Duitsche actie Nog geen datum van Francos overwinninsdefilé Rietworm in Noordhollands wateren Verassching Theo Mann-Bouwmeester AWW*"* Scholen vervormd tot fascistische organisaties 0 Chineezen zijn meesters in het opbreken van spoorwegen itcPiafcen Spinazie draait door Uit onze omgeving Een Duitsche aanval op Pata gonië strategisch onmogelijk, tenzij Engeland zijn rechten op de Falklands-eilanden ooit zou afstaan. Naar aanleiding van de opwinding in Chili over de beweerde actie van Nazi- Duit- scliers in Argentinië en de Patagonië-kwes- tie, schrijft een medewerker te Buenos Ai res aan de N.R.Ct.: Geheel afgezien van de vraag of het veel besproken document over Patagonië echt dan wel valsch is, wordt de mogelijkheid, dat Duitschland ooit trachten zou, zich van Argentijnsch Patagonië meester te maken, hier met liet grootste scepticisme beoordeeld Ofschoon van de bevolking van Patagonië ongeveer de helft uit niet-Argcntijnen be staat, zijn daaronder betrekkelijk weinig Duitschers, en ook dezen wonen er niet in gesloten groepen doch verspreid. Van de niet-Argcntijnsche elementen zijn de mees ten Cliilenen, Spanjaarden, Engelschen of Italianen. Strategisch is een Duitsche aanval op Patagonië vrijwel een onmoge lijkheid. Men denke zich een vloot met transportschepen, talrijk genoeg voor een invasie van een land niet bijna 13 millioen inwoners, en een goed georganiseerd leger, een sterke vloot, als Argentinië en op zulk een afstand van Europa! Indien het document echt mocht blijken, zou het wijzen op een overdreven ijver van Duitsche nationaal socialisten in Argentinië, gepaard aan een buitengewone onvoorzich tigheid in het omspringen met belangrijke brieven. Een glimlach. Over het vermoeden, dat in deze cjuaestie van Noord-Amerikaansche zijde zou zijn ge stookt, glimlacht men hier. De Noord-Ame rikanen zijn in Argentinië niet populair, in de continentale politiek heeft Argentinië in de laatste tientallen jaren, en nog onlangs op het congres der Pan-Amerikaansche Unie te Lima, steeds oppositie gevoerd tegen Noord-Amerikaansche voogdij over Zuid- Amerika. Argentinië, dat zich beschouwt als woordvoerder van Latijnsch Amerika, en door geheel Latijnsch-Amerika, behalve mis schien in Brazilië, meent, dat het zichzelf wel kan beschermen tegen eiken aanval van hiet-Amerikaansche zijde, en dat voor som mige gedeelten van Latijnsch-Amerika de Vereenigde Staten eventueel een grooter ge vaar zouden kunnen opleveren dan eenig land van Europa. Wantrouwen tegenover Noord- Amerika. Argentinië heeft steeds met groot wan trouwen gestaan tegenover de kapitaal-ex pansie van Noord Amerikaansche zijde, is op het oogenblik in oen handels en devie zen-conflict met de Vereenigde Staten ver wikkeld, en zou Noord-Amerikaansche sug gesties ten opzichte van zijn internationale politiek stellig energiek afwijzen. In beza digde Argentijnsche kringen worden dan ook suggesties van Noord-Amerikaanschen invloed en anti-Duitsché intriges in Argen tinië als een soort bcleediging opgevat. Voor zoover men er niet do voorkeur aan geeft, erom te lachen. Anti-fascistische Duitschers. De reactie, in Argentijnsche kringen door liet gepubliceerde document verwekt ik spreek hier natuurlijk alleen over de opi nie van de bezadigde elementen, niet over de reactie van linkschè partij-politiek is een zekere irritatie. Deze bestaat trouwens reeds tegenover de Duitsche politiek hier te lande. Niet tegenover de Duitschers, die over het algemeen in Argentinië een gezien element vormen. Maar tegenover de neiging, van nationaal-socialistisch Duitsche zij de, om van de Duitsche bevolking in Argentinië en de door de Argen tijnsche wet als Argentijnen be schouwde in Argentinië geboren af stammelingen van die Duitsche ele menten een soort staat in den staat te maken. Een