Aqenda Prachtig slot van het tournooi 1939 Het drukwerk Willem de Boer begraven drukkerij De Boer AU GASTRONOMt Tweede Blad Maandag 17 April 1939 De schoolwedstrijden Wethouder De Boer reikt de prijzen uit y dus: Twee auto's op elkaar gereden Geen winkelsluiting voor de militairen Burgerlijke Stand van Den Helder Amusementsver. „Kapé geeft een uitvoering Nationaal Zeemansfonds Sympathieke woorden van den heer De Booy Bcschaamd optimisme EEN FIJNE HORS D'OEUVRE Een luid, spontaan gejuich, dat lang naklonk ter eere van Wim Kooyman van liet Centraal 7e leerjaar 2, de beste voet baller, die het leger der Lagere School enthousiasten had voortgebracht, waar voor hij als blijk van waardeering van de Schoolvoetbalcominissie een paar prach tige voetbalschoenen aangeboden kreeg, kondigde Zaterdagmiddag tegen half zes het einde van het Schoolvoetbalfestijn 1939 aan. En Wim, omringd, néén omstuwd door zijn mede-cubgenooten en nog heel veel andere be wonderaars, trok opgetogen met zijn voetbal schoenen naar huis, zijn eerste triomph, die naar zijn spel te oordeelen, nog wel gevolgd zal worden door vele anderen. Er was nog iemand, die „iets" kreeg uit han den van wethouder De Boer. Dat was Joop Hits, dieveertien maal, zegge 14 maal in één wedstrijd zijn doel doorboord zag. Ook zoo'n kranige prestatie moest beloond worden en een prachtig vulpotlood viel hem ten deel, zeker met de bedoeling, dat, als hij nog eens voor zoo'n beroerd geval kwam, hij mooi daar mee de stand kon aanturven. Nooit vergeten, hoor Joop, als je je nog eens in het doel waagt. En er waren nog meer aardige momenten in die prijsuitreiking, die het slot vormde van een prachtig geslaagde Zaterdagmiddag. Om half twee begon het. Eerst hadden 's morgens nog Ambachtsschool 3 en U.L.O. 2 een strijd op leven en dood ge voerd om den tweeden en derden prijs in afdee- ling C; 22 werd het en bleef het, een uur lang, zoodat wethouder De Boer Ambachts school 3 na loting als gelukkige moest aan wijzen. En toen begon de laatste middag, die als 'slot zeker geslaagd mag worden genoemd. R.H.B.S.A.B.S. was de eerste kamp. De H.B.S.-ers, kampioen reeds, kregen het deson danks zwaar te verduren. Daar zorgde de ge zonde rivaliteit, die vanaf het eerste jaar der schoolvoetbalwedstrijden, reeds tusschen deze twee scholen heerscht, wel voor. En boven dien hadden de Ambachtsscholieren nog een kansje op den tweeden prijs. Als duivels zaten ze er dan ook op en met behulp van den wind werd H.B.S. geheel teruggedrongen. Doch hoe Rottier c.s. (wat een prachtige shirts hadden die A.B.S.-ers toch aan, die door de Gebrs. Meijer beschikbaar waren gesteld) ook zwoeg den, hoe ze ook schoten, de achterhoede der zwarthemden onder aanvoering van Kees Blom bleek onpasseerbaar. Een plotselinge uitval leverde de H.B.S.-ers zelfs nog eens 1O-voor- sprong op en het was niet te verwonderen, dat velen reeds dachten dat Ambachtsschool reeds geslagen was. Maar de tweede helft logenstrafte deze ge dachte. Weer kreeg men hetzelfde spelbeeld te zién, voortdurend waren er duels voor het R.H.B.S.-doel. En eindelijk even voor tijd scoor de Kottier den welverdienden gelijkmaker. De Burgemeester arriveert. Langzamerhand had het leeraren- en onderwijzerslegioen zich onder deze match weer als present aangemeld. Voor de laatste maal dit jaar! We zagen daar „Prof'.' Reeders (oh zalige natuurkunde lessen!), de altijd maar in de les Duitsch- sprekende „Meneer" Berkhouwer, de hee ren Vendeloo, Kramer, Sinjewel, Quant, Rüder, de volijverige secretaris; voofts dë heeren consuls van den K.N.V.B. en N.H.V.B., diverse bestuursleden van de plaatselijke