Sportief festijn van den eersten rang MGASTRONOMÉ Het laatste Marine- concert Vrijdag 14 April 1939 Tweede Blad Waar de schoolvoetbal rolt Een „Helder"-man redt „Rating"-man Waarom meester de Snayer maar niet ouder en Gieles niet compleet is -™» 1 IBH De belangen der cliënten gaan vóór alles bij E S O N A Mailverzending H. Ms. „O 13'' en „O 14" Spijsverteringsstoornissen plaagden hem. Amusementsvereeniging „Kapé" geeft een feestavond Dansinstituut „Mou-ton" doet iets voor de militairen Burgerlijke Stand van Den Helder ïïlaüne&eAicMen Zilveren bruidspaar gehuldigd Wie den vrede wil GARNALEN CROQUETTEN Oost Indië DE MAN EN DE BAL Een moment uit een schoolvoetbalwedstrijd. Zoo zijn er iederen dag honderden momenten. Het is weer het van ouds bekende beeld Een beeld van jongens, van 6 tot 21 (en nóg ouder) die 's morgens en 's middags via Tuindorp of den mid denweg naar de Sportlaan trekken, ten einde aldaar, hetzij direct of indirect, deel te nemen aan het grootste, impo santste, spannendste en interessantste sportfestijn der Heldersche jeugd: het school voetbalt ournooi. Het is het bekende beela daar op de terreinen. Ile garde, hangend over, onder en tegen het lijntje. De jongens, die hun stembanden overbrullen en het risico aanvaarden van een permanente schor heid. De meisjes, die naar hun favorie ten komen kijken en de meesters, die deze dagen ganschelijk niet meester achtig doen, maar kameraadschappelijk met hun gevoetbalschoende, roodneuzige en van agitatie warmgeloopen pupillen meedoen. Het is een kostelijke week geworden. Er was ditmaal- geen ringeloorige Pluvius, die regen en hagel over het veld en op de tribu nes deed neerkletteren, maar uitsluitend zon en voorjaarswarmte schonk. Welke factor niet weinig aan het algemeen welslagen bij droeg. En voorts... voorts bleek weer eens dat de schoolvoetballerij niet alleen een attractie vormt voor voetballers, maar ook voor lee- ken, zelfs voor totaal ondeskundigen. Dat is liet belangrijke verschil met de gewone voet- ibal-sport. Hier aanschouwt zelfs de niet- ingewijde een strijd, die hem boeit, zoowel door zijn vreedzaamheid als spanningsvolle momenten. De „Meesters". Ze hebben er wel wat voor over, de „mees ters". Niet alleen hun heele Paaschvacantie, maar daarnevens alle ongemak van het heen- en-weer fietsen of loopen van en naar de velden, daarnaast moeten zij de teleurstel ling van de „verliezers" temperen en de over winningsroes der anderen breidelen. Het zijn weer vrijwel alle bekende gezich ten. Natuurlijk is daar meester de Snayer, dé scheidsrechter van het tournooi. Hij is de man die maar niet ouder wordt. Precies als 10 jaar geleden huppelt en danst hij, met de korte beentje uit het zwart-zijden voetbal broekje, over de velden; fluit er uur op uur op los en demonsteert een referee-talent om jaloers op te worden. En dan is daar natuurlijk de voorzitter, meneer Sinjewel. Die zich iederen dag het vuur uit de sloffen fietst om van Huisduinen naar de Sportlaan te komen, hetgeen thans door de afzetting zoo'n beetje de mijl op zeven beteekent... Maar hij is er! En meneer Ree- ders van de H.B.S., die, nadat hij z'n 20 par tijtjes schaak gespeeld had, ook hangend over het lijntje te zien was. Voorts: meneer Kramer en meneer Ver kerk van de Ambachtsschool, de mentor, pro motor, opzweeper, die z'n jongens tot een maximale geestdrift weet op te voeren; en natuurlijk ontbreekt meester Mol niet (de broer van den Anna Paulownees) en meester Vet, en... enfin al die bekende namen. U kent ze zelf wel. Ook meester Quant, de penning- (auto- en bootdiensten^ meester, die waakt als wijlen Cerberus over de duppies en er wel graag vele ontvangt, maar ze slechts noode uitgeeft. (Tusschen haakjes: meester Quant schijnt ditmaal te vreden te zijn over de ontvangen gelden. En dat wil wat zeggen!) Langs de lijntjes. Gistermorgen hebben we