Het spook der werkloosheid DE WERELD Steungeld verdobbeld Post vluchten op In(|j, m weinig woorden Schadevergoeding gevraagd voor de militairen Vlas geeft werk! Verlenging oefentijd tot twee jaar Van Vessem bezorgd voor de Nederlandsche taal Avondretourtjes tot den volgenden ochtend Duitsch generaal inspecteert Spanje Vroeg pensioen een kans voor anderen! Defensiegesprekken gaan voor! Arbeidersvrouwen klaagden bij de politie E*f werkioozen veroordeeld Goedkoop reizen voor werkioozen Vredesgeluid in Italië Roosevelt's boodschap Inval in Amsterdamsch speel hol heeft succes. Eenige weken geleden heeft de politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam, naar reeds bekend is, een inval gedaan in «en koffiehuis in de Dapperbuurt, in ver band met klachten, welke bij de politie wa ren binnengekomen, van een groot aantal vrouwen uit deze buurt, dat zi.i geen steun geld ontvingen omdat hun echtgenooten het geld in het café verdobbelden. De politie heeft toen de aanwezigen aan gehouden, doch kon bij dezen inval niet voldoende gegevens verzamelen, om de schuldige voor den officier van Justitie te brengen. Zij was echter op het goede spoor gekomen en bleef dit volgen. Onder leiding van den inspecteur P. Hus werd een plan de campagne opgemaakt en Zaterdagnacht hebben de inspecteurs Gem- nieke en Holthuis met hun mannen niet succes een inval gedaan in een woning van een werklooze in de Dapperbuurt, waar reeds vaker gelegenheid tot hazardspel was gegeven. Tegen half negen hadden de man nen zich in groepjes naar deze wo ning begeven en te half één 's nachts deed de politie haar inval, waarbij zij een twintigtal mannen bij het zoogenaamde „mijn en dijn" spel verraste. Allen werden naar het bureau Linnaeus straat overgebracht. Zes hunner, onder wie beruchte hazardspe lers, zijn in bewaring gehouden. Zij zullen voor den Officier van Justitie worden geleid. Honderden guldens werden ver speeld. Met deze aanhouding heeft de politie een goeden slag geslagen. Deze mannen maak ten vooral slachtoffers onder steuntrekken- den, niet alleen in deze buurt doch in de geheele stad, die soms bedragen van hon derden guldens verspeelden. Hoorden deze mannen van een arbeider, die in werkver schaffing geld had verdiend, dan werd de ze prompt hun slachtoffer en dat een wer kende arbeider er zijn spaargelden ten be drage van driehonderd tot vijfhonderd gul den bij liet, was geen uitzondering. Met de insluiting van deze mannen hoopt men een einde te hebben gemaakt aan een schandelijk misdrijf, dat in de hoofdstad reeds geruimen tijd wijdvertakt zijn rui- neus werk deed. De „Centrale" tracht het te ver drijven. Gisteren vestigden wij de aandacht op wat de Centrale voor Werkloozenzorg voor de jeugdige werkioozen doet. Wij noemden in hoofdzaak het onderbrengen in werkkam pen, doch ook op andere wijze tracht de Centrale de zorg der werkioozen te verrich- tx. Moreele steun wordt geboden aan vrou wen, die dreigen door den nood der werk loosheid overstelpt te worden. Mannen komen in diverse lokalen bijeen voor lezingen en cursussen, waar tevens ontspanning geboden wordt. Met de vrouwen der werkioozen zijn cur sussen opgericht om van „oud" weer „nieuw" te maken. Voorlichting wordt ge geven op het gebied der voeodselberei- ding. Gepoogd wordt de jongens, die uit de kampen kwomen, een plaats in het bedrijfs leven te bezorgen. Opleiding tot melker. Naast dit alles is in 1938 een aanvang ge maakt met vakopleiding van jonge land arbeiders, ml. om hen tot goede melkers te vormen. Ook werd een cursus geopend tot de opleiding voor de kust- en Rijnvaart. Reeds zijn, ook buiten den cursus oen, vanuit de kampen, tientallen jongens in de schipperij geplaatst. Meerdere landbouwcursussen zijn begon nen of in voorbereiding. Daarnaast wordt in alle kampen, naast de algemeene vor ming door cursussen, voordrachten, lezin gen, ok opzettelijk verplicht onderricht in de .schoolvakken gegeven. De arbeid der Centrale is dus veelomvat tend en verdient zeker steun. Over de toe komstplannen dezer sympathieke beweging hopen we morgen iets mee te deelen. Wegens beleediging van Hitier. Voor het Haagsche gerechtshof stonden op 3 April in hooger beroep terecht elf werkioozen, waarvan acht door den Rotter- damschen politierechter waren veroor deeld wegens het verspreiden van een pam flet, welks inhoud beleedigend werd geacht voor Rijkskanselier Hitier. De hoofdpersoon J. H., die de verantwoordelijkheid voor den inhoud op zich nam, was veroordeeld tot ■een geldboete van f 25.