neiging, die ook van Duitsche zijde niet onver deeld gunstig beoordeeld wordt. Er zijn, nog afgezien van de talrijke Duit sche Joden, Oostenrijkers, Tsjechen enz., in Argentinië heel wat Duitschers, die, zonder de liefde van hun land op te geven, niets willen weten van de Duitsche politiek, cn nog minder van overplanting daarvan op Argentijnse!i gebied. „Mijn belangen liggen bi Argentinië; mijn kinderen zijn in Argen tinië geboren cn hun toekomst ligt in Ar gentinië. Wat zal ik mij of mijn kinderen het hoofd op hol laten brengen door die po li tiekerij van mijn landgenootch, cn vooral van elementen onder hen, die hier niet thuis hooren, maar uit Duitschland hierheen gezonden zijn om het ons lastig te maken, en straks weer daarheen terugkeeren." Al dus het oordeel, dat ik veelal in bezadigde Duitsche kringen hoor. Duitsche school vervormd. Maar Argentinië heeft in de laatste jaren met wrevel gezien, dat de Duitsche scholen en vereenigingen, vroeger vreedzame, non- politieke organisaties, langzamerhand onder pólitieken drang en met financieele hulp vanuit Duitschland, vervormd werd tot cen tra van nationaal-socialistische organisatie voor volwassenen en kinderen. De Argen tijnsche regeering heeft daarvoor een stokje gestoken door politieke propaganda in die scholen te verbieden cn de voorwaarde te stellen, dat geen subsidies uit het moeder land aanvaard mogen worden. Bij deze er gernis voegt zich nu de veronderstelling dat men in Duitschland Argentinië werkelijk zoo zwak zou achten en dat een Duitsche begeerte naar Argentijnsch Patagonië daar ernstig opgevat zou kunnen worden. Om de Falklands. Hierbij komt één bijzondere omstandig heid. Voor de Patagonische kust ligt een eilandengroep, welke de Engelschen „lalk- lands" noemen, de Argentijnen „Maivinas Die eilanden zijn Britsch bezit, en elke vijf jaren protesteert de Argentijnsche ambas sade te Londen plechtig daartegen met liet uitsluitend doel, Argentiniü's rechten op deze eilanden niet te laten verjaren. In deze tijden van beroering op het ge bied van internationale politiek hoort men menschen, die misschien al te ver zien, hier in Argentinië wel eens zeggen: „Stel je voor dat tengevolge van internationaal gescharrel, van een oorlog misschien, Engeland genoopt, gedwongen, overgehaald werd, zijn rechten welke Argentinië ontkent op de Maivinas aan Duitschland af te staan. Dat zou Argentinië, dat zich als rechtmatig eigenaar van die eilandengroep beschouwt, nooit kun nen gedoogen. Enhet zou ook te gevaarlijk zijn. Want mochten' ooit die eilanden, zoo vlak op de Patagonische kust, in handen komen van een op expansie cn op koloniën belust Duitschland, dan zou liet oogenblik van ge vaar voor Patagonië kunnen aanbreken. Ik herhaal: dergelijke overwegingen zijn zeer vér gezocht. Maar men hoort ze hier te lande thans nu en dan uiten. En ze werken er niet toe mede, den wrevel tegen Duitsch land, door iict Duitsche nationaal-socialis tische school- en vereenigings-particularis- me gewekt, en door de geschiedenis van het „Patagonische document" aangewakkerd, tot bedaren te brengen. Spaansche treiler botst tegen Fransche torpedoboot en zinkt. Voor het overwinningsdefilé te Madrid is officieel nog geen datum vastgesteld. Alleen is de datum vastgesteld voor het défilé te Burgos, dat 2 Mei zal worden gehouden. Maarschalk Petain is te Burgos aangeko men. Gistermiddag werd hij door Jordana ontvangen. Petain heeft zich vervolgens naar San Sebastian hegeven. Jose Aranguren Itol- dan, vroeger generaal der Guardia Civil, die ter dood veroordeeld was, is terechtge steld. Spaansche treiler gezonken. De Spaansche treiler „San Vicente" is ter hoogte van kaap Spartel gezonken. De Fran sche torpedojager „Volta" heeft de beman ning gered. Volgens liet procesverbaal dat geteekend