zoo wat ge ijsbeerd langs de lijntjes. Net als de beide leden der „motorbrik"-equipage, die men ook sedert kort weer ontmoet. Nu, die hooren er bij, net als meester de Snayer; en als conciërge Steers, die zorgt dat; de heeren tenminste op tijd een bak koffie- met-eén-koek krijgen. Het eenige en uit sluitende honorarium... Eén „brik-lid" ontbreekt. Gieles. Dat is jammer. Het lijkt ons zoo dat Klap zon der zijn mede-zitter maar half compleet ie. De volijverige secretaris, de Broeder, is nèt voor den aanvang van het tournooi ziek ge worden. Alle jongens blijken het jammer te vinden, maar de secretaris zelf waarschijnlijk het ergst! Gelukkig dat collega Rüder het sceretariaat overnam, welke broeder-dienst wij wel even meenen te mogen memoreeren! Dat is de ware „broederschap". Sterk staaltje! Eergisteren gebeurde er iets dat wel duidelijk bewijst door welken geest deze wedstrijden gekenmerkt worden. Er was op een gegeven moment „iets-aan-den- knikker" tusschen twee jongens, waar van de een in de „Helder"-veste pleegt te spelen, en de ander in de H.R.C.- legioenen te vinden is. Welnu, op dat noodlottig moment attaqueert de Racing- jongen den „Helder"-man op niet oirbare wijze. Gevolg: uit het veld gestuurd met de boodschap, dat hij er wel meer van zou hooren. Dat zal je gebeuren! Maar zie: een H.F.C.-bestuurslid stapt naar het Comité en... doet een goed woordje voor den „Racing"-man. Men moest er z.i. maar geen werk van maken, daar er anders maar ellendige gevolgen voor den Racer uit zouden voortvloeien. Ziedaar lezer, een Helder-man, die een goed woordje voor een Racing-man doet. Dót is je-ware schoolvoetbal! Voor andere, minder prettige, sensatie^ bleef men gespaard. Alleen kreeg scheids rechter Freeke een kogel van een bal tegen z'n hoofd, zoodat z'n bril meters ver weg- spatte. Resultaat: de glazen er uit enzoo- voorts. Wordt vergoed door het Comité. Komt onder de rubriek: „onvoorzien", in het kasboek van den penningmeester. De finales. Overigen concentreert zich nu reeds de be langstelling om de komende finales. Dat be looft wat! Insiders vertelden ons (en het zal wel waar zijn ook), dat school No. 10 (dat is die van de Vischmarkt) een puike kans maakt. We vermoeden, dat meneer van der Horst er even blij om is als het zoover mag komen als ontving hij de honderdduizend. Wie van de „zware jongens" ditmaal met de eerepalm gaat strijken, was gisterenmorgen nog een vraagteeken. Eerst stond het vast, dat de Ambachtsschool de beste papieren had, maar toen wij een half uur een wedstrijd van de Ambachtsschool zagen, bleek dat de jongens van den hamer en nijptang gekraakt werden en het wel „zakkies plakke" zal worden. Tenzij de kansen gekeerd zijn! Het vorige jaar was het de ULO-school, die als nummer één in het tournooi eindigde. Daar vóór vierde steeds de hpgemonie van Am bachtsschool hoogtij. De H.B.S. heeft thans de beste papieren, ViolistAdolphe Poth. A.s. Woensdag, 19 April, geeft het symphonie-orkest van het stafmuziek corps der Koninkljjke Marine, onder leiding van Louis Leistikow, het zesde, en dus laatste marine-concert in Casino. Men heeft ditmaal de hand weten te leggen op een zeer bekend viool-solist en wel op niemand minder dan den concertmeester van het Resi- dentie-orchest Adolphe Poth. Wat het programma betreft, wij laten de nummers hieronder volgen. Voor de pauze: de Symphonie No. 88 van Joseph Ha.vdn en het Vioolconcert No. 3 in G-dur van Mozart. Na de pauze: de Rhapsodie Norvé- gïenne No. 1 van Halvorsen, de Vloot- Rhapsodie van Leistikow, de „Fest- Marsch" van Dvorak en tenslotte het Wilhelmus. Een concert, dat ongetwijfeld als een waardige onderstreeping van deze ge- heele serie van dit seizoen beschouwd mag worden. En zoo wordt daar aan de Sportlaan de Paaschvacantie vervoetbald. Iedereen, zoo wel de jongens als de meseters, hebben het opperbest naar hun zin, en niet in het minst de tribune-zitters, dat machtig koor der supporters en -sters, die niet moe worden de favorieten op te zweepen en tot ongekende prestaties aan te vuren. U moet er vanmiddag of morgen nog eens heengaan. U ontmoet er vast een bekende, die U er n i et verwacht zou hebben, en ge bezorgt Uzelf enkele prettige uren. Neem de proef op de som! De uitslagen der Schoolwedstrjjden van Donderdag. Afdeeling A. Demi-finale. School 81School 10 School 14School 7 0—2 3—2 Afdeeling B Finale. Groen v. Pr. SchoolCentr. 