Wij lazen voor Op militairen ingereden Voorjaarspracht in Nederland M IIM PI OLIFANTS- MANNEN Staten op fytt btoJun aan voat EDGAR RICE BURROUGHS Uit de Pers van heden Gereformeerden tegen de padvinderij PROGRAMMA DOOR 9. Gonfola. en de geweerdrager liepen naar den leeuw toe, niet direct, maar in een wijde boog alsof ze hem wilden passeren. Toen hielden ze stil. Het dier lag onbeweeglijk naar de jagers te kijken, maar toen Gonfale dichterbij wilde komen, liet het zijn tanden zien en brulde. Spike, die juist een heuveltop bereikte, overzag in een oogwenk de situatie. Hij maakte een beweging om zijn mensen te beduiden, dat ze stil moesten blijven staan en riep Troll bij zich. Samen keken ze nu naar hetgeen zich beneden hen afspeelde. Gonfala hoopte, dat het grote beest op zou staan om zoo een beter doelwit te bieden. Op haar bevel gooide Kuiro een steen naar het dier. Het resultaat volgde onmiddellijk. De leeuw sprong woest brullend op. Golfala liet zich op één knie zakken en vuurde. De leeuw sprong hoog in de lucht. Hij was gewond maar niet dodelijk. Hij rolde om, maar sprong dadelijk weer op. Het woedende beest kwam met grote sprongen nader, Gonfala vuurde opnieuw en miste. Nu legde Kuiro aan en haalde de trekker van zijn geweer over, doch er werd slechts een klap gehoord, de kogel was in de loop blijven steken. De leeuw had Gonfala bijna bereikt. Perfide laster. Het Nationale Dagblad (N.S.B.) schreef naar aanleiding van de in Nederland geno men militaire maatregelen: „Als Minister Colijn waarlijk gelooft aan een Europeesch gevaar en het heele mobi- lisatiegedoe, waarmee ons land verontrust wordt, terwijl Chamberlain in Schotland hengelt, meer moet zijn dan wat booze ton gen mompelen, n.1. een door de politieke partijen gewenschte verkiezingsmanoeuvre, dan zal het optreden van minister Romme als een directe uittarting van het Neder- landsche arbeidersvolk worden gevoeld." De Avondpost (Chr. Lib.) teekent hierbij aan: Hier staat dus niets meer of minder dan dit: Booze tongen beweren, dat de militaire maatregelen, op Goeden Vrijdag genomen, niets anders zijn dan een door de politieke partijen gewenschte verkiezingsmanoeuvre. Het laffe in deze omschrijving is, dat men niet eens durft zeggen: „Wij beweren", maar „Booze tongen beweren". „Men" be weert. Het is natuurlijk voor een kind dui delijk, dat deze tongen niet anders zijn dan N.S.B.-tongen. Wat is, goed beschouwd, zulk een beschul diging toch waanzinnig en lasterlijk tege lijk. Wat een stuk perfide laster zit daar in, in zulk een duivolsch-boosaardig zinne tje: alsof de regeering bij wijze van ver kiezingsmanoeuvre mobilisatie-maatregelen zou nemen. Geen Latijn in de kerk! Het R.K. tijdschrift „Lebe mit der Kirche" bevat een artikel tegen het gebruik van het Latijn in de kerk. Onze ziel begint pas mede te trillen wanneer wij in onze moedertaal bidden en zingen, aldus het blad. De Latijn- sche kerktaal heeft ook haar voordeelen, trouwens de kerk heeft haar nu eenmaal voorgeschreven. In vroegeren tijd heeft men misschien te veel nadruk op het pro van het Latijn gelegd, en te weinig op het con tra. Doch nu is de tijd gekomen om de aan dacht op de andere zijde te richten. Hoe- vele christenen, zoo schrijft hij, zijn door de onverstane en onbegrepen kerktaal der liturgie, van den cultus en ten slotte van het christendom vervreemd! Actieve deel neming, dus verstaan en meedoen, is voor den kerkganger noodig, en daartoe moeten de kerken zooveel mogelijk goed verwarmd en verlicht zijn, cn in het algemeen zooda nig ingericht, dat aan oog, oor en gevoel voldoende voedsel geboden wordt. Vóór het te laat is. Het Volk (s.d.a.p.) schrijft: Een punt, dat de onmiddellijke aandacht vereist, is de bescherming, die aan de bur gerbevolking kan worden geboden, indien onverhoopt de oorlogshei mocht losbarsten. Deze bescherming is, gegeven het totale ka rakter van de moderne oorlog, zeker een zaak van niet geringere orde dan de on middellijke landsverdediging. Heeft de re gering ten deze alles gedaan wat in haar vermogen lag? Wij durven deze vraag niet bevestigend beantwoorden. Het systeem van afwenteling