is door de bemanning van de „San Vicen te" was de treiler op weg naar Algericas, toen de „Volta" last gaf bij te draaien. De „San Vicente" volgde dit bevel op, docli loon de beide schepen naast elkaar lagen, brak door de golfslag de kabel tusschen beide schepen cn de „San Vicente" werd legen .de „Volta" tck geslagen, zoodat het schip in enkele mi nuien zonk. De negen opvarenden werden onmiddellijk door de „Volta" aan boord ge nomen. Ia plaats vaa de malariamud „De nood in de zoetwatervisscherij is in het afgeloopen jaar nog dringender gewor den. De exportmoeilijkheden doen opnieuw de vraag rijzen of een regecringstoeslag langzamerhand geen dwingende cisch wordt. Bovendien ondervinden vele Noord- hollandsche visschers de narigheden van 't doorloozen van zoet IJselmccrwater. Onge twijfeld biedt verzoeting van het binnen water voordeelen voor de volksgezondheid. De Geneeskundige en Gezondheidsdienst ziet in verzoeting dus een prachtig bestrij dingsmiddel van de malariamug. Maar de vischstand lijdt er onder, terwijl het visschen in den Schermerboezem door de sterke stroomsnelheid vrijwel onmogelijk wordt, terwijl het vangmateriaal veel schade lijdt." Dit was ongeveer de groote klacht, die de heer C. Kok van Burgervlotbrug, als voorzitter liet hooren op de jaarvergade ring van den Noordh. Bond van Afd. van de hoofdafdeeling zoetwatervisscherij der Nederl. I-Jeide Mij., die gisteren te Zaandam gehouden werd. Vischwater als een spoelbak. Verscheidene aanwezigen versterkten de ze klacht, „f 400 pacht betaal ik per jaar," merkte een der aanwezigen op, „cn mijn vischwater in de Ringvaart van de Pur- mer lijkt wel een spoelbak." Na behandeling der verschillende agenda punten, waarbij de vergadering nog een minuut stilte betrachtte ter nagedachtenis van liet overleden hoofdbestuurslid, den hr. W. Dil, deelde dr. Oiy, directeur van het Ned. Visscherij Proefstation fe Utrecht me de, dat met de verzoeting van de Noord- Holandsche wateren de malariamug ver dwijnt, maar de rietworm zicli gemakkelijk haan hreekt. Het Proefstation heeft gestreefd naar mid delen ter bestrijding van dit schadelijke ge dierte. Proeven worden momenteel genomen mot rubber op de netten. Alvorens de netten of fuiken een latex-behandeling ondergaan, worden ze geprepareerd met chroom om rotting tegen te gaan. Het is nog niet te zeggen of de voordeelen, die hieraan verbon den zouden zijn, inderdaad aan de verwach tingen voldoen. Tot bestuurslid van de Hoofdafdeeling Zoelwatervischerij der Nederlandsche Hei de Maatschappij benoemde de vergadering den heer C. Kok in de plaats van den heer Dil. Tot bestuurslid van den Noordbollandsèhen Bond werd, aldus de Tel., herbenoemd de heer J. van Lei.jen te Obdam. Guerillatroepcn hebben zich lang zamerhand tot uitstekend georga niseerde eenheden ontwikkeld. Het moet steeds onwaarschijnlijker worden o-eacht dat Japan Kanton als basis voor penetratie in China zal kunnen gebruiken. Een bijzondere medewerker van liet Hdbkl. vertelt, dat het thans door de Japanners bij Kanton bezet gehouden geliicd niet meer dan een honderdste der provincie licslaat. Bin ten de versterkte zone v. d. stad bcheerschon de Japanners alleen een tweetal wegen. Baartusschcn liggen dorpen, waar de Chi neezen voortdurend vrij spel hebben gehad. Be guerilla-voorposten in deze dorpen staan voortdurend in contact met het Chineesche hoofdkwartier. Van deze vooruitgeschoven centra uit is de jongste aanval op Kanton bc gonncn. Be Japansclie divisies weten zich nog staande te houden, dank zij hun over weldigend veel grootere bewapening, maar zij bevinden zich in een belegerde stad. Merkwaardige samenstelling der vrijscharen. De guerilla-trocpcn zijn zoo langzamerhand een belangrijk element in den strijd gewor den. Over de organisatie van deze vrijscha