7e Leerj. 2 07 V erliezers-f inale. RehobothschoolJulianadorp 0—5 Afdeeling C. Halve competitie. Ie ronde. A.B.S. 2—U.L.O. 2 Afdeeling D. 4e ronde. A.B.S.Lyceum H.B.S.—Kweekschool U.L.O.Hand. Av.school In afdeeling D luidt de stand: 3—1 1—2 4—0 3—0 1. R.H.B.S. 2. A.B.S. 3. U.L.O. 4. Lyceum 5. Hand. Av.Sohool 6. Kweekschool 4 3 10 7 4 12 14 4 2 0 2 4 4 2 0 2 4 4 0 3 1 3 4 0 2 2 2 R.H.B.S. is, zooals men ziet, nu reeds zeker van den eersten prijs. Wij herinneren er nog eens aan, dat op 15 April gelegenheid zal bestaan voor het verzen den van correspondentie voor opvarenden aan boord H. Ms. onderzeebooten „O. 13" en „O. 14" te Casablanca. Laatste buslichting op 15 April Hoofdkantoor Kanaalweg, 21 uur. Frankeering internationaal tarief. Geniet thans een blakende gezond heid. Acht jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren gekweld was geweest door indigestie. „Tien jaar ge leden werd ik gekweld door spijsverterings stoornissen. Na ontelbare middelen te hebben geprobeerd zonder verlichting te kunnen vin den, werd mijn toestand steeds erger. Eindelijk probeerde ik Kruschen en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende gezondheid. Ik ben opzichter in een bekende motorenfabriek Kruschen Salts is een "ombinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking hebben, Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van Uw klachten, door aan sporende werking op lever, nieren en ingewan den, waardoor, niet alleen rheumatische pijnen, maar ook spijsverteringsstoornissen, voorko men en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen verminderen, om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten. (Adv). A.s. Zondagavond in Musis Sacrum. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op den a.s. Zondag te geven feest avond van de „Amusementsvereeniging Kapé", welke gehouden zal worden in Musis Sacrum. Gezien het succes van de vorige maal kon ook thans weer een aardige uit voering tegemoet gezien worden. Het pro gramma vermeldt o.m. een sketch-vol-ver- rassingen van Ph. B. Polak, een één-acter en het optreden van de „Cowboy-band". Een bal met attracties volgt op dezen feestavond. Twee gratis dansavonden. Het dansinstituut „Mouton", Kanaalweg 154 deelt ons mede, dat het in verband met het verzoek iets te doen voor de militairen, die thans in onze stad zijn, besloten heeft heden en Dinsdagavond een dansavond te geven voor alle militairen van land- en zee macht van 810 uur. De militairen mogen 1 dame meenemen en moeten in uniform zijn. De entrée is geheel vrij, terwijl even eens vrijstelling verkregen werd van stede lijke belasting. GETROUWD. G. van Leeuwen en B. C. van Gelderen; A. Nobels en J. de Pijper; C. A. Rol en V. Hoornsman. BEVALLEN: E. van der Vliesvan der Werf, d.; K. van VoorstHoornsman, z. OVERLEDEN: M. Groet, (v.), 72 jaar; N. de Bruin, (m.), 51 jaar; W. de Boer, (m.), 64 jaar. ONDERTROWUDK. Kleijn en Y. M. Reijers. MOTORFIETS GERAMD. Gisteren stond een motorfiets van een Breezandenaar voor het Kegelhuis gepar keerd. Een passeerende luxe-auto vloog er tegenop met alle onaangename gevolgen van dien. De politie stelt een onderzoek in. De kapitein ter zee J. J. A. van Staveren en de luitenant ter zee le kl. A. C. van Versen- daal, aangewezen voor diensten in Neder- landsch-Indië, zullen hun bestemming