voetbalvereenigingen en niet te vergeten de Poldersclie bovenmeesters Mol en Tichelaar. En juist voor de match van den dag, die om het kampioenschap der Lagere Scholen, zagen we den heer Ritmeester op het terrein arriveeren, even later gevolgd door wethouder De Boer en den heer v. Loo, die we ook nooit zagen ontbreken bij dergelijke voetbal- festijnen. Centraal 2 kampioen. Inmiddels waren de lagere scholen aan den gang gegaan. Al dadelijk bleek het, dat de „7e leerjaar-ers" veel sterker waren. Wel stond daar keeper Bandel als een razende te wer ken om zijn doel schoon te houden, wel stond daar een kranige back in pilo-broek en „klotje" op alles retour te zenden, wat in zijn nabijheid kwam, tegen die voetbalsterren, dat goed samenspelende Centraal 2, was geen kruit ge wassen. Wim Kooyman, „kleine Pronkie", als alen gleden ze door de kluit school 14-spelers heen en na een kwartier was de tegenstand moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn V Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij" is gebroken. Soms was er een uitval van de geel zwarte school 14-ers, die dan na veel gewurm tegen dien akeligen storm in, de bal over de helft kregen. Mee holde de heele kluit spelers dan, om even hard weer terug te hollen als de bal weer resoluut geretourneerd werd. Met enkele te hooge ballen (bij een voetbal wedstrijd op „het landje" zouden die niet tel len!) werd de kranige Bandel in de luren ge legd, zoodat de rust inging met een 3—O-voor- sprong der roodjes. Ook in de tweede helft bleef het echter een spelletje van kat en muis. De 6-jarige scholen kampioen zocht hardnek kig naar haar vorm van Vrijdag, maar ze vond „hem" niet. Eerst na het vijfde doelpunt van Centraal, liep hun midvoor, die er tegen Tuindorp 2, tien ingeknald had, door de Centraal-verdediging heen en wist de eer te redden. Dat, die eer had den de geel-zwarten wel verdiend, na hun prachtige prestaties in den afgeloopen week. Nog tweemaal nadien konden we meester Kramer op elegante manier naar het midden zien wijzen, de laatste maal voor een prachtig, nu een juweeltje van een doelpunt van het duo KooymanPronk. Dat was „internationaal jongens, die kopbal. De sensatie. In dien tusschen tijd had Lyceum het arme Handelsavondschool met 2—0 voor eventueelen prijs uitgeschakeld. Toen kwam de laatste strijd! U.L.O.Kweekschool. Algemeen werd een overwinning verwacht van de Oostslootstraat- bewoners, waardoor ze op den tweeden prijs beslag zouden leggen. Bovendien konden de kweekelingen slechts tien man op de been brengen, waarvan één nu om die ééne is wel zoo enthousiast ge schreeuwd, gegild en gelachen, dat de tribune af en toe in extase geraakte. Die ééne was Schoen, Piet Schoen, die op dringend verzoek de stoute schoenen in dit geval de voetbal schoenen had aangetrokken, om het tiental der kweekelingen met zijn aanwezigheid te „versterken". De U.L.O.-ers en ook de geheele tribune had den echter buiten den waard gerekend in dit geval Frans Verfaille, die liefst vier doelpun ten voor zijn rekening nam. En die vier goals waren net genoeg om M.U.L.O. te verslaan en deze uit te schakelen voor iederen prijs. Dat was een sportieve prestatie van den eer sten rang, een prestatie zooals in dit tournooi zoo velen zijn geweest. Om 5 uur was het „fini" en toen kwam de prijsuitreiking, die voorafgegaan werd door een kort speechje van Voorzitter Sinjewel. - De prijsuitreiking. De heer Sinjewel deed in dit speechje niet anders dan bedanken; de Burgemeester, Wet houder De Boer, het Gemeentebestuur, de voet balvereenigingen Helder, H.R.C. en Watervo gels, de pers, de scheidsrechters, de heer Van Baaren