Tuindorpsche huismoeders (/.aedetaft bo&dalen! Uiterst brutale inbraak Er wordt geschoten Onze verkiezings- dienst op morgen Dinsdag 18 April 1939 Tweede Blad Koffie, thee, raapstelen en eigaretten De Dirks Admiralers verrast en dankbaar Inbreker stond voor het bed van bejaarde vrouw Vóór democratie, gezuiverd van misstanden! Vóór volkseenheid en samenwerking! Wie niet stemmen kan Jf Woningen groote gezinnen Dc „O 16" naar Ncd. Indië Mailverzending H. Ms. „O 16" De „Van Kinsbergen" op de reede Het eskader te Tandjong Priok Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Wil Hitier den oorlog of niet? Nieuws uit Hellevoetsluis Oud-Wethouder liet zich omkopen 150 Vluchtelingen naar Mosterdveen De vorige week, by de komst der militairen in Den Helder, hebben wy er op gewezen, dat men feitelijk moreel verplicht was de tijdelijke gasten van onze stad zooveel mogelijk, zij het met kleinigheden, te helpen. Het was door de onverwachte wijze, waarop deze „mobilisatie" plaats vond, natuurlijk niet mogelijk dat alles direct voor honderd procent marcheerde, zoo dat de recruten wel eens iets te kort kwamen. Uiteraard kon hier door de burgers met kleine attenties mensch- lievend werk verricht worden. En zie: deze opwekking is niet zon der weerklank gebleven. Van tal van zijden mochten wij blijken van instem ming ontvangen en heel wat Nieuwe- diepsche huismoeders en -vaders heb ben zich sedert een week beijverd iets voor de jongens te doen. Van verschillende zijden kwam ons ter oore, dat het met name de Tuin- dorpsche ingezetenen waren, die zich van hun beste zijde deden kennen. Wij zijn eens op informatie uit geweest, spraken zoowel Xuindorpers als de soldaten van fort „Dirks Admiraal" zelf, en wat wij te hooren kwamen was werkelijk van dien aard, dat wij een woord van waardeering voor dit deel onzer stadgenooten niet onder stoelen of banken willen steken. Het zijn met name de beide eerste dagen geweest, dat de „Dirks Admiralers" vrijwel van warm drinken en voedsel verstoken wa ren. Er werd door de desbetreffende instan ties hard gewerkt om zoo spoedig mogelijk met alles klaar te komen, doch in die korte periode was het geen hoorn des overvloeds, waaraan de opgekomenen, die voornamelijk bestaan uit Alkmaarders. Zaandammers en jongens uit den Polder, zich konden laven. „Krijgsraad". Zoodra hadden de Tuindorpers dit echter niet gemerkt, of er werd „krijgsraad" ge houden. Vooral in de Tuinstraat en de Dahliastraat besloot men te helpen zoo goed men kon. Koffie en thee werden bereid en aan de soldaten gegeven. Een viertal vrou welijke Tuindorpers begaven zich tweemaal daags naar „Dirks Admiraal" om daar de hongerigen te spijzen en de dorstigen te la ven. De heer Ran gaf, om maar een wille keurig voorbeeld te nemen, op een avond niet minder dan 90 liter chocolademelk ca deau, terwijl weer anderen koeken gaven, broodjes met kaas e.d. Zóó hoort het! Dat de „jongens" het bijzonder sympathiek vonden behoeft geen betoog. Sedert enkele dagen „lapten" ze dan ook voor de goede gaven, zoodat er thans „voor kostprijs" ge- leverd wordt. Er waren weer andere Tuindorpsche dames die op andere wijze van hun medeleven blijk gaven. Die bijv. een kuip of teil water klaar zetten op een beschut plaatsje en hierin ge legenheid boden tot wasschen, of die kran ten, tijdschriften en boeken bij elkaar op haalden en deze naar het Fort bracht. Geen wonder dat deze, evenals de doosjes eigaret ten, op zeer hoogen prijs gesteld werden. Er waren er onder de 300 man, die in en kele dagen geen warm eten gekregen had den en wie schetst hun blijdschap, dat en kele dames van Tuindorp een enorme pot raapstelen gekookt hadden, waarin men broe derlijk mocht toetasten