ren vertelde generaal Tsai-Ting-Kai den bij- zonderen medewerker van het Hdbkl. het vol gende: De soldaten hebben hun eigen geweren. Munitie en bijzondere wapens, zooals lichte mitrailleurs en snelvuur geweren worden hun door het leger verstrekt. Zij werken hij groepjes van tien man. Zes groepen vormen een sectie welke georganiseerd zijn tot di visies van 500 a 600 mannen. De vrijscharen zijn merkwaardig 0111 hun samenstelling: boeren, oud-officieren, kooplieden, studenten, arbeiders, Chineezen uit liet buitenland, alle groepen en klassen der bevolking ontmoeten elkaar in deze vrijwilligers „benden" en ver binden zich tot een hechte, met patriotisme geladen eenheid. Geen boutje blijft achter! Hun vornaamste doel_ is verkennen, den. vijand verrassen, hem in de val lokken, spoorwegen opbreken. Waar zij komen be zielen zij de plattelandsbevolking cn on dermijnen zij het gezag der Japansclie over heersóhers. Zij houden den vijand voortdu rend bezig en beletten hem zijn strategi sche plannen voor te bereiden. De Chineezen zijn meesters geworden in het opbreken van spoorwegen. Met de grootste zorg worden rails cn dwarsleg- gers losgemaakt en op wagons geladen. Geen boutje blijft achter. Het gehcele ma teriaal wordt naar 't Oosten gebracht waar het dient om de spoorlijn verder het land in uit te breiden. In de spoordijken worden om de twee honderd mtcr wijde gaten gegraven. Brug gen worden gedemonteerd. In de rivieren worden dammen gelegd van boomstam- men en bamboe. Om Kanton heen is een menigte kleine fortificaties gebouwd. Over al zijn loopgraven. Bovendien is Kwang- toeng bergachtig cn ook direct bij Kanton zonder' goedé wagen 'Vrijwel ondoordring baar voor een leger. Gevechten ten Noorden van Tsjentsjeng. Volgens berichten van het front in Kwan- toeng zijn de Japansclie troepen sedert eenige dagen in gevecht, met 12.000 Chinee zen ten Noorden van Tsjengtseng. De Chi neezen zouden zware verliezen lijden. Vol gens sommige berichten zouden de Chinee zen 3000 dooden op het slagveld achtergela ten hebben, terwijl aan Japansche zijde slechts 34 man waren gesneuveld en 140 ge wond. Van het front in Kiangsi is een telegram ontvangen, waarin wordt toegegeven, dat Chineesche troepen Koeling hebben ont ruimd. RUS VINDT ZUINIG BRANDENDEN OVEN UIT. Een vraagstuk, waarmede de geleerden zich reeds tientallen jaren bezig hou den, is, naar het Russische persbureau Tass meldt, opgelost, door den verwar- rningsdeskundige Iwan Kravtsof, die erin geslaagd is een oven te bouwen, welke 62 procent besparing aan brandstof oplevert. Er blijven geen slakken achter, en de roos ters lijden geen schade. Om den oven aan te steken, heeft men driemaal minder tijd noodig dan gewoonlijk. Alleen in de open bare Russische bakkerijen zullen de ovens van Kravtsof een besparing aan brandstof opleveren van 100 millioen roebel per jaar. Hij heeft ook een nieuwe stookmethodo voor locomotieven uitgevonden, welke den Rus- sischen spoorwegen een besparing van on geveer 10 millioen roebel per dag zullen geven. KERES WINT TE MARGATE. Onze landgenoot Van Scheltinga eerste in de reservegroep A. Paul Keres heetf aan zijn successen der laatste jaren een nieuwe overwinning toe gevoegd, met TA uit 9 eindigde de Esilan- der in het schaaktournooi te Margate op de eerste plaats vóór Flohr en Capablanca, die tezamen de tweede plaats bezetten. Van Scheltinga heeft een zeer fraai suc ces gehoekt door in het Premier Reservetour nooi groep A. den eersten prijs te behalen. Hij won gisteren van Bicrlcy cn aangezien Landau en Koenig het niet verder dan remise konden brengen, bezette van Schel tinga de eerste plaats met 8 uit 11. Het bijzondere van dit goede resultaat is, dat onze landgenoot geen enkele partij heeft verloren. De spannende race tusschen hem en Landau is