en niet te vergeten de vele milde gevers (wat glunderde de penningmeester Quant dit maal!) allen kregen hun beurt. Een speciaal woordje van dank kreeg de politie, die naar de geruchten liepen, gewoonweg hunkerden naar een „die'nstje" aan de Sportlaan. Voorts deed spreker nog melding van het feit, dat de kampioenen R.H.B.S. en Centraal 2 Maandag de Drechterlandsche kampioenen in Hoorn mochten bekampen, hetgeen met luid gejuich ontvangen werd. Tenslotte kreeg „de zieke secretaris" (wat een prachtige alitera- tie!) nog een woord van medeleven en de heer Rüder één van hulde, voor de manier waarop hij den heer De Broeder had vervangen. En nadat de heer heer Kramer nog even het woord had gevoerd namens de *reeg wethouder De Boer gelegenheid (de Burge meester was hiertoe niet in staat door een lichte keelaandoening) de prijzen uit te reiken, waarmede we tevens aan het slot kwamen van schoolvoetbal 1939. Tot het volgend jaar, jon- gens. Hier laten we nog de prijswinnaars en de uitslagen volgen. Kampioenschap Den Helder Lagere Scholen. School 14—Centraal 7e leerjaar II 1—7 Afdeeling G. Halve competitie Se ronde. A.B.S. 3—U.L.O. 22—2 Afdeeling D. Halve competitie 5e ronde. A.B.S.—R.H.B.S HandelsavondschoolLyceum U.L.O.Kweekschool 3 4 Afdeeling A. Ie prijs; school 14. 2e prijs; school 10. 3e prijs: school 8. 4e prijs: school 7. Afdeeling B. Ie prijs: Centraal 7e leerjaar 2. 2e prijs: Groen v. Prinstererschool. 3e prijs: Julianadorp. 3e prijs: Rehobothschool. Algeheel kampioen van Den Helder. Centraal 7e leerjaar 2. 1—1 Afdeeling C. Ie prijs: A.B.S. 2. 2e prijs: A.B.S. 3 en 3e prijs: M.U.L.O. 2 (na loting). Afdeeling D. Ie prijs: R.H.B.S. 2e prijs: Lyceum. 3e prijs: A.B.S. Bij de basculebrug op den Rijks weg. Gistermorgen, te omstreeks half 11 zijn een tweetal auto's bij de basculebrug op den Rijksweg met elkander in botsing gekomen. Het betrof een luxe Chevrolet uit Drente, die uit Alkmaar naar Den Helder ging en een militaire auto, die de stad verliet. Waar schijnlijk is door de laatste in de bocht bij de brug te weinig ruimte gegeven. De gevolgen waren voor den Drentenaar niet gering: de geheele linkerzijde van de Chevrolet werd „meegenomen". Zoowel spat bord als treeplank en andere onderdeelen werden ernstig beschadigd. Door de politie werd het ongeval ter plaatse opgenomen, een foto gemaakt, terwijl proces verbaal volgde. In een advertentie in dit nummer maken B. en W. bekend, dat door de winkeliers aan de militairen zonder beperking mag worden verkocht. Dit houdt dus in, dat men zijn zaak 's avonds om 8 uur niet behoeft te sluiten, maar dat men aan militairen, uitsluitend aan hen, ook 's avonds om 10 uur of nog later mag verkoopen. 15 April 1939. ONDERTROUWD: C. J. Scheer en J. C. Schol. BEVALLEN: O. Hansenvan Oostrom, d.; P. J. JansKroonstuiver, d. OVERLEDEN: Wed. J. Slagwater, geb. G. O. Strikker, 92 jaar; C. Kwast (m), 76 jaar; A. A. van Oers (m), 63 jaar. Een vrooljjke avond. Dat het personeel van Kapé nog iets anders kan, dan het publiek op een Prettl|e bedienen, hebben wij gisterenavond J Mua's Sacrum kunnen constateeren. Niet dat men hier op een minder prettige wijze bediend is, integendeel, want men heeft kans gezien om de aanwezigen, die jammer genoeg niet in groote getale naar Musis waren getogen, een prettig'en avond te bezorgen. De heer Van Beem sprak een kort ope ningswoord, waarin hij allen welkom heette in het bijzonder de directie uit Heerlen, d speciaal voor dezen avond was overgekomen. In verband hiermee stelde hij voor om het Limburgsche Volkslied te zingen. Op een gemoedelijke en prettige wijze werd dan het zeer gevarieerde programma