/Lq&tida Vijf uiteenloopende zaken Aanrijdingverduistering en opzettelijke ongehoorzaamheid De „Aartspomper" Casino brengt ontspanning Het jubileum-concert van „Christelijk Mannenkoor" De oplichting in onze stad Burgerlijke Stand van Den Helder Aftredende marine-commandant nog niet naar Europa Vlootcskadcr uitgevaren YlieuiuA uit Ubti Visschcrij XtK&ikch tileuuiï Het selecteeren van kippen „Die altijd blijft" ^xKe^u-aaMeMxiPiteA Iets extra's: Russische Eieren AU GASTRONO/Ac Zeekrijgsraad Willemsoord Onder presidium van Mr. Veldman had Woensdagmiddag een zitting plaats van den Zeekrijgsraad, met een zakenrooster, hetwelk in gevarieerdheid alleen nog maar kon overtroffen worden door een heden- daagsch stembiljet. Toch ging het maar om een vijftal zaken, maar ze liepen zóó uit een, dat men zich met verbijstering af mag vragen hoe toch een verdediger nog altijd iets weet aan te voeren, zonder met zich zelf in strijd te komen. Een aanrijding. Als je nog niet al te lang achter het stuur zit, heeft elke auto neiging om een bocht groo- ter te nemen dan je denkt. Dat is geen tech nisch wonder, doch eenvoudig een psychische realiteit. Dus dient men in den bocht vaart te verminderen, omdat men nooit tevoren weet, waar die auto tegen de bedoeling in heen wil De off.vlieger J. H. S. had in Januari van dit jaar zijn ouders in zijn wagen, en reed daarmee een bocht in den Soesterweg te Amersfoort zoodanig buitensporig, dat een boom „meereed"Het zicht was goed, bleek ter zitting. Gedaagde's moeder werd tamelijk gekwetst en is zelfs op het oogenblik nóg niet geheel in orde. De fiscaal houdt met dit, voor gedaagde droevige feit, rekening in zijn over weging, maar wenscht toch te vervolgen, im mers juist als men nog andere menschen rijdt moet men voorzichtig zijn. Spr. requireert dan, met vrijspraak van het subsidiaire „zware let sel", een boete van 25.— of 5 dagen hech tenis, wegens het toebrengen van letsel. Uitspraak: 50.of 10 dagen. Onttrokken of niet onttrokken? Als wjj het goed gevolgd hebben, heeft de Hooge Raad ergens uitgemaakt dat een kwali ficatie niet altijd ter zake doet, als het feit er maar is, en bewezen kan worden. Deze juris prudentie werd ter zitting aangehaald bij het steekspel tusschen Mr. Franken als fiscaal en Mr. Buiskool als verdediger, in een zaak, waar bij de korporaal van de mariniers J. L. v. H. beschuldigd was een minderjarige aan het over haar gestelde gezag te hebben onttrokken. Zoowel de fiscaal als de raadsman spraken twee maal. Vast stond inmiddels, dat gedaagde tot drie maal toe geweigerd had de verblijf plaats van een 15-jarige jongedame op te geven toen hem dat ambtshalve ge vraagd was. Hij had verklaard, dat hij gewei gerd had uit een soort wrok tegenover de justi tie, welke hem bij een andere gelegenheid eens een eisch ontzegd had. En hoewel Mr. Veld man hem de woorden bijna in den mond geeft die den Krijgsraad zeker milder zouden stem men omtrent zijn motieven, blijft hij bij zijn eerst opgegeven motief. Tja Mr. Buiskool haalt dan in zijn pleidooi nog eenige andere motieven er bij, en meent, dat het weigeren om te antwoorden nog geen „ont trekken" is. Bekl. heeft alles gedaan om het meisje te bewegen, eigener beweging terug te gaan. En wijst eindelijk op bekl.'s eerlijke karakter en blanco strafregister. Volgens pl. zou hier een voorwaardelijke veroordeeling op haar plaats zijn. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf, welke de fiscaal in zijn repliek handhaaft. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. Verduistering. Nu kwam een, eveneens door Mr. Buiskool bijgestane, gedaagde met een ontkenning. Hij had de portemonnaie met inhoud en al wel in zijn kastje geborgen, maar niet met de bedoe ling om het te behouden. Bekl. had echter de aangewezen gelegenheid om een gevonden voorwerp af te dragen, verzuimd, en eerst toen de bestolene groot-alarm had geslagen, een en ander teruggegeven. Een en ander gebeurde op Hr. Mr. „Sumatra" ter reede van Casablanca. De fiscaal eischte tegen deze beklaagde, den lichtmatroos A. R., wegens verduistering 2 maanden, onder aanname, dat de motieven van bekl. leelijk waren. Mr. Buiskool bestrijdt die motiveeringen