volgen per m.s. „Marnix v. St. Aldegonde", 3 Mei van Amsterdam. De officier van gezondheid le kl. D. C. Canne en de id. 2e kl. B. I. Dommers, onderscheiden lijk dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en aan boord Hr. Ms. „Sumatra", zijn 11 dezer onderling van plaatsing verwis seld. Er zijn op dit ondermaansche enkelen van die bevoorrechten, die door hun persoon een kring van trouwe vrienden om zich hebben gesmeed. Hoe dat mogelijk is? Wel, zij hebben eerst zich zelf gegeven en toen ontvangen, meer ontvan gen misschien dan zij gaven. Heerlijk, wie dat verstaat, dat hij door te geven, overvloedig ontvangt. Zoo'n bevoorrecht mensch is de heer Boogaard van den Koningsweg. Hij heeft zijn leven in dienst gesteld van de jeugd en al zal er misschien veel zijn, dat hem in het vereenigingsleven heeft teleurgesteld, de genegenhfeid en liefde van de kinderen heeft hij veroverd en heel veel ouderen zijn hem dank verschuldigd voor wat h(j voor hun kinderen deed. Gisterenavond hebben de kinderen van „Ons Genoegen" hun zilveren voorzitter gehuldigd. Want, meneer en mevrouw BoogaardGijs- berts, zijn Zaterdag 25 jaar getrouwd en daar in hadden verschillende vrienden van den heer B. aanleiding gevonden, om een feestcomité op te richten, om het zilveren bruidspaar te huldigen. In de bovenzaal van het Militair Tehuis, Spoorstraat had die huldiging gisterenavond plaats. De zaal was daartoe welwillend afge staan door Helders Mannenkoor, die er een repetitieavond had en was met narcissen, tul pen en rozen, feestelijk versierd. Toen het bruidspaar binnenkwam stond daar aan beide kanten van de deur een haag van kinderen, met palmtakken in de handen en onder een eereboog van groen schreed het bruidspaar en familie door, terwijl de kinderen een feestlied zongen. De heer Krijgsman, voorzitter van het feest comité huldigde het bruidspaar met eenige hartelijke woorden, waarin hij den heer Boo gaard de eer toezwaaide voor een groot deel den opbouw van „Ons Genoegen" te hebben verricht. Hij dankte mevr. Boogaard voor haar gastvrijheid en hartelijkheid. Nooit klopte men tevergeefs aan op Koningsweg 3. Toen zongen de kinderen een feestcantate, waarvan de heer Ph. Polak de dichter, de heer Krijgsman de componist was. Een gelukkige combinatie. Het was een fijn wijsje, pittig en opgewekt. Het bruidspaar was een exemplaar van de cantate aangeboden, keurig uitgevoerd door den heer D. Steeman. Namens de kinderen van „Ons Genoegen" sprak de heer de Böck daarna het bruidspaar toe. De heer Jac. B. Polak stelde in een aardig speechje „Boog" als voorbeeld aan de kinderen. Mogen jullie „Boog" zijn „aard" overnemen. Mej. v. Hoek bood namens het feestcomité de cadeaux aan. En dat was geen kleinigheid. Een heel theeservies en een ontbijtservies, een kof fiepot, voor twintig man, en een theelichtje, een vloerkleed en een tafeltje, een blik met een zachte en harde stoffer. Met applaus en fanfares werd dit door de kinderen en de muziek begroet. En toen was het de beurt aan den zilveren jubilaris. Het viel hem niet mee hier een woord te spreken, maar toch, met de bekende vlotheid kwam het eruit. Warm en hartelijk dankte de heer Boogaard voor de hulde en voor de cadeaux en speciaal tot den heer Krijgsman richtte hij het woord, die hij noemde de stuw kracht en onmisbaren motor van „Ons Genoe gen en tot wien hij de beste wenschen richtte voor den groei van zijn vereniging. Een gezellig en feestelijk samenzijn was het slot van deze gemeende en hartelijke hulde. Engeland wil den vrede, dat staat onom- stootelijk vast. Over de wijze waarop het dien vrede wil handhaven is men het echter niet eens, althans groote groepen meenen, dat een andere methode meer succes zou boeken. Eigenlijk bedoelt men, dat Engeland nu maar eens met grof geschut zou moeten beginnen tegen Duitschland en Italië, omdat men daar voor die taal