Natuurlijk ontbreekt bij dit alles ook weer niet de wanklank. Zoo werd ons verteld, dat er een Tuindorpsche ingezetene is, die het niet oirbaar vond, dat er vrouwen naar „Dirks Admiraal" togen. Zoo hoog liep deze „kwestie" zelfs, dat een inspecteur van po litie zich met deze „cause celébre" moest be moeien en dat gistermiddag een deputatie van vier Tuindorpsche dames zich naar den burgemeester heeft begeven. Gezien het feit, dat de kapitein van „Dirks Admiraal" geen enkel bezwaar gemaakt heeft tegen deze hulp der burgers, integen deel, daar zeer sympathiek tegenover stond, Oefeningen van vliegtuigen met de landmacht. Voorloopig zullen Dinsdags en Don derdags, te beginnen heden, zoowel overdag als 's avonds gecombineerde oefeningen worden gehouden van vlieg tuigen met de landmacht. Daarbij zal ook het luchtafweergeschut gebruikt worden. Het schieten overdag en 's avonds be hoeft dus tot geen ongerustheid aan leiding te geven. bleek zonneklaar, dat hier niets ontoelaat baars door den beugel is gegaan. Jammer, dat deze dame haar protest niet voor zich heeft gehouden. Hoe het ook zij, de jongens van „Dirks Admiraal" hebben de Tuindorpers leeren kennen middels eigaretten, raapstelen, ketel tjes koffie en over-het-hek-aangegeven-fluit- ketels-vol thee en ze zullen hen waarschijn lijk niet spoedig vergeten. Op Huisduinen. Dit wat Tuindorp betreft. Ook op Huisduinen, waar zich het leeuwen deel der soldaten bevindt, kunnen de jongens zich voor „aangepaste prijzen" voorzien van broodjes-met-kaas, melk, een glas bier en kopjes thee of koffie. Van enkele zijden hoorden wij, dat Huis duinen fancy-prijzen zouden zijn gevraagd, maar dit kunnen wij gevoegdlijk naar het land der fabelen verwijzen. Het is een uit de lucht gegrepen praatje, dat maar niet ver der verspreid moet worden. Wij spraken ook op onze badplaats diverse soldaten en hebben hen naar de meening over de Huseduniers gevraagd. Het bleek daarbij wel zeer duidelijk, dat de verhouding niets te wenschen over laat. De consumptieprijzen zijn zeer nor maal en goedgekeurd door de autoritei ten, terwijl ook de bij burgers ingekwar- tierden niets dan lof hebben voor hun verzorgers. Het is prettig dit alles te mogen con- stateeren. Het bewijst dat Den Helder (en Huis duinen) inderdaad gehandeld hebben, zooals het inwoners van een „Stelling" betaamt, We wisten het wel! Maar de gouden tientjes en de sie raden werden gered. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Middenweg, ten huize van de familie Spigt, op no. 1 een uiterst brutaal geval van inbraak voorgedaan, waarvan wij eerst thans de bijzonder heden vernemen. Een individu had zich via de voordeur toegang tot de woning van beide bejaarde menschen verschaft, en bevond zich op een gegeven oogenblik in de slaapkamer op de eerste verdieping. Door het wakker worden van de 65-jarig mejuffrouw Spigt werd voorkomen, dat het onge- wenschte element zjjn slag kon slaan, Jammer genoeg zag hij kans zich door de vlucht te redden. De toedracht. Wat de juiste toedracht dezer zaak betreft het volgende. Zaterdagnacht sliep het echtpaar Spigt, waarvan de man 68 en de vrouw zooals ge meld 65 jaar oud is, op de bovenverdieping. Eveneens op de bovenverdieping, doch op de andere kamer, sliep een der zoons. Het zal omstreeks kwart over vieren ge weest zijn, toen de vrouw wakker werd door het kraken van iets. Zij keek nog half slapend om zich heen en zag een gedaante in de ka mer staan. Haar eerste gedachte was, dat haar man het bed verlaten had, doch toen bemerkte zij, dat de gedaante zich, bij het omdraaien van haar in bed, niet meer be woog, doch stokstijf bleef staan. Ineens begreep z\j toen, dat het haar man niet kon z\jn. Doodelijk verschrikt