afge werkt. „Joolschetsen", bestaande uit samen spraken, zang, tapdance, conferences en wat dies meer zij. En gezien het feit, dat men hier te doen had met dilettanten van het zuiverste water, die in hun vrijen tijd deze voordrachten enz. moeten instudeeren was het zeer aardig en wat meer beteekent, het publiek heeft zich geamuseerd, waar het ten slotte om begonnen was. Na de pauze werd een extra nummer op het programma ingelascht. Een van de dames, die uit Heerlen was meegekomen, de dochter van den directeur, mej. Edith Eich- wald, had zich n.1. bereik verklaard om een dans uit te voeren. En deze jonge dame, die een echte Wiener Walz voor het voetlicht bracht, deed dit met een routine en een charme, die meer dan goed waren. Dit was geen dilettantenwerk. Het teenenwerk was buitengewoon fraai en het was meer dan het traditioneele applaus wat haar te beurt viel. En zoo is deze avond verloopen, gezellig, vlot en amusant. De Kapé dames en heeren hebben eer met hun werk geoogst. Een bal hield de aanwezigen nog lang bij elkaar. ECONOMISCHE GROEP VOOR DE MIDDENSTANDSBELANGEN. Wij vernemen, dat zich voor de aanstaande verkiezingen voor den Gemeenteraad een groep heeft gevormd: Economische groep voor de Middenstandsbelangen. Het is de be doeling, dat deze groep zich in geen enkel op zicht zal inlaten met een of ander „politiek" belang. Zij zal zich speciaal bezig houden met de middenstandsbelangen, b.v. electriciteits- tarieven, bestrijding der groothandels-filia len, belastingen op elk gebied, enz., enz. Het Nationaal Zeemansfonds, dat in de oor logsjaren is opgericht, o.m. met het doel om in latere jaren aan zeelieden, die gedurende den oorlogstijd hebben gevaren, hulp te bieden indien zij deze door hoogen leeftijd, invalidi teit, verandering van werkkring of anderszins zouden behoeven, heeft in 1938 voor fonds rekening periodieke uitkeeringen verleend aan 285 gezinnen of alleenstaande personen tot een bedrag van 28.600. Het fonds ontvangt weliswaar een subsidie van de regeering, maar is voor haar arbeid toch in belangrijke mate op eigen inkomsten aangewezen. Te voorzien is, dat het aantal aanvragen om steun in de volgende jaren nog in belangrijke mate zal toenemen. Daarom wordt in het jaarverslag gewezen op de nood zakelijkheid van stijging van het aantal con tribuanten. Daar de administratie geheel be langeloos door de vereeniging Zeerisico wordt gevoerd, komen contributies geheel aan hen, die hulp behoeven ten goede. Het adres van het Nationaal Zeemansfonds is Singel 126, Amsterdam, het gironummer 14812. Een all-round zeeman heengegaan. Zaterdagmorgen is Willem de Boer, oud-lid van de bemanning der „Dorus Rijkers, op Huisduinen teraardebesteld door zijn vrienden van de Dorus" en die van de vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Het was een eenvoudige, doch daarom niet minder treffende plechtigheid, waar bij wel zeer duidelijk naar voren kwam, welke plaats De Boer tijdens z.jn welbe steed leven in de harten van velen heeft ingenomen. Naar voren kwam daarbij tevens, dat De Boer onder de zeevarende bevolking van onze stad zoowel een eervolle repu tatie had als all round zeeman, zoowel als die van een goed mensch. Zijn heengaan wordt dan ook door zijn ontelbare vrien den als een zwaar en onherstelbaar ver lies gevoeld. Weer trok de bekende stoet door Helder's straten. De stoet van de leden van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", waarin mee liepen Janus Kuiper, Piet Oostenburg en de vele andere vermaarde zeeridders. Voorts was aanwezig de secretaris van de N.Z.