— en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand. Ze ven anderen waren veroordeeld tot een geldboete van f 10.en een week voor waardelijke gevangenisstraf. Drie waren vrijgesproken. Hiertegen was de officier in beroep gekomen. Zoowel tegen J. II. als te gen de zeven andere veroordeelden eischte de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis van den Rotprdamschen politierech ter, tegen de drie vrijgesprokenen eischte do advocaat-generaal eveneens veroordeeling. Gisteren heeft het hof uitspraak gedaan. Het vonnis van den politierechter ten aanzien van J. H. en 7 anderen werd hier bij bevestigd. De drie overigen werden even eens veroordeeld tot een geldboete van 10 gulden en een week voorwaardelijke gevan genisstraf. Aanzienlijke reductie. Naar wij vernemen, hebben de Nederland- sche Spoorwegen besloten de werkioozen, indien zij moeten reizen, door een belang rijke korting, tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het maken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoeken en derg. Gereisd 'zal kun nen worden tegen den halven enkele-reis prijs. De werkioozen moeten daartoe een le gitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunverleeningsorganisaties zal worden verstrekt. De vakcentralen heb ben reeds hun instemming met dezeri maat regel betuigd en medewerking der verschil lende gemeentebesturen is door de Spoor wegen ingeroepen. Want hun oproeping Is een ge volg van onvoldoende zorg voor de weermacht in het verleden, zegt de heer Van Vessem. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Vessem (N.S.B.), heeft aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, en aan den minister van Defensie, de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers zich volledig re kenschap gegeven van de z\yare njaatschap- pelijke en geldelijke offers, die gevergd wor den van de dienstplichtigen, die in den te- genwoordigen moeilijken tijd ten behoeve van de buitengewone militaire maatregelen onder de wapenen worden geroepen? 2. Zijn de ministers niet van meening, dat aangezien blijkens de door den voorzitter van den Raad van Ministers op Dinsdag 11 April j.1. gehouden radiorede, deze huiten- gewone militaire maatregelen geen enkele aanleiding vinden in beduchtheid voor een directe bedreiging van ons land, daar onze betrekkingen met het buitenland niets te wenschen overlaten en onze verhouding met alle mogendheden goed is en door de regee ring van niemand ecnige vijandelijke hande ling tegen Nederland geducht wordt, doch deze maatregelen slechts strekken als over gangsmaatregel ter voorziening in de „nor male" onvoldoende sterkte van ons leger op vredesvoet, deze buitengewone maatregelen een gevolg zijn van onvoldoende zorg voor de weermacht in het verleden? 3. Zoo ja, zijn dem inisters dan ook niet van meening, dat de opgeroepen, dienst plichtigen niet het slachtoffer mogen worden van deze onvoldoende zorg voor de weer macht en dat onverwijld- maatregelen moe ten worden getroffen- omsd'eeèn; Ttienstpliielith gen na de vervuiling'van hun? -militairen plicht terugkeer op hum rechtmatige plaats in de maatschappij en vergoeding van ge leden schade te verzekeren? ONZE VLASINDUSTRIE AANZIENLIJK ACHTER BIJ BELGIë. ZEELANO KWEEKT VLASBEWERKERS. Bij het sluiten van de vlascursussen te.Bier vliet (Zeeland) hield de Rijkslandbouwcon- sulent voor Vlasteelt en Vlasbewerking in Nederland, ir. L. J. A. de Jonge,, gisteren een toespraak, waarin hij het toejuichte, dat hier het initiatief genomen is tot het vormen van vakbekwame vlas'beweikers. Er is, aldus spr., in Nederland veel en goed vlas. Er is een hoogstaande vlascultuur, maar wat de vlasbewerking betreft, komen we verre achter bij België. 