eis over I ebek M IN PI ©LDIF^NTS' MANNIN Heide falyetii sn meiljel! KindtWiiend Oplossing raadsel vorige week Nieuwe Raadsels EDGAR RICE BURROUGHS Het meteorologisch istituut in de Bilt is ook in de war. Al een week lang voorspellen ze daar nu iedere dag hagel en regenbuien en 4e. zon lacht de Bilt en alle weervoorspel lingen uit, want die staat daar maar te stralen aan de hemel alsof het midzomer is. Jullie hebt je schade ingehaald. Ik vind vandaag een stapel briefjes op m'n bureau om er een beetje de schrik van te krijgen, omdat er zoveel ander werk ligt te wachten. Maar ik zal kijken hoever ik kom. Laat ik dus niet te lang babbelen en met een vertellen wie het boek gewonnen heeft. De gelukkige is: NELLIE VISSER, Goversstraat 24. Gretha Garama, Vlaardinger Ambacht. Als het weer je niet zo'n fijne Paaschvacan- tie gebracht had, dan was er toch door de mooie cijfers van je rapport veel zon in die vrije dagen geweest, Gretha. 's Jonge, wat een prachtig rapport. Blijf zo doorgaan. Klaas Jellema. Ja, dat is een geluk, dat je nog in de speeltuin terecht kan, nu er bij de duinen en achter het kerkhof en op zoveel andere plaatsen, soldaten met ge weren staan, die je een halt toeroepen. Gerard Jellema, Ik dacht, dat jullie op de speeltuin een nieuwe apenkooi gekregen hadden, maar ik zie uit je briefje, dat het een klimkooi is. Wat is dat eigenlijk Schrijf je het me volgende week eens precies, hoe zo'n ding eruit ziet? Truusje Kloosterman. 't Is nu fijn weer voor die kleine Cor, Truusje, onze kleine peuter staat tenminste heel veel in de voor tuin en die Cor van jullie is bijna acht maan den ouder en wordt morgen 1 jaar. Wel ge feliciteerd, hoor. Piet Oorburg. Zorg, dat je rapport goed blijft, Piet, als het kan nog beter wordt. Henny Peperzeel. Hoe vond je het in Amsterdam, Henny? Natuurlijk prachtig, hè, vooral 's avonds als er duizenden lichten branden als de „rams als levende lichtguir- landes door de straten slingeren en als de Byenkorf lichtstrepen langs z'n gevel trekt. Een fijn rapport had je. Toina, Dientje en Martha Briars. 't Is te hopen, dat die militaire bezetting gauw afgeloopen is, want ze hebben niet alleen beslag gelegd op de kazernes en inrichtin gen, maar ook op onze duinen en dat gun nen we ze eigenlijk niet erg best. Loeki en Leon v. d. Wal, Wat een va- cantie, Loeki, een nieuwe fiets van je vader gekregen 't is om op je hoofd te gaan staan van plezier, 't Zal je gebeuren en Leon jouw fiets, zodat jullie nu met de hele familie op stap kunnen. Nog wel gefeliciteerd met Leon's verjaardag. Wat wordt hij al groot en wat heeft z'n oma hem en jou weer ver wend. Martha Verstegen. Dat is te begrijpen, Martha, dat wanneer je terugkomt van zo'n fietstocht naar Callantsoog je meer moe bent, dan toen je heenging. Het is anders een fijn tochtje, vind je niet? vooral door de duinen, al is de weg nu geen eerste klas. Rienus Schievlnk. Daar is geen sprake van Rienuus, als je een keer het raadsel niet oplost of zelfs als je het een keer niet inzendt, dat je dan geen raadselvriendje zou kunnen blijven. Natuurlijk blijf je dat, zo lang je me schrijft. Gretha Blokker, Ik vind, dat jij een fijne vacantie gehad hebt, Gretha. Dat kon ook bijna niet anders met dat zomerweer, 't Is waar, Jan de wind in je rug is een goede vrind, maar als je hem tegenhebt, dan kijk je wat onvriendelijk naar hem. Rika Ras. Je vader en moeder zullen het wel niet leuk gevonden hebben, dat je vader ook plotseling op moest komen, maar ja, daar wordt niet naar gevraagd in die spannende dagen, dan hebben we maar te gehoorzamen. Jacob Ras. Op een zonnige morgen ben ik vorige week nog langs de Keizersgracht gekomen, Jacob en heb ik geluisterd of ik jou op je harmonica hoorde, maar nee, hoor, er kwam geen toontje door. Is je vader nu nog thuis of is hij alweer weg? Fijn, dat je met je rapport 3 punten ooruitgegaan bent. Mary Jurg. 