richtte zjj zich op en gilde: „Vader... Cor... er is iemand in de slaapkamer!" Zooals begrijpelijk bleef de ongewenschte gast niet wachten op de komst der beide, in het huis aanwezige, mannen. Hij sprong naar het trapgat, daalde in enkele sprongen de trap af, om via de voordeur het huis te verlaten. Inmiddels waren zoowel de vader als de zoon reeds klaar wakker en volgden den in breker. Deze had echter een kleinen voor sprong, waarvan hij een dankbaar gebruik wist te maken. Toen de zoon de voordeur uitstormde, bleek de Middenweg reeds ver laten te zijn. Zeer waarschijnlijk is de onbe kende de steeg aan den kant van de Vak school ingeslagen en kon hjj, geholpen door de duisternis, zoodoende de plaat poetsen. Gordijnen eerst gesloten. Nadat men nog eenigen tijd getracht had een spoor te vinden, keerde de man naar de woning terug om na te gaan welke buit de inbreker had weten te bemachtigen. Het bleek daarbij duidelijk, dat de man op uiterst geraffinneerde wijze zyn slag had willen slaan. Nadat hij door de voordeur was binnen gekomen, had hy eerst de gordijnen voor de voorramen gesloten en eveneens de tusschengordijnen. Zulks om te voorkomen, dat toevallig passeerenden geen kans kregen hem te' ontdekken. Hij bleek letterlijk het geheele huis aan een onderzoek onderworpen te hebben. Zoo wel in de benedenkamers als op de eerste verdieping stonden de kasten en laden open. Alles was grondig nagespeurd, doch niets beschadigd. Pleister op de wonde Allereerst ging men kijken of het geld en de in huis aanwezige sieraden verdwenen wa ren. Dit bleek niet het geval. Zeer waar schijnlijk had hij deze wel gevonden, doch ter elfder ure werd de man in zijn onderzoek gestoord. Zoo kon de familie Spigt zich gelukkig prijzen, dat een busje met gouden tientjes zich nog op zijn plaats bevond, terwijl ook het winkelgeld van den zoon, die eenige huizen verderop in een winkel woont, on aangetast was. Dit was natuurlijk een geluk bij een ongeluk, waarover de huis- genooten zeer dankbaar waren. Men heeft direct de politie in de zaak gemengd, die een onderzoek instelde. Het bleek, dat zich op het trottoir bloeddruppels bevonden. Hieruit is af te leiden, dat de in breker zich bij het hals over kop wegvluch ten verwond moet hebben. Het signalement is niet zeer uitvoerig. De jufrouw heeft iemand van nogal vrij groote lengte gezien, met een pet op en een zwarte jas aan. Dat Z0 aanvankelijk zeer overstuur wa3 van het gebeurde behoeft geen nader be toog. Het constateeren van het feit, dat het geld echter niet verdwenen was, was daarbij een prettige pleister op de wonde. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt aan kiezers, die hetzij door ziekte, uitstedig- heid of om andere redenen niet in de gele genheid zijn aan hun stemplicht te voldoen, in overweging gegeven hun oproepingskaart onder opgave der reden van verhindering bij den voorzitter van het stembureau te doen inleveren. Ook kan de oproepingskaart op den dag der stemming worden bezorgd ter secretarie, bureau verkiezingen, Morgen z(jn er de verkiezingen voor de Provinciale Staten en al zijn M over het j geheel genomen geen thermometer voor de gemeenteraadsverkiezingen, die over twee maanden plaats hebben, voor de groote partjjen z\jn ze wel een maat- j staf. W\j zullen morgen kunnen bepalen hoe de S.D.A.P., de R.K. Staatspartij, j de A.-R-, de V.