60 procent van het vlasstroo, het z.g. ruw vlas, wordt uitge voerd. Dat 'beteekent een loonderving van ongeveer twee millioen gulden. Bij" de zorg voor de vermindering der .werkloosheid kan dus de uitbreiding van de vlasindustrie van groot belang zijn. Hier staan we aan het begin van dit werk, dat de zorg heeft van de regeering, het gewest en de gemeenten om de werkloos heid weg te werken. 3500 tot 4000 man vin den werk in de vlasindustrie. Werd alles in Nederland verwerkt, dan was dat 2% Jkeer zooveel. Nadeelig voor onzen export? De vraag rijst, of dat niet ten nadeelc zou zijn van onzen export naar België. Dat hoeft niet. Er kan hier nog veel meer verbouwd worden dan reeds het geval is. Ir. de Jonge wees in dit verband mede op de droogma king' van de Zuiderzee. En in geen landbouwproduct zit zooveel werk als in het vlas! Zelfs de suikerbieten komen daarbij ten achter. Er waren echter geen geschoolde werkkrachten, doch nu komt hierin verbe tering en Zeeland geeft het goede voorbeeld. VOORSTEL TOT WIJZIGING DIENSTPLICHTWET BINNEN KORT TE WACHTEN. Verschillende veronderstellingen zijn geuit over de wijze, waarop de Nederlandsche regeering voorzien zou in de permanente landsbevelli- ging, waarvan Dr. Colijn in zijn jong ste radiotoespraak gewaagde. Thans is hieromtrent zekerheid verkregen. De regeering wil nl. den oefenings- duur der dienstplichtigen tot twee jaren verlengen. Een daartoe strek kend wetontwerp, waarbij dus de dienstplichtwet gewijzigd zal wor den, zal, naar wij vernemen, binnen kort het Departement van Defensie verlaten. Het nat. socialistische Eerste Kamerlid de heer Van Vessem heeft aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, en aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dg.t zooals in de bijlage van het weekblad Economische Voorlichting van 31 Maart 1939, no. 13, wordt aangegeven, de volgens het slotprotocol en het zittingspro tocol behoorende bij het Nederlandsch-Duit- sche verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer van 25 Maart 1939 ver- cischte door de Nederlandsche autoriteiten af te geven verklaringen voor den invoer van Nederlandsche producten in Duitsch- land evenals de door .de Duitsche autoritei ten af te geven verklaringen uitsluitend in de Duitsche taal zijn gesteld? 2. Indien de voorgaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, zijn de ministers dan niet van meening: a. dat zoodanige achterstelling van de Ne derlandsche taal niet. in overeenstemming is met de Nederlandsche waardigheid en in het buitenland onjuiste opvattingen kan doen. ontstaan, omtrent de taal van (het Ne derlandsche vólk en omtrent de zelfstandig heid der Nederlandsche cultuur en dienten gevolge omtrent de zelfstandigheid van het Nederlandsche volk en van don Nederland- schen Staat. b. dat de noodige maatregelen dienen te worden genomen om aan deze achterstelling van de Nederlandsche taal zoo spoedig mo gelijk een einde te maken en om herhaling van zoodanige achterstelling in de toekomst te voorkomen? Geldigheid aanzienlijk verlengd. Nieuwe trajectkaarten. Met ingang van Dinsdagochtend 18 April, zijn de avondretours der spoorwegen voor de terugreis den dag na afgifte geldig in de treinen, die volgens de dienstregeling den volgenden ochtend uiterlijk 8.15 uur op de plaats van bestemming aan komen. De geldigheidsduur dezer re tours, die, zooals men weet, slechts een kleinigheid meer kosten dan een enkele mis, wordt op deze wijze belangrijk verlengd. Men behoeft nu in vele gevallen niet meer den avond van vertrek terug te keeren. Trajectkaarten voor zes dagen. Naar wij verder vernemen, zullen de spoor wegen binnenkort trajectkaarten voor zes opeenvolgende werkdagen invoeren. Zij zul len eiken willekeurigen dag kunnen ingaan. Met de invoering van deze trajectkaarten komt de directie der spoorwegen aan een veelvuldig geuiten wensch tegemoet. Tot dus verre waren n.1. alleen maandtraject-kaar- tcn verkrijgbaar, welke periode in tal van gevallen te lang bleek. Italiaansch blad wil nieuwe brug tusschen Italië en Frank rijk slaan. Een merkwaardig geluid komt uit Italië. Het Katholieke blad „Avenire d'Italia" spreekt den wensch uit, dat men gebruik maakt van de „pauze", die het in den in ternationalen toestand meent te kunnen constateeren, om de tusschen Italië en Frankrijk hangende vraagstukken te bestu- deeren. Op