't Is fijn om aan het werk te gaan na een zonnige vacantie, Mary, en als je nu om vier uit school komt heb je nog een zee van tijd om te rpelen, want de zon verlaat ons 's avonds om half acht pas. Marry Dekker. In deze vacantie kon je niet vervelen, Marry, het was iedere dag weer feest, je had er geen tijd voor en boven dien als alles buiten er zo vroolijk uitziet, dan kan je niet in een onvriendelijke stem ming zijn. Marie Groothuis. Wat een bof was d,e Marry, vond je niet Marie. Eerst wilde ze niet insturen, toen deed ze het op jouw aan dringen en daar gaat ze verdraaid nog met de prijs schoot. Dat had ze vast zelf niet gedacht. Cor v. Bijnen. Ja, jij bent inderdaad een geluksvogel, Cor, maar Annie en Bali hebben toch zeker mee geprofiteerd van jouw geluk? Toen de taart kwam zul je die wel niet alleen opgegeten hebben en nu je een boek hebt, zullen je zusjes het toch ook wel mogen lezen. Dus boffen ze mee. Tieni v. Strien. Heb je ook rode wan gen van de zon gekregen en een blij hart door al dat fijne weer, Tieni? Marietje Weeda. Ik vrees dat ik je kwijt raak, Marietje, na de vacantie. Als je eenmaal op het Lyceum bent, zal je wel geen tijd meer hebben. Het huiswerk vraagt dan zoveel tijd, dat de briefjes en raadsels er wel bij in zullen schieten. Misschien valt het echter mee. Antje Roossien, Wieringen. De jeugd herberg op Wieringen ken ik wel, Antje. Ik ben ook wel eens getrokken langs jeugd herbergen. Oude kastelen, grote villa's in prachtige parken. Als je nog een jaartje ouder bent, mag je misschien ook wel eens met een clubje mee, want je bent nu al van school af en begint dus mee te tellen. Henk Molenaar. Ja, dat zal een hele drukte daar achter jullie huis zijn, Henk, jullie zitten zo'n beetje midden in de solda ten en het... prikkeldraad. Die prikkeldraad fabrikanten maken tegenwoordig goede za ken, geloof je ook niet? Jij vindt die mili taire drukte zeker wel gezellig? George Veer. Als vader en moeder over je rapport tevreden waren, George, dan zal het wel goed geweest zijn en als je dus nu ook nog een beter cijfer voor je schrijven krijgt, dan ben je helemaal klaar. Tjib had ook geen best cijfer voor z'n schrijven, maar ik geloof heus, dat jij het nog netter doet. Hendrik Molenaar. Me niet in de steek laten, hoor, Henk? Rika Keyzer, Den Burg (T.). Wat zal het een vrolijk gedoe bij jullie zijn, Rika. Ik moet eigenlijk nodig weer eens naar Texel toe. Vooral in deze tijd is het er zo gezellig als de weilanden vol zjjn met het jonge leven. Jongens en meisjes, ik moet stoppen, er liggen nog eenige briefjes van vriendjes, die hun raadsels te laat inzonden. Ik hoop die volgende week te beantwoorden. In verband met enige dagen uitstedigheid in de volgen de week moeten jullie me maar geen brief jes schrijven. Ik zal vermoedelijk- wel geen tijd hebben ze te beantwoorden. Volgende week zenden jullie me dus alleen de raad seloplossingen, behalve natuurlijk mijn vriendjes en vriendinnetjes van buiten de stad. Horizontaal: 1. spaak; 5. club; 6. ha; 8. etsei; 10 rz; 11. re; 12. paardenmarkt; 17. aa; 18. v.o.; 19. ei; 20. krultang; 21. erg. Verticaal: 1. scherm; 2. platzak; 3. au; 4. a b; 7. gre tig; 9. erker; 12. pak; 13. aar; 14. rul; 15. Eva; 16. non. singen, Gretha Blokker, Martha Verstegen Martha Briars. Henny v. Peperzeel, Piet Oorburg, Teuntje en Ali Kloosterman, Gretha Garama, Gerardus en Klaas Jellema, Rika Keijzer, Den Brug, Mary Jurg. Jacob Ras Rika Ras, Hendrik Molenaar, George Veer Marietje Weeda, Cor v. Bijnen. Marie Graathuizen en Marry Dekker, Marietje Verbeek, Gerrit en Margretha v. d. Tak; F. Strous. Vlissingen; Rika Koningstem; Frank v. Reek. Goede oplossingen ontvangen van t Tini en Ida Scheepvaart, Nellie de Lan gen, Henny Roeper, uen t,uig; P. Luiting, Frida de Boer, Wijnand Kerstens, Jeanne Reynhout, Truus Mol, Eduard v. d. Pol, Henk de Vries, Ida Izeband, Maryke Wes- sels, Lena Looyinga, Jo Verschoor, Loek en Leon v. d. Wal, Tini v, Brederode, Hennie, Beppie en Sientje Korbee, Nellie Visser, Jan Bek, Jan Koomen, Annie en Loeki Janssen, Marietje Kramer, Annie Visser, George Veer, Tiny en Riek Hendrikse, Johan v. d. Pol, Nelly Conijn, Sientje Izeboud, Jak en Piet Doezie, Erna Meyer, Nelly Rotgans, Bali en Annie v. Bijnen, Jan Strous, Vlis- Ik draag een paarsrood ponneke, Rondom rnjjn mager lijf. Ik straal gelijk een zonneke. Als ik mijn kopje wrijf, Dan