-Holl. Reddingmaatschappij, de heer H. Th. de Booy, de heer Kolster, als vertegenwoordiger van het plaatselijk bestuur der maatschappij, de schipper van de „Dorus", de heer C. Bot, en tal van andere bekende gezichten in de kringen van de Nieuwediepsche redders en vis- schers. De tocht ging via het Helden der Zeeplein, waar de stadsbeiaardier het carillon bespeel de. Hier werd een minuut stil gehouden. Een plechtig oogenblik. De heer H. Th. de Booy, secretaris der N.Z. Holl. Redding Mij. Op den doodenakker hadden zich velen op gesteld, waaronder wij zagen burgemeester Ritmeester. De heer De Booij Toen de baar, waarop zich een prachtige krans van aronskelken van de Maatschappij bevond, en een van „Moed, Volharding, Zelf opoffering", in de groeve afdaalde en het vaandel een laatste groet gebracht had, nam als eerste spreker het woord, de heer De Booy, die op sympathieke wijze de verdien sten van De Boer schilderde. In de bijna 15 jaren, dat hij lid der bemanning van de „Dorus" was. heeft hij bewezen een voortref felijk zeeman, en een goed ménsch te zijn. Iemand met een sterk karakter, die altijd klaar stond als zijn werk hem riep. Aan hem heeft de Maatschappij veel te danken. Hij was een dergenen, die men feitelijk niet missen kan, een van de menschen, die altijd, onder welke omstandigheden ook, paraat waren klaar stonden. Het zijn zij, die de broederschap, wat de Maatschappij feitelijk is, groot maak ten. De heer De Booy eindigt met het ge- Met groote instemming heeft ons volk giste renmorgen kennis genomen van de bemidde lingspoging van den president van de Ver. Staten, Roosevelt. Men heeft de berichten met vreugde begroet en er zich aan vastgeklampt, zooals een drenkeling aan een balk, die hem echter niet blijkt te kunnen dragen. Het was alles te mooi. Een vrede van tien jaar, zoo mogelijk zelfs van 25 jaar. Een op bouw van het economisch leven, een gezonde verhouding tusschen de verschillende landen, het spelen van open kaart. Ontwapening! Een utopie. Wie na de eerste verbazing dit eens rustig overdenken ging, schudde ongeloovig z(jn hoofd. In de werkelijk heid van zooveel goeds kon men niet ge- looven. En inderdaad, het is te mooi. Met hoeveel waardeering men ook mag kennis nemen van het voorstel van Roosevel, de opzet is waarlijk te naief. Het getuigt er van, dat Roosevelt öf de mentaliteit van de Europeesche dictators niet kent öf dat hjj niet weet hoe hopeloos ons werelddeel in den knot zit. Hitiers levensbestaan is gebonden aan zijn „Lebensraum" voor het Duitsche volk. Wat die uitdrukking precies te beteekenen heeft, weet eigenlijk niemand. Want wanneer heeft het Duitsche volk levensruimte genoeg? Als Duitschlands dictator echter niet voort kan gaan met de uitbreiding van zijn gebied, met het veranderen' van de grenzen van Europa, schijnt het gedaan te zijn met zijn macht. Reeds gisteren konden we dus het afwijzend antwoord van Duitschland door middel van bulletins bekend maken. Al waren de pers stemmen officieus, zij gaven de meening van de regeeringskringen weer. De afwijzing was onaangenaam scherp, was onwaardig, was in strijd met alle fatsoen. Met bitterheid heeft men er kennis van genomen. We mogen aannemen, dat het voor Duitsch land niet mogelijk was met enthousiasme de hand van Roosevelt aan te grijpen, dat Duitsch land wenschen had, die in vervulling moesten gaan, alvorens men op gezonde basis met elkaar zou kunnen spreken. Maar een zoo brute wijze van reageeren, heeft het vriendelijk en royaal gebaar van Roosevelt geenszins ver diend. Duitschland snijdt zichzelf de pas af, Duitschland ontneemt zich op deze wijze alle sympathie. We mogen verwachten, dat het officieele ant woord niet zoo