het oogenblik dat de demobili satie in Roemenië, de Engelsch-Italiaansctie ontspanning en de vrede in de Adriatische zee tot een vrij belangrijke opheldering heb ben geleid, zouden, alsdus het blad, de ver antwoordelijke krachten moeten trachten een nieuwe brug tusschen Italië en Frank rijk te slaan. Weer ging een Boodschap door de wereld, Bij groot gevaar, Weer ging een Boodschap door de weieia, Met breed gebaar! Aandachtig lazen we haar woorden, Vol diepen zin, En heel de wereld houdt getroffen Den adem in! Zal hiervan waarlijk vrede komen, En veiligheid, Kan dit de toekomst zeker stellen, Voor langen tijd? Of blijft verdeeldheid d'aard omspannen, Die 't al verstoort, En blijkt' ook alweer deze Boodschap Een ijdel woord?! Er leeft thans in millioenen harten Do stille wensch Naar rust en veilig verder leven Aan elke grens, Naar rust, die nog zooveel kan redden Van het tekort, Dat daag'lijks in zoovele landen Steeds grooter wordt! Moog' deze Boodschap, uitgedragen Door mensch'lijkheid, Iets in millioenen harten vinden, Dat ons bevrijdt, Dat ons bevrijdt van 't egoïsme Met breed gebaar, En moog' ze in haar reddend streven De naties eind'lijk leeren „geven", Ook aan elkaar! 1 April 1939. KROES. Nadruk verboden). Wal hij er doetniet duidelijk. Spanje als basis voor een nieu we agressie? Omtrent het bezoek van den Duit- schen generaal von Kauptz aan Spanje wordt door een specialen correspondent van de Daily Tele- graph uit Bordeaux gemeld, dat het doel van de door den generaal te maken rondreis volgens de Spaan- sche bladen is, „zich op de hoogte te stellen van de door de rooden aangerichte verwoestingen," doch dat het eigenlijke doel zou zijn, de Spaansche autoriteiten te „advisee- ren" inzake bepaalde strategische overwegingen bij een mogelijke campagne met Catalonië als basis. Opgemerkt moet worden, aldus het Engel- sche blad, dat slechts zeer zelden over de bewegingen der Duitschers in Spanje ge sproken wordt. Zij doen hun werk meestal op niet opvallende wijze. Hun depots en bases liggen, op groote afstanden van de hoofdwegen en zijn zelden te zien. Dit be teekent een scherpe tegenstelling met de Italianen, wier kampen en depots steeds voor iedereen zichtbaar zijn, de Italiaan- sche soldaten, die geen dienst doen. zijn steeds in uniform, doch de Duitschers dra gen, waar zij kunnen, burgerkleeren. De Daily Telegraph weet verder te mel den, dat sedert de bezetting van Barcelona, drie maanden geleden, in deze stad alleen reeds ongeveer 35.000 arrestaties zijn ver licht. Voortdurend worden nog personen gearresteerd. Maatregel heeft succes in het grafisch bedrijf. Vanaf 1 April j.1. was het in het typogra fisch bedrijf mogelijk, dat werknemers van 00 tot 65 jaar met vervroegd pensioen zou den gaan, indien zij werden vervangen door een werklooze. Die vorm van werkloosheidsbestrijding, welke met medewerking van de regeering door het bedrijfsleven zelf is tot stand ge komen, blijkt een succes. Tot dusver zijn leeds meer dan 200 gevallen van vervanging van oudere door jongere werknemers inge gaan en nog dagelijks melden zich nieuwe belanghebbenden aan. Telefoneer niet te lang! avond zijn opgenomen de Koninklijke be sluiten nos. 31 en 32, waarbij aan den chef van den Generalen Staf bevoegdheden zijn verleend betreffende het telegrafisch en te lefonisch verkeer. Deze bevoegdheden be treffen het afbreken van telefoongesprekken het uitsluiten van abonné's, en het voor rang verleenen aan diensttelegrammen- een en ander in verband met de huidige bijzon dere omstandigheden. Intusschen blijft, voorloopig de bestaande normale verkeersafwikkeling ter. aanzien van telegraaf- en telefoongesprekken ge handhaafd. Nogmaals wordt dus m. nadruk m herinnering gebracht, dat men zich bil' het voeren van telefoongesprekken, zoowel wat aantal als wat duur betreft, zooveel mo gelijk dient te beperken. Aankoa«t Band. i7 Athene A„r, Basra 17 Jodph. 17 Rang. 17 Acr_ Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Oehoe (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van Sing. 17 Apr. Bagd. 17 Apr. Alex 17 Apr. Rang. 17 Apr. Jodph. 