geef ik warmte. Dat duurt een korte tijd, Maar daarna ben ik meestal Meteen mijn kopje kwijt. II. Een lijfje vierkant en wit, Dat vol met oogen zit, Geen handjes en geen voetjes. Een hoofdje ook al niet, Doe niets dan rollebollen, En 'k wed, je raadt me niet. UITVINDINGEN, WAAR MEN OM LACHTE. De uitvinders te vroeg geboren. Er is een spreekwoord: Een profeet wordt nooit in zijn eigen land geëerd. Het waren door alle eeuwen heen vooral de uitvin ders, die om hun nieuwe plannen en uit vindingen bespot en uitgelachen werden, tot er eindelijk iemand anders kwam, meestal, pas jaren later, met dezelfde uit vinding en daardoor dan plotseling be roemd werd. De stoomboot werd b.v. al meer dan 400 jaar geleden uitgevonden. In de 16de eeuw beweerde een Spanjaard Garay, die op de eerste ontdekkingstochten van Columbus was meegegaan, dat men waterdamp kon gebruiken om een schip of een machine in beweging te brengen. Hij zei, dat het mo gelijk was om een groot rad in een schip door middel van waterdamp in beweging te brengen en daardoor het schip zelfs zo hard te laten varen, dat het niet langer af hankelijk was van de wind. Garay was al bijna 70 jaar en hij werd door iedereen hartelijk uitgelachen. Maar eindelijk lukte het hem om keizer Karei V voor zijn uitvinding te interesse ren en deze stond hem toe het eens te pro beren. In een paar dagen tijd bouwde de uitvinder een zeilschip, de „Trinidad" voor zijn doel, om. Hij legde een grote as over het dek en maakte aan de einden daarvan een paar schroeven vast, waaronder een stang op en neer ging. Die stang was met riemen aan de as verbonden. Nu kwam de keizer ook aan boord en de proef lukte werkelijk! Het schip legde in 2 uur 8 zeemijlen af. De uitvinder kreeg een grote beloning van den keizer, maar daar na werd noch van den uitvinder noch van de uitvinding ooit meer iets gehoord. Een nieuw luchtschip. In het jaar 1844 werd een verzoekschrift bij het Engelse parlement ingediend, waar in een maatschappij toestemming vroeg om een nieuw plan te mogen uitvoeren, dat be trekking had op de luchtvaart. Ze waren namelijk door de „Vliegende Walvis" van Nürnberg op het idee gekomen om een geweldig grote vliegmachine te bouwen, die, naar ze beweerden, de afstand Londen Boinbay in twee dagen zou kunnen af leggen. Deze vliegmachine zou twee reus achtige grote vleugels krijgen van 450 voet in het vierkant en een staart van 50 voet lengte, die door een machine met een sterkte van 4 p.k. in beweging gezet zou worden. Er konden 12 reizigers mee en bovendien nog eten en bagage. Bij het star ten zou de machine van een grote stellage van 500 voet hoogte, langzaam langs een schuin aflopende baan glijden, totdat de vleugels en de staart door.de kracht van de stoommachine in beweging gezet zouden worden. Ook van deze uitvinding werd nooit meer iets gehoord, maar nog jaren later heeft men diezelfde gegevens weer ge bruikt en omgewerkt. Natuurlijk hebben jullie allemaal wel si- 1 garen en sigaretten gezien. Jullie vader of ooms roken zeker ook en dat vindt ieder een heel gewoon. Natuurlijk moeten jonge mensen niet roken, want dat is helemaal niet goed en de meeste ouders verbieden hun kinderen ook om te roken voor ze een bepaalde leeftijd bereikt hebben. Dat is heel goed te begrijpen, want roken kan je meer kwaad doen dan goed, als je nog zo jong bent. Toch is het wel interessant om het een en ander over tabak te horen. Niet velen van jullie zullen weten, dat de tabak door Columbus van Amerika naar Europa werd gebracht. Toen hij in Amerika kwam, zag hij daar mensen, die gedroogde bladeren in een ander gedroogd blad rolden, toen het ene einde aanstaken en aan het andere einde zogen. Ze noemden die bladeren „ta- baccos." Zo leerden de Europeanen het eerst ta bak kennen. Al gauw verbreidde de tabak zich in de vorm van snuiftabak over heel Europa en men meende zelfs, dat er een geneeskrachtige werking van de tabak uit ging, zodat men het zieken aanbeval. Maar tegelijk met de mensen, die enthousiaste rokers werden, kwamen er mensen naar voren, die niets van de tabak wilden we ten en zo ontstond een heftige strijd, die eigenlijk