-D., de Lib. Staatsparty j en de Chr. Hist. Unie het eraf zullen j brengen. Met vergelykend materiaal, dat tot onze beschikking staat, zullen j we gevolgtrekkingen kunnen maken. j Onze verkiezingsdienst zal worden verzorgd als vorige keeren. De groote publicatie-borden voor ons kantoor, j die 's avonds verlicht zullen zyn, zullen j den stand van de stemming in onze pro- vlncie weergeven. j Door middel van een luidspreker ho- j pen we eenige korte beschouwingen te j kunnen houden en met muziek de stem- ming er in te houden. Om half zes zullen waarschyniyk de eerste uitslagen van de stembureaus binnen zijn en van dien tyd af zullen regelmatig, zoowel uit de stad als uit de provincie de verkiezingsuitslagen binnenkomen. Zoolang er belangstelling bestaat zullen we met de publicatie doorgaan. Middels een advertentie in dit blad is reeds bekend gemaakt, dat momenteel plannen be staan om te geraken tot den bouw van een aantal woningen voor groote gezinnen. Al vorens aan die plannen uitvoering te kunnen geven, dient te worden nagegaan of er be hoefte bestaat aan deze speciale soort wo- ninngen. De Woningstichting verzamelt thans deze gegevens en een ieder wiens gezin be staat uit minstens zes inwonende kinderen en voor een dergelijke woning in aanmerking wenscht te komen, wordt verzocht zich ten spoedigste op het kantoor De Wetstraat 2 te laten inschrijven. De huurprijs zal waarschijn lijk 4.k 4.50 bedragen. De inschrijving is kosteloos en men verbindt zich tot niets. Donderdag wordt de inschrijving gesloten. Het gewijzigd reisplan voor de uitreis naar Nederlandsch-Indië van H. Ms. „O. 16" luidt: Donderdag 20 April vertrek uit Nieuwe- diep, Dinsdag 25 April aankomst te Lissabon, Dinsdag 2 Mei vertrek uit Lissabon, Don derdag 1 Juni aankomst te Kaapstad, Dins dag 13 Juni vertrek uit Kaapstad, Dinsdag 11 Juli aankomst te Batavia. Vertrek morgenochtend 11 uur. Morgenochtend om ongeveer 11 uur zal H. Ms. „O. 16" uit onze haven vertrekken. Lijst van verzending van brieven en andere stukken voor Hr. Ms. Onderzeeboot „O. 16". Laatste buslichting Hoofdkantoor Kanaal- weg 21 uur. Van 22 April t/m 28 April voor Lissabon. Van 29 April t/m 9 Mei voor Kaapstad. Van 10 Mei t/m 16 Mei voor Kaapstad. Van 17 Mei t/m 23 Mei voor Kaapstad. Morgen (Woensdag) zal het artillerie- instructieschip „Van Kinsbergen", op de reede komen voor het maken van eenige proeftochten. Het eskader, dat aanvankelijk heden uit Tandjong Priok zou vertrekken, voor het houden van manoeuvres, heeft het vertrek uitgesteld tot vermoedelijk overmorgen. Van 17 April 1939. BEVALLEN: P. SpoelstraLiefheid, d.; E. van den Heuvelde Wolf, z.; G. Schepel- Kuiper, d.; E. NieuwenhuizenLadan, z. OVERLEDEN: R. Baas (m), 36 jaar. Wijzigingen: Den Helder: H. J. Rootlieb, Binnen haven 16, apotheek; overgegaan aan D. W. de Bas. Wieringen: O. J. Bosker, Kerkplein 29, maken van kanalen; in liq. getreden. DE KAST INT Door de politie werd tegen een plaatselijk middenstander proces-verbaal opgemaakt ter zake overtreding der Arbeidswet. Daar komt maar geen eind aan Geen beter middel om na ingespannen arbeid weer fit en frlsch te worden, dan een bezoek aan „DE TOELAST", Telef. 300 Spoorstraat 9—tl Nog geen opklaring. Zeer terecht heeft Roosevelt in zijn bood schap aan Hitier en Mussolini gezegd, dat zonder wederzijdsch vertrouwen herstel van den internationalen handel en daarmee een economische opleving onmogelijk is. Om dit vertrouwen te laten terugkeeren, moet de vrees voor agressie worden weggenomen en vandaar zijn voorstel om een verklaring af te leggen, om den oorlog voor geruimen tijd te verbannen. Herstel van wederzijdsch vertrouwen. Dat is de eerste schrede op den weg naar verbetering van den internationalen toe stand. En wie gehoopt mocht hebben, dat door het gebaar van Roosevelt, dit her stel bevorderd zou zijn, omdat er de eer lijke wensch uit sprak, de hopelooze we reld te helpen, die is wel zeer bitter te leurgesteld uitgekomen. De eerste Duitsche perscommentaren, we hebben het in ons overzicht van gisteren ge