dus ten gunste van Van Schel tinga beslist. Prins verloor, dit maal van Kitto. Hij ein digt op een van de onderste plaatsen. Bij de Premier Reserves B werd van Doesburgh vijfde met 6f/2 pnt., dr. Mulder behaalde 5 A pnt. Van Schelfhout tenslotte neemt in den eindstand van Premier Reservegroep C de vierde plaats in. De tonen van „Jeugdige Liefde" ruischen over de baar. Gisteren had op Westerveld de plechtige verassching van Neder lands groote actrice, mevrouw Theo MannBouwmeester plaats. Zij heeft zelf nog kort voor haar heengaan gezegd te hopen, dat de zon volop zou schij nen op den dag dat men haar weg zou bi en- gen. Zij heeft ook gewild dat het geen tiics- te jilcclitighcid zou worden; hierom heeft zij als een van haar laatste wcnsclicn ken baar gemaakt, dat de bloemen, welke zij wel verwachtte dat men haar mee zou ge ven niet in rouwkleurcn zouden zijn, maai in bonte, levendige tinten zouden pralen rondom haar stoffelijk overschot. Zij wensch- te ook, zoo hebben wij aldus do N.R.Ct. ver nomen, dat haar nabestaanden, haar vele kunstzusters cn kunstbroeders, de talloos velen, die in al weer ver achter ons liggen- de jaren zicli in haar triomfen op het too- necl verheugd hebben, haar op haar laatsten gang volgen zouden niet in plechtige zwarte begrafenisdracht. En ook heeft zij aan haar baar geen lofspraken of plechtstatige rede voeringen verlangd. Oorspronkelijk is zij ook geweest in de toch wel zeer treffende keuze van de muziek, die gespeeld moest worden bij haar verassching. Toen de baar in de groote, nieuwe aula van het crema torium op Westerveld, die tot de laatste plaats met bewonderaars van de groote too- neelkunstenares gevuld was, binnengedra gen werd, heeft de organist eerst een een voudige improvisatie ten gehoorc gebracht; daarna, onder het langzaam dalen van de kist, klonken lieflijk-melodieus de tonen van Jeugdige Liefde, een compositie van haar echtgenoot Gottfried Mann, wicn zij reeds had moeten verliezen nog voordat zij het hoogtepunt van haar triumfen bereikt had. En ten slotte, toen allen diep onder den in druk van de zeer eenvoudig gehouden plech tigheid de aula verlieten, is een andere compositie van Gottfried Mann uitgevoerd, een luchtig cn boertig volksliedje, dat eigen lijk bij een rouwplechtigheid niemand ver wachtte: Van een mulderinneke. Zeer velen uit do Nederlandsche toonecl- wereld, alsook vertegenwoordigers van het Amsterdamsche gemeentebestuur woonden de plechtigheid bij, welke nauwelijks 10 mi nuten geduurd heeft. Toen de kist langzaam gedaald was, heeft de zoon van mevrouw Mann—Bouwmeester diep ontroerd gezegd: Een van Nederland's grootste dochters is heengegaan. Ik dank u allen voor de liefde, mijn moeder bewezen. Door het zonnige weer der laatste week is de spinazie op den z.g. kouden grond snel gaan groeien, niet het gevolg, dat er aan de Westlandsche veilingen in de afgeloopen week zeer veel spinazie werd aangevoerd. Zoodra er, zooals thans, sprake is van een flinke aanvoer, kunnen de prijzen voor de tuinbouwproducten zicli niet handhaven, Zoo gaat het thans ook met de spinazie. Gis ter werd aan de Westlandsche veilingen voor spinazie besteed van lVa (minimum prijs) tot 4 cent per kg., terwijl er reeds dui zenden kilo's doordraaiden. Aan enkele veilingen werd er vanwege de lage prijzen reeds ingekocht door de con servenfabrikanten. ANNA PAULOWNA BOND VAN BOERINNEN E. A. PL. VROUWEN. Op de bijeenkomst van bovengenoemden hond, toonde de N.V. Bruynzeel te Zaan dam liaar keukeninrichting en parket vloeren. Na een welkomstwoord van de voorzitster, mevr. KeijzerDe Jong speciaal gericht tot de vertegenwoordigers der N.V. Bruyn zeel, werden eerst de voordeelen van de parketvloeren behandeld. Niet alleen, dat een parketvloer aesthetische kwaliteiten heeft, ook de hygiënische