nog steeds voortduurt. Want nog zijn er heel veel mensen, die streng tegen roken zijn. Maar lang niet altijd was het werkelijk „tabak", wat de mensen rookten. Overal werden surrogaten aangetroffen. Zo is nog steeds het „hennep-roken" in sommige stre ken erg in trek. Dat roken niet alleen een zaak van de laatste eeuwen is, bewijzen vele geschriften, die wij van de antieken over hebben. Zo vertelt de Griekse ge schiedschrijver Herodotus, die omstreeks het jaar 450 voor Christus leefde, ons, dat de Scythen hennepzaden op gloeiende ste nen legden en zich door de geur van die brandende zaden lieten bedwelmen. Een Latijns schrijver vertelt, dat de Thraciërs hetzelfde deden. Ook uit opgravingen van Germaanse gebieden blijkt, dat de hennep daar welbekend was als genotmiddel. Het staat dus wel vast, dat de mensen al lang voor onze tijdrekening iets derge- lijks als ons roken kenden en dat zij daar In grote bossen worden de tabaksbladeren te drogen gehangen. plezier in hadden, hoewel pas na de in voering van de Amerikaansche „tabak'' het roken werkelijk tot een gewoonte werd ge maakt. Wie de tabakbelasting uitvond. In Italië noemt men tabak wel „Herba di stato" en dat betekent „Kruid van de staat". Die naam is niet zo gek, want de tabak brengt bijna alle staten heel veel geld op. Degene, die het eerst belasting op de tabak liet heffén, was helemaal geen voorstander van de rooktabak, maar zelfs een groot tegenstander. Het was de Engel se koning Jacob I, die kort na 1600 een belasting op de tabak hief om daardoor te voorkomen, dat het tabaksverbruik zich te snel zou uitbreiden. Maar enige tijd later bleek al, dat de verbreiding van de tabak niet te stoppen was en dat er zelfs heel veel geld binnenkwam door de belasting. En nu kwamen ook anderen op het idee om geld te verdienen door de tabak. De hertog van Mantua Gorgonza uit Italië was de eerste, die een tabaksmonopolie voor zijn huis stichtte en zo zorgde, dat de ta bakcultuur onder toezicht van zijn eigen familie kwam te staan. Tegenwoordig zijn er heel veel staten, die een tabaksmonopolie hebben, maar toch zijn er nog steeds veel met een vrije tabakhandel. Het spreekt vanzelf, dat men ging onder zoeken of het voordeliger is om een tabaks belasting en monopolie in een staat te heb ben, dan een vrije tabakhandel. Maar de gegevens van de verschillende staten we ken tot nu toe sterk van elkaar af en zo is men op het idee gekomen om een tabak congres te houden, waar alle landen aan mee kunnen doen. De landen sturen hun vertegenwoordigers naar het congres, dat aan het eind van de maand September in Bremen gehouden zal worden. Men zal praten over de kwestie van het tab'aksmo- nopolie en verder over verschillende vraag stukken van het roken zelf. Het spreekt vanzelf, dat de rookliefhebbers met span ning dit congres tegemoet zien en erg be nieuwd zijn tot welke resultaten men zal komen. DOOR 15. Bij het aanbreken van den dag begonnen Tarzan en Stanley Wood naar Gonfala te zoeken. Tegen de middag ontdekten de s herpe ogen van den aapman, voor wien de natuur geen geheimen had, de resten van een kamp het kamp van waaruit Spike en Troll hun slachtoffers ontvoerd hadden. Tarzan liet zich op een knie zakken en be keek de plek scherp. Nu was hij een jungle detective, die de sporen bestudeerde, welke de booswichten in het woud hadden achter gelaten. De verkoolde takken van het reeds lang gedoofde vuur, het verschroeide gras, alles had een boodschap voor zjjn in de jungle getrainde hersenen. Het feit, dat men hier had gekampeerd was voldoende, zelfs voor Wood. Zijn bloed kookte, toen hij tot de con clusie kwam. dat die mannen zijn geliefde Gonfala hadden ontvoerd. „Zij is in handen van die vervloekte schurken," raasde hij. „En maar Tanzan viel hem in de rede. „Er was minstens één blanke man, misschien twee zei hij langzaam, „de rest waren in boorlingen, zes of acht. Zij hadden geen vuurwapenen, tenminste niet toen zij hier kampeerden." De ogen van Wood gingen wijd open van verbazing over de kunde van den jungle-koning. „Hoe weet je dat?" sta melde hij.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15