelijk gestelde notawisseüng met de Italiaansche regeering heeft bewezen, dat zij zich niet bedreigd gevoelt. Hetzelfde geldt voor het Engelsche aan bod aan Roemenië; ook Turkije en Zuid- Slavië, die in vriendschappelijke betrekkin gen staan met de as-mogendheden, hebben niet den geringsten wensch geuit garanties van de zijde van Engeland te verkrijgen. De indruk in Italië. De Italiaansche reactie op de verklaringen van Chamberlain en Daladier schijnt volgens Havas niet zeer gunstig te zijn, hoewel men zich in regeeringskringen nog uiterst ge reserveerd toont. Te Rome is men van mee ning, dat de Italiaansche verzekeringen, wel ke Griekenland spontaan gegeven zijn, een garantie overbodig maakten, een garantie, waarin men bovendien een voortzetting van een politiek tot omsingeling der spilmogend- heden wil zien. Men uit verder de meening, dat de garantie aan Roemenië een ontspan ning tusschen Boedapest en Boekarest niet zal vergemakkelijken, doordat zij Roemenië slechts minder welwillend tegenover de ver langens van Hongarije kan maken. Kortom, fascistische kringen zijn van oordeel, dat de verklaringen van heden een moeilijker situatie schep pen op den Balkan, waar zones van spanning bestaan. Hoe Polen er over denkt. liet Poolsche persbureau Pats constateert: „Dat de eenzijdige aan Griekenland en Roe menië verleende waarborgen niet vervat zijn in de Poolsch—Engelsche overeenkomst van wederzijdschen bijstand, noch in het Poolsch- Fransche bondgenootschap. Zij scheppen en kunnen voor ons geen enkele nieuwe ver plichting scheppen. Griekenland gereserveerd. De Grieksche pers publiceert Chamberlain's garantie op weinig opvallende wijze, waar schijnlijk wil men geen risico loopen. Een wederkeerige verplichting aan Engeland ge voelt men niet; slechts zijn de Grieken dank baar gestemd. Politiek van Chamberlain goed gekeurd. ATTLEE. DE LABOURLEIDEH, ZAG DE REGEEEING ECHTER LIEVER VERDWIJNEN. Uit de debatten in het Lager- en Hoogerhuis blijkt, dat de afgevaar digden van het Britsche volk inge nomen zijn met de garanties blijkens de mededeelingen van Chamberlain en Halifax aan Griekenland en Roe menië verstrekt. Velen betreuren echter de alzijdigheid van Rusland bij de garantieverklaringen. Alleen Attlee, de labour-leider, verklaarde teleurgesteld te zijn over Chamber lains rede. ATTLEE. Men heeft een inval in Albanië, zonder waarschuwing of uitleg, gezien, die, aldus Attlee, een schending der verplichtingen, welke Mussolini in het Britsch-Itahaansche verdrag op zich heeft genomen beteekent. Üe roof van Albanië is voor het Britsch- Italiaansche verdrag, wat de vernietiging van Tsjechoslowakije voor de overeenkomst van München is geweest en heeft aange toond, dat het onmogelijk is hei woord van den heerscher van Duitschland en van dien van Italië te vertrouwen. Attlee juichte het aanvaarden van een verantwoordelijkheid, tegenover Polen, Grie kenland en Roemenië toe, doch wenschte een werkelijke politiek van collectieve vei ligheid voor den duur van jaren te zien. Er is geen duidelijk teeken, aldus Attlee, dat de regeering tot een nieuwe politiek ge komen is. Het opgeven van de eene positie na de andere is een groot gevaar. De regee ring geeft geen goede leiding. Tenzij de le den der regeering bereid zijn de veiligheid met de grootste kracht op te bouwen, kun nen zij beter plaats maken voor degenen, die daartoe bereid zijn. Hulp van Rusland inroepen wilde de liberale leider Sinclair. Het heeft geen zin garanties over Europa te strooien, tenzij zij kunnen worden omgezet in cijfers, in hoeveelheden niet alleen van schepen, maar ook van vliegtuigen, munitie, troepen De eenige groote mogendheid, die dat op den Balkan kan doen is Rusland. Sinclair drong er op aan, dat de regeering tezamen met Frankrijk, Turkije