voordeelen zijn zer groot en bij verhuizingen kunnen de vloeren meegenomen worden. De tentoongestelde keukens stalen de har ten van alle dames. De doelmatig inge richte kasten, kastjes en laden (voor strijk plank, stofzuiger, emmers, pannen, kortom voor alles wat men dagelijks in de keuken gebruikt) had ieders bewondering en het stoeltje, dat meteen als trapje te gebruiken was, viel ook erg in den smaak. Mevr. KeijzerDe Jong kon zeker dan ook namens allen de heeren der N.V. Bruynzeel bedanken voor de moeite, dat zij naar hier gekomen waren. Na nog enkele huishoudelijke besprekin gen werd dc vergadering gesloten. BREEZAND VASTE LASTENREGELING. KLEINE BOE REN- EN TUINDERSSTEUN. De afd. van den N.T.B. cn dc Fijnzaad- verecniging vergaderden gisteravond onder leiding van den heer Hoep in dc zaal van den heer Borst om de kleine zelfstandigen beter op de hoogte te brengen met bovenge noemde onderwerpen. De heer Kaan van Oudkarspel sprak over de Vaste-Lastenrcgcling. Spr. zette aller eerst uiteen, hoe de tuinders door de ver anderde omstandigheden, door verlies van afzetgebied vooral, aan don grond zijn ge raakt cn het niet buiten hulp kunnen stel len. ooral de vaste, op het bedrijf druk kende lasten zijn een probleem. Er is hij dc regeling aangedrongen op het overne men van een deel van den schuldenlast, maar men wilde daar niet aan Wel wil men steun veiiccnen om het bedrijf op gang te houden (voor aankoop kunstmest b.v.) als met dc gezamenlijke schuldeischors een re geling is te treffen, zóó dat het bedrijf met inct meer dan 100 van de thans geschat te waarde belast blijft. De schuldcischers Kunnen of willen echter lang niet altijd door een deel van de schuld een streep ha len. Wol is vaak renteverlaging te verkrij gen, maar daarmee komt het bedrijf niet op een gezonderen grondslag te staan en komt ook niet in aanmerking voor den rc- geeringssteun. De samenwerkende organisaties trachten zoodanige verbetering van de steunregeling te verkrijgen, of zoodanige regeeringsmaat- 'X (afsluiten vau sten), dat men ten minste me ai wei mm weer een behoorlijk bestaan kan De heer Hoogland licht e dc ste inuefte ling voor kleine boeren en tumdu; van de middelen, die verbetering hadd.n kunnen brengen, zou 1cc.n..1Jw?b"8,^dwdaad treweest zijn- Het bedrijf kan ïndeiüa. i over T geheel meer arbeidskrachten opne men en "dit zou verminderde werklozen zorg beteekenen. De regeering wilde ei niet aan, daar zij vreesde, dat 200 lot productie vermeerdering zou Iciden.loen kwam dan de steun en hoewel men n«e' dat men daarmee niet op een goeden1 weg is, moet men nu toch trachten er maken wat er van te maken is. Belachelijk is het bedrag van f 9 per weck genoemd, waar dc inkomsten niet boven mogen gaan 0111 voor steun in aanmerking te komen. Men moet echter niet uit liet oog verliezen, dat volgens theoretische normen te werk wordt gegaan om dat inkomen te schatten en in de praktijk is dat bedrag dan ook wel anders. Spreker gaf daarom den raad niet te gauw op eigen berekeningen met die normen af te gaan en te denken: Ik kom dus toch niet in aanmerking. Als men zn geval voor de commissie brengt kan dat meevallen. De verleende steun is in veel gevallen een uitredding. Dan is er voor verschillende ge meenten nog een bijslagregcling. varieerena van f 0.45 tot f 2.25 (Spr. miste op z n lijst dc gemeente Anna Paulowna cn gat hot bestuur in overweging zich hierover tot het. gemeentebestuur te wenden). Verder kan kinderbijslag worden verleend en steun m natura, waarbij niet gedacht moet worden aan steun als bij werkloozcn, maar aan za ken voor liet bedrijf, dus kunstmest, gei eed schapi>e», enz. Een bezwaar van dc huidige regeling is, dat iemand, die door de grootte van z 11 be drijf net niet voor steun in aanmerking komt, zal probeeren het bedrijf kleiner te maken. Spr. voelt daarom meer voor steun aan alle tuinders, dus ook aan hen, die iemand, b.v. voor f 10.in loondienst Heb ben. Dc norm zou dan, als men aan de bo vengenoemde f 9.vasthoudt, op f .19.