dezer lasten op niet of weinig draagkrachtige gemeenten is oorzaak ge weest, dat de bescherming der burgerbevol king ten achter bleef bij hetgeen in rede lijkheid kon worden verlangd. Een kostelijk half jaar is dan ook ver streken, dat, naar veler oordeel, niet vol doende is benut. Laat de regering vóór het te laat is ook dit gewichtige onderdeel van haar taak in een snelle en hernieuwde beschouwing ne men. „De N.S.B. bedoelt het niet zoo kwaad.'' Uit een verkiezingsartikel van de Maas bode (r.k.) waarin de N.S.B. bestreden wordt: Niet dat wij Mussert cs. rechtstreeks van „landsverraad" willen beschuldigen, al heeft het ongehoorde feit zich voorgedaan, dat een vertegenwoordiger van de N.S.B. in on ze Tweede Kamer zich den term „landsver rader" spontaan van allen kant hoorde toe roepen. Wij hebben wel vertrouwen in de bedoelingen van Mussert, méér dan in die van sommige zijner volgelingen, overigens meest kortzichtige en daarenboven nog ge ëxalteerd wel een zeer bedenkelijke com binatie! maar wij aarzelen niet te ver klaren, dat op den duur tegen de bedoeling in, het effect van het optreden onzer N.S.B. aan dat van landsverraad gelijk zou kunnen en zelfs moeten worden. Een Mussert kweekt noodzakelijk een Van Rappard, met poëzie als de volgende: Door durf en niet wijken Zoo winnen wij den strijd. De waarheid zal toch blijken Dan komt de betere tijd. Wij zeggen het al jaren, Wij zijn van Duitschen bloed, Wij vreezen geen gevaren, Dat feit dat geeft ons moed. Al wordt men nog veel kwader En scheldt men: Landverrader, Ons volk gelooft hen niet Al kan het nog niet zingen Ons mooi Horst-Wessel-Lied. Wij zullen het hun leeren En zijn wij dan zoo ver, S.A. zal hier marchecren Ondanks de Davidster. En nog afgezien van dezen landsverrader lijken, straffeloos openlijk geventileerden onzin: wie beseft niet. na hetgeen met Oos tenrijk, Sudetenland, Tsjecho Slowakije ge beurd is, dat iedere met een agressief bui- tenlandsch gouvernement sympathiseerende groep een gevaar is. Het vaderland veilig; en daarom: weg met alle extremisme, weg vooral met elke groe peering, sympathiseerend met het agres sieve buitenland. Motorrijder raakte de kluts kwijt Een ernstig en zes lichtgewonden. Onder de gemeente Langenboom (N.Br.) heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij een zevental personen min of meer ernstig werd gewond. De verzekeringsagent van der V. uit Schijn- del, kwam per motorfiets uit de richting Mill. In de bocht ter hoogte van Bisschops naderde uit tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door den heer Dodemont uit Den Bosch. De motorrijder, die met zeer groote vaart reed, nam de bocht verkeerd en zag pas op het laatste moment de hem tegemoetkomende auto. Hij wilde een aanrijding voorkomen en wierp het stuur om, met het gevolg dat hij van den weg afvloog en het bosch inreed. Juist op deze plaats bevond zich een honderdtal militai ren, die hier uitrustten, wachtende op hun inkwartiering. De motorrij der reed over eenigen van hen heen, kwam tenslotte te vallen en bleef bewusteloos liggen. Onder de militairen ontstond groote consternatie. Het bleek dat zes per sonen waren gewond. Een militair uit Maastricht was er ern stig aan toe, een onderdeel van den motor had hem in den buik getroffen. Een tweede had een bloedende wonde aan het hoofd, terwijl vier anderen schaafwonden hadden opgeloopen. Onmiddellijk werd een militair arts ge waarschuwd, die de eerste geneeskundige hulp verleende en den ernstig gewonde naar het ziekenhuis liet overbrengen. De overigen konden ter plaatse worden verbonden. De toestand van den motorrijder viel ten slotte mee, hij was ei- niet zoo ernstig aan toe als aanvankelijk werd gevreesd. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Principieele vorming gaat vóór de daad." Voor de te Utrecht gehouden vergadering van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie heeft prof. dr. K. Dijk gesproken ovèr „Vor ming van persoonlijkheid en karakter." Spr. ging, aldus het Hsb., eerst uitvoerig na, wat men onder persoonlijkheid en karakter moet verstaan en kwam vervolgens op de jeugd organisaties. Hij behandelde in het bijzon der die organisaties, die de daad op den voorgrond stellen, en oefende critiek op de padvindersbeweging, die principieele vor ming niet noodzakelijk acht, maar het ver- kenningsspel het middel noemt om de jon gens tot Christus te leiden. Met vele citaten betoogde spr., dat deze jeugdopvoeding ver van de tteref. gedachte afstaat, en hij sprak er zijn verbazing over uit, dat een gereformeerde zich aan deze zaak geeft, en ook antirevolutionnaire dag bladen ruimte voor deze beweging beschik baar stellen. Dit is een van de gevaren, wel ke ons bedreigen, aldus spr. op onze Geref. Jeugdorganisaties rust de taak om hierte gen met alle kracht den strijd le voeren; ook al is de officieele belangstelling meer aan de zijde der „daad-organisaties", die schijnbaar door haar kleurige of pikante uni formen meer indruk maken. Vooral in de zen tijd, nu de wijsbegeerte van de daad haar triomfen viert en de kennis van het beginsel op den achtergrond wordt gedron gen, moet met alle krachten worden geijverd voor een jeugdvorming door principieele vorming, waarin, zoo besloot spr., de beste waarborgen liggen voor de karaktervorming naar des Heeren Woord. Het ongewoon warme weer heeft het groeiproces verhaast. Het zachtere, zonnige weer, dat Paschen als een verrassing bracht en dat ook daarna is blijven aan houden, heeft den groei verhaast van de bolgewassen en heeft ook de vruchtboombloesems tot ontwik keling gebracht. De verdere ontlui king der natuur neemt bij wijze van spreken met het uur toe, zoo dat elke dag winst brengt en zoo wel de bollenvelden, als op ver schillende plaatsen de vruchtboom gaarden gedurende dit week-eind alreeds een bezoek ten volle waard zijn. Bollenstreek „op volle toeren". Voor de toeristen, van elke gading is er thans al heel wat te zien en waar te ne men. Van de narcissen zijn de z.g. „trom- pet"-soorten, zoowel de gele als de twee kleurige (geel en wit) in vollen bloei en van de Poetaz-soorten, met haar bevallige trossen van kleine bloemen, komen er steeds meer tot volkomen ontwikkeling. De sprekende kleuren der hyacinthen boeien thans volop het oog en haar zoete geuren zweven over de velden en wegen; van de eerstelingen der tulpen komen de kelken met de helder gele, vurig roode, zacht rose en zuiver witte kleuren met het uur meer uit. Op de velden tusschen Wassenaar en Kat wijk steekt het prachtige lichtblauw van bet bescheiden 'bolgewas,je „scilla amoena" hier en daar heerlijk af tegen het fel geel van narcissen of het malsche groen der weiden. Behalve het gedeelte van de bollenstreek tusschen Den Haag en Haarlem, valt er ook in het bollenland tusschen Beverwijk en Schoorl ook veel te genieten, waartoe het bekoorlijke landschap daar zeker niet \ygi- nig toe bijdraagt. In Zeeland (Zuid-Beveland) staan de pe- renboomen in vollen bloei. RADIO ZATERDAG 15 APRIL 1989. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. KRO-Ui tzemding. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.).. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Paul Wynappel's strijkensemble. (1.00- 1.20 Gramofoonplaten) 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. (4.304.45 Gramofoonmuz.) 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.456.15 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Theologische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest, KRO-Boys. „O.K. Rhythm Stars", solist en sjyeker. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Religieuze declamatie met muzikale om lijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.). 2.00 Causerie „Waarom de Openbare School?" 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 Het Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 4.30 Esperanto-Uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.306.00 Filmland. 6.05 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Westfries halfuurtje. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Uit Amerika: Causerie „Het muziekleven in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest en soliste. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 De Ramblers. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn 19. Wie wil er nog thee? vraagt Paula: en als je die hebt lieve jongen, kom je er niet af met je malligheden, dan begin je maar in ernst. Als je maar niet denkt, dat hij die luchthartigheden van mij geërfd heeft nichtje! grapt de notaris. Nee hoor oom, maak u maar niet onge rust, ik weet dat u een en al degelijkheid en .notarisernst bent. Ik wou dat de freule deze pastorie-con versatie kon hooren! juicht Paula: wat zou ze genieten! Ja maar, wacht een even, dat is de fu neste invloed van den zeeman! zegt Al- bert: op andere avonden wordt er hier ernstige taal uitgeslagen. Gelooft hem, juffrouw van Aghter- kerke? vraagt Tom. Ik ken hem al een paar jaar, meneer van Tuilen, verklaart Eva met een plech tig gezicht. Ze knipoogt Tom quasi vertrouwelijk toe, met zoo'n grappige uitdrukking, dat hij in een lach schiet. Eva lacht ook en Tom vindt, dat ze buitengewoon lieve oogen heeft, waar in het pleizierig kijken is. En daarom houdt hij dat een paar seconden vol. Dan slaat Eva haar oogen ineens wat verlegen neer en knipt haar taschje een paar maal open en dicht. Nou Tom, animeert zijn moeder: laat je gastvrouw nu niet langer nooden. Ze brandt van verlangen om alles precies te hooren en juffrouw van Aghterkerke en Albert natuurlijk ook. Ik tril er heelemaal van! zegt Albert. Ja, de vloer dreunt. Maar moeder heeft gelijk, dus luister, ik begin. Tom heeft een goed geheugen en er slag van boeiend te vertellen, zoodat ze allemaal gespannen luisteren en meeleven, zelfs zijn ouders, die het verhaal toch al een paar maal gehoord hebben. Zooals reeds vaker, leeft bij Tom zelf ook nu het heele gebeuren weer op. Toch be denkt hij onder de hand, dat er een groot verschil is tusschen dit opleven en de wer kelijke ervaring. Het lijkt enkel interessant, dit alles doorgemaakt te hebben, maar de vragen: hoe zal het afloopen? en wat moet er gedaan worden? rijzen niet in een gezellige Hollandsche kamer bij een kop thee en een sigaar. Het wordt terug gebracht tot een serie suggestieve teekenin- gen, waard om goed bekeken te worden. Maar zonder dat hij het zelf weet, doet Tom zijn gehoor toch meeleven en besef krijgen van de angsten en gevaren onder zulke om standigheden. En deze gave ontbreekt de meeste zeelui ten eenenmale, De menschen die het nog interesseert, krijgen dikwijls na veel rukken en trekken enkel een paar niets zeggende zinnetjes los. En toch is er veel sympathieks in deze bescheidenheid, in dit volkomen ontbreken van de lust tot reclame maken ten behoeve van waardeering door anderen. Het is vooral Eva, die zich in een geheel ander bestaan voelt binnengeleid. Bij tante en haar kring leeft niet het minste besef van de dingen buiten hun gezichtsveld, dat niet ai te ruim is. Na een mijnramp in Frank rijk, vroeg een der dames op de krans in vollen ernst: Begrijpen jullie waarom ze die steenkool toch altijd uit de mijnen halen? Bij de gas fabriek liggen er meer dan genoeg! Wel dient toegegeven te worden, dat dit niet de snuggerste van het gezelschap was. Tom voelt natuurlijk wel hoe er hier op zijn verhaal gereageerd wordt en hij is ge lukkig en een beetje trots. Vooral door de intensieve belangstelling van Paula's vrien din, die zoo kennelijk en spontaan geboeid is. Telkens als zijn oogen haar kant op dwalen, ziet hij aan haar gezichtje hoe ze er heele maal in is en daardoor gaat er voor hem een groote bekoring van haar uit. Ziezoo, besluit hij eindelijk: nu ben ik toch heusch uitgepraat. Ik heb net het gevoel, zegt Eva: of ik zoo'n film gezien heb, waarbij je ver geet, dat het film is en geen werkelijkheid. Mag jij weieens naar een bioscoop? vraagt Albert als in verontwaardigde verba zing. Ja, ik heb het eigenlijk, eerlijk gezegd, over die keer, toen ik met Paula,en jou naar Arnhem geweest ben en toen jij zoo bang was, dat je gemeenteleden het zouden mer ken! geeft Eva terug, waarop Albert grin nikt en de notaris schudt. Laat hem maar, juffrouw van Aghter kerke, zegt Tom: Ik vind uw compli mentje van daarnet erg aardig! Eva kleurt en Albert vraagt onschuldig of ze 't warm heeft en of hij de haard soms wat zal temperen. Dus ben je tevreden over je auditorium Tom? vraagt zijn moeder. Geweldig! het is heel wat anders dan verleden week in Oosterbeek. Verleden week in Oosterbeek? vischt Paula nieuwsgierig. Ja, toen was ik gevraagd by een oude H.B.S.