alleen oor heeft. Wie zoo rede neert, vergeet echter, dat dit binnen den kortst mogelijken tijd tot een oorlog zou leiden, een oorlog, die zich zou uitstrekken van Londen tot Tokyo en van Tokyo tot Washington. Er rust dus een ontzaglijke verantwoordelijkheid op de schouders van den man, die, naar den mensch gesproken, deze beslissing in handen heeft en het is goed, dat Engelands premier van die ver antwoordelijkheid diep doordrongen is en dat hij deze ramp met alle hem ten dienste staan de middelen tracht te voorkomen. Oogenschijnlijk lijkt de Engelsche hou ding daardoor zeer zwak. Diepere oorzaken liggen echter aan de water en wijn politiek van het Britsche rijk ten grondslag. Bovendien beteekent ieder uitstel van den oorlog winst. Men weet nu zoo langzamer hand wel, dat Engeland nog niet gereed is voor den strijd, dat de aanbouw nog niet zoover gevorderd is, dat Engeland zonder al te groot risico, een gewapend conflict zou winnen. Men verschuift dus het nood lottig oogenblik zoover mogelijk. Toch neemt Engeland steeds grootere risico's op zich. Het garantieverdrag, dat Chamber- lain gisteren aan Griekenland en Roemenië heeft toegezegd legt er getuigenis van af, dat Engeland aan Mussolini en Hitier een „tot hiertoe en niet verder" toeroept. Frankrijk staat in deze volkomen achter Engeland. Aan Frankrijk zal het zelfs te danken zijn, dat de verklaring voor Roemenië gisteren gelijktijdig met die aan Griekenland is afgekomen. Men had aanvankelijk gemeend, dat Roemenië over eenige dagen zou worden gegarandeerd, doch in Parijs wilde men daar niet langer meer mee wachten en Engeland is voor dien wensch van zijn bondgenoot gezwicht. Niettegenstaande deze onverwachte en ver gaande verklaring van Engeland was het bij de oppositie gisteren toch vrij veel critiek in het Engelsche Lagerhuis. Men wilde daar vooral ook Rusland in het verbond betrekken. Londen is daarvoor echter nog wat huiverig en al wordt door de regeering geen afwijzende positie ingenomen, er zijn teveel voetangels en klemmen, die men moet ontwijken, voordat Rusland in het wederzijdsch verdrag zal wor den betrokken. Binnenkort kan men nu nog een ga rantie voor Turkije verwachten. De ring sluit zich dan hoe langer hoe meer om Duitschland en Italië, die hun ontstem ming en ergernis over deze politiek van Engeland niet onder stoelen of banken steken, die men beschouwt als overbodige garanties aan staten, waarvoor geen ge vaar dreigt. Waarom dan die ergernis b(j de heeren dictatoren O Hoe het zij, de verklaring van Cham- berlain heeft den wil van Engeland en Frankrijk, voor de handhaving van den bestaanden toestand, weer opnieuw ge accentueerd. En dat kan geen kwaad, de toestand kan er niet door vertroebelen. Het is goed, dat Duitschland en Italië weten waar ze aan toe zijn, wanneer zij met hun agressieve plannen voortgaan. Dat kan tot voorzichtigheid manen, want tenslotte mag men bij dit alles toch nooit vergeten, dat Duitschland en Italië weten, dat een oorlog ook hun ondergang be teekent. Men waagt dus zooveel als men wagen kan zonder in oorlog te geraken, doch als men zeker weet, dat er door hun daden een gewapende botsing zal komen, zal men zich nog wel eens ernstig be denken. In dat licht bezien, heeft de verklaring van Engeland en Frankrijk den internationalen toestand duidelijker gemaakt en minder ee- vaarlijk. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. HET INDISCH ESKADER TE TANDJONG PRIOK. BATAVIA, 13 April (Aneta/A.N.P.). Het Nederlandsch-Indisch vlooteskader wordt 14 of April te Tandjong-Priok verwacht. DE „HUYGENS" NEEMT VOORZORGS MAATREGELEN. r-?AT.AVIA' 13 April (Aneta/A.N.P.). ne „Chnstiaan Huygens" nam op de thuisreis meer proviand mee, voor het aeval onTl, oponthoud mocht ontstaan in verband met den gespannen internationalen toestand.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5