17 Apr. Band. 18 Apr. A'dam 18 Apr. Griekenland is dankbaar. De GrieW, minister-president en de Grieksche gezant te Parijs hebben opdracht gekregen d« dankbaarheid van Griekenland te betui, gen aan den Franschen minister van Bul, tenlandsche zaken, voor de verleende gs, rantie in geval van agressie. Na den moord op den Britschen consul, s De krijgsraad heeft twee jongelieden tvj. gens den moord op den Britschen consul te Mosoel, Monck Mason, ter dood veroor. deeld. Daar zij beiden nog geen achttien jaar zijn, is het vonnis veranderd in 15 jaar dwangarbeid. Twee andere mannen zijn tot tien jaar dwangarbeid veroor. deeld cn twee tot acht jaar. De rechtspraak in Bohemen en MoravlS. De rechtspraak in het protectoraal Bohe- men en Moravië is thans geregeld. zondering daargelaten, geldt voor de Duit, sche staatsburgers in het protectoraat hst Duitsche strafrecht. Zij moeten voor Duit. sche rechtbanken terechtstaan. Zaken te- gen alle andere personen, dus ook buiten landers en staatloozen, worden berecht voor de rechtbanken van het protectoraat volgens het daar geldende recht. Hitiers verjaardag nationale feestdag. D, minister van binnenlandsche zaken heeft den 20sten April van dit jaar naar aanlei- ding van den 50sten verjaardag van den Fuehrer tot nationalen feestdag verklaard, Dit besluit geldt ook voor het protectoraat Bohemen en Moravië. Slowaken en Kroaten worden het eens, - Na de gisterochtend gevoerde besprekin gen tusschen Tswetkowitsj en Matsjek is medegedeeld, dat overeenstemming is be reikt ten aanzien van do basis waarop de bespreking der hangende geschillen tus schen Slowaken cn Kroaten zal worden gevoerd. Er zijn concrete voorstellen in den geest der nationale saamhoorigAeid. Treinbotsing in Britsch Indië. Gisteravond is te Majdia, op 100 km. afstand van Cal- cutta, een personentrein op een anderen trein gereden, tengevolge waarvan 27 per sonen gedood en 31 gewond werden. Onder de slachtoffers schijnen zich geen Europe anen te bevinden. Belgisch disconto verhoogd. Het Belgi sche disconto is verhoogd van 2V2 °P I pet De Italiaansche vloot ln 't Verre Oosien. - De Italiaansche kruiser „Bartolomeo Col- leoni", het admiraalschip van het Itali aansche eskader in het Verre Oosten, is na een verblijf van acht dagen te Yoko- hama naar Sjanghai vertrokken. De kolonisatie in Libye. Maarschalk Bal- bo heeft in een conferentie over de Itali aansche kolonisatie gezegd, dat dit jaar 25.000 nieuwe kolonisten naar Libye ge zonden zullen worden. DuitschCMneesche handelsovereenkomst. Bevestigd wordt, dat een handelsover eenkomst is gesloten door de Duitsche nijverheid en de Chineesche regeering te Tsjeongking. Deze overeenkomst voorziet in een gocderenruil ter waarde van 1" millioen joean per maand. Duitschland zal industriecle eindproducten en China delfstoffen leveren. Banden van synthetische rubber. Binnew kort zal de Poolsche synthetische rubber „ker" op de markt worden gebracht. Pe eerste synthetische handen zullen op de jaarbeurs te Poznan worden tentoonge steld. De prijs van „ker" is betrekkelijk laag. Britsch journalist moet Duitschland verla ten. De honfdcorrespondent van de News Chronicle, Harrison, heeft van de. Duit- sche autoriteiten order gekregen, het land binnen veertien dagen te verlaten. Politie in Z.W. Afrika wordt versterkt. Johannesburg en Bloemfontein zijn de eerste groepen vertrokken om de politie in Z.W. Afrika te versterken. In de ko mende paar weken zullen in totaal twee honderd man politie-reserve uit alle dee len van de Unie bij wijze van voorzorgs maatregel naar het mandaatsgebied wor den gezonden. Mobilisatie van Grieken in Egypte. Grieksche consulaten in Egypte hebben op dracht, gekregen een mobilisatie voor te bereiden van de Grieken tusschen IS elt «jaar oud, die in Egypte wonen. Met1 schat het aantal van deze Grieken °P ion of twaalfduizend. Naar verluidt zol en zij in tijd van oorlog tot speciale ba- aujons worden gevormd, welke naar de den woestijn zullen worden gez°n', Tornado's ln Amerika. De tornado's, wek «egisteren de sta ten.Texas, Louisiana, |,IJn^en Oklahomi hebben geteisterd, 'bon 41 personen gedood en meer dan - gewond. De materieele schade wordt b onkele honderdduizenden dollars ?e* raamd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2