en voert aan, dat bekl. later eigener beweging de geleden schade vergoed heeft. Heeft verder weinig te zeggen en be pleit vermindering van straf, ook al om de goede conduiten. Uitspraak: 2 weken gevangenisstraf. De opzettelijke ongehoorzaamheid weer ter tafel. Wij waren weer in Vlissingen en de Marine had de Landmacht niet gesalueerd. En was het daar nu maar bij gebleven, maar toen de be trokken sergeant zijn plicht deed en gedaagde naar naam en adres vroeg, had je de poppen Waar in deze spannende tijden het dubbel noodig is om de menschen eenige uren van „ontspanning" te bezorgen, geeft de Casino directie a.s. Zondag een Cabaretavond, welke een gunstige gelegenheid biedt om de som bere gedachten eens voor een wijle geheel te verdrijven en eenige uren de zorgen weg te lachen. Zondag dan komt de bekende confe- rancier-cabaretier Paul Ostra eerst kort geleden teruggekeerd van zjjn tournee door Ned.-Indië in Casino met een afwisselend cabaret-programma, een gezelschap van goed gehalte waarbij o.a. de zoo populaire, vroo- lijke boy's Johnny and Jones medewerken, de zangers, die iedereen al van de radio kent. Verder zijn daar Wiesje Bouwmeester, de eveneens zeer bekende toonéel- en filmactrice, Johan Elsensohn, de Amsterd. karakterspe ler, Joop de Leur, de gevierde componist. Zij allen zullen u een hoogst vroolijken avond brengen in cabaret-revue-stijl met liedjes, sketches, éénacters, parodiën, zang, kortom: cabaret in den besten zin des woords. aan het dansen. „Ik kan me voorstellen", zegt Mr. Veldman, „dat je den sergeant niet gezien hebt, maar waarom gaf je je naam niet op?" „Omdat ik toch niets gedaan had". En om dien zelfden reden had gedaagde ook geweigerd den sergeant te vergezellen tot in de kazerne. Met het onontkoombare naspel natuurlijk aan de Buitenhaven te Den Helder De fiscaal acht het feit bewezen en vindt weinig reden om aan de „beduusdheid" van bekl. te gelooven. Veeleer ziet spr. hier een uiting van een neiging om te denken „als wij Den Helder uit zijn, houdt alles op". Spr. eischt dan 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Buiskool wijst er op, dat de verklaring van den rapporteerenden sergeant door niets bevestigd wordt en wil van die neiging niets weten, maar ja, gehoorzamen moet men. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. Van een aartspomper. De matroos le klasse G. J. F. H. had in Juni verleden jaar, althans toen en toen, een aardig geldsbedrag weten te leenen van mej. A. R. Nu is dat nog geen krijgsraadzaak, maar er waren een 10 a 15 gulden bij welke losgemaakt waren onder een valsch motief en door middel van een, bekl. niet toekomend distinctief op den linkermouw. Bekl. is blijkbaar welbespraakt, en dol op het woordje „absoluut-niet", maar ziet toch geen kans om de door hem afgelegde verklaring tegenover de Heldersche recherche, welke ver klaring hij nu tegenspreekt, ongedaan te maken. „Absoluut-niet". Ook is daar de ver klaring van het meisje, dat, „geen doe-tje" is, zooals bekl. rondborstig verklaarde op een vra%g van den voorzitter. De fiscaal acht „oplichting" aanwezig en be wezen. En vraagt veroordeeling voor één maal, n.1. de afgifte van 10 a 15 gulden. De eisch is dan: 1 maand straf, met vrij spraak van het overige ten laste gelegde. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. Persstemmen over den solist, Laurens Bogtman. Maandag a.s. geeft het „Christelijk Man nenkoor" in Casino een jubileum-concert ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, iets waarover wij reeds het een en ander schreven. Hieronder laten wij thans enkele persstem men volgen over den solist, Laurens Bogt man. Zoo schrijft bijv. het „Groninger Dagblad". Concert G. O. V. (24 Nov. 1938) De solist van dezen avond, Laurens Bogtman, is onder het heirleger van zangers en zangeressen, dat in ons land zich in 't openbaar pleegt te laten hooren, één der be trekkelijk weinigen, die alle eigenschappen vertoont, welke een goed solozanger moet hebben. Ten eerste een prachtig geluid, dat over den geheelen omvang zuiver, expansief en bezield klinkt, verder een zeer muzikale voordracht, waarbij ook met alle gevoels nuances van den tekst rekening wordt ge houden „De Neder Veluwe". 