— moeten worden gesteld. De organisatie werkt een plan in dien geest uit. Nadat heide sprekers verschillende uit de vergadering komende, vragen hadden be antwoord cn betoogd, dat men zich. voor de vakbelangen bij een cultuur-technische or ganisatie kan aansluiten, maar voor z'n persoonlijke belangen van ':i standsorgani- satie lid moet zijn, wekte voorz. Hoep op zich te melden als lid en sloot de verga dering. W1ERINGEN DEN OEVER HEEFT HAAR MILITAIR TEHUIS. Gisteravond is het gebouw „Land in Zicht", eigendom van de Evangelisatievereeniging alhier, officieel geopend als tehuis \oor de hier aan Oost Wielingen vertoevende mili tairen. O111 ongeveer acht uur opent de heer Deen dezen avond niet een woord van welkom in 't hijzonder burgemeester en mevrouw Kolft, de heer en Mevr. de Groot en Kapitein de Bock. De lieer Deen zegt, dat „Land in Zicht'' al voor veel doeleinden is gebruikt, dorh nog nimmer voor militair tehuis. Verder spreekt hij den wenscli uit dat de jongens er veel genoegen mogen beleven Hierna verkrijgt Burgemeester Kolff het woord, die den lieer Deen in de eerste plaats dankt voor diens uitnoodiging Verder brengt de burgemeester een woord van hulde aan dengenc, die het initiatief heeft genomen 0111 „Land in zicht" voor militair tehuis in te richten, daar hij uit eigen ervaring het groote nut van deze inrichtingen kent. De burge meester besluit zijn gloedvolle rede met den wensch, dat de soldaten zich hier een pret tige omgeving zullen scheppen en dat aan den tegenwoordigen toestaand spoedig een einde mag komen. Namens de militairen dankt een onder officier voor liet vele dat de burgerij van Oost Wieringen hier doet om het hen hier zoo aangenaam mogelijk te maken. Tenslotte dankt Kapitein de Bock den heer Deen namens de officieren en hoopt dat de militairen veel gebruik van dit tehuis zullen maken. Hiermede is het officieele gedeelte afge loopen, waarna den soldaten een kop thee wordt aangeboden. Een van de soldaten haalt zijn accordeon voor den dag en dra is er een vroolijke stem ming. ALKMAAR, 21 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 stapels, zijnde 85.000 Kg. Faliriekskaas kleine f 17.50, idem commissie f 18.50. Handel goed. ALKMAAR, 21 April. Kaasbcurs. KI. Edammer 40 plus, aan gevoerd 7180 stuks, verkocht 6130 stuks, prijs f 1617; Ed. Kruid, aanbod 150 stuks, verkocht 100 stuks, prijs f 17.—. Totaal; aan bod 7330 stuks, verkocht 0230 stuks. Aan wezig 1 fabriek. ALKMAAR, 19 April. Op dc hedch gehouden groote voorjaars- vcemarkt waren in totaal 1644 runderen cn 12 kalveren vorig jaar re&p. 2167 en 26 aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: kalfkoeien f 150250, melkkoeien f 160—280; geldekoeicn f 90—235, gelde- vaarzen f 110—160, pinkstieren f 100160, pinken f S0—125. 1-jarige Noordholl. stie ren f 150340. Handel redelijk. ALKMAAR, 19 April. Andijvie 10—31, bloemkool I 22—33, idem II 15, bieten 1.60—2.00. gele kool 46. krop sla 2—9.60, prei 69, peterselie 3.60—4 69 postelein 0.90—1.03, rabarber 4—7.50, raap- slclen 0 50—1.60, radijs 1.20—2.60. roode selderie 0.702, spinazie 0.12 O.A) uien 1.204.00, wortelen 1.60—5.30, witlof 1 o—7, idem II 2.504. NOORDSCHARWOUDE, 22 April BI. eigenheimers 1.70, Bevelanders 160 uien 3.60—4.10, drielingen 1.70-2, grove 3 80 nsmlöm®11 4'I°' ,klcineP ocn 2-3.80, kroten M ï°ode,k°°l 10.70-12.10, gele kool 4.70—6.10, D. witte kool 4.60—5.40. BROEK OP LANGENDIJK, 22 April Aanvoer; :>200 Kg. uien 3.40—4.30 drie- fl1'ove 3-5°—sick 0.60 120 9 Kg roode kool 10.30-11.60, 19 000 K

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11