en wellicht Roeme nië zich tot Rusland zou wenden met defi nitieve voorstellen voor hulpverleening in geval van een aanval op den Balkan. Churchill verklaarde een hechte Balkan conferentie te willen. Een regeling tusschen Roemenië en Tur kije is goed, doch ook een regeling tusschen Roemenië en Bulgarije moet tot stand wor den gebracht, zeide hij. Eden zeide te gelooven, dat de politiek, welke tien dagen geleden door het huis een stemmig werd gesteund, de eenige is, waar van men kan hopn, dat zij tot dat resul taat kan leiden (applaus op de ministers- bankëh). De arbeidersafgevaardigde Wedgwood zeide onder meer: „Wij kunnen niet toe staan, dat Nederland of Denemarken zou den ondergaan. Indien het systeem der tweezijdige overeenkomsten wordt voortge zet, laat ons dan een tweezijdige overeen komst met Nederland sluiten." De regeering antwoordt Sir John Simon antwoordde voor de re geering. Hij zette uiteen dat er geen reden is Rusland uit te sluiten en weerlegde dat de Middellandsche zeevloot over deze gehee- le zee verspreid was tijdens den coup tegen Albanië. De feitelijke toestand was, dat de Middellandsche zeevloot haar voorjaarskruis tocht had beëindigd. Zooals gewoonlijk in dezen tijd brachten de schepen bezoeken aan buitenlandsche havens in Frankrijk, Tunis en Italië. Het afbreken van een dergelijk program is natuurlijk een plomp iets. Niemand zou aarzelen het te doen, wanneer de omstandig heden het zouden eischen, doch het is een zeer ongebruikelijke stap en daarvoor is 'n duidelijk besluit noodig. Het oogenblik, waarop vaststond, dat de inval in Albanië werd ondernomen, werd orders gegeven 't program af te breken, de uitnoodigingen af te zeggen en moest iedereen aan boord. De schepen moesten uitvaren en kregen be vel zich te concentreeren. Het debat werd hierop gesloten. Het huis king uiteen tot Dinsdag. Merkwaardige mededeeling van De Bilt. Op 12 April is te De Bilt een maximum temperatuur van 24.0 graden Celsius waar genomen. Deze temperatuur is hooger dan tot nu toe, sedert het begin van de waar nemingen in 1897, zoo vroeg in het jaar is voorgekomen. Hoogste Inkomens ln '«-Graven- hage en omgeving; laagste ln Drente. Voor de 42 economisch-geografische ge bieden, waarin ons land kan verdeeld wor den, wordt in de zoo juist verschenen derde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek een ver gelijking gemaakt tusschen het eerste en laatste jaar, waarvoor deze gegevens be kend zijn (1930—1931 en 1937—1938) en een drietal tusschenliggende jaren. Duidelijk blijkt uit die cijfers, dat onder den invloed van de in het najaar van 1929 ingetreden ecenomische crisis van elke 1000 inwoners als regel een geleidelijk kleiner gedeelte aangeslagen is in de inkomsten- en vermogensbelasting, Evenwel zetten deze dalingen zich niet steeds voort tot 1937 1938. Zoo is het gemiddelde bedrag der belaste inkomens per inwoner over 1937—1938 voor 29 van de 42 econo misch-geografische gebieden hooger dan over 19361937,, terwijl dit voor het gemiddelde bedrag der belaste vermogens het geval is voor alle ge bieden. Hoewel uit de cijfers van laatst bedoeld jaar een verbetering van den economischen toestand mag worden afgeleid, dient toch hierbij opgemerkt, dat alle gemiddelde be dragen over 19371938 beneden die over 19301931 blijven. Tegenstellingen. De hoogste gemiddelde inkomens per in woner worden over 19371938 aangetroffen in de gebieden 's-Gravenhage en omstreken f 569, en het Gooi en Oostelijk U.trecht f 508. In 4 gebieden ligt dit gemiddeld bedrag tus schen f 400 en f 500, in 5 gebieden tusschen f 300 en f 400, in 21 gebieden tusschen f 200 en f 300 en in 10 gebieden tusschen f 100 en f 200. Het laagste bedrag komt in het ge bied der Drentsche veenstreken voor (f 115.) De hoogste