8 Maart 1938. Conc. Kamermuziek-V er. De heer Bogtman, in korten tijd ge worden tot zanger van naam in binnen- en buitenland, kan inderdaad bogen op een prachtig geluid, dat in alle registers mooi blijft en schoon van klank. Het is bij hem echter niet als bij vele zangers, enkel een kwestie van stemkwaliteit en techniek, neen, dit alles is ondergeschikt gehouden aan de voordracht, de weldoordachte, rijpe voor dracht, die elk lied tot zyn volste recht laat komen. „Gooi- en Eemlander", 24 Maart 1938. Concert Hilversumsche Kunstkring: H(j (Bogtman) deed zich in beide vertol kingen kennen als een liederzanger van den eersten rang; naast zijn belangrijke, muzi kale capaciteiten heeft hij een zuiver begrip van den te zingen tekst. „De Standaard", 15 Maart 1938. Concert Amsterdamsche Kunstkring: Imposant was de vertolking der liede ren door Bogtman verklankt; hij toonde hier zijn onbetwistbaar meesterschap als lieder zanger. Zijn uitbeelding stond op een hoog plan: fijn, bewogen, vurig, prachtige dictie, en eindelijk zijn beheerscht, buigzaam stem apparaat. In verband met het feit, dat onlangs een paar personen van elders, er in geslaagd zijn eenige ingezetenen dezer gemeente op te lich ten door hen tegen hooge prijzen brillen, manu facturen en sigaren van ondeugdelijke kwaliteit te verkoopen, verzoekt de commissaris van politie, in een advertentie in dit blad, hen, die ook zonder te koopen, bezoek van een of meer dezer oplichters hebben gehad, daarvan in het belang van de strafvervolging tegen deze per sonen, ten spoedigste mondeling of schriftelijk aan hem mededeeling te willen doen. van 19 April. ONDERTROUWD: A. Jense en A. M. C. de Rooij; J. A. Lucas en C. C. van der Steen; S. A. Boersema en N. M. J. Goudswaardt; J. Kamp en M. E. Pronk'; J. J. van Berkum en C. Abeln; Th. C. J. Oud en M. van Til; E. Wolsheimer en J. de Graaff; J. C. F. Koning en E. D. Schienbein. GETROUWD: C. Post en F. K .1. A. Kram- pe; J. J. Groot en M. A. Caspers; C. Beers en D. Postmus. BEVALLEN: T. Verblauw-r-Bijl, z. OVERLEDEN: H. Klein (m.), 63 jaar; E. SmitFontijn, 55 jaar, YflaAmefeticMen SOERABAJA, 19 April (Aneta/A.N.P.). De aftredende marinecommandant, Kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste, die benoemd is tot Directeur van het Loodswezen te Vlis singen, zal in verband met de huidige situatie, voorshands niet naar Europa vertrekken. BATAVIA, 19 April (Aneta/A.N.P.). Het vlooteskader is gisterenmiddag uitgevaren. Het vertrek was eerst op heden vastgesteld. Dit vervroegde vertrek houdt geen verband met verandering van oefenplannen, welke normaal worden voortgezet. De luitenant ter zee le kl. J. W. C. Calten Houwing is met 17 dezer overgeplaatst van H. Ms. „Tromp" op H. Ms. Wachtschip te Vlissingen. De luitenant ter zee 2e kl. mar.-reserve J. Mak, is voor het medemaken van een oefe ning in actieven dienst voor 3 maanden, ge plaatst aan boord van H. Ms. Wachtschip te Willemsoord. URK, 18 April. Door 19 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 397 pond Kuilpaling, van 1233 pond per vaartuig, prijs 2022 ct.40 pond Lijn- of beugaal, 2426 ct. per pond en 60 manden Nest, prijs 4045 ct. per mand. HULDEBLIJK AAN VEREENIGING SPORTVLIEGERS. De vereeniging welke de V.O.S. een hulde blijk wil aanbieden voor de betoonde hulp in den voorgaanden winter, hield daarvoor een collecte, welke 82.73 op bracht. STEMMING VOOR TWEEDE KERK. Alhoewel de uitslag voor deze stemming nog niet bekend is, zijn bij den Kerkeraad der Ger. Kerk, ongeveer 500 biljetten binnengeko men, waarop aan de leden de vragen gesteld werden, of ze voor een tweede Kerk, een tweede predikant en een tweede pastorie wa ren. Ongeveer 120 leden verklaarden zich •voor een tweede predikant; ongeveer 100 bil jetten waren blanco, 30 van omwaarde en de overigen waren tegen. Naar we vernemen, zijn de bezwaarde broe ders het met deze gang van zaken niet eens. Dit zullen zij nader per circulaire onder het oog der leden brengen. Deze strijd is dus nog lang niet geëindigd. LUCHTBESCHERMINGSDIENST OP URK. De luchtbescherming voor de bevolking is ook krachtig ter hand genomen. Het plan is geheel uitgewerkt. Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst is Burgemeester Keijzer. Er zijn 5 hulpdiensten opgericht n.1. een waar schuwingsdienst: een ordedienst, een brand weerdienst, een technische dienst en een ge neeskundige dienst. De laatste houdt onder leiding van Dr. Vonk reeds oefeningen. In totaal zijn 70 personen aangewezen voor de luchtbescherming. De vrijwillige luchtmacht op den vuurtoren is nog steeds in werking. Over bovenstaand onderwerp zal de heer B. v. AsperenVervenne morgenavond in de zaal van den heer Pen spreken voor de leden van de Coöp. Pluimvee-tuinbouwvereeniging Texel. De heer Van Asperen, die Rijkspluim veeteelt-consulent is, is in onze gemeente geen onbekende, ongetwijfeld zal voor deze lezing, van een zoo deskundige als de heer Van As peren, groote belangstelling bestaan. Het voornemen bestaat om hedenavond in Pen's Schouwburg-zaal door de Haagsche spe lers op te voeren het Tooneelstuk „Die altjjd blijft". De opvoering zal aanvangen te 8.15. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Wit, u., 18 April v. Algiers. Poelau Lant, t., 17 April v. Singapore. Poelau Roebiah, t., 19 April te Marseille. Tawali, t., 18 April te Triest. KON NEI). STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ariadne, pass. 18 April 13 u. Finisterre. Barneveld, pass. 19 April 8 u. Vlissingen. Bennekom, pass. 19 April San Miguel. Boskoop, t., 18 April v. Curagao. Cottica, 18 April v. Paramaribo. Hebe, 18 April te Bilbao. Helder, t., 17 April te Antofagasta. Hercules, 18 April v. Algiers. Hermes, 19 April te Mersina. Nereus, pass. 19 April 7 u. 30 Lydd. Orestes, 19 April v. Bremen. Pygmalion, 18 April 19 u. Finisterre. Pygmalion, 19 April op 260 mijl Zd. v. Ouessant Rhea, 19 April v. Palermo. Vesta, 19 April te Catania. KON. HOI.L. LLOYD. Amstelland, 18 April te Buenos Aires. Ceres, t., 18 April v. Pernambuca. Montferland, t., 15 April v. Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, 18 April v. Newport. Boschdijk, 19 April te Rotterdam. Breedijk, 16 April op 734 mijl West van Scillv Beemsterdijk, 16 April op 1375 mijl West van Scilly. Breedijk, 18 April Scilly's gepass Damsterdijk, 17 April 12 u. 175 m ZW v Valentia. Dinteldijk, 15 April v. San Francisco Drechtdijk, 18 April te Londen Edam, 17 April v. Tampico. Lochmonar, 18 April v. Londen. Maasdam, 19 April te Antwerpen. Rotterdam, 19 April te Rotterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Gede, 17 April te New York. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjikarang, 17 April te Batavia Tjinegara, 17 April te Manilla. Tjileboet, 17 April v. Yokohama. Tjisadane, 15 April v. Cebu. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN Hoegh Silverlight, 15 April te Seattle. Hoegh Transporter, 15 April v. Cebu. Silverbergh, 15 April te San Francisco. Silverbelle, 18 April te Lourenzo Marqués. Silverwillow, 17 April v. San Francisco. Silverpalm, 18 April te Ho Ilo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t., 18 April te Marseille; 19 April 6 u. v. Marseille. Blitar, t., pass. 18 April Finisterre. Kertosono, u., 18 April v. Singapore. Sibajak, 19 April v. Batavia. Tapanoeli, u., pass. 19 April Finisterre. ROTTERDAMZl'ID-AMERIKA LIJN. Algorab, t., 18 April v. Rio Janeiro. Aludra, u., 17 April 11 u. 24 m. n.m. 280 m, Z. v. Land's End. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Laertes, 18 April te Belawan. Memnon, 15 April v. Port Said. Myrmidon, 18 April v. Port Said. Phrontis, 18 April v. Port Said. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 18 April v. Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, t., 19 April te Havre. Nigerstroom, 19 April te Antwerpen. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART Ml1' (HollandAfrika LUn). Jagersfontein, li., 18 April te Kaapstad. Ntjkerk, u., 18 April v. Suez. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 66®' Heden Casino, 8.15 uur, Concert „Helders Mannen koor". Zaterdag 22 April. Casino, 8.00 uur: Uitvoering M. S. F. Opgenomen om 8 nur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: '"n Temperatuur lucht: Wind: richting: W.N.W. kracht: Licht op: ï-®5

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6