-vriend uit Arnhem, die een fuifje gaf. Er waren wel zoowat vijftien lui en mijn vriend, die dacht dat dit verhaal hen ook zou interesseeren, probeerde me aan 't praten te krijgen. Hij vertelde ze dat ik stuurman was op de groote vaart. Een van de meisjes riep: O leuk zeg! Ja, zei mijn vriend: en de laatste reis, bij storm op den Atlantischen Oceaan, brak de schroefas van zijn boot. Hetzelfde meisje riep weer: O leuk zeg! En de grappenmaker van de troep vroeg: Hebben jullie er toen een as uit je horloge in gezet? waarop het heele stel zóó bul derend lachte, dat niemand zich de eerste tien minuten verstaanbaar kon maken, 't was aardig bedacht, maar ik kon de gees tigheid op dat moment niet erg waardeeren. En het zat mijn vriend ook dwars, dat zag ik wel aan zijn gezicht. Maar ook, achteraf was het natuurlijk niet zoo erg: ze waren in een overmoedige bui en alle heeren wilden leuk doen om de dames te amuseeren. Maar ik voor mij prefereer een avond als deze! Dan knarsen buiten opeens weer de rem men van een auto. Hemel, 't is al over tienen! roept Eva opstaande: daar is Hendrik om me te halen. Tegelijkertijd belt Hendrik en Eva wordt door Albert in haar jas geholpen. Tom vindt haar chic en elegant. Doodjammer, dat die schat al weggaat! denkt hy en vindt de tante, die hij nog nooit heeft gezien, vrij onhebbelijk, omdat ze den wagen zoo vroeg op Eva afstuurt. Meneer van Tuilen, zegt Eva, als ze afscheid van hem neemt: ik ben blij, dat ik hier geweest ben vanavond en ik dank u zeer voor uw interessante verhaal! Tot uw dienst juffrouw, zegt Tom en buigt vormeljjk. Och, ik heet Eva hoor! zegt ze dan en kijkt hem lachend aan. 0graag... en ik heet Tom, sta melt deze Bontekoe en krijgt werkelijk een kleur, die Eva dadelijk overneemt. Ze staan een oogenblik wat verlegen tegen elkaar te grinniken en Paula, de geboren koppelaar ster, kijkt Albert met een blik van verstand houding aan. Maar hij staart béte terug en merkt niets bijzonders. Vóór middernacht zal hem echter nog wel het een en ander van Paula s ontdekkingen worden bijgebracht. In- tusschen is Eva weggereden. Ik heb niet eens meer gelegenheid gehad nog iets te presenteeren! klaagt de gast vrouw. 6 Niet aan Eva tenminste, zegt haar echtgenoot dubbelzinnig. Ze zitten nog een half uurtje en dan breekt ook het notaris-gezin op. Tom is zwaar getroffen! zegt Paula, als ze met haar man alleen is en ze trekt een spreek-me-niet-tegen-gezicht. Alberts wenkbrauwen gaan omhoog. Hy kijkt haar aan. Wat zegt u? vraagt hij beleefd. Tom is zwaar getroffen! herhaalt Paula langzaam en met nadruk en uit haar toon maakt Albert op, dat ze erby denkt: O jullie mannen, ezels die jullie bent! Daarom houdt hy zich van den domme en vraagt: Door het verlies van die schroefas O, dat is niet zoo erg hoor, ze hebben een mooie nieuwe teruggekregen. Maar Paula heeft hem door. Dus je begrijpt me wel, hè? zegt ze: Dat wordt misschien wel iets tusschen die twee, jongen! Leuk zou dat zyn zeg, zoo'n aardig, knap span! Meisje, wat sla je weer op hol! be gint Albert en vervolgt dan ernstig: Als die twee werkelyk verliefd op el- heden Wlrden' voorzie ik groote moeilijk- Moeilijkheden, hoe zoo? Tante! zegt Albert enkel. Tante? Nu is het Paula, die de logica met kan volgen. h ,tante is een van Aghterkerke in hart en nieren en met een h achter de s de oude, deftige, gedegen koopmansfamilie Het zou me niets verbazen als ze heel andere plannen met Eva had, waardoor een enga gement met Tom leelyk roet in haar eten zoTgvuirr- Tantf6S gansche "«staan is zorgvuldig in conventies gewikkeld geweest ze hecht aan tradities. Haar vriendschap met e freule maakt dat niet beter. Weet je hoe zelf 'mierden06 Juf,frouwen ziJn? Ik bedenk zeir maar een voorbeeld hoor: in staat om aandacht te schenken aan het feit, dat een

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7