gem. vermogens p. inw. wor den over '37'38 aangetroffen in de gebieden het Gooi en Oostelijk Utrecht f 3619, 's-Gra venhage en omstreken f 3538 en de duinstre ken in midden- en zuidelijk Noord Holland en in Zuidholland f 2848. In 2 gebieden ligt dit gemiddelde bedrag tusschen f 2000 en f 2500, in 2 gebieden tusschen f 1500 en 2000, in 17 gebieden tusschen f 1000 en f 1500 en in eveneens 17 gebieden tusschen f 500 en f 1000, terwijl alleen voor de mijnstreek in Limburg een nog lager gemiddelde gevon den wordt (f 34S). Schrijf duidelijk en adresseer volledigi De regeling van den postdienst ten be hoeve van de troepen, welke voor de grens- beveiliging onder de wapenen zijn, geschiedt door daarvoor ingerichte veldpostkantoren, welke o.rn. zorgen voor de uitreiking van alle voor de militairen bestemde poststuk ken. Het is van het grootste belang voor een vlotten gang van zaken, dat deze corres pondentie, zoo volledig mogelijk wordt ge adresseerd. Noodig te vermelden zijn: Naam, voorletters en militaire rang, als mede het corps en het onderdeel waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedeta cheerd. En tenslotte: duidelijk schrift. Indien het publiek hier rekening mede wil houden, krijgen de militairen aan de grens op tijd hun post. Op de poststukken, afkomstig van mili tairen moet boven aan de linkerzijde van het adres de aanduiding „militair"' geschre ven worden, waaronder de handteekening van den afzender. Rietschuur ln vlammen opgegaan. Doordat kinderen met vuur speelden, is gistermiddag om twee uur brand ontstaan in een groote opslagplaats van den heer Schweitzer, opperbrandmeester te Drimme- len (gem. Made). In de opslagplaats bevond zich 45.000 K.G. riet en een groote hoeveelheid beschoei ingsmateriaal. De brand nam een grooten omvang aan en dreigde de omliggende wo ningen aan te tasten. De plaatselijke brand weer moet de assistentie inroepen van de brandweer v. Breda, die spoedig ter plaatse was. Na 'n uur slaagde men er toen in het vuur onder de knie te krijgen en was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het woonhuis van den heer Schweitzer, dat reeds door de vlammen was aangetast, wist men te be houden. De schuur, waarin het riet en het beschoeiingsmateriaal was opgeslagen, werd met den inhoud een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Met mes verwond. Dader gear resteerd. Gisteravond is op den Huizerweg te Bus- sum de belastingambtenaar N., door den vrachtrijder van der B., met een mes aange vallen. Omstanders trachtten den heer N te ontzetten, doch eerst toen de inmiddels gewaarschuwde politie aankwam nam de dader de vlucht. Hij kon echter worden ach terhaald en werd op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Men verklaart deze daad uit een wrok om persoonlijke re- w1'0I1' va" ,der B- sedert geruimen tijd tegen den ambtenaar koesterde. Het slacht offer bekwam diepe steekwonden in het linkerschouderblad en in de zijde In ernstigen toestand is hij in de Maiella stichting opgenomen» Vertrek van Aankomst j, Nandoe (heenreis) Reiger (terugreis) Buizerd (heenreis) Uil (terugreis) Torenvalk (heenreis) Emoe (terugreis) Rang. 13 Apr Athene 13 Apr Alex. 13 Apr. Medan 13 -Vdam 13 Basra 13 ApPi Rang. 13 Apr. |j°dph.l3Apr A'dam 13 Apr.jsapeh 13 A Band. 13 Apr. Medan 13 Apr Nieuwe bomaanslagen in Engeland. Gist». avond hebben terroristen van het Iersch» republikeinsche leger elf bomaanslagen J 1-1 1 tr\c T nnrlon \rinu r\ pleegd, n.1. zes in Londen, vier in Covên. try en een in Biriningham. De aangerich' te schade is betrekkelijk gering, doch een aantal personen werd licht gekwetst. Amerikaansch oorlogsmateriaal naar pa. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft gisteren onthuld, dat Groot-Brittannië en Frankrijk in de eerste drie maanden van dit jaar licenties verworven hebben voor den aan- koop van ruim 24 millioen dollars aan Amerikaansch oorlogsmateriaal, voorname, lijk militaire vliegtuigen, automobielen en onderdeelen. Amerikaansche oorlogsbodems tcruggeroe, pen? De betrokken departementen be spreken thans de mogelijkheid de Ameri kaansche oorlogsbodems in de Middellang sche Zee, welke hierheen zijn gezonden ter bescherming van de Amerikaansche belan gen in Spanje, terug te roepen. Uruguay wil den Volkenbond verlaten. Een aantal senatoren heeft een ontwerp ingediend, waarin zij voorstellen, dat Uru guay uit den Volkenbond zal treden. Nieuwe stafbesprekinqen Italië—Duitschland, De correspondent te Rome van de Times meldt aan zijn blad, dat Göring Vrijdag in Rome verwacht wordt. Hij zal er drie of vier dagen blijven als gast der Italiaansche regeering. Er zullen dan verdere bespre kingen gevoerd worden tot uitbreiding van de gedachtenwisselingen van een week ge leden in Innsbruck tusschen generaal Pa- riani en generaal Keitel. De Repulse naar Engeland. Het slagschip „Repulse", waarmede het Britsche konings paar de volgende maand naar Canada zal oversteken, is gisterochtend naar Engeland vertrokken. Spionnage in Luxemburg. Te Luxemburg is een agent der staats-locale politie gevan gen genomen, die zich door een met een Luxemburger gehuwde Duitsche vrouw had laten omkoopen mededeelingen om trent Duitsche uitgewekenen te verstrek ken. Egypte verbiedt gouduitvoer. ln verhand met den internationalen toestand heeft de Egyptische regeering den uitvoer van goud tot nader order verboden. Droeve dood van vier kinderen. Tenjrs- volge van het instorten van een muur zijn te Hannover vier kinderen om het leven gekomen en zeven gewond. Dapperheid beloond. De brigadier-mechi- nicien Broker, is wegens betoonde dapper heid bij de ramp van de Glenn Martin tot sergeant bevorderd. Hoewel" zelf zwaar gewond, heeft hij alles gedaan 0111 de twee andere gewonde inzittenden in vei ligheid te brengen. Helaas heeft zulks niet mogen baten voor luitenant .van Mourik. Albanië uit den Volkenbond. Albanië heeft besloten uit den Volkenbond te tre den. Rebcllenopperhoofd voorloopig onschade lijk. Den leider der rebellen in Pales tina, Abd-elh-Razzek, die zich bij de Sy rische militaire autoriteiten had nange- meld, heeft men een gedwbngen verblijf plaats te Palmyra aangewezen. Men ge looft, dat de activiteit der rebellen althans voorloopig verlamd zal zijn. De vlucht van de Yankee Clipper. GisteP morgen te 7.12 is de „Yankee Clipper" van Southampton naar Lissabon vertrokken met 21 personen aan boord. Op den terug weg naar Baltimore zal de vliegboot al leen Lissabon en de Azoren aandoen. Dreigend steenkooltekort in Amerika. Het departement van financiën deelt me de. dat de federale regeering zich geplaag ziet voor een tekort aan zachte steenkool als gevolg van de doodgeloopen besprekin gen lusschen de eigenaren der bruinkool- mijnen en de mijnwerkers, die tevergee» onderhandeld hebben over een nieuw a'" beidscontract. Uruguay weigert Spaansche vluchtelinü®11 toegang. De kamer heeft een voorst tot het toelaten in Uruguay van vluchtelingen uit het republikeinse» Spanje verworpen. lenti' uucu-jMjciaiisten in patagome authentiek is en dat de handteken™ van Muller onder het document ec*J en niet vervalscht zooals Muller zelf ceei Maandag een nieuwe regeering in Pierlot heeft gistermiddag besprekn)- gevoerd met den voorzitter van torium van het katholieke blok, Ho? en met den minister van openbare ken, Marck. Beiden beperkten zieh 01 le verklaren, dat Pierlot dacht, Zate - met de vorming van zijn kabinet te k nen beginnen en spraken de hoop dat de regeering voor Maandag gev0 zou kunnen zijn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2