schreven, waren scherp en onbarmhartig en getuigden van een vijandige gezindheid. Gis terenmiddag kwam er eenige hoop, door het voorstel van Hitier om den Rijksdag bijeen te roepen en namens het geheele Duitsche volk (wie lacht daar!) het antwoord aan Roosevelt te zenden. Hoopvoller nog werden we gestemd, toen daarna een telegram kwam, dat Hitier waarschijnlijk met een te genvoorstel zou komen. Een tegenvoorstel, dat zou toch in ieder geval den oorlog weer eenige weken verschuiven. Over een tegen voorstel zou gesproken, geconfereerd kunnen worden en intusschen zou de wil van de de mocratische staten om den vrede te hand haven, vestevigd kunnen worden, door het aangaan van nog meerdere verdragen, zoo dat de macht tegenover iedere agressie van Duitschland en Italië, zoo groot zou worden, dat men in Berlijn en Rome zou huiveren, het risico van een oorlog aan te durven. De perscommentaren van hedenmorgen hebben ons de hoop benomen, dat van de rede van Hitier en van zijn voorstellen, iets goeds verwacht kan worden. Zoo mogelijk nog bit terder lieten de Duitsche bladen zich uit, terwijl verwacht wordt, dat de tegenvoor stellen van Hitier zoo onaanvaardbaar zullen zijn, dat ze met den besten wil van de we reld niet ingewilligd kunnen worden. Wil Hitier den oorlog? Neen, wij gelooven hét niet. Als de Führer inderdaad door een wereldkrijg meende zijn macht te kunnen vergrooten, dan zou hij daarmee niet wachten. Geen dag en zeker geen week, zooals nu weer door het bijeen roepen van den Rijksdag. lederen dag, die Duitschland langer wacht met het ontketenen van een wereldoorlog be- teekent voor Duitschland verlies en voor de vredelievende landen winst. De ring van vredelievende landen wordt met den dag ster ker en grooter. Dat weet Hitier ook. Waarschijnlijk is dus, dat Hitier meent, dat hij door groot geschreeuw, door het stellen van zijn eischen, waarachter de gepantserde vuist van Duitschland staat, meent de wereld te kunnen imponeeren en daardoor te krijgen wat hij wenscht. Die tijd is echter voor Duitschland voorbij en dat zal men zich bij onze Oosterburen nog even moeten realiseeren. Wat men doet is spelen met vuur, wij blijven echter gelooven, niet om den brand in de wereld te steken, maar om angst aan te jagen en zijn zin te krijgen. Maar spelen met vuur blijft gevaarlijk, vooral in een omgeving waar het buskruit opgestapeld ligt en vandaar, dat we met be zorgdheid uit blijven zien naar het einde van dit gevaarlijke spel. Mussolini schy'nt geenszins het plan te hebben zich in het geweldige avontuur van een wereldoorlog te storten en het schynt aan hem te danken te z.yn, dat Hilter den Rijksdag bijeenroept. Dat geeft hoop. De invloed van Mussolini kan in dezen van beslissende beteekenis zyn. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde een oud-wethouder van Hellevoetsluis, de 71- jarige D. de B., tot zes weken gevangenis straf, omdat hij zich zou hebben laten om kopen in strijd met zijn plicht iemand aan te bevelen voor directeur van de waterleiding. Op 3 April stond hij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Met het oog op den leeftijd van verdachte eischte de advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken. Bij de uitspraak van het hof is verd. heden veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van dertig gulden of 20 dagen hechtenis. Naar men uit goede bron verneemt ,zijn Maandagmiddag in het permanente barak kenkamp Mosterdveen te Nunspeet 150 ille gale buitenlandsche vluchtelingen afkomsüg gebracht*™ Hellevoetslui-s. tijdelijk ondcr- v^r w' p vormt Seen bedreiging voor het natuurschoon, daar het ver afligt van de toeristencentra.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5