onaangenaam scherp gesteld zal zijn als de perscommentaren van gisteren, maar het schijnt wel in Hitiers bedoeling te liggen om volkomen afwijzend te staan. Italië wil de deur niet heelemaal dicht slaan. Dit land voelt er blijkbaar niet veel voor alle banden met de democratische landen door te snijden. Met dit al is de spanning niet afgenomen. Staan we nog even ver van elkaar, al is er het innig verlangen, dat er rust zal komen in ons geslagen werelddeel? ven van de belofte, dat de naam van De Boer, die in de annalen van de Redding maatschappij wordt opgeteekend, niet vergeten zal worden. De heer Bot: Hierna spreekt de heer Bot. De Boer, al dus de heer Bot, heeft bijna alle reizen van de „Dorus" meegemaakt en daarbij bewezen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Persoonlijk kan ik daarover oordeelen, per soonlijk heb ik hem op vrijwel alle reizen meegemaakt en ik kan niet anders zeggen dan dat hij iemand was, waarop men vertrou wen kon, ten volle. De heer Bot memoreert dan enkele reizen, waarbij het karakter van De Boer op treffende wijze tot uiting kwam, o.m. die naar de „Shonga". Slechts één jaar heeft De Boer van zijn zoo zeer verdiende rust mogen genieten. Dat was te kort, hoe wel hij mij kort geleden nog zeide, dat, mocht de „Dorus zijn diensten nog eens van noode hebben, men altijd op hem kon rekenen. Zoo had hij zijn hart aan het reddingswerk ge geven. De heer Bot neemt ook afscheid van hem als voorzitter van de Heldersche Visschers- vereeniging, waarvan hij 30 jaar lid was en tevens als bestuurslid van Samenwerking". De voorzitter daarvan was tot zijn spijt niet in de gelegenheid aanwezig te zijn. Met een woord van troost aan de familie besluit de heer Bot zijn afscheidswoorden. De heer Van Dok: Jan van Dok, de voorzitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering" onderstreept nog eens de woorden van de voorgaande sprekers Ook hij zegt, dat De Boer een best mensch was iemand van karakter, die men slechts noode kan missen, en een goed zeeman. Dat hij ruste in vrede is de wensch van alle leden En dan is daar als laatste de heer Pieters die een woord van vaarwel spreekt namens pn Hpnrvndln7fn den steig:er' van de vletten en den Vischafslag Een eenvoudige teraardebestelling, waar bij echter wel zeer duidelijk naar voren kwam, welke plaats De Boer in Den Hel der heeft ingenomen. Vermelden wij nog, dat de heer P. C. van Diest, bestuurslid van de plaatselijke afdeeling der Reddingmaatschappij, in verband met de bijzondere omstandig heden der laatste dagen verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „In den greep der Wildernis". RialtoSpoorstraat half 8: „3 Man in de Sneeuw" en „Haar Grootste Offer". Witte-BioscoopKoningstraat, half 8: „Het Dubbele Huwelijk" en „Niets is Heilig". Heden. Casino, 8.30 uur: „Ik heb den Graaf ver moord" (laatste abonnementsvoorstelling). Woensdag 19 April. Casino, 8.30 uur, Laatste Marine concert. Donderdag 20 April. Casino, 8%5 uur, Feestavond Helders Mannen koor. Zaterdag 22 April. Casino, 8.15 uur, M.S.F. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 759.0 Temperatuur lucht: g.g Wind: richting W.Z.W.; kracht: 5 Licht op: 7,30 huisvredebreuk. Tegen een persoon die Zaterdag het gebouw nfel HulPbetoon n* sommatie nrr,PP= t verlaten, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. GESLAAGD: Onze stadgenoote mej. H. v, Rugge slaagde voor chemisch analyste. GESLAAGD: Op het laatst gehouden examen van den Grafische cursus, in Alk maar, slaagden als letter-zetter de heeren- Ho"este"e, W. Mouwe en M. G. Muntje- werf. J

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5